Crisis Oekraïne scherper r BUITENLAND Vlaams Belang is gewoon Vlaams Blok Nog 5 dagen om het ideale sinterklaas cadeau voor het hele gezin te kopen Halfbroer haalt uit naar Schroder Leger van Rwanda in Congo Vliegramp Indonesië: 31 doden 'Rumsfeld vervolgen wegens foltering' Joesjtsjenko wil niet langer onderhandelen Linten voor Wereld Aids Dag Proces in Duitsland verlangd irdogan grootste uropeaan 2004 jussel - De Turkse premier •ècep Erdogan is uitgeroepen m Europeaan van het Jaar. Het Meekblad Euopean Voice wees *tm na een verkiezing op inter- it als winnaar aan. De verkie- ng is opmerkelijk omdat Tur- je nog geen Europees land is. jdogan is gekozen omdat hij ch inzet om Turkije lid te ma- jn van de Europese Unie. irieken willen oycot Alexander rHENE - Twee Atheense advo- Iten zijn gisteren een rechts- jak begonnen om te voorko- len dat de film Alexander van liver Stone, over Alexander de {rote, ongecensureerd in de riekse bioscopen te zien zal fin. Het stoort hen dat Stone in b film toespelingen maakt op vermeende biseksuele ge- ardheid van de legendarische iriekse koning en veldheer. lederlanders vast roor drugshandel issABON - In Portugal zitten Irie Nederlanders en een Span aard vast op verdenking van Irugshandel. De vier mannen h de leeftijd van 38 tot 62 jaar ijn gearresteerd tijdens een in- al in een loods in het zuidelij- B Faro. Tijdens de operatie lam de politie bijna 3000 kilo bcaïne in beslag. IValvisvlees voor apanse scholieren okyo - Het zuidwesten van Ja- lan zet na twintig jaar weer ralvisvlees op het lunchmenu >an schoolkinderen. Scholieren fan lagere scholen in het pre- Bctuur Wakayama krijgen van- if januari twee keer per week jen stukje walvis op hun bord. jinds 1982 wordt het voedsel liet meer gegeten, omdat de walvisvangst was afgeschaft. Elf Hondurese kinderen verbrand fecucicalpa - Op een suiker plantage in Honduras zijn eer- [isteren elf kinderen levend irbrand. De slachtoffers vari- irden in leeftijd van zeven tot iventien jaar. Zij werden door le vlammen van een brandend ild met suikerriet ingesloten. Jijf kinderen liggen met brand wonden in het ziekenhuis. Moslims O-Timor naar Indonesië iakarta - Oost-Timor heeft 61 moslims naar Indonesië ge- ttuurd. De moslims behoorden |ot een groep van bijna drie- fionderd islamieten die illegaal in de buurt van de enige mos kee in de Oost-Timorese hoofd stad Dili woonden. Britse moslims tegen Labour Londen- Britse moslims keren de Labourpartij massaal de rug toe. De steun voor de sociaal democraten van premier Blair is volgens een opiniepeiling Jsinds de verkiezingen van 2001 (gehalveerd. Van de zestig mil joen Britten is circa 1,6 tot twee imiljoen moslim. Bij de verkie zingen drie jaar geleden stemde {75 procent van hen op Blair. Kunstrovers in cel in Algerije Algiers - Een Algerijnse recht- Ibank heeft vijf Duitse toeristen (veroordeeld tot drie maanden celstraf. De rechters achtten de ;vijf schuldig aan diefstal van ruim honderd archeologische voorwerpen uit een nationaal park. Volgens-Algerijnse media maken de Duitsers deel uit van een netwerk van kunstdieven. Plan drastische hervorming VN new york - Een commissie van de VN heeft een plan gepresen teerd om de volkerenorganisa tie drastisch te hervormen. Het gaat om de grootste verande ring sinds de oprichting van de VN. Zo moet de VN eerder kun nen ingrijpen bij internationale conflicten of bedreigingen. woensdag 1 DECEMBER 2004 «el kiev/gpd - De politieke crisis in Oekraïne verscherpt zich. Oppo sitieleider Joesjtsjenko wil niet langer met premier Janoekovitsj en president Koetsjma onder handelen om een uitweg te vin den. De internationale bemidde laars, de Poolse president Kwasniewski, de president van Litouwen Adamkus, EU-buiten- landcoördinator Solana en de Russische parlementsvoorzitter Gryzlov, komen vandaag in Kiev aan in een poging te red den wat er te redden valt. Joesjtsjenko's staf stelde niet langer met Janoekovitsj en Koetsjma te willen praten om dat cüe de gesprekken zouden gebruiken voor bedrog. „Wij praten niet meer met de autori teiten. Wij praten alleen nog met hen als het volk de macht heeft", aldus Taras Stetskyv, parlementslid