'Mijn familie zie ik niet met kerst' KUNST CULTUUR Manifestatie in Haagweg 4 Misschien is Alexander het einde van mijn creatieve Een riddergrapje tussendoor Viphen aan den Rijn Nationale Ballet waagt zich aan Don Giovanni Abba tot leven gewekt lieu we Tartt ,ierst in Nederland Dl Amsterdam - Als eerste in de preld mag uitgeverij De Bezige de nieuwe roman van Don- d-fl Tartt uitbrengen. Net als bij riqaar laatst uitgegeven boek, 'De ?tjeine vriend', gunt de populai- niTschrijfster Nederland de we- |ldpremière. Het nieuwe werk Dty in Nederland een maand sigrder verschenen dan elders, hnaf het begin van haar lite- Dr&e loopbaan is Tartt in Ne- norland zeer succesvol geweest, atfen haar debuutroman 'De ver- s prgen geschiedenis' gingen aejjo.000 exemplaren over de e^onbank. Van 'De kleine jiend' werden 375.000 boeken erkocht. Op 12 december is örtt aanwezig op het feest ter te van de zestigste verjaardag fcn De Bezige Bij in de Amster- 0mse Stadsschouwburg. Irwin Weerstra liet naar finale en haag - Erwin Weerstra is er iet in geslaagd de finale te be- ïiken van het YPF Nationaal janoconcours. De Leidenaar, érder onder andere tweemaal jinnaar van het Steinway Pia- b Concours, bleef in de cate- prie 17 tot en met 20 jaar ste en in de halve finale. Ook de fassenaarders Vera Kooper (13 it en met 16 jaar) en Christop- er Devine (21 tot en met 24 sar) wisten niet tot de èind- rijd, op 11 en 12 december, por te dringen. Die finale vindt pats in de Schönbergzaal van et Koninklijk Conservatorium |Den Haag. fekening van /an Gogh geveild n msterdam - Bij veilinghuis pristie's in Amsterdam is gis pen voor 119.500 euro de te- ening 'Pastorietuin' geveild die Incent van Gogh maakte in luenen. De tekening komt uit p nalatenschap van Fiep Wes- jndorp, illustratrice van de ferhalen van Annie M.G. chmidt. Koper was kunsthan- elaar Rob Noordman uit laastricht. Een woordvoerster an het Christie's noemde gis- iren de opbrengst 'wel aardig', aker gezien het kleine formaat 1x21 cm.) van de tekening, let bedrag gaat volgens de lens van Fiep Westendorp aar het Joods Historisch Mu- :um. nna Tartt. o: Lex van Rossen e UIT-krant verschijnt morgen. iBarom hier de (ingekorte) filmagen- )0 tel. 071 - 5124130 5133210, ;enstraat 39 Incredibles 6 jr., Orig. versie, dag. f.45 21.30; vr za zo wo ook 14.15. Iget Jones: The edge of reason 12 dag. 19.00 21.30; ma alleen 19.00. Fire 16 jr., dag. 18.45 21.30. Santa 12 jr., dag. 19.00; vr za zo /o ook 14.30. loUateral 16 jr., dag. 21.30. InJDlO tel. 071 - 5124130 5133210 adder 49 12 jr., dag. 19.00 21.30. UXOR tel. 071 - 5121239, Stations- 19 Forgotten 16 jr., dag. 19.00 21.30; ook 14.30. felANO ION tel. 071 - 5123875. Bree- iraat 31 ridget Jones: The edge of reason ag. 19.00 21.30; za zo wo ook 14.30. •er Untergang dag. 18.30 21.30; za zo S io ook 14.00. jjJemal Sunshine of the Spotless iind do en zo t/m wo 19.00 21.30. IET K1JKHUIS tel. 071 - 5661585, 'rouwenkerksteeg 10 e^nq fois Deux (5 x 2) dag. 19.00 ui30- he Motorcycle Diaries dag. 19.30 De00' hjUROCINEMA tel. 0172 - 420800; re- ferveren 24 uur per dag: tel. 0900 - g(D45678, Van Boetzelaerstraat 6, ww- hjtbioscopen.nl lad Santa dag. 18.45. Iridget Jones: The edge of reason 12 ler-, dag. 18.45 21.30; za zo ook 16.00. ;tlhe Manchurian Candidate 16 jr., ir'ag. 18.30 21.15. nxtllateral 16 jr., dag. (beh wo) 21.15. %RKFILMHUIS tel. 0172 - 492982, ;'3ornelis Geellaan 2 oiiebe in Gedanken do za wo 20.30; vr tó 30; zo 15.30. E*fra achtergronden bij de fdms in de vindt u via de filmagenda op on to website www.leidschdagblad.nl Oliver Stone verbaasd over kritiek op zijn droomfilm amsterdam/anp - Het Nationa le Ballet waagt zich