PUZOS Boekentips voor elke Sint E BI nm Romans voor vrouwen én mannen O Bizarre grappen en jongensavonturen Schavuiten, uilskuikens en profvoetballers feit Het spannendste boek van 2004 RK WINEGARDNER CQ Jan Hi'ander i/oor tie/\{ THRILLERS Veel geïmiteerd, nooit geëvenaard: De peetvader. Mario Puzo, schrijver vandit onvergetelijke (en magistraal verfilmde) maffia-epos, overleed vijf jaar geleden op 78-jarige leeftijd. De herhaalde vraag om een vervolg bleef aldus onbeantwoord. Tot nu. De uit gever koos uit tientallen auteurs ten slotte de Amerikaanse professor 'cre atief schrijven' aan de universiteit van Florida, Mark Winegardner, om Pu zo's erfenis te beheren. Het resultaat is meerledig. Winegard ner scheidde De terugkeer van de peetvader' (De Boekerij, €16,95) af. Dat boek moet in de reeks die Puzo schreef, direct achter De peetvader worden geplaatst. Het verhaal speelt zich af in de jaren 1955 tot 1965. Mi chael Corleone, de zoon van Vito, houdt in Las Vegas zijn familie bij el kaar, wachtend op het juiste moment om terug te keren naar New York. Tegelijkertijd heeft uitgever De Boe kerij Puzo's oeuvre - naast De peet vader nog zeven maffia-delen als De zwarte arena, Dwazen sterven en natuurlijk De Siciliaan - in een nieuw jasje gestoken. Die zijn elk voor minder dan een tientje te koop. Voor Harlan Coben was dit een kroonjaar, na jarenlang vrij onge merkt prima thrillers te hebben ge schreven. Geen tweede kans maak te dit voorjaar al een verpletterende indruk, maar het onlangs versche nen Momentopname (De Boekerij, €16,95) is echt het beste spannende boek van 2004. Grace Lawson overleeft als tiener als door een wonder het Boston Dra ma, een concert van de Jimmy X Band waar een schot valt, paniek uitbreekt en daardoor achttien mensen gedood en tientallen ernstig gewond worden. Inmiddels is Grace gelukkig getrouwd. Als ze de foto's van een familie-uitje ophaalt zit er één, veel oudere foto bij die niet thuishoort op het rolletje. Er staan vijf jongelui op. Een van hen is echt genoot Jack. Die verdwijnt vervolgens uit haar leven, dat vanaf dat moment (opnieuw) eennachtmerrie wordt. De ontknoping is schrijnend. De winnaar van de Gouden Strop, de prijs voor de beste Nederlandstalige misdaadroman, was dit jaar Rotter dammer Elvin Post. Hij schreef een met humor door spekte roman in Nelson DeMille- en Elmore Leonard- stijl. In Groene vrijdag (Anthos, €18,95) moet Winston Malone een lening aan de maffia terugbetalen. Hij berooft het geldkantoor waar hij werkt. Ook neemt hij deel aan een ontvoering. Het loopt op vermakelijke wijze volkomen uit de klauw. Een naam die niet meer weg te denken is in het legal thriller-genre, is die van John Lescroart. Zijn vaste hoofdpersonen advocaat Dismas Hardy en rechercheur Abe Glitsky komen in Boven de wet (Van Holkema Warendorf, €17,99) in levensgrote problemen. Een beveiligingsbedrijf heeft nare methoden ontwikkeld om zijn macht verder uit te breiden. Als Hardy en Glitsky in zijn vaarwater komen, gaat het hard tegen hard. In het genre fantasy heet Tolkiens opvolger Christopher Paolini. Zijn debuut heet Eragon (M, €15,95). Eragon is de naam van een boerenzoon die een geheimzinnige steen vindt, die zijn leventje op de kop zet. Met de jonge draak Saphira maakt hij jacht op monsters. In Oorlog in het paradijs (Librion, €24,90) dreigt de strijd tussen goed en kwaad in de Anderwereld Albion het evenwicht met de 'gewone' wereld, lees de woeste, door mist en sneeuw overdekte heuvels en valleien van Schotland, te verstoren. Hoort u de Keltische muziek al? Schrijver is Stephen Lawhead, die tot de beste heden daagse fantasyschrijvers wordt gerekend. Arno Ruitenbeek Met een goed gekozen boek maakt de sint elke vriend, vriendin, vader of moeder, zoon of dochter blij. Maar hoe te kiezen uit het overstelpende aanbod