'Allochtonen verplicht aannemen' ECONOMIE Ook drugssmokkel via Air Holland Scholieren lenen maar en krijgen te makkelijk geld Scepsis over FNV-quotumplan bij werkgevers en CNV Run op restanten Gesprek over Internetbedrijf Xeeper daagt DSB samenvoegen van kranten Boete geëist voor fraude ambtenaren Extra stimulans voor breedband Bij Deutsche Bank 1920 banen weg frankfurt- Bij Deutsche Bank, de grootste Duitse bank, ver dwijnen de komende twee jaar 1920 arbeidsplaatsen. Het aan tal banen daalt daardoor tot 25.410. De afgelopen 3,5 jaar verdwenen er al 15.000 arbeids plaatsen. De bank schrapt in totaal 2300 banen en laat bij dochterbedrijven 350 nieuwe banen ontstaan. Philips stopt geld in research China Amsterdam - Philips wil vol gend jaar een kwart miljard dol lar steken in onderzoek en ont wikkeling voor gsm-schermen in China. Ook wil het elektroni caconcern er 50 onderzoekers extra inzetten. Philips heeft nu 700 onderzoekers aan het werk in China en heeft er 3,4 miljard dollar geïnvesteerd. Het Chine se onderdeel van de divisie halfgeleiders had vorig jaar een omzet van 5,6 miljard dollar, 30 procent meer dan in 2002. Unilever stapt uit diepvriespizza's Rotterdam - Voedingsconcern Unilever doet zijn diepvriespiz za's en -baguettes over aan het Duitse bedrijf Dr. Oetker, dat ook in Nederland pizza's ver koopt. De verkoop betreft de pizza's van Mora en Iglo. Unile ver verkoopt de pizza's in West- Europa, maar volgens een woordvoerder behoren de pro ducten niet meer tot de belang rijkste activiteiten van het con cern. Unilever wil niet zeggen hoeveel de transactie oplevert. Samsung tweede op gsm-ranglijst helsinki - Het afgelopen kwar taal heeft Samsung voor het eerst meer mobieltjes verkocht dan Motorola. Daarmee heb ben de Zuid-Koreanen de Ame rikanen van de tweede plaats verdreven, aldus marktonder zoeker Gartner. Samsung ver kocht 22,9 miljoen mobieltjes, een marktaandeel van 13,8 pro cent. Bij Motorola bleef de tel ler steken op 22,4 miljoen (13,4 procent). In totaal werden er 167,1 miljoen mobieltjes ver kocht. Nokia is eerste met een marktaandeel van 30,9 procent. Sombere prognose wegenbouwers Amsterdam - Bouwbedrijven zijn iets minder pessimistisch dan een jaar eerder over de na bije toekomst. Maar van opti misme is nog geen sprake, ze ker niet bij de wegenbouwers. Dat blijkt uit onderzoek van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid. Bij de woning en kantorenbouw was dit jaar geen enkele omzetgroei te zien. In de wegenbouwsector liep de omzet licht terug. Maar meer bouwers dan vorig jaar zien voor 2005 meer lichtpuntjes. Bombardier: Nog 2200 banen weg Montreal - De Canadese vlieg tuig- en spoorfabrikant Bom bardier schapt nog eens 2200 banen. Bombardier verkoopt de laatste tijd minder vliegtuigen doordat luchtvaartmaatschap pijen bezig zijn in de kosten te snijden. De meeste banen ver dwijnen bij in Canada, Duits land en Groot-Brittannië. Eer der dit jaar kondigde Bombar dier ook al een ontslagronde aan. Tussen nu en april 2006 verliezen 7600 mensen hun baan, ofwel 21 procent van de personeelssterkte. Grieks gesjoemel mogelijk beboet brussel - Griekenland krijgt mogelijk de rekening gepresen teerd voor het jarenlange ge rommel met cijfers over het be grotingstekort. De Europese Commissie besloot gisteren een procedure tegen Griekenland te starten die kan resulteren in een zaak bij het Europese Hof en een pittige boete. Het land heeft zeker zeven jaar lang een veel te rooskleurige voorstelling gegeven van het begrotingste