komend jaar aan de opera Don Giovanni van Mozart. Voor zover bekend komt een dergelijke balletbe werking van de 'opera der ope ra's' in de moderne kunstge schiedenis niet voor. Het wordt ook het eerste nieuwe avond vullende ballet van het gezel schap sinds jaren, want zo'n onderneming is volgens het ge zelschap erg arbeidsintensief en kostbaar. „Ik hoop dat de mensen niet voor de opera komen", zegt ar tistiek directeur Ted Brandsen over de voorstelling van onder anderen huischoreograaf Krzy- stof Pastor Pastor, componist Rob Zuidam, dramaturg Carel Alphenaar en ontwerper Steve Scott. Het idee om Don Giovan ni te doen kwam van Pastor, die gebiologeerd is door de figuur Don Giovanni, een schavuit met donkere kant, en door de schoonheid van de opera. Brandsen denkt wel met een voor een groot publiek aantrek kelijke productie te komen. Carel Alphenaar noemt de be werking van het verhaal van de opera tot ballet 'een proces van ontwoording'. De moed zakte hem aanvankelijk soms in de schoenen, want juist woorden kunnen zoveel details geven. Maar Mozart zelf en ook het verhaal redden hem: „Mozart is de grootste dramaturg onder de componisten. Veel elementen zijn bijzonder geschikt voor een dansante bewerking, al de ver liefdheden bijvoorbeeld. Wat dat betreft is Don Giovanni een goudmijntje." Don Giovanni wordt afwisse lend gedanst door Altin Alexan dras Kafdra, Gaël Lambiotte en Cedric Ygnace. De voorstelling is van 12 februari tot en met 2 maart te zien in het Muziekthe ater in Amsterdam en op 4 en 5 maart in het Lucent Dansthea ter in Den Haag. theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: 'King Arthur integraal' van Suver Nuver. Tekst: Willem de Wolf. Regie: Ton Kas. Gezien-, 25/11, Rotterdam. Op 4/12 in het LAKtheater, Leiden. King Arthur integraal heet de nieuwe voorstelling van Suver Nuver voluit. Dat 'integraal' be tekent in dit verband niks, maar geeft wel de gelegenheid om de laatste lettergreep op het affi che af te drukken in een ouder wetse bokaal, want die zochten de ridders immers. Gevoel voor dat soort humor moet je wel hebben als je je wilt vermaken bij de nieuwe productie van de mimegroep. Het draait ook in deze versie om de beroemde middeleeuw se driehoeksverhouding. Henk Zwart is een waardige, maar emotioneel onhandige koning Arthur, Peer van den Berg een schuldbewuste en afwachtende Lancelot, want zijn genegen heid voor Guinevere ging ver der dan de hoofse omgangsvor men. Dette Glashouwer speelt de koningin mooi: een smeu lende vulkaan met een onweer staanbaar wiebelend kontje. Toon Kuijpers en Art Jan de Vries hebben kleine gastrollen en hobbelen als schildknapen mee met de hoofdrolspelers. In tegenstelling tot wat de weidse ondertitel 'kostuumdra ma met massascènes' belooft, is alles minimal aan deze Ar thur. Nou ja, behalve de in drukwekkende hamassen dan. IJzergekletter is een belangrijk deel van het geluidsdecor, sa men met het klippeklop van een galopperend paard dat weer een ridder brengt die de graal niet gevonden heeft. Tekstschrijver Willem de Wolf en regisseur Ton Kas hebben zich kennelijk laten inspireren door de Friese achtergrond van het gezelschap: ze zijn uiterst karig met woorden en gevoe lens. Als Guinevere één keer uitpakt met een zin van meer dan acht woorden, reageert Ar thur met een verbaasd: 'okee dan'. Zij is niet zoals haar man op zoek naar een hoog ideaal, zij wil vlees en bloed. Het is een vondst om mimespe- lers, die het traditioneel moeten hebben van hun flexibele lijven, te verpakken in hamassen. Het motto 'less is more' gaat dan op: het gebrek aan bewegings vrijheid werkt bij deze vakmen sen komisch. Dat geldt voor meer