REGIO 'Kwaliteit van de klazen is treurig' Leidse kunstenaar heeft de kolder in zijn kop Lof op de rivaliteit Rijnsburgse kweker Zékers vreest sterfhuisconstructie somsheJt GERECHT te«S£e£SS£* NAVRAAG Veel Rijnsburgse kwekers vrezen voor de toekomst. Hoewel in de winkels flinke bedragen betaald moeten worden voor bloemen, ver- J zout in de pap niet. JAN RAVENSBERGEN uit Rijnsburg kweekt anjers en tulpen. Hij is een van de ondernemers die klappen hebben opgelopen. Waarom boert u op dit ogenblik zo slecht? „Dat komt voornamelijk door de komst van de euro." Hoe zijn uw verwachtingen voor volgend jaar? „Het wordt alleen nog maar slechter. De heffing van tol op de Duitse autowegen en het hoge BTW- tariefvan 19 pro cent op bloemen spelen ons dan par ten. Bloemen wor den kennelijk als luxeartikelen be schouwd." Dat denk ik ook als ik in de winkel een bos bloemen koop. De prijzen zijn niet kinderachtig. „Klopt, de consu ment betaalt de hoofdprijs, maar daar zien wij kwe kers hoegenaamd niets van terug. Be halve door die hef fingen komt dat ook omdat we moeten betalen aan de veiling." Is ondernemen nog wel leuk? „Niet als het gaat als dit jaar, toen heb ik er dik op moeten toeleggen." Biedt de samenwerking met Katwijk en Valkenburg soelaas? „Daar verwacht ik helemaal niets van. Katwijk, dat het over een jaar voor het zeggen krijgt, hanteert een sterfhuisconstructie. Dat merken we straks ook in Rijnsburg. Ik vrees het ergste." tekst Rob Onderwater foto: Wim Dijkman UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Donderdag 2 December LEIDEN - Gistermiddag ploeterden tientallen leden van de WSL in de Stadszaal temidden van een dikwijls oorverdovend uitbundige schare van 600 kinderen: het jaarlijks door de vrouwelijke studenten verzorg de Sinterklaasfeest voor de minder goed bedeelde Leidse jeugd, dat pok ditmaal een waar succes geworden is. Een bijzondere attractie yoor de kinderen was dit jaar het waterorgel, dat kreten en zuchten van bewondering aan de jeugdige schare ontlokte als een binnenhuis-vuur werk.. Duco Elbout hield de kinderen geruime tijd bezig met alleraar digst gebrachte goocheltoeren. Maar het hoogtepunt was uiteraard het bezoek vanSinterklaas met niet minder dan vier zwarte Pieten. De kinderen zongen de gasten uitbun dig toe, grabbelden naar hartelust en kregen vele geschenken. Het ge heel was een festijn voor de kinderen en - ondanks het harde werk van de laatste tijd en gistermiddag - voor de WSL-leden, die ieder jaar weer met zoveel zorg en liefde dit feest arrangeren. ANNO 1979, maandag 3 december NOORDWIJK - Onwennig, maar vol enthousiasme is een groep van 13 Vietnamese kinderen vanmorgen begonnen aan de eerste schooldag. De kinderen maken deel uit van de groep Vietnamese vluchtelingen die sinds zes weken is ondergebracht in het Noordwijkse hotel De Zeeleeuw. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5159 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56.70 p/j €216.90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13,00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar Hij ziet er een beetje verlopen uit in zijn felgekleurde jaren zestig broek, vormloze vale slobbertrui en jas vol witte verfspatten. De Leidse kunste naar maalt er niet om. Hij heeft wel belangrijker zaken aan zijn hoofd en is vanoch tend bijzonder droevig ge stemd. Zijn uitspattingen hebben hem zijn relatie ge kost, zo vertelt hij aan de rechter, en hij heeft er bitter weinig vertrouwen in dat het met zijn lieve ex-vriendin ooit nog goed komt. Zo af en toe krijgt de Leide- naar namelijk ineens 'de kol der in zijn kop.' Dan wordt hij plots overvallen door vreem de vernielzuchtige buien. „En daarna weet ik eigenlijk niet meer wat ik heb gedaan ver ontschuldigt de man zich. De Alfa Romeo die een half jaar geleden onherkenbaar en totaal verwoest werd terugge vonden is een van de vele slachtoffers van