ECONOMIE Veel discriminatie op de werkvloer Belasting betaalt alleen geregistreerde kinderopvang Duizenden klanten Essent zonder internet Allochtonen in de praktijk in het nadeel Je wordt alleen maar belazerd9 Prijs voor de Petronas Vrachtauto op trein om Duitse tol te ontlopen Brabanthal evenknie van RAI en Jaarbeurs Huizenmarkt houdt zich opmerkelijk goed Een slordig knotje wol D04 fji rtzichtig beleid nsioenfondsen wijk - De beheerders van iioenfondsen houden zich nauwelijks bezig met duur- tn beleggen. Nederlandse iioenfondsen investeren sa- ongeveer 400 miljard euro, van slechts 3 miljard in I Vl zame beleggingen zit. Dat inder dan 1 procent, con- Jeerde gisteren het tijd- T ift voor duurzaam onder- en P+ People Planet Profit, ïeeste pensioenfondsen jrote ondernemingen heb- nauwelijks oog voor duur- s beleggingen, aldus het :hrift. De bedrijfstakpensi- ondsen houden zich meer met duurzaamheid. ed begin rstinkopen VS york - De Amerikanen zijn aan het inkopen geslagen de kerst. Volgens de eerste ttingen hebben ze vrijdag 8 jaar ""d dollar uitgegeven aan inkopen, zo meldde diver- nerikaanse media gisteren, rijdag na Thanksgiving rah, kt in de Verenigde Staten tioneel het inkoopseizoen kerstmis los. Dit jaar gaven t ill nerikanen op de zoge uzie nde Zwarte Vrijdag 11 pro- meer dat een jaar gele Samen met de zaterdag mai kerst vormt Zwarte Vrijdag ukste dag voor de Ameri- se winkeliers. maandag 29 november 2004 ïin- n ie- can /ürt aar- iaag - De Consumenten- ox-camera is t van Unilever ar a P1!: Schi me, blaast een actie tegen af- De organisatie stel- ianin de kaak dat levensmid- tes ]iconcern Unilever in een ider markt een camera zou ortaen opgehangen bij een jtje;Unox-rookworsten. De ra blijkt echter eigendom rheye supermarkt zelf. Super- optdeskundige Gerard Rutte dit. Hij zegt dat de ca- ist q van supermarkt C1000 en en] igen adviesbureau is. Een dvoerster van de Consu- enbond zegt dat de orga- e nu overweegt om bij te protesteren tegen de ra- Eigenaar Rutte meent r dat de klanten van .absoluut niet te herken- ;etdÜn op de beelden". De ca- geeft fabrikanten alleen informatie of een ver- ictie aanslaat onder win- it hi d publiek of niet, zegt hij. iia breekt met iaanse bank -Uf ✓11 Dl ;rde alia asti al n ren ieui asie me'k, f 'l nb( ster écti roet nstl ige ld v oto illu« mr ede/anp - Er is te weinig oog voor discriminatie op de werk vloer, terwijl momenteel alle sig nalen op rood staan. Onder men sen afkomstig uit niet-westerse landen als Turkije, Marokko, Su riname en de Antillen, is de werkloosheid drie keer zo hoog is als onder autochtonen. Dat concludeerden vice-voor- zitster A. Jongerius van de FNV en directeur H. Fermina van het Landelijk Bureau ter Bestrijding van Rassendiscriminatie dit weekend tijdens een bijeen komst van de vakcentrale in Ede over integratie en de ar beidsmarkt voor etnische min derheden. Zij wezen erop dat de verschil len in opleiding en kwalificaties van allochtonen ten opzichte van autochtonen steeds kleiner wordt. Zo geniet inmiddels 22 procent van de tweede genera tie uit etnische minderheden een hoger beroeps- of weten schappelijke opleiding, terwijl dat onder kinderen met Neder landse ouders 27 procent is. Jongerius stelde dat na de moord op filmmaker Theo van Gogh in discussies zoveel wordt geroepen, vooral door politici, dat werk de beste weg naar in tegratie is. „Maar goed opgelei de jongeren uit etnische min derheden lopen een behoorlijk risico niet aan het werk te ko men, waardoor zij geïsoleerd kunnen raken en zogezegd: geen al te warme band met de Nederlandse samenleving aan gaan." Fermina zei bang te zijn dat na de moord op Van Gogh het voor allochtonen alleen maar moeilijk wordt om aan de slag te komen. Hij en Jongerius ver weten vooral het kabinet dat het „geen gevoel voor urgentie" heeft. J. van den Bos, directeur- generaal Arbeidsmarktbeleid van Sociale Zaken, bestreed de aantijgingen van de FNV. Vol gens hem worden wel degelijk alle groepen gevolgd en hij sprak van 'gevoelige tijden'. Het kabinet wil juist met zijn alge mene beleid voorkomen dat groepen worden gestigmati seerd. Ook zou tegenwoordig per individu meer maatwerk mogelijk zijn om mensen te helpen bij het vinden van werk. Het ministerie lanceert aan staande donderdag het Lande lijk Netwerk Diversiteitsmana- gement. Deze 'mobilisatieclub' gaat werkgevers actief benade ren om uit te leggen hoe be langrijk het is dat zij uit alle groepen van de samenleving - oud en jong, mannen en vrou wen en zowel autochtonen als allochtonen - mensen in dienst hebben, aldus Van den Bos. el - Dexia staakt de on- ndelingen over samen- erst ng met de Italiaanse bank m h aolo IMI. De top van het rk d Belgische bankconcern noe unaniem besloten dat de deken worden stopgezet, vai)t de voorwaarden voor sa- o 0j 'erking niet meer aan we- sckiin- Dexia-topman P. Ri- wilde verder geen details over het besluit. Halver deze maand werd bekend Wüjexia en San Paolo onder holden over een fusie. San laa is de derde bank van Ita- nde Dexia de bank van >eo o Banen weg Deutsche Bank t - Deutsche Bank, het te bankconcern in Duits- ;ondigt komende week ïtslagronde aan waarbij !000 banen verdwijnen, inkbedrijf wil volgens di- •uitse media voorname- )eidsplaatsen schrappen ïogere regionen van het Een woordvoerder van che Bank wil niet op de ;n ingaan. Topman Jo- [g cermann geeft in een in- v met het weekblad Fo- stiïflt vandaag verschijnt, aan I niet wil snijden in de verlening aan klanten. Hij ;ttollt Deutsche Bank tevre*- met de wijze waarop de verlening verloopt. door John Wanders Amsterdam - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) organi seerde dit weekeinde voor de 26ste keer op rij haar jaarlijkse 'Dag van het Aandeel'. Het bleek in de Amsterdamse Rai vooral een treffen van gepijnig de zielen. Uitgerust met een 'hands free' microfoon, verhaalt analist Royce Tostrams in krijtstreep- pak voor de zoveelste keer over de 'spanning in de markt'. Als een volleerd televisiedominee die de Dag des Oordeels voor voelt en weet dat slechts een kleine groep uitverkorenen zal ontsnappen, maant hij zijn toe hoorders zich te bekeren tot Tostrams Technische Analyses. Voordat het te laat is... Het Amsterdamse Rai Congres centrum klinkt en oogt op deze novemberdag als een schuil kerk in tijden van rampspoed. De collectieve depressie walmt de bezoekers van de 26ste Dag van het Aandeel al bij de ingang als rioolgas tegemoet.De slui pende krach, die sinds het jaar 2000 vele miljarden aan aande lenkapitaal deed verdampen, leerde talloze kleine beleggers spijkerhard waarom aandelen feitelijk worden aangeduid als 'risicodragend' kapitaal. Zeer velen keerden de aandelen markt gewond en gefrustreerd de rug toe. De traditionele Dag van het Aandeel verwordt op deze manier al gauw tot een jaarlijkse reünie van 'losers'. Al leen de medewerksters van de garderobe weten nog iets van een glimlach te tonen. Zoals ui teraard ook geldt voor Peter Paul de Vries, het publiciteits- gevoelige boegbeeld van de or ganiserende VEB. De Vries staat bij bestuurders van beursgenoteerde onderne mingen bekend als een lastpak en dat mogen we in de wereld van de 'haute finance' oprecht een geuzennaam noemen. Met humor, snelle respons en goede dossierkennis weet de VEB-di- recteur een door hem geleide paneldiscussie tussen de be stuursvoorzitters Scheepbou wer (KPN), Bennink (Numico) en Veenhof (Wessanen) aardig naar zijn hand te zetten. Zo'n man wens je een eigen talk- kuala lumpur - De Petronas Towers, een van de hoogste gebouwen- compexen in de wereld, ontvingen