Gullit: positieve draai aan kritiek SPORT 'Hooligans harder straffen, ben je snel van het gedonder af Arbiter Wegereef mijdt Feyenoord Feyenoord-trainer vooraf aan duel met Schalke 04: 'We zijn alleen slordig in details' AZ: geen spelers te koop Duut naar laatste 32 WK snooker NAC: luiers voor Willem II IJsgesteldheid >honac ontslaat tyler Hamilton utich - Phonak heeft Tyler Ha- ilton ontslagen. De Zwitserse elerploeg stuurde zijn door >ping geplaagde kopman vijf igen geleden de laan uit in n poging alsnog toegelaten te orden tot de Pro Tour. Giste- n maakte de internationale elrenunie UCI echter bekend it de Pro Tour in 2005 met ne- ntien ploegen van start gaat. lar hoort Phonak niet bij. Ha- Uton (33) had een contract tot id 2005 bij Phonak. De inter- itionale wielerunie UCI wei- irde Phonak een licentie te irstrekken na de dopingperi- ilen van de laatste maanden nd Oscar Camenzind, de lanjaard Perez en Hamilton. nappe zege IPC Capitals ONiNGEN - De basketballers in MPC Capitals hebben hun reede zege geboekt in het Eu- pese toernooi om de Uleb up. De ploeg van coach Ton oot versloeg gisteravond voor gen publiek de sterke Kroati- :he opponent KK Zadar met 71. Bij rust stonden de Gro- ingers nog met 33-39 achter, ravis Reed was topscorer met |6 punten, Young kwam tot 23. fan den Broek kaar WK Helsinki iELSTEiN - Hugo van den roek is zeker van deelname de marathon bij de wereld- ipioenschappen atletiek ilgend jaar in Helsinki. De [eemskerker liep in oktober de parathon van Amsterdam in aen dik persoonlijk record van Dat was acht seconden rioven de officiële limiet, maar leatletiekunie KNAU heeft be- iloten Van den Broek toch naar jelsinki uit te zenden. lockeypreses lerkozen bij FIH iiPZiG - Els van Breda Vries man is ook de komende vier iar voorzitter van de interna- fonale hockeyfederatie FIH. De ijestuurster uit Vught is herko en voor haar tweede termijn, ian Breda Vriesman wil tot aan i|e Olympische Spelen van Pe- fcg in 2008 de hockeysport ®eer in de aandacht, en vooral op televisie, brengen. aarvoor gaat de FIH vanaf mei ader meer een maandelijks tv- rogramma van een half uur ereldwijd aanbieden. Te heet voor roetballen iexico-stad - Voorzitter Herre- as van het Mexicaanse Vera- ruz is gisteren voor zes maan- en geschorst. Zijn elftal boy- otte een thuiswedstrijd, omdat let te heet was. De tempera- ïur liep in de schaduw op naar 0 graden Celsius. Veracruz reeg een boete van 160.000 eu- p, tegenstander Chiapas de pa peren overwinning (0-2). Her- jerias is de tweede voorzitter in )et Mexicaanse voetbal die te- ten een schorsing opliep. ormule i-test tobert Doornbos en haag - Twee Nederlandse utocoureurs zullen vanaf van- aag op het circuit van Jerez de Frontera in Spanje testen oor het Formule 1-team van ordan. In navolging van Chris- üjan Albers, die alleen vandaag q actie komt, kreeg gisteren lobert Doornbos een uitnodi- ing om testwerk voor de Britse enstal te verrichten. De gebo- en Rotterdammer zal geduren- e vier dagen in actie komen oor Jordan. woensdag 1 DECEMBER 2004 Michael van Praag pleit op seminar voor voetbalwet door Bas Timmers den haag - Hooliganisme noemen ze wel eens de Engelse ziekte. Sommigen menen dat je die aandoening ook op de Engelse manier moet bestrijden: met een specifieke voetbal wet. Gisteren kruisten voor- en tegenstanders de degens op een seminar in Den Haag. Premier Balkenende was deze week nog heel duidelijk. Onder dit kabinet zal er geen voet balwet komen. ,,Dan doen we aan nazorg, terwijl we juist pro-actief beleid willen ont wikkelen." Die politieke uitspraken zijn allemaal leuk en aardig, denkt Michael van Praag