Leiden wil Leonarduskerk kopen bevolkingssamenstelling van Leiden steeds internationaler Rumoer over omstreden woonboot laait weer op iVIAAK HÊÏ MZtm REGIO Fusie waterschappen duurder dan gedacht Beter zicht op kosten onderwijshuisvesting Wethouders in de bocht Leidsch Dagblad de spetterende opening van het wintersportseizoen in Saalbach Hinterglemm! De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! I Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en onlang de eerste I 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en J snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! I Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro 56.70) I Naam M V I Adres: (l.v.m. bezorgcontrole) 1 Bank/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische Incasso Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 1711 E mail: lezersservice^hdc nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad LEIDEN [ieuwkomers komen vooral uit Europese Unie, Noord-Amerika en Australië - Een 59-jarige fietser uit iden is maandagavond op de f Meilaan gewond geraakt na a aanrijding met een bestel sje. De Leidse bestuurder I van de bestelbus reed rich- Rooseveltstraat toen de ser plotseling op een zebra- 1 van links kwam en op de i klapte. Met onbekend letsel e fietser naar het LUMC ge- cht. atertaxi: tien inuten, i euro >en - De Watertaxi gaat jortaan het 'marktconforme lief van 1 euro per tien minu- l kosten. Dat is afgesproken isen de gemeente, de Leidse hers en Stadsparkeerplan Lei- Laatstgenoemde gaat de ftertaxi voortaan op eigen cht uitbaten, zonder steun 1 de gemeente. Om te voor- nen dat ze andere Leidse re- s in het vaarwater zitten, is fc nieuwe tarief afgesproken, t moet oneerlijke concurren- voorkomen. Werkkapitaal harming groeit 'EN - Het Leidse biotechno- jiebedrijf Pharming is 6 mil- jftii euro rijker na een succes- ile verkoop van 3 miljoen tuwe aandelen aan institutio- Ie beleggers. Pharming gaat t geld de komende jaren ge- uiken voor de ontwikkeling i twee nieuwe producten: virusdodende eiwit lactofer- ïe en het bloedstelpende iddel fibrinogeen. Het bedrijf ïldt grote vooruitgang bij de twikkeling van deze produc- i. Lactoferrine is in de Ver- igde Staten goedgekeurd als edingssupplement en fibri- geen is met goede resultaten est door het Amerikaanse le- leiden - De Leidse wethouders Buijing en De Boer en hun ambtenaren probeerden gis teren de Leidse jeugd eruit te skelteren bij voetbalvereniging Roodenburg. De skelters zijn afkomstig van de speelgoeduitleen, onderdeel van het project 'Sleuteldrop'. Sinds gisteren is deze verhuisd van de Marnixstraat naar het terrein van Roodenburg bij de Pieter Bothstraat. Het Sleuteldrop-project biedt kinderen de mogelijkheid om 'geld' te verdienen door klusjes in de wijk te doen. Met dat geld kunnen ze onder meer speel goed lenen. Foto: Mark Lamers Or Wilfred Simons den - De Leidse bevolking krijgt steeds internationaler karakter, irlijks heeft Leiden een vertrekover- hot van autochtone bewoners. Hun Èats wordt ingenomen door nieuw- ners uit de Europese Unie, Noord- herika en Australië en in mindere ete door 'overige niet-westerse al- (bhtonen', vooral Iraniërs en Chine- Leiden heeft weinig inwoners Turkse, Marokkaanse, Surinaam- en Antilliaanse, herkomst. Hun mtal is nauwelijks veranderd, [et Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) publiceerde gisteren gege vens waaruit zou blijken dat tussen 2000 en 2003 in Amsterdam, Haar lem, Leiden, Den Haag, Rotterdam en Dordrecht de meeste mensen van buitenlandse origine komen wonen. Het CBS signaleert als trend dat de grote steden in de Randstad allochto nen aantrekken en autochtonen af stoten. Volgens woordvoerster H. Zalme van de gemeentelijke afdeling Beleidsin formatie, Onderzoek, Advies (BOA) is die conclusie in zijn algemeenheid wel juist, maar daaruit kan niet wor den afgeleid dat er in Leiden meer mensen van Turkse, Marokkaanse, Antilliaanse of Surinaamse herkomst komen wonen. Die groepen maken tezamen 8,7 procent van de Leidse bevolking uit, ongeveer 10.000 men sen. Sinds 2001 is dat aantal nage noeg onveranderd. Zalme verwacht wel dat zij de komende decennia ge leidelijk groeien tot ongeveer 20 pro cent van alle Leidenaars. Gemiddeld genomen vertrekken er uit Leiden jaarlijks ongeveer 7500 mensen. De exacte reden van vertrek kent BOA niet, maar uit eerder on derzoek blijkt dat vooral gezinsvor mers Leiden verlaten. Zij krijgen hun kinderen in Leiden, maar zoeken daarna buiten de stad een andere, grotere woning. De afdeling doet hier