Seksgolf overspoelt jongeren Chatsites, videoclips, magazines en soaps doordrenkt met seks ZATERDAG 27 NOVEMBER 2004 Achtergrond 'Nog steeds denken we dat Maja weer binnen komt lopen' Extreemrechts wil 'hand in hand terug naar eigen land' Tulpenfonds Novacap: Het faillissement dat niemand wilde Jongeren worden via tv en internet overspoeld met seks. Wie heeft de meeste of beste seks, is de rode draad. Zien jongeren het onderscheid tussen fantasie en werkelijkheid? door Wilma de Cort Zomaar wat onderwerpen op een popu laire jongerenwebsite op internet. Mijn vriendin heeft vaak een blaasontste king. Komt dat door anaal likken?, Dilemma, mijn vriendin wil een DP (dubbele penetratie met twee mannen). Of: Onbelastende standjes voor de vrouwelijke heupen. En: Partner ge dumpt want die wilde geen orale seks. Of ze het nu willen of niet, jongeren worden via de media en internet overspoeld met seks. In jongerensoaps, videoclips op de muziek zenders MTV en TMF, chatsites op internet en ook in tijdschriften. Toponderwerp in de nieuwste Elle Girl: Wereldseks, wat willen Su rf's, Indo's, Marokkanen en Hollanders in bed? met tot in detail de seksuele wensen en fanta sieën van multi-culti's. Wat is de invloed van al die informatie? In hoeverre beïnvloeden de boodschappen het seksueel gedrag van jongeren? Toen in augus tus in Rotterdam meerdere jongens werden aangehouden op verdenking van groepsver krachting van een meisje, voerde een van de advocaten op dat zijn cliënt was geïnspireerd door drie letters: MTV. Of de invloed van met seks overgoten video clips inderdaad zover strekt, is niet met gege vens te toetsen, zegt seksuologe en pyschologe Sanderijn van der Doef, werkzaam bij het Na tionaal Instituut voor Gezondheidsbevorde ring. Dat media en internet een effect hebben op opvattingen over seks bij jongeren, is evi dent. Media hebben volgens Van der Doef te zeer de rol van opvoeder overgenomen van ouders en school. „Ouders denken: er is al zoveel op de televisie en er staat al zoveel in tijdschriften, dat weten ze wel. Daar hoef ik niet nog een ge sprek aan te spenderen." Aangezien ook veel scholen minimaal voorlichten over seks, halen jongeren hun informatie elders. „Op televisie en internet zien de seksuele normen en waar den er heel anders uit", zegt Van der Doef. Kijkgedrag Ouders hebben nauwelijks zicht meer op het kijk- en chatgedrag van hun kinderen. Zo over zichtelijk als weleer, toen een vriend of vrien dinnetje thuis werd geïntroduceerd, gaat het er lang niet meer altijd aan toe. Ouders heb ben hun rol van poortwachter verloren: jonge ren zoeken hun eigen weg in het virtuele en di gitale labyrint. Toch zou enig tegenwicht van de ouders wen selijk zijn. „Ze zouden hun kinderen kunnen vertellen dat seks iets prettigs is dat je met een bijzonder persoon kunt delen", meent Van der Doef. Het seksueel gedrag van jongeren heeft volgens Van der Doef volwassen trekken ge kregen. In 1990 gaven de meeste jongeren bij een on derzoek aan dat je toch wel verliefd moest zijn om seks met iemand te hebben. In 1995 daal de dat percentage van 52 naar 24 procent. Van der Doef denkt dat affectie nu nog minder een voorwaar de is voor seks. „Seks heeft een andere waarde gekregen. Het is niet langer iets bijzonders dat je bewaart voor het mo ment dat je je grote liefde ontdekt. Seks voor de lust mag." Die opvatting, zegt Van der Doef, paste tot dusver meer bij volwassenen. „Op zich is er niks mis met seks voor de lust. Daar horen wel spelregels bij, zoals reke ning houden met de ander, niet dwingen en niet over grenzen heengaan." Verschillende jongeren ge ven - anoniem - aan dat zij seks wel degelijk iets in tiems vinden en niet zo maar met iemand naar bed gaan. „Zomaar seks... nee, niks