dan. Maar de premier stond nog nooit in de loopgraven. De voormalig voorzitter van Ajax (tegenwoordig president-commissaris van de Eredivisie CV) was daar wel, veertien jaar lang. Zocht ver oordeelde hooligans op in de gevangenis. Blowde op vrijdagavond vrolijk mee met de harde kern in coffeeshops. „Ik weet hoe het voelt als de ME je op de hielen zit. Je moet de mensen waar het om gaat kennen." Hij heeft, met andere woorden, recht van spreken. Van Praag weet ook wel dat mensen met een stadionverbod vrolijk elk duel van hun favoriete club bijwonen met de seizoen kaart van een ander. Dat hooligans vaak vrij uit gaan na rellen. Daarom komt uit zijn mond een hard rechts geluid: harder en strik ter straffen. „Ik geef je op een briefje datje dan snel van het gedonder af bent." Da's nog eens Jip- en Janneketaal. Duidelijk heid, daar gaat het volgens hem om. Daarom is hij een warm pleitbezorger van een voet balwet, die Van Praag liever een evenemen- tenwet noemt. Met daarin strikt voor elke overtreding omschreven wat de sanctie is. In clusief verplichte meldingsplicht. „De huidige wetgeving is te grofmazig, de hooligans kun nen er mee weg komen en dan gebeurt het de volgende week weer." Nu is dat nog niet het geval. Een groot deel van de aanklachten tegen geweldsplegers wordt geseponeerd (vorig jaar 37 procent). Verder kunnen rechters wel een meldings plicht opleggen, maar doen ze dat zelden. De magistraten krijgen te veel vrijheid, vindt Van Praag, die graag verwijst naar Engeland. Daar zijn in 1999 twee specifieke voetbalwetten van kracht geworden. Met succes, bepleitte professor Ian Blackshaw. De Engelse advocaat noemt met name de stadionverboden in combinatie met een meldingsplicht een succes. Maar hooli gans moeten ook hun paspoort inleveren als het nationale elftal in het buitenland speelt. „Op het EK in Portugal waren veel minder problemen dan vier jaar eerder in België", juicht hij. Zijn enthousiasme wordt overigens niet altijd gestaafd door harde cijfers. In het laatste jaar daalde het aantal arrestaties rond voetbalduels inderdaad, maar de jaren ervoor lieten een stijging zien, blijkt uit cijfers van de NCIS (National Criminal Intelligence Service) in Londen. „Ik zal ook niet suggereren dat we het probleem opgelost hebben", nuanceerde Blackshaw wijselijk. Van Praag weet dat ook, al denkt hij dat een specifieke voetbalwet het gros van de proble men zal oplossen. „Maar niets is waterdicht. Hooliganisme stopt nooit. Om de zoveel tijd krijg je een dolk in de mg van mensen waar mee je in gesprek bent en dacht heel ver te zijn", spreekt hij uit ervaring. Dus een Nederlandse versie van de Football Spectators Act? Opvallend genoeg is zelfs Blackshaw daar een tegenstander van. „Je moet alleen de goede elementen eruit pikken. Nu kunnen supporters al een stadionverbod krijgen als de politie denkt dat ze van plan zijn rellen te schoppen. Iemand die dus nog geen crimineel feit heeft gepleegd. Dat zou best wel eens in strijd kunnen zijn met de rechten van de mens." En dan was daar nog het niet onbelangrijke geluid van professor Heiko van Staveren. De hoogleraar sport en recht aan de Vrije Univer siteit van Amsterdam bekeek vorig jaar in op dracht van het ministerie van VWS de nood zaak van een speciale voetbalwet. Zijn ant woord was negatief. „Wat me nog het meeste stoort is dat sport dan een apart gebied wordt, het leidt tot rechtsongelijkheid onder burgers. Bovendien zijn de bestaande moge lijkheden in de wetgeving niet volledig uitge buit. Dan kun je wel een voetbalwet maken, maar dan zetje een stoplicht neer terwijl toch iedereen door het rode licht loopt." door