Sarkozy grijpt macht in partij Chirac BUITENLAND De minister, het kindermeisje en de boze 'ex' Aanhang Janoekovitsj keert terug naar Donetsk Geen steun in Irak voor uitstel verkiezing Afzender bombrieven slaat hand aan zichzelf Charles lenkins veertig jaar na desertie vrij Duidelijker verband tussen aanslagen VS en Madrid Berging brandweerlieden jr betaald verlof tse moeders n - Britse moeders krijgen toekomst een jaar betaald if na de geboorte van een De Britse regering heeft :oe besloten als onderdeel (een ingrijpende hervor- g van de zorg voor kinde- Moeders in Groot-Brittan- :ijgen nu een half jaar be verlof en zij hebben het it op nog een half jaar on- 'd viij. jritsers 'ja' gen hoofddoek 'e - De meerderheid van tsers vindt dat moslim- in op hun werk een Idoek moeten kunnen >en' ^at blijkt uit een en- e die werd gehouden naar eiding van een recent be- van een supermarktketen irrouwelijk winkelpersoneel ie staan een hoofddoek te ^den bij ramp in "Inese kolenmijn d.Exd I'v^ng iyc ln een steenkoolmijn aastrï it noorden van China zijn en zware explosie zeker 25 'erkers gedood. Meer dan lerd anderen zitten inge- Van de 127 kompels die en geslaagd zichzelf tij- veiligheid te stellen zijn gewond. De explosie deed ivoor op acht kilometer van igang van de mijn in de icie Shaanxi. Op het mo- van de ontploffing zaten driehonderd mijnwerkers ir de grond. De oorzaak is liet bekend. Wibia: aanslag iland op Bush 1>ta - De Colombiaanse jöstische rebellenbeweging p zou hebben geprobeerd aanslag te plegen op de rikaanse president Bush hij vorige week een bezoek Deht aan het Zuidamerikaan- nd. Leiders van de FARC eenlen afdelingen hebben be- ji een aanslag te plegen in ^gena waar Bush een blik- l^etDezoek bracht. Tot een lag is het niet gekomen. ijk ma laat izenden vrij soon - Het militaire regime pirma (Myanmar) heeft in |19248 gevangenen vrijge- I, zoals eerder was beloofd, lopen weken was al een aantal gevangenen vrij ge- 1. De regering beoogt met I f lijlating het vertrouwen on- le bevolking te versterken. ier 17 lijken in isul gevonden »l - Amerikaanse troepen ien in de Irakese stad Mo- og eens zeventien lijken nden. Daarmee komt het il dat de afgelopen twee in in die opstandige stad is nden boven de vijftig. De ite slachtoffers zijn leden iet Irakese leger of de na- jle garde die meewerkten ie Amerikanen. den door >ed in Vietnam maandag 29 NOVEMBER 2004 In Vietnam zijn zeker insen omgekomen door itromingen als gevolg van b regenval. Een nog onbe- aantal mensen wordt ver- Sinds begin deze week vooral het midden van lam getroffen door zware jval, waardoor rivieren h hun oevers traden. Lopers doden dzame olifant lumpur - Stropers heb- |p het Maleisische deel van een zeldzame dwergoli- [edood en het dier ont- [van zijn slagtanden. Het is iis natuurbeschermers van Ind voor de tweede maal m twee maanden dat een jjolifant is gedood om zijn faden. Ifijnensterfte 'asmanië )«s»j!y - Meer dan honderd ssen en tonijnen zijn giste- ,p het strand van het Zuid- alische Tasmanië gestrand ardoor gestorven. Tiental- ïdere dieren zijn in gevaar, ït strand van King Island M grienden en dertig dol- doodgegaan. 