REGIO Een oogkliniek Vanuit zuivere visie 'De commerciëlen nemen burger veel serieuzer dan de publieken' 'Laat overheid borg staan voor twee zenders van BBC-achtig niveau HDC 970 WOENSDAG 1 DECEMBER 2004 NAVRAAG Wintersport raakt steeds minder in trek. Het aantal Nederlanders dat jaarlijks een of meer keer op de lange latten staat, schommelt nu rond de 1,1 miljoen en dat Wintersport op zn retour? Niet bij ons' was wel eens twee keer zoveel. De onzekere eco nomische vooruitzichten en de steeds goedkopere zonvakanties zijn volgens de ANWB de voornaamste oorzaken dat steeds minder mensen de sneeuw opzoeken. Volgens WILMA DEN HAAN van Den Haan Wintersport uit Rijnsburg valt de terugloop, lo kaal gezien, wel mee. Wijkt Rijnsburg en omstreken dan af van het landelijke beeld? „Dat moet haast wel, want bij ons in de zaak gaat het lekker. Zowel de verkoop en verhuur als de kleding. Wij hebben zo'n zes, zeven jaar geleden een slechte tijd gehad, terwijl het in de rest van Ne derland nog goed ging. Dat had direct te maken met de verande ringen in de plaatselijke bloemenhandel en de positie van de bloe- menrijders hier in Rijnsburg. Als het hun slechter gaat, merken wij dat. Afgaande op mijn eigen zaak hier in Rijnsburg, trekt de handel nu weer aan. En het aantal regiogenoten dat op wintersport gaat, kan komend voorjaar wel eens groot zijn doordat de krokusvakan tie op een supergunstig tijdstip valt. Die ligt nu in de eerste week van maart in plaats van half februari. Daarmee wordt de grootste drukte in de wintersportoorden ontlopen." Skiën neemt af, snowboarden neemt toe en de populairste oor den liggen nog altijd in Oostenrijk en Frankrijk. „Dat klopt. Oostenrijk en Frankrijk zijn nog steeds het populairst. Slechts een enkeling gaat naar de Verenigde Staten, Tsjechië of Noor wegen. Ik heb een skiwinkel die he lemaal niets doet met snowboarden dus een goede vergelijking tussen die twee kan ik niet maken. Het zijn echt totaal verschillende disciplines, net als schaatsen en skiën. Alleen maken skiërs en snowboarders ge bruik van dezelfde piste." Zijn er verder nog verschillen tus sen de wintersport van vroeger en nu? „Het is al een tijdje zo dat mensen eerder eens in de twee jaar op win tersport gaan dan een keer per jaar. En ouders met 'middelbare' - en dus dure - kinderen gaan minder vaak op skivakantie, maar daar staat tegenover dat steeds meer jongeren gaan wintersporten. Verder wordt er in mindere tijden eerder gehuurd dan gekocht, als het bijvoorbeeld om skischoenen gaat. Maar ook van dat beeld is bij dat ene winkeltje uit Rijnsburg weinig te mer ken." tekst: Loman Leefmans foto: EPA/Olivier Maire UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Woesdag 1 December LEIDEN - Het Leids theologisch college F.F.F. - Nemo-S.S.S. vierde gisteren het twaalfde lustrum. Een van de hoogtepunten van deze vie ring was de aanbieding van een geschenk van het dispuut aan het col lege van curatoren. De rector magnificus prof. J.N. Bakhuizen en de leden van het dispuut kwamen gisteren bijeen voor de onthulling van het geschenk, een beeldje. Dit beeldje, in de vorm van een eend, had heel wat voeten in de aarde, of beter gezegd, in het water. De onthulling geschiedde door mevr. Pijnacker, waardin van café ,,lk leer nog" te Zoeterwoude-Rijndijk, die nu reeds 33 jaar lang gastvrij heid aan het dispuut heeft verleend voor de bijeenkomsten. De eigen wijze eend weigerde het doek los te laten, en twee tuinknechts van de Hortus moesten het water in om de vogel van zijn kleed te verlossen. ANNO 1979, zaterdag 1 december LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gisteren samen met een aantal wethouders De Camp achter de Haarlemmerstraat bezocht. Zij lieten er zich op de hoogte brengen van de huidige opgravingen op de plek waar vroeger de Vrouwenkerk stond. Voor de leek worden er weinig spectaculaire zaken aangetroffen, al vindt men zo nu en dan nog een doodskist met inhoud. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's ln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactle.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 5®7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorglng: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organlsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar. IN ZAKEN Naam: Rijnzicht Oogkli- niek Gevestigd: De Kempenaer- straat 93, Oegstgeest Opgericht: de kliniek opende half februari 2004 de deuren Kernactiviteit: Mensen met een refractieafwijking zo goed mogelijk helpen door de nieuwste laser- en lenstechnologieën toe te passen Markt: De groep cliënten die onscherp zien door bij ziendheid, verziendheid of een cilindrische afwijking. Werknemers: drie oogart sen, twee medisch secreta ressen, een operatieassis tente, een optometrist en een algemeen manager Globale indicatie bedrijfs- omzet: bedrijfsgeheim, voor een behandeling be taalt een cliënt 1900 of 2300 euro per oog. Toekomstverwachting: De kliniek is levensvatbaar bij vijfhonderd behandelingen per jaar, daarop koerst men af. Brilvervangende chirurgie be gint populair te worden in ons land. Investeerders hebben een nieuw 'target' gevonden. Drie oogartsen uit de Leidse regio weigeren in zee te gaan met grote commerciële bedrijven. Daarom exploiteren zij in Oegstgeest hun eigen privé-kli- niek. „Dat doen we vanuit een zuivere visie." Je zult maar 'contactlens-in tolerant' zijn geworden. Heb je het grootste deel van je le ven lenzen gedragen, kun je die dingen plots niet meer ve len. Door overgevoeligheid, bijvoorbeeld. Of door ontste kingen die niet genezen. Ge dwongen zetje die 'afgrijselij ke bril' weer op de neus. Er zijn alternatieven: laserthera pie of permanente lenzen. Echter: zorgverzekeraars ver goeden de 'cosmetische in greep' niet. „Kijk eens naar mijn man", nodigt Carla Meershoek uit Wassenaar uit. „Vanaf zijn Brilvervangende chirurgie is niet voor iedereen weggelegd Oogarts Hester van Nouhuijs doet een laserbehandeling in Rijnzicht. Foto: Hielco Kuipers vijftiende draagt hij vol tegen zin een bril. Contactlenzen waren ook al geen groot suc ces. Nu hoopt hij voorgoed van zijn bril af te zijn. Van daag wordt het rechteroog ge- laserd en over een week is de andere kant aan de beurt. Hij heeft er hard voor gespaard." In de centrale ruimte van de stijlvol - een beetje van Ikea en een beetje van gerenom meerde designers - ingerichte particuliere kliniek aan de De Kempenaerstraat in Oegst geest, zit een zenuwachtige Carla Meershoek. Dankzij een venster kan ze zien wat er in de steriele behandelkamer ge beurt. Haar man ligt op de be- handeltafel. Oogarts Hester van Nouhuijs zit aan het hoofdeind. Op een beeldscherm wordt zichtbaar wat de specialiste doet. Ze maakt gebruik van de modernste laser die op dit moment wereldwijd te koop is. Dankzij het koude laser licht verdampt een minuscuul laagje van het hoornvlies. Door het hoornvlies volgens een bepaald patroon te be handelen, verandert de vorm voor altijd. Zo wordt bij elke patiënt de ver- of de bijziend heid gecorrigeerd. Wouter van den Berg, collega van Van Nouhuijs, is ook bij het ven ster komen staan. „Dankzij deze laser kunnen we veel se cuurder werken dan voor heen", maakt hij duidelijk. Ruud van der