gisteren de Aga Kahn Prijs 2004. Het complex kreeg de onderscheiding omdat het architectonisch ver nuft koppelde aan de waarden van de moslimmaatschappij. EPA/Karam Adle arnhem/anp - Enkele duizenden klanten van Essent kunnen na vier dagen nog al tijd niet via de kabel op internet. Dat meldde een woordvoerder van het bedrijf gisteravond. De adressen van de getroffen computers communiceren niet met het adres op de server van de provider. Het bedrijf denkt na over een schadevergoeding voor de ge troffen klanten. De gedupeerden kunnen het probleem al leen oplossen als zij met de helpdesk (0900-8112) bellen, aldus de Essent-zegs- man. Een medewerker kan dan het juiste IP-adres doorgeven, dat de klant moet in voeren in zijn computer. De helpdesk is moeilijk bereikbaar, ondanks dat Essent honderden mensen heeft opgeroepen om bij te springen. Gedupeerden moeten het blijven proberen, adviseert de woordvoer der. De problemen begonnen donderdag toen de internetleverancier van server ver anderde. Enkele tienduizenden klanten' konden daardoor tijdelijk niet op het we reldwijde web. Voor de duizenden surfers die het nu nog zonder e-mail moeten doen, bleken de problemen hardnekkiger en de oplossing ingewikkelder. Ruim 400.000 mensen gaan via Essent op het internet. show toe op de Nederlandse te levisie. Quote van de dag: „Als iemand in mijn management team over economie begint, dan schors ik de vergadering voor een kwartier; economie in teresseert mij niet." (Bennink) In de oranje ambiance van een door ING Bank gesponsorde workshop, bladert een oudere congresganger door de jongste editie van de Quote 500. „Ik kom hier voor het eerst en ik kom hier nooit weer terug", klinkt het dan berustend. „Je wordt hier alleen maar belazerd en opgelicht. Ze kunnen het mooi vertellen, maar je moet niet denken dat ze in jou geïn teresseerd zijn, hoor. Nee, ze zijn alleen maar geïnteresseerd in je geld." Deze doodgewone belegger, die veel liever over zijn kleinkinde ren praat dan over zijn favoriete beursfondsen, vertrouwde aan de beleggingsexperts van ING Bank naar eigen zeggen een be drag van 600.000 gulden toe. „Van dat geld is nu nog 5.000 euro over", verzucht de man. „Nee, ik denk dat ik maar eens naar huis ga. Da's véél leuker." haulerwijk/anp - Transportbe drijf Boonstra in Haulerwijk wil tolheffing op Duitse wegen ont lopen door vrachtauto's per trein te vervoeren. „Wij gebrui ken deze constructie al in Zwit serland en dat is soms goedko per", aldus directeur. E. Huur man van het transportbedrijf. De directeur verwacht dat het Duitse kabinet in december ak koord gaat met de heffing. Per verreden kilometer is een trans portbedrijf voor de autobahn dan negen tot en met vijftien eurocent kwijt. De tol zou vanaf medio 2005 worden geheven. „We rijden veel op Italië, met zo'n vijftien tot twintig vracht wagens per week. Op het traject van Duisburg naar Basel zijn we gemiddeld 84 euro tol kwijt als de plannen doorgaan. Het is op die route mogelijk de trein te pakken", zegt Huurman, die de tolheffing in Duitsland met lede ogen aanziet. „Frankrijk, Oos tenrijk en Italië - als dit zo doorgaat, komt er hopelijk één Europees tolsysteem, dat maakt de administratie goedkoper." den bosch - De Brabanthallen in Den Bosch zijn uitgebreid met een hal van 15.000 vierkante meter, zodat het totale oppervlak van het complex uitkomt op 44.000 vierkante meter. De Bossche evenemen tenhallen willen in één adem worden genoemd met de RAI en de Jaarbeurs. De bouw van de 'zwarte dood', zoals de nieuwe hal liefko- den haag/gpd - Huiseigenaren werden deze week opgeschrikt door een prijsdaling op de wo ningmarkt. Appartementen zijn volgens het Kadaster in oktober gemiddeld 1.000 euro goedko per geworden, eengezinswo ningen zelfs 6.000. Is de huizen