3i iltrein doodt ■ase studenten §f mi - Zeker vijftien Indiase pten zijn gisteren om het jekomen doordat een iin hen overreed toen zij spoor zaten te wachten trein weer zou vertrek - tet ongeluk gebeurde op ition van Sukhi Sevania, er dertig kilometer van fcfdstad Bhopal van de "adhya Pradesh. Britse minister Blunkett in de problemen door beschuldigingen over misbruik van positie londen/anp - De Britse minis ter van Binnenlandse Zaken, David Blunkett, is in grote poli tieke problemen gekomen door beschuldigingen die te maken hebben met zijn - inmiddels voorbije - relatie met een ge trouwde vrouw. De Britse zon dagskrant The Sunday Tele graph beticht Blunkett ervan dat hij zijn positie als minister heeft misbruikt. Hij zou buiten zijn boekje zijn gegaan door voorrang af te dwingen voor een visumaan vraag voor het Filipijnse kinder meisje van zijn geliefde. Boven dien zou hij vertrouwelijke in formatie met Kimberley Quinn hebben gedeeld. De langdurige relatie van Blun kett met Quinn baarde in Groot-Brittannië opzien, maar toen het nieuws erover in de roddelbladen verscheen, was de affaire al bijna aan zijn eind. Quinn, die aan het begin van de verhouding met de minister in 2001 nog maar net getrouwd was, beëindigde de relatie afge lopen zomer. De b'itterre nasleept houdt in middels ook de serieuze kran ten bezig. Ruim een week gele den werd bekend dat Blunkett met hulp van advocaten DNA- onderzoek wil afdwingen bij het tweejarig zoontje van Quinn, William, en bij het kind van Quinn dat begin volgend jaar geboren moet worden. Blunkett meent zeker te weten dat hij de vader van beide kin deren is en wil dat bevestigd zien. Hij zou Quinn bestookt hebben madrid/gpd-anp - De Spaanse politie beschikt dankzij de Amerikaanse federale recher che (FBI) over informatie die een duidelijk verband legt tus sen de beruchtste aanslagen van de afgelopen jaren. Het Spaanse dagblad ABC heeft dit gisteren bericht. Het draait om een man uit het netwerk al-Qaeda, die in de herfst van 2003 terroristen in Madrid optrommelde om de aanslagen in maart 2004 op treinen te plegen. Deze figuur is volgens aanwijzingen van de FBI een van de mannen die de aanslagen in 2001 in het noord oosten van de Verenigde Staten vanuit Madrid voorbereidden. Een van de zelfmoordkapers van 11 september 2001, Mo hammed Atta, raadpleegde hem in Madrid een paar maan den voor de aanslagen in de VS. Nog niet bekend is wie de man precies is. De voormalige Spaanse pre mier Aznar moet vandaag ver- hutthurm/anp-afp - De man die het afgelopen halfjaar bom brieven had gestuurd naar poli tici en hoge ambtenaren in de Duitse deelstaat Beieren, heeft afgelopen vrijdag zelfmoord ge pleegd. Hij deed dat kort voor dat hij had moeten deelnemen aan een DNA-onderzoek onder 2300 mannen uit zijn woon plaats Hutthurm en omgeving. De 22-jarige man werd zaterdag verwacht voor afname van speeksel, deelde de politie mee. De politie wilde het DNA uit de vele speekselproeven vergelij ken met dat uit minuscule huiddeeltjes die op enkele bombrieven waren aangetrof fen. Nu bleek zaterdagochtend vroeg uit de lijkschouwing dat de in een veld aangetroffen do de man - die zichzelf met een bom had opgeblazen - de af zender van de bombrieven was. Enkele uren later meldde diens vader zich bij de politie met de mededeling dat zijn zoon ver mist werd. Zo kwam de politie bagdad - De oproep van zeven tien grote Iraakse politieke par tijen om de verkiezingen van 30 januari met zes maanden uit te stellen wegens de slechte veilig heidssituatie, is goed gevallen. Zaterdag bleken de reacties uit politieke en religieuze hoek vooral negatief. Uit een enquête van de krant al-Mashreq, die zaterdag werd gepubliceerd, bleek dat ook de gewone Irakezen niets zien in uitstel. Al-Mashreq (De Levant), een krant met een van de hoogste oplagen in Irak, wordt be schouwd als kritisch over de in terim-regering. Het dagblad gaf niet aan hoeveel mensen voor de steekproef zijn ondervraagd. Meer dan driekwart van de on dervraagden zei te geloven dat uitstel van de verkiezingen de veiligheid in het land niet