Hans Leber Rotterdam - 'Crisis? Welke cri sis?' De elpee-titel van de legen darische popgroep Supertramp lijkt van toepassing op Feyen- oord. Terwijl de stand op de ranglijst (vierde met 15 verlies- punten) daar aanleiding toe geeft en de aanvoerder over weegt zijn band in te leveren, draagt trainer Ruud Gullit alles behalve een crisissfeer uit: „De spelers vonden net als ik dat we zondag tegen Heerenveen tot de 1-2 goed speelden. Daaruit put ten we zelfvertrouwen." Tijdens de persconferentie voor de UEFA-Cupwedstrijd tegen Schalke 04 vanavond, dirigeer de Gullit de kritiek op Feyen- oord in positieve richting. „De kritiek in de media, de teleur stelling over de resultaten, wil zeggen dat er veel van Feyen oord wordt verwacht. Dat de pers zo denkt, zegt iets over wat we kunnen. Dat geeft ons kracht." Terwijl de eerste Feyenoord - supporters de Amsterdamse tongval van Gullit al denigre rend nadoen, vindt de trainer: „We spelen wél goed, aanval lend voetbal. We zijn alleen in de details slordig." Eén van die 'details' is het hoge aantal onnodige verdedigende overtredingen en de tegengoals die daaruit ontstaan. Zondag nog bevestigde de trainer dat hij dit zijn aanvoerder Patrick Paauwe verweet, inmiddels zegt hij over de hele verdediging te hebben gesproken. Paauwe zelf gaf inmiddels in interviews aan zich de kritiek aan te trekken en te overwegen de spelers te vra gen of zij nog vertrouwen heb ben in hun aanvoerder. Gullit liet zijn aanvoerder giste ren bungelen. Op vragen over de kwestie antwoordde hij niet dat Paauwe zijn aanvoerder is. „Ik wil daar niet op ingaan." Dat de vrije verdediger ook wordt gepasseerd is echter on waarschijnlijk omdat de links- poot binnen de huidige Feyen- oord-selectie slecht vervang baar is. De vervanger voor Paauwe als aanvoerder dient zich al aan, en wel in de persoon van Dirk Kuijt. De man uit Katwijk heeft een voorbeeldige wedstrijdin stelling, is een ambassadeur voor Feyenoord als het gaat om media-optredens en heeft een rotsvaste plaats in de basis-elf. Maar er is volgens de oude llkmaar/anp - Met een ferme litspraak heeft AZ gisteren la- en weten dat geen enkele spe er de club dit seizoen tussen- ijds mag verlaten. Volgens echnisch directeur Martin van jeel is er met de Alkmaarse 'ereniging niet te piraten over le verkoop van een speler. „Wij lijn ambitieus en dan moet je liemand midden in een sei- oen laten vertrekken", aldus 'an Geel. lij voegt er aan toe dat zijn ver- daring komt als een reactie op peculaties dat enkele spelers 'an AZ in de belangstelling UITSLAGEN BASKETBAL lijk. ULEB Cup mannen. j) C: Maroussi (Gri) - Cholet (Fra) 93-60 19-28), Telindus Oostende (Bel) - Gran Cana- a (Spa) 80-77 (42-38), MPC Capitals (Ned) - !K Zadar (Kro) 73-71 (33-39). Topscorers Ca lais: Reed 26, Young 23. I: alle clubs twee gewonnen, twee verlo- VOETBAL Cairo. Oefenwedstrijd. Egypte - Bulgarije 1-1 (0-0). 86. Emad Meteab t'0,90. Gargorov 1-1. VOLLEYBAL Bratislava. Top Teams Cup, groep B. Ruud Gullit ziet de toekomst zonnig in: „We spelen wél goed, aanvallend voetbal." Foto: ANP/Fred Ernst Rotterdammers willen Schalke-speler Niels Oude Kamphuis Met Schalke 04, de club die hij aan het eind van dit seizoen transfervrij mag verlaten, is hij vanavond 'slechts' op bezoek in de Kuip. Maar de kans bestaat dat Niels Oude Kamp huis volgend jaar wekelijks in Rotterdam is te bewonderen. Feyenoord ziet in de 27-jarige Tukker een versterking voor het middenveld. Technisch manager Mark Wotte wil na af loop van het UEFA Cup-duel met Schalke dan ook zo snel mogelijk met Oude Kamp huis rond de tafel gaan zitten om diens toe komst te