kort. Gebleken is dat het tekort de afgelopen drie jaar gemid deld ruim 2 procent hoger was dan opgegeven. In 2003 was het verschil zelfs bijna 3 procent. DSM: Snelle groei laminaatmarkt sittard - DSM voorziet de ko mende jaren een forse groei van de verkoop van laminaat. Het concern is met een aandeel van 25 procent van de wereld wijde productie ruimschoots marktleider. DSM verwacht dat de omzet van 216 miljoen euro in 2003 jaarlijks groeit met 6 tot 7 procent. Laminaat bestaat uit de kunsthars melamine en snelgroeiende houtsoorten als populier, spar en berk en is vol gens vice-president Haiders een prima vervanging van hard hout. Greenpeace is voor zacht hout als dat is voorzien van het internationale FSC-keurmerk. donderdag 2 DECEMBER 2O0< utrecht/anp - Voor 22 procent van de middelbare scholieren is geld lenen de normaalste zaak van de wereld. Gemiddeld staan jongeren tussen de 12 en 18 jaar voor 77 euro in het krijt bij anderen en dan meestal bij vrienden of ouders. Dat blijkt uit een onderzoek van het insti tuut voor budgetvoorlichting Nibud onder 5500 scholieren. Het Nibud noemt het zorgelijk dat scholieren zo makkelijk ex tra geld lenen en ook krijgen. Zo wijst het instituut erop dat slechts 6 procent van de ouders nee zegt tegen hun geldvragen- de kinderen. Volgens het Nibud is het makkelijk geld lenen en krijgen, een van de oorzaken voor de groeiende groep jonge ren die bij de schuldhulpverle- ningsbureaus aankloppen. Het Nibud vindt het belangrijk dat scholieren leren 'dat als het geld op is, het geld ook echt op is'. Het instituut heeft mede op initiatief van de gemeenten Utrecht, Rotterdam en Amster dam een speciaal lesprogram ma ontwikkeld. Ook het minis terie van sociale zaken is vorige week een campagne 'jongeren en schulden' begonnen. Naast de schulden zegt 8 pro cent van de ondervraagden iets op afbetaling te hebben ge kocht. Gemiddeld moeten deze jongeren 180 euro afbetalen. Ook heeft 4 procent nog een re kening openstaan van gemid deld 147 euro. „De pubers le nen vooral voor snoep en snacks, daarna voor kleding en de mobiele telefoon", aldus het budgetinstituut Nibud. Dit is het achtste Nibud-onder- zoek dat sinds 1984 onder scholieren werd gehouden. In vergelijking met het vorige on derzoek twee jaar geleden, blijkt het inkomen van jongeren nauwelijks gestegen. Nu heeft een scholier gemiddeld 115 eu ro per maand te besteden, te gen 113 euro in 2002. Ook zijn de inkomsten uit baantjes iets gedaald. Dat wordt gecompen seerd door hun ouders. Gemid deld krijgen negen van de tien scholieren geld van hun ouders. Jongens krijgen per maand 45 euro en meisjes 51 euro. Jon gens verdienen weer meer geld met hun baantje (154 euro per maand) dan meisjes (116 euro). Twee jaar geleden zei 5 procent van de scholieren geen spaar centen te hebben. Dat is nu bij na verdubbeld naar 9 procent. Daarentegen spaart 77 procent van de jongeren tegen 71 pro cent twee jaar geleden. Het ge middelde spaarbedrag daalde van 38 naar 34 euro. amsterdam/anp-gpd - Vakcen trale FNV wil werkgevers ver plichten allochtonen in dienst te nemen. Het kabinet moet daar toe een quotumregeling invoe ren. Zo'n regeling schrijft bedrij ven voor een bepaald percenta ge allochtonen aan te nemen. De werkgeversorganisaties wijzen het plan op voorhand af. Vice-voorzitter Jongerius vindt dat de tijd is gekomen voor zo'n maatregel. „De hoge werkloos heid onder allochtonen is niet meer te verkopen, nu iedereen zijn mond vol heeft over inte gratie. Werk is juist hét middel tot