REGIO Drukte bij begin inschrijving Driegatenbrug 'Dit werk is onmogelijk als er verkeer rijdt' Automuseum op de grens van Wassenaar in de maak R3 'Alleen jammer van die hoogspanningsmast' Oorschoten ten verhuizing edingatelier Boeren Achthovenerweg bang voor de toekomst Zoeterwoude zoekt verder naar bron trillingsoverlast EDOX maandag 29 november 2oo4 istina Daud lieffoto: Henk Bouwman !r Aarse Daud ejet bij Admirals aar - Het is de 17-jarige lat distina Daud niet gelukt om rsei terleader te worden bij de sterdam Admirals. De Ter se kon de jury zaterdag bij finale van de audities in dis heek Bob's in Uitgeest niet b doende van haar danstalent 1 trtuigen. „Jammer", zegt on ud teleurgesteld. „Maar ik :n ci Ihet wel verwacht. De ande- neisjes hadden meer dans- taliiaring en waren deze keer Wie beter." Toch laat Daud zich uit het veld slaan door deze invaller. „Ik heb veel ge- tc d- Bijvoorbeeld hoe je een de show geeft en hoe je een d reden in elkaar zet. Ik ben mg<, Re iou< e st zie] >»g ijftitf erg jong en volgend jaar n h# ik weer mee." ar d legging Oegstgeest erk en reclame' stgeest - Twee reclamestra- tn bespreken morgenavond legstgeest het spannings- l tussen kerk en reclame. In gemeentecentrum aan de veg verkennen Jacomine Veen en Anja Froeling het vlak tussen geloof en com- cie: het gebruik door recla- nakers van persiflages en ïébeelden rond religie. Ook erk ziet zichzelf meer als ketingproduct en zet voor- tig stappen op commerci- errein bij het 'winnen van jes'. Froeling en Van Veen ;en allebei bij reclamebu- FHV BBDO. De lezing, ge- iniseerd door de Oegst- itse Raad van Kerken, be- t om 20.00 uur. ijVj r gewonden na "Hntale botsing mond/sassenheim - Vier ionen zijn in de nacht van [rdag op zondag gewond ge- t bij een frontale botsing j|twee auto's op het Oostein- p Warmond. Een 24-jarige tuurder, afkomstig uit Lei- raakte door onbekende k op de verkeerde weg- I en botste tegen de auto leen 36-jarige Warmonder, pit de richting van Sassen- n kwam. Twee passagiers de bestuurders raakten ge ld. De slachtoffers werden diverse verwondingen ver- rd naar het LUMC in Leiden et Rijnland Ziekenhuis in erdorp. door Jeroen Bordewijk leiderdorp - Maar liefst negen honderd woningzoekenden had den vooraf via internet belang stelling getoond voor het nieuw bouwproject Driegatenbrug in Leiderdorp. Zaterdag, bij het offi ciële begin van de inschrijving, kwam daar nog een flink aantal bij. Vooral de appartementen in de woontoren Don Jon en de boogwoningen langs de provin ciale weg N445 zijn populair. „De vrijstaande, rietgedekte poldervilla's zijn nu eenmaal niet voor ieders portemonnee", verklaart projectleider Thomas Penders van projectontwikke laar Proper Stok. Driegatenbrug is een 'groen' bouwproject langs de Zijldijk in Leiderdorp. Er komen 31 pol dervilla's midden in het wei land, waardoor ze hun omge ving respecteren als stukje van het Groene Hart. Verder is plek voor de tien verdiepingen hoge Don Jon, en boogwoningen met onderin garages en daar boven woningen. Tot slot komt er een nieuwe jachthaven, een restaurant in de oude Meelfa briek en een watersportcen trum voor verschillende stu dentenverenigingen, compleet met sociëteit en studentenka mers. De inschrijving had zaterdag plaats in een tent op het terrein. Met maquettes, bouwtekenin gen, sfeermuziek en koffie met gebak proberen de medewer kers van Proper Stok en de ma kelaars Meeus en De Leeuw twijfelaars over de streep te trekken. Op het terrein naast de tent staan nummers, zodat je precies kunt zien waar je straks woont. Met een folder in de hand lopen belangstellenden met voorzichtige passen naar een vooraf uitgezochte plek. Een besnorde vijftiger vraagt zich af of de hoogspannings mast in het weiland blijft staan, en hij is niet de enige. „Dat zal toch niet?", zegt hij tegen zijn vrouw. „Dat ding staat straks midden in een woonwijk." Een andere vrouw merkt op dat ze zelf een kavel zou willen be bouwen. „Maar dat is hier in het westen onmogelijk", zegt ze met een Brabants accent. Intus sen breekt de zon door, en stelt menigeen de standaardvraag van mensen die een woning zoeken: 'Waar kan ik straks mijn auto kwijt?' De garages onder de boogwoningen zijn voor een deel bestemd voor be woners van de Don