Eenderde EU blokkeert Turkije vn: europa behoeft BUITENLAND Cup a piranhasoep voor de armen 'Ruslandduitsers' groeiend probleem L I s J meer immigranten Seksslavinnen krijgen geen geld van Japan ul ri •Q dt iar Janoekovitsj roept hulp Den Haag in Buitenaards in Bhopal iriname: Einde udie moorden 411 dinsdag 30 november 2oo4 iamaribo - Het gerechtelijk aronderzoek naar de Suri- imse decembermoorden van is formeel afgerond. Tot rerdachten behoren oud-le- ifficier E. Boerenveen en ex- jiister E. Alibux. De hoofd- dachte, ex-legerleider en dig parlementslid Dési Bou- ie, is naar verluidt ook opge ien. Op 8 december 1982 riden vijftien prominente te- ïstanders van zijn regime in Fort Zeelandia in de Suri- imse hoofdstad om het leven iracht. pheldering dood en vrouw. inister Gaymard ivolger Sarkozy cele donesiërs: Op iar Fallujah '1«TA - Circa 300 Indonesi- 'P vrijwilligers hebben zich al jon iove mi stei oeti emeld om in het Iraakse ijah tegen de Amerikanen chten. Zondag hadden Indonesiërs voor de Ame- inse ambassade in Jakarta ogd. Zij protesteerden te- iet bloedbad van Fallujah circa tweeduizend doden ;e vallen. erd unir gevraagd arta - De weduwe en de op- ger van de vergiftigde Indo- J, ische mensenrechtenactivist nir dringen bij Nederland l0rb i op de overhandiging van am volledige onderzoeksrap- lc}t 11 over de toedracht van zijn ifj j trlijden. Zo niet dan maakt irrit zich volgens de smt nsenrechtenorganisatie l IjQ ihidiq schuldig aan 'belem- jn g ring van de rechtsgang'. opman Kellogg >bt" inister Bush ing 5hington - De topman van 0 Amerikaanse concern Kel- Carlos Gutierrez, wordt ister van Handel in de nieu- igeringsploeg van presi- |t Bush. Gutierrez (51) werd ren in Cuba, was tijdens de tsovername door Fidel o in 1959 met zijn familie ';antie in Miami en bleef Gutierrez heeft sinds vijf de dagelijkse leiding van igg, dat bekend is van ont- iroducten als Com Flakes. Lba laat jssidenten vrij - Cuba heeft zeker zes [identen vrijgelaten die al Is vorig voorjaar vastzaten. :es behoren tot een groep |75 tegenstanders van het lanse regime die in 2003 [opgepakt en celstraffen ;en van zeven tot 28 jaar. Ie vrijgelaten mensen be- ;n Margarito Broche en Lopez, twee promi- le activisten. Buw-Zeeland len homotrouw mngton - Nieuw-Zeeland een geregistreerd partner- ap invoeren. Homohuwelij k-zullen echter niet worden /ve" end, ook al zijn die in het inland legaal gesloten. Wel ien|nen 'buitenlandse' homo- var»elijken in Nieuw-Zeeland len omgezet in een geregi- ird partnerschap. Nieuw- id wil ervoor zorgen dat mwelijk voorbehouden aan een verbintenis tussen brussel/anp - Nederland stelt voor dat eenderde van de huidi ge 25 EU-lidstaten aan de nood rem kan trekken om onderhan delingen met Turkije over lid maatschap van de unie weer te stoppen ofte schorsen. Dat zou mogelijk moeten zijn als minstens negen lidstaten vinden dat Ankara niet in de pas loopt met mensenrechten of handhaving van de rechts staat. Dat bleek gisteren uit ont werpteksten. Nederland stelt als huidig EU- kiev gpd/anp - De Oekraïense premier en presidentskandi daat Janoekovitsj heeft Neder land als voorzitter van de Euro pese Unie om hulp gevraagd. De eerste minister wil dat Den Haag de oppositie oproept „werkelijke onderhandelingen" te beginnen om de politieke cri sis te bezweren. Minister Bot laat via zijn woordvoerder weten dat Ne derland al volop bezig is met bemiddelen. Maar