Herbestrating Pieterswijk moest 'op een koopje' Kwekken en kwaken in de universiteitstuin REGIO Werving buitenlandse biotechbedrijven in 'impasse' MAAK HËT iVI^Ü! Restauratie van kerken gaat door Superfiguurzaag voor Huygens Laboratorium Leidsch Dagblad itimisten leven middeld langer Een vermoeden van de jse hoogleraar psychiatrie ns Zitman is bevestigd: opti- tische mensen leven gemid- d langer dan pessimistische, komt doordat zij minder k lijden aan hart- en vaat ten. Zitman, die vooral on- zoek doet naar angststoor- ;en en depressie, vroeg zich inger af of mensen 'die de kelijkheid door een roze bril ien, langer leven'. Onlangs ;g hij consumentenonder- c onder ogen van de Uni- liteit Wageningen, waaruit nderdaad blijkt. De Delftse chiater Erik Giltay gaat nu elatie tussen gezondheid en misme nader onderzoeken, dt LUMC-magazine Cicero. an (57) op de list met politie en - Een 57-jarige Leidenaar de nacht van donderdag Tijdag opgepakt op verden- van mishandeling. Agen- vvaren in zijn woning aan Jienke van Hichtumstraat in itevenshof in verband met hten over geluidsoverlast, nan was onder invloed van hol en sloeg een van de iten in het gezicht, die zich veerde door terug te slaan, .eidenaar hield een ge- usde neus aan het voorval rum over 'nog sr jaar Bush' en - Wat kan de wereld ver- hten van 'nog vier jaar 1'? Blijft de Amerikaanse ident de verhoudingen in rereld op scherp stellen, of Europa een meer verzoe- de politiek verwachten? dom deze vragen houden idse studentenverenigin- ïuintus en SIB-Leiden een iavond op woensdag 1 de er, vanaf 20.00 uur. Spre- in het Quintusgebouw aan lommarkt 5A zijn NRC- lelsbladverslaggever M. ;en, generaal-majoor C. ian, Amerikadeskundige F. v agen en Deputy Chief Mis- 1D. Russel van de Ameri- diveiPse ambassade. De Leidse in Bétsfilosoof A. Kinneging zit imbjlebat voor. ciale zaken wil iratisieren met 'buur' IW gtfN - De diensten sociale za- 999 Van Leiden en Leiderdorp (g A zeer nauw samenwerken [reven zelfs naar een fusie. Q ens de gemeente Leiden t de samenvoeging tot één intikt op 1 november 2005 een in Al Wijn. Volgens de gemeente dat de dienstverlening ten komen. mannen gepakt en - De politie heeft drie men aangehouden op ver ting van inbraak. Na een ling van glasgerinkel bij het mdheidscentrum aan de Hhardkade, zagen agenten auto hard wegrijden. Na achtervolging sprongen i mannen uit de auto en in Üloot bij de IJsselmeerlaan. 45-jarige Leidenaar werd e auto gehaald en aange ven en even later werden e Kiekendiefhorst een Kat- 1 pr (48) en een 45-jarige Lei- r opgepakt. In de auto -het drietal werden inbre- erktuigen en computer- riaal aangetroffen, afkom- 1 diefstal. j fjuwe entree MC is te klein Mff1^et Personeelvan het ookP heeft sinds vorige week t grotfschhdcing over een B-in- thuisf hie vooral gebruikt kan unen[en in de spitsuren. De qentree van de onlangs ite hal van het LUMC Clul te klein om in de drukke iedereen snel en gemakke- en uit te laten lopen, het personeel een eigen ïg te geven, wil het LUMC wat van de hoofdentree m, aldus het magazine Ci- het LUMC. LEI DE maandag 29 NOVEMBER 2004 Ri Openbaar aanbesteden wordt nieuwe norm voor gemeente Leiden door Wilfred Simons leiden - Delen van de Pieterswijk in Leiden zijn slecht bestraat om dat de gemeente voor een dub beltje op de eerste rang wilde zitten. Die conclusie kan worden getrokken uit een