voor mij. Ik denk dat er een hele hoop jongens zijn die wel van one night stands houden of met een hoop drank op sneller seks met iemand hebben, maar ik zou me eerlijk gezegd een beetje gebruikt voe len", zegt een meisje. Een jongen: „Ik moet echt wel iets sterks voelen voor een meisje. Natuurlijk kan zich de situatie voordoen dat ik een meisje tegenkom en we allebei zo'n aantrek kingskracht voelen dat we met elkaar naar bed willen, maar verder niets. Het is hypothetisch", zegt de 17- jarige, „want het is nog niet voorgekomen." Vrijpartij Bij jongeren is de seksuele mores minder uitgerijpt. Daardoor kan een vrijpartij makkelijker uit de hand lo pen. Als je seks hebt met iemand die je aardig vindt, zul je eerder rekening hou den met de wensen en grenzen van de ander en zul je ook eerder veilig vrij en", zegt Van der Doef. Ondanks de overvloed aan seksuele boodschappen en voorlichting over veilig vrijen, gaat de seksuele gezondheid van jongeren gestaag achteruit. „Vanaf 2000 zit er een stijgende lijn in het aantal geslachtsziek ten", zegt Margot Mulder van Soa Aids Neder land. De eerste cijfers voor dit jaar tonen een iets gunstiger beeld, maar meer dan een stabi lisatie zit er niet in. Per jaar worden 60.000 Nederlanders besmet met chlamydia, de meest voorkomende ge slachtsziekte op dit moment. Bij 63 procent gaat het om vrouwen tussen de 15 en 24 jaar. Ook het aantal abortussen neemt toe. „Vorig jaar was er sprake van een daling. Dat komt mede doordat er minder asielzoekers naar Nederland komen, zij vormen een extra risicogroep. Dit jaar zou je verwachten dat die Beelden op MTV zijn van invloed op het beeld dat jongeren heb ben van seks. Foto's: Reuters trend doorzet. We zien juist een lichte stijging in de cate gorie 20-25 jaar", aldus direc teur Olga Loeber van de Arn hemse abortuskliniek Mildred- huis. Jongeren mogen dan ruim schoots worden voorzien van seksuele informatie, bij velen ontbreekt de meest elementai re kennis van het menselijk li chaam. Dat blijkt uit vragen die binnenkomen bij de Kin dertelefoon en bij JTP's, centra voor jongereninformatie. Sandra van der Doef: „Uit een TNO-onderzoek in 2002 bleek dat jongeren, als de voorlich tingslessen beginnen, weinig basale kennis hebben over het lichaam: de menstruatiecy- clus, wanneer je vruchtbaar bent of hoe een zwangerschap verloopt. We denken: er is een gigantisch aanbod aan infor matie, dat zit wel goed. Ook al kun je ieder uur van de dag iets met seks op televisie zien, die basale informatie haal je er niet vandaan." Strelen Jongeren beginnen gemiddeld op hun vijftiende met seksueel gedrag (naakt naast elkaar lig gen en elkaar strelen). Dat be tekent, aldus Van der Doef, dat je ze voor die tijd moet voor lichten en daarmee moet doorgaan als ze eenmaal gaan experimenteren. De leeftijd waarop jongeren voor het eerst geslachtsge meenschap hebben, daalt ge staag. Bij het laatste groot schalige onderzoek naar sek sualiteit bij Nederlandse jon geren (1995) bleek dat de meesten tussen him 16 en 17e jaar voor het eerst geslachtsge meenschap hadden. Dat was op dat moment een daling met drie tot zes maanden ten opzichte van 1990. Gezien de korte tijdspanne, vonden des kundigen het toen hard gaan. Van der Doef verwacht dat de seksuele carrière nu weer eer der start. „Ik denk toch niet vroeger dan gemiddeld zestien jaar." Ze constateert ook dat jongeren steeds meer partners hebben en dat andere vormen van seks in zijn. „Zoals orale en anale seks en misschien zelfs ook wel groepsseks. Met orale seks wordt steeds makkelijker meteen begonnen." Volgens Amerikaans onderzoek zijn tieners die vaak kijken naar programma's met een seksu ele gevoelswaarde eerder geneigd een seksuele verhouding aan te gaan dan