'Je moet dichtbij de mensen staan' Spookgeluiden in Heiligen Geesthofje LEIDEN REGIO Tulpenfonds Novacajj doet deel bollen weg Bungaloweigenaren boos op college Noordwijkerhoii Kom naar Leidsch Dagblad donderdag 2 december 2004£ Korpschef Ries Straver neemt afscheid van Hollands Midden door Eric-Jan Berendsen vervolg van voorpagina leiden - Hij kwam in januari 1997 in een krimpkorps dat 560 agenten op straat kon brengen. Het personeel was in het algemeen niet bijzonder trots op het politiewerk en de basispolitiezorg was mager en het sluitstuk van de organisa tie. Daarbij kwam dat Ries Straver met scheve ogen werd aangekeken omdat hij na de geruchtmakende IRT-affaire van Kennemerland naar Hollands Mid den werd 'weggepromoveerd'. Straver leerde in twee maanden zijn nieuwe korps goed kennen en stuurde politiere gio Hollands Midden langzaam richting gebiedsgebonden werken. Nu, een klei ne acht jaar later, laat de hoofdcommis saris (61) een korps achter met 940 agenten op straat, dat de targets heeft gehaald en waar de medewerkers weer trots zijn om bij de politie te werken. „En die verandering was niet eenvoudig. Gelukkig had ik redelijk veel ervaring met veranderingsprocessen." Wat Straver begin 1997 in Hollands Midden zag, stemde hem niet vrolijk. „Ik schrok van de situaties die ik hier en daar aantrof. Feitelijk liepen er in de binnenstad van Leiden 30 agenten rond terwijl dat er in Haarlem, een vergelijkbare stad, 60 waren. En dat beeld laeeg ik bijna overal. Dan reed ik door de Bollenstreek en trof ik het ene na het andere dichte bureau aan en dan dacht ik: Is dit nou gebiedsgebon den werken? De recherche was een aangiftefabriek geworden. Als er een moord was gepleegd, veerde iedereen op. Want dan kon de administratie blijven liggen en ging iedereen einde lijk doen waarvoor hij of zij was opge leid." Straver verzamelde een groep dienders om zich heen, voerde talloze gesprek ken, sneed in overhead en ondersteu ning en kwam na ongeveer een jaar met concrete plannen voor wijkteams. „We gingen van 560 mensen op straat naar ongeveer 800. Dat scheelt natuur lijk een slok op een borrel en daarna ging het vrij vlot. Zo ging de recherche ook vanuit de wijken werken. Bijvoor beeld voor de aanpak van winkeldief stal en andere vormen van criminali teit. Dat ontlastte dan weer de mensen die zich bezighielden met de midden- criminaliteit. En zo werkte dat voor ie dereen beter. Ik wilde van het idee af dat werken in de wijk 'soft' was. Inte gendeel, het is de basis van het politie werk." Zeker in deze roerige tijden met drei gingen van terrorisme. „De AIVD heeft 800 man en de regionale inlichtingen dienst een stuk of zes. Daarom is het belangrijk dat er signalen op straat worden opgepikt, juist door de wijk teams. Het is niet zo moeilijk om door repressie, opsporing en handhaving op korte termijn betere resultaten te behalen, maar dat is slechts de helft van het verhaal. Orde en veiligheid op de lange termijn zijn net zo belangrijk. Daarom vind ik het jammer dat de lan delijke politiek zich druk maakt om de korte termijn. Ik kijk graag naar de lan ge termijn." Straver is geen voorstander van een nationale politie. „Dan bestaat het rièi- Ries Straver: „We moeten de politie zijn voor iedereen." Foto: Dick Hogewoning co dat de chef van die nationale politie zijn oren te veel laat hangen naar het land en niet naar de straat. Dat neemt niet weg dat we veel meer gemeen schappelijk moeten doen, zoals bij voorbeeld de vorming van bovenregio nale rechercheteams. Maar ik merk aan de jongere politiechefs dat de be reidheid om te groeien naar één con cern enorm is gegroeid. Als je van Gro ningen naar Maastricht rijdt, moet je het gevoel hebben dat je overal dezelf de politie hebt." „Natuurlijk is het belangrijk dat je din gen landelijk oppikt", vervolgt de korpschef. „De coördinatie van infor matie, investeren in inlichtingenwerk en gerichte opsporing. Maar ook dat is maar de helft van het verhaal. Je moet dichtbij de mensen staan. De politie moet in de haarvaten van de maat schappij zijn verankerd en deëscale- rend en samenbindend optreden. Maar we moeten ook laten zien dat bepaald gedrag niet wordt getolereerd. En dat ongeacht de kleur, afkomst of