markt, na vier jaar economi sche malaise dan toch aan het kantelen? Jan Willem Aarts, bij de Rabo bank specialist op het terrein van de huizenmarkt, is niet on der de indruk van de jongste cijfers van het Kadaster. Vol gens hem zijn die maandcijfers te wisselvallig om er meteen een trend in te zien. „Als je kijkt naar de trend, dan stijgen de huizenprijzen nog steeds. Wel zijn de stijgingen wat minder sterk dan twee, drie jaar gele den." In de Kadastercijfers zitten va ker vertekeningen, constateert Aarts: ,,Als het een maand is met relatief veel verkochte hui zen in de goedkope categorie, dan drukt dat het gemiddelde meteen." Het Economisch Bureau van de Rabobank constateert dat de stijging van de gemiddelde hui zenprijs in Nederland dit jaar nog steeds boven de 3 procent ligt. Dat is het dubbele van de inflatie. Het is aanzienlijk min der spectaculair dan de prijs stijgingen die in de jaren '90 werden gemeten (met uitschie ters tot boven de 20 procent in 1999). Maar de gevreesde 'har de landing' van de huizenmarkt is uitgebleven. Jn plaats van de door sommigen voorspelde prijsdalingen, zijn de prijzen licht blijven stijgen - tot verras- zend heet, duurde slechts zes maanden. Hoewel de Brabanthailen qua oppervlak nog wel achterblijven bij RAI (66.000 vierkante me ter) en de Jaarbeurs (ruim 100.000 vierkante meter) heeft Nederland er een toplocatie voor vak- en publieksbeurzen, evenementen, sym posia, concerten en congressen bij. GPD/Joep Lennarts ECONOMIE WIJZER sing van velen. De economen van de Rabo bank, de grootste hypotheek verstrekker van Nederland, wa ren de afgelopen jaren steeds optimistischer over de toe komst van de huizenmarkt dan andere voorspellers. Toch ver giste ook deze bank zich met zijn raming voor 2004. Rabo voorzag een prijsstijging voor dit jaar van ongeveer 1 procent. Dat was onder meer op basis van een zeer laag consumen tenvertrouwen, een net afgeslo ten economische recessie met snel toenemende werkloosheid en een stagnerende woning bouw. Maar de huizenmarkt is behoorlijk resistent gebleken tegen al deze negatieve facto ren. Dat de huizenmarkt in Neder land zo geleidelijk kan afkoelen, is macro-economisch een ze gen. Een 'harde landing' met sterk dalende huizenprijzen zou de economische malaise veel ernstiger maken. De on derzoekers op dit terrein zijn het er over eens dat de histo risch lage rente en de sterk ach terblijvende nieuwbouw de prijzen nu op peil houden. Op een markt die door krapte wordt geregeerd, en waar geld goedkoop kan worden geleend, kan een toenemend vertrouwen van de consument zomaar op nieuw voor flinke stijgingen van de huizenprijzen zorgen. Rabo- onderzoeker Aarts: „Het consu mentenvertrouwen kan heel snel opveren als de werkgele genheid zich herstelt. Dan moeten we rekening houden met nieuwe, flinke prijsstijgin gen." astingdienst draait op volle toeren om alle igen van werkende ouders voor een tege- oming volgens de Wet kinderopvang te ':en. De nieuwe wet geldt per 1 januari de tegemoetkoming wordt alleen ver- Is kinderen worden opgevangen bij een itreerde organisatie voor kinderopvang, en kinderdagverblijf, naschoolse opvang ouderbureau. Wie kiest voor informele op ia een oppas aan huis of een au pair, hoeft rekenen op een tegemoetkoming van de id of op een fiscale regeling. Die heeft al- aar kosten. iwe Wet kinderopvang is vooral aantrek- 'oor ouders met lagere inkomens. Ouders gere inkomens gaan er in veel gevallen fi- el op achteruit. Het is dan ook niet ver- rlijk dat sinds de aankondiging van de Wet v opvang meer gezinnen interesse tonen ;n au pair in huis. Ook de Nederlandse Au ganisatie (NAPO), een soort branchever waar zes bureaus bij zijn aangesloten, luidelijk een toename in het aantal aan- Mensen lopen vaak al een tijdje met het een au pair