Pol, de derde oogarts van Rijnzicht, is er vandaag niet bij. De drie spe cialisten werken ieder ook in een 'regulier' ziekenhuis in de Leidse regio. Hester van Nou huijs en Wouter van den Berg zijn beiden verbonden aan het Diaconessenhuis Leiden. Ruud van der Pol is algemeen oogarts in het Rijnland Zie kenhuis. Een dergelijke com binatie is ideaal, is de unanie me mening. Van Nouhuijs en haar colle ga's zijn de afgelopen jaren herhaaldelijk benaderd door initiatiefnemers. „Zij zagen een lege plek op de kaart", al dus de specialiste. Israëli, Duitsers en andere 'wereldse investeerders' klopten aan. Van Nouhuijs en haar colle gae zagen het liefst dat een ziekenhuis in de Leidse regio zijn deuren voor de reffactie- ve oogchirurgie opende. „Hoewel er steeds meer een tendens bestaat medisch niet noodzakelijke zorg in zieken huizen toe te laten was er op dat moment geen ruimte voor." De drie artsen hebben - samen met Lucas Hubrecht, die nu de dagelijkse leiding heeft - gezorgd dat er geen ul- tracommercieel ooglaserbe- drijf in de regio kwam te staan, maar een - zoals de vier dat zelf zeggen - privé- kliniek met een missie. Terug naar Carla Meershoek, die vanachter het raam nog steeds in de gaten houdt of het wel goed gaat met haar man. „We hebben er vertrou wen in, hoor. Ondanks alle negatieve verhalen in de pers. Juist daarom zijn we ons in tens gaan verdiepen in alle voors en tegens. Wij vliegen dus niet naar Portugal omdat het daar een paar honderd euro goedkoper laseren is. Mijn schoonzus zei het nog: dan maar een jaartje niet op vakantie." „Mijn man heeft zich echt be graven onder de informatie over de lasertherapie. Daaro kiest hij voor Rijnzicht. We zijn een paar honderd euro meer kwijt, maar dat weegt niet op tegen de begeleiding die we hier krijgen." Manage Lucas Hubrecht: „Je gaat toci ook niet naar Turkije om een auto te kopen. Laat je dan in het buitenland wel aan je ogen rommelen?" In Rijnzicht worden geen trucjes gebruikt om iemand die een leesbril nodig heeft behandelen (het ene oog mit en het andere plus laseren). Daarvoor nemen de drie ooj artsen hun vak te serieus. Wc: een leesbril nodig heeft, om dat zijn ogen door ouderdom' niet langer soepel focussen, kan zich de moeite besparen Rijnzicht biedt daarin geen hulp. En de kliniek laat wel vaker weten niet te kunnen helpen. Een op de vier cliën ten komt niet in aanmerking voor reffactieve oogchirurgie. Oogarts Wouter van den Berg heeft zich bij uitstek gespecia. liseerd in lensimplantatie, eec behandelmethode die ge schikt is voor de grotere zich afwijkingen. De vooronder zoeken en de nazorg vinden plaats in de Oegstgeestse kli niek, de lensoperatie in het Diaconessenhuis. Of mensen in aanmerking ko men voor een behandeling Rijnzicht wordt tijdens het vooronderzoek (100 euro) on derzocht. Op de informatie bijeenkomst wordt al een eer ste test gedaan. Wie zo'n avond bijwoont, ontdekt dat de artsen eerder een ontmoe digingsbeleid voor hun eigen kliniek voeren dan dat zij klanten proberen te winnen. Van Nouhuijs: „We buiten de commerciële aspecten niet uit. Dat zou een miskenning van ons vak zijn. Tegelijkertijd) beseffen we dat als wij Rijn zicht niet zouden neerzetten hier de zoveelste vestiging var een keten zou verrijzen, ge dreven door mensen die zich niet zo met de regio verbon den voelen als wij." Nancy Ubert KLANKBORD De stelling 'De publieke omroep is een achter haald fenomeen' kan op instemming rekenen bij de lezers van de Leidsch Dagblad-internetsite. Bij na tweederde is het er mee eens. Slechts weini gen namen deze week de gelegenheid te baat om hun mening nader toe