Tien jaar cel voor afperser Campina BINNENLAND 2 Wees zuinig op de huisarts TOYOTA BUSINESS NEWS! <2> Protestactie huisartsen breidt zich verder uit Advies: gratis vaardigheidstest voor voortijdige schoolverlater Verkeersdrempel vaak te steil 'Marokkanen Roosendaal wilden terroristen kwijt' Geen douche na legionellabesmetting Jongens van school na bekladding Man deed landbouwgif in zuivelproducten Haagse brandweerman runde grote wietplantage Bngetje van twee ■rdrinkt in vijver T woensdag 1 december 2004 ingen - Een tweejarig jon- is maandagavond in Knii- [gen in Zeeland verdronken flat hij in een tuinvijver te- ht was gekomen. Het kind rd rond 17.00 uur vermist en rd drie uur later na een zoek- |e van politie en omwonen- i in een vijver in de buurt ge iden, meldde de politie. Een iwonende en de vader haal- a het kind uit het water, ama het werd gereanimeerd, t jongetje overleed later in t ziekenhuis in Goes. uitse archieven zien op internet isterdam - Archieven van de litse bezetter zijn vanaf he- h te bekijken via internet ivw.niod.nl). Het Nederlands ttituut voor Oorlogsdocu- ïntatie maakte de dossiers jgankelijk van het Reichs- mmissariat onder leiding van thur Seyss-Inquart en de ehrmachtsbefehlshaber in p Niederlanden. Ze waren de langrijkste organen van de oitse bezetter in Nederland, iht het NIOD toe. „De archie- invan deze instellingen, die tn groot aandeel hebben gele- |rd in de jodenvervolging, de «strijding van het verzet en de itplundering van Nederland jn de afgelopen jaren bewerkt 1 geheel opnieuw beschre- in." irote vangst mfetaminepillen ensburg - De Duitse douane seft aan de grens met Dene marken in een Nederlandse au- Ivoor circa 500.000 euro aan IjifetaminepiLlen gevonden, e beambten troffen de smok- [lwaar aan bij een alcoholcon- Dle bij de grensovergang Ei nd. De 35-jarige bestuurder, e een te hoog alcoholpromil- ge in zijn bloed had, is aange- In de auto zaten be- |dve de man, een vrouw en ;n kind. Toen de beambten de ito doorzochten vonden zij in _jn sporttas tien zakken met ktwee kilo amfetaminetablet- m. Volgens de politie was de nokkelwaar vermoedelijk be emd voor de Deense markt. Rookruimte dicht Ja drugsalarm ^ndhoven - Het Maxima Me- :h Centrum in Eindhoven ift een rookruimte voor pa- inten 's avonds en 's nachts iloten na signalen dat er wel- :ht ook drugs worden ge it. Dat leidde tot onrustge- Jens bij andere patiënten, 'it veiligheidsoverwegingen is iarop besloten om de ruimte het bezoekuur 's avonds te iten. Het gaat om een ruimte de elfde verdieping. Overdag 'erkt op die etage ookperso- :el van het ziekenhuis. Hier- lor is er sprake van enig toe- icht. Herfst zacht, jlroog en zonnig but - De maanden septem- 2r, oktober en november van waren zacht, redelijk roog en zeer zonnig. De ge- ïiddelde temperatuur in De tót was 10,9 graden Celsius te- j;en normaal 10,2. De herfst be- )n met warm zomerweer, zo ïeldde het KNMI gisteren. Aan iet begin van september wer- len nog vijf zomerse dagen, iet maximumtemperaturen 25 graden, gemeten. De jioogste temperatuur deze ïerfst was 28,4 graden. Lande lijk viel gemiddeld 195 millime ter neerslag tegen 235 millime ter normaal. Ook het aantal ionuren in het land viel hoger uit dan gemiddeld: 390 tegen 302. Pesterij loopt uit de hand n warmenhuizen - Vier minder- jarige jongens uit het Noord- Hollandse Warmenhuizen heb ben vorige week geprobeerd \een container aan te steken 'waarin ze een leeftijdgenoot hadden opgesloten. Ze zijn op gepakt wegens poging tot doodslag. De vier verdachten zouden het slachtoffer onder bedreiging in de container heb ben gedwongen. Daarna zou den de jongens het deksel heb ben vastgebonden en branden proppen naar binnen heb ben gegooid. Omdat het touw losschoot toen het slachtoffer r"tegen het deksel schopte, wist I hij te ontsnappen. Hoofdagent de laan uitgestuurd den bosch - Een 45-jarige hoofdagent van district Aa Dommel is ontslagen wegens ernstig plichtsverzuim