Symbool van het verzet Wilhelmina stelde de vragen tijdens eerste ontmoeting met 'Benno' BERNHARD Van SS'er tot bevelhebber: de oorlogsjaren van de prins door Dick Hofland Bernhard was een Duitser. Die afkomst viel hem moeilijk in zijn pubertijd, die gelijk opging met de opkomst van Hitier. Het Duit se ideaal zei hem niets, hij was veel meer op de wereld gericht en sprak het liefst Engels. Niette min werd hij lid van de Sturmab- teilung (SA), in de tijd dat dit nog het keurkorps van top-nazi Go ring was, maar biografen zijn er niet eenduidig in of Bernhard dat bij vol bewustzijn deed. Vol gens de prins was het vooral om lekker te kunnen autorijden en vliegen. Hetzelfde geldt het zwarte SS- uniform Schutzstaffeldat hij later zou aantrekken en dat Bernhard met burggraaf Montgomery (links) in 1949. De twee kon den niet goed met elkaar overweg. Foto: ANP hem de gelegenheid bood veel op motoren te rijden en weke lijks aan rally's mee te doen. Maar, zoals hij later tegen dr- Lou de Jong zou zeggen, hij moest daarnaast wel op wacht staan. In hetzelfde gesprek ont kende hij dat hij ook opdrach ten zou hebben uitgevoerd ten tijde van de joden-boycot en de razzia's tegen joodse Duitsers. Volgens diverse bronnen hoor de Bernhard bij de SS tot hij eind november 1936 de Neder landse nationaliteit verwierf, die noodzakelijk was om op 7 januari 1937 met prinses Juli ana te kunnen trouwen. Boven dien was hij, sinds 1934, in dienst van IG Farben, het grote chemieconcern dat een giganti sche bijdrage leverde aan Hit- Iers oorlogstuig. Hoewel Bern- hard een uitgesproken belang stelling had voor handelsbe trekkingen en het zakenleven, en een grote liefde kende voor de luchtvaart, kreeg hij in Ne derland een militaire opleiding. Toen op 1 september 1939 de Tweede Wereldoorlog uitbrak, kreeg de prins een speciale taak; koningin Wilhelmina be noemde hem tot haar vertegen woordiger van alle leger- en marine-onderdelen waarover hij wekelijks aan haar persoon lijk rapport moest uitbrengen. Snel na de Duitse inval op 10 mei 1940 werd het koninldijk gezin overgebracht naar Lon den. Wilhelmina vond dat Bernhard mee moest, met zijn vrouw en dochters Beatrix en Irene. De prins dacht daar an ders over, maar reisde op 12 mei toch af. Volgens de geauto riseerde biografie van de Ame rikaan Alden Hatch had Bern- hard de gehele reis een pistool mitrailleur in de aanslag. Bij zijn vertrek naar Londen kon prins Bernhard nauwelijks een markante positie worden toegeschreven; de twijfel over zijn verleden voerde de boven toon. Maar toen hij vier jaar la ter weer voet op Nederlands grondgebied zette, had hij naam gemaakt als militair orga nisator en als symbool van het Nederlandse verzet. Belangrijk voor die metamorfo se was dat er in Londen al snel een innige band was gegroeid tussen Wilhelmina en haar schoonzoon. Wilhelmina had een groot vertrouwen gekregen in Bernhard, wat hij hard nodig had omdat de Britse geheime dienst MI5 hem aanvankelijk wantrouwde; hij was immers een Duitser. Hij kon daardoor moeilijk aan de slag komen. Pas eind 1940 veranderde die hou ding en was hij voor de Britten aanvaardbaar als hoofd-verbin- dingsofficier tussen de Neder landse en Britse strijdkrachten, een functie die Wilhelmina had voorgesteld. In die tijd kreeg Bernhard ook de kans het door hem zo fel be geerde vliegbrevet te halen, bij de Royal Air Force nog wel. Di rect wilde hij als vlieger deelne men aan acties boven bezet Eu ropa, maar dat zou pas gebeu ren in 1944. Koningin Wilhel mina vond hem daarvoor te roekeloos en verbood het. Er moet door de Britten tegen hem zijn gezegd dat hij de eni ge was die werkelijk van de oor log genoot. Anderen verweten hem dat hij te avontuurlijk was en te simplistisch ingesteld voor werk dat slechts met de grootste