te lichten. Een selectie uit de reacties. F.F.H.J. van der Reijden, Leiden: „Het wordt tijd dat daar de regels eens worden aangescherpt. Bijvoorbeeld dat de mil joenen euro's rijkssubsi die alleen mogen worden gebruikt voor (eigen) zelfgemaakte program ma's die aansluiten bij de De publieke omroep is een achterhaald fenomeen. betreffende doelgroep. Eerst dan is eerlijke con currentie mogelijk met de commerciëlen, die overigens de burger met programma's als 'Hart van Nederland' en 'Editie NL' veel serieuzer nemen dan de publieken." Aad Langelaan, Voor hout: „Laat de publieke omroep alsjeblieft blij ven. Ik word knettergek van die steeds weer te rugkerende dezelfde re clameboodschappen van de commerciëlen. Wat is nou achterhaald? Ze heb ben gewoon een ander aanbod en met wat rijks bijdrage is er best nog wat van te maken." P. van Dam, Alphen aan den Rijn: „Als ik televisie kijk, is dat negen van de tien keer de publieke omroep. Ik zit niet te wachten op shit, afgewis seld met commercials. Wat mij betreft is de pu blieke omroep geen ach terhaald fenomeen. Wat niet betekent dat het niet beter kan. Een net met helemaal geen reclame, zou ik bijvoorbeeld zeer appreciëren." Frank W. van Vliet, Lei derdorp: „Met de stelling 'De publieke omroep is een achterhaald feno meen' ben ik het niet eens. De NCRV is opge richt op 15 november 1924 door Pieter Domis- se. De leden hebben toen met centen, stuivers en dubbeltjes de nieuwe omroep gesteund. Afge lopen maand vierden wij het 80-jarig bestaan met de stem in de ether. Als correspondent (tegen woordig vrijwilliger ge noemd) verkoper van de NCRV-kalender en lid van de provinciale com missie en lid van de ver enigingsraad, ben ik er van overtuigd dat we de honderd jaar zullen ha len. Jammer is het dat de regering de commerciële omroepen heeft toegela ten, wat de tv betreft. Men begon met de radio. Ik heb daar nog steeds veel aan, ondanks dat de radiozendtijd per om roep ook is ingekrom pen. Fijn is het om in het Leidsch Dagblad te lezen dat de mensen de publie ke omroepen graag zien blijven, en dan zonder die storende en soms nietszeggende reclame. Dat Nederland 1 een 're- li-net' zou worden is niet waar. Leuk vind ik het dat mensen serieuze pro gramma's meer waarde ren dan sport en dergelij ke. Nu komt MAX erbij en de Nieuwe Omroep, dat alles was niet nodig geweest als men de pu- blieksomroepen meer vrijheid had gegeven voor ook de program ma's die nu door de nieuwe zendgemachtig den gebracht worden." W. van den Berg, Lisse: „De commerciële om roepen weten volgens mij veel beter wat de mensen graag willen zien. En er hoeft geen be lastinggeld naartoe." De nieuwe stelling is ge formuleerd naar aanlei ding van het besluit van justitie om een foto van Mohammed B. - de man die Theo van Gogh ver moordde - zonder balkje over de ogen te vertonen in het televisieprogram ma Opsporing Verzocht. Gaat justitie hiermee te ver, de verdachte is im mers al opgepakt, of is in het belang van het onder zoek 'alles' geoorloofd? De stelling luidt: Wie zich schuldig maakt aan een ernstig misdrijf verspeelt zijn recht op pri vacy. Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl of postbus 54,2300 AB Leiden. Pieter Stam (53) uit Katwijk, dominee: „Oneens. Ik vind alle omroepen accep tabel, daar niet van. Slechts één ding stoort mij: die ellendige reclames. Ge lukkig doen de publieke omroepen dat niet door programma's heen, want dat is echt vreselijk. Dus alleen al daarom ben ik voor publieke omroepen. Maar veel belangrijker vind ik de gedachte dat lou ter commerciële omroepen de samenle ving steeds vlakker maken. Dan gaat het louter om geld en zullen programma's voor minderheden steeds zeldzamer worden. Er zijn spelletjes en soaps ge noeg. De publieke omroepen hebben toch iets meer van cultuur, historie, godsdienst, enzovoort. Overigens zijn mijn favoriete omroepen Discovery en National Geographic. Akkoord, ook re clame, maar de jeugd leert daar iets en wordt geïnteresseerd in andere en grote re zaken. En daar bij, verbied alstu blieft direct al die .3 afschuwelijke bel- s~-<*r programma's met N J prijsjes en doorgaans hele domme pre sentatoren en pre sentatrices." Marije van den Berg (30) uit Leiden, bedrijfsjournalist PvdA-raadslid: „Ik vind dat er wel ruimte is voor publieke tv, met name voor kinderen en jongeren. Die mag van mij dan ook reclamevrij. De publieke omroep-structuur, daar mogen ze wél het mes in zetten. Mana gers die allemaal in hun eigen zuiltje salarissen opstrijken voor hetzelfde werk, dat is echt zon de van het geld. Dat kunnen we beter besteden aan program ma's, die dan misschien ook wat minder kijkcijfergevoelig kunnen worden. En duur voet bal hoort wat mij betreft thuis op een betaalkanaal, maar daar maak ik geen vrienden mee, ben ik bang." Berend Stolk (50) uit Leiderdorp, in- tensivist actief WD'en „We hadden er nooit aan moeten beginnen. Maar ja, ons tot op het bot toe verzuilde land moest natuurlijk ook het gespro ken woord en het getoonde beeld overreguleren en blootstellen aan po litieke en religieuze stromingen. Kwa liteit was niet langer van belang; de af geleide macht van de omroepvoorzit ters stond centraal. En als de com merciële omroep zich vervolgens be perkt tot stompzinnige spelletjes en soaps, dan zit de kijker met de gebak ken peren. Ik ben niet tegen de com merciële omroep, maar ik vind het ge- bodene van uiterst dubieuze kwaliteit. Laat de overheid borg staan voor twee zenders van BBC-achtig niveau, geef voldoende ruimte aan commerciële organisaties die dan die programma's kun nen uitzenden, waar kennelijk be hoefte aan is en schaf de verkoker de, pretentieuze maar inmiddels volstrekt achter haalde omroep- zuilen af." Cees van Duijn (43) uit Warmond, vastgoedconsultant: „In de stelling kan ik me helemaal vinden. Het be staan van de publieke omroepen wordt beschermd door vooral link se partijen. Oud-voorzitter Van Nieuwenhuizen van de PvdA heeft een jaar geleden nog gedreigd met een extra zender, wanneer aan het stelsel getornd zou worden. Dat geeft te denken. Je merkt ook dat zowel op Teletekst als op Neder land 1, 2, en 3 de redactie en regie een linkse politieke voorkeur heeft. Dat valt op te maken uit de bericht geving over stakingen door de FNV, de pensioenregelingen, interviews met rechtse partijen, et cetera. Neutrale journalistiek is af en toe ver te zoeken. Subiet afschaffen." Dennis Salman (32) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „'Hé, er is geen bal op de tv, alleen een film met Doris Day", zong Doe Maar begin jaren '80 al toen er alleen nog sprake was van Nederland 1 en 2 en Hilversum 1,2, 3 en 4. Eigenlijk is er bijna 25 jaar la ter, als we naar de publieke omroep kijken, niet veel veranderd. De pu blieke omroep (staatsomroep!) staat thans echter symbool voor oubolli ge, uitgekauwde en politiek gekleur de programma's. Ik heb er vooral grote moeite mee dat de publieke omroep draait op onze belasting centen. Met de regionale publieke omroep heb ik het helemaal gehad. RTV West presteert het zelfs de ethet te vervuilen met achterlijke aap- noot-mies achtige programma's. Wat mij betreft gaat de publieke om roep op zwart."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14