De beurs van één miljard GESPREK VAN DE DAG Primeurprogramma over seks op Chinese buis es I ub( Organisator wil met Miljonair Fair naar Moskou en China woensdag 1 DECEMBER 2004 DAGELIJKS LEVEN Jij BEAJT" ce. EN\<SE. DIE A^E BEormjPr MENSELIJK De gestolen VRACHTWAGEN van de band JOVINK en de Voederbietels is maan dagavond teruggevonden in de omgeving van Apeldoorn. Dat staat te lezen op de internetpagina van de formatie rond bassist Gijs Jolink,'de zoon van zanger Bennie Jolink (Normaal). De oplegger verdween in de nacht van zondag op maandag van het parkeerterrein van verhuurbedrijf Megasound in Almelo. Naast de complete geluid- en lichtinstallatie bevatte de vrachtwagen ook alle instru menten van de bandleden. De waarde van alle apparatuur werd geschat op on geveer 250.000 euro. Bassist Jolink liet gisteren weten dat de trailer is openge broken. Een paar speakers en monitoren zijn verdwenen, maar de instrumenten en versterkers zijn terecht. Van de nieuwste versie van DO THEY KNOW IT'S CHRISTMAS van Band Aid 20 zijn maandag op de eerste verkoopdag in Groot-Brittannië 72.000 exem plaren over de toonbank gegaan. De BBC meldde gisteren op ba sis van de verstrekte verkoopcij fers dat op die dag van het num mer meer exemplaren zijn ver kocht dan van alle andere sin gles in de Britse top-30 teza men. Voorspellingen van mu ziekwinkels en andere betrokke nen over het aantal singles dat Band Aid deze week verkoopt, lopen uiteen van 250.000 tot 600.000. De single Do they know it's Christmas werd voor het eerst uitgebracht in 1984 op initiatief van Bob Geldof. Topar tiesten uit die tijd hielpen mee om geld in te zamelen voor hon gerend Afrika. Nu is het de beurt aan de huidige generatie. Rob bie Williams, Dido en Will Young zijn enkele artiesten die meezin gen op de versie 2004. De op brengst van de single is bestemd voor de regio Darfur in Sudan. De regering in Groot-Brittannië heeft ermee ingestemd geen be lasting te heffen op de op brengst, zodat al het geld naar het goede doel gaat. De single ligt sinds maandag ook in de Ne derlandse winkels. Verkoopcij fers worden in de loop van de week verwacht. De ZWEEDSE KROONPRINSES Victoria en haar vriend Daniel Westling hebben hun zinnen gezet op een bruiloft. De hu welijksinzegening zal waarschijnlijk ko mende zomer plaatshebben, meldde de Zweedse tabloid Expressen gisteren op basis van welingelichte bronnen. De ko ning van Zweden zou hebben ingestemd met de voorgenomen verbintenis. De verwachting is dat de 27-jarige prinses en de 31-jarige sportschool uitbater zich kort na oud en nieuw zullen verloven. De twee zijn bijna drie jaar samen. Westling zou in het geheim dooreen handjevol docenten worden klaargestoomd voor zijn toekomstige rol als man van het Zweedse staatshoofd, aldus Expressen. Foto: Reuters De JAPANSE PRINS Akishino heeft gisteren de zeer ongebrui kelijke stap genomen door in het openbaar zijn oudere broer, kroonprins Naruhito, af te vallen. Tegen verslaggevers in Tokyo zei de jarige Akishino (39) dat hij zeer verrast en teleurgesteld was dat Naruhito eerder dit jaar aan gaf dat zijn vrouw, prinses Masa- ko, PSYCHISCHE PROBLEMEN heeft. Dat berichtte het Japanse persbureau Kyodo. Volgens Aki shino had zijn broer dergelijke openbaringen eerst moeten over leggen met keizer Akihito. Aki shino verklaarde dat ook de kei zer zeer verbaasd was geweest over de opmerkingen van Naruhi to in mei. Masako, sinds 1993 getrouwd met kroonprins Naruhi to, heeft al haar verplichtingen al bijna een jaar opgeschort. De kroonprinses liet eerder zelf al verklaren dat het hofleven haar zwaar valt. De voormalige diplo mate zou volgens mediaberichten zuchten onder het juk van het hofprotocol. Bovendien zou ze onder grote druk worden gezet, omdat ze nog altijd geen man nelijke troonopvolger heeft gebaard. Het keizerlijke hof, dat officieel heeft ver klaard dat Masako „aanpassingsproblemen" heeft, gaf in september elf foto's en een video-opname van 3 minuten vrij waarop Masako en haar familie waren te zien. Ook deze openbaarheid was voor Japanse begrippen opvallend. Foto:AP Nederlands gezegde December zacht en dikwijls regen, geeft weinig hoop op rijke zegen De jongen die MICHAEL JACKSON heeft aangeklaagd