Playboy wil foto's niet op internet MEDIA Het afscheidsschot van Jan Haasbroek Sinterklaasaanbod op tv barst uit zijn voegen Discussie over penislengte bij de cappuccino I Plaatjes Georgina verboden Arend Langenberg bezig met zijn eigen talkshow Massaal bezoek Tokkie-tv efilms voor 06 gekozen ersum - De publieke om- i hebben zes scenario's ikozen voor de nieuwe Te ns. Ze gaan binnenkort in luctie en worden in het jaar van 2006 uitgezonden, es scenario's en schrijvers Magic (IKON) van Hugo ien, Eilandgasten (NCRV) Jan Veldman, Schnitzelpa- (NPS) van Marco van en, Bolletjes Blues (RVU) Karin Junger en Brigit Hel- us, Thos Aders (VARA) van van de Velde en Een nieu- aan (VPRO)van Kees Prins rank Ketelaar. jrwatch is chtste tv-serie en - De internationaal be- e Amerikaanse tv-serie ratch is het slechtste bui- ndse programma dat ooit Britse televisie is versche- Dat is het oordeel van de tv-kijkers, zo blijkt uit een e-onderzoek dat is uitge- in opdracht van het za- jlad Broadcast. De tweede ts in de categorie slechtste irikaanse import ging naar Anna Nicole Smith Show. root-Brittannië gelden de ries The Simpsons, gevolgd MASH, 24, The Larry San- Show en Hill Street Blues e allerbeste importen. nwin de Vries atief bij IdtV en - Acteur, regisseur en f] arioschrijver Edwin de **|is benoemd tot creative jucer voor de afdeling Dra- jij televisieproductiemaat- ipij IdtV. De Vries gaat lezighouden met de ont- iling, verkoop en uitvoe- nieuwe dramaprojec- 'e Vries schreef en regis- le tv-series als Pril Geluk, len van De Wit en M'n ter en ik. In de laatste le hij zelf een hoofdrol. Irard Niessing st radionieuws dinsdag 30 NOVEMBER 2004 »ij hoofddorp/anp - Sanoma, uit gever van onder meer Playboy, heeft websites gesommeerd blootfoto's van Georgina Ver baan van hun pagina te halen. De foto's, die ruim twee weken geleden in Playboy verschenen, stonden daags na de publicatie al op internetpagina's en dat is volgens het concern verboden. Als de sites de plaatjes niet ver wijderen, denkt Sanoma aan een kort geding. Het plaatsen van de beelden van de blote actrice is volgens Sanoma een inbreuk op de au teursrechten van de fotograaf en het portretrecht van Ver baan. De uitgever eist van de websites dat zij alle foto's ver wijderd en nooit meer publice ren. De sites moeten verder de identiteit van de personen die verantwoordelijk zijn voor de publicatie bekendmaken en op geven hoe veel keer de pagina is bekeken sinds de plaatsing van de foto's. De meeste sites hebben al ge hoor gegeven aan de sommatie. „Zo'n 95 procent heeft de foto's weggehaald. Met de rest zijn we bezig", aldus maandag Sande- rijn van Gorp van de afdeling juridische zaken van Sanoma. Weblog Zeikerdje.com heeft een brief van Sanoma ontvan gen. Eigenaar Jeroen Otten is daar zeer verbaasd over. „Sano ma is op oorlogspad, maar ik heb niets verkeerd gedaan. Op mijn site staat alleen een link naar een webpagina waarop de foto's staan en dat is niet straf baar. Dat heeft mijn mediajurist uitgezocht" Otten is dan ook niet bang voor meer dreigbrieven of eventuele andere stappen van de uitgever. „Laat ze maar komen met hun argumenten. Ik ben niet straf baar." Georgina Verbaan staat al we kenlang in de schijnwerpers. Haar contract met Playboy lek te uit, ze liet röntgenfoto's ma ken om aan te tonen dat haar borsten echt zijn en op internet was haar naam in november een van de meest ingetikte zoektermen. ;um - Edvard Niessing is als nieuwslezer bij Radio, dat onder meer uwsuitzendingen