Nieuw plan Leiderdorps dorpshuis REGIO R3 'Geld voor gedenkteken stroomde vanzelf binnen' Lofzang, lasles en een 'soortement onderonsje' Molen wijkt mogelijk voor woningbouw Hastens 7^ Maxima op bezoek: 'Gelukkig, er zijn geen kinderen ontploft' landreiking emeente aan oodlijdend leerburg Tijdelijk een gratis exclusief Hastens-ontbijtservies gags*, mhb <rifyghi donderdag 2 december 2004 rot kelap vN-ww.hastens.nl since 1852 door Janneke Dijke leiderdorp - Het plan voor het sociaal-cultureel centrum in Lei derdorp gaat volledig op de schop. Omdat de gemeenteraad eind oktober bij de begrotings behandeling besloot dat het dorpshuis kleiner moet, gaat de gemeente opnieuw met alle toe komstige gebruikers praten om te bekijken wie er uiteindelijk een plekje krijgt. Dit betekent ook dat er een volledig nieuw bouwplan moet komen. De gemeente werkte al een paar jaar aan het bouwplan voor het multifunctionele gebouw, dat op de plek van de Van Diepe- ningenlaan en de Laan van Be- rendrecht moet komen. Daarin zou plek zijn voor de biblio theek, de oudheidkamer, de volksuniversiteit, het sociaal- cultureel werk, ouderenorgani- satie Pluspunt, de speel-o- theek van de kinderkring, het maatschappelijk werk, vluchte lingenwerk, de unie van vrijwil ligers, de seniorenraad, de ou derenbonden en het platform gehandicaptenbeleid. Met die instellingen was overeenstem ming over de inrichting van het gebouw. Het definitieve bouw plan moest nog wel naar de ge meenteraad. Leiderdorp wilde eigenlijk volgend jaar beginnen met bouwen. In de huidige opzet kost het so ciaal-cultureel centrum Leider dorp jaarlijks 375.000 euro meer dan de gemeente nu aan de instanties en verenigingen uitgeeft. Onverteerbaar, vond de gemeenteraad bij de behan deling van de begroting voor 2005. De gemeente moest maar eens kijken of bijvoorbeeld ou- derenorganisatie Pluspunt een plekje kan krijgen bij het toe komstige woonzorgcomplex, op de plek van het huidige Dillen burg. Uit die opdracht hebben amb tenaren de conclusie getrokken dat er een totaal nieuw plan voor het sociaal-cultureel cen trum moet komen. Binnenkort praten ambtenaren met alle be trokken instanties. Duidelijk is al dat er in het sociaal-cultureel centrum geen loket komt waar inwoners met al hun vragen te rechtkunnen, een idee dat des tijds de basis was voor het mul tifunctionele pand. De kans is groot dat het een gebouw wordt waarin organisaties als de bi bliotheek, de oudheidkamer en het sociaal-cultureel werk naast elkaar leven. Voor de zorgin stellingen moet een plek gevon den worden bij het woonzorg complex. Welke instellingen dat zijn is nog niet bekend. Het gaat in elk geval om Pluspunt. Als het nieuwe plan klaar is, wordt bekeken hoeveel het kost. Daarbij moeten de kosten worden opgeteld van de instel lingen die geen dak boven het hoofd hebben als ze niet naar het sociaal-cultureel centrum kunnen verhuizen. Hoe lang het duurt voor het nieuwe plan klaar is, is nog niet bekend. rijnwoude - De Groenendijkse Molen in Hazerswoude-Rijndijk wordt mogelijk verplaatst. Wet houder Uljee wil hierover een gesprek aangaan met de Rijn landse Molenstichting. „Ver plaatsen is duur, maar je cre- eert zo wel een hoek waar je veel kunt bouwen", zei de wet houder gisteravond tijdens een informatieavond over de toe komst van het westelijke deel van Hazerswoude-Rijndijk. In een straal van 300 meter rond een molen mag niet wor den gebouwd, omdat de wind vang dan wordt beperkt. De bij na vierhonderd jaar oude Groe nendijkse molen staat juist in een gebied