bombenen van de voor stelling, maar uiteindelijk is het totaal net te dun en te melig. King Arthur integraal is in het oeuvre van Suver Nuver een riddergrapje tussendoor. leiden - In de tentoonstellingsruimte van kunst centrum Haagweg 4 vindt in de maand decem ber de eerste Leidse Foto- en Grafiekmanifestatie plaats. Hieraan wordt meegedaan door tachtig fotografen en kunstenaars uit Leiden en omge ving. De manifestatie wordt vrijdag 3 december ge opend met een inleiding van Helen Westgeest, universitair docent aan de Vrije Universiteit Am sterdam, en blijft te zien tot en met zondag 2 ja nuari. Initiatiefnemer Michel Siebes zegt voor zo'n brede opzet met zowel grafiek als fotografie te hebben gekozen, omdat door de technische mogelijkheden de grenzen steeds meer vervagen. Aan de expositie wordt onder anderen meege daan door Astrid Beumer, Christiaan van Tol. Ludy Feyen, Pim de Vroomen, Fred Rohde, Ar- jenne Fakkel en Willem Overtoom. Kunstcen trum Haagweg 4 in Leiden is van vrijdag tot en met zondag open tussen 13.00 en 17.00 uur. door Jos van der Burg Amsterdam - Oliver Stone was in Amster dam. In wat voor humeur zouden we de maker van memorabele films als Platoon, JFK, Nixon en Natural Born Killers aantref fen? Het moet voor hem geen fijne tijd zijn, want zijn droomfilm over Alexander de Grote werd vorige week door de Ameri kaanse pers neergesabeld. Als de in het zwart geklede Stone aangesla gen was, wist hij het tijdens zijn verblijf in het Amstel Hotel goed te verbergen. „Ik lees geen kranten", zegt hij als we de ver nietigende kritieken bij hem aankaarten. Als hij beseft dat het ongeloofwaardig klinkt, merkt hij op dat niet alle kritieken slecht waren. Als ook die barrière geen stand houdt - alle belangrijke Amerikaanse kranten kraakten de film - geeft hij een seri eus antwoord. „Ik weet niet waarom Alexander is neergesabeld. Ik hoor verschil lende redenen. De een vindt de film te his torisch, de ander stoort zich aan Alexan ders homoseksualiteit. Ik hoop altijd dat mensen met een open geest kijken, maar dat is in Amerika steeds minder het geval." Stone vermoedt dat het grootste struikel blok de portrettering van Alexander is. „Ik ben het oneens met historici die in Alexan der alleen een super-veroveraar zien. Ik denk dat hij onzeker en bang was. In hem waren mannelijke en vrouwelijke trekken samengesmolten. Hij was de eerste koning die in het openbaar huilde. Hij kon in tra nen uitbarsten over gesneuvelde soldaten. Ook toonde hij berouw na het doden van zijn vriend Cleitus. Bij welke koning vind je dat? Misschien vindt men mijn Alexander te week." De regisseur is verbaasd over de heftigheid van de kritiek. „Ik krijg in Amerika altijd slechte kritieken, maar niet eerder zo nega tief. In Europa en Azië zijn mijn films altijd beter ontvangen. Ik hoop dat dat nu ook het geval zal zijn. Misschien scheelt het dat Europeanen meer van de Griekse geschie denis en Alexander weten dan Amerika nen." De desastreuze ontvangst van Alexander lijkt Stone nauwelijks te deren. Althans, zo speelt hij het, maar als hij even uit zijn rol valt, blijkt dat er voor hem veel op het spel staat. „Misschien betekent de film bij mis lukking het einde van mijn creatieve leven in Amerika. Natuurlijk wil ik weer een film maken, maar ik heb er niets over te zeggen. Als ze me uit de filmbusiness jagen, is het afgelopen." Na afloop van het gesprek meldt Stones producent dat Alexander in Zweden de beste weekendopening had. „Hij versloeg The Incredibles, terwijl die film met veel meer publiciteit uitkwam." Alexander is vanaf 23 december in Neder land te zien. Regisseur Oliver Stone met acteur Colin Farrell en