T gezondheid ernhard erslechterd fr y 'Met de prins kun je altijd iets regelen' Gezicht Mohammed B. p.oht,e: K,nd met zonder balk op de tv Station Leiden plat na bommelding T?nieuw vocht in borstholte worden islamiet iaag/gpd - Prins Bernhard slecht aan toe. Behalve laardige uitzaaiingen van imor in zijn longen heeft ik darmkanker. Zijn gezond- ;aat geleidelijk achteruit, lakte de Rijksvoorlichtings- (RVD) gisteren bekend. ses Margriet besloot haar lagse bezoek aan Kenia af iggen. In plaats daarvan Ize gisteren langs op paleis tdijk. Het gezin van konin- Jeatrix is volgens verwach- Imorgen wel voltallig aan- bij de uitreiking van de Clausprijs in Amsterdam, iblieke koninklijke agenda Os£ ^omende maand vrijwel sof 13 -jange prins heeft op- !Wfl v vocht in zijn borstholte. i/ordt veroorzaakt door uit- aal pgen van de kwaadaardige zen r in zijn longen. De ver- 1 o: ng waarvan een week gele- en: i log sprak was, is verdwe- De nu ook vastgestelde ,^r?jkanker veroorzaakt 'em- klachten'. De RVD liet we- at de prins 'niet stervende' rins ontvangt buiten de fa- li nauwelijks bezoek meer. ren kwamen nog wel een paar oude kameraden langs. Premier Balkenende die kort geleden de prins bezocht, noemde gisteren de toestand van Bernhard opnieuw 'zorge lijk'. De kortademigheid speelt prins Bernhard sinds de zomervakan tie in Italië parten. Begin deze maand knapte hij op na het af tappen van overbodig vocht in zijn borstholte. Volgens een woordvoerder van de RVD be staan er vooralsnog geen plan nen opnieuw een drain te plaatsen. Het was bij het onderzoek naar de kortademigheid dat dokto ren de longkanker constateer den. Opereren of behandelen had geen zin meer, zo lieten ze meteen weten. De prins, die in zijn leven al een recordaantal operaties achter de rug heeft, zou ook geen ingreep meer wensen. Bernhard werd twee keer eer der wel behandeld voor kanker. In november 1994 werd met succes een tumor in de dikke darm weggenomen. In 2000 werd Bernhard geopereerd voor een tumor in de borst. Pagina Binnenland i: 'Hoogbejaarde leeft op de reservetank' (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad oor superkorting op één of beide ohnson Bros serviezen! 1_ Knip vandaag uw spaar- zegel uit deze krant! EC Mijn wereld, mijn krant. Leidsch^ Dagblad COMMENTAAR FOTO MOHAMMED B. bpenbaar ministerie heeft ravond in het tv-program- Ipsporing Verzocht de foto fl Mohammed B. getoond r het bekende balkje voor ten. justitie meent dat er rwegende factoren in het ig zijn waarom kon worden reken van de stilzwijgende aak de verdachte enigszins rkenbaar in beeld te bren- het op zichzelf unieke be- nooit eerder zijn onbe te foto's van vastzittende ver ten geplaatst - t het OM in zijn rzoek naar de d op Theo van informatie te en inwinnen die essentieel it gaat daarbij vooral om de hoe de verdachte op de jan de moord van zijn wo- in Amsterdam-West naar is gegaan, met wie hij on- fg of op de plaats van de d contact heeft gehad en of t route die Van Gogh van luis naar zijn werk aflegde ëvoren in kaart heeft ge- ■it. lotivatie om het balkje op to weg te laten lijkt aan vechtbaar, maar is te billijken. Als het OM zegt argumenten in huis te hebben om van de huidi ge beleid af te wijken, moet er in dit specifieke geval en gezien de ernst van de zaak op worden vertrouwd dat de keuze niet lichtzinnig is gemaakt Het - in kort geding afgewezen - protest van de advocaat van Moham med B. is daarbij discutabel. Hij vreest voor het leven van zijn cliënt Maar het is de vraag is of die ooit in de samenleving