Jon. „Maar je kunt daar niet voor de deur parkeren", zegt een man die vooral uit nieuwsgierigheid is komen kijken. „Hoe moet het dan als je iets groots vervoert, zoals een bankstel?" Het laatste stukje naar de Don Jon, die in het water komt te staan, moet je inderdaad over een smal bruggetje. Een auto is daar geen goed idee. Veel vragen gingen over de toe komst van de hoogspannings mast. „Die moet helaas blijven staan", zegt Penders van pro jectontwikkelaar Proper Stok. „Er is een meting gedaan, en de straling blijft binnen de gestel de marges. Het is alleen niet zo'n fraai gezicht. Maar verder zit je hier fantastisch, midden in het weiland. Met bovendien de zekerheid dat er om je heen de komende jaren niets meer bijkomt. Want hierachter, in het Groene Hart, wordt hoe dan ook niet gebouwd." Penders had de grote opkomst wel verwacht. Vooral de belang stelling voor de appartementen verbaast hem niet. „Dat zijn woningen die voor de gemid delde Nederlander goed betaal baar zijn. Voor de poldervilla's ligt dat anders, met een prijs van boven de zes ton. Boven dien hebben die woningen een apart karakter." De bouw be gint volgend jaar. Omwonenden, gemeente en milieuorganisaties niet blij met initiatief wassenaar/den haag - Oude Spykers, een Aston Martin van James Bond en de Rolls Royce van Wmston Churchill. Ze zijn binnen afzienbare tijd te be wonderen op een steenworp af stand van de Leidse regio. De gemeente Den Haag was al fer vent voorstander en nu blijken ook de provincie en enkele mi nisteries niet van plan de komst van het Nationaal Automobiel Museum naar een nieuw te bouwen complex op de grens van Wassenaar en Den Haag te gen te houden. Als het aan de initiatiefnemers ligt, krijgt het gebied achter de Rijksstraatweg, nabij renbaan Duindigt, er begin 2007 een for se publiekstrekker bij. En daar zijn omwonenden, de gemeen te Wassenaar en milieuorgani saties niet blij mee. Het terrein waar het museum moet komen was tot enkele ja ren geleden nog in gebruik als kwekerij en heet landgoed Rei gersbergen. Initiatiefnemer van het museum is Wassenaarder Evert Louwman, de Toyota-im- porteur die een 'basisplaats' heeft in de Quote 500 van rijk ste Nederlanders. Zijn enorme collectie antieke auto's is nu nog te bewonderen in het Bra bantse Raamsdonksveer, maar Louwman heeft plannen om het dichter bij zijn woonplaats vestigen. De zakenman gaf landschaps architect Baljon opdracht de in richting van het expositiecom plex te ontwerpen. Baljon wil om het museumpand tientallen volwassen bomen planten. Die zijn alvast gereserveerd bij een kwekerij. De bomen zijn straks bij het planten al vijftien meter hoog, net iets lager dan het mu seum dat 8000 vierkante meter gaat beslaan. De voorkant van het automuse um is een ontwerp van de Ame rikaanse postmoderne architect Graves en moet associaties op roepen met de landgoederen die tussen Den Haag en Leiden zijn gebouwd. Louwman is van plan 30 miljoen gulden in het project te steken. Verschillende milieu-instanties vrezen dramatische gevolgen voor het ecosysteem. Voor hen gaat het om 'een waardevolle overgang van een oude strand- wal naar een belangrijk en kwetsbaar veenweidegebied'. Ook omwonenden uit de Haag se wijken Mariahoeve en Marlot en de gemeente Wassenaar zijn tegen. Zij vrezen een toename van verkeer op de Rijksstraat weg. De komst van een groot exposi tiegebouw is nog in strijd met zowel het bestemmingsplan van de gemeente Den Haag als met het twee jaar oude streek plan van de provincie. Maar de ze en andere ambtelijke organi saties zoals rijkswaterstaat en het ministerie van Vrom zijn niet van plan dwars te gaan lig gen, zo bleek bij een recente bijeenkomst. Alleen de Rijks dienst voor de Monumenten zorg verzet zich omdat het landgoed officieel te boek staat als 'beschermd stads- of dorps- Op de nieuwe plek hoopt Louwman het jaarlijkse aantal bezoekers van 20.000 te ver dubbelen. hoten - Voorschoten van mening dat kledinga- Kreanneke niet mag ver in naar de Treubstraat. ms WD-wethouder Ver- r is het 'niet wenselijk' dat :el van eigenares Anneke fijn zich vestigt in een 'lopend steegje dat uitkomt it Treubplein. fijns huidige zaak is geves- ip de eerste verdieping van 'nkelpand aan de School- Daar wil ze weg omdat ten die slecht