religie van de mensen. We moeten de politie zijn voor iedereen en bijdragen aan de cohesie van de samenleving." En aan die cohesie ontbreekt het een beetje, vindt Straver. Zeker na de aan slagen op de Twin Towers in New York en de moord op Theo van Gogh. „Er is een wij-zij denken ontstaan, dat wordt aangewakkerd door uitspraken van politici in Den Haag. Terwijl de maat schappij zich verhardt, moet de politie zich op de breuklijnen van de samen leving begeven. Wij hebben Marok kaanse agenten in dienst die tegen mij zeggen: Natuurlijk keuren wij de rechtsorde goed. We hebben immers Een boek voor Ries van Ries Genodigden voor de afscheids receptie van Ries Straver krijgen vanmiddag het boek 'Over het wezen van de Nederlandse poli tie, gesprekken met Ries Straver' overhandigd. Auteur en politie deskundige professor Cees Zwart gaat in een serie persoon lijke gesprekken met de hoofd commissaris op zoek naar Stra- ver's opvattingen over het we zen van de Nederlandse politie. Het boek is een initiatief van de districtschefs Peije de Meij (Lei den/Voorschoten) en Helmoed Wierda (Gouda). Zij wilden de inzichten en kennis van Straver niet verloren laten gaan en zijn gedachtegoed laten vastleggen in een boek. Als vertegenwoor digers van een jongere generatie politiechefs geven zij in het boek een persoonlijk antwoord op de vraag wat de visie van Straver voor de toekomst kan betekenen. de eed afgelegd. Maar zelfs zij ervaren dat gevoel van af en toe te worden bui tengesloten. Dan zitten zij na hun dienst in burgerkleding in de bus naar huis en dan zien ze de vrouw die te genover hen zit, net even haar tasje naar zich toe trekken. Dat gevoel. Ik ben katholiek opgevoed, maar er is nog nooit iemand geweest die aan mij heeft gevraagd wat ik van de aanslagen van de IRA in Noord-Ierland heb ge vonden." Straver kijkt terug op een mooie perio de in Hollands Midden. „Met tegen slagen natuurlijk. Zo vond het ministe rie van binnenlandse zaken dat wij in 2002 de toen geldende targets niet hadden gehaald en dat vond ik niet te recht. Wij kregen geen financiële bo nus. Natuurlijk doet dat pijn. Je wordt weer even neergezet en dat heeft een slecht effect op de veiligheidsbeleving van de burgers. Gelukkig haalden we vorig jaar op alle fronten wel een vol doende. Zo pakken we meer mensen op, leveren we meer verdachten aan bij het openbaar ministerie en lossen we meer misdrijven op. Het aantal wo ninginbraken is gedaald tot het niveau van 1990 en geweld - we zitten er bo venop - is voor het derde achtereen volgende jaar afgenomen. Daarnaast is het ziekteverzuim gedaald van 10 naar 6 procent en blijkt uit onderzoek dat de medewerkers meer tevreden zijn dan ooit. Daar doe je het voor en dus ben ik trots op mijn mensen." Straver neemt vanmiddag in de Pie terskerk officieel afscheid van Hol lands Midden. Hij wordt per 1 januari 2005 opgevolgd door (nu nog) plaats vervangend korpschef Jan Stikvoort. „Er zijn nog genoeg slagen te maken door de politie. Denk aan schaalver groting op het gebied van de inkoop van auto's, de iet, technische recher che en DNA-onderzoek en shared ser vices, zoals de teleservice. Zo zijn er tal van kansen. Stikvoort is een politie man die voor dezelfde dingen staat als ik. Bovendien is de verdere ontwikke ling van het korps al twee jaar in zijn handen. Dus de toekomstige koers is verzekerd en dat geeft een goed ge voel." Mevrouw J. Rogier (72), woon achtig in het Heiligen Geest hofje aan de Doezastraat, heeft burgemeester Henri Lenferink een brief geschreven. Daarin wordt de burgervader uitgeno digd om eens een nachtje in het pittoreske hofje door te brengen. En niet om te slapen maar om te luisteren. Want het spookt er namelijk, volgens Rogier. Zij hoort van ongeveer half tien 's avonds tot half tien 's ochtends onverklaarbare piepende en sissende geluiden in haar woning. .Alsof er een lager aanloopt, maar niemand kan de oorzaak achterhalen. Het geluid is zo irritant dat ik soms geen oog dichtdoe." Volgens Rogier, die bijna tien jaar in het hofje woont, begon de ellende drie jaar geleden. „Ongeveer gelijktijdig met de verbouwing van het Kamer- lingh Onnes Laboratorium. Toen hoorde ik die vervelende geluiden voor het eerst. Eerst dacht