in de boekwinkel? De diverse boekenmedewerkers van deze krant maken het de goedheiligman een stuk eenvoudiger. Elk op hun eigen vakgebied geven zij hun voorkeur prijs. NEDERLANDSE LITERATUUR ZATERDAG; 27 NOVEN 2004 In Waarom vrouwen betere le zers zijn (Podium, €16,00) bun delde Herman Franke zijn lite raire columns die hij schrijft voor de Volkskrant. Messcherpe en erudiete beschouwingen waarin hij het consequent op neemt voor echte literatuur en voor echte schrijvers die de do minante massawerkelijkheid durven te confronteren met de subjectieve werkelijkheid van individuen. En waarom vrouwen betere le zers zijn? Omdat zij niets moe ten hebben van die mannelijke 'testosterone zurigheid' en wel bereid zijn met personages mee te leven. Vrouwen zijn veel meer dan mannen op zoek naar wat er werkelijk van belang is in het leven. Een prima geschenk dus voor mannen die alleen le zen om mee te kunnen praten op recepties. Prachtig van sfeer en zwanger van een onuitgesproken gevoel van heimwee is De inscheper, de tweede roman van Otto de Kat (Van Oorschot, €15,00). In het midden van de jaren dertig neemt een jongeman definitief afscheid van zijn gespreide Hollandse bedje. Alles wat zijn vader vertegenwoordigt (status, relaties, aangepastheid) ver werpt hij voor een ongewis maar eigen bestaan. En hoewel de boze buitenwereld ruim schoots aanwezig is (Zuid-Afri- ka, Batavia, Jappenkampen, M r R. M A N l-'R ANkC Waarom vrouwen betere IfUTS zijn Nagasaki), zit je ook hier opge sloten in een grimmige, Slauer- hoffachtige binnenwereld. Met haar nieuwe verhalenbun del Storing (De Bezige Bij, 15,90) laat Marga Minco zien dat ze nog steeds een van onze beste auteurs is. Elk nieuw ver haal van haar is een nieuwe po ging een schrijnend verleden op te roepen waarin mensen zomaar verdwijnen zonder dat je ooit nog iets over ze hoort. Door de eenvoud van Minco's stijl ben je geneigd te onder schatten hoe knap zij haar ver halen opbouwt. Stuk voor stuk juweeltjes qua compositie. Gedurfd en extreem van in houd, maar wel passend bin nen de thematiek van deze aanraders - individu versus massa - is 24/7 (Atlas, €17,50), de nieuwé roman van Willem Melchior. Opgesloten in zijn eigen hunkerende wereldje vol wellust, masochisme en internet gaat Ernst, de hoofd persoon, steeds verder in zijn verlangen ooit eens iemands slaaf te worden. En dat laatste dan wel 24 uur per dag en ze ven dagen per week. Een gru welijk en aangrijpend boek met veel, heel veel vlees. Wie ver weg van onze gezelli ge moerasdelta wil ervaren dat thema's internationaal STRIPS zijn, raad ik Paradijs verloren (Atlas, €15,00), een roman van Cees Nooteboom aan. Door toeristen te confronteren met Australische aboriginals laat Nooteboom zien wat er met in dividuen gebeurt als eeuwen oude verbanden en gebruiken als overbodig en lastig worden afgedankt. Verlatenheid en ein deloze zoektoch ten naar nieuwe verbanden ko men er voor in de plaats en na tuurlijk niet te vergeten de agressie die die verlatenheid op roept. Een mees terlijke roman! Een lekker lees boek vol span ning en emotie is Zolang er leven is (Contact, 18,50) van Rena- te Dorrestein. Ook in deze page turner klinkt vooral de bin- nenvetterige stem van het in dividu dat zich steeds opnieuw moet verweren tegen een bui tenwereld die hij meende te kennen. En hoe goed kennen wij elkaar eigenlijk? Wim Vogel LU LU MMihiMCiMCT De zwa a r tekr achtjareii TOP-10 1. (2) Dan Brown, Het Juvenalis dilemma Luitingh-Sijthoff, 19,95 2. (1) Dan Brown, De Da Vinci code Luitingh-Sijthoff, 19,95 3. (3) Youp van 't Hek, Hart jeuk zieleczeem Thomas Rap, 7,50 4. (7) Dan Brown, Het Bernini mysterie Luitingh/Sijthoff, 19,95 5. (6) Annie M.G. Schmidt, De heerlijkste 5 december in 574 jaar Querido, 4,95 6. (4) Baantjer, De Cock en een veld papavers Fontein, 9,95 