Onvrede over zorg van Rijngeest Groep REGIO NEDERLAND VEIL /an balzaal naar kerkzaal VANAF 1 JANUARI 2005 GELDT 01 IDENTIFICATIEPLICHT. m Akkoord over sociaal plan Akzo-Nobel R3 I Gezichten waren niet haarscherp' M 01 Voorschoten gunt Viveen geen plek bij burgemeesters Laatste bestuursschouw in waterschap Wilck en Wiericke '4 {etser gewond jj aanrijding jjjtceest - Bij een aanrijding |de kruising van de Rhijn- Êsterstraatweg en de Wijtten- •hweg in Oegstgeest is gister- :gen een 42-jarige vrouw uit (stgeest gewond geraakt. De v ging linksaf de Rhijn- [sterstraatweg over en werd Ichept door een 32-jarige au- nobilist uit Oegstgeest. De Juw is met hoofdletsel over bracht naar het LUMC. ebaar krijgt ;n navolging rwoude - Het gebaar van jemeente Zoeterwoude om Leidse Ijshal een bijdrage te ren van 5000 euro, vindt nog I jd geen navolging bij andere neenten. Alleen Leiden geeft )0 euro. „Het is jammer dat lere gemeenten zo moeilijk »n over een bijdrage om de dse Ijshal open te houden", lus een teleurgestelde voor- (er Van der Geest van het be- van de Ijshal. Zoeterwou- hoopte een signaal af te ge- aan andere gemeenten, de Leidse Vondellaan itsen jaarlijks 900 kinderen h verenigingen en 15.000 kin- jren die niet bij een club zit- Vrijwilligers brengen jaar- s veel geld bij elkaar, maar is niet genoeg om de hal en te houden tot elders in de jio een nieuwe ijshal staat. woensdag 1 DECEMBER 2004 door Erna Straatsma oegstgeest - De begeleiding van psychiatrische patiënten in zoge heten 'beschermde woonvor men' wordt steeds slechter. Be woners van een aantal panden in Oegstgeest en Warmond kla gen over de 'verharde en verza kelijkte' werkwijze van de Rijn geest Groep. Uit onvrede over de gang van zaken heeft een aantal medewerkers ontslag genomen. De begeleiding van bewoners is de afgelopen jaren meer dan gehalveerd. „Toen ik vier jaar geleden in het Rosarium kwam werken als woonbegeleider kre gen de acht bewoners 152 uur per week begeleiding. Dat is nu nog maar 61 uur per week", zegt Michiel Eberson. Een half jaar geleden nam Eberson ont slag, omdat hij zich niet meer kon verenigen met het beleid van de Rijngeest Groep. „Bijna het hele team is de afgelopen tijd vertrokken. In mei was ik de eerste en nu zijn er drie ande ren weggegaan. Dat is allemaal om dezelfde reden: er is sprake van een onwerkbare situatie." De bewonerscommissie van het Rosarium in Haaswijk klaagt over de afbrokkeling van de zorg. In het huis wonen acht patiënten, die merendeels aan schizofrenie lijden en niet in staat zijn een huishouden te voeren. „De zorg gaat hard ach teruit", zegt Ton Doornik. „We hebben gehoord dat het koken van een dagelijkse warme maal tijd binnenkort ook wordt afge schaft. In plaats daarvan krijgen we kant-en-klare maaltijden die we zelf moeten opwarmen. We hebben recht op veertien uur begeleiding per dag, maar we krijgen nog maar vier uur per dag begeleiding." Doornik vindt het onterecht dat zijn jaarlijkse eigen (awbz)bijdrage in de zorg steeds verder stijgt. „Terwijl het aantal uren bege leiding juist afneemt. Door de bezuinigingen is er volgens Dymphe van Groesen nauwelijks meer tijd voor con tacten met hulpverleners. „Tijd voor persoonlijke gesprekken is er veel minder. Als je wat hebt, dan moet dat vaak wachten." Eberson zegt dat de hulpverle ning in de woonhuizen lijdt on der de schaalvergroting in de geestelijke gezondheidszorg. De voormalige Regionale Instelling van Beschermde Woonprojec ten is een paar jaar geleden op genomen in de Rijngeest Groep, waartoe ook het voor malige ziekenhuis Endegeest hoort. „Je moet nu veel verga