zijn destruc tieve temperament. „Van die wagen was weinig meer over", stelt de rechter vast na dat ze de foto uit het dossier heeft bekeken. In haar stem klinkt enige verbazing door over de mate van geweld waarmee de man de auto van een onbekende helemaal total loss heeft geslagen. De Leidenaar kan haar niet anders dan groot gelijk geven. „Het lijkt wel alsof er een bom in is ontploft", verklaart hij beschaamd. Ik weet echt niet wat mij toen bezield heeft. Ik had ruzie met mijn vriendin en ineens...." Zijn hoofd zakt steeds verder weg tussen zijn opgetrokken schouderbladen. „Het inci dent heeft mijn leven er in elk geval niet beter op gemaakt", zegt hij vol zelfmedelijden. „Ik heb er een hoop mee verziekt en ben keihard met mijn neus op de feiten gedrukt." Ondanks deze eerste ontnuch terende erva ring gaat het in het leven van de Leidse kun stenaar een paar maanden later toch weer mis. Een wille keurige voorbij ganger hoort tijdens het ma ken van een avondwandelingetje langs de Witte Singel en de Bilderdijk- straat meerdere malen een raar hard gebonk. Als hij wat beter kijkt, ziet de wandelaar tot zijn schrik dat de spiegels van iedere geparkeerde auto die hij passeert kapot zijn ge slagen. Verontrust schakelt hij de politie in. De agenten hoe ven echter niet lang naar de dader te zoeken. Het spoor van gebroken glas leidt hen direct naar de inmiddels be hoorlijk dronken Leidse kunstenaar. Die heeft het op dat moment echter pri ma naar zijn zin en wil niet dat de agenten zijn sloop- feestje verstoren. „Dat kun je niet menen, stelletje mongolen", roept hij ze toe als hij ver zocht wordt met hen mee te gaan naar het politiebureau. De monstratief gooit hij vervol gens een fiets de singel in. „Kortom, u verzette zich be hoorlijk", vat de rechter deze ochtend samen. De kunste naar voelt zich in de rechts zaal echter te kort gedaan. „Ik heb anders ook wel wat klap pen van hen gehad", verde digt hij zich. Daar kijkt de rechter niet in het minst van op. „Ik vrees", zegt ze op een toon alsof ze tegen een klein kind praat, „dat de politie net als de autospiegels ook niet aan uw agressie konden ont komen en u dus wel wat stevi ger moesten aanpakken." De man sputtert even tegen. „Ik ben anders geen crimineel, hoor. Het was gewoon blinde woede. Om eerlijk te zijn, kan ik mezelf nu wel voor m'n kop schieten." De rechter heeft inmiddels schoon genoeg van de zoge naamde slachtofferrol van de Leidenaar: „U zegt wel steeds dat uw leven er door verziekt is, maar het leven van zeker tien onschuldige mensen is er door uw toedoen ook niet be ter op geworden. Realiseert u zich dat? U heeft een pro bleem waaraan gewerkt moet worden." Die tip heeft hij allang ter har te genomen, legt de man uit. „Ik word behandeld voor im- pulsbeheersing." Maar het contact met de reclassering verloopt zeer stroef. „Het is zo'n strenge mevrouw die ik daar tegenover mij krijg", klaagt hij. „Ik mag haar ge woon niet." De rechter blijft onverbidde lijk: „Sommige strenge vrou wen zijn juist heel goed." D( man moet van haar in de tot komst verplicht alle aanwij zingen van de reclassering opvolgen. Daarnaast krijgt h( 180 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke g vangenisstraf opgelegd. Voor het vergoeden van de schade aan de auto's kan de Leidenaar maar beter alvast gaan sparen. Hij wordt voor ruim 4500 euro aangeslagen Nog wat beduusd van het h< ge bedrag verlaat de kunste naar somber de zaal. „Ik mo hier even met iemand over praten", mompelt hij voor zich uit. ji 1 Floor Ligtvoet HDC 970 Bram van der Vlugt het voorbeeld voor Rijnsburgse hulpsint Weg met de beunhazen! Er moet een keurmerk komen voor het spelen van hulpsinterklaas. Die 'branche' zou zich beter in zijn rol moeten schikken, want het is momenteel maar treurig gesteld met de kwaliteit. Qua uiterlijk en optreden. „Het moet beter", zegt de ijverigste hulpsinterklaas van Rijnsburg. Dat