zal vergroten. De overgangsregering, die al enige tijd bezig is met de voor bereiding van de verkiezingen, liet weten vastbesloten te zijn niet af te wijken van de datum van 30 januari. Ook de voorzit ter van de Iraakse kiescommis sie, Abdel Hussein al-Hindawi, sluit uitstel van de verkiezingen uit. |ïij benadrukte dat een da- met brieven waarin hij een rol in het leven van de kinderen opeist. Volgens The Sunday Te legraph is inmiddels uit DNA- onderzoek gebleken dat Wil liam inderdaad een kind van Blunkett is. Maar het zijn de beschuldigin gen over misbruik van zijn po sitie als minister die Blunkett in de gevarenzone hebben ge bracht. Quinn uitte die be schuldigingen in een e-mail, waarvan The Sunday Telegraph een kopie in handen kreeg. Daarin schrijft Quinn dat zij Blunkett paranoïde vindt en dat zij het gevoel heeft dat hij haar wil beschadigen. Zij beticht hem van het 'versnellen' van de visumaanvraag voor het kinder meisje, dat in strijd met de re gels te snel een permanente verblijfsvergunning kreeg. Quinn uit nog vijf andere aan tijgingen, maar die over het vi sum zal Blunkett mogelijk de zwaarste politieke schade toe brengen. Blunkett, die steeds heeft ge weigerd in het openbaar iets over zijn relatie met Quinn te zeggen, zag zich gedwongen nu wel te reageren. Hij stelde dat hij alleen maar naar het formu lier voor de visumaanvraag heeft gekeken om te zien of het correct was ingevuld, maar dat hij geen enkele rol heeft gehad bij de behandeling van de aan vraag. Verder zei hij in zijn ver klaring: „Ik ben zeer bedroefd dat iemand om wie ik zoveel gaf nu - helemaal ten onrechte - probeert mijn publieke positie te beschadigen. Dit kan niet in het belang van een van ons zijn. Ik zal doorgaan met mijn privé- leven privé te houden en het te scheiden van mijn publieke ta ken." De minister wordt echter ge confronteerd met een storm aan plubliciteit. Niet alleen The Sunday Telegraph, maar ook andere Britse zondagskranten bemoeid zou hebben met een spoedaanvraag voor een pas poort voor William, zodat die met Quinn en hem mee op va kantie kon, over het gebruik van de dienstauto met chauf feur van Blunkett door Quinn, het inschakelen van politie mensen en veiligheidsfunctio narissen voor zijn maitresse en het verklappen van vertrouwe lijke informatie over veilig heidszaken. schijnen voor de parlementaire commissie die de aanslagen van 11 maart in Madrid onder zoekt. Het is voor het eerst dat een Spaanse regeringsleider wordt verhoord in een parle mentaire enquête van het con gres. Aznar moet zich verantwoor den voor zijn beleid voor en na de aanslagen. Waarom wilde hij de eerste dagen na het bloed bad de wereld doen geloven dat de aanslagen het werk waren van de Baskische afscheidings beweging ETA? Eerdere getui gen in de commissie, onder wie politiemensen, hebben ver klaard dat er al snel na het bloedbad aanwijzingen waren dat het ging om een actie van extremistische moslims. Aznar zelf heeft altijd volgehou den dat de eerste aanwijzingen richting ETA gingen. Drie dagen na de aanslagen, waarbij 191 doden vielen en 1500 gewon den, verloor Aznar, in strijd met alle peilingen, de verkiezingen. uiteindelijk achter de identiteit van de dader. Het DNA-onder zoek, dat gisteren zou worden afgesloten, is direct afgeblazen. De man heeft sinds april negen bombrieven verstuurd, waar van er een ontplofte en een se cretaresse verwondde. De an dere acht brieven ontploften niet. De dader was kennelijk van plan nog meer bompost te versturen, want bij huiszoeking trof de politie talrijke onderde len voor explosieven aan. De politie sluit niet uit dat de