deren in het ziekenhuis. Daar ben je veel tijd aan kwijt en je hebt er niet zo veel aan lijkt me. Maar als we daar als woonbege leiders wat van zeiden, kregen we van de leiding te horen 'dat we erg ouderwets waren'. Naar onze argumenten werd niet meer geluisterd. Van bovenaf komt een bevel hoe het moet." De bewoners stellen dat zij ook geen inspraak meer hebben. Doornik: „Het proeflogeren van potentiële nieuwe bewoners is afgeschaft. We hebben niets meer in te brengen bij de keuze van nieuwe bewoners." Vol gens de bewonerscommissie heeft dat een paar keer geleid tot escalaties in de wijk, waarbij de politie in actie moest komen om ernstig psychotische pa tiënten weg te halen. Groesen: „Ze hebben hier iemand ge plaatst die in het ziekenhuis hoorde. We hebben daarover gebeld, maar kregen bij de lei ding geen gehoor. Uiteindelijk hebben we de politie gebeld omdat het uit hand liep. Bij een huis in de buurt is ook een es calatie geweest, waar de politie bij moest komen." Doornik: „Vroeger konden we zulke cri sissituaties voorkomen." Eberson vreest voor de bewo ners van het Rosarium en ver gelijkbare woonprojecten dat de zorg verder verschraalt. „Wij kwamen als team voor de be woners op en hebben veel din gen kunnen tegenhouden. Maar nu iedereen weg is, zal de leiding doorpakken." De bewo ners delen Ebersons vrees. 'Andere zienswijze op hulpverlening' Peter Vader, manager langer- durende zorg van de Rijngeest Groep, zegt dat het ontbreken van permanente begeleiding te maken heeft met een 'andere zienswijze op hulpverlening'. „De zorg is niet minder, maar wordt anders aangeboden." De Rijngeest Groep wil psychi atrisch patiënten activeren- „Je kunt mensen met een handi cap wel van alles voorzetten, maar je kunt ze ook stimuleren om meer zelf te doen. Het kan niet meer zo zijn dat wij alles voor de bewoners doen. De mensen zouden een stapje verder moeten komen." Dat de Rosarioum-bewoners straks een kant-en-klare maaltijd krijgen, heeft volgens Vader te maken met hun 'weigering' om zelf te koken of daarvoor een huishoudelijke hulp in te huren. Dat de sfeer in het Rosarium 'erg bedorven' is, wijt Vader aan de groep oud-medewer kers die uit onvrede is vertrok ken. „Dat neem ik die hulpver leners kwalijk. Ze hebben meer aan zichzelf gedacht dan aan hun rol als hulpverlener. Je kunt bewoners ook uitleggen waarom dingen veranderen." De veranderingen in be schermde woonhuizen heb ben ten dele ook te maken met bezuinigingen. „Er is minder geld voor gezelligheid, het sa men op de bank zitten. Het geld wordt doelgerichter inge zet." Dat bewoners geen inspraak meer hebben bij de komst van nieuwe bewoners, vindt Vader logisch. „Het kan niet zo zijn dat cliënten uitmaken wie er jr Saskia Stoelinga derdorp - Alleen de gladde akke parketvloer herinnert l aan het dansen bij Karei der Linden in Leiderdorp, et robuuste altaarblad van leikleurig graniet, de witte ge- liukte muren, en de houten Sken geven de balzaal een er karakter. Niet raar, want voormalige dansschool is nu j kerk van de leden van de !Uw-Apostolische kerk uit iden en Zoetermeer. ui !n jaar na het vertrek van het Insechtpaar Van der Linden is J balzaal bijna omgetoverd tot Srkzaal. De laatste klusjes wor- »n geklaard. Dinsdagavond is feestelijke openingsdienst. z=jn dansje in de kerkzaal zit er ij deze officiële inwijding niet i, wel een mooi woord. Woor- in moet het maken in deze se- le omgeving. ster Van der Plas is druk be- met de inrichting van de schillende vertrekken, terwijl Drganger Slothouwer heen en reer rijdt om de spullen uit het 6ude kerkgebouw aan de Hoge i ijndijk in