I Japnlad ernhards strijd ten einde 'De baas heeft het naar zijn zin' Extra bijlage Grijs en nevelig Alie Rousseau leerde basketballen tegen de jongens 4/5 De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €9,75 8J Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend it nog geen 1 Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dai J €0,41 per dag! J Naam: J Adres: J Postcode/Plaats: Telefoon: l Geboortedatum: I t I e-mailadres: Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127, 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 - 1711 E mail lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. 1 1 1 f DE ANDERE JUWELIER B Maarsmanstceg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel 071-5120778 lwww.vanGemer.com j a0 2 december 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Arjan Ederveen legt beslag op de schouwburg Earring-zanger grootste muzikale Nederlander Studeren alle Oranjes in Leiden? COMMENTAAR PRINS BERNHARD Met het overlijden van prins Bemhard verliest Nederland een zeer kleurrijke persoonlijkheid. De charmante en joviale prins wist zich bij een flink deel van de bevolking door zijn onafhan kelijke manier van optreden ge liefd te maken. Symbool van het verzet, en een dekselse deugniet. Toch passen er ook op dit mo ment kritische kanttekeningen. Geheel anders dan bijvoorbeeld prins Claus is Bern- hard als partner van het staatshoofd regel matig middelpunt ge weest van affaires. Een greep: zijn verleden in Duitsland, buitenech telijke relaties, King Kong, Greet Hofmans en Lockheed, Zeker twee keer wankelde de monar chie, al kwam Nederland de meeste zaken pas veel later te weten. Uit respect voor het ko ningshuis, en met name voor koningin Juliana, is decennia lang veel onder het tapijt ver dwenen. Iedereen is in eerste instantie verantwoordelijk voor zijn eigen handelen. Maar Bernhard kon wel erg gemakkelijk zijn gang gaan. Dat valt degenen aan te rekenen die de prins niet aan de teugels hielden. Toen het histo rische dossier in de zaak King Kong in 1986 na een gerechtelij ke procedure openbaar werd, bleek dat de regering zelfs leu gens niet had geschuwd om het blazoen van de konink lijke familie onbezoe deld te houden. Het overlijden van prins Bernhard markeert het eind van een tijdperk. Hij heeft het met zijn af faires moeilijk gehad. Maar pa radoxaal genoeg heeft Bernhard er door zijn eigenzinnig optre den ook toe bijgedragen dat Ne derland langzaam op een vol wassen en kritische wijze om leerde gaan met het konings huis. Arthur Maandag Populair, kleurrijk, openhartig en tot op hoge leeftijd zeer actief. Zo herinneren regiogenoten die persoonlijk met hem te maken hebben gehad, zich Prins Bern hard. Michiel Zonnevylle, burge meester van Leiderdorp, voor zitter van de Bond van Oranje verenigingen in Nederland: „Ons bestuur had net een brief aan koningin Beatrix gestuurd om haar rust en ruimte te wen sen om de laatste levensfase met haar vader door te bren gen. De dood komt altijd onver wacht, laten we dat vaststellen. Toch wil ik nuchter constateren dat prins Bernhard een respec tabele leeftijd heeft bereikt. Sa men met koningin Wilhelmina is hij natuurlijk het symbool ge weest van herrijzend Neder land. Ook als inspecteur-gene raal van de krijgsmacht heeft hij tot op de dag van vandaag veel betekend voor de individuele strijders en soldaten. Door hem is er een prachtig veteranenbe leid ontstaan. Tot op het laatste moment van zijn leven was hij zelf de ambassadeur van het Wereld Natuur Fonds. Een man die elke dag een verse anjer droeg, zijn lievelingsbloem, zijn symbool, is vanavond waardig heengegaan." Rob Milders, directeur van draf- en renbaan Duindigt in Wassenaar: „Prins Bernhard kwam altijd voor de Gouden Zweep naar Duindigt. Als hij niet dat auto-ongeluk had ge had, was hij voor mijn gevoel meer dan een goed ruiter ge weest. Rond zijn tachtigste jaar besteeg hij voor de lol nog een keer een paard en maakte hij een ererondje. Dat werd door het publiek destijds enorm ge waardeerd. Hij zei ook altijd: ik neem deel aan de lunch, zie dan