man kort voor zijn dood nog een of meer bombrieven heeft ver stuurd. Het motief van de dader, die geen beroep en geen werk had, blijft onduidelijk. De politie denkt dat het onderzoek daar over wellicht ook geen helder heid zal verschaffen. „Mis schien blijven de vele vragen wel voor altijd onbeantwoord." De vader noch de tante van de 22-jarige hadden enig idee van zijn activiteiten. turn na SI januari volgens de voorlopige grondwet niet mo gelijk is. Ook vanuit religieuze hoek kwam bezwaar tegen uitstel. De geestelijk leiders van de sjiiti- sche meerderheid, onder wie de zeer invloedrijke groot-aya tollah al-Sistani, vinden op schuiven van de verkiezingsda tum 'onaanvaardbaar'. Ook de ambassadeur van de Verenigde Staten in Irak, John Negroponte, vindt dat de veilig heidssituatie in dat land niet moet verhinderen dat op de ge plande datum van 30 januari verkiezingen worden gehou den. Hij zei dat afgelopen zater dag tijdens een bezoek aan Fal- lujah, de stad ten westen van Bagdad die het toneel is van he vige strijd tussen coalitietroe pen en Iraakse opstandelingen. De oproep tot uitstel van de verkiezingen was een initiatief van de soenniet Adnan Pacha- chi, die eerder werd beschouwd als presidentskandidaat, maar die inmiddels voor die eer heeft bedankt. De Amerikaanse president George Bush had in een reactie op die verklaring al gezegd te hopen dat de Iraakse verkiezin gen £n januari doorgaan. genève - Reddingswerkers bergen één van de ze ven brandweerlieden die zaterdag in het Zwitserse Gretzenbach omkwamen bij een brand in een on dergrondse garage. Zij werden bedolven onder het instortende dak van het complex. De laatste twee doden hebben reddingswerkers tegen midder nacht geborgen. Wat de brand heeft veroorzaakt, is vooralsnog niet duidelijk. Alle slachtoffers maak ten deel uit van de lokale brandweer. Aanvankelijk werd gevreesd voor een hoger dodental. Drie brandweermannen konden echter op eigen kracht onder de puinhopen vandaan komen. Eén brand weerman werd door collega's gered en is overge bracht naar een ziekenhuis in de omgeving. Onge veer tweehonderd reddingswerkers waren een groot deel van de dag tevergeefs bezig de slachtof fers te redden. Na de berging van de doden zijn de opruimwerkzaamheden minstens tot vandaag uit gesteld. Foto: EPA door onze correspondent Henk Glimmerveen le bourget - Nicolas Sarkozy heeft zich via een Amerikaans aandoende personal'rtyshow in de Parijse voorstad Le Bourget verzekerd van de machtigste post in de Franse regeringspartij UMP. Met ruim 85 procent van de stemmen kozen de leden van de twee jaar geleden door pre sident Chirac opgerichte partij Sarkozy tot voorzitter. Zo ver schaften ze hem daarmee een riante uitgangspositie om over ruim twee jaar de conservatieve kandidaat voor het president schap te zijn. Zes miljoen euro was er door de nieuwe UMP-leiding uitgetrok ken voor de presentatie van de nieuwe voorzitter. Ieder lid dat naar de Sarko-show wilde werd voor twintig euro een vervoer- bewijs. Het maakte niets uit waar de partijgenoten vandaan kwamen. De hele dag werd in diverse zalen van het centrum waar de UMP vergaderde, een propagandafilm gedraaid. Daarin staken populaire spor ters, filmsterren en tv-artiesten de loftrompet over Sarkozy. „Dit is nog maar het begin", kraaide Sarkozy voor activisten van de UMP-jongerenbewe- ging. „Men zal nog van ons ho ren." De verkiezing van de mi nister van financiën tot voorzit ter van de partij moet de UMP nieuwe stimulansen geven. De prominentste vertegenwoordi gers, president Chirac en pre mier Raffarin, scoren bedroe vend laag in de opiniepeilingen. Alleen