Napoleon Bonaparte, keizer van de republiek Identificatieplicht treedt vanaf i januari in werking Franse lopen niet warm voor tweehonderdste verjaardag kroning Scholieren van het Amsterdams Lyceum met hun identiteitspasjes in de aanslag. Per i januari wordt de identificatieplicht in ons land ingevoerd voor iedereen vanaf 14 jaar. Foto: CPD dens de nieuwjaarsnacht itap of op familiebezoek? ik er dan op oudejaarsdag al aan een paspoort, bewijs of identiteitskaart je te steken. Want vanaf het moment dat het uurwerk losbarst, kan de olitie erom vragen. Het is et meest tastbare gevolg van de Wet op de gebreide Identificatie die 1200$ in werking treedt. door Petra Dircks Bewijzen wie je bent! Met schoolmakkers op de fiets naar de stad, geld mee om een dvd te huren. O ja, de sleutels niet vergeten en wegwezen maar. Straks vergt een dvd'tje halen iets meer voorbereiding dan alleen beden ken of je geld en huissleutels bij je hebt. Want dit vaste checklijstje wordt per 1 januari langer. Er hoort dan een geldig identiteitsbewijs bij. Een rijbewijs, paspoort of de Nederland se identiteitskaart. Die moet je direct kunnen tonen als de politie daarom vraagt. Ook al ben je maar even van huis om een filmpje te huren. Heb je als veer tienjarige (en ouder) niks bij je, dan kan de politie je meenemen naar het bureau en riskeer je een boete van maximaal 2250 euro. Dat wordt wel een heel duur dvd'tje. Zo'n vaart zal het echter niet lopen. De politie mag namelijk niet zomaar ie mand om zijn of haar identiteitsbe wijs vragen. Alleen vragen om te zien of iemand daadwerkelijk een legitimatie kan overleggen gaat niet gebeuren, zo is de af spraak. Er moet wel een reden voor zijn, een vermoeden van crimi naliteit bijvoorbeeld. Hoewel dat na tuurlijk weer heel moeilijk te bewijzen valt. Want wat als jouw hoofd of uitstra ling de politiefunctionaris nou niet aan staat? Laat maar even zien, dat 'id'. Dat was een van de redenen waarom het zo lang geduurd heeft voordat deze uit gebreide identificatieplicht er kwam in Nederland. Die kan leiden tot willekeur, tot discriminatie en tast de privacy aan. Onder meer na de terroristische aansla gen van 11 september 2001 in New York zette het kabinet er toch vaart achter. Het duurde tot juni dit jaar voordat ook de Eerste Kamer goedkeuring gaf aan de Wet op de Uitgebreide Identificatie, die dus per 1 januari 2005 ingaat. Nu, na de aanslag op Theo van Gogh in Amster dam en de verharde strijd tegen terreur, staan overheid en justitie te popelen om de nieuwe mogelijkheden te benutten. Jongeren Een groot aantal volwassenen draagt doorgaans wel een rijbewijs op zak. Dan is er niets aan de hand, maar veel jonge ren hebben vaak niet meer dan een schoolkaart, bibliotheekpasje of brom mercertificaat. Die gelden niet als offici- eel identiteitsbewijs. Zij moeten dus nog een officieel erkende legitimatie aan schaffen. Veel gemeenten zijn daarom deze maand begonnen met een wervings campagne. Ruim 350.000 jongeren ont vangen een brief thuis waarin zij kunnen lezen wat er verandert en waar zij een id kunnen kopen en vooral dat zij dat niet op het laatste moment moeten doen. Wie toch lang wacht, moet het identi teitsbewijs misschien via een spoedpro cedure aanvragen, waardoor het duur der wordt. Ook uitkeringsgerechtigden en ouderen die geen rijbewijs hebben of niet naar het buitenland reizen en dus geen pas poort hebben, worden verplicht de toch pittig geprijsde identiteitskaart aan te schaffen. Voor sommige ouderen roept de verplichting te allen tijde te kunnen laten zien wie je bent, traumatische her inneringen op aan de Tweede Wereld oorlog, de bezettingstijd waarin de Duit sers om een 'Ausweis' sommeerden. Het Landelijk Bureau Racismebestrij ding vreest voor een politiestaat waarin de privacy moet wijken voor opsporing, wat leidt tot een vrijbrief voor discrimi natie en stigmatisering van bepaalde groepen. Buitenland Voorstanders roepen dat het voor ieders veiligheid is. „Nederland moet veiliger. Misdaad, vandalisme en overlast moe ten worden voorkomen en bestreden en van burgers wordt een bijdrage verwacht." Zo omschrijft het ministerie van Justitie het in de modieuze, appel groene brochure. Volgens de overheid heeft in het buitenland verplichte identi ficatie heeft geleid tot meer veiligheid. In België, Duitsland, Spanje en Frankrijk moet je al jaren meteen kunnen laten zien wie je bent. Hoewel in deze landen de leeftijdsgrenzen wat ruimer zijn. Ne derland gaat met zijn beleid dat jonge ren vanaf veertien jaar een