tussen de Gemene- weg en bierbrouwer Heineken, waar de gemeente de komende vijftien jaar huizen wil bouwen. Over de aantallen verschillen de projectgroep Oude Rijnzone (een samenwerkingsverband van vijf gemeenten langs de Oude Rijn) en de gemeente Rijnwoude nog van mening. De projectgroep gaat ervan uit dat er 2800 huizen in Rijnwoude bijkomen, maar dat wil er niet meer dan 1300. „In elk geval willen we niet volop gaan sta pelen", zei de wethouder tegen een volle zaal. „Het gebied moet een dorps karakter hou den." De inwoners vinden het wel goed dat er huizen bijkomen, zo bleek na afloop uit diverse reacties. Zo ontstaat er meer draagvlak voor het behoud van voorzieningen, zoals bijvoor beeld de Bemarduskerk. Het enige waar vraagtekens bij werden gezet, is de ontwikke ling van het bedrijventerrein Groenendijk, ten oosten van Heineken. Sommigen vroegen zich af of het wel verstandig is om bedrijventerreinen te reali seren, nu het economisch niet goed gaat. Maar wethouder Ulj ee is ervan overtuigd dat die be hoefte er wel is. Bovendien ko men er bedrijven, mooi inge past in het groen, die het milieu niet zwaar belasten. Een enkeling vroeg zich vertwij feld af of de ontwikkeling van een gebied met zoveel beper kingen, zoals de molens, de aanwezige gasleidingen en de HSL en ook nog eens de bijdra ge aan de Rijn Gouwe Lijn, de gemeente niet te veel geld gaat kosten. „Is er nog een weg te rug", vroeg N. Verkleij zich af. De wethouder wil daar niet aan denken. „De raad eist een slui tende exploitatie. Dat wordt een hele klus. Maar het is een onderdeel van het Oude Rijnzo- neproject." Het buurtcomité Groenendijk probeert een clubje bewoners bijeen te krijgen dat de plannen voor Hazerswoude-Rijndiik- west kritisch blijft volgen. Toch Indië-monument in Voorschoten - Grote moeite had dinsdagavond om p 38-jarige beschonken lagse automobilist op een uwterrein aan de Bospolder n te houden. De Hagenaar pette zich hevig en weigerde te werken aan een blaas- Eenmaal op het politiebu- vernielde hij ook nog eens n lichtbak. De politie maakte oces-verbaal op voor rijden Ider invloed, verzet, vemie- en het negeren van een Ook bleek de man in het bezit te zijn van een Een medeweggebrui- t had de politie vanaf de A4 ;eseind over het geslinger 1 de Hagenaar. .300 euro oor Villa Joep orschoten - De leden van lijn Sports in Voorschoten bben afgelopen zondag 8.300 ro bij elkaar gefietst tijdens n spinning marathon. Het ld gaat naar Villa Joep, een lorschotense stichting die :h inzet voor de bestrijding n neuroblastoom, een le- nsbedreigende vorm van kin- rkanker. De stichting is opge- :ht door de ouders van Joep ;ijn, een jongetje dat in okto- r 2003 overleed aan neuro- ïstoom. In een jaar tijd be kte Villa Joep al één van de elstellingen: dat een belang- Neuroblastoom-onderzoek inenkort gaat beginnen. De chting is één van de finan- irs van dit bijna vier euroton stende onderzoek. Meer in- 1 matie over Villa Joep is te iden via de internetsite lvw.villajoep.nl. door Nancy Ubert alphen aan den run - Emma deed het ooit. Juliana ook. En nu heeft Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Méxima der Nederlanden een bezoek ge bracht aan jeugdzorginstituut Rijnhove en de bijbehorende Parkschool in Alphen aan den Rijn. Méxima kwam gisteroch tend het gerenoveerde complex heropenen en werd begroet door een publiek dat niet wist waar het met zijn vorstinnen- liefde heen moest. Het werd een hele feestelijke bijeen komst, totaal anders van sfeer dan het voor Maxima en haar schoonfamilie verdrietige