vv. im*** V?1 V/ï M- iiW A.V1 liw&w t.;» t:l«t 111**4 %t W-Vt Zin en onzin van een alledaags fenomeen H)wt 1*a:|\ iM'Vtl ZATERDAG 27 NOVEMBER 2004 ER BIJ De mensheid kan niet zonder lijstjes. Toen niet en vandaag de dag al helemaal niet. Foto: GPD In de ban van het lijstje Kan de mensheid zonder lijstjes? Vooral in Ie aanloop naar de jaarwisseling raakt slaat de lijstjesgekte toe. De toptien van dit, de toptien van dat, de top 2000. Ook in het agelijkse leven zijn lijstjes nauwelijks weg te denken. Van boodschappenlijstje tot erlanglijstje. Over de zin en onzin van een alledaags fenomeen. door Guus Urlings Hoe het begonnen is? Mozes was op de berg Sinaï in ge sprek met de Heer, over hoe het verder moest met Zijn volk. Wat wilt U nou precies? Wat veiwacht u van ons? Och, zei de Heer, weet je wat? Ik maak wel even een lijstje.... Misschien werd het allereerste lijstje inder daad - vanwege de houdbaarheid? - in steen gehouwen. Vast staat dat het maken van lijstjes zo oud is als de mensheid. De Ameri kaanse schrijver H. Allen Smith beweerde ooit: „Het menselijke dier onderscheidt zich van de mindere primaten door zijn onbe dwingbare voorliefde voor het maken van lijstjes." Lijstjes. Wie kent ze niet? We zijn ermee op gegroeid. Met praktische lijstjes, vooral. Lijstjes om te leren, om het geleerde beter te onthouden. Mijn generatie leerde op de la gere school lezen aan de hand van een lees- plankje met de riedel aap, noot, mies... In feite niet meer dan een lijstje met woorden die alle gangbare klanken en klankcombina ties van de Nederlandse taal bevatten. Ik kan het nog steeds zonder haperen uit het blote hoofd opdreunen. Tot en met schapen. Net als het lijstje, trouwens, waarmee de ge neratie vóór de mijne tijdens de aardrijks kundeles de namen van de kleine Sunda-ei- landen, toen nog een deel van Nederlands- Indië, op leerde dreunen: Bali, Lombok, Sumbawa, Sumba, Flores, Timor. Net als de lijstjes - in het onderwijs is rijtjes de meer gangbare term - waarmee op de middelbare school de Duitse naamvallen er in werden gestampt. De vierde naamval krij gen durch, für, ohne, um, entlang, gegen, bis, wieder. Och, wie even in zijn geheugen graaft, delft ongetwijfeld nog veel meer van die rijtjes op. Praktische lijstjes. Ze zijn er in alle soorten en maten. Boodschappenlijstjes, bijvoorbeeld. Of, heel actueel in deze tijd van het jaar, verlanglijstjes. Binnenkort weer in dit theater: het lijstje met goede voorne mens, met een doorgaans zeer beperkte houdbaarheid. Niet te vergeten, de lijstjes met dingen die nog gedaan moeten worden, bijvoorbeeld in de aanloop naar de vakantie - Denk aan pas poorten! Krant drie weken afzeggen! Met de buren regelen dat de kat gevoerd wordt! - of, een persoonlijke afwijking, de jaarlijkse klus- senlijst in het voorjaar, met alle karweitjes in en rond het huis die liefst nog vóór het begin van de nieuwe winter eindelijk afgerond moeten worden. Nut Hebben lijstjes nut? Jazeker. Lijstjes zijn een belangrijk stuk ge reedschap in de niet aflatende strijd van de mensheid om orde te scheppen in de chaos die ons omringt. Niet voor niets staat bij hef tige en langdurige discussies altijd wel ie mand op die zich geroepen voelt de zaken even helder op een rijtje te zetten. Zoals het ook niet voor niets is dat mensen bij tijd en wijle de behoefte voelen zich terug te trek ken achter de zijlijn van het jachtige bestaan om hun leven weer op een rijtje te krijgen. Rijtjes zijn lijstjes. De hedendaagse wereld bestookt ons met zo'n enorme stortvloed aan indrukken en informatie, dat we er al leen nog een touw aan kunnen vastknopen als we in die vormeloze massa op de een of andere manier enige structuur, enige orde aan weten te brengen. Bijvoorbeeld door een lijstje te maken. Een prioriteitenlijstje, een lijstje van de dingen die er écht toe doen. Over de voormalige Amerikaanse president Richard Nixon gaat het verhaal dat hij op zijn nachtkastje een lijst had liggen met de namen van zijn twintig belangrijkste politie ke vijanden. Mensen die het volgens Nixon en de zijnen verdienden om met alle moge lijke middelen screwed (letterlijk: genaaid) te worden. Een