onderzoek over bestrating in de binnen stad, dat de gemeente Leiden af gelopen weekeinde openbaar heeft gemaakt. Het gemeentelij ke Ingenieursbureau wist dat een strakke herbestrating voor 289.750 euro niet kon, maar ging toch akkoord omdat de gemeen teraad bezuinigde op het project 'Binnenste Beter'. Grote delen van de Pieterswijk zijn bestraat in 'waaierver- band'. Hierbij wordt gebruik gemaakt van kleine keitjes, zo geheten 'Luikse natuursteen'. Deze manier van bestraten is voor de smalle straatjes in de wijk eigenlijk niet geschikt. De 'rijloper', het straatgedeelte waarin de waaiers liggen, is er te smal voor. Het is bovendien moeilijk om waaiers te maken: in de punt zijn hele kleine steentjes nodig, aan het uitein de grotere. Stenen moeten dus eerst worden gesorteerd voor dat de stratenmakers ze kun nen leggen. De gemeente heeft liever 'half- steensverband'. Dat is gemak kelijker te leggen, alle stenen kunnen even groot zijn en het is bovendien historisch verant woord. Pieterswijkbewoners zijn echter gehecht aan de 'An ton Pieckbestrating', zoals ambtenaren de waaiers gering schattend noemen. In 1997 drong de bewonersgroep 'Straatarm of Steenrijk' er bij de gemeente op aan om het be staande straatbeeld te behou den. De gemeente ging ak koord, hoewel ze wist dat het 'Binnenste Beter'-budget on toereikend was en dat waaier- verband veel duurder is dan halfsteens. Het kwam dan ook goed uit dat de Leiderdorpse aannemer Vonk tijdens een openbare aan besteding met een offerte kwam die maar liefst twee ton lag onder het geraamde bestek. Intern gemeentelijk onderzoek laat ruimte voor twijfel over de vraag of Vonk wel de beschik king had over 'specifieke des kundigheid' en de juiste vak mensen. Zeker is in elk geval dat er tijdens de uitvoering van het werk onvoldoende is gerap porteerd tussen de aannemer en de ambtenaren die de op dracht gaven. De aanbesteding van de 'derde fase' van de Pieterswijk (rond om Papengracht, Houtgracht en Gerecht) gebeurde open baar. Het was voor het eerst dat Leiden dit zo deed. Daarvóór gaf zij doorgaans een 'enkel voudige' opdracht aan een aan nemer, dat wil zeggen dat zij één stratenmakerbedrijf het werk gunde. Ook kwam het ver lenen van 'onderhandse' op drachten voor: dan nodigde Leiden twee of meer aanne mers uit om een offerte in te dienen. Aannemers die niet werden gevraagd, wisten ook niet dat er werk aan zat te ko men. Uit intern gemeentelijk onderzoek blijkt dat zeventig procent van alle opdrachten steeds bij hetzelfde groepje aannemers terechtkwam. De Dienst Milieu en Beheer noemt dit nu 'niet wenselijk' en wil voortaan alles openbaar aanbe steden. Wel behoudt hij zich het recht voor om niet op het laagste bedrag in te schrijven als dat onrealistisch is. Nieuwe stratenmakers komen er moeilijk tussen Het Leidse bedrijf Van der Velde Bestratingen voelt zich benadeeld door de 'onderhandse' of 'enkelvoudige' manier van aanbesteden die in Leiden gebruikelijk is. Daardoor ontstaat de neiging om met steeds dezelfde aannemers te werken. Nieuwkomers komen er moeilijk tus sen. Dat ondervond directeur F. van der Velde van het gelijknamige stratenmakerbedrijf, die vorige weekwethouders Hillebrand en Van der Sande beschuldigde van benadeling. Van der Velde is zo'n nieuwkomer, blijkt uit een intern onderzoeksrapport van de Dienst Bou wen en Wonen. In 1995 meldde hij zich voor