integratie." De vakcentrale is van plan concrete voorstellen te doen in de Stichting van de Arbeid, waarin werkgevers en werknemers zitting hebben. Volgens CNV-voorzitter Doekle Terpstra is er maar één reme die: „Blijven hameren en zeu ren dat die werkgever zijn hou ding verandert. Wetgeving heeft geen zin, maatschappelijke druk wel. Een voortdurend be roep op moraliteit, daar moet het van komen." Daarom kiest Terpstra voor afgedwongen ge dragsverandering. „De alloch toon moet een normale werk nemer worden. Ik sprak zojuist een afgestudeerd econoom van Marokkaanse afkomst. Hij wordt wel uitgenodigd voor sol licitatiegesprekken, maar strandt vaak op de opmerking dat er twijfel is over wat de klant ervan vindt. Dat is onver valste discriminatie. Daar moet je wat aan veranderen". „Een oplossing uit de oude doos", reageert een woordvoer ster van werkgeversorganisatie VNO-NCW. „Je stigmatiseert een bepaalde groep als zwak, waarmee wordt voorbijgegaan aan allochtonen die het wel goed doen. Wij zien meer in in telligent beleid, zoals er voor zorgen dat er meer allochtone jongeren met een diploma van school komen." MKB-Nederland vindt een quo tumregeling geforceerd en ge kunsteld. „Het doet geen recht aan het bedrijfseconomisch be lang van een personeelsbestand dat er voor zorgt dat de goede mensen op juiste plaats zitten", zei een woordvoerder. De koe pel voor het midden- en klein bedrijf ziet meer in beleid zoals zijn eigen minderhedenproject, waarbij via intensieve bemidde ling en samen met de overheid in twee jaar 60.000 allochtonen aan werk zijn geholpen. Woordvoerder David Gribnau van Randstad Uitzendbureaus reageert: „Wat ons opvalt is dat vrijwel alle chefs personeelsza ken met wie wij zaken doen 'witte' Hollanders zijn, om het zo maar te zeggen. Die denken niet snel aan een allochtoon als er ergens een vacature is. Dat is hun wereld niet. Als je ze ver vangt door 'zwarte' personeels chefs werkt dat zeker door in den bosch - De drogisterijketens Kruidvat en Trekpleiser hielden gis teren in de Bossche Brabanthallen een verkoping van restpartijen van voornamelijk elektrische apparaten.Een tv voor 6o euro, een dvd-speler voor 25 euro of een autoradio met mp3 voor 15 euro. De dumpprijzen trokken vele duizenden kooplustigen, wat soms tot chaotische situaties leidde. De wachttijden aan de kassa's konden oplopen tot uren. Dat de kopers geen enkele garantie op hun aange schafte artikelen kregen namen ze op de koop toe. Ook vandaag is de Mega Sale nog geopend voor kooplustigen. Foto: WFA/Gerard Damoiseaux amsterdam/anp-gpd - De kran tenconcerns PCM en Wegener onderhandelen over samen werking tussen hun dagbladen. Eén van de modellen die zij zouden bespreken, is een sa mensmelting van Algemeen Dagblad, Rotterdams Dagblad, Utrechts Nieuwsblad en Haag- sche Courant. Dat zei voorzitter van de raad van bestuur van PCM, Theo Bouwman gisteren in de Volks krant. PCM is eigenaar van het Algemeen Dagblad en het Rot terdams Dagblad. Samensmel ting met de twee regionale kranten van Wegener tot een landelijke krant met stadsbijla- ges zou de oplagedaling van de afgelopen jaren kunnen stuiten. „De raden van bestuur van We gener en van PCM zijn in ge sprek om te zien of we de ana lyse van de problemen bij deze grootstedelijke kranten delen en om te zien of er een basis is om plannen op te ontwikke len", aldus Bouwman. Hoewel hij ontkent dat er nu aan een plan voor de samensmelting wordt gewerkt, noemt Bouw man dat 'wel het meest voor de hand liggende' model. Een PCM-woordvoerder