Sarkozy kan volgens de aanhang het tij nog keren. Maar Sarkozy heeft zijn eigen agenda. Hij wil in 2007 president wor den en weet dat hij daar alleen kans op heeft wanneer hij de steun heeft van de partijorgani satie. De enige manier om zich van die invloed te verzekeren is zich aan het hoofd te stellen van de UMP. President Chirac had een jaar geleden nog zijn vertrouweling (ex-premier) Alain Juppé aan gewezen als zijn opvolger. Jup pé was op dat moment de voor zitter van de UMP maar moest vanwege een veroordeling we gens politieke corruptie het veld ruimen. Chirac probeerde Sarkozy de weg naar de UMP- top te dwarsbomen door hem te verbieden een ministerspost met het voorzitterschap te combineren. Maar voor Sarko zy vormde die eis geen pro bleem. Hij treedt nu af als mi nister. In zijn toespraak tot de partijge noten beloofde Sarkozy de UMP van 'nieuw elan' te voor zien. In de partij zal ruimte zijn voor iedere opvatting en er wordt bij nieuwe partijleden niet gekeken naar het politieke verleden. Besluiten zullen voortaan niet meer bedisseld worden in achterkamertjes. De enthousiaste aanhang hoorde het tevreden aan. Oude politie ke rotten fronsten hun wenk brauwen. Ze vonden het veel te veel lijken op de procedures bij linkse partijen. door onze correspondent Peter van Nuijsenburg Tokio - Bijna 40 jaar nadat hij was gedeserteerd naar Noord- Korea kan de 64-jarige Ameri kaanse militair Charles Jenkins in Japan een nieuw leven be ginnen. Jenkins kwam dit week einde op vrije voeten, nadat hij 25 dagen gevangenisstraf had uitgezeten op een Amerikaanse basis in Japan. Hij was eerder deze maand tot 30 dagen arrest veroordeeld wegens 'desertie en hulp aan de vijand'. Jenkins is één van de hoofdrol spelers in een drama dat Japan al jaren in de ban houdt. Hij is getrouwd met een Japanse vrouw, die 25 jaar geleden door de Noord-Koreaanse geheime dienst was ontvoerd. Samen met andere gekidnapte Japan ners moest Hitomi Soga geheim agenten Japans leren en inwij den in Japanse gewoonten en gebruiken. Ze werd met vier an dere slachtoffers twee jaar gele den vrijgelaten. Het lot van minstens acht anderen in inzet van moeizame onderhandelin gen tussen Japan en Noord-Ko- rea. Volgens het regime in Py ongyang zijn zij overleden. Jenkins, die in 1980 met Soga trouwde en met wie hij twee dochters heeft, bleef- met de kinderen achter in Noord-Ko- rea omdat hij vreesde te wor den uitgeleverd aan de VS. Hij liet zich echter overhalen Noord-Korea te verlaten. In juli werden hij en zijn dochters in de Indonesische hoofdstad Ja karta met Soga herenigd. De werd een gigantisch spektakel, Charles Jenkens Foto:Reuters -• waarvoor de Japanse pers mas saal was uitgerukt. In Japan onderging de zieke Jenkins een medisch onderzoek"1 voordat hij zich in september bij een Amerikaanse legereen- j heid meldde. Begin november j werd hij tot 30 dagen gevange nisstraf en oneervol ontslag veroordeeld. De opvallend mil de straf voedde speculaties over een deal waarin de Japanse re gering een belangrijke rol werd i toegeschreven. Jenkins deserteerde in januari 1965, toen hij in Zuid-Korea ge- legerd was. Hij vreesde overge plaatst te worden naar Vietnam, waar de Amerikanen in oorlog waren met Noord-Vietnamese opstandelingen. Bovendien vond hij de patrouilles aan de grens met Noord-Korea te ge vaarlijk. Jenkins gaat met zijn gezin op een eiland aan de Ja panse westkust wonen. Hij heeft gezegd dat hij in elk geval een keer de VS wil bezoeken. door onze correspondent Remco Reiding Kiev - Oude vrouwtjes houden iconen boven hun hoofd, mannen dragen krui zen en vaandels met de