het eerst bij de dienst met het verzoek voor Lei den te mogen werken. Ambtenaar F. Peters 'in specteerde' toen werk dat zijn stratenmakers voor particulieren hadden gedaan. Dat vond Peters zo goed, dat Van der Velde voortaan mocht meedingen. Toch kreeg hij daarna nooit een 'enkelvoudige opdracht' en slechts één ver zoek om in te schrijven voor een 'onderhandse' opdracht in de Havenwijk-Zuid. Wel kreeg Van der Velde in 2001 en 2002 twee keer werk als onderaannemer, maar met onge lukkige gevolgen. Aannemers klaagden monde ling over de kwaliteit van zijn werk. De gemeen te raakte daardoor bevooroordeeld tegen hem. Daardoor 'lijkt' hij 'ten opzichte van andere aannemingsbedrijven minder kansen en moge lijkheden te hebben gekregen', concludeert de Dienst Milieu en Beheer. Ln 2003 kreeg hij wel de opdracht voor herbestrating van de Nieuw- straat en de straten eromheen. Bewijzen voor de mondelinge klachten zijn nooit gevonden. Ook zijn ze nooit op schrift ge steld. In het rapport staat het niet met zoveel woorden, maar het lijkt erop dat de hoofdaan nemers Van der Velde hebben belasterd. In Bij lage 4 van het rapport van Bouwen en Wonen stelt een ambtenaar die voorbereiding, aanbe steding en uitvoering van civieltechnische wer ken in zijn portefeuille heeft, onomwonden dat 'het door Van der Velde Bestratingen geleverde werk correct is en naar tevredenheid uitge voerd' en dat dit 'zeker tot vervolgopdrachten kan leiden'. Leids theologendispuut viert lustrum met ode aan 'le canard' door Floor Ligtvoet leiden - De Hortus Botanicus is deze zaterdagmiddag gesloten voor het publiek. Toch is er iets raars aan de hand in de univer siteitstuin. Een goede luisteraar kan zacht gezang van achter het hekwerk aan het Rapenburg horen opstijgen. Wie goed kijkt en via de zij-ingang aan de Nonnensteeg de tuin betreedt, ziet daar veertig man de polo naise lopen. In een lange slin ger maken ze schijnbaar onver stoord hun ronde door het groen van exotische planten. Wat zingen ze toch? Goed te horen is het niet. De groep die voor het overgrote deel uit mannen op leeftijd bestaat, bromt iets in onverstaanbaar Frans. ,Le canard' is het enige woord dat telkens luid en dui delijk uit het gemurmel kan worden ontcijferd. Na een paar minuten staat de stoet plotsklaps even stil. Alsof ze van hogerhand zijn geïnstru eerd, maken ze onder massaal 'kwek, kwèèèk, kwèèèèèk'-ge- roep driftige vleugelbewegin gen met hun armen. Het geheel heeft veel weg van een over spannen vogeltjesdans en ziet er lachwekkend uit. Zelf nemen de mannen en vrouwen het ri tueel behoorlijk serieus. Na het korte oponthoud wordt de polonaise weer even gedisci plineerd voortgezet tot aan de eindbestemming, een kleine karpervijver. Daar, midden in het water, prijkt het beeld van een eend. Weer wordt er ge kwekt en gekwaakt. Het is be doeld als groet, want de eend, oftewel 'le canard', speelt van daag een hoofdrol. Het gegoten dier uit de Hortus Botanicus is het boegbeeld van een oud Leids theologendispuut, FFF. Vandaag viert dat dispuut uit 1894 zijn lustrum. Hoewel FFF allang is opgegaan in een nieuw dispuut, is het eerbetoon aan de eend gebleven. Als het aan de oud-theologiestudenten en oorspronkelijke leden ligt, moet die traditie koste wat kost in ere worden gehouden. Het idee om een eend als dis puutsymbool aan te nemen, kwam destijds van Geert Jan Bierenga. Een