zei gis teren dat Bouwman dat laatste niet heeft gezegd. „Hij is ver keerd geciteerd door de Volks krant", aldus de zegsman. Vol gens hem zijn de gesprekken tussen Wegener en PCM nog steeds oriënterend van aard. Die oriëntatie zou al enige maanden gaande zijn. Journa listenvakbond NVJ wil onder zoeken of het om een écht kansrijk initiatief gaat, of dat het niets meer is dan een koude sanering. uden/anp - Het Udense internetbedrijf Xeeper daagt hypotheek- en kredietverstrekker DSB voor de rechter. „DSB heeft bij ons nog 300.000 euro aan facturen openstaan", aldus directeur/eige naar Tim Wijnen. Het kort geding dient 16 de cember in Rotterdam. Bij diezelfde rechtbank is Xeeper bovendien een bodemprocedure begon nen tegen DSB waarin 8 miljoen euro schadever goeding wordt geëist. Xeeper is voor DSB (bekend van onder meer Postkrediet en Frisia) kredietbemiddelaar. Recla mes voor kredietmogelijkheden verwijzen de consument naar websites van Xeeper zoals leen- otheek.nl, krapbijkas.nl en geldbutler.nl. „Daar kunnen mensen direct hun kredietaanvraag doen. Die aanvraag gaat ook naar DSB, die de aanvraag goed- of afkeurt. Vervolgens krijgt de klant die goed- of afkeuring van ons toegemaild", beschrijft Wijnen de gang van zaken in het verle den. Tot oktober vorig jaar kreeg Xeeper zo maande lijks circa 3000 aanvragen binnen. Daarvan mondde ongeveer een kwart uit in een contract. Aan kredietprovisie inde Xeeper maandelijks cir ca 100.000 euro van DSB. „Daarna ging het aan tal afwijzingen door DSB in rap tempo omhoog. Het kwart aan gesloten contracten zakte naar 2 procent", aldus Wijnen. Tegelijkertijd ontdekte Xeeper dat DSB veel afge wezen klanten zelf rechtstreeks benaderde en hen alsnog een contract aanbod. DSB stelde gis teren dat Xeeper probeert om de financiële dienstverlener te 'besmeuren'. Een woordvoer der bestempelde Wijnens relaas als 'flauwekul", maar wilde niet inhoudelijk op de kwestie in gaan. Beide partijen ontmoetten elkaar eerder dit jaar ook al in de rechtszaal. Xeeper wilde van DSB een bankgarantie om zijn vorderingen zeker te stellen. Rond de afgifte daarvan ontstond on enigheid, waarop Xeeper beslag liet leggen bij zo wel DSB Bank als anderen, waaronder Fortis Bank. Vervolgens spande DSB een kort geding aan. De rechtbank in Alkmaar hief in oktober alle beslagen op en wees er daarbij op dat Xeeper de bankgaratie van maximaal 3 miljoen euro kreeg. het aannamebeleid. Belangrijker nog is scholing. .Allochtonen zijn gemiddeld lager opgeleid dan autochto nen. In negen van de tien geval len moet je een werkgever een diploma laten zien. Die vindt dat belangrijker dan de afkomst van de sollicitant," zegt Grib nau. Wettelijke maatregelen zijn eer der geprobeerd. Tot voor kort. moesten bedrijven rapporteren hoeveel allochtonen ze in dienst hadden. Maar sinds de afschaffing van die wet is er geen enkele verplichting meer. De werkloosheid onder alloch tonen ligt nu op 14 procent, te gen 4 procent onder autochto nen'. rotterdam/anp - Het openbaar ministerie (OM) heeft gisteren 2000 euro boete en een maand cel voorwaardelijk geëist tegen twee sjoemelende ambtenaren. Beiden stonden terecht voor de rechtbank in Rotterdam wegens het ontvangen van cadeaus in ruil voor het doen van een goed woordje voor aannemer Koop. Een Limburgse ambtenaar van Rijkswaterstaat zou een auto hebben aangenomen om bij zijn werkgever te lobbyen voor werk voor de Groningse wegen bouwer. Maar het OM kon daar op de zitting geen hard bewijs voor op tafel leggen. De officier