en bui tensporig gedrag jegens een ■j burger. Dat heeft de politie gis- Jl teren bekendgemaakt. Nadere I toelichting wordt niet gegeven. J De hoofdagent is in augustus van dit jaar reeds veroordeeld door de strafrechter tot een werkstraf en een voorwaardelij- I ke gevangenisstraf. Amsterdam - Tweehonderd Amsterdamse studenten kunnen de ko mende drie weken niet op hun kamer douchen, omdat aan boord van het tot studentenflat omgebouwde zeeschip Rochdale One le- gionella is geconstateerd. De beheerder van de studentenwoningen heeft alle doucheslangen laten verwijderen en deelt flessen drinkwa ter uit. De Rochdale One, die is afgemeerd in stadsdeel Westerpark, is aan het begin van dit studiejaar in gebruik genomen om de kamer- nood onder de Amsterdamse studenten te lenigen. Het 122 meter lange, voormalige cruiseschip is op 8 juli binnengevaren vanuit de Griekse havenstad Piraeus. Het telt 194 kamers van 13 vierkante me ter, zeventien gemeenschappelijke keukens en een dito zonnedek. De beheerder, de woningbouwverenigingen Rochdale, AWV en Duwo, hebben beloofd voor noodvoorzieningen aan wal te zorgen. Foto: GPD/Elsbeth Tijssen door Joost Zaal De positie van de huisarts staat onder druk, er moet goedkoper worden gewerkt. Van daag praat de Tweede Kamer weer over de honorering van de huisarts en de zorg die deze spil in de gezondheidszorg biedt. Huisartsen tobben veel, maar hebben niet veel te klagen. Hun patiënten des te meer. Niet omdat de huisarts het niet goed doet, maar vooral omdat deze kernfunctie in de gezondheidszorg onder druk staat. Het gaat om drie kroonjuwelen van de gezondheids zorg: de persoonlijke dokter, de generalist en de kwaliteit. Politici en verzekeraars die de waarde van persoonlijke zorg niet inzien, kennen de li teratuur niet én ontkennen de wensen van hun kiezers en klanten. Volgens de ideolo gie van de markt moet de huisartsenzorg concurreren en moet de zorg die hij ver leent meetbaar zijn. De moderne consu ment moet iemand kunnen kiezen die zijn klacht snel kan fiksen; de persoonlijke dok ter zou iets van de jaren vijftig zijn. Politici, zorgverzekeraars en de NCPF (Ne derlandse Consumenten en Patiënten Fe deratie) gaan uit van goed opgeleide, goed verdienende witte Nederlanders. Elke hulp verlener weet dat het zo niet werkt, gede gen onderzoek bevestigt dat. Volgens het OPINIE proefschrift van Henk Schers, huisarts in Lent, willen patiënten nog steeds een dok ter die hen kent en met wie ze kunnen pra ten bij ernstige ziekte en spanningen. Het maakt niet uit wie je verstuikte enkel in zwachtelt, maar wel met wie je praat over dood, chronische ziekte of problemen met alcohol en seks. Niet voor niks spreken de meeste mensen nog over 'mijn' huisarts. Er zijn ongeveer achtduizend huisartsen, die steeds vaker samenwerken, vaker vrouw zijn en in deeltijd werken. Toch blijkt dat ook deeltijddokters meestal hun eigen patiënten zien, zeker voor de zaken waar dat er toe doet. Dit betekent dat in schrijving bij één dokter of groepspraktijk moet blijven. Huisartsen zijn generalisten, iedereen kan met allerlei klachten bij hem of haar te recht. Specialisten zijn er voor onderdeel tjes van het bestaan. Die zien de grote lijn niet meer. Ouderen lopen voor ze het we ten bij vier specialisten die zich nauwelijks iets aantrekken van eikaars behandeling. Dat levert verwarring op, maar ook gevaar: medicijnen krijgen meer bijwerkingen en niemand bedenkt dat zeven pillen op één dag nemen nauwelijks te doen is. Een goede dokter is vaardig én aardig. Niet alle huisartsen zijn hetzelfde. Het meren deel doet het goed, maar het is moeilijk te meten wie het precies wel of niet goed doet. Zelfs de hele slechten vallen niet altijd door de mand. Harold Shipman, de Engel se arts die meer dan tweehonderd patiën ten vermoordde, stond bekend als een be minnelijk man. Verzekeraars en overheid denken dat je aan de hand van enkele criteria een oordeel kunt vellen over kwaliteit. Dat