actrice Angelina Jolie tijdens de première van 'Alexan der5 in New York. Foto: Reuters Leids musicalgezelschap Otis repeteert 'Wensput' met Arjan Ederveen door Theo de With leiden - Abba hield niet van optreden. Het Zweedse viertal zat liever in de studio om lied jes op te nemen en leverde die af met een keurig filmpje erbij. Toch ontstaan er steeds weer nieuwe initiatieven om Abba tot leven te wekken. Er zijn di verse groepen actief die met een Abba-show rondtrekken. Soms als persiflage, soms met een vette knipoog. Abba Ma nia is de nieuwste look-a-like act. Dit Engelse initiatief wil de groep vooral zo nauwkeu rig mogelijk imiteren. Is dat leuk? Ja en nee. Bij het concert gisteravond in de Leidse Stadsgehoorzaal blijkt het nog altijd heerlijk te zijn om met die liedjes van Abba mee te blèren. „Knowing me, knowing you, aha, there is no thing we can do, aha." Je waant je echt even 25 jaar te rug in de tijd. Agnetha en Fri da staan met hun ruggen te gen elkaar. De danspasjes van de twee zangeressen kloppen precies. Zo ken ik ze uit de uit zendingen van Toppop. Er is met grote nauwkeurig heid naar Agnetha, Björn, Benny en Frida gekeken. Ook de kleding is met precisie ge kopieerd. Of het nu de Water loo-outfit is waarin Abba het Eurovisie Songfestival won, of de blauw-witte poncho's uit de tijd van 'I have a dream'. De witte piano, de stervormi ge gitaar, de zilveren laarzen met plateauzolen. Het ziet al lemaal bekend uit. Bijna alles valt na te bootsen. Alleen met die specifieke stemmen van de twee front vrouwen is dat wat lastiger. Hoe ze ook hun best doen om zelfs het Zweedse accent over te nemen, op dit terrein bena deren ze het origineel bij lan ge na niet. Met name in de rustiger nummers schiet voor al de nep-Agnetha tekort. Als ze 'The winner takes it all' zingt, geeft ze haar stem te weinig warmte mee om net zo droevig te klinken als de echte blondine deed in deze num mer-1-hit. En dan blijkt Abba Mania toch een plichtmatig afgedraaide show te zijn. Tot vervelens toe krijgen de Leidenaars te horen dat ze het beste publiek ooit zijn. Het klinkt verre van ge meend. Het lijkt alsof de lol in het musiceren ontbreekt. Mis schien is dat wel de tol van avond aan avond in de huid van iemand anders kruipen. We krijgen zelfs niet te horen hoe het viertal echt heet. Ze blijven elkaar Björn, Benny, Frida en Agnetha noemen. Misschien moeten ze toch meer hun eigen stempel op de show drukken. Dan maar iets minder dicht tegen het origi neel aanschurken. Ga maar 'over the top' als dat het plichtmatige karakter eraf haalt. Nu blijf je de hele avond het gevoel houden naar een coverband te kijken. Hun eni ge verdienste is dat ze goed kunnen imiteren, maar thuis heb ik meteen de dvd van het echte Abba opgezet. door Theo de With leiden/voorschoten - Afgelo pen dinsdag was voorlopig de laatste voorstelling in de Leidse Schouwburg. Het lijkt vreemd: een theater dat midden in het seizoen zijn deuren twee weken sluit. Achter die gesloten deuren wordt echter koortsachtig ge werkt aan de kerstvoorstelling 'Wensput'. De zaal van de schouwburg ondergaat een me tamorfose en hoofdrolspeler Ar jan Ederveen benut de tijd om te repeteren met de Leidse ama teurs die een belangrijke bijdra ge leveren aan 'Wensput'. Musicalvereniging Otis, de Leidse Balletschool en drie fan fares zijn ingeschakeld om van 'Wensput' een wervelende, mu zikale en bovenal Leidse voor stelling te maken. Arjan Eder veen en zijn collega Beppie Me lissen (actrice bij theatergroep Carver) reisden de afgelopen tijd meerdere keren per week naar de Leidse regio om alvast te repeteren. In het Voorscho- tense buurthuis Alettahof was deze week de