Verzet groeit egen nieuw tuurbeleid 21 ejRTIKEL 'Eindigt het gluren met camera in het pashokje?' 'Topman wilde graag met vliegtuigen spelen' liddeninkomens de dupe Sprinkhanen op de vlucht Veel familie op bezoek bij prins Bernhard NU BIJ BRISTOL ALLE DAMES-, HEREN EN JEUGDKLEDING Leidsch Dagblad Bus in Rijnsburg 'Top van kinderziekenhuis schuldig aan dood dochter' woensdag 1 DECEMBER 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 GESPREK Rumoer omstreden woonboot Morskade steekt kop weer op Organisator wil mi Miljonair Fair naar Moskou en China Dagblad Rick van Boeckel wint eerst toernooi voor slamdichters ®0 SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar: speurder@hdc.nl Tel.: (072) 519 6868 Fax (072) 519 6869 Roodenburgtrainer Van Es vreest zware straf na vechtpartij e regen n haag/anp - De Tweede fa ir heeft weinig vertrouwen in nieuwe huurbeleid van mi- ter Dekker van volkshuisves- g. Coalitiepartijen CDA en 6 sloten zich gisteren aan bij linkse oppositie, die vreest or negatieve gevolgen van de snnen voor de middeninko- at de huurprijs voor een kwart in de huurwoningen in stap- :n meer mag stijgen en tege- kertijd een flink aantal goed- jpe woningen in stadswijken orden gesloopt, moet tot pro- lemen leiden. Zeker op de hui- ige woningmarkt waar starters mensen met een klein bud- toch al moeilijk aan een is komen. „Liberaliseren in ia overspannen markt is vra- go om ongelukken", zei CDA- Kmerlid Sterk. Kmerlid Depla (PvdA) greep h debat over de Vrom-begro- voor 2005 eveneens aan het nieuwe huurbeleid te lken. Volgens een recent on- rzoek zal straks tot eenderde a alle huurders meer dan 30 acent van hun inkomen kwijt aan 'kale huren'. Mensen rond de 30.000 euro per jaar idienen, kunnen die woon sten amper opbrengen naast dere stijgende lasten, inister Dekker wil de woning corporaties de huren laten ver hogen in ruil voor nieuwbouw. De bewindsvrouw loopt met deze aanpak van het woning marktprobleem volgens Koser Kaya (D66) voor de muziek uit. „Eerst bouwen dan huren ver hogen." De WD-minister kreeg ook vanuit haar eigen kamp kritiek. Het kabinet wü tussen 2005 en 2010 420.000 nieuwe koop- en huurwoningen bouwen om het tekort aan huizen op te lossen. Fractiewoordvoerster Veenen- daal vindt dat Dekker zich met dat streven teveel richt op de aantallen nieuw te bouwen hui zen en te weinig rekening houdt met de wensen van de consument. .Alleen kwantiteit wordt beloond." De linkse oppositiepartijen hebben zich van meet af aan gekant tegen de hervormingen van het huurbeleid, die de Ka mer begin 2005 zal bespreken. Dekker staat bij Van Gent (GroenLinks) te boek als 'minis ter duurder wonen'. Zij bood de bewindsvrouw een flinke doos boodschappen aan om te laten zien wat een huursubsidieont vanger kan kopen van het geld dat het kabinet hem maande lijks kort. ChristenUnie-Kamer- lid Huizinga wilde nog niet op het aanstaande debat vooruit lopen. (advertentie) Mijn wereld, mijn krant. LeidschÖf Dagblad COMMENTAAR KRUISRAKET OF FREGAT lensieminisler Kamp krijgt n dezer dagen opdracht van Tweede Kamer om serieus te tan studeren op de bouw van ieuwe marineschepen. Het arlement heeft daar een voor- eur voor, boven de door Kamp egeerde aanschaf van kruisra- etten voor de marine. Achter et meningsverschil over de be- apening gaat een veel funda- tentelere kwestie schuil, name- jk of Nederland ook echt op orlogspad moet tunnen gaan. )oit was de leus dat een land dat uitkijkt naar de vrede, moet djn voorbereid op de oorlog. Die filo sofie klinkt nog steeds dapper, maar is minder voor de hand liggend. De strijd krachten nemen vooral deel aan vredesmissies, waarbij de mas samoord in Srebrenica heeft ge toerd dat het naïef is om overla in met goede bedoelingen en khte bewapening naar dergelij- k crisisgebieden af te reizen. I laar dat betekent geenszins