ik dat het mijn koelkast was. Dus de ijskast het huis uit, maar het irritante geluid bleef. Daarna zou het de schoorsteen zijn, dus werd daar een nieuw rookkanaal in gemaakt. Maar dat bleek ook de oorzaak niet te zijn. Vervol gens is er vijf keer naar de gas kachel gekeken, maar het ge- Oe Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de B reestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waaxsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 W 424 luid bleef. En toen drie maan den geleden het grote hek rond het laboratorium werd weggehaald omdat de verbou wing klaar was, werd het ge luid erger." Wat Rogier ook deed, het ge luid verdween niet. „Ik heb de elektriciteitsmeter uitgezet want die trilde. Ook heb ik de waterleiding en gasleiding af gesloten. De ijskast is afgezet, de geiser uitgedaan en de tele visie uitgeschakeld, maar ik blijf dat geluid horen. Daarna ben ik naar mijn huisarts ge gaan om mijn gehoor te con troleren maar die zei: Er is niks mis met uw oren. Toen heb ik een brief naar de burgemees ter geschreven en om een on derhoud gevraagd. Daar heb ik nog niks op gehoord." De Milieudienst kwam meten en constateerde dat het geluid 30 decibel was, 5 decibel onder de norm. De gemeente zei te gen Rogier dat de eigenaar van het hofje verantwoordelijk is. En de politie zegt niets te kun nen doen. Onderhand denkt Rogier dat ze langzaam gek be gint te worden. „Maar dat ben ik niet, want ook een buur vrouw en de conciërge hebben het geluid gehoord." ,Af en toe is het geluid ver schrikkelijk", vervolgt Rogier. ..Ik heb eens 's nachts bij een buurvrouw aangebeld met het verzoek of ik bij haar kon sla pen want in mijn huisje was het niet uit te houden. En ik heb ook wel eens een nacht in Het Heiligen Geesthofje aan de Doezastraat. Volgens een van de bewoonsters spookt het daar. Foto Dick Hogewoning de regentenkamer van het hof je doorgebracht. Maar dat zijn natuurlijk maar tijdelijke op lossingen. De wil weten waar dat geluid vandaan komt. Wie kan mij helpen?" Spookgeluiden (2) Wie mevrouw Rogier in ieder geval wil helpen is arts en in genieur Jan de Laat, hoofd van het audiologisch centrum van het LUMC. „Dit soort klachten moetje serieus nemen. Er is een rapport verschenen met dit soort verhalen en dan blijkt dat dat rapport gebaseerd is op 150 referenties. We moeten twee dingen doen. Allereerst in de woning gaan kijken en on derzoeken of er inderdaad sprake is van die geluiden. Daarnaast kan mevrouw con tact met ons opnemen om haar gehoor te onderzoeken. Alleen zo kunnen we proberen dit zogenaamde mysterie te ontrafelen." Eric-Jan Berendsen e Afbroeien moet geld opleveren lisse - De beleggers in het tul penfonds Novacap zien voorlo pig nog niets terug van hun geld. Het kan zelfs nog wel 'en kele jaren' duren voordat het fonds tot uitbetaling kan over gaan, melden de directeuren M. Vrijburg en J. Franken in een nieuwsbrief aan de 121 deelne mers. Om de markt voor nieu we tulpensoorten enigszins op orde te brengen, hebben ze ook besloten om een deel van de peperduur gekochte bollen af te broeien. Dat wil zeggen dat er één keer een bloem uit wordt 'getrokken' en dat de bol daar na wordt weggegooid. Het tulpenfonds had gisteren de beleggers, die ruim 85 mil joen euro in het fonds inves teerden, moeten uitbetalen. Daarvan zal echter geen sprake zijn, zo melden Vrijburg en Franken. Novacap is momen teel gewikkeld in bijna twee honderd procedures tegen be drijven die aankopen van het fonds ontkennen, tegen de 'sa menwerkende fraudeurs' die de bollenprijzen zouden hebben opgedreven en tegen de HBU- bank die volgens Novacap wist van de problemen bij het be- middelingsbedrijf SBC maar die wetenschap alleen gebruikte om de eigen belangen veilig te stellen. SBC kocht en verkocht de bollen voor Novacap maar ging een jaar geleden failliet. Op papier had Novacap de bol len verkocht voor meer dan 160 miljoen euro, maar pas als alle procedures zijn afgerond zal duidelijk zijn hoeveel geld er is voor de uiteindelijke uitbetaling aan de beleggers. Dat kan nog wel een paar jaar aanlopen, waarschuwt het fonds. Inmiddels zit het fonds wel met een enorme hoop boUen. In ju ni is aan de veronderstelde 1 pers van de bollen aangebod