Probleemjeugd onnodig in cel BINNENLAND 1 Hoger onderwijs mag studenten selecteren Jongeren in steden verplicht laten testen op chlamydia' Hoe zit het nou precies met de sociale zekerheid? Meisje (12) met gedragsprobleem zat 10 maanden in strafinrichting Supporters dumpen luiers bij Willem II Schijnhuwelijk wordt weinig opgespoord Elanden in de Lage Landen Zo maak je appelsap Afscheid van witte werkster valt Kamerleden zwaar Ouders begraven te vroeg geboren baby in het bos Voormalige chef Afghaanse militaire inlichtingendienst gearresteerd Schadevergoeding wegens ontvoering Wei Wei Hu ei Udense ubers langer vast ^otN - De zes pubers uit Uden üe worden verdacht van dstichting in een moskee de islamitische Bedir-school hun woonplaats, blijven nog >ker dertig dagen in voorar- it. De raadkamer in Den isch heeft dat gisteren be- lald. Drie van de zes jongeren .orden verdacht van de brand stichting in de school. Die te'irandde uit. De verdachten zijn bertien en vijftien jaar oud. Sa ltan met de drie anderen, die leeftijd variëren van veertien bt zeventien jaar, zouden ze ök een poging hebben gedaan e"fen moskee in brand te steken. alarmsysteem :erreur uitgesteld «n haag - Ons land moet het log lang stellen zonder een ter- euralarm met kleurcodes. Het pgeheten 'nationaal alarmsys- eem' werkt op z'n vroegst eind 005. De voorbereidingen kos- en aanzienlijk meer tijd dan hinister van binnenlandse za- ien Johan Remkes (WD) een aar geleden - toen het plan H?erd aangekondigd - aannam. utomobilist wil lieer borden ironingen - Automobilisten iden dat er te weinig snel- jieidsaanduidingen langs de w staan. Hierdoor weten ze [aak niet hoe hard er mag wor- len gereden. Dat bleek gisteren uit een onderzoek van de ANWB naar de beleving van Aegen in Groningen. Wegge bruikers willen vooral dat het 50 km-bord weer standaard te rugkeert aan de grens van de Sjebouwde kom. Docenten met de dood bedreigd venlo - Vier docenten in Venlo lijn door leerlingen verbaal met de dood bedreigd. De inciden ten hebben zich voorgedaan bij Gilde Opleidingen in Venlo en bet Blariacumcollege in Blerick. De politie hield gistermorgen bij Gilde (middelbaar beroeps onderwijs) een 17-jarige jongen uit Venlo aan. Ook bij het Bla riacumcollege in Blerick (voort gezet onderwijs) is een docent door een leerling verbaal met de dood bedreigd. Van het voorval is aangifte gedaan bij de politie. De leerling is doorver wezen naar Bureau Halt. Cel en tbs geëist voor steekpartij Leeuwarden - De 15-jarige scholier D.G.S. uit Heerenveen beeft gisteren voor de recht bank in Leeuwarden acht maanden en twee weken jeugd detentie tegen zich horen eisen wegens het neersteken van een 17-jarige medeleerling. Ook eis te het openbaar ministerie dat de jongen minimaal twee jaar jeugd-tbs krijgt. De zitting had plaats achter gesloten deuren omdat de verdachte minderja rig is. S. zit al acht maanden in voorlopige hechtenis in Rijksin richting De Heuvelrug in Zeist. Rechtbank kijkt naar uitlevering Rotterdam - De rechtbank in Rotterdam buigt zich vandaag over een verzoek uit Marokko tot uitlevering van een Neder landse man die ook de Marok kaanse nationaliteit heeft. De Marokkaanse autoriteiten ver denken de man van oprichting van een internationaal drugs netwerk. Nederland heeft met Marokko geen uitleveringsver drag. Justitie heeft desondanks besloten de man uit te leveren, waarop de advocaat van de ver- I dachte naar de rechter is ge- I stapt. tMan in Naaldwijk doodgestoken naaldwijk - Bij een steekpartij in Naaldwijk is gisteren een man om het leven gekomen. Volgens een woordvoerder heeft de vermoedelijke dader zich na de steekpartij op het politiebureau gemeld. Het slachtoffer overleed ter plaatse. De steekpartij vond plaats in de straat Sneeuwklokje in Naald wijk. De aanleiding voor de steekpartij was een ruzie. Vaccin kanker baarmoederhals