bespreken. „Hij wordt door Feyenoord al jarenlang ge volgd", zegt Wotte. „Omdat hij Nederlander én transfervrij is, is Oude Kamphuis voor ons een interessante optie, al moetje wel plaats voor hem hebben. Met Ghaly en Ono heb ben we natuurlijk al twee spelers voor de po sitie rechts op het middenveld." Oude Kamphuis zelf heeft na zes jaar Schal ke wel oren naar een nieuw club. Niet in de laatste plaats omdat hij in Gelsenkirchen vooral wordt gezien als rechtsback. „En dat heb ik na zoveel jaar nu wel gezien", zegt de ex-speler van FC Twente. „Op het midden veld heb ik meer plezier in het voetballen. Het is niet goed om iets tegen je zin te doen." voetbalwetten ook één groot nadeel: Kuijt heeft als spits het spel achter zich, terwijl een aanvoerder het spel beter goed deels voor zich kan hebben voor het overzicht. Doelman Paüick Lodewijks, die voorlopig Gébor Babos vervangt, zou de band ook kunnen overnemen. Maar wie ook captain is, de wedstrijd tegen Schalke 04 moet Feyenoord winnen omdat het overwinteren anders mis schien over twee weken in Zwitserland tegen het stugge FC Basel moet worden veiligge steld. Bovendien speelt de win naar van de UEFA-poule tegen de nummer drie uit een andere poule, en moet de nummer twee tegen een afvaller uit de Champions League. Schalke 04 is met 7 punten al geplaatst voor de volgende ronde, Feyen oord heeft 4 punten met een duel minder gespeeld. Bij de Duitsers wordt iedere staan van topclubs. Zo zou PSV interesse hebben in Perez en heeft Ajax-trainer Koeman Landzaat als een mogelijke ver sterking voor zijn elftal getipt. Van Geel: „Daar valt niet over te praten. Sterker: we willen nooit tussentijds spelers laten gaan." De technisch directeur zegt dat er pas na dit seizoen over even tuele transfers te discussiëren is. „Tot nu toe heeft niemand zich gemeld, dus is ook die op tie niet aan de orde. Maar als een echt grote club zich meldt, moet je daar wel over naden ken." VKP Bratislava (Slw) - Omniworld (Ned) 2-3 (18-25 19-25 25-21 25-21 9-15). Bijzonderheid: Omniworld kwartfinalist. Rijswijk. Top Teams Cup. Mannen Groep B: Bratislava (Slw) - Omniworld (Ned) 2- 3 (18-25 19-25 25-21 25-21 9-15), Woens dag: Castelo da Maia (Por) - Kazincbarcika (Hon). Stand: 1. Omniworld 4-8 (12-3), 2. Castelo 3- 4 (6-5), 3. Bratislava 4-2 (6-10), 4. Kazinc barcika 3-0 (3-9). Omniworld naar kwartfinale. Groep C: Ortec.Nesselande (Ned) - VK Kladno (Tsj) 3-0 (25-22 26-24 25-20). Woensdag: Ploesti (Roe) - Dupnitza (Bul). Stand: 1. Nesselande 4-6 (9-3), 2. Kladno 4-4 (6-6), 3. Ploesti 3-2 (3-6), 4. Dupn. 3-2 (3-6). IJSHOCKEY veldhoven - Reind Duut heeft de eindronde be reikt van het wereldkampioenschap snooker in Veldhoven. Ook zijn landgenoten Stefan Mazrocis en Rolf de Jong, de NK-finalisten van 2004, zijn ze ker van een plek bij de beste 32. Duut voegde zich dinsdagavond in de laatste sessie van de voorron de bij hen door een zege op de Zwitser Martin Schamaun (4-1). Zijn hoogste break was 54. Dat Duut, die eerder op de dag Saleem Moosa uit Mau ritius met dezelfde cijfers had verslagen, zich als nog plaatste was een aangename verrassing voor de organisatie. De Groninger had de kansen niet meer in eigen hand. Om door te kunnen gaan moest zijn belangrijkste concurrent Moshen Abde- laziz eerst nog verliezen van de Zuid-Afrikaan Mutaliep Allie. De snookerspeler uit Qatar nam in de best-of-seven een voorsprong van 3-1, maar ver loor nipt met 3-4. Foto: ANP/Hennie Keeris door Sjoerd Bootsma Rotterdam - Jan Wegereef wenst al tweeënhalf jaar geen wedstrijd van Feyenoord te flui ten. De scheidsrechter uit Hel- levoetsluis heeft na de nasleep van het duel bij