laatste repetitie voordat de overstap naar de schouwburg wordt gewaagd. In de grote zaal klinkt uit zo'n twintig kelen 'Jingle Bells'. De leden van Otis volgen nauwge zet de aanwijzingen van de re petitor achter de piano en zet ten de kerstklassieker voor de zoveelste keer in. Eén voor één worden ze door de productie leider uit de zaal gepikt en naar een andere ruimte geloodst. Daar staat styliste Monica Petit klaar met rekken vol kleding. Iedereen krijgt een kostuum aangemeten. Een feestjurk, het tenue van de butler of het on vermijdelijke mantelpakje van de secretaresse. „Ja, ik heb be dacht hoe iedereen eruit gaat zien", vertelt Petit, terwijl ze met een schuin oog in de gaten houdt of elke speler wel de juis- ze een oude waterput. Op een groot kerstgala gaan ze deze wensput onthullen. Met twee Otis-leden repeteert Ederveen de scène waarin twee mannen van de waterleiding een kijkje komen nemen. De heer des huizes ontvangt hen in een rood-groen geruite kamerjas. Een omgekeerde barkruk doet tijdelijk dienst als waterput. „Nee, dat is niets", roept regis seur Heuer meteen. „Die put is straks op het toneel veel lager, dan moet je dus dieper bukken om in dc put te kijken." Speler Aldo van Ruiten gaat dieper door de knieën en spuugt in de denkbeeldige put. „Ik hoor geen plons", zegt hij tegen col lega-waterleidingman Martijn Barnhoom die over zijn schou der meekijkt. Als Barnhoom een half uur la ter door styliste Monica Petit in een kostuum wordt geholpen - de kaartjes van WE en H&M bungelen er nog aan - vertelt hij sinds drie jaar bij Otis te zin gen. „Ik woon in Woerden, maar in die regio is niets verge lijkbaars te vinden." Hij zegt in eerste instantie twijfels te heb ben gehad bij het maken van een voorstelling met Arjan Ederveen. „Ik was bang dat wij slechts een schaduw zouden zijn, maar het is te gek om met hem te werken. Alles is goed ge regeld. Voor een eigen voorstel ling moet je zelf alles regelen. Je gaat naar de markt om lappen stof te kopen en nu hangen hier kostuums kant en klaar gereed. En het is natuurlijk een luxe om een voorstelling negentien keer te spelen. Ja, ook op beide kerstdagen. Mijn familie zie ik dus niet met Kerst. Die moet maar in de zaal gaan zitten." Wensput, de familiekerstvoor stelling (vanaf 8 jaar) van Ar jan Ederveen, 15 december t/m 8 januari, Leidse Schouw burg, tel. 071-5163888. Abba Mania, bijna niet van echt te onderscheiden. Publiciteitsfoto te maat heeft. „Omdat het Kerstmis is, heb ik veel gewerkt met rood en goud." Beppie Melissen heeft een goudkleurige feestjurk met een bovenmaatse strik om haar schouders gekregen. „Een beet je Viktor en Rolfvindt ze zelf, verwijzend naar de bruidsjurk met strikken die Mabel Wisse Smit droeg bij haar huwelijk. Ze moet haar gesprek onderbre ken, want regisseur Cecile Heu er heeft haar nodig in de repeti tieruimte in de verste uithoek van het buurthuis. Heuer spreekt de actrice consequent aan met 'Tante Bep'. Voordat ze een scène met twee vriendin nen gaat repeteren, is er een ernstig woord van Arjan Eder veen. „Ik heb bezoek gehad van Bart van Mossel, de directeur van de schouwburg, en hij heeft ons op het hart gedrukt de voorstelling niet te lang te ma ken. In het publiek zullen steeds veel kinderen zitten en dus mag het niet te laat wor den. Daarom moeten we indik ken. Ik heb een paar geniale grappen moeten schrappen." Samen met 'Tante Bep' speelt hij een rijk echtpaar dat het grootste huis van Leiden be woont. Onder de vloer vinden Arjan Ederveen (links) bekijkt met Otis-leden Martijn Barnhoom en Aido van Ruiten een glas met water uit de wensput.Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15