7. (8) Geert Mak In Europa Atlas, €39,90 8. (9) Nicci Gerrard, Het voorbijgaan Boekerij, 17,50 9. (-) De bijbel (literaire editie) Querido/Jongbloed, 39,50 10. (-) Camilo José Cela, De bijenkorf Meulenhoff, 10,00 Bron: CPNB/De Bestseller 60 De bijbel verdween vorige week zomaar uit de top tien, maar de luxe-editie zal het rond sint en kerst zeker weer goed doen. Ca milo José Cela is de volgende auteur in de succesvolle Meu- lenhoff-reeks rond Nobelprijs winnaars. Wie zich wil laten verrassen moet kennis nemen van de wonderlijke grappen van car toonist Matthias Giesen. Hij is een betrekkelijke nieuwkomer aan het tekenfront en publi ceert sinds enkele jaren in HP- /De Tijd, de Haagsche Cou rant en Hervormd Nederland. In De Zwaartekrachtjaren (De Harmonie/Sherpa, 19,90) is zijn werk met bizarre grappen gebundeld. De cartoons van Giesen worden bevolkt door wezenloze wetenschappers, onbegrepen pioniers, hersen loze nerds en andere kleurrijke figuren uit de samenleving. Vaak zijn ze afkomstig uit de wetenschap. Hun kritiek op de wereld staat regelmatig bol van mysterieuze formules. Giesen stoeit met 'cheek-in-tongue' hu mor. Hij houdt zich in en je moet altijd even denken, wat hij bedoelt. Verbazing en absurditeit is zijn handelsmerk. De le zer wordt voortdurend op het verkeerde been gezet. Je moet er wel van houden, van deze we reld vol gekken. Neem bijvoorbeeld dit huiselijk tafereel. Man en vrouw op de bank luisteren naar de radio. De presen tator: „Het kabinet vindt Willy Kneepkens uit Zeist een zelfingenomen lapzwans en zijn vrouw een slome theemuis." Onder titel: De beschouwingen waren dit jaar niet algemeen maar nogal specifiek. Heel andere koek is de bewerking van de Bob Evers-serie. Scenarist Frank Jonker en te kenaar Hans van Oudenaarden hebben de populaire serie uit de vijftiger jaren opnieuw onder handen genomen en een eigentijdse invulling gegeven aan de avonturen van de drie belhamels Jan Prins, Arie Roos en Bob Evers. Dat is uit stekend gelukt. Het net verschenen eerste deel Kabaal om een varkensleren koffer (Arboris, 7,50) is een wervelend verhaal met heel veel actie. Het doet volledig recht aan de ongekend succesvolle serie van Willy van der Heide, die liefst 34 de len produceerde. Hij is een rokkenjager, een schatgraver en een avonturier. En hij heeft een schandvlek op zijn schouder. De Schorpi oen is drager van het teken van de duivel en wie dan de beruchte kardinaal Trebal- di als tegenstander heeft, weet dat zijn laatste uur geslagen heeft. Zo niet De Schorpioen. In deel 5, Het heilige dal (Dargaud, 5,25) strijdt onze scherp ge tekende vrijbuiter met hogere machten. Tekenaar Marini verbeeldt de tweei helft van de achttiende eeuw in pra platen en scenarist Desberg biedt e verhaal vol spanning en sensatie. W gelukkig vervolgd. Supertekenaar Andreas is er na 25 j geslaagd zijn trilogie over Cromwel af te maken. Na dit indrukwekkend ste deel volgde De terugkeer van C well Stone en nu is er dan Het tests van Cromwell Stone (Sherpa, gebo 29,95). Het epos is één groot kun: In fabelachtige tekeningen en een tige grafische vormgeving vertelt Ai zijn fantastische griezelverhaal, dat denken aan de verhalen van H.P. L( vecraft. Een lees- en kijkboek om te teren. Roboboy is het nieuwste vers van auteur Willy Linthout en tekenen Luc Cromheecke. Het krakende rob op de aarde verzeild geraakt en woi adopteerd door het kinderloze kop] Kwabbelmans. De twee Vlaamse m van deze stripserie leveren met Rot een meer dan vermakelijke strip. Z( is deel 4 De supersnotneus (Dupui 3,95) verschenen. Jan Kuys KINDERBOEKEN INDE'&OETE. 5UIKER&0L Met stip op één in kinderboekenland is daar de heruitgave van de klassie ker In de Soete Suikerbol van W.G. van de Hulst (€15,00). Ter ere van haar 150 jarig bestaan heeft uitgeve rij Callenbach de doe-het-zelfeditie