kwestie van prioriteiten stellen, want daarnaast had Nixon een tweede lijst met nóg eens tweehonderd namen van mensen die hem absoluut niet aanstonden. Had hij inderdaad zo weinig vrienden? Of leed hij aan achtervolgingswaan, zag hij achter elke boom een vijand? Hoe het ook zij. Met zijn lijstjes probeerde hij, vanuit zijn strikt eenzijdige standpunt, in ieder geval enige ordening aan te brengen in de chaos die een leven in het middelpunt van de macht met zich meebrengt. Lijstjes bieden houvast in het leven. Soms heel letterlijk. Voor mensen die van wege fysieke of psychische problemen moei lijk structuur in hun bestaan kunnen bren gen, hebben lijstjes een therapeutische waarde. Iemand die de greep op zijn leven kwijt is, kan langzaam maar zeker weer in het goede spoor komen aan de hand van een takenlijstje dat hem langs de telkens weer te rugkerende elementen van het dagelijkse be staan voert, van opstaan en wassen via ont bijt naar de afspraak bij de dokter, en zo ver der. Net zo lang tot hij de routine - routine structuur - van het leven weer te pakken heeft. Geluksgetal 7, 2, 9, 18, 28, 27. Vraag: wat is dit? Antwoord: het lijstje met de top zes van de lottoballen die tijdens de trek kingen het vaakst in het mandje vallen. De 7 - zou dat dan toch echt een geluksgetal zijn? - valt (volgens de statistische gegevens van de Lotto over 2002) het vaakst (in 22 procent van alle trekkingen), gevolgd door de 2 (twintig procent). Het getal 31 is het minst aantrekkelijke om op het formuliertje aan te kruisen, want dat komt in slechts vijf pro cent van alle trekkingen bovendrijven. Is dit een nuttig lijstje? Misschien, voor echte lottofanaten. Als ie dereen op zijn formuliertje alleen maar de getallen aankruist die statistisch het vaakst scoren, dan wordt de spoeling, als dat rijtje in de prijzen valt, wel erg dun. Praktisch nut? Een randgeval, op z'n best. Lijstjes maken lijkt steeds meer een sport te worden. Sport bestaat bij de gratie van lijst jes, rangschikkingen, standen. Sport is het tegen elkaar afmeten van prestaties. Dat kan, omdat het bij sport doorgaans om meetbare prestaties, meetbare grootheden gaat. De problemen beginnen pas zo gauw het con creet meetbare plaats maakt voor het meta fysische, het bovenzinnelijke. Het samen stellen van een ranglijst met de grootste voetballers aller tijden, bijvoorbeeld. Wie be paalt dat, en aan de hand van welke criteria? En wat is het nut van zo'n ranglijst? Sojaboon Och, het kan erger. De top tien van bonen met de hoogste flatu lentie-potentie, bijvoorbeeld, oftewel: welke bonenmaaltijd zet het lichaam aan tot het produceren van de knallendste scheten? Voor wie het weten wil, de sojaboon staat op één. Of de top tien van country- en westernsongs met de meest idiote titels, waarop pareltjes prijken als Her teeth were stained, but her heart was pure (Haar tanden waren geel, maar haar hart was lelieblank) en You were only a splinter in my ass as I slid down the bannister of life (Jij was slechts een splinter in mijn reet toen ik van de trapleuning van het leven naar beneden gleed). Of - met dank aan het Genootschap Onze Taal - de toptien van beginletters van woor den in de Dikke Van Dale (de s scoort het hoogst als beginletter van 35.139 woorden, de y het laagst met slechts 102 kopposities), en de toptien van eindletters van woorden in diezelfde Dikke Van Dale (de n doet het als eindletter veruit het beste met 62.875 ver meldingen). Of de ranglijst - vastgesteld in een NIPO-en- quête - van de meest populaire kleuren toi letpapier in Nederland. Daarop neemt ge woon wit (doe maar normaal, dan doe je gek genoeg) met 42 procent de eerste plaats in, voor gekleurd met een print (38 procent) en grijs (elf procent). In onze drang om structuur te brengen in de chaos om ons heen, schieten we steeds va ker door tot in het absurde. Soms lijkt het er op dat er een poging gaande is het hele leven te catalogiseren aan de hand van lijstjes, liefst ranglijstjes, het allerliefst records (im mers de nummers één van al die lijstjes). Van de zwaarwichtigste zaken - een top tien van ziektes die jaarlijks de meeste slachtof fers eisen - tot