einde van de woensdag. De menigte - waaronder tientallen kinderen van Rijnhove - riep, juichte, joelde, klapte en stampte: Mcbdma, Maxima, Mcbdma." In Rijnhove verblijven kinderen en jongeren met ernstige ge dragsproblemen. „We zijn het sluitstuk voor de zware geval len", aldus Peter Houweling, directeur zorg. Sommige jon gens zijn vanuit de jeugdgevan genis naar Rijnhove gekomen, andere werden 'van de straat geplukt'. Met kromme tenen en hart in de keel hebben de begeleiders en de docenten van jongens en meisjes het bezoek van Mcbdma gevolgd. De pupillen werden door hen extra scherp in de ga ten gehouden. Er mocht ge woon niks misgaan. Toen de prinses na anderhalf uur in de auto wegreed en iedereen was uitgezwaaid, slaakte een groepsleider een zucht van ver lichting. „Gelukkig! Er zijn geen kinderen ontploft. Niemand ging uit zijn dak. Jongens, jon gens wat goed." Als officiële handeling stond de onthulling van een beeld ge pland: een kunstwerk van Ad Haring, dat de verbondenheid tussen ouders en kind ver beeldt. Verder kreeg de prinses een rondleiding over het com plex. Dit bood haar de kans om te praten met kinderen uit een woongroep, hun ouders en per soneelsleden van stichting Ho rizon, de zorgorganisatie waar onder Rijnhove en Parkschool vallen. door Judy Nihof voorschoten - Voorschoten heeft eindelijk het monument waar Indië-veteranen zo lang voor hebben geknokt. Sinds gis teren prijkt aan de Dorpskerk een marmeren gedenkplaat voor drie jonge Voorschotena ren die omkwamen tijdens de vervulling van hun dienstplicht in 1942 en 1947 in het toenma lig Nederlands-Indië. Het mo nument werd onthuld in het bijzijn van prominenten, nabe staanden en Indië-veteranen uit het hele land. Na de weigering van de ge meenteraad van Voorschoten om een monument voor het Voorschotense drietal te plaat sen op de algemene begraaf plaats, klommen verontwaar digde Indië-veteranen uit de hele wereld massaal in de pen. Ze riepen de gemeenteraad van Voorschoten op om op zijn be sluit terug te komen. Toen die acties niets uithaalden, staken zes oud-strijders, onder wie Chris Endeveld, de koppen bij elkaar. Ze beseften dat het monument er nooit zou komen, als ze niet snel aan de slag gingen. „We zijn allemaal tegen de tachtig jaar. Er is geen tijd meer om dingen uit te stellen. Want als wij er niet meer zijn, wie neemt dan het voortouw?", aldus En develd. De veteranen plaatsten een op roep in een landelijk dagblad met het verzoek om bij te dra gen aan het monument. „Het geld stroomde binnen. De ge denkplaat hebben we zelf kos teloos aangeboden gekregen", aldus een „ontzettend dankba re" Endeveld. Er is volgens hem nog genoeg geld over om elk jaar bloemen bij het monument neer te leggen. Bij de zoektocht naar een plek voor de gedenk plaat, kwam de Dorpskerk in beeld omdat daar enkele oor logsgraven liggen. De kerkvoog dij verleende zonder enig pro bleem haar medewerking aan het initiatief. Van wrok tegen de gemeente Voorschoten is bij de veteranen volgens Endeveld geen sprake. Burgemeester Verver en wet houder Horlings kregen dan ook gewoon een uitnodiging voor de onthulling. „Ze zijn ge komen en dat stellen we zeer op prijs", zegt Endeveld, die geen oude koeien uit de sloot wil halen. „Bovendien treft bur gemeester en wethouders geen blaam. Zij hadden voorgesteld om een bedrag beschikbaar te stellen voor het monument, maar dat voorstel is door de raad afgewezen." Het Voorschotense Indië-mo nument is opgedragen aan Lourens de Graaf (destijds twintig jaar) en Lolke van Mulli- gen (22 jaar) die sneuvelden bij de eerste politionele actie in 1947, en aan Johan van War- menhoven, die omkwam in de Slag bij de Javazee op 27 febru ari 1942. Van Warmenhoven was toen 21 jaar. Hij heeft geen graf. De andere twee liggen be graven in Indonesië. Prominenten, nabestaanden en Indië-veteranen uit het hele land woonden de onthulling van de gedenk plaat aan de Dorpskerk bij. Foto: Henk Bouwman eterwoude - Voetbalclub eerburg uit Zoeterwoude- ndijk, die in financiële pro- imen verkeert, krijgt wellicht lp van de gemeente Zoeter- iude. Burgemeester en wet- uders willen de 45.000 euro ïuld die de club aan de ge- lente heeft, omzetten in een nglopende lening met een la- rente. „We geven geen geld, lar zorgen er op deze manier or dat de club aan zijn ver kan voldoen", al- een woordvoerder. Verder het college garant staan f or een lening van 10.000 euro een particulier aan de club Idoen. de gemeenteraad instemt it de handreiking, moet later ze maand blijken. Enige tijd leden hadden sommige (adsleden de buik vol van eerburg na het dreigement em het toenmalige clubbestuur een rechtszaak te beginnen ;en de gemeente. De be- g ïursleden waren boos omdat v gemeente geen toestemming n f voor het plaatsen van grote clamedoeken langs de rijks- Meerburg kwam in de oblemen door de weigering, etndat op de inkomsten van de Iclame was gerekend. Inmid- eils heeft Meerburg een nieuw distuur, dat met een schone lei 1 beginnen. a (eterwoude verstrekte Meer- nirg al eerder onder meer uit- s. el van huurbetaling en een nteloze lening. Een jongen van woongroep De Kraal geeft Maxima de tekst van een rap recht uit het hart en speciaal geschreven voor de prinses. Foto: Henk Bouwman door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Kan een (toekomstig) koningin zich een mooiere lofzang wensen dan een rap recht uit het hart? Bij het Alphense Rijnhove, waar 125 jongeren met ernstige ont wikkelingsproblemen worden begeleid en behandeld, vinden ze van niet. Een maand heeft woongroep De Kraal geoefend op het lied dat deze woensdag ochtend speciaal voor Prinses Méxima wordt opgevoerd, in clusief bijpassende breakdance. Het is druk in Park Rijnstroom waar de gebouwen van Rijnho ve en van de Parkschool zijn te vinden. Op enkele tientallen meters van het vernieuwde hoofdgebouw staan dranghek ken. Daarachter honderden ko ningsgezinde toeschouwers. Er zijn niet alleen mensen die op de een of andere manier iets te maken hebben met Rijnhove of (advertentie) de Parkschool (beide onderdeel van het Zuid-Hollandse Hori zon, Instituut voor Jeugdzorg Onderwijs). Ook buurtbewo ners en andere burgers van Al phen zijn gekomen om een glimp van de prinses op te van gen. „Ze draagt vandaag een popperig hoedje met panter- print", kirt een dame die zelf uitbundig is getooid. Commissaris van de Koningin Franssen en burgemeester Schoof hebben Maxima al be groet. Net als de Horizon-direc teuren Voormeren en Du Prie. Ook de voordrachten - waar het publiek niets van merkte omdat het werd getrakteerd op twintig minuten straattheater - zijn op dat moment al achter de rug. Het is eerst tijd voor het ex clusieve rapoptreden van 'de Kraal' en daarna voor de ont hulling. Het geluid hapert af en toe maar een kniesoor die daar over klaagt. Een stralende Maxima tovert het kunstwerk voor de hoofdin gang tevoorschijn dat een be langrijk uitgangspunt van Hori zon symboliseert: ouders en kinderen zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Rode, witte, blauwe en oranje ballon nen zweven het luchtruim, in. Nog