met 130 kleuren plaatjes opnieuw op de markt gebracht. Dat is smullen voor de hele familie, in clusief opa en oma. Want de verhalen over de beste suiker- bollenbakker en zijn (lastige) vrouw wer den al in 1936 voor het eerst in boek vorm uitgebracht. Het jaar daarvoor verschenen ze in da gelijkse afleveringen in het antirevolutio naire dagblad De Standaard. Aan de luxe huisvlijt editie is anno 2004 niets veranderd. In de met zwart-wit tekeningen gelardeer de tekst is ruimte gelaten voor zelf uit te knippen en in te plakken glan zende kleurenprentjes, die in een losse bijlage in het boek zijn gevat. Ook de inhoud is ongewijzigd en dus lekker braaf, vol woorden als scha vuit, luiwammes, schelmenstreken en uilskuiken. En net als in de oor spronkelijke uitgave ontbreekt plaat je nummer 10. Dit prentje zou nim mer zijn getekend (vreemd genoeg is het na wat zoeken wel via internet te bekomen.) Nostalgie van de boven ste plank. Een heel jaar 1' r [|0T" en soms een J beetje stout BSSi^È' "ffP iÉÈÊ Bij uitstek geschikt om weg te geven, alleen al vanwege de titel, is de bun del Al mijn later is met jou (Queri do, €22,50). Samensteller Van de Vendel verzamelde (kinder) gedich ten van gerenommeerde auteurs, onder wie Karei Eykman, Joke van Leeuwen, Annie M.G. Schmidt, Toon Teilegen en Willem Wilmink. Onder nieuwsgierig makende verzamelkop- jes als Floembasj, Wie schoot?, Enkel zon en Ik ben er rangschikte Van de Vendel de gedichtjes naar sfeer en onderwerp. Zo'n beetje alles zit er in, van vreem de klankgedichten tot eenvoudige AA-BB rijmpjes. De helder gekleurde recht-toe-recht-aan illustraties van Rotraut Berner maken het helemaal af. Past in de kast naast Als je goed om je heen kijkt en Ik ruil je nog wm niet voor een kaperschip, beide van dezelfde uitgever. Een heel jaar lief en soms een beet je stout (Ploegsma, €16,95) is ook een boek dat zich prima leent voor Sintpapier. Het is gemaakt door El len Tijsinger en loopt direct in het oog door de herkenbare illustraties van Dagmar Stam. Een heel jaar lief... staat vol verhalen, liedjes en knutseltips voor kleuters. Aan het handje van de kinderen Jet en Frank wandelt de lezer - of liever gezegd de gebruiker - van dit boek langs onder werpen als ziek zijn, met water spe len, foto's kijken en op reis gaan. Nooit vertoond en splinternieuw is het allemaal niet. Desondanks is dit een goed cadeau voor iedereen die met jonge kinderen werkt of optrekt. Tot slot nog twee lekkere (voor) lees boeken. In Fien telt voor tien! (Leo pold, €12,95) vertelt en illustreert Harmen van Straaten de avonturen van de eigenwijze durfal Fien. Fien wil niets liever dan zoveel mogelijke gekke en spannende dingen meema ken. Ze speelt piraatje, gaat zingen voor de burgemeester en racet rond in een rolstoel. Dit voorleesbundeltje bestaat uit veertien losse verhalen die samen een geheel vormen. Van dit soort boeken heb je nooit ge noeg. Voor jongens die van voetballen houden is er Rafael door Jan Eilan der (Thomas Rap, €14,90) Rafael be schikt, behalve over de juiste naam, over een groot voetbaltalent. Helaas wil zijn moeder niets van voetballen weten, omdat zij in haar jeugd werd verlaten door haar profvoetballende vader. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Rafael speelt de sterren van de hemel bij een onbe duidend dorpsclubje en wordt ge- scout voor de jeugd van Ajax. Dat is het begin van een avontuur waarin de jongen zichzelf en de boze bui tenwereld keihard tegenkomt. Ra fael leest lekker weg, maar staat wel vol met vaktermen en namen van beroemde spelers. Een zekere voet balintelligentie is daarom wel vereist om het allemaal goed te kunnen vol gen. Willeke Heijkoop vir.l vin tie Vendel te Rnmnt Sn AL MIJN LATER IS MET JOU uds rialf gl6 te >lom itgei

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10