om die (alsnog) af te nem met een flinke korting. Op i aanbod is vrijwel niemand i gegaan. Vrijwel alle 'kope blijven ontkennen bollen v Novacap te hebben gekoc Niemand bleek verder ben om de bollen voor een voor 1 fonds acceptabele prijs te 1 pen. Novacap heeft daarom beslot om een deel van de bollen wi te (laten) planten en denkt t de komende zomer 'verko van een deel van de bollen n gelijk zal zijn'. De grootste b len worden afgebroeid. I bloemen worden verkocht daarmee hoopt Novacap v doende geld te verdienen t de teeltkosten te betalen. B vendien wordt het aanbod bollen door het broeien e stuk kleiner, wat hogere prijz voor de rest moet opleven Daarnaast is het volgens 1 fonds ondoenlijk om de h oogst van dit jaar opnieuw te planten. Dat zou veel te ko baar worden. Overigens he Novacap de ontkennende li pers laten weten dat de vort ringen op hen in stand blijvei Franken kondigt in de nieuv brief aan dat zij uiterlijk op 1 bruari vertrekt als directe Franken is van huis uit jurist hoewel er vele rechtszaken pen, is voor de afwikkeling v het fonds vooral bedrijfsecon mische kennis nodig, meld beiden in de nieuwsbrief. Vi burg, die accountant is, bl wel aan als directeur. Eind bruari, dus na het vertrek Franken, krijgen de beleggi tekst en uitleg over de sta van zaken op een participa tenvergadering. Aanpak bewoning onredelijk door Bas de Rue noordwijkerhout - Bungalo- weigenaren van het Noordwij- kerhoutse recreatiepark Sollasi hebben met onbegrip gerea geerd op de nieuwste plannen van het bollendorp. Noordwij- kerhout wil permanente bewo ning van vakantiehuisjes op Sollasi aanpakken. De eigenaars vinden onderdelen van de nieuwe plannen 'nauwelijks te verdedigen', 'onredelijk' en 'on acceptabel'. Op het bungalowpark van Noordwijkerhout staan 330 va kantiewoningen. Een groot deel daarvan wordt permanent be woond, al weet niemand pre cies om hoeveel huisjes dit gaat. Deze situatie heeft de ge meente jarenlang gedoogd. Maar Noordwijkerhout vindt nu dat permanente bewoning niet meer kan; Sollasi is er voor vakantiegangers en dagjesmen sen, aldus de gemeente. Noord wijkerhout voert een persoons gebonden gedoogbeleid in. Ie dereen die voor 1 september 2004 als bewoner op het terrein ingeschreven stond, mag blij ven. De rest moet verdwijnen. De vereniging van bungalowei genaren is boos. Zij vreest dat sommige bungaloweigenaars tussen wal en schip terechtko men. Volgens voorzitter W. Goddijn gaat het met name om de groep bewoners die al jaren op het park woont, maar offici eel nog elders staat ingeschre ven. „Het uitsterfbeleid van de gemeente lijkt redelijk, maar is dat niet", aldus Goddijn. Dat komt met name omdat mensen die op Sollasi een bungalow wilden betrekken, officieel v< plicht waren aan te tonen c zij elders permanente, eig woonruimte hadden, zegt voorzitter; bewoning van e bungalow mocht immers offi eel niet. „Deze mensen hebb zich keurig aan de regels houden, maar kunnen stra geen uitzondering krijgen. T< wijl bewoners die alleen op St lasi een woning hebben en j renlang zijn gedoogd, wel aanmerking komen. Om ga enkele bungaloweigenaar tek( te doen, stelt Goddijn voor o alle eigenaren die dat wille een persoonsgebonden uitzo dering te verlenen. Een andere grief van de bung loweigenaars is dat Noordw kerhout alleen de permanen bewoners van het terrein aa pakt, terwijl ook Poolse bolle arbeiders en mensen die scheiding liggen, vaak lange tijd op het terrein verblijven. I buitenlandse bollenarbeidt worden bovendien na een tijc afgelost door andere landgen ten, zodat er wel degelijk spra is van permanente bewonin stellen de bungaloweigenaars. Met dit laatste is wethoud Helsloot het wel eens. „De bezwaren zijn terecht", aid de bewindsman. Zomaar alle permanente bew ners een uitzonderingsstat toekennen, zoals de verenigii van eigenaars graag ziet, da wil Noordwijkerhout echt niet aan. „Dat gaat te ver", zegt de wi houder. „Maar als zich schi nende gevallen voordoen, d; zijn we wel degelijk bereid et oplossing te zoeken." LEIDSCH DAGBLAD RIJMSERVICE Leiden De rijmredacteuren van het maken gratis uw gedicht. Zaterdag 4 december van 11.00 - 17.00 uur Per bezoeker één rijm.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12