allemaal om het sprookje levend te houden. De kinderen van vandaag laten zich niet meer zo snel in de maling nemen. Sinterklazen, van bij voorbeeld de studentencentrale, la ten bij een bezoek aan kinderen voor de deur de motor van de auto lopen. Even een klantje doen, en huppakee, op naai' de volgende verdienste. De Rijnsburgse sinterklaas wordt niet rijk van zijn rol. Dat hoeft ook niet. „Want dit vind ik zelf veel te leuk. Het is een feestje, waai' ik mijn eigen slingers ophang." Hij ergert zich groen en geel aan de zakkenvullers, die zich er met een jantje-van-leiden afmaken. „Een sint op de motorfiets of met zwarte schoenen en geitenwollen sokken, verschrikkelijk. Of een sint die aan komt in een rubberbootje en nat is voordat hij met zijn werk begint, dat zou bij mij onmogelijk zijn." Sinterklaas is een sprookje. Dat wil hij graag zo houden en vandaar dat hij zijn naam voor de krant niet prijsgeeft om de Rijnsburgers niet wijzer te maken. Hij vindt het prach tig dat veel plaatsgenoten nog steeds niet achter zijn identiteit zijn geko men. En dat na dertien jaar, zo lang verzorgt hij namens de Rijnsburgse winkeliersvereniging de intocht van sinterklaas. Dit jaar had hij assisten tie van vijftig zwarte pieten. Dat was allemaal anders toen hij in 1991 met deze klus begon. Rijnsburg had een sint, mijnheer Van Weeren, die het eigenlijk niet meer kon vol brengen. Daarna kwam er een vreemde sint uit Haarlem. „Maar dat leek wel een tuinkabouter." De Rijnsburger stapte erin omdat hij zich graag in de rol van iemand an ders hult. Zijn ervaring als amateur toneelspeler kwam hem daarbij goed van pas. „Toen ik 15 was moest ik iemand van 65 spelen. Dat ging me goed af." Sinterklaas maakt van de Rijnsbur ger een ander mens. Eenmaal in de buurt van baard, staf en tabberd gaat hij anders praten. Dan wordt zijn stem al 'zwaarder' en komen de zinnen langzamer zijn mond uit. De kindertjes moeten hem tenslotte goed kunnen verstaan. Dat 'zware praten' leverde in eerste instantie problemen op, want de sint raakte zijn stem kwijt. „Toen heb ik er een zangpedagoog bijgehaald. Ik ge bruikte mijn stem verkeerd." De Rijnsburger, een dertiger, hult zich niet in de goedkoopste sinter klaaskleren. „Nee, dit pak komt niet van de supermarkt. Dat kun je na één keer weggooien." De kosten van de mantel en baard bedragen rond de 6000 euro. De sint moet vast een fikse uurprijs rekenen om uit de kos ten te komen? „Nee", zegt hij reso luut. „Soms strijk ik mijn hand wel eens over mijn hart en treed ik gratis op. Neem zorgcentrum Vlietstede, daar heeft mijn oma gezeten. Ze hebben daar bijna geen budget voor de sint. Toch ga ik er naar toe." En dat in een periode dat er van hem veel wordt gevraagd. Sint moet voor zijn optredens onbetaald verlof van zijn werkgever, hij werkt in de zorg sector, opnemen. Maar het maakt hem allemaal niet uit. Hij heeft twee betrouwbare assistenten: één die voor de kleding zorgt en een ander die het draaiboek verzorgt. „Ik hoef mij alleen maar te concentreren op het spelen van de sint." Dat gaat de Rijnsburger goed af. Groot en klein hangen deze middag in Vlietstede aan zijn lippen. De sint streeft elke keer weër naar een goed optreden. Hij doet van alles om er geloofwaardig uit te zien. De 'echte' sint, Bram van der Vlugt, is daarbij et •ntp vp het grote voorbeeld. De Rijnsburger volgt de televisieoptredens bij de NOB en houdt de actualiteit bij. Is er op televisie met de boot bijna een ongeluk gebeurd vanwege de peper notenolie, dan speelt de Rijnsburgse sint daarop in. Perfectie dus. „Je moet in deze rol niet vergeten dat je hebt te maken met slimme kinderen. Vroeger kon je kinderen nogal eens iets op de mouw spelen, maar dat kan niet meer. Vandaar dat ik alles wil weten van de tv-sint." Hij'speelt Bram van der Vlugt niet volledig na. „Ik geef er een Rijns burgse draai aan. Als ik mensen her ken zeg ik: zo