Leiden naar de Prin- 'jnhof in Leiderdorp te bren- „Niet alles is nieuw", zegt priester. „We zijn een kleine mieenschap van 120 leden, die uit de hele regio komen. Met elkaar hebben we het al taar betaald. Ik vind het een prachtige simpele tafel gewor den." Hij wijst op een detail: het harmonicastucwerk onder het altaar. „Mooi ontwerp." De stijlvolle hardhouten ban ken zijn geschuurd en opnieuw in de lak gezet. In het vertrek voor de kinderopvang hangt een televisie en een geluidsin stallatie. Op deze manier kun nen de kerkgangers overal de dienst volgen. De bovenverdie ping van de kerk is verhuurd aan een jong stel van de ge meenschap. „Zij houden ons gebouw een beetje in de ga ten." Een andere man die in meer fi guurlijke zin over de kerk waakt is Jezus Christus. Priester Van der Plas ziet dat zo: „De Nieuw- Apostolische kerk is een voor zetting van Jezus Christus; hij die na zijn dood de apostelen opdracht gaf zijn woord te ver spreiden. Jezus zei destijds: 'wie hen gelooft heeft een eeuwig le ven'. Daarom hebben wij een apostelambt. Wij geloven in en houden ons strak vast aan de Tien Geboden. Die boodschap doorgeven is heel belangrijk. Ons motto: Ieder mens dient te leven voor zijn toekomst. Toe komst is eeuwigheid." Van der Plas houdt van zijn ge lovigen. „We hebben een heer lijke warme gemeenschap. Het evangelie krijgt bij ons op een eenvoudige wijze diepgang." Het nieuwe moderne onderko men stuurt dat volgens hem niet in de war. „Integendeel. Het is hier sfeervol geworden." Het komt uit zijn hart, evenals de boodschap dat hij hoopt op nieuwe leden. „We zitten hier in Leiderdorp centraal, de kerk is gemakkelijk te bereiken. Ie dereen kan binnenlopen op de woensdagavond en zondag morgen dat we een dienst heb ben. Een groot deel van onze achterban woont al in deze wijk. Dat is leuk, want daardoor krijg je een enorme betrokken heid." Het oude gebouw in Leiden is bijna leeggehaald. Het monu- mentenpand aan de Hoge Rijn dijk, waar de gemeenschap 65 jaar geleden introk, valt terug aan het centrale bestuur in Amersfoort. „Dat beheert het onroerend goed. Het wordt of verhuurd of verkocht, maar dat maakt ons bestuur verder uit. Wij proberen onze gemeen schap levendig te houden door mooie diensten te houden in onze nieuwe kerk." ïrvolg van voorpagina igiphen/den haag - De Alphense supermarkt Ten rink C1000 ruziet met de Consumentenbond I Ier een webcam die in de winkel hangt om fa- i rikanten te laten zien hoe klanten reageren op K""hn producten. De beelden van de webcam, ge- cht op de voordeelstraat van C1000, waren te len op www.allesoverfabrikanten.nl. Alleen le en van deze website konden de beelden op het :herm krijgen. Pin de klanten waren onherkenbaar. De gezich- n waren niet haarscherp", verdedigt winkelier en Brink het initiatief. „Ik ben al twintig jaar ac- ef in de branche. Ik word van de camera geen ent wijzer. Ik heb de webcam geïnstalleerd van- it de visie dat de fabrikanten veel te ver van de rinkelvloer zijn komen af te staan. Als het onaf- ankelijke onderzoek uitwijst dat de klanten het en afschuwelijk idee vinden, halen we de came- g" I aa c rtii f se dï 01 NT0 o< /ei h ioe aa n< j i va u te; 0" igi 0< va /ij ai ■nf di 118' Iedereen van 14 jaar en ouder moet dan een geldig identiteits bewijs bij zich hebben. Zo maken we Nederland veiliger en kan criminaliteit makkelijker worden bestreden. Alleen paspoort, rijbewijs, identiteitskaart en vreemdelingendocument zijn geldig. Hebt u nog geen identiteitsbewijs? Vraag er één aan bij uw gemeente. Meer weten? Kijk op www.nederlandveilig.nl of bestel de brochure via de