de voorzitter van de EU wil niet intervenië ren in het conflict. „Het gaat er om wat de inwoners van Oekra- ine zelf willen. Wij kiezen geen partij." Tot dusver heeft Janoekovitsj alleen buitenlandse steun ge zocht in Rusland. De Oekraïen se oppositie stelt dat de pre mier zelf helemaal geen interes se heeft in onderhandelingen. Aftredend president Koetsjma van Oekraïne zegt voorstander te zijn van nieuwe presidents verkiezingen. Oppositiekandi daat Joesjtsjenko zei eerder al nieuwe verkiezingen te willen. Hij vecht de uitslag bij het hooggerechtshof aan wegens grootschalige fraude. Een nieu we stembusgang moet een ein de maken aan de politieke crisis waarin het land verkeerd sinds de presidentsverkiezingen van vorige week.. Premier Janoekovitsj, die de verkiezingen formeel heeft ge wonnen, sluit nieuwe verkiezin gen niet langer uit, maar deze zouden volgens hem alleen mogen plaatsvinden als fraude bij de eerdere verkiezingen wordt bewezen. Bovendien zouden alleen de kiezers in de regio waar fraude is geconsta teerd hun stem opnieuw mo gen uitbrengen. De fraude zou vooral plaatsgevonden hebben in het oosten, de machtsbasis van Janoekovitsj. voorzitter overigens nog niet voor om te gaan praten met An kara. Daarover nemen de Europese regeringsleiders volgende maand een besluit. Nederland pleit er ook indirect voor dat Turkije Cyprus erkent en houdt de mogelijkheid open voor een permanente stop voor Turkse werknemers om in andere Eu ropese lidstaten aan de slag te gaan. Daarbij gaat het dan wel om Turkse arbeidskrachten die nog niet officieel in de EU woonachtig zijn. Turkije zou ook pas op zijn vroegst na 2014 kunnen toetre den tot de EU als de onderhan delingen succesvol zijn. Dat heeft ermee te maken dat in 2014 weer een nieuw merjaren- programma voor de Europese financiering begint. Wanneer minstens eenderde van de lid staten, oftewel negen EU-lan- den, vindt dat Turkije de men senrechten met voeten treedt, dienen deze lidstaten ook aan te geven onder welke voorwaar den de gesprekken weer kun nen beginnen. De lidstaten moeten daar ook besluiten over nemen met een meerderheid van stemmen. De Europese Commissie stelde in haar advies voor dat alleen zij aan de noodrem zou mogen trekken. Het kabinet- Balkenende gaf vorige week in de Tweede Ka mer al aan dat ook lidstaten dit recht dienen te krijgen. Op aan dringen van Europarlementari ërs is daarvoor de drempel van minimaal eenderde van de 25 EU-landen gekozen. De Turkse minister Gül van Buitenlandse Zaken zei in een reactie de eisen pas te willen overwegen als de Europese Unie het groene licht heeft ge geven voor toetredingsgesprek- ken. Hij noemde de uitgelekte ont werptekst een „tactiek". Gül zei verder dat de EU zijn verplich tingen tegenover Turkije moet nakomen. Hij zei er van uit te gaan dat Ankara tijdens de EU- top in december een datum krijgt te horen wanneer de toe- tredingsonderhandèlingen gaan beginnen. door onze correspondente Hetty van Rooij brussel/gpd - West-Europa heeft een vloedgolf immigran ten nodig. Om het huidige wel vaartsniveau te handhaven, moet van de jaarlijkse groei van de wereldbevolking, de helft naar Europa trekken. En dat over een periode van 40 jaar. Als Europa er niet in slaagt die stroom in goede banen te lei den, leidt dat tot een lagere le vensstandaard en een tweede ling in de samenleving. Dit stelt de Verenigde Naties in een rapport over de