wegens seksueel misbruik, hoeft geen psychiatrisch onderzoek te ondergaan. De advoca ten van de popster hadden daar wel om gevraagd, maar de rechter heeft dat verworpen. De verdediging wilde de jongen ook door eigen psychia ters laten onderzoeken. Het proces tegen Jackson begint op 31 januari. De 46-jarige popster heeft gezegd onschuldig te zijn. Hij stond in het blondje van de Blokker en ik viel er onmiddellijk voor. Hij heette 'Push-up Trainer' en bleek ook nog eens afgeprijsd van 119 naar net nog geen 35 euro. Er stond een flink gespierde jongeman bij afgebeeld. Hij lag met zijn brede borstkas op een soort zadel, waarbij aan tivee zijden forse dwang- stangen met handvat waren bevestigd. Daaraan trok de jongeman zich op en hij leek dat met veel vrucht te doen, want nogmaals: hij zag er patent uit. Het dynamische stilleven ging vergezeld van de wervende tekst 'het ideale alles-in-een fitnessappa raat. Voor borst, schouders, rug, arm, been en buik spieren. Vooral de laatste mededeling uit de reeks deed mij veel deugd. De buik is immers het li chaamsdeel dat zich het snelst aan het klimmen der jaren gewonnen geeft. Ik hoefde niet lang na te den ken. Er lagen nog wat geschenkbonnen wegens pu blieke optredens in de commode. In het filiaal in de buurt was een hoge stapel opgesteld, allemaal lang werpige dozen. Op deksel en zijkanten stond dit maal niet de jongeman van het blaadje, maar een jongedame die er in haar trainingsbroek en sokjes eveneens mocht wezen. Wat me ook aan die doos opviel, was dat er niet langer sprake was van een 'Push-up Trainer'. Hij heette nu plotseling 'Fitness Pump'. Maar ach, als het beestje maar een naam had en bovendien ston den op de doos in vier talen alle zegeningen van het apparaat afgedrukt met eens en vooral ook weer die buikspieren. Toen ik met die doos - pittig van ge wicht - op mijn schouders het filiaal verliet, scoorde ik meteen mijn eerste supporter, een kwieke dame op leeftijd. „Zo meneer, gaat u sporten?", zei ze met een cocktail van bewondering ongeloof en vooral bezorgdheid. Je kunt met cadeaubonnen natuurlijk ook een snacktoaster aanschaffen of een snoerloze waterkoker, maar de mens in een gezond lichaam is niet te koop. Thuis bleek dat de doos een stuk of zes plastic zak ken bevatte, waarin de samenstellende delen waren verpakt, 74 in getal om precies te zijn. Daartoe be hoorden een borststeun, drukstangen, steunarmen en vooral heel veel bouten, moeren, 'eenvoudige stif ten 'en viltnoppen. De boel moest dus eigenhandig worden geconstrueerd, geknipt voor een lang week end met aansluitende baaidag. 'Made in Taiwan', kwam ik ook nog ergens tegen en er fladderde een boekje uit de doos met de gebruiksaanwijzing en nuttige wenken. Zoals gebruikelijk ging die handlei ding vergezeld van primitieve schetsjes van de ge nummerde onderdelen. De overzichtstekening voor de constructie wees in de richting van een krankzin nige doctor Strangelove uit het Verre Oosten. Maar eerlijk is eerlijk, de montage lukte wonderwel. Dat lag niet aan mij, maar aan mijn slaafse volgzaam heid, gekoppeld aan een onverwacht bezoek van mijn handige dochter. Ik hield ten slotte slechts één onderdeel over: een viltdop, een absoluut record. Maar het venijn zit in de staart. In de handleiding kwam ik op een volgende bladzij die jongedame weer tegen, driftig in de weer op haar pomp. Maar van een heilzame aanval op de buik werd niet meer gerept. Het ging alleen nog maar over borst, triceps en voorste schouderspieren. Wel werden lichaams verbeteringen, een diepe weefselmassage en ver jongingsresultaten in het vooruitzicht ge- steld, maar als ik me vermoeid, duizelig of onwel voelde, moest ik meteen stoppen met de oefeningen vooral beval men advies van de dokter aan in geval van twijfels aan het apparaat. En ook niet gebruiken bij zwangerschap. De pomp staat nu bij ons op het vloer kleed als voorbeeld van eigentijds gezond heidsdesign. Met de resterende cadeau bonnen in de commode wacht ik op de op ruiming. Een mediabedrijf in de Chinese hoofdstad Peking zal bin nenkort in meer dan vijftig steden een programma op de buis brengen over seks. Volgens Beijing Shixi Media is het de eerste keer dat een dergelijk programma op de