Postbus 51 Infolijn: 0800-8051 (gratis). Leden van de Nieuw-Apostolische kerk bouwen de voormalige danszaal in Leiderdorp om tot kerk. Foto: Hielco Kuipers ra zeker weg." De Consumentenbond is van plan Ten Brink met zwartboek en webcam op te zoeken als hij niet opschiet met de verwijdering van de 'gluurma- chine'. Begin deze week zou zo'n protestbezoek ook aan Unilever worden gebracht. In Cl000 werd aanvankelijk het gedrag bij de Unox-rook worsten gevolgd. „Nog voor we daadwerkelijk in actie konden komen, gaf Unilever aan niet in de supermarktwebcam geïnteresseerd te zijn", zegt persvoorlichter Juliette Olders. Nu een grote fabrikant de marketingmethode heeft afgekeurd, richt de Consumentenbond zijn pijlen op de supermarkt. Ten Brink: „De consu mentenbond maakt een enorme blooper door eerst Unilever te willen bestormen en nu ons. Unilever heeft helemaal niets met die camera te maken. En wij ook niet De camera is van www.allesoverfabrikanten.nl. Wij werkten als winkel slechts aan een nieuw project mee." Sti vef i a eaf (advertentie) ."-vly:. sassenheim - De directie van Akzo-Nobel en de vakbonden hebben gisternacht overeen stemming bereikt over een so ciaal plan. Daarmee lijkt er een eind te zijn gekomen aan maandenlange onderhandelin gen. Gedwongen ontslagen bij het onderdeel Car Refinishes zijn niet uitgesloten, maar een ouderenregeling en een be middelingsperiode van twintig maanden vanaf februari moe ten de pijn verzachten. „Het is een compromis", zegt OR-voorzitter L. van Driel. „Zowel de bonden als de direc tie hebben op bepaalde pun ten toegegeven." Aanvankelijk noemden de vakbonden ge dwongen ontslagen onaan vaardbaar en wilde de directie het sociaal plan een looptijd geven van maximaal twaalf maanden. Dat is nu 26 maan den geworden, laat FNV-on- derhandelaar B. Roodhuizen weten. Van Driel vindt dat er iets be hoorlijks ligt. „Het resultaat is dat de mensen die kunnen blij ven, bij een bedrijf werken dat weer winst maakt. Voor de mensen die weggaan is er een vertrekpremie, die hoger is naarmate zij een groter aantal dienstjaren hebben en sneller weg zijn." Volgens de OR- voorzitter wijst het manage ment ouderen aan die boven tallig worden. Daarnaast hoopt hij dat er veel mensen gebruik maken van de ouderenrege ling, zodat er minder jongere medewerkers boventallig wor den. „In totaal verdwijnen er waarschijnlijk 185 arbeids plaatsen, dus 190 tot 200 men sen. Een flink gedeelte daarvan komt in aanmerking voor de ouderenregeling. Voor de ove rigen wordt bemiddeld bij het zoeken naar een andere baan. Als er drie maanden voor het aflopen van het sociaal plan nog mensen over zijn, wordt er op basis van maatwerk een op lossing gezocht." Onder het personeel in Sassen heim overheerst opluchting, zegt Van Driel, al zijn de mede werkers nog niet precies op de hoogte van de inhoud van het akkoord. Morgen krijgen ze een samenvatting van de af spraken, volgende week geven de bonden 'een toelichting. Voor het zo ver is, doet Akzo- Nobel geen mededelingen. Een woordvoerster zegt slechts dat het bedrijf tevreden is met het akkoord waarin een 'goed pak ket van regelingen' staat. Ook FNV'er Roodhuizen, die vorige week nog een 'ernstige patstelling' constateerde, is te vreden over de uitkomst. Hij spreekt van een 'sociale ma nier van reorganiseren' die hij volgende week kan verdedigen tegenover het personeel. „Maar het blijft een slecht be richt dat er arbeidsplaatsen verdwijnen." binnenkomt." De door de be woners genoemde crisissitua tie in het Rosarium is bij Vader bekend. „Eén keer is een plaatsing mislukt. Dat was niet gelukkig." Andere