economi sche en sociale ontwikkeling van de wereld. Voor de verou derende bevolking van West- Europa wordt de huidige le vensstandaard onbetaalbaar zonder grote aanwas van jonge arbeidskrachten. Dat zullen im migranten moeten zijn. Maar een toestroom van immigran ten met andere zeden en ge woonten is voor veel mensen beangstigend. Ze vrezen voor hun eigen culturele identiteit. Er is echter geen keus, stelt de VN. De vraag is niet of Europa immigranten nodig heeft, maar of de landen er in slagen hen op een goede manier op te ne men. De bevolking van Europa zou tussen 1995 en 2000 met 4,4 miljoen mensen (1,2 procent) zijn afgenomen als er in die pe riode geen vijf miljoen immi granten waren gearriveerd. Maar als er, conform de ver wachtingen, de komende 40 jaar per jaar 600.000 immigran ten bijkomen, is dat onvoldoen de het welvaartspeil in Europa op peil te houden. Het aantal immigranten zou tot een vrij wel onmogelijke hoogte moe ten stijgen om een balans te houden tussen werkenden en niet werkenden", stelt de VN. Frankrijk wordt als voorbeeld genoemd. Dat land laat de ko mende decennia naar schatting 3,75 miljoen immigranten toe. Maar om de balans tussen wer kenden en niet werkenden te handhaven zouden dat er bijna negen miljoen moeten rijn. De komst van immigranten uit Centraal en Oost Europa naar West Europa is geen oplossing omdat dat de landen van her komst alleen maar zwakker. De VN noemt de ontwikkelin gen uniek. In het verleden ver trokken miljoenen Europeanen naar andere werelddelen, maar na de economische groei van de jaren vijftig en zestig is Euro pa zelf een 'magneet' gewor den. Daar zijn de meeste lan den niet op voorbereid. Ze Be schouwen zichzelf niet als 'im migratieland' zoals bijvoor beeld de Verenigde Staten, Ca nada, Australië en Nieuw-Zee land die hun beleid daar ook op hebben afgestemd. bhopal - Schoolkinderen in het Indiase Bhopal spelen bij de jaarlijkse sportwedstrijden voor buitenaardse wezens. Gisteren was het twintig jaar geleden dat in Bhophal, in Centraal India, bij een ontploffing in een chemische fabriek van het Amerikaanse bedrijf Union Carbide meer dan 2.000 mensen om het leven kwamen. De gevolgen van de explosie hebben volgens Amnesty International nog altijd een verwoestende uitwerking op het leven in de omliggende dorpen. Foto: EPA tokio/anp - Koreaanse vrou wen die in de Tweede Wereld oorlog in het Japanse leger dienden als seksslavin en mili tairen die onder dwang voor Ja pan moesten vechten, krijgen geen compensatie. Dat heeft het Japanse hooggerechtshof gisteren geoordeeld. De 35 kla gers, onder wie nabestaanden van de slachtoffers, hadden ie der 20 miljoen yen (ruim 146.000 euro) schadevergoe ding geëist. Het hooggerechtshof hield be sluiten van lagere rechters over eind. Het hof oordeelde volgens het persbureau Kyodo dat de huidige Japanse grondwet niet voorziet in compensaties voor schade die het land tijdens de Tweede Wereldoorlog aanricht te. Het proces gaat terug tot 1991 toen drie Zuid-Koreaanse vrou wen via de Japanse rechter pro beerden compensatie af te dwingen. Zij waren de eersten die na decennia zwijgen en ver zwegen te rijn de situatie van de seksslavinnen in de open baarheid brachten. De klagers reageerden teleurge steld op de uitsrpaak. „We kun nen geen woorden vinden voor de woede en wanhoop die we voelen", aldus de leider van de Koreaanse vereniging van oor logsslachtoffers, Yang