voorzichtigheid en omzichtigheid kon slagen. Maar de Engelandvaarders die door hem in Londen werden opgevangen en de Nederlandse militairen met wie de prins in contact kwam tijdens onder meer risicovolle bezoeken aan Dover, waardeerden zijn hou ding juist enorm. Daarmee be gon zijn nadrukkelijk bemoeie nis met het verzet. De prins zet te een inlichtingendienst op, de CDI, die agenten opleidde om in het bezette Nederland te worden gedropt. Officieel was hij niet de leider van die dienst, maar uit vele verklaringen na de oorlog is duidelijk geworden dat Bern- hard in feite de touwtjes in han den had. Hij bouwde een groep om zich heen van wie Erik Ha- zelhoff Roelfzema een van de bekendste zou worden. Deze 'Soldaat van Oranje' werd in 1941 door Bernhard bij de Brit ten aanbevolen als de man die het geheime contact met Ne derland zou moeten leiden. De prins hield er wel zijn eigen staatsrechtelijke ideeën op na, die erop neerkwamen dat hij geen verantwoording wilde af leggen aan de (eveneens ver bannen) regering van premier Gerbrandy. Uit die kring was ook krachtig verzet geweest te gen Bernhards benoeming tot Bevelhebber der Strijdkrachten, in 1944, maar die benoeming werd doorgezet onder druk van vooral generaal Eisenhower, de Amerikaanse geallieerde opper bevelhebber in Europa. Daarmee werd de prins de lei der van het verzet, dat de 'held haftige en dappere Bernhard' op handen droeg. Bernhard merkte echter dat hij door de geallieerde top niet serieus werd genomen. Dat kwam het pijnlijkst tot uiting bij de Slag om Arnhem, de poging van de geallieerden om een einde te maken aan de oorlog in West- Europa, die uitliep op een gru welijke slachting. Prins Bernhard, nog maar een paar dagen bevelhebber, had de Britse veldmaarschalk Mont gomery herhaaldelijk gewaar schuwd voor die operatie, on der meer op basis van gegevens die hij had gekregen van de on dergrondse. De prins heeft Montgomery niet voor niets verantwoordelijk gehouden voor het fiasco, al werd later duidelijk dat iemand uit Bern hards directe omgeving de zaak heeft verraden: Lindemans alias KingKong. Historicus L. de Jong stelde later overigens dat het verraad geen invloed had, omdat de Duitsers de doorge speelde informatie niet serieus namen. Zo liep de terugkeer in Neder land voor de prins uit op een persoonlijke teleurstelling. Te meer daar Eisenhower er niet mee akkoord ging dat hij op perbevelhebber werd, zodat hij geen rol van betekenis kon spe len in de bevrijding van Neder land. Bernhard bleef voortdu rend proberen invloed te krij gen bij de geallieerde bevelheb bers, en al bereikte hij er weinig mee, bij het verzet werd hij daarmee alleen maar populair der. Tevens trad hij in die krin gen op als bemiddelaar; er was veel onderlinge rivaliteit en de prins wendde al zijn diploma tieke ervaring aan om van de ongeveer 15.000 illegale strij ders enigszins een eenheid te maken. De speciale band tussen het verzet en Bernhard is altijd blij ven bestaan. Iedereen die deel had uitgemaakt van de Binnen landse Strijdkrachten kon na de oorlog een beroep op hem doen. Hij schreef talloze getuig schriften, voor militaire bevor deringen, ter ondersteuning van sollicitaties, voor benoe mingen, voor toewijzingen van woningen, voor naturalisatie en emigratie, voor aanvragen vaj pensioenen en voor onder scheidingen. En op zijn beur werd de prins uitgenodigd vol elke gelegenheid die zich daal voor maar leende. En als het maar even kon, kwam de pri Voor vrijwel de gehele oorlod generatie leed het geen twijfel meer: Bernhard was een Nei lander. In juni 1994, bij de herdenking van de vijftigste verjaardag val D-Day, de geallieerde landing Normandië, heeft prins Bernh; een onderonsje met de toenrr lige Amerikaanse president Clijj! ton. Foto: Reuters/Jonathan