escalaties zijn de manager langerduren- de zorg niet bekend. Het bevreemdt Vader dat de bewonerscommissie zich nooit met klachten bij hem ge meld heeft. „Waarom komen ze niet naar mij toe? Ik ga graag met de bewoners in ge sprek." Behalve in Oegstgeest en War mond heeft de Rijngeest Groep ook beschermde woonhuizen in Leiden, Alphen aan den Rijn en in de Duin- en Bollen streek. In de regio Leiden en Oegstgeest heeft de Rijngeest Groep zo'n honderd plaatsen in beschermde woonhuizen. voorschoten - In de eregalerij van voormalige Voorschotense burgemeesters, te vinden op het gemeentehuis, wordt geen plaatsje ingeruimd voor Otto Viveen, die in de laatste maan den van de Tweede Wereldoor log aan het hoofd van het ge meentebestuur stond. Dat ant woordt de huidige eerste burger Verver op vragen van het WD- raadslid Leeuwenburgh. Viveen was indertijd aangesteld en niet benoemd. De plaatselijke verslaggever en amateur-historicus Joop Pee- ters blies de zestig jaar oude kwestie over het ontbrekende portret van Viveen onlangs nieuw leven in. Hij stelde in een column in een huis-aan-huis- blad dat Viveen door zijn grote verdiensten voor Voorschoten een plaatsje verdient tussen de portretten van andere oud-bur gemeesters. Raadslid Viveen werd in 1944 als burgemeester aangesteld nadat zijn voorgan ger bij een treinongeluk om het leven was gekomen. Tijdens zijn bewind zou Viveen verzets daden hebben aangemoedigd. Direct na de oorlog keerde hij zich in een toespraak tegen een deel van de plaatselijke bevol king dat wreedheden beging te gen Voorschotenaren die had den geheuld met de vijand. Daarna bleef Viveen tot 1953 in de raad voor de PvdA. Naar aanleiding van Peeters re laas, vroeg Leeuwenburgh het gemeentebestuur vorige week om opheldering. Verver ant woordde dat de portretreeks op het gemeentehuis aan de Leidseweg er alleen is voor offi cieel benoemde burgemeesters. Om diezelfde reden worden wethouder Schrama, begin ja ren zestig, en de huidige wet houder Verschoor ook niet op genomen in de galerij. Zij wa ren slechts tijdelijke waarne mers, net als hun verre voor ganger Viveen. Aan een 750-jarige bestuursvorm komt een eind www.nederlandveilig.nl door Marijn Roos hazerswoude-dorp - De kap laarzen kunnen voorgoed in de kast. De aantekenblokken in de papiervernietiger. Gistermiddag was de allerlaatste bestuurs schouw in de Noordplaspolder bij Hazerswoude-Dorp. Heemraad Leen Groen en raadslid Sytse Altena contro leerden of de zestien proble men, die zij tegenkwamen bij de reguliere bestuursschouw in hun gebied van Waterschap Wilck en Wiericke, opgelost zijn. Vanaf volgend jaar nemen ambtenaren van het nieuw te vormen Hoogheemraadschap van Rijnland hun taken over. Met de auto racet het schouw- koppel langs de waterenvan de Noordpias. De op een na diep ste polder van Nederland - het waterpeil ligt op 7 meter bene den NAP - heeft een hoge schouwmoraal. „De akkerbou wers zien er de noodzaak van in", legt Altena uit. „Alleen par ticulieren en 'instanties' als rijkswaterstaat houden zich niet altijd aan de regels. Vooral par ticulieren begrijpen niet altijd, dat de sloten op hun land on derdeel zijn van een groter sys teem. Dan maaien ze de oevers niet." De twee rijden op 4,5 meter be neden zeeniveau langs de dijk van de HSL. De akkers liggen onder een deken van mist, maar een waterig zonnetje zet de dijk in het licht. Bij een doorgang houden ze stil. De sloot aan de andere kant is goed leeggehaald, maar de oe vers zijn niet gemaaid. „Dat komt waarschijnlijk doordat de boer zijn spruiten nog niet heeft geoogst", zegt de in de modder