ver- |voor Radio 10 Gold, ID&T en tientallen lokale om- 1. Niessing las eerder het voor het ANP, waarna :d gevraagd voor de pre- ie van het RTL Nieuws op lie, wat hij 3,5 jaar deed. itelijk was Niessing te zien schillende tv-commer- vaarin hij geldleningen ;ees. gehad", verklaart hij.In 2000 vierde Langenberg nog zijn der tigjarig bestaan als nieuwslezer. Hij begon op het zendschip Ve ronica en werkte later lange tijd op de Radionieuwsdienst van de publieke omroepen. Naast nieuwslezen op de drie com merciële radiozenders heeft Langenberg een dagelijks eigen programma op Classic FM en is hij vaste voice-over bij het mis daadprogramma 'Peter R. de Vries'. In 2001 werd de nieuws lezer onderscheiden met een Marconi Award in de categorie 'Beste Stem' hilversum/gpd - Nieuwslezer Arend Langenberg (55) werkt aan een eigen televisietalkshow. De bekende radiostem van Sky, Radio Veronica en Classic FM heeft onlangs met presentator Jeroen Kijk in de Vegte een eer ste aflevering opgenomen. Het programma zal binnenkort als eerste aan SBS worden voorge legd. Langenberg spreekt van een 'la te light-show", met prettige ge sprekken, filmpjes en veel hu mor. „Na dertig minuten ben je als kijker nog geen steek verder, maar je hebt wel een leuke tijd Jan Haasbroek (60) schreef een boek (Van idee naar idool), hield een feestje en kreeg een lintje. Zo nam hij afscheid als directeur van de Humanistische Omroep. Haasbroek verveelt zich gauw als er niets te keten valt. door Maurits Schmidt amsterdam - DllS U wilde HOg eens hardhandig de stofnesten van de Gooise matras uitklop pen, zoals u in Van idee naar idool' schrijft. „Nog één keer. Alles overzien de, als een afscheidsschot. Wat er niet goed is aan Hilversum? Alles. Waarom niet? Daar heb ik dat dikke boek over geschre ven." Vertelt u daar maar eens wat uit dan. „De drie grootste plagen zijn verzuiling, vercommercialise ring en bureaucratiserende overheidsbemoeienis. In een verzuild bestel leidt con currentie toch tot mooiere pro gramma's? „Tot veel van hetzelfde! De leu gen achter de verzuiling is dat zij pluriformiteit zou veroorza ken. Voor zover het gebeurt, is het achterhaalde pluriformiteit. Iedereen heeft zich toch wel be vrijd van de grote verhalen! De programmamakers trekken zich er niets meer van aan. Identi- teitsbepalende programma's worden niet meer bekeken. De KRO doet nu zelfs aan de Vier daagse mee. 'Moderne' zuilen hebben geen zin. Naar sekspro- gramma's van BNN kijken al leen bejaarden die zich niet meer herinnerden hoe het moet." Waarom werd u dan directeur van nog wel het kleinste zuiltje? „Dat was gemakkelijk te run nen, dus kwam er tijd vrij om journalistieke programma's te kunnen maken, les te geven aan de Universiteit van Groningen. Klopt, bij de Rotterdamse tele visie verweten de collega's mij dat ik 'nooit' redactievergade ringen bijwoonde. Ik was er, erg genoeg, altijd. Het zal zijn dat Amsterdammers verdacht wa ren, zeker zolang je er niet woonde. Ze dachten dat je weer wegging. Dat was ook zo." Jan Haasbroek: „Ik verveel me gauw, vind mezelf gauw saai. Ik ben vrij modaal, een burger, ja." Foto: GPD/Merlijn Doomernik de omroep erger dan in buiten landen? „Vind ik wel. Er is een dubbele binding. Balkenende was vice- voorzitter van de NCRV. Wolf- fensperger (D66) werd NOS- voorzitter omdat Nuis (D66) staatssecretaris was. Nee, ik heb me nooit willen laten droppen op zo'n stoel. Politiek en media moeten ver uit elkaar blijven." Welk doel streefde u na als ra dio- en