voor de opposi tie. Eerder op de dag slaagde de oppositie er niet in het parle ment zo ver te krijgen dat het een motie van wantrouwen aannam tegen de regering- Janoekovitsj. Joesjtsjenko noemde de afscheidingsbewe ging in het oosten van het land, de verkiezingsfraude en de rijksbegroting als redenen voor de motie. Na uren beraad nam het parle ment echter geen besluit. Aan hangers van Joesjtsjenko storm den daarop de zaal in. Parle mentsvoorzitter Lytuyn riep hen op de laatste steunpilaar voor de democratie in het land niet in gevaar te brengen. Hij beloofde dat het parlement vandaag een besluit zou nemen tot tevredenheid van alle bur gers. De Joesjtsjenko-aanhang hief daarna een blokkade van het parlement op 'om het een kans te geven'. Later werd die blokkade echter weer ingesteld. Het hooggerechtshof was de hele dag bijeen om een klacht van Joesjtsjenko inzake verkie zingsfraude te behandelen. Een verzoek van Janoekovitsj om dat beraad met twee dagen uit te stellen zodat hij alle inge brachte stukken kon bestude ren, werd afgewezen. Het kamp-Joesjtsjenko leverde 20 ordners bewijsmateriaal voor de fraude bij het hof in: totaal meer dan 2000 pagina's tekst. Wanneer het hof tot een beslis sing komt blijft onzeker, net als de eventuele gevolgen daarvan. Op politiek niveau in Oekraïne zijn alle partijen het er over eens dat er nieuwe presidents verkiezingen nodig zijn. Hoe die vorm gegeven moeten wor den en wanneer die te houden zijn, blijft een twistpunt. Janoekovitsj heeft zijn rivaal Joesjtsjenko het premierschap aangeboden voor het geval hij toch president zou worden. De bemiddelaars sturen ook aan op nieuwe verkiezingen. Zij willen een vreedzame oplossing voor de crisis in Oekraïne zon der dat het land uiteen valt. De Russische president Poetin heeft dat ook standpunt in een gesprek met de Duitse kanselier Schroder onderstreept. Inmen ging van buitenaf wezen beide politici af. Berlijn/ANP - De Duitse bondskanselier Gerhard Schroder heeft al bij voorbaat laten weten „geen commentaar" te hebben op een biografie die op 7 december verschijnt van Lothar Vosseler. Deze halfbroer van de Duitse regeringsleider haalt in zijn boek flink uit naar de Duitse regeringsleider. „Mijn broer heeft me weggeworpen", stelt de 57- jarige. De biografie, die „De Bondskanselier, helaas mijn broer, en ik" heet, gaat vooral over de twaalf jaren dat Gerhard en Lothar in hun jeugd samen opgroeiden in betrekkelijke armoede. Beide mannen hebben dezelfde moeder, Erika Vosse ler. Schroder heeft zijn vader, die in de Tweede Wereldoorlog omkwam, niet gekend. Schröders moeder trouwde later met Vosselers vader. Vosseler en Schroder spraken elkaar ongeveer een jaar geleden voor het laatst, bij de 90e ver jaardag van hun moeder. Volgens Vosseler was dat al een uitzonderlijke bijeenkomst, omdat vol gens hem Schroder niets meer van hem en zijn familie moet hebben. „Niemand van ons is ook ooit door hem uitgenodigd in zijn huis in Han nover", zei hij kortgeleden tegen Bild. De bondskanselier zou ook verstek hebben laten gaan bij verjaardagen en huwelijken van familie leden. „Van Acker kwam nooit een telefoontje, geen enkel bericht", aldus Vosseler, die Schroder al sinds zijn prille jeugd Acker noemt. De sociaal-democratische voorman is volgens zijn halfbroer altijd al haantje de voorste geweest. Hij at de ontbijttafel leeg voordat anderen dat konden en hij zou zijn broer hebben laten op draaien voor gezamenlijk kattenkwaad. Vosseler is al negen jaar vrijwel onafgebroken werkloos. Hij erkent ook ruiterlijk dat hij best geld wil verdienen met zijn boek. „Ik zou het ook wel aardig hebben gevonden als mijn broer me had geholpen om een baan te krijgen." Tegen de Berliner Zeitung verklaarde Vosseler dat hij na het aantreden van Acker als 'Kanzier' in 1998 „in de problemen kwam". „We waren daar helemaal niet op voorbereid en we kregen ook geen enkele hulp." Schröders halfbroer verwacht overigens dat het uiteindelijk wel weer allemaal goed komt. „Het kan gewoon niet zo zijn dat hij zich helemaal niet meer interesseert voor mij, mijn leven en mijn zorgen. Bloed is tenslotte dikker dan water en we hebben