de paarden, maar na de uitreiking van de Gouden Zweep ben ik onmiddellijk weg. Dat gebeurde nooit. Hij bleef altijd langer. Wij maakten dan het grapje dat hij Juliana had gebeld met de mededeling: ik kom iets later, zet de aardap pels nog niet op. Zijn chauffeur formuleerde het zo: „De baas heeft het naar zijn zin." Bas Romeyn, Oranjekenner en projectontwikkelaar uit Lisse: „Prins Bernhard was een kleur rijk en controversieel figuur die Nederland internationaal groter en interessanter heeft gemaakt dan het eigenlijk was. Hij was erg actief, ook op het wereldto neel. Ik heb hem een keer of tien ontmoet. En wat mij vooral opviel was dat hij soms erg openhartig sprak. Nederland heeft hoe dan ook een bijzon dere persoonlijkheid verloren. In zijn familie was hij erg ge liefd. Je zult ook maar zo'n opa hebben. En het verdriet zal on danks zijn hoge leeftijd er niet minder om zijn. Ik wens hen heel veel sterkte toe." Shao Ming Hu, eigenaar van restaurant Asian Palace aan de Leidse Steenstraat: „Ik bewaar goede herinneringen aan prins Bernhard. In 1997 heeft hij met het bestuur van het Wereld Na tuur Fonds in ons restaurant gegeten. Die avond zal ik niet snel vergeten. Natuurlijk was ik zeer vereerd om hem in dit res taurant te mogen ontvangen. Ik heb toen een negengangenme nu gemaakt. Dat maakte veel indruk op hem. Prins Bemhard zei dat hij nog nooit zo lekker Chinees had gegeten. De foto's die ik die avond heb gemaakt, hangen nog steeds in mijn zaak." Rob de Bruijn, voorzitter Oranjevereniging Rijnsburg: „Het is triest voor koningin Beatrix, en het hele koninklijke huis, dat het in zo'n korte tijd eerst prins Claus, dan prinses Juliana en nu prins Bemhard verliest. Bernhard was dan wel 93 jaar, maar er gaat wel een mens dood. Het is altijd ie mands vader of opa. En ook al weet je dat dit eraan komt, het blijft moeilijk. Het overvalt zelfs mij nog. De vlag gaat morgen zeker halfstok. Dat is wel het minste wat je kan doen." Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad in de oorlog. Bernhard wilde niet naar de rechter stappen 'omdat ik niet het risico wil lo pen dat ik de uitspraak niet meer meemaak.' In de koninklijke familie bleef hij een centrale rol spelen, ge tuige ook de jaarlijkse reünie van zijn kleinkinderen op de prinselijke boot in Italië. In Uitvaart eind volgende week Stoffelijk overschot naar Soestdijk overgebracht "por Hans Jacobs in haag - Prins Bernhard is gis- iravond om tien voor zeven op |3-jarige leeftijd in het Universi- 'jir Medisch Centrum Utrecht Aan het sterfbed van prins waren onder anderen n dochters Beatrix, Irene en argriet. Ook Pieter van Vollen- iven was in het ziekenhuis. Het offelijk overschot van de prins kort daarna overgebracht naar lestdijk. Over een paar dagen ordt de prins opgebaard op pa is Noordeinde, waar het pu- iek afscheid kan nemen. De tvaart is vermoedelijk volgen- 2 week vrijdag of zaterdag. "je ongeneeslijk zieke prins emhard werd aan het einde in de middag met spoed op- jiomen in het ziekenhuis. Hij eeg steeds meer last van kort- emigheid. Op dat moment monden koningin Beatrix en ar gezin zich in het koninklijk ileis in Amsterdam voor de treiking van de Clausprijs. in het einde van de plechtig- id kreeg de koningin een intje, maar dat was geen re- n eerder weg te gaan. inister-president Jan Peter alkenende roemde de 'kracht strijdbaarheid' van de prins, e hij op 18 november nog be- Dcht. „Zoveel liefde voor het iven. Zoveel kracht en strijd- aarheid. En tegelijkertijd: rus- g de dood onder ogen kunnen en. Een mens om van te hou- en", aldus de premier. „Prins lernhard heeft Nederland grote bewezen. Op veel ge beden - economisch, maat schappelijk en cultureel - was ij een onvermoeibaar ambas- adeur voor ons land", zei hij in en herdenkingstoespraak voor :e televisie. ij Bernhard werd vorige naand long- en darmkanker astgesteld. Die ziekte kwam an het licht toen de prins na ijn zomervakantie in Italië laagde over kortademigheid, lij nader onderzoek kwamen itzaaiingen van een kwaadaar- lige tumor aan het licht, zowel de longen als in zijn