wegzakkende Groen. „Maar het is een slimme boer. Hij heeft zijn gedeelte van de sloot plus een meter van zijn land aan het projectbureau HSL verkocht. Zij zijn dus verant woordelijk voor het onder houd." Later in de herschouw blijkt dat nog een aantal spruitjesboeren niet aan het winterklaar maken van hun sloot toegekomen is. Het schouwkoppel heeft er be grip voor. .Akkerbouwers zijn nu eenmaal soms iets later dan veehouders. De gewassen zijn nog niet allemaal geoogst, ter wijl de veehouders al een maand hebben kunnen contro leren. Ze beginnen pas aan het water als de spruiten van het land zijn." Heemraad Groen geeft de pro blemen die tijdens de her- schouw worden aangetroffen door aan het waterschap.Als de eigenaren bij een volgende controle nog niets aan hun sloot hebben gedaan, doen wij het voor ze", zegt hij nuchter. „Dat doen we handmatig en het handtarief ligt hoog." Eigenlijk komt dat in hun ge bied nooit voor.Als het wel zo is, zijn particulieren de oor zaak", aldus Altena. En inder daad ligt bij een huizeneigenaar aan de Zijdeweg een sloot waarin het riet uitbundig groeit. „De moraal is er hier nog niet. Die man woont er nog maar een jaar. Als het moet halen we de schouwheemraad erbij." De heemraad en het raadslid kennen hun gebied van haver tot gort. Elk slootje weten ze blindelings te vinden en van elk water weten ze het peil. Over de toekomst zijn ze somberder. „Dan gaan ambtenaren inspec ties uitvoeren en die kunnen nooit zoveel over het gebied weten als wij. Wij wonen en le ven hier immers. In de nieuwe - organisatie komen veel minder bestuursleden, dus een be stuurlijke schouw is niet meer te doen." Intussen rijden de mannen langs de dodenakker van 'de eeuwige dissident', de gemeen te Rijnwoude. Altena: „De alge mene begraafplaats hier in Ha- zerswoude-Dorp heeft altijd een vol gegroeide sloot. Soms neemt de aanpalende spruitjes- boer het watertje mee, maar aangezien ook hij de sloot plus de meter grond ernaast aan de gemeente heeft overgedaan, hoeft hij dat niet te doen." Om dat ook hij zijn minikooltjes nog verder laat groeien, moet de gemeente zelf aan de slag. Want zoals elk jaar staan er nog planten waar alleen water mag zijn. Groen begrijpt niet dat Rijnwoude geen loonwerker voor deze klusjes inhuurt. Hij dicteert Altena: „'Gemeente niet in orde', schrijf maar op." Op weg naar de Gelderswoud- seweg constateren de schou wers dat veel problemen opge lost zijn. „Maar die brug daar moet volgend jaar november opgehoogd zijn." In het water langs de weg ligt een brug in het water. Volgens de twee is dat al vijftig jaar zo. maar nu is hij te diep gezakt. „Het heeft ef fect op de waterhuishouding," legt Altena uit. „Het water stroomt nu door een soort buis en dat geeft veel meer wrij ving." De bestuursleden hopen dat de ambtenaren dit probleem vol gend jaar goed oppakken. Zelf nemen ze gwri zitting in het bestuur van het nieuw te vor men Hoogheemraadschap Rijnland. Thuis bij Groen wer ken ze de administratie voor de laatste keer bij. „Ik zorg dat het bij het waterschap terecht komt," zegt Groen tegen Alte na. De twee zien elkaar nog twee keer in functie. Op 8 de cember is de laatste 'verenigde vergadering' van Wilck en Wie ricke en op de 29ste het slot feest. Drie dagen later wordt het waterschap opgeheven en gaat het met de waterschappen Oude Rijnstromen en Groot- Haarlemmermeer samen in een nieuw Hoogheemraadschap van Rijnland. De polderbestu ren zijn dan niet meer en daar mee is een 750 jaar oude, door Graaf Willem II ingestelde be stuursvorm verleden tijd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13