Soon-Im. „Tot nog toe zagen we Japan als een ontwikkeld, geciviliseerd land. Nu kunnen we het alleen zien als onmenselijk." Het Koreaanse schiereiland heeft veel geleden onder de soms brute Japanse bezetting, die duurde van 1910 tot 1945.Historici stellen dat ten minste 200.000 jonge vrouwen, eufemistisch aangeduid als troostmeisjes, gedwongen wer den in Keizerlijke Japanse Leger te werken. De meesten kwamen uit Korea, maar ook vrouwen uit Taiwan, China, de Filipijnen en het toenmalige Nederlands- Indië werden op deze manier misbruikt. ijs - De Franse minister van lbouw Hervé Gaymard t Nicolas Sarkozy op als mi- ir van financiën. De 44-jari- 1 aymard is een deskundige nancieel-economisch ge- Gaymard geldt als een w bondgenoot van presi- Jacques Chirac. Sarkozy, l eergisteren uitgeroepen lider van de UMP. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo/gpd - Op de menukaart van de meer verfijnde restaurants zal het niet komen. Toch koestert de Braziliaanse onderzoeker Edson Lessi hoge verwachtingen van zijn uitvinding: piranha soep in poedervorm. De soep is bestemd voor gezinnen met een klei ne beurs. Lessi kreeg zijn inval, toen Braziliaanse president de Lula verleden jaar zijn hongerbe- strijdingsprogramma Fome Zero lanceerde en de allerarmsten voedselbonnen gaf. Wat is goed koop en voedzaam tegelijk, vroeg Lessi zich af. Zijn oog viel op de piranha. Deze vraatzuchtige vis met zijn vlijmscherp'e tanden komt in grote hoeveelheden voor in het Amazonegebied, maar de vissoort wordt alleen geconsumeerd in de oe verdorpen. Hij begon te experimenteren en dat heeft vier typen piranhasoep opgeleverd, ge schikt voor elke portemonnee. De duurdere instant 'cup a piranhasoep' komt in sachets en is voor individueel gebruik. De soep uit familiepak is goedkoper en moet doorgekookt worden. Voor scholen heeft Lessi een soep ont wikkeld op basis van kruiden en zetmeel, die leerlingen voorziet in eenderde van hun dagelijk se eiwitbehoefte. Het vierde en laatste type pi ranhasoep is afgestemd op de voedselpakketten van de regering voor de allerarmsten. Het bevat extra ingrediënten om de ondervoeding snel de baas te kunnen. Lessi, die verbonden is aan het Nationale Amazo ne Onderzoeksinstituut (Inpa), staat nu op het punt octrooi aan te vragen. Hij is niet bang, dat zijn uitvinding het natuurlijk evenwicht in de Amazone verstoort. „Minder piranha's betekent juist meer overlevingskansen voor andere vis soorten", stelt de uitvinder. Etnische Duitsers uit Sovjet-Unie steeds meer een geïsoleerde bevolkingsgroep isarrest Aung Instabiliteit bedreigt Roemenië h Suu Kyi langer iooN - De Birmeese autori- hebben het huisarrest bppositieleidster Aung San |Kyi met een jaar verlengd. Kyi wordt sinds mei 2003 de militaire leiders van la (Myanmar) vastgehou- Ze werd onder huisarrest aatst na gevechten tussen aanhangers eh menigte langers van de junta. Sinds irveifember zit ze weer in haar n dqi huis in Rangoon, e" 'itsland test tondheidskaart - De Duitse autoriteiten punjristeren een eerste proef 'en Ijnnen met de invoering van dezöronische 'gezondheids- ige 8en'. Deze chipkaarten zijn swollve een bewijs van verzeke- 1 eeitegen gezondheidskosten lie nfeen kleine databank met n- Binteninformatie. Op de worden gegevens van de bier ingevoerd, zoals de be- Vofen aan artsen en specialis- en zelfs 05. genfoto's. door onze correspondent Cees van Zweeden boedapest/gpd - Roemenië gaat een periode van politieke insta biliteit tegemoet, nu geen van de partijen een absolute meer derheid in het parlement heeft verworven. De regerende soci aal-democratische PSD bleef steken op 35 procent van de stemmen, zo bleek gisteren uit de eerste uitslagen van de par lementsverkiezingen. Dat was maar drie procent meer dan de oppositionele alliantie van libe ralen en democraten. De sociaal-democraten zouden een regering kunnen vomien met steun van de ultrarechtse Groter Roemenië Partij van de omstreden Vadim Tudor, die dertien procent kreeg. Maar premier Nastase, leider van de PSD, sloot dat gisteren uit. Tu dor had eerder al gezegd niets met de sociaal-democraten van doen te willen hebben. De PSD zou nu alleen nog een kabinet kunnen vormen met de kleine Democratische Alliantie van Hongaren in Roemenië, vooropgesteld dat deze partij van etnische Hongaren de kies drempel van vijf procent haalt. Dat zou de Hongaren echter onevenredig veel macht geven. De partij dwong vorig jaar al de aanleg af van een autoweg af van Boekarest naar Oradea aan de Hongaarse grens, een pro ject dat twee miljard euro gaat kosten. De nakende periode van insta biliteit komt op een moment waarop Roemenië in de eind sprint ligt om het lidmaatschap van de Europese Unie binnen te halen. Dat lidmaatschap is gepland in 2007, maar Brussel sluit uitstel niet uit. Roemenië moet eerst verdere vooruitgang maken bij de bestrijding van corruptie en bij de hervorming van zijn justitieel systeem. Waarnemers voorspellen dat een zwakke regering de positie van de president zal schragen. Op papier heeft de president vooral een ceremoniële functie, maar zijn stem zou doorslagge vend kunnen rijn als het parle ment te verdeeld is. Pas na 12 december zal duide lijk worden wie de nieuwe pre sident is. Geen van de kandida ten haalde eergisteren, toen te gelijk met de parlements- ook presidentsverkiezingen werden gehouden, de vereiste absolute meerderheid. Premier Nastase, die naai- het ambt van president dingt, kreeg maar enkele pro centen meer dan Traian Bases- cu van de liberaal-democrati sche alliantie. Op 12 december zal Nastase zich opnieuw presenteren als de man die als premier over vier jaar van economische groei heeft gepresideerd. De econo mische groei heeft sinds 2000 rond de vijf procent per jaar ge schommeld, de inflatie is tot minder dan tien procent gere- duceerd.Basescu, de huidige burgemeester van de hoofdstad Boekarest, schildert zijn oppo nent Nastase af als een corrup te oud-communist. Basescu, een voormalige kapi tein, wordt gezien als een suc cesvol bestuurder van Boeka rest. Hij heeft campagne ge voerd tegen Nastase als een 'mister clean', iemand die wars is van corruptie. Basescu wordt ook beschouwd als liberaler dan Nastase op economisch ge bied. door onze correspondent Wierd Duk wiTTSTOCK - Ze spreken geen Duits, zijn werkloos, gaan uit sluitend om met lotgenoten, zijn verslaafd aan drugs en al cohol en belanden regelmatig in de criminaliteit. Jonge Rus sen in Duitsland integreren niet of nauwelijks en vormen een sociaal probleem. In jeugdin richtingen komt bijna een kwart van de bewoners uit de voormalige Sovjet Unie. Meer dan vier miljoen 'Russ- landdeutsche' - etnische Duit sers uit de Sovjet Unie - leven in de Bondsrepubliek. Immi granten als Eduard Wulf (63), een grof gebouwde boer die met zijn vrouw Nadezjda zijn dorp in Kazachstan