is onzin. Be trouwbaar meten is lastig; de verschillen tussen praktijken zijn groot. Bovendien is er te veel nadruk op technische kant van de zorg, terwijl dat maar deels de kwaliteit be paalt. De nadruk op technische en meetbare kwaliteit maakt de zorg minder persoonlijk. Ik kan me niet voorstellen dat iemand dat wil. In de VS is onlangs nog aangetoond dat zorgsystemen zonder sterke huisarts - zoals in Amerika, Frankrijk en België - duurder en slechter zijn dan de systemen in Neder land en de Scandinavische landen. Als je de huisarts het werken bemoeilijkt, raken zie kenhuizen binnen een dag verstopt. De huisarts is de spil in de zorg, een verstandi ge overheid houdt daar rekening mee. In landen zonder 'sterke' huisarts is de zorg ongelijk verdeeld en gaan mensen zelfs eer der dood. Reden de temeer zorgvuldig te zijn met de huisarts. Joost Zaat is huisarts in Punnerend en hoofdredacteur van het blad 'Huisarts Wetenschap'. (advertentie) Toyota Avensis. Vanaf €23.250,-/€435,- p.mnd. Beloond met 5 sterren in de NCAP-crashtest. Uitgeroepen tot Lease auto van het jaar door ING Car Lease. Completer, stiller en comfor tabeler dan z'n concurrenten. En tijdelijk een portable DVD-speler kado! Meer info: bel gratis 0800 - 0369 of ga naar www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA Wie loopE vxui 1 cilotvr l/m 31 detemt*» 2004 Ma geregGUeenJ v» 1 ju& 2005. leucprp (ToyoU lose) ob v Ful cperibonjl leue. 48 mnd en n 5,812100 lm (12.2 lm/li lol 9.01/100 lm (10,4 tavl). C02155 - 228 gillm. enschede/anp - Circa Zestig huisartsen uit Enschede sluiten zich aan bij de actie van hun Hengelose collega's om sneller aanvullend onderzoek te laten doen bij patiënten. Dat maakte de Regionale Huis artsen Vereniging Enschede gis teren bekend. De Twentse huis artsen willen hiermee proteste ren tegen het plan van Zorgver zekeraars Nederland om in een groepspraktijk ruim 3000 pa tiënten onder te brengen. Dat zijn er nu nog 2300. In Twente dokkum/anp - Twee jongens zijn door openbare scholenge meenschap Piter Jelles van school gestuurd omdat zij een locatie van de school in Dok- kum met een hakenkruis en ra cistische codes hebben beklad. De twee maken deel uit van een groep van vier jongens die ruzie hadden met een groep rechtse arnhem/anp - Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren een 47- jarige man uit Turnhout (België) veroordeeld tot een gevangenis straf van tien jaar wegens afper sing en pogingen tot moord. De man deed vorig jaar land bouwgif in zuivelproducten van Campina. De vergiftigde pro ducten plaatste hij terug in de schappen van diverse super markten. Ook stuurde hij dreigbrieven aan het zuivelbedrijf. Verder werd hij veroordeeld voor eer dere pogingen tot afpersing van grote bedrijven. Volgens het hof is de man koel en berekenend te werk gegaan en heeft hij zich laten leiden door zijn hebzucht naar geld. De Belg werd op 23 maart door de rechtbank in Utrecht ook veroordeeld tot tien jaar cel. Hij ging in hoger beroep omdat hij doen nu ongeveer 140 huisart sen mee aan deze actie. Ze pro testeren tegen de bezuinigingen van het kabinet en de hoger wordende werkdruk. Het gevolg van de actie is dat de rekening voor de zorgverzekeraar hoger wordt, omdat de huisartsen sneller dan normaal aanvullend onderzoek laten doen bij pa tiënten. Dat kan bijvoorbeeld laborato riumonderzoek zijn of een doorverwijzing naar de specia list. ontkent dat hij iemand wilde doden. Vier mensen in Noord- Brabant werden ziek na het eten van toetjes waarin hij landbouwgif had gedaan. De man heeft wel toegegeven dat hij landbouwgif in de toetjes deed, maar volgens hem kon er niemand aan dood gaan omdat er bewust een lage dosis gif in zat. Via internet wist hij welke hoe veelheid landbouwgif dodelijk is. Hij gebruikte nog niet de helft van een dodelijke dosis. Bovendien smaakten de toetjes zo vies door het toegevoegde gif, dat hij zich niet kon voor stellen dat iemand ze zou