Groningen - Baarmoederhals kanker kan over een aantal ja ren te genezen zijn met een simpele injectie. Als tenminste vervolgonderzoek naar een vac cin dat aan de Rijksuniversiteit Groningen is ontwikkeld, posi tief uitpakt. Laura Bungener hoopt volgende week te promo veren aan de Groningse univer- i siteit op onderzoek bij proef- I dieren naar vaccins tegen baar- moederhalskanker, die soms i het gevolg is van een infectie. Die vorm van kanker wordt ver oorzaakt door het humaan pa pillomavirus (HPV). Bij muizen bleek het vaccin zowel de infec tie als de tumor te genezen. woensdag 1 december 2004 den haag/gpd - Justitie blijft jongeren met gedragsproblemen in jeugdgevangenissen plaatsen. Minister Donner van justitie wil zo voorkomen dat deze pro bleemjongeren op straat belan den. Ondanks een kritisch onder zoek van de Nationale Ombuds man, ziet Donner op dit moment geen mogelijkheden om het be leid om te gooien. Circa 150 jongeren met ernstige gedragsproblemen verblijven lang in jeugdgevangenissen, omdat er te weinig behandel- plaatsen zijn. In een rapport stelt de Nationale Ombudsman dat deze niet-criminele jeugd verstoken blijft van goede be handeling en goed onderwijs. Ook bestaat het gevaar van cri minele infectie: ze nemen mo gelijk crimineel gedrag van leef tijdgenootjes over. Ombudsman Roel Fernhout noemde de situatie op een persconferentie gisteren in Den Haag 'ontoelaatbaar'. „Dit zijn geen criminele jongeren, maar jongeren die thuis niet te hand haven zijn. Zij zitten in een in richting tussen criminelen, maar hebben zelf geen strafba re feiten gepleegd." De om budsman vindt dat deze jonge- Tilburg/ANP - Supporters van de Bredase voetbalclub NAC hebben in de nacht van maandag op dinsdag 4500 luiers gedumpt bij het stadi on van Willem II in Tilburg. De luiers zijn een reactie op een actie van Willem II-aan- hangers. Op 19 november, twee dagen voor de derby Willem II-NAC, bezorgden zij duizend kilo mest in Bre da. Bij het stadion werd ook een spandoek opgehangen met de tekst 'Tilburg broek poepers, 4500 luiers, dan kende je eigen stront bijhou den'. De actie is volgens NAC-supporters een wraak actie, meldden ze op hun website. Een woordvoerder van Willem II kon gisteren lachen om de actie van de Bredase supporters. „Het hoort bij het spel. We zien het als een ludieke actie", zei hij. De luiers zijn gisteroch tend opgeruimd. ren maximaal zes weken in een strafinrichting mogen zitten, in afwachting van behandeling. Justitie noemt die eis 'onmoge lijk'. Minister Donner werkt momenteel met staatssecretaris Ross-Van Dorp (volksgezond heid en jeugdbeleid) aan alter natieve oplossingen. Er wordt nog bekeken hoe het extra geld voor de jeugdzorg het beste kan worden ingezet. De eis van de ombudsman om de maximale verblijfsduur in een jeugdge vangenis terug te brengen van twaalf naar zes weken, noemt Donner momenteel 'niet op portuun'. In Nederland zijn twee soorten justitiële jeugdinrichtingen voor jongeren tussen de twaalf en achttien jaar. Dat zijn be- handelinrichtingen voor jeugd met ernstige gedragsproblemen en opvanginrichtingen waar veroordeelde jongeren hun straf uitzitten. Omdat er onvol doende behandelplaatsen zijn, worden jongeren met ernstige gedragsproblemen soms nood gedwongen tijdelijk in strafin richtingen gestopt. In 2003 zat een niet-criminele jongere daar gemiddeld 132 da gen. Veel te lang, vindt de om budsman. „Soms worden jonge kinderen op één plaats ondergebracht met oudere criminelen. Dan loop je risico's", aldus Fern hout. Justitie heeft inmiddels belooft om deze 'samenplaat- singen' in de toekomst te ver mijden. De aanleiding voor het onderzoek van de ombudsman was een klacht van een meisje met ernstige gedragsproble men. Zij verbleef op twaalfjari ge leeftijd bijna tien maanden in een strafinrichting in af wachting van een plaats in een