verliet en nu in het Ontmoetingshuis in Wittstock met een tafel vol lot genoten bliny's (Russische pan nenkoeken) eet en thee drinkt. Met zijn Duitse buren heeft Wulf nauwelijks contact. „We hebben niets te bepraten." Zijn echtgenote heeft heimwee en kijkt de hele dag Russische tv. Ach", schampert Eduard, „rij klaagt alleen maar." Maar, zo geeft hij toe, als rijn kinderen niet ook in Duitsland waren, was hij allang teruggekeerd. „De Duitse staat geeft ons geen werk. En ik schaam mij om m'n hand op te houden." Eduards voorouders trokken eeuwen ge leden naar het Oosten, gelokt door godsdienstvrijheid, belas tingvrijstelling en rentevrije le ningen voor de bouw van hun huizen. Maar sinds de jaren vijftig van de vorige eeuw keren de Duitse emigranten uit Oost- Europa terug naar hun vader land. Verreweg de meesten ko men uit de voormalige Sovjet Unie, waar zij lang werden ge discrimineerd. Na de val van de Muur was er Kinderen van 'Ruslandduitsers' in Foto GPD/Madlen Wirtz sprake van een vloedgolf, zo'n 400.000 per jaar. Het aantal is sindsdien afgenomen tot 80.000, maar het integratiepro bleem is groter geworden. Sprak begin jaren negentig nog 75 procent van de tèrugkeren- den Duits, nu is dit 20 procent. Het gaat meestal om verre ver wanten van Russische Duitsers die weinig meer hebben met de Duitse taal, cultuur of mentali teit. Zij krijgen woonruimte toege- het ontmoetingshuis in Wittstock. wezen in steden als Wittstock (ex-DDR). Velen vinden geen werk en glijden af in melancho lisch nietsdoen. Hun kinderen hokken samen, spreken Rus sisch en gebruiken veel meer drugs en alcohol dan Duitse leeftijdgenoten. Soms komt het tot rellen met neonazi's. Twee jaar geleden werd in Wittstock de 24-jarige Kajrat Batesov door dronken rechtsradicalen met een zware steen vermoord. De 'Russen' worden door neonazi's gehaat, weet Aleksandr (21). .Alleen al omdat wij Hitier hebben versla gen." Maar anders dan andere immi granten laten de 'Russen' niet met zich sollen. Zij groeiden op in een harde en vaak geweldda dige samenleving en weten hoe ze terug moeten slaan. In Wittstock gingen ze op nazi- jacht. Ook elders hebben Russi sche Duitsers gewapend met autokrikken en pistolen het heft al in eigen hand genomen. „Toen de Evangelische Ge meente na de moord op Kajrat een verzoeningsbijeenkomst organiseerde, kwamen alleen rechtse jongeren opdagen", vertelt sociaal werkster Marion Duppel. „Die waren bang ge worden." Kennelijk onder de indruk van de onverschrokkenheid van hun tegenstanders, wijzigde de top van de neonazi's hun koers. Eduard: „Ze stappen nu op on ze jongens af en zeggen: 'jullie rijn ook Duitseraptem op ons want de Turken en Vietname- zen stelen jullie én onze ba nen'." Om de integratie te bevorderen werden in Wittstock cursussen opgezet voor werkloze jongeren in gemengde Duits-Russische groepen. Hier leren de cursis ten hoe ze moeten solliciteren en hoe ze zich op hun werk moeten gedragen. Aleksandr doet sinds een paar weken mee 'om de taal te leren'. Hij is vast besloten van rijn nieuwe leven een succes te maken en werk te vinden. .Alleen als ik Duits spreek, maak ik een kans." Dat beseft de landelijke politiek kennelijk ook. Een nieuwe im- migratiewet die op 1 januari in gaat voorziet in het afnemen van een taaltest in de woon plaats van de immigrant voor dat die naar Duitsland vertrekt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7