van justitie hield het bij de be schuldiging dat hij gratis onder houdsbeurten aan die auto had laten uitvoeren, wat de man ontkende. Tegen de ambtenaar die op het punt staat met pensi oen te gaan, loopt een ontslag procedure. Een Zuid-Hollandse provincie ambtenaar zou Koop hebben bevoordeeld in ruil voor een buitenboordmotor. Dinsdag eiste justitie tegen de ex-direc- teur gemeentewerken in Hoorn een celstraf van vier maanden voorwaardelijk en een werkstraf van 180 uur. Ook wil het OM dat deze ontslagen ambtenaar de circa 45.000 euro terugbe taalt die hij zou hebben opge streken in ruil voor het be gunstigen van aannemer Koop. den haag/anp De overheid en het bedrijfsleven hebben in Ne derland de handen ineengesla gen om het gebruik van breed bandinternet te stimuleren in bijvoorbeeld de gezondheids zorg en de winkelbranche. Ze doen dat via het platform Ne derland BreedbandLand, dat minister Brinkhorst (economi sche zaken) gisteren officieel introduceerde. NBL steunt op de inzet van Economische Za ken en de bedrijven Capgemini, Cisco Systems, Getronics, KPN, Lucent Technologies, Microsoft en Siemens en de brancheorga nisaties Nederland-ICT, Vecai en Vefica. amsterdam/gpd - Air Holland- toestellen zijn ook gebruikt voor drugstransport. Volgens de Bra ziliaanse politie werd de maat schappij al sinds de zomer van 2003 gebruikt voor het vervoer van onder meer xtc-pillen. De opvolger van Air Holland, Hol land Exel, heeft zeker één keer met een vliegtuig meegewerkt aan zo'n transport. Dinsdag werd bekend dat een omvangrijke drugsbende jaren lang geld uit drugshandel heeft witgewassen door te investeren in Air Holland. Justitie sprak te gen dat de maatschappij ook is gebruikt voor drugsvervoer. Maar politie en justitie in Brazi lië denken daar anders over. Die volgen de vermeende leider van de drugsbende, een 37-jari- ge Hagenaar, al sinds de zomer van 2003. Volgens opsporingsinstanties in de Braziliaanse deelstaat Rio Grande do Norte reisde de man in die periode meerdere malen met chartervluchten van Am sterdam naar een aantal Brazili aanse badplaatsen. Air Holland vloog destijds naar twee steden aan de Braziliaanse kust. Op 10 september greep de poli tie in. De Hagenaar arriveerde die dag met chartervlucht HXL 451 uit Amsterdam in de Brazi liaanse badplaats Natal. HXL is de luchtvaartcode van Holland Exel, de erfopvolger van Air Holland. Hij reisde direct door naar hotel Parque do Sol in Par- namirim. Daar wachtte een 49- jarige Belg met twee Braziliaan se kompanen hem op. Op het moment dat de Hage naar zijn koffers overdroeg, greep de politie in. In de bagage zaten in zeven plastic zakken 58.725 xtc-pillen (bijna 11,5 ki lo) en 144 buisjes lsd verstopt. De drugs hadden vervolgens verspreid moeten worden in steden langs de Braziliaanse kust, tot aan Sao Paulo toe. Het was een van de grootste xtc- vangsten die ooit in Brazilië zijn gedaan. De pillen, volgens de Braziliaanse autoriteiten gefa briceerd in Nederland, hadden een straatwaarde van 900.000 tot 1,3 miljoen euro. De ver dachten kunnen tot dertig jaar cel krijgen. De Hagenaar wordt door de Braziliaanse politie ge zien als leider van de groep, de Belg als zijn zetbaas in Brazilië. De Hagenaar bezit een kapitaal huis in een voorstad van Belém, een van de meest luxueuze woonplekken in Noordoost- Brazilië. Ook in Nederland wordt hij door justitie als leider van het drugsnetwerk gezien, samen met zijn 32-jarige broer die een celstraf uitzit vanwege de smokkel van 40 kilo cocaïne van Suriname naar