ter been zijn ite hebben met de trap en :ele gevallen helemaal niet langskomen. Een leeg- ïde loods in de nabij gele- naaJXreubstraat moet uitkomst de tien voor de verkoop van t deidehands kleding en het ge- Vlvan cursussen. Maar daar ettyent de plaatselijke over- hjgeen toestemming voor. i, elfjgheid, verlichting en toe- eth telijkheid', zijn de drie pun- schtfiie volgens Verschoor op de de eigde plek tekortschieten, mifcemeente wil de eigenares zo afhelpen bij de keuze voor jrac&ndere plek. Maar dat vindt e is jijn weer geen optie, zo liet een interview met deze moi|t weten. In een 'normaal' telpand moet ze de volle i betalen in tegenstelling tot oor <(iuidige pand in de School t/rem en de werkplaats in de van jbstraat, die beide in het 23i zijn van haar familie, yerthoor is teleurgesteld dat ['efcstijn hem in het vraagge- m'- k verweet dat 'hij niet weet u/teifover hij praat'. De wethou- iiad tijdens een onderhoud Martijn de indruk dat zij ip had voor de bezwaren leinffe gemeente. Het verkeer in de richting van Amsterdam rijdt op de 'verkeerde' weghelft, die normaal gesproken het domein is van auto's in de richting Den Haag. Daarnaast zijn wegwerkers bezig aan de oostelijke baan van de snelweg en de oprit naar Amsterdam bij Hoogmade. Foto: Hielco Kuipers vervolg van voorpagina leiderdorp/hoogmade - Met man en macht is er dit week einde gewerkt aan de A4 tussen Leiderdorp en Hoogmade. Doordat de rijbaan in de rich ting van Den Haag was afgeslo ten ontstonden er enorme files in de regio. Toch was de afslui ting noodzakelijk om aan de snelweg te kunnen werken, meldt een woordvoerster. „Er is dit weekeinde continu doorgewerkt, van vrijdagavond negen uur tot maandagochtend vijf uur", zegt zij. „Dit werk is onmogelijk als er verkeer rijdt." Wie op reis moest in de richting van Amsterdam kon wel over de A4 rijden, maar werd hier voor naar de weghelft gediri geerd waar normaal gesproken het verkeer naar Den Haag rijdt. Hierdoor hadden de wegwer kers vrij spel op de oostelijke rijbaan, aan de kant van Hoog made. Naast de huidige oost- baan ligt al enige tijd een nieu we weghelft te wachten. Dit weekeinde moest de verbin ding worden gemaakt tussen de oude en de nieuwe rijbaan. „De oude oostbaan is weggefreesd, er is nieuw asfalt aangebracht en alle markeringen zijn aange bracht", aldus de woordvoer ster. „Het oude en nieuwe deel is in één keer gedaan, zodat er een geheel ontstaat." Ook is de oprit van Hoogmade naar Amsterdam vernieuwd: de hinderlijke bocht is eruit ge haald. Over twee weken, in het weekeinde van 10 tot en met 13 december, is nog een keer een afsluiting nodig van de A4 in de richting van Den Haag. Tussen het ringvaartaquaduct bij Roelofarendsveen en Hoog made rijdt het verkeer al enige tijd over de uitgebreide snel weg. Het verkeer rijdt over de oostelijke baan, omdat nog ge werkt wordt aan de nieuwe westelijke baan. Dankzij de werkzaamheden van deze en volgende maand kan het ver keer ook tussen de Dwarswate- ring bij Leiderdorp en het nieu we N446-viaduct over de nieu we oostelijke baan rijden. De wegwerkers kunnen daardoor de oude westelijke baan op de schop gooien en verbreden. Te gen de tijd dat die klaar is, trek ken de wegbelijners extra rijba nen. Nu zijn dat er nog vier, straks zes met ruimte voor acht. Na de afsluiting over twee we ken kunnen automobilisten weer enige tijd ongehinderd hun gang gaan op de A4. Tegen de tijd dat het oude N446-via- duct tussen Leiderdorp en Hoogmade gesloopt moet wor den, gaat de snelweg nog een keer op slot. Maar wanneer dat is en hoe lang dat duurt, is nog niet bekend. leiderdorp - Diverse boeren aan de Achthovenerweg in Lei derdorp zijn bang dat ze hup bedrijf straks niet meer kunnen runnen. Door het nieuwe be stemmingsplan wordt het moeilijker om het boerenbedrijf rendabel te houden, schrijven ze de gemeente. Landbouwor ganisatie WLTO en het CDA de len de zorg van de boeren. De boeren en de WLTO willen niet dat Leiderdorp de hele Achthovenerpolder aanwijst als agrarisch gebied met land- schaps- en natuurwaarden. „Te veel aandacht voor natuurele menten gaat ten koste van de agrariërs, die toch de dragers van dit gebied zijn", aldus de WLTO. Het is beter om alleen de strook tegen de Ruigekade aan te bestemmen