op eten. Volgens het hof beschikt de dder over onvoldoende ken nis om het vergif nauwkeurig te doseren en is het toeval dat er geen dodelijke slachtoffers zijn gevallen. Het Pieter Baan Centrum (PBC) acht de man enigszins vermin derd toerekeningsvatbaar. Voordat hij overging tot het ver giftigen van toetjes, had hij al jarenlang diverse bedrijven af-, persingsbrieven gestuurd. Zo stuurde hij dreigbrieven aan A1-. bert Heijn, de Nederlandse Spoorwegen en Sara Lee. Later werd Campina het doelwit. Toen in de zomer van 2003 bleek dat hij zijn dreigementen tot vergiftiging in de praktijk bracht, besloot Campina in overleg met de politie 50.0001 euro aan de man te betalen. lm een gecodeerde foto in een ad^ vertentie van de Auto-Telegraaf op internet werden bankgege-" vens verstopt. De man haalde deze gegevens op en liep tegen de lamp. Via een Amerikaanse intemetprovi- der, die anonimiteit garandeert, achterhaalde de politie, met be-— hulp van de FBI, zijn naam. Onderwijsraad wil proef met tienduizend 18-jarigen den haag/gpd - Jongeren die voortijdig van school gaan, moeten gratis een test kunnen doen die uitwijst wat zij wel en niet kunnen. Uit de test moet blijken of zij nog extra scholing nodig hebben. Als dat zo is. moeten deze voortijdige schoolverlaters persoonlijke be geleiding krijgen van mentoren. Dat staat in het advies 'Tot hier en nu verder' dat de Onderwijs raad gisteren heeft aangeboden aan staatssecretaris Rutte van onderwijs. Voor de deelnemers is deze 'vaardigheidstest' gratis. Het ministerie van onderwijs moet hier jaarlijks een bedrag van 7,5 miljoen euro voor uit trekken. Volgens de Onderwijsraad is het strikt noodzakelijk om de voortijdige schoolverlaters in de gaten te houden. Het gaat om jongeren die zonder een zoge heten 'startkwalificatie' van school gaan: ze hebben geen diploma op niveau twee van het middelbaar beroeps onder wijs (mbo-2). Dit niveau heb ben ze wel nodig om aan een baan te komen. In 2003 is vijf tien procent van de 18 tot 24-ja- rigen voortijdig van school ge gaan zonder een 'startkwalifica tie'. De Onderwijsraad adviseert om met een proef te beginnen waarbij 10.000 18-jarigen wor den getest op hun kennis. Daarbij moet het niet alleen gaan om wat ze op school heb ben geleerd. Ook moet er wor den gekeken of de schoolverla ter werkervaring heeft. Als blijkt dat de jongere nog verder moet leren, is het belangrijk dat er een praktijkgericht 'onderwijs programma' wordt samenge steld. Werken en leren moet worden gecombineerd. De schoolverlaters moeten worden begeleid door mentoren, die bijvoorbeeld bij sportverenigin gen of sportscholen kunnen worden gezocht. „Daar zijn vaak volwassenen actief waar jongeren tegenop kijken en van wie zij wel iets willen aanne men," aldus het rapport. Veel weggebruikers ervaren verkeersdrempels op plekken waar harder dan 30 kilometer mag worden ge reden als 'autootje pesten'. Foto: GPD Automobilisten klagen over rugpijn jongeren. Ze wilden hen door de racistische bekladdingen in diskrediet brengen. De twee andere jongens van de groep zaten niet op Piter Jelles. Het openbaar ministerie (OM) in Leeuwarden vervolgt de vier jongens voor openbare geweld- pleging. den haag/gpd - Zo'n veertig procent van de verkeersdrem pels in Nederland is te steil. Au tomobilisten klagen hierdoor over rugpijn en ander lichame lijk ongemak, nog afgezien van schade aan de auto. Dat blijkt uit een onderzoek van de ANWB. Volgens een woordvoerder van de ANWB is de deze uitkomst opvallend. „Weggebruikers worden nooit geraadpleegd over de drempels. Het debat wordt gevoerd door verkeers- techneuten. Dit was onbe kend." Uit het onderzoek komt verder naar voren dat drempels op wegen met een maximum snelheid van 50 of 80 kilometer per uur onwenselijk zijn. De snelheid waarmee een automo bilist nog comfortabel over een verkeersdrempel kan rijden blijkt lager dan tot nu toe werd aangenomen. Het onderzoek werd gehouden onder 2600 