LEIDE de 'slechtste verhuurder' auping Wat zoeken de Oranjes in Leiden? Woningproductie moet fors omhoog REGIO Dubieuze rol interim-directeur bij faillissement De Nie Portal WCCF E luimere regels etailhandel uiten centra R1 ICT Academie eerste stap richting fusie mbo-scholen Wie biedt? Glaswerk! 1 1 Wantoestanden in Condorhorst CDA vraagt Lenferink om uitleg brandweerhal 5 Kwaliteit van hulpsinterklazen is vaak treurig rug open door ebroken kabel iden - Door een storing heeft Haagsche Schouwbrug gis- rochtend een uur lang open staan. De oorzaak was een ibroken glasvezelkabel, waar oor de brug niet meer op af- and bediend kon worden, anaf kwart voor negen kon er een verkeer meer over de ug. Een uur later heeft de ge- ïeente de brug met de hand isloten. De kabel werd later in e middag gerepareerd. Er zijn oor de open brug geen grote les ontstaan. |en haag - Gedeputeerde sta in van Zuid-Holland wil de re els voor grootschalige detail- andel buiten de winkelcentra ts versoepelen. Voor de ver- >op van aanverwante produc- in mogen meubelwinkels, lincentra en bouwmarkten laximaal 20 procent van hun ipervlakte gaan benutten, ets meer vrijheid moet kun- zegt gedeputeerde Asje Dijk. „Maar we willen be- ist voorkomen dat het winkel- jparaat in de steden en de iddenstand in de kleinere intra de dupe worden. De ihaarse ruimte op bedrijven- rreinen moet beschikbaar zijn jor productiebedrijven en niet >or grootschalige detailhan- il." GS staat wel toe dat grote inkelbedrijven zich vestigen indom nieuwe stationsloca- (advertentie) Dag nieuwe dag. Servies spaaractie donderdag 2 DECEMBER 2004 Klanten betrokken bij juridische strijd door Maarten van Wijk leiden - Een paar honderd klanten van De Nie Klimaat-Comfort uit Leiden zijn betrokken geraakt bij een juridische strijd over de schulden van het verwar- mingsbedrijf. Beleggingsmaatschappij BoVast heeft de klanten brieven ge stuurd, waarin geëist wordt dat ze hun rekening bij De Nie aan BoVast betalen. De Nie had namelijk geld bij BoVast ge leend. De eigenaar van BoVast, A. Boot, was op dat moment echter ook interim directeur bij De Nie. De Nie is inmiddels failliet, eigenaar W. de Nie voelt zich 'opgelicht'. De eerste rekening van BoVast viel 2 no vember bij de klanten op de mat. Daar op spande De Nie een kort geding aan en schreef zijn klanten dat er toch ge woon aan het verwarmingsbedrijf be taald moest worden. Het kort geding ging uiteindelijk niet door, omdat De Nie faillissement moest aanvragen. Gis teren is dit door de rechter uitgespro ken. Er is een curator aangesteld die de openstaande schulden van De Nie zal afhandelen. BoVast heeft tegen alle klanten van De Nie die nog niet op tijd betaald hebben, vervolging ingesteld. Volgens advocaat Versteegh van De Nie mag BoVast de schulden echter niet meer innen, maar moet het wachten op wat de curator doet. „De zaak heeft een vervelende voorgeschiedenis", zegt Versteegh. „Ik zal de curator daar zeker op wijzen. Het is maar de vraag of de vorderingen van Boot juridisch kloppen." Boot werd in mei gevraagd als interim directeur om de financiële problemen van De Nie op te lossen. Hij leende 150.000 euro bij zijn eigen bedrijf BoVast Beleggingen uit Veenendaal, naar eigen zeggen omdat De Nie bij de banken niet meer kredietwaardig was. Lenen bij zichzelf deed Boot wel vaker, maar 'al tijd na een zorgvuldige toetsing'. Boot: „Toen ik vertrok op 1 november had De Nie het geld terug moeten betalen. On der mijn leiding was het bedrijf financi eel gezonder geworden. Toch kreeg ik die 150.000 euro niet terug. Volgens het contract mocht ik daarop de schuld zelf innen bij de schuldenaars van De Nie." Volgens advocaat Versteegh hield Boot zich op dat moment niet aan zijn eigen contract. Bovendien heeft Boot niet goed gezorgd voor het bedrijf: hij vroeg hoge adviesgelden, die hij zich als direc teur kon toekennen, omdat eigenaar W. de Nie ziek was. „Boot heeft misbruik gemaakt van zijn machtspositie", vindt Versteegh. door Marijn Kramp leiden - De ICT Academie van het ROC Leiden en het ID Col lege is officieel geopend. Met de samenvoeging van de opleidin gen in de Informatie en Com municatie Technologie zetten de regionale opleidingscentra (ROC) voor middelbaar be roepsonderwijs een eerste stap in de richting van een fusie. Of die fusie er daadwerkelijk komt of dat de twee scholen