mijnheer Van Eg- mond, bent u hier ook met uw kin deren. Dan staan ze me vol verbazing aan te kij ken." De verwarring bij Rijnsburgf intrigeert hem. „Ik sta laatst bij Al- bert Heijn en wil kaas pakken. Pal: een vrouw mijn hand beet en zegt goedendag sinterklaas. Ik draai mi om en doe net alsof ik van niets weet. Loopt de vrouw naar iemant anders en zegt: dat was toch wel si terklaas?" Het sprookje, dat mag nooit verlor gaan. „Er zijn wel eens momenten dat ik het moeilijk heb. Op een zat dag van negen tot vijf bezig zijn is inspannend. Maar als je die bekkie van de hummetjes ziet, is alles wet goed." Rob Onderwater Rijnsburgers koesteren haat-liefdeverhouding met grote buur Katwijk Rijnsburgers blijven eeuwig Rijnsburgers. Hoe de samenwerking of fusie met Katwijk en Val kenburg in 2006 ook uitpakt, de bewoners van het bloemendorp houden hun gevoel van ei genwaarde. Sterker nog, zij koesteren de rivali teit met de buren. „Zolang er geen bloed vloeit, kan dat geen kwaad." Veel bezoekers van de Leidsch Dagblad-bus, vooral mannen, brengen het gesprek binnen de kortste keren op voetbal. De wedstrijd Rijnsburgse Boys - Quick Boys, over ruim twee weken, houdt de gemoederen op woensdag 1 december al bezig. De sportieve stammenstrijd is van alle tijden en zal ook na de fusie in 2006 nooit ontaarden in een bloe deloos onderonsje. Veel Rijnsburgers hebben een haat-liefdeverhouding met Kattukers. „Op het werk zijn ze prima", zegt Piet van Eg- mond, „maar op het voetbalveld ligt dat an ders." Dan is rivaliteit niet erg, zegt J. de Mooij. „Buiten het voetbalveld merk ik er niets meer van." Als alle voetbalsupporters uit Katwijk, Valken burg en Rijnsburg straks in dezelfde gemeen te wonen, verandert er volgens Van Egmond bar weinig. „Eens een Rijnsburger, altijd een Rijnsburger", zegt hij vol bravoure. „Vroeger was het tussen Katwijkers en Rijnsburgers nog wel eens bloed aan de paal. Maar de riva liteit beperkt zich nu tot discussies op het werk. Op de Flora hoor ik van Quick Boys- fans dat zij onze nieuwe tribune zo goed kun nen zien omdat er maar vijftig mensen op zit ten. Dan antwoord ik: wij zetten met zijn vijf tigen mooi spul neer. Dat krijgt Quick Boys met duizend man nog niet voor elkaar." Hans Oudwater, behalve speaker van Rijns burgse Boys ook werkzaam bij de plaatselijke Rabobank, vindt dat de dorpen wel wat van elkaar kunnen opsteken. „Als het maar niet geforceerd gebeurt. Samenwerking moet Bram van der Vlugt met een 'Rijnsburgse draai'. Foto: Dick Hogewoning spontaan groeien. Zo niet, dan krijg je heftige teksten zoals op www.kattuk.nl. Maar als het tot een fusie komt, dan kunnen de drie ge meenten een voorbeeld nemen aan de bank. Wij doen zoiets een stuk sneller en gaan vol gende maand al samen." In het Rijnsburgse gemeentehuis aan het Burgemeester Koomansplein, straks wellicht een bijkantoor met af en toe geopende lo ketten, klinken ook andere geluiden. De drie vrouwen aan de receptie weten voor wie de fusie lastig kan uitpakken: de groeiende groep mensen met een rollator. Volgens de voorlichtsters bevat die groep ook trouwe klanten die regelmatig op het gemeentehuis verschijnen. „Ik weet niet hoe het met hen moet. Maar ik weet net zo min wat er in 2006 met ons gebeurt, ook al hebben wij een baan garantie." Ook uit zakelijke overwegingen pleit J. de Mooij voor samenwerking met Katwijk en Valkenburg. „Als het de gemeenteleden voor- d, Rjjns- ik misschien een ochtendkranl he? m een endedodenadverteMees^eUWS ^dofc^'^^insburg: altijd de kant r,van de kram zen. Dal gebeurde if^ Boys kie' Kjnsburle r™ d '0en de hemefsnerid ?terTen va" werd pee,de en kampioen deel oplevert, maakt het mij niet uit waar ik mijn paspoort moet halen. Als we dan toch met Katwijk samengaan, krijgen wij mis schien ook wel een boulevard." Tim Brouwer de Koning DONDERDAG 2 DECEMBER 20

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14