goede reden had hij eigenlijk niet, geeft hij toe: Uiterst plechtig schuift student Sjoerd van de Vijver de 'canard' een lauwerkrans om de nek. Foto's: Hielco Kuipers „Le canard? Het eerste deel ver wijst misschien nog naar Ka- naan (het beloofdè land voor de Israëlieten, red)." Zijn oude studiegenoten lachen hard. De inmiddels grijzende Bierenga fabriceerde in zijn studenten tijd uit pure balorigheid op de keukentafel een eend van ko perdraad, gaasverband en gips. Die plaatste hij in de universi teitstuin. Het kunstwerk was geen lang leven beschoren. „Een concurrerend theologen dispuut gooide de eend direct in de vijver." De curatoren van de universi teit troffen daarop slechts de restanten van het kunstwerk aan. Zij riepen de hulp in van een kunstenares en die maakte er de huidige sculptuur van. „Naar mijn ontwerp", zegt Bie renga trots. „De eend heeft vanaf dat moment dus eeuwig heidswaarde gekregen." En zijn dispuut daarmee ook, zo hoopt hij. Met een beetje geluk kan de man best gelijk krijgen. Ook de jongere generatie theologen blijkt met het vreemde eenden- liefdes virus besmet te zijn ge raakt. Zo stapt student Sjoerd van de Vijver deze zaterdag middag zonder moeite het kou de water in. Uiterst plechtig schuift hij als eerbetoon aan het dier een lauwerkrans om diens nek. Zijn dispuutsgenoten aan de waterkant, jong en oud, gaan uit hun dak. Hoe? Door zo hard mogelijk te kwekken en te kwaken natuurlijk. Al kwekkend en kwakend en driftig vleugelbewegingen makend met hun armen, maakt het theolo gendispuut FFF een polonaise door de Hortus Botanicus. Foto: Hielco Kuipers leiden - De restauratie van de Pieterskerk en de Hooglandse kerk in Leiden kan doorgaan. De Tweede Kamer heeft 20 mil joen euro gereserveerd voor de restauratie van elf landelijke 'kanjermonumenten'. Dit zijn grote rijksmonumenten die kampen met veel achterstallig onderhoud. Afgelopen najaar dreigde het restauratiewerk aan vooral de Pieterskerk stil te val len omdat het rijk aarzelde over voortzetting van de subsidie. Een lobby onder leiding van burgemeester Rombouts van Den Bosch en Lenferink van Leiden bij de Tweede Kamer bleek succesvol. Een kamer meerderheid trok 20 miljoen euro uit voor de 'kanjers'. Staatssecretaris Van der Laan kreeg de opdracht om ook de resterende 40 miljoen euro bij elkaar te krijgen. leiden - Het Huygens Laborato rium van de Universiteit Leiden krijgt de beschikking over een draadvonkmachine. Dat is een soort superfiguurzaag met een draad van ééntiende millime ter, die in staat is om harde ma terialen als polykristallijn dia mant, niobium, tantaai en wol fraam te zagen. Doordat de draad onder spanning staat, wordt het te verwijderen mate riaal als het ware 'weggevonkt'. Het apparaat is gemaakt door ambachtslieden van de Leidse Instrumentmakers School (LIS) en is vanaf dinsdag in gebruik voor het maken van apparatuur voor het nano-onderzoek van de Leidse hoogleraren natuur kunde Jan Aarts en Joost Fren- ken. Op een vergelijkbare ma chine, die op het LIS wordt ge bruikt bij het onderwijs, heeft instrumentmaker Christiaan Pen al onderdelen gemaakt voor de 'scanning tunneling microscope' van het Huygens Lab, door Wilfred Simons leiden - De werving van buiten landse biotechnologiebedrijven is in een impasse beland. De Westholland Foreign Invest ment Agency (WFIA), die vooral in de Verenigde Staten en