te nemen", vertelt Marielys 1 igenares van één van de aangesloten bu reaus. „Heel wat ouders zijn ge schrokken van de gevolgen van de Wet kinderopvang en zetten nu toch die stap. Voorheen dacht men dat een au pair alleen voor rijke mensen was. Nu wordt daar iets anders over gedacht." Toch hangt er nog altijd een aar dig prijskaartje aan een au pair. Er moeten bemiddelingskosten betaald worden, een ziektekos tenverzekering en eventueel een aansprakelijkheidsverzekering. De au pair zelf heeft recht op zak geld: maximaal 340 euro per maand belastingvrij. Ook kost en inwoning komen volledig voor re kening van het gastgezin. Daar naast kunnen er nog kosten zijn voor de reis, een verblijfsvergun ning en een talencursus. Het Nibud heeft bere kend dat een au pair in totaal ten minste 900 eu ro per maand kost. Bij NAPO houden ze het op zo'n 600 euro per maand. „Het ene bureau re kent 435 euro aan bemiddelingskosten; bij een ander ben je wel duizend euro kwijt", verklaart EIGEN BEURS Brenda van Dam Avila het verschil. Een au pair mag maximaal dertig uur per week werken en blijft meestal zes tot twaalf maan den. De interesse voor au pairs mag dan zijn toegenomen, het aanbod is sinds de uitbreiding van de Europese Unie eerder afgenomen. Oost-Euro- pese meisjes gaan nu bijvoorbeeld lie ver naar landen als Engeland. België of Spanje. „Het zakgeld in die landen ligt hoger dan in Nederland. Ook kun nen ze daar meer scholing krijgen, of ze willen liever de Engelse taal leren", vertelt Avila. ,Het is lastiger om au pairs te vinden, maar het lukt nog wel." Het merendeel van de schoolgaande kinderen wordt overigens opgevan gen door een oppas aan hiüs of een oppas waar de kinderen naar toe ge bracht worden. Wat betaal je een oppas die thuis voor de kinderen zorgt? Er bestaat niet zoiets als een minimumloon voor informele oppas. Wel geeft het Nibud sinds jaar en dag richtbedragen. Wat je aan de oppas betaalt, hangt af van het aantal kinderen waarvoor gezorgd wordt. Het Ni bud gaat uit van een basisbedrag van ten minste 3,30 euro per uur voor één kind. Voor twee kin deren geldt een minimumtarief van 4,50 euro per uur en voor drie kinderen minimaal 5,60 per uur. Vraagt een kind veel aandacht, dan is een hoger tarief redelijk. Vaak doet de oppas aan huis ook huishoudelijk werk. Voor die uren moet een ho ger tarief betaald worden (meestal zes tot negen euro per uur). Gaat het kind naai- de oppas toe, dan is het minimumbedrag 2,80 euro per uur. Voor het tweede en derde kind gelden dezelfde bedragen als in de situatie dat de oppas aan huis komt. In de praktijk zullen veel ouders hogere bedragen betalen. Er zijn bovendien grote lokale verschil len. Vooral in de grote steden is men duurder uit. Het is een kwestie van vraag en aanbod en on derhandelen met de oppas. Wie een oppas aan huis heeft, moet bedenken dat als iemand twintig uur of meer per week werkt, er sprake is van een formele arbeidsrelatie. Met alle juridische en be lastingtechnische gevolgen van dien. Dat pro bleem is er niet als de oppas twee of minder da gen per week werkt. Meer informatie: Oppasta- rieven: 0900 403 40 94 (55 ct. per minuut) of www.nibud.nl;www.napo.nl. Ooit was de personeelsafdeling van een bedrijf de afdeling waar ze de loonadministratie deden, het personeelsfeestje organi seerden, het verzuim bijhielden en wellicht een fruitmand stuurden bij langdurige ziekte. Tegenwoordig omvat perso neelsbeleid veel meer, en is het een integraal onderdeel van de bedrijfsvoering. Je zou het nog steeds personeelsbeleid kun nen noemen, maar dan neem je geen afstand van de fruitmand en het personeelsfeestje. Dus heet het nu HRM, Human Re sources Management. Ik begrijp dat dit werk in het Engels moet wor den aangeduid. Beheer van Men selijke Hulpbron nen klinkt niet