dat Ik Nederlandse strijdkrachten lïr se over alle wapens moeten ■tschikken die te koop zijn. rb het aan minister Kamp ligt, loet ons land mee kunnen sen in het 'hogere gewelds- lectrum', militair jargon voor en een tegenstander verslaan. De kruisraketten helpen daarbij: het zijn wapens die met grote precisie over een lange afstand doelen kunnen treffen aan het begin van een gewapend con flict Met de aanschaf hoopt Kamp politieke en militaire invloed te kunnen uitoefenen in het 'selec te clubje' dat zo'n goed gevulde gereedschapskist heeft. In de praktijk betekent dat: invloed in Washington. Die strategie is veel te offensief. De Neder landse strijdkrachten hebben verdediging en vredeshandhaving tot taak. Ons land par ticipeert juist met zo veel succes in vredesmissies, doordat onze soldaten niet al te schietgraag zijn. In Irak zoeken ze de samenwerking met de be volking en helpen bij de weder opbouw van het land. Bij de Bal kancrisis van de jaren negentig hielp Nederland onder meer met het afdwingen op zee van het wapenembargo. Voor dat soort taken zijn patrouilleboten nodig, zoals de Kamer wil, en geen kruisraketten. Voorbereiden op de oorlog bete kent heden ten dage vooral be zig zijn met vredeshandhaving. Consumentenbond eist verbod webcam in Alphense supermarkt door Nancy Ubert alphen/den haag - De Consumenten- bond eist dat supermarkt Ten Brink C1000 in Alphen aan de Rijn binnen een week de webcam uit de winkel haalt. Doet de winkel dat niet, dan overweegt de belangenorganisatie in actie te ko men. Volgens de Consumentenbond tast de camera de privacy van kopers aan. Supermarkteigenaar Edwin Ten Brink bestrijdt dat er sprake is van digitaal voyeurisme. Volgens hem hebben de klanten nog altijd een keuze. „De came ra staat zo gericht dat je niet in beeld hoeft te komen als je dat niet wilt." Klanten bespioneren. Dankzij de web cam in de 'voordeelstraat' van C1000 in winkelcentrum De Herenhof kan een fa brikant via een internetverbinding zien hoe snel zijn producten worden ver kocht. „Maar de camera staat al een paar weken niet meer aan", verklaart Ten Brink die als eerste (en nog steeds enige) grote kruidenier aan het project meewerkte. „Ik heb welgeteld één klacht binnen van iemand die het niet prettig vindt dat er een camera in de winkel hangt. We hebben een onafhankelijk bureau opdracht gegeven om te onder zoeken of in Alphen meer mensen zo denken." De uitslag daarvan is nog niet binnen. De Consumentenbond, die onlangs een actie overwoog tegen het levensmidde- lenconcem Unilever vanwege een ca mera bij een schap met Unox-worsten, heeft een 'zwartboek' aangelegd. „Een document met ruim driehonderd reac ties van mensen die het Big-Brotheref- fect afkeuren", zegt persvoorlichter Ju liette Olders. „Consumenten laten dui delijk weten dat het onacceptabel is wanneer webcams als marketinginstru ment worden gebruikt." Ten Brink vindt dat de bond de zaak eenzijdig belicht. De camera is een hulpmiddel om de fabrikant weer in contact te laten komen met de kopers van zijn producten, meent hij. „Tussen consument en fabrikant is een bijna on overbrugbare kloof ontstaan. Ergens moeten we beginnen om dat contact te herstellen." Olders: „Waarom wordt er dan geen webcam op een fabriekshal gericht? Dat brengt de koper ook dichter bij de pro ducent. Waar eindigt het gluren met de camera? In de pashokjes, soms?" Pagina R3: 'Gezichten waren niet haarscherp' fuerteventura - Zware regens en sterke wind hebben op de Spaanse Canarische Eilanden miljoenen sprinkha nen gedood. De beestjes waren zondag massaal overge stoken vanuit Afrika. De toeristen op de Canarische Ei landen hadden aanvankelijk flink last van de plaag. De miljoenen sprinkhanen verdreven ze van de stranden. Nadat het weer maandag omsloeg, nam de overlast snel af. De autoriteiten zeiden gisteren