toeing KLM an de baan n Barcelona Leiden in toptien 'sintvriendelijke gemeenten' Invallen in hotels en restaurants Damrak ssagiers via glijbanen in veiligheid rkeerschaos in Leidse gio door afsluiting A4 Al volop kerst in Groenoordhallen Splitsing van Oekraïne nabij Opklaringen flBSi 2jH$I zw S 7/9° 2-4 De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor f9,75 i 0 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang ieder^ichtend 1 Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen J €0,41 per dag! J Naam;DM DV Adres; J Postcode/Plaats J Telefoon: -- (1 V m bezorgcontrole I Geboortedatum: I I e-malladres: Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, Antw.nr. 127, 1800 VB Alkmaar. Gratis tel. 0800 -1711. E-mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar 1 www.leidschdagblad.nl I Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 I I Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in I de colofon van de krant vindt u nadere informatie. I I Mijn wereld, mijn krant. i Leidsch Dagblad Richard Mooyman elona/amstelveen - Een ■toestel is gisteravond bij de ng op de luchthaven van elona van de baan geraakt vaar beschadigd. De 140 agiers en zes bemanningsle- verlieten het vliegtuig via Iglijbanen. Niemand raakte ig gewond. liepen tien mensen lichte diisuren op. Zij werden ter se behandeld door dokto- Twee reizigers werden op verzoek voor controle het ziekenhuis gebracht. :ns een woordvoerster van paanse luchthaven raakte oeing 737-400 van de baan j een probleem met het lan- suieijsgestel, maar KLM-woord- actieper F. Houben kon dat gis- nd laat niet bevestigen, het landingsgestel zwaar tdigd geraakt, speciaal 40 man sterk team le KLM is in allerlijl naar ilona gestuurd voor nader mek. Zij zijn daar van- aangekomen om geeste en technische bijstand te ten. Voor ongeruste fami lieleden en vrienden van de in zittenden heeft de KLM een speciaal telefoonnummer opengesteld: 020-5475566. Vlucht KL1673 was opgestegen in Amsterdam en arriveerde volgens schema om tien voor zeven in Barcelona. Volgens de woordvoerster van de Barcelo- nese luchthaven waren de hulpdiensten niet vooraf door de bemanning gewaarschuwd. Dat kan erop duiden dat de problemen voor de vliegers als een verrassing kwamen. De KLM-woordvoerder kon niet zeggen of het om een reguliere landing ging of om een nood landing. De bemanning heeft volgens hem goed werk gedaan door de inzittenden snel te eva cueren. De schade aan het toestel werd gisteravond nog onderzocht. De bewuste landingsbaan bleef de hele avond gesloten, terwijl het vliegverkeer met vertraging op de andere twee banen werd afgewikkeld. Het laatste grote ongeluk met een KLM-vliegtuig dateert uit 1994, toen een toestel van KLM Cityhopper op Schiphol crashte na een mislukte doorstart. Daarbij vielen drie doden. *C -ï >u« tdorp/regio - De afsluiting de rijksweg A4 leidde het )pen weekeinde tot een erschaos in de Leidse re- )p alle doorgaande wegen rond Leiderdorp stond /erkeer regelmatig muur- Ook op de snelweg A44 ippunt Burgerveen-Was- ir) stond vrijwel continu "lometerslange file. ïelweg A4 was tot vanoch- vroég in de richting Den - tussen knooppunt Bur en en Zoeterwoude-Rijn- afgesloten als gevolg van «lamheden. /erkeerde verplaatste zich loor naar regionale door- ie routes en naar die an- snelweg die de Leidse re- oorkruist: de A44. Zaterdag de file op de A44 boven- bA le hitlijst van files in Ne- id. In de richting Wasse- stond tien kilometer file. rege werkzaamheden was het verkeer ook gestremd op de A12 ter hoogte van Zoetermeer en tussen het Prins Clausplein en Den Haag Centrum, en op de A27 tussen Gorinchem en Noordeloos. Deze wegen kre gen 'stroef asfalt' omdat het wegdek plotseling glad en ge vaarlijk was geworden. In Leidse regio kozen veel auto mobilisten voor sluiproutes die