lek ker. Maar Opti maal Beheer van Personeel, OBP, zou bij nader in zien best kunnen. Of gewoon perso neelsbeleid, want dat is het tenslotte. Staat de Engelse verpakking ook ga rant voor een beter product? Een re cent Amerikaans onderzoek geeft een mooi voor beeld ter bevestiging daarvan. Dat onderzoek stelt vast dat het geheim van de productiviteits- winst in grote staalfabrieken kan worden afgebeeld in twee simpele cirkeltjes. Het ene oogt als een slordig opgewikkeld bolletje wol, het andere als een cirkel met lijntjes erin die alle maal uit hetzelfde punt vertrek ken. De Amerikaanse onderzoekers troffen grote productiviteitsver- schillen tussen fabrieken aan. Ze bestudeerden de eindlijn van staalproductie, waar grote rollen dun plaatstaal worden afgewerkt (door het aanbren gen van coatings bijvoorbeeld). Productiviteit in zo'n lijn kun je meten met stilstand, door sto ringen etc. Aan de onderkant staan tradi tionele bedrijven, waar perso neelsbeleid nog niet verder is gevorderd dan de fruitmand en waar de managers ook hele maal geen heil zien in modern personeelsbeleid. In traditione le bedrijven hapert de lijn ge middeld ruim 10 procent van de tijd, in de moderne bedrij ven maar 6 procent. In kapi taalintensieve continu bedrij ven zijn dat grote verschillen; in de staalbedrijven maken loon kosten maar 10 tot 15 procent van de totale kosten uit. De rest is kapitaalkosten en kapitaal moet niet stilstaan. Moderne bedrijven weten stil stand te reduceren met een heel pakket van methoden: prestatieloon, teamwerk, baan- Joop Hartog hoogleraar economie Universiteit Amsterdam zekerheid, taakroulatie, trai ning, communicatie, aandacht voor goede arbeidsverhoudin- gen. Juist de combinatie van maatregelen werkt, afzonderlijk zijn de methoden veel minder effectief. De lagere stilstand wordt vooral bereikt door goe- de samenwerking in de produc tieteams. In zon staalfabriek wordt de eigenlijke productie geheel door machines gedaan. Werknemers zitten in elektroni-, sche commandoposten, staren, op computerschermen en drukken op toetsen. Ze zijn er alleen voor het bewaken van de voortgang en het voorkomen - van stilstand. Ep- dat gaat beter bij goed team- werk. De onderzoe kers hebben ger. meten hoe het overleg in zijn werk gaat bij be-, paalde proble men. Inde tra- ditionele bedrij ven loopt alles via de voorman'. Als je op een cir kel de medewer kers in de groep afzet, en je treld een lijntje voor het overleg, dan lopen de lijnen van de mede werkers naar de voorman: ze komen allemaal in hetzelfde punt samen. Maar als je in een bedrijf met modern personeels beleid zo'n cirkel tekent, dan zie je een wirwar van lijnen, ais een slordig opgewonden knotje, wol. Alle medewerkers zijn mef elkaar verbonden, iedereen is betrokken bij het oplossen van de problemen. Storingen ver helpen en voorkomen is een zaalc van het hele team. Er zijn ook duidelijke gevolgen voor gevraagd vakmanschap ep voor teamsamenstelling. In het traditionele bedrijf moet de voorman alles weten en alle problemen oploss^l In het moderne bedrijf wordt iedereen op zijn kennis aangesproken en deelgenoot gemaald van de ge zamenlijke verantwoordelijk heid. Hier is geen sprake meer van een alwetende voorman en onnozele medewerkers, maar van vakkennis die is gespreid in de groep. Het gaat ook niet lan ger om zuiver technische ken nis van het productieproces, maar om bewaking en begelei-. ding van het proces vanachter de computer. Daarom is de vraag naar vaardigheden ook verschoven: van zuiver produc- tief vakmanschap naar het be- grijpen van gegevens op het computerscherm, het verwer ken van informatie over pro ductieprocessen en het com municeren daarover met colle ga's. Als in een slordig knotje wol.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11