dat talloze sprinkha nen naar zee zijn gevlucht. In Afrika hebben de insecten de afgelopen maanden behoorlijk huisgehouden in de oogsten. Foto: Carlos Guevara !t feitelijk ten strijde trekken Peter de Vries soestduk/gpd - Koningin Bea trix en prinses Maxima hebben gisteren aan het einde van de middag een bezoek gebracht aan de ongeneeslijk zieke prins Bemhard op paleis Soestdijk. Eerder op de dag kreeg de be jaarde prins ook bezoek van an dere familieleden. Het was drukker dan gebruike lijk langs de Amsterdamse- straatweg. Veel dagjesmensen kwamen een kijkje nemen. Zij zagen Prinses Margriet en Irene op bezoek komen bij hun zieke vader. Daarna arriveerden Maurits en Marilène, en prins Pieter-Christiaan. In de loop van de middag verschenen prins Carlos, Maxima en konin gin Beatrix. Het lijkt erop dat de familie zoveel mogelijk tijd bij de 93-jarige Bernhard wil door brengen. Over zijn gezondheid, die gelei delijk achteruit gaat, werden gisteren geen nieuwe medede lingen gedaan. Artsen hebben eerder al laten weten dat de kanker die de prins heeft in zijn longen en darm niet te behan delen is. De Tweede Kamer heeft een voorschot genomen op het mo gelijke overlijden van prins Bemhard. Eerder dit jaar, na de dood van prinses Juliana, was er veel kritiek op de lange pe riode van rouw die het parle ment aannam. Nu is besloten dat de werkzaamheden slechts korte tijd zullen stilliggen, van het moment van overlijden tot de officiële herdenking in de Staten-Generaal, een paar da gen later, en op de dag van de uitvaart. door Richard Mooyman schiphol - Air Holland nam het volgens de vakbonden nooit zo nauw met wetten en regels, maar bondsbestuurders reage ren verbaasd op berichten dat de onderneming jarenlang in de lucht werd gehouden met drugsgeld. De financiering was volgens hen zeer ondoorzichtig, terwijl de directie de bonden zo veel mogelijk buiten de deur probeerde te houden. „We hadden al langer aanwij zingen dat de directie zich niet hield aan bestaande wetten", zegt bestuurslid Hoelscher van de Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel (VNC). „Pen sioengelden van het personeel werden doorgesluisd en de ar beidstijden werden overtreden. Maar we hadden niet kunnen vermoeden dat er drugsgeld in het spel was." Hoelscher noemt de nu aange houden ex-topman iemand die met Air Holland een jongens droom wilde verwezenlijken. „Hij wilde graag met vliegtui gen spelen." Een serieus inhou delijk gesprek was volgens hem nauwelijks mogelijk. „Hij staar de dromerig naar buiten, en werd enthousiast als hij een vliegtuig zag landen." Zijn collega-bestuurder Rog van De Unie heeft de laatste jaren tevergeefs geprobeerd inzicht te krijgen in de financiering, maar vragen daarover werden stee vast afgehouden. Salarissen werden te laat betaald en pensi oengelden niet afgedragen. „We wisten dat er iets aan de hand was, maar dat er sprake was van drugsgelden komt als (advertentie) •M.U.V. SPORTKLEDING EN WINTERSPORTKLEDING, LAAGST GEPRIJSDE ARTIKEL IS GRATIS. GELDIG VAN 1 T/M 4 DECEMBER. De LD Bus staat vandaag in Rijns burg. Wie vragen of opmerkingen heeft dan wel een bijzonder verhaal in petto heeft voor de twee redacteuren - bijvoorbeeld over de aanstaande fusie met Katwijk en Valken- burg - kan terecht bij winkelcentrum De Hoftuin. Daar staat de Citroen van het Leidsch Dagblad vanaf half tien prominent geparkeerd. Ruim vijftig tips Mohammed B. Amsterdam - De politie heeft tot nu toe ruim vijftig telefoon tjes ontvangen na het tonen van een foto van Mohammed B. in het tv-programma 'Op sporing Verzocht'. Omdat de tips nog onderzocht moeten worden, maakt de politie over de inhoud en aard van de tele foontjes niets bekend. Van B., die wordt verdacht van de moord op Theo van Gogh, werd op televisie een recente foto in beeld gebracht. Hobaho zet de klok stil