PSV op 14 april 2002 (2-0) gevraagd om niet meer te worden aangesteld bij ontmoetingen van de Rotter damse club. Hij werd toen door Feyenoord medeverantwoorde lijk gehouden voor de neder laag, die de strijd om de tweede plaats achter landskampioen Ajax besliste. De arbiter werd tijdens en na afloop van de krachtmeting vooral bekritiseerd vanwege twee momenten. Vroeg in de wedstrijd gaf hij PSV'er Yuri Ni- kiforov geen rode kaart na een overtreding op Jon Dahl To- masson. Later legde hij de bal wel op elf meter van Feyen- oord-doelman Edwin Zoete- bier, omdat Patrick Paauwe op ponent Mark van Bommel om ver duwde. Die beslissing werd na afloop nog heviger betwist toen de PSV'er zelfverklaarde dat het geen strafschop was. 'Miljoenenblunder Wegereef kopte de Krant van Feyenoord een paar dagen na de confron tatie, die directe plaatsing voor de lucratieve Champions Lea gue uitsloot. De kritiek bleef niet alleen beperkt tot het pa pier. De scheidsrechter en zijn familie werden in de roodwitte Rijnmond ook geconfronteerd met reacties van Feyenoord- fans. Kort voor het WK in Japan en Zuid-Korea blikte Wegereef te rug op de toenemende kritiek op het Nederlandse scheids- rechterskorps. „In die periode is gebleken dat we langzaam op een hellend vlak komen. Er worden heel veel zaken op de arbitrage afgeschoven. Soms te recht, vaak onterecht en bui tenproportioneel. Waarom? In het betaald voetbal zijn we de meest kwetsbare groep. Wij hebben geen platform om mensen van repliek te dienen, terwijl mensen alles over ons mogen zeggen of schrijven. Vrijheid van meningsuiting is een groot goed, maar soms mo gen mensen zorgvuldiger met feiten omgaan", zei hij. Overigens leidde Jan Wegereef tussen september 1991 ep april 2002 25 wedstrijden van Feyen oord. De Rotterdammers won nen 18 confrontaties, speelden drie keer gelijk en verloren vier keer. Feyenoord pakte dus 57 punten in 25 duels (doelsaldo 53-27). De Kuipclub kreeg drie strafschoppen, de opponenten twee. Wegereef hield 30 keer een Feyenoorder de gele kaart voor, terwijl de tegenstanders vijftig keer geel zagen. Zowel Wegereef als de KNVB geeft geen commentaar. speler die niet honderd procent fit is, aan de kant houden, gaf trainer Ralf Rangnick al aan. Belangrijke pionnen als de Bra zilianen Marcelo Bordon (ver dediger) en Lincoln (spelverde ler) hebben lichte blessures. Mogelijk starten ook Gerald Asamoah en Ebbe Sand niet. De Twent Niels Oude Kamp huis speelt waarschijnlijk wel. Feyenoord kan weer beschik ken over Karim Saidi die zon dag werd gemist. Shinji Ono heeft na een blessure nog te weinig getraind om te beginnen en Chong-gug Song is nog ge blesseerd. Glenn Loovens had gisteren nog buikgriep. Salo mon Kalou zei voor een hele wedstrijd nog te veel last van een liesblessure te hebben, maar zijn trainer denkt daar an ders over: „Salomon kan een hele wedstrijd spelen." Vermoedelijke opstelling Feyenoord: Lodewijks: Gyan, Paauwe, Saidi, Mtili- ga; Bosschaart, Ghaly, Goor; Castelen, Kuijt, Kalou. tilburg/gpd - Als reactie op de duizend kilo paardenstront die Willem Il-supporters anderhal ve week geleden bij het NAC- stadion dumpten, hebben NAC-supporters gisternacht 4500 luiers afgeleverd bij het stadion van Willem II in Til burg. 