id op zak moeten hebben het verst. „Een schandelijke situatie die in strijd is met artikel 8 van de Europese Conventie voor Mensenrechten", stelt Privacy In ternational, een in 1990 opgerichte men senrechtenbeweging die opkomt voor naleving van de privacy van burgers. Voorman Simon Davies schreef de Ne derlandse minister van justitie Donner en de Eerste en Tweede Kamer vorig jaar een brief waarin hij de voorgenomen in voering van de wet hekelde. Het argument van de Nederlandse over heid dat id-plicht in het buitenland heeft geleid tot meer veiligheid, verwijst Da- vies naar het rijk der fabelen. „Integendeel", schrijft Davies, „er ko men juist extra problemen bij. Denk aan meer discriminatie, meer administratie ve last en een toename van het stelen en vervalsen van identiteitspapieren." De Nederlandse overheid denkt dat het met deze negatieve bijwerkingen wel mee zal vallen. Daarbij hebben burgers altijd de mogelijkheid een klacht in te dienen over bijvoorbeeld politieoptre den. ZATERDAG 27 NOVEMBER 2004 ER BIJ De feiten op een rij Vanaf i januari 2005 moet iedereen van veertien jaar en ouder altijd een geldig en origineel legitimatiebe wijs bij zich hebben. Die dag treedt de Wet op de Uitgebreide Identifi catie in werking. Die gaat verder dan de wet die nu geldt. Die stelt legitimatie alleen in bepaalde situaties ver plicht. De nieuwe wet, zo is de gedachte van kabinet en Eerste en Tweede Kamer, moet de veilig heid vergroten en crimina liteit en overlast verminderen. Poli tiemensen, marechaussee en toe zichthouders zoals een boswachter of de parkeerpolitie, kunnen om het bewijs vragen. Zij mogen dat niet willekeurig doen, er moet een reden voor zijn, bijvoorbeeld als ze ver moeden dat iemand een strafbaar feit heeft gepleegd of getuige is van een misdrijf. Er komen echter geen aparte con troles op het dragen van identiteits papieren. Als je geen geldige papie ren kunt tonen of dat niet wilt, kun je meegenomen worden naar het politiebureau. Je kunt dan een boe te krijgen van maximaal 2250 euro. Vrouwen met sluiers die het gezicht verhullen en weigeren mee te wer ken aan een controle, mogen ook worden meegenomen naar het poli tiebureau. Daar kunnen ze, als er re ligieuze redenen zijn voor de weige ring, door een vrouwelijke politie agent gecontroleerd worden. Geldige papieren zijn: rijbewijs, pas poort en Nederlandse identiteits kaart. Vreemdelingen mogen een vreemdelingendocument overleg gen. Een brommerkaart, pasje van de bibliotheek, pas-65 of buskaart gelden niet als identiteitsbewijs. Een paspoort kost maximaal 37,96 euro, een identiteitskaart maximaal 30,56 euro. Ze zijn vijfjaar geldig en te koop bij de afdeling burgerzaken van de gemeente waar je woont. Een jongere die (nog) op het pas poort van zijn ouders staat bijge schreven, mag zich hiermee niet le gitimeren. Hij of zij moet zelf een nieuw bewijs aanschaffen. Beveili gingspersoneel in een winkel mag wel vragen om je te legitimeren, maar je bent dan niet verplicht je papieren te laten zien en je kunt voor de weigering ook geen boete krijgen. Als je het identiteitsbewijs kwijt bent, moetje aangifte doen bij de politie. Dit om te voorkomen dat criminelen er misbruik van maken. is geen feestje waar de Fransen warm voor lopen, echt negeren kan de Franse republiek het niet. Op 2 december is het tweehonderd jaar geleden dat Napoleon Bonaparte zich tot keizer aller Fransen inde. De Corsicaan draaide de Franse revolutie de lek om en dat nemen ze hem in la république nog steeds kwalijk... door Patrick Wiercx Langs de weg richting Notre Dame, waar de keizerskroning zou plaatsvinden, stond op 2 december 1804 een drievoudige haag van 80.000 soldaten. Die stonden er niet ter ver fraaiing van het geheel, maar ter bescher ming van de familie Bonaparte. De aanko mende keizer was namelijk verre van popu lair in Parijs. De aanhoudende oorlogen zouden hem een rijk opleveren dat meer dan de helft van Eu ropa omvatte, maar het profijt daarvan ging vooral naar de Napoleon-aanhang en met name zijn directe familie. De Franse bevol king zag als tegenprestatie alleen maar ja renlang haar zonen naar de slagvelden ver trekken, had voedselgebrek en moest zelf maar een oplossing bedenken voor de rest van de misère die daaruit voortvloeide. Erger nog, met de kroning, le Sacre zoals de Fransen de feestelijke bijeenkomst van hun empereur zijn gaan noemen, was het offici eel gedaan met de idealen van de Franse re- volutie. Van gewone burgers werden de Fransen weer onderdanen van een