te rugkeert Dat alles neemt niet weg dat het gevaar van de glijdende schaal op de loer ligt In een volgend geval zal de verleiding groot zijn de afspraken opnieuw wat ruim te interprete ren. De rol van internet - veel foto's van Mohammed B. zijn er al op te vinden - speelt daarbij ongetwijfeld een rol. Het is nu aan justitie erop toe te zien dat de uitzondering de regel blijft bevestigen en dat het beleid rond privacy en bescherming van verdachten ook na deze zaak zorgvuldig wordt nage leefd. Adriaan Brandenburg de weg vragen den haag/gpd - Het gezicht van Mohammed B., die verdacht wordt van moord op de cineast Theo van Gogh, is gisteravond in zijn geheel op televisie te zien geweest. Dat gebeurde eerst in het SBS-programma Actienieuws en later op de avond pas in Opsporing Ver zocht, dat daarvoor toestem ming had gekregen van de rechter. Het openbaar ministerie (OM) had besloten tot volledige pu blicatie in het AVRO-program- ma, omdat justitie denkt dat dit de enige manier is om er achter te komen wat Mohammed B. deed vóórdat hij de moord pleegde. Zo wil het OM weten hoe hij van Amsterdam-West naar Amsterdam-Oost is ge reisd, of er een organisatie ach ter de moord zit en of hij vaker is gesignaleerd rond het huis van Theo van Gogh. Volgens de voorzitter van het college van procureurs-gene raal De Wijkerslooth is de zaak van dermate groot belang voor de samenleving, dat het gezicht van de verdachte bij hoge uit zondering geheel mag worden getoond. Dat is namelijk niet gebruikelijk bij verdachten. De Wijkerslooth heeft de makers van het tv-programma echter verzocht dit onderdeel zo te rughoudend mogelijk te bren gen. „Willen jullie het zó verza kelijken dat het niet meer leuk is." Het is de tweede keer dat het gezicht van een verdachte zon der zwart balkje op tv is ver toond. Eerder gebeurde dat met een ontsnapte tbs'er. In deze zaak had de Duitse tv al beslo ten af te wijken van de gangba re terughoudendheid bij ver dachten. Het Nederlandse OM besloot toen dezelfde procedu re te volgen. Volgens advocaat Plasman worden met de verto ning van een recente foto zon der balk de elementaire grond rechten geschonden van de man die wordt verdacht van de moord op Theo van Gogh. Pagina Binnenland i: Internet zet met Mohammed B. discussie over privacy op scherp aken - Automobilisten in de Duits-Limburgse grensstreek moeten voortaan alleen aan volwassenen de weg vragen en niet aan kinderen. Dat liet de politie in Aken gisteren weten. In de afgelopen tijd werden en kele kinderen in de grensstreek bijna ontvoerd. De politie deed hier onderzoek naar en wil met de oproep verdenkingen van ontvoering van kinderen voor komen. De Duitse politie nam contact op met de politie in Ge leen. waar een onbekende man op 23 november probeerde een 12-jarig meisje te ontvoeren. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor f9.75 BI Ja. ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0.41 per dag! Naam: M Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: (l.v.m. bezorgconi Geboortedatum: emailadres: Stuur de bon In een ongefrankeerde envelop naar 1 Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127. 