tv-joumalist? „Ik vond het leuk vrijmoedig ta lent in huis te halen. Er zijn er al heel wat dood: Theo van Gogh, Ischa Meijer, Feike Sal- verda, W.L. Brugsma. In de middengeneratie hebben Je roen Pauw, Beau van Erven Do rens en Matthijs van Nieuwkerk talent. Van de jongste ken je de namen nog niet, maar daar zit ten ook goeie bij. Ik wilde zelf met een wekelijkse adem ach tergronden geven. Maar ver slaggeving is belangrijker dan commentaar." Naast verzuiling en bureaucra tie noemde u vercommercialise ring als plaag. „De minst erge. Het idee van 'winstoogmerk, düs verwerpe lijk' zegt jongeren niets meer. 'Kranten maken toch ook winst?', zeggen ze dan. De pu blieke omroep maakt steeds commerciëlere programma's. Wie roept dat het niet zo is, die liegt. Het vervelende is het hy pocriete. Word dan commerci eel, maak de publieke omroep kleiner. Die moet wel blijven voor de kernfuncties. Cultuur, nieuws, zware informatie. Voor andere dingen dan mode, sport, koken." Ziet u ook positieve ontwikke lingen in uw veertigjarige be roepsgeschiedenis? „Het is minder pedant, arro- aij geicueningen ais KijKer nog geen steeK verder, Marconi Award in de categone met een wekelijkse adem ach- roepsgeschiedems? maar je hebt wel een leuke tijd 'Beste Stem'. Is de overheidsbemoeienis met tergronden geven. Maar ver- „Het is minder ped; et is alweer 23 jaar f Twee jaar geleden nam Staart- gen Z@ppelin, maar doken ook klaasjoumaal zien c oeverlaat van sin- N V>P- jes afscheid van sinterklaas, al op bij Nickelodeon en de hoe de machine die Inw&t -*'.£ -- t# *1 moor irDr ic Ho H'OmAriicT^\iof TTJOQ Pn Ho Pimonnrorlan^fl (inn r.m Unl in gant geworden. Tegenwoordig word je wel gek van die domme telefoontjes, maar toch is het van vitaal belang het publiek op de voorgrond te houden. Ieder wil aangenaam geïnformeerd worden en informatief ver maakt. De tegenstelling ertus sen is kunstmatig geworden. Die verplichting heb je dus als omroepmaker. Soaps informe ren kinderen hoe je met emo ties moet omgaan, ruzies be slechten. Leuk." Waarom wordt een journalist directeur? „Ik ben jong, in 1974, directeur VPRO-radio geworden omdat die uit eigen kring moest ko men. Ik heb me opgeofferd. Ik had al wel door dat anderen en thousiast maken mij beter lag. Ik was niet zo tevreden over mijn eigen schrijfsels. Bent 11 een belhamel gebleven of een keurige meneer geworden? „Ik verveel me gauw, vind me zelf gauw saai. Ik ben vrij mo daal, een burger, ja." Hebt u last van ijdeltuiterij? U schrijft nogal vanuit 'zo is het en niet anders'. „Ik kan megalomaan tekeer gaan, stellig uit de hoek komen. Wie minder gelijk heeft de oren wassen. Maar ik kan mezelf ook relativeren." Bent u gaan samenvallen met uw functie? „Ik zal wel een omroepdier zijn. Ik ben nooit een echte direc teur, een manager geworden. Ik heb veel vergaderd. Voor de helft was ik voorzitter en moest ik sturen, de andere helft was ik de onbelangrijkste. Dan kon je dus keten, lol maken, lekker le zen. Uit verveling, ja natuurlijk. Maar heel afwisselend, hoor." Is die ondeugendheid er nou een beetje uitgesleten? „Ondeugendheid is helemaal geen hoofdkenmerk van me zelf. Onder ondeugend versta ik de kat in het donker knijpen. Zo ben ik niet. Wel keterig. De seksquiz zoals ik die eind jaren zestig voor Hitweek maakte was meer camp, lullig. Dat was ke ten. Het was afrekenen met een jeugd waarin padvinderij de idealen bepaalde: angst voor seks, daarmee dollen. Lachen, de boel op z'n kop zetten." Zoals politicus-essayist