nu onderzoek naar. „Wat voor wo ning verlaten zij in Leiden en waar trekken ze in?", vat Zalme de onder zoeksvraag samen. Deze informatie is belangrijk voor de nieuwbouwplan- nen van de stad. De meeste mensen die 'van buiten' in Leiden komen wonen, zijn 'westerse allochtonen' en 'overige niet-wester- se landen'. Die eerste groep omvat nu 12 procent van alle Leidenaars (14.000 mensen), de tweede 5 pro cent, (6000). Opmerkelijk is de komst in 2003 van 130 Chinezen. De verkla ring ligt in de internationalisering van de Universiteit Leiden, die onder meer in China studenten werft. Tegen het aantal van 7500 vertrekkers staan gemiddeld evenzoveel vesti- gers. In 2003 had de stad een vesti gingsoverschot, toen 8000 nieuwe be woners zich op het stadhuis meld den. Op het stadhuis bestaat het ver moeden dat die groei grotendeels fic tief was. De Groningse Informatie Be heer Groep, die studentenbeurzen verstrekt, kondigde in dat jaar aan dat zij zou controleren of studenten daadwerkelijk wonen op het adres waarin zij staan ingeschreven. Enkele honderden studenten, die al in Lei den woonden, hebben zich toen als inwoner geregistreerd. Met ruim driekwart autochtone be woners is Leiden een 'witte' stad, ze ker vergeleken met Amsterdam en Rotterdam. Dat zal de komende de cennia ook zo blijven, verwacht Zalme. Weliswaar daalt het autochto ne aandeel, maar anders dan in Am sterdam en Rotterdam gaat dat 'heel geleidelijk'. Leiden heeft daardoor niet 'de sociale problemen van de grote steden en dat valt ook niet te verwachten'. I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch 'Dagblad Mogelijk opvang van daklozen of verslaafden aan Haagweg door Paul de Tombe Leiden - De gemeente Leiden on derhandelt met het bisdom Rot terdam over de aankoop van de Leonarduskerk. Het college wil het uit de jaren twintig van de vorige eeuw daterende godshuis aan de Haagweg bestemmen voor de huisvesting van maat schappelijke organisaties. Dat betekent dat de kerk onderdak zou kunnen gaan bieden aan dak- en thuislozen of verslaaf den. „Ja, we zijn in onderhandeling met het bisdom, maar het ant woord op de vraag of we de Leonarduskerk willen gebrui ken voor de opvang van daklo zen, kan ik alleen in algemene zin geven", verklaart gemeente- voorlichter Fons Delemarre. „We doen pas mededeling over de huisvesting van de diverse maatschappelijke organisaties als het hele plaatje rond is. Als we weten welke gebouwen op welke plekken voor welke func ties geschikt zouden kunnen zijn. We zijn er druk mee bezig om dat uit te zoeken." Een coördinator van de ge meente is al maanden bezig met het zoeken naar nieuw on derdak voor de diverse voorzie ningen voor druggebruikers, al coholisten en daklozen. Ook het GGD-gebouw aan de Roo- denburgerstraat is in beeld om, net als de Leonarduskerk, huis vesting te bieden aan dergelijke voorzieningen. Zo moet het Slaaphuis aan de Boommarkt daar binnen af zienbare tijd weg en is stichting De Binnenvest, gevestigd in diaconaal centrum De Bakkerij aan de Oude Rijn, op zoek naar een tweede ruimte voor dagop vang. De gemeente wil een ver plaatsbare ontmoetingsplaats (VOP) voor alcoholisten en ook Parnassia, de instelling voor verslavingszorg aan de Lange Mare, heeft meer ruimte nodig. Verder loopt het huurcontract van De Zaak, het dagbeste dingsproject voor ex-verslaaf den in het voormalige Nuonge- bouw aan de Ir. Driessenstraat, over een jaar af. De Leonarduskerk is al een jaar gesloten. De laatste viering in de oorspronkelijke 'hulpkerk' van de Hartebrug, die met Pa sen 1926 werd ingewijd, was in november 2003. Een aantal banken is geschonken aan een kerkje in Letland, waar ook de luidklok inmiddels hangt. Een tweede partij banken wordt momenteel verscheept naar Bosnië, naar een parochiekerk die daar uit de as is herrezen. Het bisdom heeft toestemming gegeven aan die kerk ook beel den, kruiswegstaties en andere waardevolle spullen te schen ken. Het orgel van de Leonar duskerk wordt gedemonteerd en opgeslagen, totdat er een goede bestemming voor is ge vonden. Voor het gebouw is de gemeen te Leiden de belangrijkste kan didaat. „Maar de gesprekken lopen nog", aldus een woord voerder van het bisdom. leiden - De fusie van vier Noord- en Zuid-Hollandse wa terschappen pakt veel duurder uit dan gedacht. Het hoog heemraadschap van Rijnland denkt echter niet dat de miljoe nentegenvaller op korte termijn zal leiden tot een verhoging van de belastingtarieven. De ftisie- kosten stijgen van 2,3 tot 3,9 miljoen euro. De forse kostenoverschrijding is vooral een gevolg van het