1800 VB Alkmaar I Gratis tel. 0800 - 171 1. E-mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar l www.leidschdagblad nl I Deze aanbieding Is geldig tot 31 maart 2005 I I WIJ gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in I de colofon van de krant vindt u nadere Informatie I Mijn wereld, mijn krant. J Leidsch#0?t Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad T l umetj^f K» 'fT - 2" -7" lv-« Steeds meer Nederlanders Minister Van der Hoeven op bezoek nf bij school Houtmarkt Wende Snijders en haar liefde voor het Frans in Alphen @0 SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar: speurder@hdc.nl Tel.: (072) 519 6868 Fax (072) 519 6869 Van Moorsel en Dekker wielrenners van het jaar 2004 Later zon BS 5/& Supertransport voor megajacht leiden - Een 38 meter lang dek huis is vannacht met veel pas en meetwerk door de Leidse wateren geloodst. In de loop van vandaag brengen slepers het naar Papendrecht, waar het als onderdeel van een reusach tig jacht wordt gemonteerd. De Leidse jachtbouwer Akerboom heeft het dekhuis gemaakt. Wie de eigenaar van het jacht is, is niet bekend. Pagina R1 dinsdag 30 NOVEMBER 2004 'Ziektekosten 8 procent omhoog' den haag - De particuliere ziek tekostenverzekering voor een gemiddeld huishouden stijgt volgend jaar met 8 procent. Dat blijkt uit onderzoek van de website www.verzekeringssi- te.nl. De stijging is twee keer zo hoog als het ministerie van volksgezondheid heeft voor speld. De site heeft de premies van de ziektekostenverzeke raars voor 2004 en - voor zover bekend - 2005 met elkaar verge leken. Ook de wettelijke bijdra gen gaan met 3 tot 8 procent omhoog. Enkele verzekeraars moeten hun verzekerden nog inlichten over de premiestij ging. De nieuwe ziekenfonds premies worden later bekend. Een grondige speurtocht naar een verdachte koffer op station Leiden Centraal levert niets op. Rond half elf is het sein weer veilig. Foto: Henk Bouwman Treinreizigers reageren gelaten op ongemak leiden - Een bommelding heeft gisterochtend station Leiden Centraal een klein uur lang platgelegd. De politie sloot uit voorzorg ook station Voorschoten en Lei den Lammenschans af. Iemand zou een verdachte koffer op de rails in de richting van Den Haag hebben neergelegd en vervolgens zijn weggelopen. De koffer werd echter niet aange troffen. Omdat de politie het station had verkend, hoefde de Explo sieven Opruimingsdienst niet langs te komen. Wie de melding heeft gedaan, wilde de politie niet zeggen. Het publiek, dat bij de voor- en achteringang werd tegengehou den, reageerde gelaten op het politieoptreden. Bij de meesten overheerste de irritatie over het missen van een aansluiting bo ven de angst om misschien ge tuige te zijn van een terroristi sche aanslag. „Ik weet dat dit op dit moment een ongepaste vraag is", formu leerde een jongen aarzelend. „Maar weet u misschien hoe lang dit gaat duren?" Nog min stens een uur, was het routi neuze antwoord van de con ductrice voor het roodwitte po- litielint. „Ik moet het vliegtuig halen naar New York!" zei een ander. Wat de oorzaak is van de blokkade, wilde een Engelstali ge man graag weten, zodat hij het zijn baas kan uitleggen. „A I bomb", antwoordde de con ductrice. „They found a bomb." Een paar minuten later, rond half elf, was het al voorbij. Alsof het stationsgebouw feestelijk werd geopend, zo viel het lint op de grond. De menigte stroomde het gebouw in. Vier veiligheidsmensen in bur ger praatten na op het plein. „Ik heb het woord bom niet in de mond genomen", aldus één van hen. „Dan hadden we ook het hele plein in een straal van zoveel meter moeten afzetten", zei een tweede. „Is het wat of niet, dat is elke keer weer een moeilijke beslissing", voegde een derde toe. „Voor je het weet heb je paniek." Edwin Smulders (Story), Joop van Tellingen (Party), Ab Blauw (Telegraaf), Bob Huitink (Privé), Reni van Maren (Weekend) en freelancer Henk Jan van Beek