als land schappelijk gebied. De boeren houden dan meer vrijheid in de rest van de weilanden. Volgens het streekplan mogen boeren op 20 procent van hun land maïs telen, maar in het Leiderdorpse bestemmingsplan staat dat niet. De boeren en de WLTO willen dat dit duidelijk in het bestemmingsplan wordt opgenomen, zodat ze er geen aparte vergunning voor hoeve;* aan te vragen. „Zo'n vergun ning vormt weer een extra ad- ministratielast en kostenpost voor de betreffende agrariërs, terwijl het streven van de huidi; ge regering nu juist lastenver lichting is op het gebied van ad ministratieve handelingen eri kosten", aldus de WLTO. Volgens wethouder Molken- boer hoeven de boeren niet bang te zijn. „Wij geloven niét dat dit het bestaan van de boer derijen aantast. Dat is ook niet gebeurd bij melkveehouderij bedrijven in de rest van hef Land van Wijk en Woudeik Voor dat gebied hebben we al les zorgvuldig afgestemd méf de provincie, om het veenwéi* degebied open te houden voor de melkveehouderij." Deson danks is CDA-raadslid Kockeri argwanend. „De bezwaarma kers zijn bijna allemaal melig veehouders. Als de gemeentë juist melkveehouders wil b^ schermen, zouden ze op hett zelfde spoor moeten zitten." Dé wethouder heeft beloofd dat hij bij de vaststelling van het defi nitieve bestemmingsplan op dë bezwaren ingaat. mee eens. „Dat er geen verbant kan worden aangetoond tusse] de activiteiten van de bedrijv» en de trillingen, is nog geen r den om aan te nemen dat de trillingen worden veroorzaakt door een bron in de woning'', schrijven B en W. Omdat Zoeterwoude de firma een nieuwe milieuvergunning moet verstrekken, wil het colle-* ge door een aanvullend onder zoek naar het gebruik van dè apparatuur erachter komen öf de bron misschien toch bij Kas teel zit. De gemeente zou dan in de nieuwe vergunning gelijk eisen kunnen stellen aan het bedrijf om de trillingsoverlast te verminderen. De kwestie staat donderdag op de agenda van de commissie grondgebied. door Marieta Kroft zoeterwoude - Zoeterwoude zoekt verder naar de bron van de trillingen die omwonenden van machinefabriek Kasteel aan de Hoge Rijndijk ervaren. On danks verschillende intensieve onderzoeken, is het raadsel nog altijd niet opgelost. Burgemees ter en wethouders vragen de raad 3600 euro voor een aan vullend onderzoek. Het echtpaar Koppenol ervaart al jaren trillingsoverlast. De ene is het sterker dan de andere keer, licht B. Boelders van de Milieudienst West-Holland toe. Koppenol denkt dat de overlast grotendeels bij de machinefa briek vandaan komt. Maar ook andere bronnen, zoals bier brouwer Heineken, het wegver keer, andere bedrijven op het bedrijventerrein, het scheep vaartverkeer, het transport van vloeistoffen door pijpleidingen of zelfs activiteiten in en om de woningen, zouden de oorzaak kunnen zijn. Intensieve onderzoeken door in eerste instantie milieumede- .werkers van zowel de gemeente Zoeterwoude als Leiden en door de Milieudienst West-Hol land leverden niets op. Bij deze onderzoeken is ook de inspec teur van het ministerie van Vrom betrokken. Vrom stemde ermee in dat TNO op zijn kos ten een onderzoek verrichtte naar het verband tussen de ac tiviteiten van zowel Kasteel als Heineken en- de trillingsover last. Bij dit laatste onderzoek waren ook de provincie Zuid- Holland, de milieudienst, RIVM, de GGD en de klagers betrokken. Het rapport ver scheen in het voorjaar. De con clusie luidt dat er geen verband is tussen de klachten en de acti viteiten van de omwonenden. TNO suggereerde dat de oor zaak van de trillingen in het huis van de klagers zou zitten. De gemeente is het hier niet (advertentie) n Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Katwijk aan Zee. Juwelier v.d. Zwart,' Zeilmakerstraat 2 Leiden Plessen Juweliers; Bevri|dmgspletn 12-13 Leiderdorp Juwelier* de Jonge. Winkelcentrum Santhors Sassenheim Juwelier Wielinga. Hootas "96 Voorschoten Juwelier Florentijn, Sc hoe www.edox-watches.com De meeste kopers hebben interesse in de huizen langs de N445 en de appartementen. De rietgedekte poldervilla's (illustratie) zijn minder in trek. „Die zijn nu eenmaal niet voor ieders portemonnee.", zegt projectleider Thomas Penders. Illustratie: Proper Stok

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9