lisse - De Lissese veiling Ho baho stopt definitief met de tra ditionele veilingen, waarbij bol len worden aangevoerd naar de veiling en waarbij die vervol gens in de veilingzaal worden verkocht. Volgens directeur J. Blauw kost deze werkwijze te veel geld en wordt er nauwelijks meer gebruikt van gemaakt. Collega-veiling CNB gaat voor lopig nog wel door met de klok- veiling, totdat de nieuwbouw aan de Heereweg wordt betrok ken. Blunder in tekst nieuwe VUT-wet den haag - In de nieuwe wet voor de prepensioen- en le vensloopregeling, die eind vori ge week werd goedgekeurd door de Tweede Kamer, staat een kapitale fout. Daardoor kunnen ook mensen onder de 55 jaar in theorie hun VUT- recht behouden. De tekst moet nu in ijltempo worden gerepa reerd, voordat de Eerste Kamer het voorstel behandelt. De ambtelijke fout is extra pikant omdat de vakbonden weken lang actie voerden om het kabi net op dit terrein tot concessies te dwingen. een onaangename verrassing. Hoelscher denkt niet dat het personeel bij cocaïnesmokkel betrokken is geweest, maar hij zegt niets te kunnen uitsluiten. Na drie faillissementen bete kent de drugsgeldzaak 'een klap na' voor de medewerkers. Een groot deel is inmiddels in dienst van de ExelAviation- Group van Erik de Vlieger, die een groot deel van Air Holland heeft overgenomen. Pagina Economie Meer nieuws over Air Holland De ochtendkrant die weet of jouw zieken huis wel gezond is. •727 2727 0,20 p/m) of kijk op Mrwwr.bnstol-oiiliiie.iil utrecht/gpd - Voor de ouders zondheidszorg en de vaste ka- van Charlotte Floor is ondanks de veroordeling tot een jaar cel van een Utrechtste kindercar dioloog wegens dood door schuld, de strijd niet voorbij. De ouders vinden nog steeds dat ook de top van het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht moet boeten voor de dood van hun dochter. Ze willen daarom dat 'hoger geplaatsten', zoals de minister van volksgezondheid, zich over het dossier buigen. De rechtbank in Utrecht ver oordeelde de 45-jarige kinder cardioloog gisteren ook wegens het bezit van kinderporno. Ook mag hij zes jaar zijn vak niet uitoefenen. Advocaat Beer van de ouders kan niet zeggen op welke manier zij hun strijd voortzetten. „Het zou bijvoor beeld een open brief kunnen zijn aan de minister, en aan de secretaris-generaal voor de ge- mercommissie. Tegen de kindercardioloog was drie jaar onvoorwaardelijke cel straf geëist. Hij beraadt zich nog op hoger beroep. De kin dercardioloog verrichtte op 1 maart 2001 een riskante opera tie bij de zeven maanden oude baby Charlotte Floor. Het meis je had een hartafwijking. De cardioloog plaatste een buisje in een van haar aders, een zeer ongebruikelijke operatie bij een kind van deze leeftijd. Hij gebruikte daarbij een door hem zelf afgesneden slangetje, waaraan een braam bleek te zit ten. Charlotte Floor overleed uren later aan inwendige bloe dingen, mogelijk veroorzaakt door de braam. Ruim een jaar later werd bij toeval ontdekt dat de cardioloog op zijn privé- computer een grote hoeveel heid kinderporno had staan. m een vast 1 kwartaalabonnement en ontvang 1 de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros ontbijtservies! I lk betaal I automatisch 56.20) 1 per acceptgiro 56.70) J Adres t I Postcode j Plaats: I Telefoon: I Geboortedatum: I e-mail I Bank/giro* Handtekening: I Uitsluitend bij automatische Incasso I Stuur de bon In een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 127. 1800 VB 1 Alkmaar Gratis tel 0800 1711 I E-mall Ie7crsservlce®hdc nl of surf I naar www.Icldschdagblad .nl n met vindt u nadere Informatie t persoons de krant i Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad i 8 Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. 1 serviezen! Knip vandaag uw spaar- zegel uit deze krant!

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1