met de camera in de aanslag bij het paleishek. Foto: Ton Kastermans Paparazzi bij Soestdijk zullen Bernhard missen door Willemien Schenkeveld baarn - Het is koud, een tikje mistig, eigenlijk wel pas send bij de gelegenheid. Binnen in Paleis Soestdijk ontvangt de doodzieke Prins Bernhard familieleden en een enkele goede vriend. En ja hoor, ook andere gasten melden zich prompt. Buiten aan het paleishek staan de fotografen te wachten op het onvermijdelijke: „Ik ben hier omdat het waarschijnlijk voor het laatst is dat er hier op Soestdijk iets te fotograferen valt. Om één voor twaalf gisterochtend kwam de Rijksvoor lichtingsdienst met het bericht dat het slecht gaat met de prins, nog geen half uur later verscheen de eerste fotograaif bij het paleishek. Zo gaan die dingen. „Je weet van te voren dat je niks gaat maken. Hooguit 'familie stapt uit en gaat naar binnen'. Maar je wilt er toch bij zijn", zegt Joop van Tellingen, die in opdracht van Party staat te kleumen. Zijn collega Edwin Smul ders, die zijn foto's aan Story slijt: „Als de Rijksvoor lichtingsdienst uit zichzelf met een e-mail komt dat het slecht gaat, dan gaat het héél slecht. Maar hoe slecht? Het schijnt dat Irene nog in Italië is." De persfotografen, gewapend met enorme lenzen, zijn zeker niet voor het eerst bij Soestdijk te vinden. De se rieuze pers heeft voor het midden gekozen. De foto grafen van de roddelpers hebben zich meer rechts ge posteerd. Uitzicht op de privé-vertrekken én op de uit gang, want alleen daar maak je kans op een plaatje van een bedroefde bezoeker achterin een auto. Een klein verlicht raampje op de eerste verdieping, vlak naast de hoofdingang. Daarachter ligt Bernhard, weten de fotografen. „Ik zal 'm missen hoor", zegt Joop van Tellingen. „Hij is altijd geweldig geweest voor de pers. Niks geen camerahaat, integendeel. 'Sta ik erop?'was het altijd. Of 'hebben jullie al iets goeds?' En anders re gelde hij wel een leuk plaatje voor ons." Van Tellingen heeft nog wel eens geld van de prins geleend, herinnert hij zich. „Het hotel in Lech was veel duurder dan ik had verwacht en mijn spullen waren in beslag geno men. Toen heb ik Bernhard op zijn persoonlijke num mer gebeld en hij stuurde iemand om het voor te schieten. Zo is hij. Met de prins kun je altijd iets rege len." En hij kent 'm al jaren, vanaf de eerste défilés veertig jaar geleden. Ook op Bemhards verjaardag was hij steevast in Baarn te vinden. „Klokslag twee uur ging hij dan met zijn schoonzonen golfen op De Pan." Henk Jan van Beek staat er ook een beetje uit lokale nostalgie. „Dit is waarschijnlijk voor het laatst dat je zo bij het paleis staat", zegt de Soester freelance-fotograaf, die als schoolkrantredacteur nog eens illegaal in de pa leistuin rondliep. Wintersport is uit en New York is in eindhoven - Door lage dollar kiezen dit jaar meer mensen er voor de kerstdagen in New York door te brengen. Ook de korte zonvakantie is populair. De wintersport raakt steeds minder in trek. Omdat kerst en nieuw jaar in het weekeinde vallen kiezen velen mensen voor een kort maar luxe verblijf. Egypte is erg gewild. De accommoda ties zijn goed en de hotels stun ten met prijzen. Ook Londen en Parijs doen het goed. Veel men sen gaan er kort voor de kerst shoppen en keren voor nieuw jaar terug. Scandinavische ste den als Oslo, Stockholm en Ko penhagen worden nu echt ont dekt. Voorheen betaalde je zo'n 700 euro voor een ticket, nu vlieg je er al heen voor 50 tot 80 euro. Pagina economie

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1