darmen, lehandeling was niet meer mo- elijk, zo bleek meteen. De is, die in 1994 en 2000 ook al iker had, wilde dat ook niet. iisteravond zond de NRCV nog :n kort vraaggesprek met de prins uit, dat vlak voor zijn ziek te op 9 november was opgeno- nen. Daarin deed Bernhard en hartstochtelijk beroep op e bevolking om geld te geven oor het behoud van de orang- Jetang en de natuur op Kali- oantan, het voormalige Bor- ïeo. )e staf van koningin Beatrix is nder leiding van ceremonie heester Monod de Froideville ezig met de voorbereidingen oor de uitvaart in de Nieuwe !erk in Delft. De uitvaart zal waarschijnlijk een militair ac- :ent krijgen. De echtgenoot van de eerder dit jaar eveneens overleden koningen Juliana was ruim dertig jaar inspecteur-ge neraal van de verschillende krijgsmachtonderdelen. Welke wensen Bernhard had ten aan zien van zijn begrafenis is nog niet bekend. Bemhard werd op 29 juni 1911 in het Duitse Jena geboren als graaf 'zur Lippe-Biesterfeld'. Een paar jaar later werd hij door zijn oom, de vorst van het piepkleine vorstendom Lippe, in de prinsenstand verheven. De avontuurlijke Bernhard meldde zich in 1936 bij de op dat moment slechts uit twee personen bestaande Neder landse koninklijke familie. Ko ningin Wilhelmina en haar dochter Juliana vierden winter sportvakantie in Oostenrijk. Tussen Bernhard en Juliana klikte het snel. Nog datzelfde jaar volgde de verloving en op 7 januari 1937 werd in Den Haag het huwelijk gesloten. Het paar kreeg vier dochters: Beatrix, Ire- ne, Margriet en Christina. Het beeld van Bernhard, die zijn Duitse accent nooit kwijt raakte, werd bepaald door de Tweede Wereldoorlog. Hij werd door Wilhelmina bevorderd tot bevelhebber van zowel de Ne derlandse-, als de Binnenlandse strijdkrachten. De rol van Bern hard, hoewel ook in zijn eigen ogen bescheiden, heeft in de af gelopen zestig jaar mytische proporties aangenomen. Na de oorlog werd Bernhard, immer met een witte anjer in het knoopsgat, éen enthousias te handelsreiziger voor het ko ninkrijk der Nederlanden. Hij was de 'zakenprins' voor wie overal in de wereld, tot het Wit te Huis aan toe, de deuren opengingen. Als inspecteur-ge neraal deed de prins ook zijn zegje op Defensie. In mei 1963 probeerde hij met een dreig brief de kabinetsformateur on der druk te zetten met een plei dooi voor een verhoging van de defensie-uitgaven. Een 'buiten grondwettelijke' interventie, al dus toenmalig premier De Quay, door wiens dagboek het optreden van Bemhard dit jaar (2004) bekend werd. De combinatie van militaire be langen en te grote vrijheid van opereren leidde in 1976 tot het Lockheed-schandaal. Bernhard had zich opengesteld voor gun sten, zo luidde de conclusie van een commissie van drie. Juliana bleef haar man, met wie zij een stormachtige relatie had, door dik en dun steunen. De prins moest zijn uniform uittrekken, maar bleef actief. De laatste twintig jaar concen treerde Bernhard, die in zijn le ven meer dan zestig operaties heeft ondergaan, zich op zijn 'goede doelen', zoals natuurbe houd en stimulering van cultu rele projecten (het Anjerfonds). Begin dit jaar schreef hij een open brief waarin hij schoon schip wilde maken en allerlei, Prins Bernhard overleed gisteravond op 93-jarige leeftijd in het UMC. Deze foto van de prins werd vorig jaar gemaakt. Foto: ANP/Robert Vos volgens hem onware verhalen, ontkrachtte. Het ging o.a. over zijn buitenechtelijke zonen (het bestaan van dochter Alexia werd niet ontkend), en zijn rol maart moest de prins na een huwelijk van 67 jaar definitief afscheid nemen van Juliana, die echter al langer niet aanspreek baar was. Tomas Ross: Stadhoudersbrief snel boven water den haag/gpd - De roemruchte brief die prins Bernhard op 24 april 1942 zou hebben geschre ven aan de Duitsers met het aanbod stadhouder van Neder land te worden, zal nu wel snel boven water komen. Dat is de verwachting van schrijver To mas Ross, van wie deze week het eerste deel van zijn drieluik Voor koningin en vaderland' over de lotgevallen van de prins in de Tweede Wereldoorlog is verschenen. De misdaadauteur kreeg