vaste panelleden van de ANWB. Gemeentelijke en provinciale wegbeheerders blijken nog al tijd onnodig veel verschillende verkeersdrempels gebruiken. Bovendien zijn de drempels vaak op onlogische plekken ge situeerd, concludeert de ANWB. Het onderzoek leert dat automobilisten drempels in woonwijken gemakkelijker ac cepteren dan op 50- of 80-kilo- meterwegen. Op de wegen met een hogere snelheid dan 31 km/u wil de weggebruiker vooral weten waarom eei drempel wordt gebruikt. Bij voorbeeld vanwege eei fietsoversteekplaats in de nabij heid. „Zonder zo'n duidelijk aanleiding lijkt een drempel 0) autootje pesten", aldus di woordvoerder van de ANWB. Automobilisten zijn door de ja ren heen kritischer gewordet over verkeersdrempels. Mo menteel is 28 procent van dl weggebruikers positief over dl drempels. In 1999 was dat noj 33 procent. De automobilisten wensen verder meer duidelijk heid over de aaqtyevolen aan- rijdsnelheid bij een drempel. den haag/gpd - Een 30-jarige brandweerman uit Den Haag is gis teren door de politierechter in zijn woonplaats tot een taakstraf van 150 uur veroordeeld omdat hij enige tijd in zijn huis een om vangrijke wietplantage heeft gerund. Pikant onderdeel van deze af faire is dat de spuitgast op dat moment een relatie had met een politieagente. Haar wordt overigens geen schuld toegedicht. De brandweerman gaat tegen de straf in hoger beroep omdat hij beweert dat de plantage was aangelegd door een huurder van zijn huis. Daarvoor is echter geen enkel bewijs gevonden. roosendaal/gpd - De twee terroristen die in april enkele dagen ondergedoken zaten aan de Markt in Roosendaal, zijn door ouderen uit de Marokkaanse ge meenschap verzocht weg te gaan uit angst voor gevolgen voor diezelfde ge meenschap. Dat stellen betrouwbare bronnen. Vorige week bleek dat de twee terroris ten, die door Spanje worden gezocht voor de aanslagen op een aantal treinen in Madrid in maart van dit jaar, enkele dagen bij twee neven van een van hen waren ondergedoken. Deze neven, de gebroeders I. en M.B. werden in augus tus bij een grootscheepse actie van de landelijke recherche aangehouden. Dat gebeurde in dezelfde woning waar vier maanden eerder de twee gezochte terro risten op de bank geslapen hebben, pal achter een shoarmazaak aan de Markt. Tegenover de recherche hebben de twee broers verklaard dat zij de terroristen zelf hebben gevraagd te vertrekken, om dat de woning 'te krap' zou zijn voor vijf mensen. Een 'vriend' van de twee ne ven, de Algerijn Hassan A., woonde ook regelmatig in de woning. Hij stond, net als de twee Roosendaalse neven, vorige week terecht voor drugshandel. Bij de inval door de Nationale Recherche wer den namelijk geen terroristen, maar wel drugs gevonden. De broers B. hebben tegen de politie gezegd dat ze niets wis ten van de betrokkenheid van de twee bij de aanslagen in Madrid. Een van de broers zou pas van hun 'daden' gehoord hebben toen hij enkele weken daarna vastzat voor het niet betalen van enkele boetes. Betrouwbare bronnen stellen echter dat het niet de broers, maar ouderen uit de Marokkaanse gemeenschap zijn geweest die de twee terroristen hebben verzocht Roosendaal te verlaten uit angst voor problemen. De twee neven hebben wél verklaard dat 'heel de Marokkaanse ge meenschap' in Roosendaal wist dat de twee in de woning verbleven. "Grote on zin lijkt me dat", zo stelt Karim Ahla- louch die onder meer in het moskeebe stuur in Roosendaal zit. „Zelfs de twee broers die in augustus werden opgepakt zijn voor mij onbekenden. Waar komt toch het idee vandaan dat iedereen in de j Marokkaanse gemeenschap elkaar kent? j Burgemeester Marijnen van Roosen daal zegt geen signalen te hebben gekre- gen dat mensen binnen de Marokkaanse gemeenschap op de hoogte waren van j de aanwezigheid van de twee terroris ten. „Maar éls ze het wel wisten dan is dat een extra reden met hen in gesprek te komen en te blijven."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5