samen al zoveel meegemaakt" Vosseler geeft aan dat hij en Schroder momenteel „geen werelden maar continenten van elkaar verwij derd zijn" en dat het boek aan die situatie niet rap wat zal veranderen. kinshasa/anp - Rwandese een heden zijn gisteren de Demo cratische Republiek Congo bin nengevallen om jacht te maken op rebellen die het grensgebied tussen beide landen als uitvals basis gebruiken. Dat heeft de Congolese minister van Regio nale Samenwerking Mbusa Nyamwisi per telefoon gemeld vanuit de oostelijke stad Beni. Volgens de Congolese bewinds man gebruiken de Rwandezen veel geweld en hebben zij enke le dorpen in de grensstreek platgebrand. De rebellengroe pering FDLR heeft ook gemeld dat het Rwandese leger de aan val heeft ingezet. De Rwandese president Paul Kagame sloot dat dinsdag niet uit tijdens een toespraak voor het parlement. De VN-missie in Congo (Mo- nuc) heeft in samenwerking met het Congolese leger het be treffende gebied uitgekamd. Volgens een VN-woordvoerder zijn zij daarbij geen Rwandese militairen tegengekomen. Mo- nuc kon dan ook niet bevesti gen dat er inderdaad sprake is van een Rwandese invasie. Rwanda heeft al herhaaldelijk gedreigd de wapens te zullen opnemen tegen de FDLR-rebel- len in Congo. Kigali vindt dat Kinshasa en de Verenigde Na ties te weinig ondernemen om de opstandelingen te ontwape nen. Volgens de Rwandese re gering behoorden veel van hen tijdens de genocide in 1994 tot de beruchte Hutu-milities, de Interhamwe. De VN zijn voorstander van vrijwillige ontwapening van de rebellen en heeft Rwanda opge roepen het buurland niet bin nen te vallen. Kigali beschouwt het plan voor vrijwillige ontwa pening echter als mislukt be leid. Capetown -Aan hijskranen in de haven van Kaapstad zijn enorme linten gehangen ter gelegenheid van Wereld Aids Dag. Volgens een rapport van UNAIDS, een VN-organisatie die zich met aids en HIV bezighoudt, zijn op dit ogenblik wereldwijd 34,9 miljoen gevallen van besmetting. Foto: Reuters Jakarta/ANP - Bij een vliegtuig ongeval op het Indonesische ei land Java zijn gisteren ten min ste 31 personen omgekomen. Circa vijftig inzittenden van een MD-82 van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Lion Air raakten gewond, toen het vliegtuig tijdens de landing op het vliegveld van Solo van de baan gleed. Op het moment van het onge val, aan het einde van de mid dag, was er sprake van zware regenbuien. Medici zeiden te gen het Japanse persbureau Kyodo dat het dodental nog verder kan oplopen omdat veel passagiers uren na de ramp nog in de romp van het vliegtuig zit ten. Ooggetuigen meldden dat het vliegtuig, dat met 146 passa giers en zeven bemanningsle den afkomstig was van de hoofdstad Jakarta, zwaar be schadigd op een begraafplaats in een rijstveld enkele honder den meter van de startbaan ligt. Een vleugel is tijdens de fatale landing afgerukt. In het toestel zaten veel leden van Nahdlatul Ulama (NU), de grootste moslimbeweging van Indonesië, die op weg waren naar een congres in Solo (Sura- karta). Het reddingswerk wordt belemmerd doordat de nacht is ingevallen en het in Solo nog steeds hard regent. Solo ligt circa 500 kilometer ten zuidoosten van Jakarta, in het midden van Java, en is een po pulaire toeristenbestemming. Lion Air is de grootste prijs vechter van Indonesië en vliegt op veertig bestemmingen, waaronder luchthavens in na burige landen. Het is voor het eerst dat de luchtvaartmaat schappij wordt getroffen door een zo ernstig ongeluk. door onze correspondente Pascale Thewissen brussel/(gpd - Het is officieel: Vlaams Belang is één en dezelf de partij als het extreemrechtse Vlaams Blok.Van een definitie ve breuk met het racistische verleden is geen sprake. Dat heeft Filip Dewinter verklaard om te voorkomen dat de partij financiering wordt stopgezet. „Het gaat om een transforma tie, niet om een totale vernieu wing. Het is niet zo dat het Vlaams Belang niets met zijn voorganger, het Vlaams Blok, te maken heeft. Ik ga niet ontken nen dat we iets anders hebben gezegd, maar zo gaat dat nu eenmaal in het heetst van de strijd", aldus Dewinter. Twee weken geleden kondigde hij nog trots de oprichting van