na het verschijnen van zijn boek 'Om wille van de troon' te horen dat een oud-adjunct-hoofdredac- teur van de Telegraaf een kopie van de beruchte stadhouders brief in handen had. Ross heeft bij hem thuis een* kopie gezien van de brief, waarvan de prins altijd heeft ontkend dat hij hem heeft geschreven. „Het verhaal gaat dat er een verzetsstrijdster is geweest die Bemhard goed gekend heeft", zegt Ross. „De vrouw, die in middels is overleden, beweerde dat zij de brief in bezit had. Zij heette Jeanette Kamphorst en is later verhuisd naar Mallorca. Van haar neef heb ik gehoord dat zijn tante heeft bepaald dat als Juliana en Bemhard dood zijn, de brief wordt vrijgege ven." Ross heeft een kopie van de brief gezien. „Ik ga ervan uit dat hij buiten Churchill om een vredesinitiatief heeft willen ont plooien. Die oorlog kostte vol gens hem te veel bloed. Het was eigenlijk best eeri aardige man. Ik hoopte dat hem de tijd ge gund was mijn nieuwe boek te lezen." 'Drie weken geleden klonk hij nog optimistisch' wassenaar/anp „Het is een geweldige schok voor ons alle maal. Ik had hem drie weken geleden nog aan de telefoon en toen klonk hij optimistisch. Op dat moment moest hij echter nog horen dat zijn ziekte niet meer te behandelen was." Dat zei J. Maas, generaal b.d. en voorzitter van het Nationaal Comité Herdenking Capitula ties 1945 Wageningen, op het overlijden van prins Bernhard. „Iedereen dacht dat hij het eeu wige leven had, juist omdat hij zo vaak op de rand van leven en dood verkeerde", aldus Maas, die Bemhard in 1959 voor het eerst ontmoette. Als instruc teur-generaal en chef van het militaire huis van de koningin kreeg Maas later vaak met Bemhard te maken. In 2001 werd Maas voorzitter van het Nationaal Comité Her denking Capitulaties 1945 Wa geningen, dat de jaarlijkse her denking van de capitulatie in Wageningen organiseert. „Die herdenking en het défilé bete kenden alles voor de prins. Eenmaal was hij zo ziek dat hij eigenlijk niet kon gaan. Maar de prins krabbelde weer op en ging naar Wageningen. Een echte doorzetter was hij." Prins Bemhard was een bijzonder man met een bijzonder leven, die voor veel mensen veel heeft bete kend. Bij het overlijden van de prins staan wij vandaag stil met een extra bijlage van vijf pagina's, waarin we terugkijken op het bewogen leven van Bemhard. We zien de prins als levensgenieter, als zakenprins en als vader, maar ook bekijken we zijn oorlogsverleden en de persoonlijke perikelen van de koninklijke familie UIT morgen in de krant Hilversum - In verband met het overlijden van prins Bernhard en de extra pagina's die deze krant daarover vandaag brengt, is de wekelijkse bijlage UIT ko men te vervallen. Morgen treft u deze bijlage alsnog in de krant aan. Feyenoord met rouwbanden Rotterdam - De spelers van Feyenoord speelden gisteren de tweede helft van het duel in de UEFA-Beker tegen Schalke 04 met rouwbanden. De Rotter damse club toonde daarmee respect voor prins Bemhard, die eerder op de avond over leed. Feyenoord plaatste zich voor de volgende ronde. De Rotterdammers wonnen met 2- 1. Kalou scoorde tweemaal voor Feyenoord. Straver niet voor nationale politie leiden - Vertrekkend korpschef Ries Straver van de politieregio Hollands Midden is geen voor stander van een nationale poli tie. Volgens hem bestaat het ri sico dat de chef van die natio nale politie zijn oren te veel laat hangen naar ontwikkelingen in het land en niet naar de straat. Wel vindt de korpschef dat de politie meer gemeenschappelijk moet doen. Dat zegt hij in zijn afscheidsinterview met deze krant. Straver neemt vanmid dag in de Pieterskerk officieel afscheid van Hollands Midden. Pagina R2 Condoleancesite prins Bernhard leiden - Naar aanleiding van het overlijden van prins Bem hard is op onze internetsite www.leidschdagblad.nl een condoleanceregister geopend. Ook andere instanties hebben condoleancesites geopend voor de prins. Tevens kunnen bezoe kers op de officiële website van het Koninklijk Huis hun steun betuiging achterlaten. (advertenties)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1