jongeren die min der bloot zien op tv. Het maakt daarbij niet uit, aldus de onderzoekers, of er alleen over seks wordt gepraat of dat er expliciete seksuele handelingen te zien zijn. Ook jongeren zelf zien wel een verband. De 16-jarige Vera uit Nijmegen: „Ik denk dat TMF en MTV in bepaalde mate wel van invloed zijn. Dan vooral TMF. Daar komen jongeren op die het zelf over niks anders hebben. Als er iets op televisie is, wordt het sneller normaal gevon den." Aan de andere kant heeft iedereen ook nog zijn eigen opvattingen over seks. Dus het is niet zo dat je denkt: oh die mensen op tv vin den het normaal dat je op je dertiende al met iemand naar bed bent geweest dus dan moet ik dat ook." Fictie Martine Bouman, betrokken bij een onderzoek in Engeland naar het effect van seks in de me dia op jongeren, relativeert die uitwerking eveneens. „Jongeren zien heel goed dat het fictie is. Ze voelen zich verbonden met een dramalijn, maar het is echt niet zo dat ze met een nadoen wat ze op televisie zien." Bouman geeft wel cursussen aan jongeren om ze door soaps of jongerenrubrieken heen te la ten kijken. „Dat leert ze om het niet al te seri eus te nemen. In tijdschriften worden allerlei vragen over seks opgeworpen, die eigenlijk door de redactie worden bedacht. Maar dat weten veel jongeren niet. Daardoor kun je al gauw denken dat alle meisjes tobbend in bed liggen omdat ze te grote schaamlippen heb ben." Media zijn machtig in het seksualiseren van jongerenculturen. „Vanaf het moment dat vir tuele media hun intrede deden, zijn jongeren van de ene in de andere subcultuur gerold. Voor die tijd had je gewoon geen idee wat er aan de andere kant van de oceaan hip was", zegt René uit Nijmegen. Een voorbeeld van zo'n subcultuur is de bree- zah-generatie, ofwel, in de schrijftaal die erbij past, bReEzaH. De naam verwijst onder meer naar het favoriete mixdrankje, de breezer. Breezah-meisjes zijn jonge meisjes die veelal uitdagend gekleed gaan. Ze hebben zich laten inspireren door popiconen als Britney Spears en Christina Aguilera. Ze hebben de naam vroeg aan seks te beginnen en veel partners te verslijten. Tegenculturen op scholengemeenschappen (zoals alto's, punkers en goths) noemen hen breezah-sletjes met bijpassend karikatuur: blond, tussen de veertien en zeventien jaar, gebruiken fructis shampoo, beginnen een ge sprek met 'weet je nog, gisteren op MSN' (chatsite), dansen overdreven, vinden Bradd Pit een lekker ding en ze zijn op hun elfde ont maagd. „Er zijn echt breezah-meisjes die t'fn hun der tiende tot hun twintigste geen moment vrijge zel zijn geweest", zegt René, zelf student aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Het is vol gens hem niet uitzonderlijk om via de TMF- chat te beslissen of je verkering krijgt of niet, zonder de ander in levende lijve te ontmoeten. Breezah-meisjes horen meer bij het vmbo dan het vwo. Hoger opgeleide meisjes gaan vol gens René minder makkelijk van bil. „Dat komt omdat ze vaker omgaan met jongens in dezelfde leeftijdscategorie. Een breezah-meisje van 16 jaar met een jongen van 24 jaar zorgt automatisch voor seksuele spanning. Zij is er misschien geestelijk niet aan toe, hij des te meer, dus komt het er toch wel van." Seksuologe /psychologe Van der Doef consta teert grote verschillen tussen laag en hoger op geleide scholieren. „Jongeren met een lage op leiding beginnen met alles eerder, met roken, met drugs en ook met seks. Daar tegenover staan de kinderen die zo lief en zoet zijn, dat je denkt: al die verhalen over jongeren die steeds vroeger met seks beginnen, zijn overdreven." De 'onschuldige' types geven evenmin een re- eel beeld. Illustratie: GPD/Ruben L Oppenheimer

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1