een nieuwe, rechtse partij aan. De ommezwaai heeft alles te maken met geld. Alleen een partij die heeft meegedaan aan de verkiezingen heeft recht op partijfinanciering. In het geval van het Blok, goed voor 24 pro cent van de stemmen bij de laatste deelstaatverkiezingen, gaat het om zes miljoen euro op jaarbasis: 1,6 miljoen van de Vlaamse en ruim vier miljoen van de federale overheid. De partij van Dewinter werd op 9 november door de hoogste Belgische rechter veroordeeld wegens racisme. Vijf dagen la ter werd, om mogelijke sancties tegen het voortaan criminele Vlaams Blok te ontduiken, een nieuwe partij opgericht: het Vlaams Belang. De slogan 'ei gen volk eerst' werd uit het logo geschrapt. De nieuwe partij wil de - blijkens de nieuwe statuten - een gematigder koers varen in een poging het politieke isole ment van extreemrechts te doorbreken. Een nieuwe partij komt echter pas in aanmerking voor een subsidie van de overheid na deelname aan de verkiezingen. De eerstvolgende parlements verkiezingen worden in 2007 gehouden. De deelstaatverkie zingen vinden in 2009 plaats. „Het Vlaams Belang moet kie zen tussen principes of geld", stelde Vlaams parlementsvoor zitter Norbert de Batselier. De winter koos voor het laatste. Daarmee was het Belang/Blok niet uit de problemen. Op basis van de wet kan een partij die veroordeeld is door de rechter gekort worden op haar uitke ring. Op Groen! en de Vlaamse socialisten na voelt echter nie mand voor die financiële nood greep. De Vlaams nationalistische NV- Kroonprins Filip veroorzaakt rel De Belgische kroonprins Filip heeft een politieke rel veroorzaakt in zijn eigen land. Filip heeft zich zeer kritisch uitgesproken over het Vlaams Belang (voorheen Vlaams Blok)De prins zei dat 'partijen zoals het Vlaams Belang ons land kapot willen ma ken. Ik kan je verzekeren dat ze dan met mij te maken krijgen'. De Belgische premier Verhofstadt heeft de prins direct terugge floten. De prins moet zich terughoudend opstellen, vindt Ver hofstadt. Filip Dewinter, de leider van het Vlaams Blok, noemde de uitspraken van de kroonprins 'ongehoord en ongezien'. A, de christen-democraten en de liberalen willen extreem rechts 'politiek bevechten'. Ze gunnen het Belang geen nieu we slachtofferrol. Het verleden heeft uitgewezen dat de partij daar alleen maar wel bij vaart. Zo scoorde de partij na de ver oordeling in de opiniepeilingen beter dan ooit. Dewinter zelf is tevreden met de beslissing van het Vlaams parlement. „Het gezond ver stand heeft gezegevierd", rea geert hij. Het wachten is nu op een beslissing op landelijk ni veau. In de Belgische senaat wordt de discussie over het stopzetten van de partijfinan ciering van het Vlaams Belang deze week nog eens dunnetjes overgedaan. Daar kan het Be lang het een stuk moeilijker krijgen. Vooral de Franstaligen zijn voorstander van het dicht draaien van de geldkraan. door onze correspondent Wierd Duk berlijn/gpd - De Amerikaanse minister van defensie Donald Rumsfeld zou zich voor een Duitse rechtbank moeten ver dedigen wegens oorlogsmisda den en aanzetten tot foltering. De Amerikaanse mensenrech tenorganisatie CCR (Center for Constitutional Rights) probeert dit te bewerkstelligen. De orga nisatie wil Rumsfeld en een aantal hoge regeringsfunctiona rissen aanklagen wegens de misstanden in de Iraakse ge vangenis Abu Graib en in het Amerikaanse interneringskamp Guantanamo Bay op Cuba. „Wij moeten duidelijk maken dat onze eigen regering de fun damenten van de beschavini aantast door foltering goed t keuren", zegt Michael Ratnei docent aan de Yale Universtei en lid van CCR. Ratner is met twee collega': onder wie de Duitse jurist Woll gang Kaleck in Berlijn. Gisterei hebben zij het dossier van hon derdzestig pagina's voorgelegi aan de Federale Openbare Aan klager in Karlsruhe. De zaai die aanhangig is gemaakt doo vier voormalige Iraakse gevan genen, is diplomatiek gevoelig Weliswaar heeft de Duitse rege ring zich tegen de Irak-oorloj gekeerd, maar zo'n explosie proces brenöde Duitse politiek in verlegenhtW. (advertentie) Primafoon lwww.kpn.com 10900-0244 0,10/min.)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7