Bainbridge Prins Bernhard, bevelhebber van de Binnenlandse Strijdkrachten, op 29 juni 1945 in Amsterdam bij de viering van zijn eerste verjaardag in be vrijd Nederland. Foto: GPD hem in 1936 over de ontmoe ting toevertrouwd: „Het was een soort koninklijk bevel met het idee dat wij elkaar zouden leren kennen." „Voor Wilhelmina sprak het volkomen vanzelf, dat een hu welijk van Juliana niet zonder haar koninklijke tussenkomst tot stand kon komen", schrijft Schenk. Bernhard was volgens haar een trouvaille van de Ne derlandse gezant in Parijs, jonkheer dr. A. Loudon. Toen de prins overwoog in fe bruari de Olympische Spelen in Garmisch-Partenkirchen te be zoeken, vertelde Loudon hem dat de prinses en haar moeder daar vlakbij op vakantie zouden zijn, in Igls in Tirol. Hij sugge reerde dat Bernhard daar zijn opwachting zou moeten ma ken. „Het was geen vrolijke maaltijd", schrijft Schenk over de uitnodiging die was gevolgd. „De koningin hield het gesprek gaande door hem op haar ge bruikelijke wijze vragen te stel len, recht op de man af. Juliana sprak nauwelijks een woord. Na de maaltijd trok Wilhelmina zich terug, de jongelui gingen skiën." Hoe dan ook, in de paasvakan tie meldde Bernhard zich op paleis Het Loo en met Pinkste ren opnieuw; het 'klikte'. Wil helmina besloot dat - onder haar toeziend oog - een geza menlijke buitenlandse vakantie raadzaam was, om elkaar beter te leren kennen. Het hoofd van de veiligheidsdienst vond daar voor een uniek plekje: een klein hotel in het Zwitserse Bad Weissenburg, bovenop een bergtop. Uitgerekend op de dag dat ko ningin en prinses er arriveerden liep er een congres van Neder landse zakenlieden ten einde, dat bovendien door een horde Nederlandse journalisten werd bijgewoond. De journalisten namen genoegen met een - ui terst zeldzaam - gesprek met Wilhelmina, óp voorwaarde dat ze zich daarna niet meer zou den vertonen. Toen Bernhard was aangekomen verliep de va kantie verder zonder inciden ten, afgezien van de ontvangst in een hotel in Grindelwald, waar het orkest bij binnen komst van het paar voor de thee het Wilhelmus inzette. Op 8 september 1936 kon de verloving van 'Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana met Prins Bernhard van (in plaats van 'von') Lippe-Biesterfeld' of ficieel wereldkundig worden gemaakt. „Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben elkaar herhaaldelijk ontmoet", voegde het ANP daaraan toe. „Ook tij dens het vacantieverblijf van de Koningin en de Prinses in Zwit serland was Prins Benno eeni- gen tijd in hun omgeving. Thans logeert de Prins in Neder land bij een hem bevriende fa milie. „Bernhard kwam, zag en over won", beschrijft Schenk de feestvreugde die spontaan ont stond. „Hij reed als een gewone vlotte jongen, zonder hoed, met Juliana aan zijn zijde naar Den Haag. Het feit dat hij zelf aan het stuur van zijn twos eater zat, was een detail dat in bijna alle krantenkoppen stond vermeld. Hij vloog de bocht door voor het paleis Noordeinde, remde piepend, rende het bordes op en kuste zijn schoonmoeder, voor het gehele volk die 'verre deftige dame', op beide wan gen." Talloze bakkers gingen spon taan aan het werk en produ ceerden Juliana- en Benno- koekjes. Het weekblad Het Le ven deed nieuwe abonnees ter gelegenheid van de verloving een 'luxueuze salonschemer lamp' cadeau. De werklozen kregen 'naar aanleiding van de heuglijke gebeurtenis een extra uitkering van 2,50 gulden'. Drie weken lang stonden officiële festiviteiten op het programma. Alleen de anarchisten en de communisten distantieerden zich. Opmerkelijk was dat Wilhelmi na, die prins Hendrik het roken nagenoeg had verboden, nu in alle kamers van alle paleizen asbakken liet neerzetten. En de prins kreeg, in tegenstelling tot zijn overleden schoonvader, na eigen