'Tilburg broekpoepers, zijn 4500 luiers genoeg om oew süont bij oe te houwe?', zo luidde de tekst op het spandoek dat de partij luiers vergezelde. Bij Willem II konden ze wel om de actie lachen. „Zolang er geen schade wordt aangericht, vinden we een gezonde dosis rivaliteit prima", zei een woord voerder van de Tilburgse club gisteren. Supporters van Willem II kiep erden op 19 november, twee dagen voor de Brabantse derby tussen beide clubs, een aan hangwagen met paardenmest om bij het stadion van NAC. Op het spandoek dat ze bij de mest achterlieten, stond: 'Iedereen schijt op NAC, wat boeren ver voeren is waar jullie in roeren'. Toen NAC in december 2002 failliet dreigde te gaan, dropten Tilburgers tientallen broden en zakken kleding bij het NAC-sta- dion, onder hef motto: 'Help NAC de winter door'. Met in het achterhoofd de bijna lachwekkende strijd tussen ijsmakers van internatio naal befaamde ijsbanen als het gaat om een wondermiddel toe te voegen aan het water om daardoor supersnel ijs te maken het volgende: We schrijven 1979. Het vriest zo hard dat de politie via de televi sie verzoekt op vrijdagochtend binnen te blijven. De straten van Milwaukee zijn wit uitgeslagen, maar toch wa gen we ons op weg. We gaan naar de ijsbaan van WestAllis, een voorstadje waar de Ameri kaanse selectie wedstrijden ge houden zullen worden. Eenmaal op de baan zien we een tafereel dat ik nooit meer zal vergeten. Even voorbij de eerste bocht van de ijs- piste staat een clubhuis. Alle aanwezigen hui zen hier en drin ken er chocola demelk, dribbe len'heen en weer, scherpen er hun schaat sen, lezen, luisteren naar mu ziek, kletsen en wachten op be tere tijden. De hoofdscheidsrechter heeft contact met een weerstation in de buurt. Om tivee uur zal men gaan rijden, dan valt er een dip in de koude te venvachten, maar de kans is dan wel groot dat het gaat sneeuwen. Alle deelnemers overleggen en de consensus van meningen luidt: rijden. Het wordt twee uur en de noeste organisatoren zijn buiten ge weest en hebben de tijdmeting aangebracht. Ze worden met ro de gezichten en stijve vingers binnengebracht. De vrouwen starten met hun 500 meter om even voor half drie als het dik en dik onder nul is. De rijdsters lopen in het club huis warm in een grappige sla lom langs banken en tafels. Ver volgens gaan de schaatsen on der, krijgen ze een bivakmuts over het hoofd en stappen ze de koude in. Ze rijde?i een of twee rondjes in, gaan aan de start staan en schaatsen hun kwalifi catie. Het gaat, laat ik dat dui delijk stellen, hier wel om kwa lificatie voor de Olympische Spelen. Dan gaat het sneeuwen. Ineens en vol overgave. De scheidsrech ter besluit om vier uur pas te gaan rijden en vraagt alle men sen die geen deelnemer zijn zich rond hem te verzamelen. Hij legt ons uit dat hij voor een eer lijke vorm van competitie is, dat de weergoden weliswaar tegen werken, maar dat mensenhan den hier goed kunnen doen. Hij vraagt otis allen een stuk ijs van ongeveer kwartier la ter met een sneeuwrui mer in mijn handen. Ik heb het uit komen van de eerste bocht; zowel binnen als buiten. Ik loop er flink ingepakt bij, schuif me wezenloos, hoor van de voor mij in de bocht vegende Amerikaan als er een rijder aan komt en stap dan opzij. Dan veeg ik verder, of mijn leven er vanaf hangt. Tegen zeveréÊl, in een prachtige duisternis waar de sneeuwjach ten langs de weinige lampen dansen, zijn de wedstrijden voor de vrijdag voorbij. Als ik binnen zit en me warm aan chocolademelk met rum en een voetkacheltje komen tivee rijders naast me staan. Ik her ken Mike Woods en de extreem jonge Eric Heiden. Ze steken hun hand uit en bedanken, zo als zje dat bij alle vegers gedaan hebben, maar ik krijg een extra klopje mee. Ik ben buitenlander en heb geveegd zonder aanzien des persoon. Vijfentivintigjaar later besefik dat Woods en Heiden beiden zeer goede en geslaagde artsen in de USA zijn en concludeer ik dat..ach, neen, dat is te mak kelijk, maar wel leuk. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19