het hou den op een samenwerking bij bepaalde opleidingen wordt momenteel onderzocht. Onderwijswethouder Hessing die de ICT Academie op het Leidse Lammenschanspark of ficieel opende, loofde de sa menwerking tussen de twee grote onderwijsinstellingen. „Concurrentie in het onderwijs leidt niet tot beter onderwijs. Want op kwaliteit en rende ment concurreren scholen nau welijks." Bestuursvoorzitter Wooldrik van het ID College is het daar niet mee eens. Zij vindt dat concurrentie scholen stimu leert om zich van hun beste kant te laten zien. „Daarbij moeten ze ook kritisch naar zichzelf kijken en zich afvragen of ze het onderwijs nog goed aanpakken." Dat leidde, aldus Wooldrik, bij het ID College en het ROC Leiden tot de ICT Aca demie waarin de ICT-opleidin- gen van de scholen in Alphen aan den Rijn, Katwijk, Leiden en Lisse zijn samengevoegd. ICT opleidingen zijn namelijk erg duur, verklaarde A. Jas van het ROC Leiden. Het vergt kost bare investeringen. Ook de Ho geschool Leiden sloot zich aan bij ICT Academie. Maar deze hbo-instelling geeft de mbo- scholen eerst een jaar de tijd om de samenwerking goed op orde te krijgen voordat zij zelf daadwerkelijk mee gaat doen. leiden - Eenmaal, andermaal: Arjan Ederveen veilde gisteravond in Gaycafé de Roze Beurs onder meer handtekeningen en foto's van be kende Nederlanders. En tijdens de 'foute bingo' werden kaartjes voor de familievoorstelling 'De Wensput' in de Leidse Schouwburg ver loot. De opbrengst van de avond gaat naar het Aids Fonds. Voor de tweede keer organiseerde Gaycafé de Roze Beurs aan de Oude Singel een benefietgala op de Wereld Aids Dag. Behalve Arjan Ederveen trad ook Idol Ron op. Huistravestiet Christine Carrington presenteer de de avond. Foto: Taco van der Eb (advertentie) Ruit kapot? Bel: 589 88 87 GLAS- £N SCHILDERWERKEN door Erna Straatsma den haag - De jaarlijkse wo ningproductie in Zuid-Holland moet fors omhoog. De komen de vier jaren zijn in totaal 111.700 huizen nodig om opge lopen achterstanden weg te werken en in nieuwe behoeften te voorzien. Door tegenvallende nieuw- bouwprestaties is het provinci ale woningtekort opgelopen. Dit tekort heeft vooral gevolgen voor jongeren en andere star ters op de woningmarkt. Ook voor senioren is de woning markt zeer schaars. Tot 2010 is een jaarlijkse pro ductie van 22.300 woningen nodig, om aan de behoefte te voldoen. Dit is een forse verho ging ten opzichte van de jaren 1999 tot 2003, waarin het ge middelde op ongeveer 15.700 lag. Na 2010 kan de jaarlijkse productie terug naar 20.400, zo verwacht de provincie in haar Woonvisie 2004-2015. In oude stadswijken moeten de komende vier jaar in totaal zo'n 25.000 woningen tegen de vlak te om plaats te maken voor nieuwbouw. In de daaropvol gende vijfjaar moeten nog eens 30.000 woningen wijken voor vervangende huizen. De nood zaak tot vervanging heeft ener zijds te maken met onbewoon baarheid van oude huizen, an derzijds met de wens om meer differentiatie in het aanbod van huurwoningen te krijgen. De vier stedelijke regio's (Haag landen, Rotterdam, Leidse re gio/Duin- en Bollenstreek, Drechtsteden) zetten in op een gezamenlijke bouw van 95.600 woningen, waarvan 25.000 als vervanging na sloop. De overige 15.000 woningen moeten een plek krijgen in lan delijk gebied. Ook kleine ge meenten moeten volgens de provincie meedoen aan het 'verdichten' van de bestaande woningbouw. Dat is nodig bij het streven om landelijk gebied zo groen mogelijk te houden: de provincie wil dat de helft van alle nieuwbouwwoningen bin nen bestaande gemeentegren zen wordt gerealiseerd. Kleine plattelandsgemeenten moeten onder meer bouwen om in de vraag naar seniorenwoningen LEIDSE KWESTIES r zijn kwesties die als een eeu- Fig vraagteken boven de stad angen. Is de Leidse bevolking cht zo dom? Wie kiest de liedjes pn het carillon uit? Kun je het rachtenwater drinken? De ru- riek Leidse Kwesties biedt een ntwoord op vragen die elke Lei enaar zich wel eens stelt. Afle ering 45: klopt het dat de Oran- is allemaal in Leiden studeren? l/aarom doen ze dat? Iet halve Rapenburg heeft als oninklijke studentenkamer ge iend. Willem-Alexander stu- eerde geschiedenis en woonde p nummer 116. Beatrix woon- e op 45 en deed rechten. Prin ts Margriet had datzelfde rachtenpand ook als uitvals- asis toen ze staatsrecht en so ciologie studeerde. Hun