Chi na zoekt naar bedrijven die zich in Zuid-Holland willen vesti gen, vindt amper gehoor. Ame rikaanse biotechbedrijven kie zen haast automatisch voor grote Engelse onderzoeksinsti tuten en universiteiten als Eu ropese partner, zoals die van Cambridge. Het komt niet in hen op om in Zuid-Holland te kijken. De WFIA wil de impasse in 2005 doorbreken door zich te pre senteren op drie grote vakbeur zen in de VS: Biotechnika, Tech vest Europe en Tech vest USA. Daarnaast gaat de WFIA 'acquisitiemissies' uitvoeren bij kansrijke Amerikaanse bedrij ven, zo schrijft ze in een subsi dieverzoek aan de provincie Zuid-Holland. Vooral de aan wezigheid van het bedrijven- cluster op het Bio Science Park, Delft en Rotterdam) en twee drie universiteiten (Leiden, academische ziekenhuizen de spetterende opening van het wintersportseizoen in Saalbach Hinterglemm! Kijk snel op wwwleidschdagblad.nl/ppening voor deze unieke lezersaanbieding en maak tevens kans op een weekend voor 2 personen naar Saalbach Hinterglemm! (LUMC, Erasmus MC) be schouwt de WFIA als een sterk argument. WFIA-projectleider Emmie van Halder verwacht dat zij met een investering van 30.000 euro ko mend jaar drie tot vijf buiten landse biotechbedrijven naar Zuid-Holland kan lokken. Wel moeten er tijdens acquisitierei- zen experts meegaan, die weten welke lokale technische of we tenschappelijke kennis die be drijven nodig hebben en waar zij die in Zuid-Holland kunnen krijgen. De WFIA gaat ook Nederlandse en Amerikaanse lucht- en ruim- tevaartbedrijven met elkaar in contact brengen. Het kabinet Balkenende 1 koos voor de Amerikaanse 'joint strike figh ter' (JSF) als opvolger van de F16. Daardoor komt het Neder landse bedrijfsleven in aanmer king voor de 'JSF compensatie order regeling', hetgeen in houdt dat het onderdelen van de straaljager mag bouwen. De kans bestaat dat het Leidse Dutch Space grote opdrachten uit die regeling kan verwerven. De WFIA verwacht binnenkort een internationale beurs waar op Amerikaanse vliegtuigbou wers als Boeing, Lockheed Mar tin en Raytheon contact leggen met Nederlandse bedrijven, waaronder Dutch Space. Als streefgetal moeten tien Neder landse lucht- en ruimtevaartbe- drijven in contact komen met tien Amerikaanse. Sinds het oprichtingsjaar 2000 heeft de in Den Haag gevestig de WFIA tachtig innovatieve bedrijven naar Zuid-Holland gehaald. De wervingsorganisa tie zou daarmee zijn nut heb ben bewezen. De WFIA zit ech ter steeds krapper bij kas, om dat de bijdrage van de deelne mende steden, stadsgewest Haaglanden en de Kamers van Koophandel Rijnland en Den Haag niet is geïndexeerd. Gede puteerde staten (GS) van Zuid- Holland willen daarom in 2005 bijspringen met 150.000 euro. Met dit geld verwacht de WFIA dertig buitenlandse partners te vinden. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 0Ja ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro 56.70) (1 v.m bezorgcontrole) I Naam J Adres: J Postcode/Plaats: J Telefoon: J Geboortedatum: emailadres: I J Bank-/girorekeningnummer* I Handtekening I I Uitsluitend bij automatische Incasso Stuur de bon ln een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 1711 E mail: lezersservlcei&'hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. 1 Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch gfef Dagblad M V

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7