binnen een mum van tijd ver stopt zaten. Omdat de A44 ook al muurvast zat, namen automobilisten uit de richting Amsterdam de pro vinciale wegen. Via Roelof- arendsveen kwamen zé in Lei derdorp terecht. Daar zaten doorgaande wegen als de Persant Snoepweg, de Engelendaal en ook de Vron- kerdaan potdicht. Pagina R3: 'Dit werk is onmogelijk als er verkeer rijdt' COMMENTAAR VAN AARTSEN et en verloren. Die condu it te trekken uit de afloop e partijraad van de WD in ijkerhouL Fractievoor- Jozias van Aartsen heeft spel gespeeld door een te omarmen, waarin hij ijleider werd uitgeroe- zich te presenteren als laat voor het lijsttrekker- in 2007. Maar Van Aartsen te hoog van de toren ge- De bewuste mo- niet in stem- gebracht, zodat uiteindelijk blij zijn met de irijs. mag zich verkiezingen 'politiek rder" noemen. Deze func- itond nog niet, evenmin titel 'partijleider'. Tradi- nemen de lijsttrekkers WD na de verkiezingen I plaats in de Kamer- i. Als fractievoorzitter zij meer vrijheid van len dan een vice-premier, kabinetsbeleid moet ver- 1. Bovendien staat een vi ler altijd in de schaduw enige, echte minister- inL Zalm had zijn partij veel id kunnen besparen door vorig jaar fractievoorzitter te worden. Dan was er geen on duidelijkheid ontstaan over de rolverdeling tussen Zalm en Van Aartsen. Want feit blijft dat Zalm anderhalf jaar geleden de lijst trekker was (en daarmee de baas), maar inmiddels met han den en voeten gebonden is aan het kabinetsbeleid. Nu de WD- fractie niet tevreden is over de aanpak van het moslimterroris me ontstaan er van zelfsprekend spannin gen tussen hem en Van Aartsen. De verdeeldheid bin nen de WD is koren op de molen van de li berale dissident Geert Wilders. Volgens sommige peilingen is hij bezig net zo populair bij de kiezers te worden als Pim For- tuyn. Dat betekent mogelijk groot stemmenverlies voor de LPF én de WD. De liberalen hebben dus alle reden zich zor gen te maken. Maar de mislukte machtsgreep van Van Aartsen helpt niet om de WD op de juis te koers te krijgen. Hij heeft zijn hand overspeeld en daarmee zichzelf noch de WD een dienst bewezen. Hugo Schneider Dagblad (g0 SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar: speurder@hdc.nl Tel.: (072) 519 6868 Fax (072) 519 6869 Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide p-— Johnson Bros. 1 serviezen! maandag 29 NOVEMBER 2004 Knip vandaag uw spaar- zegel uit deze krant! OPGERICHT 1 MAART 1860 leiden - Leiden staat in de toptien van de meest sinterklaasvriendelijke gemeenten in Nederland. Op grond van een onderzoek naar de financiering en de activiteiten rond de intocht van de goedheiligman in 2003 bezet de stad de negende plaats op de ranglijst van dertig grotere steden. Amers foort, Hengelo en Dordrecht vormen de topdrie. Het onderzoek is uitgevoerd door de Vereniging tot Behoud van Sinterklaas. De VBS werd vorig jaar opgericht naar aan leiding van berichten over de teloorgang van het oer-Hollandse feest en stelt zich ten doel de sinterklaastraditie te behouden en uit te breiden. Om dit te bereiken pro beert de vereniging overheid, bedrijfsleven en burgers te overtuigen van het belang van het feest voor het Nederlands cultureel erfgoed. Daartoe is in 2003 een 'bewustwordings campagne' begonnen. Onderdeel daarvan was een onderzoek ('De sint in het zadel') naar de activiteiten die in dertig gemeenten worden uitgevoerd rond de komst yan de goedheilig man. Zaken als publieke belang stelling, aankleding van de stad en steun van gemeente en bedrijfsleven wogen daar bij mee. Leiden scoort hoog als het gaat om het budget dat de middenstand beschikbaar stelt en waar het extra activiteiten betreft, met opder meer het huis van sinterklaas. Originele verbodsborden voor de kerstman, zijn in sinterklaastijd te zien in het hoog scorende Hengelo en Assen (vierde). Op vallend resultaat van het onderzoek is dat grootwinkelbedrijven als V8JD, Hema en C A in een groot aantal gemeenten niet meebetalen aan het sinterklaasfeest, maar er wel van profiteren. Net als in Leiden is dat 'meeliftgedrag' de lokale middenstand een doom in het oog. leiden - Moderne consumenten moeten te genwoordig wel vooruitdenken. Terwijl ie dereen het hoofd vol heeft met ideeën voor surprises, verlanglijstjes en halve dichtregels, boden de Groenoordhallen afgelopen zater dag en zondag al onderdak aan een grote kerstmarkt. Pronkstukken van de markt wa ren een hemel van kroonluchters, die uit maar liefst 70.000 lampjes bestond en grote, versierde kerstbomen. Ook aan kinderen was gedacht. Zij konden in een vrolijk beschilder de arrenslee op rails een rondje maken over het marktterrein. Hoofdmoot van de goed bezochte beurs bestond uit de gebruikelijke kerstartikelen: kaarten, kaarsen, ballen en kerststukjes. Ook deden geroutineerde hand werksters op het 'Kerst Crea plein' bezoekers gemakkelijke ideeën aan de hand over de manier waarop zij thuis kerstkransen, -stuk jes en dergelijke zelf kunnen maken. Om het evenement niet helemaal uit de toon te la ten vallen, kwamen ook sinterklaas en zijn pieten nog een uurtje langs. Foto: Eric Taal kiev/gpd - De tumultueus ver lopen presidentsverkiezingen in Oekraïne vormen een acute be dreiging voor de eenheid van het land. Beide kampen in het land zelf, maar ook buitenland se bemiddelaars zoals de Pool se president Kwasniewski, waarschuwden gisteren voor opsplitsing van het land in een pro-Russisch en een pro-wes ters deel. Premier en presidentskandi daat Viktor Janoekovitsj zou zelfs persoonlijk direct betrok ken zijn geweest bij gesprekken over de mogelijke afscheiding van oostelijke regio's. Hij ont moette in Severodonetsk regio nale leiders uit het zuidoostelij ke Russisch georiënteerde deel van het land die dreigden met afscheiding als oppositieleider Joesjtsjenko aan de macht komt. Bij de besprekingen wa ren ook de Moskouse burge meester Loesjkov en de Russi sche ambassadeur in Oekraïne Chernomyrdin aanwezig. De splitsing van Oekraïne is ook volgens de Poolse presi dent Aleksander Kwasniewski „een realistische dreiging". De opsplitsing van het land „wordt gesteund door krachten van buitenaf', aldus de Poolse pre sident. Hij doelde mogelijk op Moskou dat de regeringskandi daat voor de verkiezingen, Janoekovitsj, onvoorwaardelijk lijkt te steunen. Pagina Buitenland Bush bemiddelt in Noord-Ierland Naakte insluiper betast gasten Maastricht - De politie in Maastricht heeft een 35-jarige Duitser in zijn nekvel gegrepen die zaterdagnacht vrouwelijke gasten in een hotel tijdens hun slaap had betast. Een vrouw werd er wakker van. Haar vriend, die naast haar lag, zag de insluiper ervandoor gaan. Even later schrok een andere vrouw in het hotel wakker van de naakte insluiper die dood leuk naast haar in bed lag. Me dewerkers van het hotel wisten de man vast te pakken en de politie sloot hem in. Ouick eenmalig met tien man Amersfoort - Uit respectvoor de doodgeslagen voetballer Frank Hermsen speelt het eer ste team van Quick Amersfoort het komend weekend met een man minder. De vrijgevallen plek wordt eenmalig niet opge vuld. „Een signaal", zegt aan voerder Van Goor, die met zijn team uitkomt in de tweede klasse van de zondagamateurs. „Om te laten zien wat voor im pact de dood van Frank op ons heeft, en hoe diep wij zijn ge raakt." Na een ruzie bij een dis cotheek werd Hermsen in el kaar geslagen. Hij overleed en kele uren later in een zieken huis. Van Goor maakt met deze beslissing ook een 'statement'. „We willen aandringen adequa te maatregelen tegen het soort geweld waardoor Frank om het leven kwam." Mohammed B. herkenbaar op tv Leidsch Smakelijk eten met First Lady of Jazz Rita Reys Het lijkt wel of Noordwijk geen revanche wil Amsterdam - Op diverse plaat sen in Amsterdam en Amstel veen zijn invallen gedaan door onder meer de FIOD. De inval len maken deel uit van een on derzoek naar premie- en belas tingfraude, witwassen en deel name aan een criminele organi satie. De Sociale Inlichtingen- en Op sporingsdienst (SIOD), de Na tionale Recherche en de opspo ringsdienst FIOD-ECD hebben diverse bedrijfpanden, waaron der horecagelegenheden, en woningen onderzocht.