moe- |;^der Juliana verbleef in Katwijk, Bbaar studeerde in Leiden. Ze ;avvolgde een capita selecta, zeg een ratjetoe aan vakken. Zo kan de opsomming nog wel even doorgaan. De latere ko- pipg Willem I had een optrekje Beatrix' handtekening in het zweetkamertje. Archieffoto: Hielco Kuipers aan Rapenburg 48 tijdens zijn en voor zijn ere-buluitreiking studietijd. Op nummer 22 nog te beroerd was naar het woonde in de jaren zeventig Academiegebouw te komen, van de negentiende eeuw prins De Oranjes zijn niet weg te den- Alexander, die niets uitvoerde ken- uit Leiden. Althans, zo doet deze stad het graag voorkomen. Waarom Leiden? Amsterdam, Utrecht of Rotterdam zijn van uit Wassenaar, Soestdijk of Den Haög toch niet veel moeilijker te bereizen? Waarom gaat er nooit eens iemand van konink lijk bloed in Maastricht, Nijme gen of Tilburg studeren? Het traditionele antwoord luidt: omdat Willem de Zwijger zelf in 1575 de universiteit aan Leiden schonk, als darik voor het verzet tegen de Spanjaarden. Dat laat ste is overigens een fabeltje. Willem koos Leiden om puur praktische redenen: Middel burg was fout geweest in de oorlog, Haarlem en Amsterdam waren nog bezet door de Span jaarden, Gouda en Delft stelden niks voor, Dordrecht lag poli tiek dwars. Een meevallertje voor Leiden, kortom. Hoe dan ook, de Oranjes en Leiden zijn sinds de stichting van de universiteit onafscheide lijk. In vroeger tijden bestond er een herenakkoord tussen het Huis en de universiteit dat de prinsen niet al te hard op hun studieresultaat werden afgere kend. De bul zou toch wel ko men, ook als de cijfers een beetje tegenvielen. Dat is tegen woordig anders. Toen Juliana haar eredoctoraat ontving, be nadrukte de universiteitssecre- door Erna Straatsma leiden - Portaal is weer uitgeroe pen tot slechtste woningcorpo ratie van Nederland. De Neder landse Woonbond spreekt over 'hardnekkige wantoestanden' in de Condorhorst. Driejaar gele den werd Portaal ook al verko zen tot slechtste verhuurder. Toen gingen de klachten over hetzelfde complex. Portaal heeft de 'onderschei ding' te danken aan één ding: te hoge huurprijzen in de Condor horst. De woningcorporatie zou de prijzen van veertien flats ten onrechte omhoog geschroefd hebben. Enkele huurders gin gen met succes naar de huur- commissie, anderen waren daarvoor te laat. Een verzoek van de Woonbond om alle huurprijzen te verlagen is door Portaal niet ingewilligd. De bewonerscommissie Con dorhorst heeft Portaal voorge dragen bij de Woonbond. In 2001 werd Portaal door dezelf de bewonerscommissie voorge dragen. Toen klaagden de be woners van de Condorhorst over achterstallig onderhoud. „Wat Ponaal in dit complex heeft uitgehaald is ronduit schandalig", zegt Suzanne Schuitemaker van de Woon bond. „Portaal vraagt voor de appartementen veel meer dan wat is toegestaan op grond van het aantal kwaliteitsplanten dat je deze woningen kunt geven. Bij de Condorhorst blijft het misgaan. De Wet van Murphy is wat dat betreft van toepassing." Alle voordrachten van huurders zijn door een jury beoordeeld. „Het is bij de verkiezing niet zo dat de meeste stemmen gelden. Een jury heeft alle klachten van huurders bestudeerd. Daar is heel erg gewikt en gewogen. Doorslaggevend was dat Por taal ons verzoek om huurverla- ging niet heeft ingewilligd. Dat vond de jury het ergst aan de kwestie Condorhorst." De be wonerscommissie heeft ook klachten over het overleg met de huurders, de servicekosten en het wegwerken van achter stallig onderhoud. Portaal heeft het bericht van de Woonbond 'met verbazing' ontvangen. „Vooral omdat wij onlangs nog een klanttevreden - heidsonderzoek hebben gehou den en een ruime voldoende van onze huurders hebben ge kregen: een 6.9", zegt woord voerder Joost Maas. „En verder zijn we verbaasd omdat we over de Condorhorst voortdurend overleg hebben gevoerd met de Woonbond en de bewoners commissie." Portaal laat het bij deze 'voorlo pige verklaring' en wil eerst het volledige juryrapport inzien, voordat het een verdere reactie geeft. Portaal verhuurt in totaal zo'n 60.000 woningen in Leiden, Arnhem, Nijmegen, Utrecht en het Gooi. Het Leidse huizenbe- zit van Portaal behelst zo'n 8000 woningen. Behalve Portaal is ook Cobras pen Beheer bv uit Amstelveen uitgeroepen tot 'slechtste parti culiere verhuurder'. Deze orga nisatie wil volgens de Woon bondjury op 