Chinese televisie te zien zal zijn. Seks is in de volksrepubliek nog grotendeels een taboe-onderwerp, maar in de afgelopen jaren is het thema publiekelijk wel steeds bespreekbaarder geworden. Volgens het staatspersbureau Xinhua gaat het betrokken programma 'Maskers' over seksproblemen in een relatie en over het bevorderen van veilig vrijen. De pre sentatoren zullen volgens de initiatiefnemers, net als dege nen die ze ondervragen, maskers dragen tijdens de uitzen ding laat op de avond. Volgens Xinhua is het onduidelijk waarom ook de presentatoren hun gezicht zullen bedek ken. De Chinese overheid draagt zelf ook al enige tijd haar steentje bij om vooral de verspreiding van seksueel over draagbare ziekten tegen te gaan. Het landsbestuur heeft een relatief actieve publiekscampagne, vooral in steden, opgezet die vooral is gericht op de bestrijding van HI- V/ aids. De Chinese president Hu Jintao schudde gisteren voor het oog van dé camera's de hand van een aidspatiënt in een ziekenhuis in Peking. Het was de tweede keer in een jaar dat de Chinese top een bezoek bracht aan mensen met aids. Vorig jaar was het premier Wen Jiabao die we- gens Wereldaidsdag op 1 december publiekelijk een aids- l-jj patiënt begroette met een handdruk, aldus Xinhua. De Jordei krant China Daily berichtte eerder deze week dat het stadsi^tü bestuur van Peking het gebruik van condooms door de ste-rancj( delingen verder gaat promoten. Onder meer in de metro- hertie stations en in een uitgaansbuurt zullen reclameborden ko-ien n men over veilig vrijen en op talrijke plaatsen moeten con- ?ieefi doommachines komen. zex De VN-organisatie voor aids-bestrijding zei eerder dat Chi-U ee na bij ongewijzigd beleid in 2010 ongeveer tien miljoen se-rn m ropositieven zal tellen, anp In Amsterdam wordt van io tot en met 12 december de Miljonair Fair, de beurs voor miljonairs, gehouden. Organisator Yves Gijrath verwacht 30.000 bezoekers, die heel veel gaan uitgeven. Hij schat zelf dat de economische waarde van de beurs rond één miljard euro ligt. Volgend jaar wil hij naar Moskou, daarna naar China. 'Over tien jaar openen we een miljonairsbeurs in Irak.' In het kantoor van Yves Gijrath (37) is het spitsuur. Twee weken voor de opening wil iedereen aan dacht van de organisator van de Miljonair Fair. Nog even een handtekening, een goedkeuring of een bevestiging. „Het is een militaire operatie", verzucht Gijrath, directeur van het Amsterdamse mediabedrijf GMG, dat de beurs organiseert en bladen uitgeeft als Miljonair, Joods Jour naal en Jackie. „We werken met schema's die van minuut tot mi nuut aangeven wat gaat gebeu ren." De derde miljonairsbeurs begint vrijdag 10 december in de Amster damse RAI. „We gaan de exposi tiehallen grondig veranderen. De wanden hangen we af met doe ken, in de lobby leggen we tapij ten neer en hangen kroonluchters op. We willen een uitstraling die past bij miljonairs." Vorig jaar bezochten ongeveer 25.000 rijken de miljonairsbeurs. Dit jaar rekent Gijrath op 30.000 bezoekers. „Wij hebben bijna alle kaarten verkocht." Meer mensen zal de organisator niet toelaten. „Het klinkt arrogant, maar we zouden de hele RAI kunnen vul len. Dat willen we niet. Deze beurs heeft een exclusief karakter en dat moet zo blijven. We beperken ons voorlopig tot drie hallen." Als het maximum is bereikt, komt in principe geen miljonair meer binnen. „Natuurlijk maken we wel eens uitzonderingen. Vorig jaar stond ineens een ambassadeur voor de deur, of een grote sponsor uit Italië. Die mogen naar binnen. Voor de anderen zijn we streng." Dat ondervond Eric de Vlieger vo rig jaar. De Amsterdamse onder nemer mocht tijdens het ope ningsfeest niet naar binnen, om dat hij de kledingvoorschriften ne geerde. De feestgangers dienen in smoking te komen. „Zijn vrouw mocht wel naar binnen. Die was woedend op hem. Hij probeerde het nog als journalist, maar dat is niet gelukt. De Vlieger heeft be loofd zich dit jaar wel aan de voor schriften te houden." Gijrath constateert dat nieuwe groepen miljonairs zich aanmel den. De eerste beurzen trokken vooral glamourrijken uit de cate gorie Adam Curry en Vanessa. Dit jaar laat ook de financiële en juri dische wereld zijn gezicht zien. „Ik heb veel