Jacques de Kadt het in uw boek zegt: de individualist werpt grenspalen omver om de gemeenschap gro ter en ruimer te maken? „Dat is niet voor niets het mot to. Ik ben echt gek op non-con formisten als Fortuyn, Van Gogh, Wim Schippers, die types die zichzelf zo gewichtig vinden uit hun rol schoppen. Fantas tisch!" Daar kun je niet te ver in gaan? „Niet gauw. Schandelijke dis cussie zoals Balkenende en Donner die hebben aange zwengeld. Dat je de lichtge raaktheid van gelovigen als norm neemt voor de uitings vrijheid. Gestoord! Angst als uitgangspunt nemen. Ver schrikkelijk!" Van idee naar idool, Jan Haas broek over radio en televisie, uitgeverij Bas Lubberhuizen, 22,90. fegwijspiet is alweer 23 jaar jun en toeverlaat van sin- jas. Hij maakt nu overuren, alle zenders willen sint en jide uitzending. Kart van Zoelen Erdam - Z@ppelin heeft agelijks Sinterklaasjour- n Fox Kids zendt al sinds :mber elke dag De club nterklaas uit. In beide imma's speelt de Weg- et een prominente rol. [ptember tot december hij bijna volledig in be- :nomen door alle televi- ndacht voor sinterklaas, ezicht is zelfs zo ver- d dat toen hij eens als ac- lichiel Kerbosch in een ere uitzending van Fox erscheen, er direct tele- es binnenkwamen van .Owen die hem hadden her- Maar hun geloof in Sin- In het Sinterklaasjournaal zien de kijkertjes hoe de machine die fop- cadeautjes maakt op hol is geslagen. Geheel links de Wegwijspiet. Foto: GPD terklaas was rotsvast. Ze vroe gen zich alleen af waarom zwarte piet zich wit geschminkt had. Het is al weer 23 jaar geleden dat hij zijn loopbaan als weg wijspiet begon. Aart Staartjes werd eindredacteur van de uit zending rond de intocht van sinterklaas en vroeg hem erbij. Twee jaar geleden nam Staart jes afscheid van sinterklaas, maar zo ver is de wegwijspiet nog niet. „Het zou zomaar kun nen dat ik de 25 jaar volmaak. Toen Aart Staartjes afscheid nam vond ik dat heel erg, maar in een brief verzocht hij mij te blijven: 'Want jij hebt de eeuwi- ge jeugd'." Daarbij komt dat hij elk jaar weer kippenvel heeft als Pakjes boot 12 naar de kade vaart. Hetzelfde gevoel overmant hem bij het Grote Sinterklaasfeest in Ahoy, dat afgelopen weekend geheel uitverkocht was met ze ven keer 7500 kinderen die Sint en Piet een warm welkom ga ven. Netcoördinator Cathy Spierenburg van Z@ppelin zei vorige week in Twee Vandaag zich zorgen te maken over de commercialisering van Sinter klaas en de 'hype' die het kin derfeest op gang heeft gebracht op televisie. Sinterklaas en zijn pieten zijn niet alleen elke dag te zien bij Fox Kids en haar ei gen Z@ppelin, maar doken ook al op bij Nickelodeon en de TROS. En de samenwerkende regionale omroepen zenden een heuse speelfilm uit op 5 de cember. De wegwijspiet zou kunnen worden beschouwd als één van de aanstichters van de hype. Zes jaar geleden benaderde hij Fox Kids met het voorstel voor een serie over de zomerse werkzaamheden van de pieten. „Die hebben daar in Spanje ook gewoon een job in een restau rantje of een strandtentje om de zomer door te komen. Maar Fox Kids wilde de serie ook in de zomer uitzenden en dat leek mij opvoedkundig niet zo han dig. Later besloten we tot een serie in de aanloop naar de komst van sinterklaas." Maar omdat de belevenissen van sint en piet sinds drie jaar geleden ook door het Sinter klaasjournaal worden gevolgd, lopen verschillende verhalen door elkaar. In het Sinter klaasjournaal zien de kijkertjes hoe de machine die fopcadeau- tjes maakt op hol is geslagen. Bij