—-Twee verdachten werden aangehou den. Ook namen de opspo ringsdiensten onder meer ad ministratie in beslag. Uitvoe ringsinstituut UWV had de diensten getipt over ontduiking van sociale premies. In Amsterdam werden onder meer op het Damrak vier res taurants en twee hotels afgeslo ten. De woordvoerder van het parket van Amsterdam laat we ten niet te kunnen bevestigen dat het bij de invallen in Am sterdam om een Israëlisch net werk gaat of dat het om 'tonnen euro's' aan geld gaat, zoals het Journaal gisteravond meldde. Tevens worden geen medede lingen gedaan over de verdach ten. Bij de actie waren ongeveer 250 mensen van de Nationale Recherche, FIOD-ECD en de SIOD betrokken. washington/anp - De Ameri kaanse president Bush heeft zich opgeworpen als bemidde laar om het vastgelopen vredes overleg in Noord-Ierland vlot te trekken. Hij nam gisteren con tact op met Sinn Fein-leider Gerry Adams om zich op de hoogte te stellen van het katho lieke standpunt, aldus Witte Huis-woordvoerder Scott Mc- Clellan. „De president geeft zijn steun uitgesproken voor het vredes proces en het voorgestelde ak koord door Blair en Ahem", zei McClellan aan boord van Air- force One. „De president heeft de heer Adams opgeroepen lei derschap te leveren om dit pro ces voorwaarts te helpen." Afgelopen vrijdag sprak Bush al kort met de protestantse leider Ian Paisley. De Britse premier Blair en zijn Ierse collega Ahem proberen de Democratische Unionistische Partij DUP van Paisley ervan te overtuigen de macht te delen met de Katho lieke Sinn Fein, de politieke tak van het verboden Ierse Repu blikeinse Leger IRA. In de Goede Vrijdag Akkoorden van 1998 kwamen de strijdende partijeen overeen de macht te delen en kregen ze van Londen zelfbestuur in Noord-Ierland. De machtsdeling leverde even wel onvoldoende vertrouwen over en weer op. In 2002 trok Londen het zelfbestuur in na beschuldigingen dat de IRA zich schuldig maakte aan spio nage bij protestantse partijen. Amsterdam - De verdachte van de moord op Theo van Gogh, Mohammed B., zal vanavond herkenbaar en zonder zwarte balk te zien zijn in Opsporing Verzocht. Het is de eerste keer dat een verdachte op televisie volledig herkenbaar in beeld wordt gebracht, verklaarde een woordvoerder van de Amster damse politie gisteren. Hiertoe is volgens hem bij justitie 'op het hoogste niveau' besloten. De politie heeft nog steeds een aantal vraagtekens in het on derzoek naar de moord op Theo van Gogh. Zo hoopt de politie meer informatie te krij gen over wat de 26-jarige B. deed vlak voor het incident en de fiets waarop hij reed. Frank wint Robinson 2004 den haag - Frank de Meulder is gisteravond winnaar geworden van het Vlaams-Nederlandse televisieprogramma Expeditie Robinson. In de finale kreeg de 37-jarige Belg de meeste stem men. Hij versloeg daarmee de drie nog overgebleven kandida ten: leraar Matthias, onder neemster Marjolein en de in laatste aflevering weggestemde verpleegkundige Shandinella. Het populaire overlevingspro- gramma bij Net5, dat dit jaar voor de vijfde keer werd geor ganiseerd, trok gemiddeld zo'n 1,4 miljoen kijkers. (advertentie) Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £3 Dagblad Sint viert voor zesde keer feest Ahoy Rotterdam Kwekken en kwaken in de universiteitstuin

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1