Nederland. De relatie tussen de hoofdver- wachte en Air Holland loopt via de man die sinds voorjaar 2000 de financieel topman van Air Holland is. Hij zou het uit de drugshandel afkomstige geld, dat via 'financiële instellingen' in Groot-Brittannië en Luxem burg werd doorgesluisd, in Air Holland hebben geïnvesteerd. Dm eens angs tijdens de feestmaand. Amsterdam: 3 decenoer Ladies Day met verkoop van pashmmasjaals en parels er he: -aren van een eigen kerstkaart 1 24.25 er. 26 december een heerV-k 4-gangenkerstrneni: Breda: van 3 december t. 'm '2 december op a!ie speelautomaten oer.a ve in ^he DowrTowsi Experience' kans op een van 2 personen naar Zukt-Afrika. Van 25 december t'r januar maakt u op alle speelauto maten behalve in The Downtown Experience - kansop 10€ prijzr van 250 met een champagnepakkei van Moet Chandon. Groningen: Maak vanaf 6 december ft/rn 30 december) fctj de speeia^omaien kans op een van de 50 fantastisch gevulde audejaarsmanden ter waarde van 500. 777-acrie op a5te Black Jack tafels. 24, 25 en 2ó december een feestelijk 5-gangenciiner in kis restaurant (reservering gewenst), Nijmegen: - 5 december gratis specuiaas bij de koffie 25 er 26 december 4-gangenkerstmenu. Info en reserveringen 024 - 381 62 25. Vanaf 15 december it/m 30 december) Dij de Mystery jackpot gemiddeld elk uur kans op een Otazu-ketting óf eer- Guess-hortoge. Zandvocri: Vanaf december (t/m 30 december) bij alle speelautomaten kans op de nieuwste dictate camera van Olympus én een Philips ovd-recarder. Elke dinsdag een Amerikaans Roulette-of Black jacktoamooi en dinsdag 28 december een speelautomatentoe: nooi. 25 en 26 december een culinair kerstdiner in ons restaurant La Tribune (reservering gewenst). Rotterdam: 5 december krijgt u 50% korting op een traditioneel hoofdgerecht en een surpr.se bj de koffie 15 december een optreden ver VVoiter Kroes. 29 december Ladies Day met een optreden van Re-jnion. Eindhoven: Van 17 december t/m 30 december bij alle speelautomaten k3ns op eer BMW t 25 en 26 december five optreden van Serge. 25 en 26 december speciaal A-gangenkerstarrangement a ia carte. S?! 040 - 23c 72 34-. Enschede: 1G december Happy Friday riet Neeriands topper Rob de Wijs Z38! open vanaf 21.00 uur en gratis entree. 15 december Ladies Day met dr. Robert Schoemacher autoriteit op gebied van cosmetische Ingrepen. Presentatie: Kim Kotter ex-miss Lmiversei. 23,25 en 26 december Christmas D nnershov.. iuxe 4-gangen diner ine', drank en een Kerstshow verzorgd door net Nederlands Musical Ensemble Valkenburg: Gehele maand kans op een heerlijke Valkenburg Bonus beauty-arrangement bij rhemae 200C. Ais Mystery jackpot een schat vist met smakelijke lekkernijen 12, '7, 16. 19 en 26 decemoer Christmas Dumershow Scrooge. Een nostalgische avond mei diner en entertainment Vanaf 2 december (t/ 30 december) bij de Mystery Jackpot kans op een champagnepakke: met een prijs naar keuze. 10.17. 9. 22. 25 en 2o december Christmas Dinnershow. Reservenng noodzakelijk 030 - 750 47 50. 2, 9, 0, 23 en 30 december pokertoe mooi Texas Hold'em Schevenïnge.o: S december Ladies Day met PaulPtere voor culinaire trends en Team Neurays voor feestelijke make-up. 23 december optreden van Grant Forsyth. 25 en 26 december kerstdiner met speciaal kerstmenu in ons restaurant (reservering gewenst» Kijk op www.hollandcasino.nl voor de complete feestagenda. Aüe vest gingen zijn 31 december gesloten. Een mooie gelegenheid om uit te gaan. ihbec^F

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10