Fox Kids moeten de zwarte pieten afrekenen met boos wicht Jacob die een omkeeraro- ma heeft gebrouwen waardoor ja verandert in nee en één piet een verrader is geworden. Bij de regionale omroepen moeten de zwarte pieten in anderhalf uur de hele wereld redden. Zo ra ken de kinderen het spoor snel bijster. „Het aanbod van sinter klaas op televisie barst bijna uit zijn voegen. Het is echt een hy pe gewordenj\ls er mensen zijn die vinden dat het te veel wordt kan ik dat begrijpen." Het Sinterklaasjournaal, Z@ppelin, dagelijks om 17.40 uur. De club van Sinterklaas, Fox Kids, door de weeks om 7.45, 9.45, 12.50 en 17.20 uur. Zondag om 17.00 uur is er een compilatie van de hele week te zien. hilversum/gpd - De televisie- show van De Tokkies op inter net heeft gistermiddag bij de start direct het maximaal aantal bezoekers van 40.000 getrok ken. Dat zegt Bert Wiggers van Ilse Media. Het programma is een initiatief van tv-maker Pie- ter Storms en Ilse Media, het bedrijf achter Startpagina.nl en Nu.nl. Internetters konden via de site www.tokkie.tv zien hoe de als asociaal bekend staande familie haar intrek neemt in haar nieu we woning op het bedrijventer rein Trekkersveld in Zeewolde. De komende weken worden el ke werkdag de verrichtingen van het gezin tussen vier uur 's middags en acht uur 's avonds gevolgd. De camera's zijn ge plaatst in de huiskamer en de keuken. Volgens Wiggers haak ten gisteren per minuut zo'n zesduizend mensen aan bij de real-life soap. Gemiddeld ble ven de kijkers een kwartier han gen. De initiatiefnemers willen met de 'Tok-show' peilen of en hoe mensen via internet televi sie kijken. Een kijkje nemen is gratis, voor andere diensten moet betaald worden. rdam - Diehards hebben heerlijk avondje voor l. Vanavond is de aller- aflevering van Sex and op de Nederlandse ïsluitend vertoont Net ïgekochte documentai- ïll to Sex and the City, ide uit interviews met al- sn uit de serie en heel de opnamen. De kijker rervolgens een, vorig jaar vertoonde, special I love d the City voorgeschoteld iiotes en de herinnerin- n bekende Nederlanders ATC' zoals het program- fkozend wordt genoemd. ;ens lopen de dagelijks ingen van oude afle verin- lorlopig nog door. luccesvolle Amerikaanse enserie, met niet-alle- gesprekken als 'Dump man als hij niet kan zoe- moet wel. Als zijn tong f in maar daar ligt, wat i dan dat zijn pik zal lokten de vier naar lief- „-lkerende singles tiental- SBtners tussen de lakens, tevrouw Miranda deelde Laatste aflevering van 'bevrijdend' Sex and the City in de eerste vier series het bed met zestien mannen, idealiste Charlotte kwam tot veertien bedpartners. Hoofdpersoon Carrie hield het bij acht man nen, waaronder natuurlijk de eeuwige Mr. Big. Mannenver- slindster Samantha spande de kroon met 35 minnaars. In de loop der jaren is Sex and the City wel iets braver gewor den. Vanaf het vijfde seizoen lag de nadruk minder op ero tiek en seks. Maar de toon was toen al gezet: de serie heeft lak aan conventionele regels over vrouwen, dertigers en singles in het bijzonder. Hoofdpersoon Carrie - geïnspireerd op Canda- ce Bushnell, schrijfster van co lumns in The New York Obser ver - beschrijft op luchtige en geraffineerde wijze de losbandi ge handel en wandel van de vier New Yorkse vrouwelijke dertigers die zich vol overgave storten in het seksuele strijd perk. De nachtclubs van New York zijn hun jachtterrein, de coffee corner het decor van dis cussies over fellatio en penis lengte onder het genot van een cappuccino. Ze