behandelinstelling. De om budsman heeft de klacht ge grond verklaard. Tweejarig experiment bedoeld om topopleidingen te creëren den haag/gpd - Elf universitei ten en hogescholen mogen vanaf september volgend jaar voor sommige studies zelf be palen welke studenten worden toegelaten. Dat is de strekking van een advies dat staatssecre taris Mark Rutte (onderwijs) gisteren heeft ontvangen van een commissie onder leiding van oud-minister Benk Kort hals. Het gaat om een experiment van twee jaar. De commissie heeft bepaald welke opleidin gen in aanmerking komen en subsidie krijgen om de selectie uit te voeren. Bepalend is dat de opleidingen een meerwaarde moeten bie den, bijvoorbeeld door het ho ge niveau van de docenten, de internationale oriëntatie of de waarde van de opleiding op de arbeidsmarkt. De master-opleidingen wiskun de en natuurwetenschappen van de Rijksuniversiteit Gronin gen onderscheiden zich bij voorbeeld door het grote aantal buitenlandse studenten, het sterke verband tussen onder wijs en onderzoek en de inten sieve begeleiding van studen ten. Beide opleidingen willen studenten selecteren op moti vatie. Nu is dat nog bij wet ver boden. Juist daarom is het „in teressant om het uit te probe ren in een experiment", vindt de commissie. Enkele hogescholen en univer siteiten mogen het collegegeld voor sommige opleidingen ver hogen. De hogescholen Windesheim en Fontys kunnen studenten toelaten die geen MBO-diploma hebben gehaald, maar wel over voldoende ken nis en vaardigheden beschik ken om met succes een HBO- opleiding te volgen. De hoge scholen krijgen subsidie om tests te ontwikkelen waarmee te bepalen is welke kandidaten zonder diploma wel en welke niet in aanmerking komen. Door universiteiten en hoge scholen aan te moedigen zich van elkaar te onderscheiden hoopt de commissie-Korthals dat er meer topopleidingen ko men. Bovendien zijn studenten die worden toegelaten gemoti veerder. Daardoor haken ze minder snel af. Selectie van stu denten is nu al beperkt moge lijk voor master-opleidingen. Voor andere studies waarvoor meer aanmeldingen zijn dan plaatsen mag alleen worden ge loot. den haag/anp - Gemeenteamb tenaren en vreemdelingendien sten sporen zelden een schijn huwelijk op. In slechts 2 pro cent van de onderzochte geval len wordt een voorgenomen huwelijk voorkomen of een in schrijving van een in het bui tenland gesloten huwelijk ge weigerd, omdat er sprake is van een schijnhuwelijk. Dat staat in het onderzoeksrap port over de Wet Voorkoming Schijnhuwelijken (WVS), die in 1994 is ingegaan en al enkele keren is aangepast. Minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integratie) heeft het rapport gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. De opzet van een schijnhuwe lijk (of een geregistreerd schijn- partnerschap) is om een vreem deling een verblijfstitel te laten verkrijgen in Nederland. Om dit te voorkomen, moeten vreem delingendiensten, ambtenaren van de burgerlijke stand en van de gemeentelijke basisadmini stratie nagaan of er oneigenlijke redenen zijn voor de verbinte nis. Een schijnhuwelijk aan gaan is een misdrijf, waarvoor beide partners vervolgd kunnen worden. Veel ambtenaren'erva ren het onderzoek als een pa pieren tijger, aldus het rapport. Verdonk wil echter geen grote wijzigingen. Bovendien bieden het huidige vreemdelingen recht en strafrecht genoeg mo gelijkheden om schijnhuwelij ken aan te pakken. Betrokkenen kunnen een celstraf of een boe te krijgen en ook hun verblijfsti tel kwijtraken. De bewinds vrouw wil evenmin dat mensen pas na vijf in plaats van drie jaar huwelijk recht op een zelf standig verblijf krijgen. lelystad - Een van de twee vrouwtjeselanden die gisteren werden losgelaten op het Elandenveld in natuurpark Lelystad neemt een sprong naar de vrijheid. Het natuurpark is een gebied met naast elanden bijzondere diersoorten