'asociale wijze snel rijk worden'. Uit de voordrachten voor beste verhuurders heeft de Woon bond één winnaar geselecteerd: de woningbouwvereniging An na Paulowna. De jury is lovend over de manier waarop deze in stelling invulling geeft aan het 'sociaal ondernemerschap'. De jury van de Woonbond be stond uit twee huurders, de di recteur van de Woonbond, een medewerker van de Consu mentenbond, een medewerker van Stichting De Ombudsman en een advocaat huurrecht. te voorzien. De landelijke re gio's, waaronder het Groene Hart, mogen sinds 2003 voor de 'eigen behoefte' bouwen. Dit levert naar verwachting zo'n 1.500 extra woningen per jaar op. Gedeputeerde staten denken dat de beoogde productiever hoging haalbaar is, omdat het rijk extra geld in het vooruit zicht stelt als de doelen worden gehaald. Daarnaast is een aan tal maatregelen getroffen om woningbouw sneller van de grond te krijgen. Zo zijn in een aantal stedelijke regio's speciale 'taskforces wo ningbouw' benoemd en is de regelgeving van zowel het rijk als de provincie op enkele pun ten versoepeld. leiden - De omstreden aankoop van een extra hal door de Re gionale Brandweer krijgt een politiek staartje. Het CDA heeft schriftelijke vragen gesteld over het hele aankooptraject aan burgemeester Lenferink. Hij is vertegenwoordiger van de ge meente in het dagelijks bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling Regionale Brandweer. Vorige week werd duidelijk dat de Regionale Brandweer op ei gen gezag een extra hal aan de Rooseveltstraat heeft gekocht voor 740.000 euro. In 2002 wil de de brandweer die hal al ko pen, maar de onderhandelin gen liepen toen op niets uit. Be gin dit jaar hervatte de Regiona le Brandweer, ondersteund door de afdeling Grondzaken van de gemeente Leiden, de ge sprekken. De vraagprijs voor de hal was toen 620.000 euro, de brandweer bood 400.000. Daarop kocht de Leidse onder nemer Jan Verbaan het pand op voor 590.000 euro om het ver volgens direct weer aan de brandweer aan te bieden voor 750.000 euro. Omdat het pand voor de Regionale Brandweer van 'strategisch belang' zou zijn, werd de koop uiteindelijk toch gesloten. Het CDA wil nu onder meer weten door wie de onderhan delingen gevoerd zijn, onder wiens verantwoordelijkheid die gesprekken zijn gevoerd en waarom de afdeling Grondza ken van de gemeente wel bij de eerste onderhandelingsronde in het voorjaar betrokken was en later niet meer. Ook zeggen de christen-democraten ver baasd te zijn dat het pand van wege het 'strategisch belang' uiteindelijk voor veel meer geld is gekocht dan de vraagprijs eerder dit jaar was. taris dat het papiertje verdiend was: „Juliana heeft een goed verstand en zij heeft goed ge studeerd", verklaarde hij. Toch genieten de Oranjes een zekere bescherming in Leiden. Beatrix dwong bij aanvang van de stu die af dat de Leidenaars haar met rust zouden laten. Het verhaal dat Oranjes onver biddelijk in Leidse collegeban ken plaatsnemen, vertoont ech ter gaten. Helemaal trouw aan Leiden zijn de Oranjes beslist niet. Prins Maurits ontmoette Marilène van den Broek achter de tap in het Groningse studen tenleven. Ook Bernard jr. bracht zijn studententijd in Groningen door, net als prinses Annette. Pieter-Christiaan ging naar Utrecht. Johan Friso stu deerde lucht- en ruimtevaart techniek in Delft en zat ook nog in buitenlandse collegebanken. Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie Indienen? Mail naar redactie.ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de re dactie. 071-5356426. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad - yS 'r-j in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! SI Ja. ik neem een vast kwartaalabonnement laNntvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en J snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! I Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro 56.70) I I Naam: DM DV I I Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: Geboortedatum Bank/girorekeningnummer Handtekening Uitsluitend bij automatische Incasso L bezorgcontrole) Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar. Gratis tel 0800 1711 E mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar www leidschdagblad.nl Deze aanbieding ls geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Öi Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11