even zwaaien naar de hon derden mensen achter de dranghekken en de prinses be gint aan de rondleiding. Zo krijgt ze van alles te horen over hulp, behandeling en onderwijs die de school en de instelling bieden aan kinderen die met ernstige gedrags- en leerproble men kampen. Een kwartiertje later breekt het zweet uit bij Erik Bax en Ferry Voogt. Zij mogen de kroonprin ses, die net uit het 'kooklokaal' is gekomen, demonstreren hoe een vuurkorf wordt gemaakt. Moeder Bax kijkt vanuit de deuropening toe. Tranen staan in haar ogen. „Die jongen toch. Hij komt er uiteindelijk wel. Het valt af en toe niet mee met hem, maar dit doet hij toch maar even." Enthousiast vertelt de dertienjarige Erik over het vuurkorfproject. De korven worden verkocht en de op brengst is voor de school. De leerling die eraan heeft gewerkt, krijgt een douceurtje. 'Dat is mooi meegenomen', oordeelt de prinses. Terwijl Maxima wordt verteld hoe ze zelf thuis een vuurkorf in elkaar kan lassen, probeert Vi- vienne Djaspan in het onderko men van woongroep 'De Sprong' (Rijnhove telt veertien leefgroepen van gemiddeld acht kinderen) weer 'bij te ko men'. Zij heeft samen met een ander meisje een 'soortement onderonsje' met de prinses achter de rug. Nadat de pers fo to's en beeldopnamen had ge maakt en door de Rijksvoorlich tingsdienst was weggebon- jourd, waren er niet meer veel pottenkijkers bij. „Het was zo leuk, zo spannend", blikt het vijftienjarige meisje op haar ontmoeting met Hare Konink lijke Hoogheid terug. „Ze wilde zoveel van me weten. Wat ik la ter wil worden, bijvoorbeeld. En wat mijn plannen zijn." Haar belangrijkste doel is weer thuis kunnen wonen, heeft ze de prinses toevertrouwd. „Daarvoor moet ik leren dat er regels zijn en dat je je aan die regels houdt." Ondertussen is Maxima een klas ingelopen waar een groep je leerlingen zit te blokken. De klas wordt voorbereid op de overstap naar een andere oplei ding bij het ROC. Van alle leer lingen wil Maxima horen wat ze later willen worden. 'lets in de zorg' of 'lets met uiterlijke ver zorging' zijn duidelijk favoriet. Nog even napraten met de di recteuren en Méxima verlaat de Alphense vestiging van Hori zon. Tot grote verrassing van de kin deren krijgen ze 's middags in het Parktheater een ander icoon op bezoek: de populaire rapper Ali B. Indirect hebben de jongelui zelf zijn gage be taald. Elke woongroep kon dinsdag honderd euro verdie nen met schoonmaakklusjes op het terrein. Dat geld kregen ze niet in handen, maar stortte de directeur op de rekening van Ali Bouali, de prins van de Neder landse hiphop. „Yeah man", roept Erik Bax in het bijna verlaten technieklo kaal tegen Ferry Voogt. „Na Méxima, op naar Ali B." De jongens stoten hun knuisten te gen elkaar. Vandaag kan het al lemaal niet op. 3 bij aankoop van een Hastens-boxspringcombinatie* Ontbijten en Hastens gaan heel goed samen. Dat bracht ons op het idee een exclusief Hastens-servies te ontwikkelen. Zodat u heel relaxed de dag kunt be ginnen. Bij aankoop van een Hëstens-boxspring krijgt u dit porceleinen servies t.w.v. 240,- euro van ons cadeau. Het zuivere comfort van natuurlijke stoffen zoals wol, linnen, katoen en paarder haar gecombineerd met het verfijnde design van een bijzonder servies. 'Tijdens de actieperiode van 1 november t/m 31 december 2004 Vraag naar de voorwaarden. Hastens Store Den Haag Plaats 24 - Den Haag - tel. 070 3631600 Hastens Store Noordwijk aan Zee Hoofdstraat 12 - Noordwijk aan Zee - tel. 071 3614120

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13