als wisenten, edelherten, wilde zwij nen, Pater Davidsherten, bevers, otters, Przewalskipaarden en nog meer. De dieren leven in semi-vrijheid, zodat ze natuurlijk gedrag vertonen. Foto: GPD/Yvonne Pieters ochten - Een transporteur haalde gisteren in Ochten een lading ap pels (Jonagold en Elstar) op die slechts het predikaat klasse 3-plus krijgen. De appels, die er alleen aan de buitenkant minder mooi uit zien, zijn bestemd voor verwerking tot appelsap bij het bedrijf Hoo- gesteger, onderdeel van Coberco, dat de appelsap voor het huismerk van Albert Heijn levert. Foto ANP/Vidiphoto den haag/anp - De witte werk ster verdwijnt, leve de witte werkster. Staatssecretaris Van Hoof van Sociale Zaken wil af van de huidige regeling voor betaalbare persoonlijke dienst verlening, maar heeft de Twee de Kamer ook geschreven dat hij op zoek is naar alternatie ven. Vandaag zal tijdens overleg blij ken dat de Kamerleden volop met hem meedenken. De Regeling Schoonmaakdienst Particulieren werd in 1998 inge voerd en sindsdien is er subsi die om mensen met een uitke ring die moeilijk aan de slag ko men of herintreders aan een baan in het huishouden te hel pen. Dat gaat via de schoon maakbedrijven, maar blijkt niet goed te werken. Slechts 6500 huishoudens maken er gebruik van, of wel 0,7 procent van het geschatte aantal huishoudens met een werkster. CDA-Tweede-Kamerlid Bruis geeft toe, dat via de regeling tot dusver niet meer dan 1200 mensen aan een baan zijn ge holpen. Maar dat is volgens hem vooral gebeurd, nadat die regeling in 2003 werd verbe terd. Bruis wil oude schoenen niet weggooien voor hij nieuwe heeft en pleit voor een minder bureaucratische regeling. Hij wil dat de subsidie niet al per 1 januari ophoudt, maar tegelijk werken aan een betere regeling. Op die lijn zitten ook zijn PvdA- collega Bussemaker en WD- Kamerlid Weekers. austerlitz/gpd - De politie heeft maandag in de bossen bij Austerlitz het dode lichaampje gevonden van een onvoldragen baby. Het was in een doos be graven in het bos. Getuigen hadden de politie zondag ge waarschuwd, nadat ze vier vol wassenen met de doos het bos hadden zien inlopen. Toen het lijkje na twee dagen zoeken was gevonden, kwam de politie snel achter de identi teit van de ouders door het zie kenhuisarmbandje met per soonlijke gegevens dat het kindje om de pols droeg. De ouders vertelden dat het kindje, bij een zwangerschap van de moeder van nog geen 24 we ken, daags ervoor te vroeg was geboren en was overleden in het ziekenhuis. Medewerkers van het ziekenhuis hebben die lezing bevestigd, aldus de poli tie. De ouders besloten het in het bijzijn van bekenden in de bossen te begraven. De politie heeft het lichaampje meegeno men voor onderzoek. den haag/gpd - Alle jongeren in de grotere steden die seksueel actief zijn, moeten op chlamydia worden getest. Dat adviseert de stichting Soa-Aids aan minister Hoogervorst van volksge zondheid. In de kleinere steden is screenen slechts nodig, wanneer de jongeren een aantoonbaar risico lopen op besmetting. Chlamydia is een sek sueel overdraagbare aandoening, die op langere termijn kan leiden tot on vruchtbaarheid bij vrouwen. Momen teel is het de meest voorkomende sek sueel overdraagbare aandoening in Nederland met 60 duizend nieuwe in fecties per jaar. Naar schatting dui zend vrouwen worden per jaar on vruchtbaar door chlamydia. Uit een onderzoek van Soa-Aids Ne derland en vier GGD's blijkt dat 3,2 procent van de jongeren in middelgro te en grote steden chlamydia heeft. Voor het onderzoek werd 21 duizend jongeren van 15 tot 29 jaar gevraagd om een urinemonster via de post te versturen en een vragenlijst in te vul len. De resultaten worden vandaag, Wereld Aids Dag, gepresenteerd. Van alle deelnemers aan het onder zoek die in het verleden meer dan vijf seksuele partners hebben gehad, heeft zes procent chlamydia