zijn single, waarom zouden ze er niet ge woon van genieten? „De serie toont seksueel actieve vrouwen en dat zonder stig ma," zegt Liedeke Plate, univer sitair docent in vrouwenstudies en cultuurwetenschappen aan de Radboud Universiteit Nijme gen. „Dat is heel bevrijdend ge weest, in Amerika zelfs nog meer dan hier." Bovendien wist de serie vrouwen bij elkaar te brengen. Plate kent hele stu dentenhuizen waar de vrouwe lijke bewoners samenkwamen om naar Sex and the City te kij ken. En de serie is natuurlijk trendsettend geweest op het ge bied van mode en lifestyle. De Spaanse ontwerper Manoio Blahnik kreeg wereldfaam dankzij Carrie's verslaving aan zijn torenhoge muiltjes. Hippe vrouwen dragen net als in de serie een grote mannenslip met gulp, T-shirt met retro-Mickey of houten klompjes van SchoU. Plate betreurt wel de ontwikke ling die de hoofdpersonen in de afsluitende serie hebben door gemaakt. Sex and the City kent Scène uit de slotaflevering van Sex and the City, an American gils in Paris. Foto: GPD/ Net 5 namelijk een happy ending. In de laatste serie belanden de vrouwen in een vaste relatie, al dan niet met kinderen. „Het is alsof alles wat voorafging alleen een soort speeltuin is geweest," zegt Plate. „Een korte tijd van experimenteren die niet het ware kon brengen, maar uitein delijk komt dan toch Mr. Right en dan houdt het op, zoals zo vaak in Hollywood en de tradi tionele roman. Het is als Char lotte Brontë die in Jane Eyre kon schrijven: Reader, I mar ried him." „Maar hoe moet het daarna? Dan moet je het zelf uitzoe ken", weet Plate. „Seks en sek sualiteit worden gepresenteerd alsof dat het antwoord is op alle problemen," zegt ze. „Dat kan het moeilijk maken voor vrou wen die geen relaüe hebben, want zij zijn niet elke avond verzekerd van een man in hun bed. Maar ook voor hen die wel een vaste partner hebben. Die vragen zich af of ze niet tekort schieten." De televisie verheerlijkt seks en intimiteit, maar de werkelijk heid van vandaag de dag is vaak een 'double income no sex-ge- zin', zegt Plate. Terwijl Saman tha de ene na de andere hunk bestijgt, vragen de kijkende vrouwen zich af of er met hen iets mis is. „Want zelf zijn ze veel te moe." Bart van Zoelen Sex and the City, slotaflevering, An American Girl in Paris, 20.30 uur Net 5. Aansluitend: documentaire Fa rewell to Sex and the City 21.25 uur en special I Love Sex and the City om 22.15 uur. KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Studio Sport (zo, 19u) NOS 3.393 2. PSV-Arsenal NOS 2.821 3. Journaal (zo, 20u) NOS 2.600 4. Baantjer RTL4 2.539 5. Goede tijden slechte tijden RTL4 2.135 6. Postcodeloterij milj.jacht TROS 2.098 7. Juventus-Ajax NOS 2.081 8. Hart van Nederland SBS6 1.802 9. De TV show TROS 1.775 10. Kopspijkers VARA 1.724 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Club van Sinterklaas Fox Kids 366 2. Feest van Sinterklaas Fox Kids 362 3. Sinterklaasj 0 urn aal PO 355 4. Zoop Nickelodeon 336 5. Verhaal van Sinterklaas Fox Kids 299 6. Pokemon Fox Kids 268 7. What's with Andy Fox Kids a 265 8. Jeugdjournaal NOS 252 9. Klokhuis NPS 241 10. Voorlezen! KRO 240 Marktaandelen in Nederland 1 .11,4 (11,8) Nederland 2 19,3 (14,9) Nederland 3 7.8 (7.8) RTL 4 17,6 (17,9) - RTL 5 4,5 (4.6) - Yorin 4,8 (5,7) - SBS 6 9,7 (10,2) - NET 5 7,0 (6,4) Veronica 3,4 (3,3) Nickelodeon 1.5 (4.1) - De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de markt aandelen van vorige week.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11