beeltenis van Je zus Christus en Viktor Janoekovitsj. Een man met baard maant de achterblijvers en duwt supporters van Viktor Joesjt- sjenko uit de weg. Ook wij hebben recht op onze demon stratie, lijkt hij te willen zeggen, maar door de straten van Kiev schalt slechts de naam van de oppositiekandidaat. Het groepje van dertig, afkomstig uit het grotendeels Russisch orthodoxe oosten, loopt zich even verderop vast in een oranje muur. Mannen duwen, kruizen zwaaien ver vaarlijk. Dan ontstaat plots een haag van duizenden mensen, waartussen het groepje Janoekovitsj-aanhangers naar het parlement kan lopen. Wie in Kiev een tegengeluid wil laten horen, moet sterk in zijn schoenen staan. Honderdduizenden omsingelen je, jouwen je uit, gaan ongevraagd met je in discussie of scanderen massaal leu- Missie mislukt, Kiev gevallen zen als 'wij zijn met velen, wij laten ons niet verslaan'. Ook het centraal station, bastion van de Janoekovitsj-aanhang, werd 'veroverd' door de oppositie. Daar reden vorige week nog treinen en bussen vol mijn werkers en metaalbewerkers binnen in een poging een tegendemonstratie te or ganiseren. Op een rangeerterrein brach ten de demonstranten in hun wagons de nacht door, want met de dagvergoeding die velen kregen voor hun uitstapje naar Kiev kon een hotelkamer niet worden betaald. De oppositie schildert de aanhangers van premier Janoekovitsj vaak af als een stelletje bullebakken zonder hersens, die zijn betaald om provocaties uit te lok ken. Een foutief beeld. Neem Igor Chochitsj, een student uit het jongerencomité dat Janoekovitsj steunt. Op straat organiseert hij een soort scha- duwparlement waarbij vertegenwoordi gers van één van beide partijen om de beurt een minuut mogen praten. Na af loop ruilen de 26-jarige Chochitsj, af komstig uit de Donbass, en andere stu denten lintjes. „We agiteren niet, we zet ten debatten op om een uitweg te zoe ken uit deze situatie. We zijn allemaal Oekraïners, we willen allemaal een nor maal, geciviliseerd leven." Even verderop wappert eèn blauwe vlag. Daaronder staat een eenzame jonge man. De armzalige krijgt de ene na'de andere vraag van samendrommende Joesjtsjenko-supporters. „Ze betalen je zeker?", vraagt iemand. „Nee, echt niet, dit is mijn eigen vlag", antwoordt de student. Chochitsj trekt hem aan zijn arm mee. Vlak bij het Onafhankelijkheidsplein, op de trappen van hotel Oekraïne, staat nog zo'n plukje tegenstrevers, herkenbaar aan hun blauwe vlaggen. De 72-jarige Larisa Elkina en haar dochter Alla Soko- lovskaja halen de oude oost-west-tegen- stelling aan. „Joesjtsjenko is een mario net van Amerika.'' Is Janoekovitsj dan geen trekpop van Rusland^ president Vladimir Poetin? „Jawel, maar een pro- Russisch beleid staat dichter bij ons. Wij hebben meer op met Poetin dan met George Bush. De keuze van Elkina is pragmatisch. „Het is een keuze tussen twee kwaden. Twee gangsters vechten tegen elkaar. Joesjtsjenko, Timosjenko en Porosjenko zijn ook criminelen", zegt ze over het oranjekamp. „Tijdens de verkiezingen waren er overtredingen aan beide zij den." Voelen ze zich niet geïntimideerd door de overmacht aan Joesjtsjenko-suppor ters? „In het begin waren we bang, maar ik zie geen bloedvergieten op straat", zegt Alla. „Nog niet", voegt Larisa er cy nisch aan toe. Larisa kijkt gespannen om zich heen, maar steun hoeft ze niet te verwachten. De troepen uit het oosten konden hier niet op tegen de oranje mensenzee. Za terdagavond laat keerden 37 treinen met bijna 20.000 Janoekovitsj-supporters te rug naar de Donbass. Missie mislukt, Kiev gevallen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5