het meest triviale - de top tien van beroemde snurkers (Benito Mussolini staat op zes) - is alles in een lijstje te vangen. Behoefte Lijstjes beantwoorden blijkbaar aan een diepgewortelde menselijke behoefte. Ze zijn helder, kort - de top 2000 van Radio 2, waar voor inmiddels het stemmen volop gaande is, even buiten beschouwing gelaten - en overzichtelijk. De wereld geserveerd in hap klare brokjes. Er bestaat een (semi-)wetenschappelijke term voor deze lijstjesgekte, deze zucht naar éénhapscrackers. Een Engelse psycholoog zadelde de obsessie op met het etiket katas- tichofilie. Waarschijnlijk in een poging om door te dringen tot de top tien van uitvin ders van nieuwe afwijkingen. Een aardig voorbeeld van de manier waarop de listomanie een bepaalde sector van de maatschappij in de greep kan krijgen, biedt - met dank aan een vinologisch goed onder legde collega - de wondere wereld van de wijn. Lijstjes? De wijnwereld is er gek op. Wie er mee begon? Een Amerikaan, natuurlijk. Ro bert Parker, 's werelds beroemdste wijncriti cus. Parker is gek op Bordeaux-wijnen. Jaren geleden begon hij ze punten te geven. Van nul tot honderd. Er wordt veel op Parker ge mopperd, maar in de wijnwereld is hij God. Andere critici kunnen schrijven wat ze wil len, als Parker je wijnen goed vindt, zit je ge beiteld. Andersom geldt ook: een zeperd bij Parker en je wijnen blijven in de kelder. De invloed van Parkers puntenlijstjes is zo groot dat topproducenten precies de wijnen gaan ma ken die hij lekker \indt. Dat zijn stevige, krachtige wijnen die veel hout hebben ge had. Bordeaux is in de greep van de Parkeri- satie. De lijstjeswereld kent meer van die le gendarische krachten. In Engeland hebben ze daarvoor de term Sergeant Pepper Syn droom bedacht, omdat men van mening is dat het Beatles-album Sergeant Pepper's Lo nely Hearts Club Band tot het beste behoort dat de popindustrie ooit heeft voortge bracht. Die plaat duikt vrijwel altijd weer op als er een lijst gemaakt moet worden van de hon derd beste popplaten aller tijden. Ook men sen die de plaat helemaal niet zo geweldig vinden of 'm niet eens kénnen, stemmen er op. Omdat het zo hoort, omdat Sergeant Pepper al zo ongeveer sinds mensenheuge nis in die top honderd staat en dus wel goed móét zijn. Een stem voor Sergeant Pepper is een cultureel correcte stem. Evangelie Soms krijgen lijstjes de kracht van het evan gelie. Als maar genoeg mensen erin gaan ge loven. Wie ergens in gelooft, bespaart zich zelf een hoop denkwerk. Da s wel zo gemak kelijk. De jongste loot aan de Nederlandse lijstjes- stam: de top tien van de Grootste Nederlan ders Aller Tijden. Met, weten we sinds kort, Pim Fortuyn op één, na een spannende nek- aan-nek race met Willem van Oranje, de Va der des Vaderlands. Of was het andersom? Een nuttig lijstje? Het gaat om een vergelij king van tien volstrekt onvergelijkbare groot heden, en bovendien staat nergens om schreven wat precies grootheid is. Hoe meet je grootheid? Zijn wereldberoemde schilders als Rem brandt en Van Gogh groter dan het eenvou dige joodse meisje Anne Frank dat onder zware omstandigheden een dagboek bijhield en een tragische dood stierf? Is een uitstekende voetballer als Cruijff gro ter dan iemand als Willem van Oranje, die aan de wieg heeft gestaan van Nederland als onafhankelijke natie? Is een populair en veelbelovend politicus als Pim Fortuyn, wiens leven gewelddadig werd beëindigd vóór hij iets van zijn beloften waar kon ma ken, groter dan Erasmus, een van de grond leggers van het humanisme en het verlichte denken? Zijn appels lekkerder dan peren? Is geel mooier dan blauw? Sommige lijstjes roepen meer vragen op dan ze beantwoorden. Het is een grapje dat al een tijdje de ronde doet, dus niet echt origineel, maar toch: de enige echte grootste Nederlander aller tijden is, voor zover bekend, Rigardus Rijnhout, bijgenaamd de Reus van Rotterdam, die in volle wasdom, voor hij in 1959 op 36-jarige leeftijd overleed, liefst 2.37,5 meter boven het maaiveld uitstak. Lengte is een grootheid die zich laat meten. De rest is katastichofïlie. Of gewoon onzin.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5