in huren van dure adviseurs van buiten. Mede dankzij deze inzet kon het fusieproces aardig op gang blijven om zo ook daad werkelijk per 1 januari te kun nen samengaan, onderstreept het bestuur. Het voorstel is om de ontbrekende 1,6 miljoen eu ro te halen uit de reserves van het hoogheemraadschap van Rijnland en de waterschappen Groot-Haarlemmermeer, Wilck en Wiericke en De Oude Rijn stromen. Het algemeen bestuur moet zich binnenkort nog over het voorstel uitspreken. Een aantal bestuursleden heeft zich zeer kritisch uitgelaten over het ruimere budget dat nodig is. leiden - De gemeente gaat een integraal huisvestingsplan voor scholen opstellen. Daarin wor den voor de lange termijn de ontwikkelingen op het gebied van onderwijshuisvesting vast gelegd. Daarnaast moeten scholen een meerjaren onder houdsplan opstellen. Met deze twee instrumenten krijgt de ge meente beter zicht op de beno digde aanpassingen en de kos ten die deze met zich meebren gen voor de Leidse scholen. Dit zijn de aanbevelingen van de rekenkamercommissie, die de afgelopen maanden een on derzoek uitvoerde naar de kos ten van onderwijshuisvesting in Leiden. Zij deed dat op verzoek van de gemeenteraad die zich zorgen maakte over de ver wachte kostenstijging voor het onderwijs in Leiden de komen de jaren. De commissie onder wijs en cultuur steunde de aan bevelingen uit het rapport gis teravond unaniem. De conclusies van het onder zoek logen er niet om. Het ont breekt de gemeente Leiden op dit moment aan een duidelijke visie op het probleem van de onderwijshuisvesting. Beslissin gen over investeringen in de schoolgebouwen zijn veelal ad hoe en niet gebaseerd op een plan voor de lange termijn. 'Raad, neem uw verantwoorde lijkheid en stel een aantal ka ders', luidde dan ook het advies van de rekenkamercommissie. oor Silvan Schoonhoven iden - Woonbooteigenaar J. in Tol wil opnieuw een lig- latsvergunning aanvragen £de Morskade. Nadat vol- s Van Tol jarenlang een etze' tegen hem is gevoerd Dor een aantal buurtbewo- ers, wil hij via de rechtbank nieuw voor een ligplaats in nmerking komen. Groen- inks-fractievoorzitter Gerard in Hees zegt dat hij 'zich wild geschrokken' van de nieuwe invraag. „Het is een uiterst igewenste situatie. Hij weet >ch dat de buurt hem daar niet «nst?" iorgen komt de zaak voor de echter. bvestie zorgde vier jaar ge leden al voor veel onrust. Van Tcjbeschuldigde zijn buurtge- ■Mlen aan de Morskade van in timidatie, die beschuldigden Van Tol van gesjoemel met lig plaatsenvergunningen en bij de gemeente ontstond grote on rust na aanklachten van vriend jespolitiek en corruptie. De commotie ontstond toen Van Tol in 2000 een ligplaats kreeg aan de Morskade. Het zou de zesde boot worden aan de kade: één teveel, vond een aantal buurtbewoners. Een zes de boot was in strijd met het bestemmingsplan, zo waren zij van mening. Bovendien zou de boot de plek innemen van een visstek en het uitzicht op de Rijn bederven. Na protesten moest de omstre den boot weg. De bezwaarcom- missie constateerde dat de ge meente fout op fout had gesta peld bij het verstrekken van de vergunning. Uiteindelijk kreeg Van Tol een ligplaats toegewe- 2 Wevershuisje Middelstegracht wordt museum I ■BBSBHsraMira 1 etser gewond -1 aanrijding zen aan de overkant van de Rijn, langs het terrein van Noordman. Ook daar moet hij nu weg. Terug naar de Morska de. Waarom terugkeren naar een plek die zoveel problemen op leverde? Van Tol zegt dat het maar een handvol buurtbewo ners is geweest dat hem des tijds van de Morskade wilde verdrijven. Die minderheid heeft zijn 'gezin de afgelopen jaren geruïneerd' en met name buurtbewoner Eric van 't Groe- newout voert 'een hetze' tegen zijn vrouw, zijn dochter en hemzelf. „Ik ben ervan ge schrokken hoe mensen elkaar kunnen behandelen. Hoe ver ze daarin gaan." Van 't Groenewout, op zijn beurt, maakt zich boos op wet houder Van der Sande. Die had beloofd dat het bestemmings- Van Tol (links) aan boord van een woonark op een oude ligplaats in de Coebei. Archieffoto: Mark Lamers plan zou worden aangepast, zo- zogenoemde 'ligplaatsenplan' wout aan een aantal gemeente- aangepast. „Eigenlijk is hier sprake van oplichting richting bewoners en gemeenteraad", schrijft een boze Van 't Groene- danig dat er nooit meer een zesde boot aan de Morskade zou kunnen aanmeren. Dat blijkt niet gebeurd. Wel is het raadsleden. „De gemeente heeft zich weer niet aan haar plechtige toezeggingen gehou den." 4 Een oogkliniek die werkt vanuit een zuivere visie

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11