aandringen een jaarsala ris van 200.000 gulden; een grondwetswijziging kende een prins-gemaal voortaan een in komen toe. Dat de prins uit nazi-Duitsland kwam speelde geen rol. Hoe Bernhard in die tijd tegenover de nazi's stond, is niet bekend. Na de oorlog verklaarde hij te genover zijn biograaf Alden Hatch er een afkeer van te heb ben, 'gebaseerd op zijn gevoel voor orde, recht en fair play. Niet op zijn voorliefde voor de mocratie, 'want daar geloofde hij niet in'. Wilhelmina kon zich daar wel in vinden, constateert Schenk. „Zijn zwakke democra tische gezondheid werd niet al te ernstig opgevat, omdat hij zich een overtuigd voorstander betoonde van krachtig, histo risch geworteld koninklijk ge zag." Opmerkelijk is hoe Bernhard, die uiteraard Nederlander moest worden, het officiële ver zoek tot denaturalisatie indien de. „Hij deed dat niet langs de gebruikelijke weg, maar in het hol van de leeuw: bij Hitier door André Horlings „Voor de Nederlanders vormde het huwelijk van prins Bern hard met prinses Juliana een grandioze bliksemafleider." Dat constateren M. Schenk en M. van Herk in hun standaardwerk Juliana - Vorstin naast de rode loper. De verloving van Juliana met Bernhard was een onom streden zaak, ondanks het feit dat de prins uit nazi-Duitsland kwam, daar lid was geweest van SA, SS en NSDAP en had ge werkt voor IG Farben, dat al in 1934 was overgegaan tot het ontslaan van alle joden. Waar later het toen nog algemeen on bekende feit bijkwam dat het IG Farben-concern haar buiten landse filialen gebruikte als mantelorganisatie voor spiona ge- „Het begon zoals het voor mil joenen jonge mensen begint: zij zagen elkaar. Er was een jonge man die werd bekoord door een jonge vrouw. Die jonge vrouw was prinses Juliana. En die jongeman was prins Bern- hard. En wat doet een jonge man in zo'n geval? Hij vraagt beleefd nader kennis te ma ken." Onze jonge koningin thuis, de biografie die de gere formeerde prof. J. Waterink in 1948 aan Juliana wijdde, had een hoog sprookjesgehalte. Want volgens de Britse journa list Sefton Delmer, een vriend van de prins, had Bernhard Juliana en Bernhard poseren op hun verlovingsdag, 8 september 1936, op paleis Noordeinde in Den Haag. Foto: ANP Juliana en Bernhard op hun huwelijksdag, 7 januari 1937. Foto: ANF zelf', meldt Schenk. „Sommi gen beweerden dat Bernhard hiermee wilde laten zien dat hij, de prins uit een obscuur vorstendommetje, werknemer van IG Farben in Parijs, nu ge stegen was tot het topniveau, waarop de groten der aarde hun zaken onderling plegen te regelen. Maar de meerderheid, als die al vragen stelde, aan vaardde dat dit verzoek aan Hitler was bedoeld om nog eens extra te beklemtonen dat Nederland neutraal was." Volgens dr. L. de Jong duurde het bezoek slechts tien minu ten; Bernhard vertelde zijn bio graaf dat Hitier hem 'zeer koel' ontving. „Het bleek dat hij de prins al beschouwde als een verdacht personage." Auteur Wim Klinkenberg wijst er op dat Bernhard werd vergezeld door zijn secretaris, jhr. ir- W. Roëll, en diens aanwezig heid 'maakte 'warmte' tussen geloofsgenoten uiteraard on mogelijk'. Van die warmte blijkt overige niets in de anekdote die Hide aanhaalde tijdens één van zij vele 'tafelgesprekken'. Op 24 juli 1942 zei hij: „In de Prins von Lippe-Biesterfeld beschil ken we over een volstrekt im beciele oen op de troon. Toei hij mij voor zijn huwelijk een afscheidsbezoek kwam bren gen, bibberde en boog hij als een juffershondje. Een paar gen later verklaarde hij in de Nederlandse pers, dat hij ziel in zijn hart altijd Nederlande had gevoeld!" rir Bernhard heeft zijn hele leven belangstelling gehad voor de krijgsmacht. In 1961 bezoekt de prins de Vierde Divisie van de landmacht in El- speet. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20