aanmeldingen binnen van bankiers en advocaten. Maar ook van ondernemers uit de vastgoedwereld, media en de agrarische industrie. Die zijn vrij onbekend en trekken weinig aan dacht." Vorig jaar gaven de bezoekers in drie dagen tijd zo'n 250 miljoen euro uit. Zo kocht een miljonair een compleet bos voor meer dan Ook op de tweede miljonairsbeurs, vorig jaar, sierde een Spyker de tentoonstellingsruimte. Foto's: GPD/Phil Nijhuis één miljoen euro. Jachten gingen voor minimaal vijf ton weg, een bijzonder schilderij kost al snel een miljoentje. Het meeste geld ging naar huizen, veelal villa's in Marbella. Gijrath verwacht dat de totale om zet dit jaar hoger uityalt. Natuur lijk door het hogere aantal bezoe kers, maar ook vanwege de onuit puttelijke drang van de rijken om te spenderen. Heel Nederland houdt de hand op de knip, behal ve de miljonairs. „Rijken blijven uitgeven", signaleert Gijrath. „Daar zit geen enkel verval in. Dat zien we terug in de verkopen van luxe auto's, onroerend goed en horloges." Standhouders spelen verlekkerd in op deze koopgolf en hebben intro ducties van producten opge spaard voor deze beurs. Gijrath ziet een toename van het aanbod financiële producten als plantages in verre landen en onroerend goed. Rijken moeten het geld dat ze niet uitgeven toch ergens in be leggen. Verder zijn er natuurlijk de traditionele 'toys for boys': auto's, jachten, horloges. Maar ook juwe len, sieraden, piano's, mode en kunst. De organisator heeft veel kaarten verkocht aan buitenlandse gasten. Er is nogal wat interesse uit de Spaanse badplaatsen Marbella, waar een hoop Nederlanders zit ten, maar ook uit Monaco, Duits land, België en Rusland. Door deze buitenlandse belang stelling heeft Gijrath het plan op gevat om de Miljonair Fair te ex porteren. Volgend jaar wil hij een beurs openen in Moskou. Gijrath werkt in Rusland met Derk Sauer, Protserige hebbedingetjes Een champagnetoost bij de opening van de miljonairsbeurs 2003. Het attractiepark voor de aller rijksten staat dit jaar weer vol met protserige hebbedingetjes: brillen met diamanten, een aquarium voor kwallen, een douche met ingebouwde zon nebank, een hondenmeubel in de stijl van Lodewijk XV, een schilderij van Pablo Picasso uit 1943, een jacht voor elf perso nen en de nieuwste exemplaren van Jaguar, Porsche, Corvette, Mercedes en Spyker. „Op het openingsfeest komen die daar bladen en kranten uit geeft. „Sauer mailde mij vorig jaar. Hij wilde een paar van zijn direc teuren naar de beurs in Amster dam sturen om de sfeer te proe ven. Zij keerden enthousiast terug. Daarna raakten we in gesprek." De beurs in Moskou start in sep tember 2005. „Het concept zal hetzelfde zijn als in Nederland. Met nuanceverschillen. Een kavi- aarbar is in Amsterdam bijzonder, in Moskou natuurlijk niet." Op de Russische editie zal veel aandacht zijn voor onroerend goed, interieur en vooral cosmeti sche chirurgie. „Hier zijn dat soort ingrepen heel gewoon. In Rusland nog niet." De keuze voor Moskou ligt voor de hand. Na de val van het commu nisme is daar een generatie miljo nairs en miljardairs ontstaan. Gij vijfduizend mensen. De man nen zullen een nieuw pak ko pen, de vrouwen een galajurk. Ze blijven veelal slapen in ho tels. De standhouders geven veel uit aan hun plek op de beurs. Eigenlijk is het vreemd dat ik nooit een bedankje van Economische Zaken heb gekre gen." De beurs wordt op don derdag 9 december geopend met een vip-feest voor vijfdui zend genodigden. De beurs is open van 10 tot 12 december. rath verwacht eenzelfde ontwikke ling in China. De uitgever heeft plannen om daar op termijn ook een beurs te starten. „Het klinkt bijna lachwekkend: de Miljonair Fair als opvolger van het commu nisme. Maar ik ben bloedserieus. Het is niet normaal hoeveel miljo nairs dat land telt. Ook zij willen als aparte groep worden aange sproken. Ze zijn misschien niet zo uitbundig als Nederlanders, maar wel net zo trots op hun succes." Gijrath wil ook naar België en New York. „En over tien jaar openen we misschien wel een beurs in Irak. Als dat land tot rust komt, tenminste. Ook daar zit veel ondernemer schap en intelligentie, dus waar om niet?" Michiel Couzy

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2