tegenover 0,6 procent van de personen die één part ner hebben gehad. Vrouwen zijn iets vaker geïnfecteerd dan mannen. In de grote steden komt chlamydia het meest voor. Van de 15- tot 19-jarige vrouwen blijkt 4,3 procent geïnfec teerd. Bij mannen ligt de piek tussen de 25 en 29 jaar. Van die groep heeft 4,1 procent de aandoening. In Nederland komt chlamydia aan zienlijk meer voor bij deelnemers van Surinaams-Antilliaanse afkomst. Eén op de twaalf uit die groep heeft de aandoening. Ook onder jongeren met een lager opleidingsniveau komt chla mydia vaker voor dan in andere groe pen. Van alle jongeren heeft 22 pro cent op 15-jarige leeftijd ervaring met seksuele gemeenschap: mannen 20 procent, vrouwen 24 procent. Eén op de twintig jongeren zegt wel eens eer der een soa gehad te hebben. Een algemene landelijke screening heeft volgens Soa-Aids Nederland niet veel zin, maar een gericht onderzoek wel. Dat zou nauwelijks meer kosten dan de gevolgen die chlamydia met zich meebrengt. (advertentie) rotterdam/anp - De Nationale Recherche heeft zaterdag het voormalige hoofd van de Af ghaanse militaire inlichtingen dienst aangehouden. Dat maakte het landelijk parket van het openbaar ministerie giste ren bekend. De 56-jarige He- samuddin H. woont met zijn gezin in Boskoop. Justitie verdenkt H. van schen ding van de wetten en gebrui ken van de oorlog, zoals die zijn vastgelegd in het Verdrag van Genève van 12 augustus 1949. De Afghaan vroeg in 1992 in Nederland asiel aan. Dat werd hem geweigerd, omdat hij ge zien zijn functie medeverant woordelijk zou zijn voor marte lingen door de militaire inlich tingendienst KhAD in Afghanis tan. Als hooggeplaatste militair gaf H. vanaf 1983 leiding aan de KhAD.Daama vertrok hij als militair attaché naar Moskou. Getuigen in Nederland en Af ghanistan hebben verklaringen bij de Nationale Recherche af gelegd over de betrokkenheid van H. bij folteringen. De meest toegepaste martelmethode van de KhAD zou volgens een getui ge slaan en het toedienen van elektrische schokken zijn. H. woont sinds de jaren negen tig in Boskoop, waar hij een on opvallend bestaan leidde. De Nationale Recherche hield hem zaterdagmorgen aan, nadat hij zijn krantenwijk had gelopen. Bij de doorzoeking van zijn wo ning heeft de recherche beslag gelegd op documenten.De rechter-commissaris in Arnhem heeft hem gisteren voor tien da gen in bewaring gesteld. De gezamenlijke Afghaanse in lichtingendiensten zouden sinds 1979 verantwoordelijk zijn voor de marteling van 200.000 politieke tegenstanders, van wie er 50.000 zijn omgeko men. Wie heeft er recht op WW? Tot welke leeftijd geldt de sollicitatieplicht? Wat gebeurt er met de WAO? Hoe lang blijven we doorwerken? - SZW.nl Dan weet u het snel den haag/gpd - De ouders van Wei Wei Hu, het meisje uit Ei bergen dat in mei dit jaar werd ontvoerd en misbruikt door een tbs'er met proefverlof, krijgen schadevergoeding van de staat. Dat maakte justitieminister Donner gisteren bekend in de Tweede Kamer. De zaak kwam ter sprake bij de bespreking van het tekort aan tbs-plaatsen met de Tweede Kamer. Donner kon geen ant woord geven op de vraag hoe het heeft kunnen gebeuren dat zeer onlangs een man uit Doe- tinchem om het leven is ge bracht door iemand die tien da gen daarvoor nog was veroor deeld tot acht maanden celstraf en tbs. Volgens Donner is de verdachte van de 'moord op de man met het hondje' vrijgelaten, omdat hij zijn celstraf in voorarrest al had uitgezeten en hij nog in be roep kon gaan tegen de veroor deling tot tbs. Donner wil ook dat mensen sneller in long-stay inrichtingen geplaatst worden als blijkt dat behandeling geen zin heeft. Een voorstel van de WD om mensen in long stay te plaatsen als niet na twee jaar duidelijk is geworden dat behandeling zin heeft, vindt Donner echter in humaan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3