vorst. Daarvoor hadden ze zich jaren in Parijs niet op de barricaden geworpen. Nog steeds is Napoleon in Frankrijk geen populaire figuur. Elke stad en elk dorp kent een Place Charles de Gaulle of een Rue de la République. Een Rue Napoleon of een Ave nue Bonaparte scoort aanzienlijk minder. Het programma voor de herdenking ziet er dan ook akelig mager uit. Een enkele ten toonstelling en een lezing, wat nieuwe litera tuur en zes nieuwe postzegels met de garde imperiale erop, dat was het dan. President Chirac komt er niet voor uit zijn stoel. Er is alleen maar wat rumoer in de Franse pers of het onderhand tijd is voor een Rue Napole on I in Parijs. Als Napolione di Buonaparte meldde de Corsicaan zich vóór de Franse revolutie aan bij de militaire academie. Het tussenvoegsel di liet hij al snel vallen. Op het moment dat hij als generaal zijn troepen ging leiden, werd het Bonaparte. Behalve een uitstekend strateeg was de man een zeer regelmatig brievenschrijver. Deze maand verscheen in Frankrijk het eer ste deel van zijn omvangrijke corresponden tie, in totaal goed voor maar liefst 30.000 brieven. Leidraad daarin zijn vooral de be langen van de Napoleon-clan. Het waren Charles, Lucien, Jeröme, Joseph, Louis, Ca roline, Elise en Pauline en niet te vergeten moeder Laetitia om wie de wereld draaide. De familie lag constant met elkaar overhoop en het hof smeet met geld. Werd de een ko ning van Holland, dan was de titel van prins de ander te min geworden. Werd de een grand-chambellan (opper-kamerheer), dan wilde de ander een nog fraaiere titel in de hofhouding. Kreeg de een een riant paleis van de keizer, dan weigerde de ander nog langer zijn be scheiden kasteel aan te houden. De man van Caroline, prins Murat, werd groot-admiraal, terwijl hij nog nooit de zee gezien had. Jo seph werd koning van Napels, maar vond dat te min. Hij kreeg er Spanje voor in de plaats. De invoering van het decimaal stelsel en het burgerlijk wetboek worden vaak Na poleons verdienste genoemd. Het eerste had vooral een militaire reden, het tweede was er zonder Napoleon ook wel gekomen. Soap De kroning moest het hoogtepunt zijn van de Napoleon-soap. Napoleon vond de aan wezigheid van de toenmalige paus Pius VII van belang. De man zelf niet. Na weigering werd de paus tegen zijn wil meegenomen uit Rome. Ontvoerd heet dat. Napoleon liet bij aankomst van zijne heilig heid zijn slechte humeur duidelijk blijken. Hij liet de pauselijke koets expres stoppen boven een modderpoel. De hoogste geeste lijke werd vervolgens ondergebracht in een kasteel dat volgepropt was met kunst, gesto len tijdens de Italiaanse veldtochten. Zo kon de paus de schilderijen bekijken die nog on langs in zijn eigen Vaticaan hingen. De plechtigheid van de kroning werd gron- Le Sacre, de kroning, waarop Napoleon zijn vrouw Josephine tot keizerin kroont. Het schilderij is gemaakt door Jac- ques-Louis David. Foto: GPD dig voorbereid. De Bibliothèque Nationale in Parijs beschikt over een document van 350 pagina's waarin het verplichte schoeisel en kleding zijn aangegeven. Die dag in decem ber was het dermate koud in de kerk en de dienst zo langdradig en onverstaanbaar dat menigeen zijn plas niet op kon houden. Achter de pilaren was het een komen en gaan van kerkgangers die buiten hun nood tegen de zijmuren van de kathedraal ledig den. Napoleon zette zelf de kroon op zijn hoofd en kroonde daarna zijn vrouw. De Europese hoven spraken er schade van. De nieuwe majesteit kon de afwezigheid van enig en thousiasme maar slecht zetten. De ont vangst bij het publiek was dermate lauw („Er juichte helemaal niemand die dag", schrijft een van zijn biografen teleurgesteld) dat de nieuwe keizer een verslag verbood in le Mo- niteur, de officiële staatscourant. De schilder David maakte een protserig schilderij met het belangrijke moment als thema. Ruzie natuurlijk in de familie, want wie mag waar zitten op het schilderij? Waar de familieleden echt zaten in de kerk, doet er natuurlijk niet toe. De broers Lucien en Jerö me, evenals moeder Laetitia waren niet eens bij de kroning aanwezig, maar David moest ze toch een plaatsje geven op het schilderij. De paus kijkt op het schilderij nog redelijk vriendelijk, maar in werkelijkheid zal hij slechte herinneringen hebben aan de dag. Hij kon 's avonds, vóór het avondeten, de feestelijkheden verlaten. Wel moest hij nog vier maanden in Parijs blijven en daarna mocht hij eindelijk vertrekken naar Rome. Zonder zijn schilderijen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7