Ml 1 ZONDAG GEOP 10%Cadeau EmESt! ^Harense Smid.| Gevaarlijke stoffen bij verchroombedrijf 'Leiden jaagt terrasjes de stad uit' Aankoop van hal door gemeente 'niet handig gespeeld' A.s. zondag geopend TT [BRISTOL ALLICHT, LIEFTINK RAMEN R1 'Ruimte voor bedrijven in de Oude Rijnzone' MKB Nederland steunt biotech REGIO Gemeente Leiden gaat Stokkermans Chroomindustrie aan de Rooseveltstraat saneren ALEXANDRIA HET 1$ NU TIJP OM UW PMLPERE TE VERZILVEREN7 marad m r\ zr o O 3 fD CL pen op niets uit en begin dit jaar wordt er opnieuw gepro beerd de hal te kopen. „En daarbij is de gemeente inge schakeld", aldus regionaal brandweercommandant Foort van Oosten. „Daar lopen men sen rond met kennis van zaken van deze materie." Gemeente en de eigenaar van de bedrijfshal komen er echter niet uit. De vraagprijs ligt rond de zes ton, de gemeente wil niet verder gaan dan vier ton. De ei genaar van de bedrijfshal zet zijn pand vervolgens officieel te koop voor 620.000 euro. Weer voert de gemeente onderhan delingen maar wederom zon der resultaat Vervolgens kaapt een derde partij, de Leidse on dernemer Jan Verbaan, de hal weg voor 590.000 euro. Omdat de brandweer de hal echter per se wil hebben, wor den onderhandelingen gestart met Verbaan. Hierbij is de ge meente niet meer betrokken. Verbaan vraagt 750.000 euro voor de hal en de koop wordt afgemaakt op 740.000 euro. Een bedrag dat wordt opgehoest door politie, brandweer en rampenbestrijding. Op 27 okto ber tekent brandweercomman dant Van Oosten het koopcon tract. „Het dagelijks en algemeen be tadvertenties) Want geen ander raam kan tippen aan de kwaliteitsramen van Lieftink. In eigen fabriek vervaardigd uit hoogwaardige Schüco profielen. Leverbaar in tal van uitvoeringen in aluminium of kunststof en met KOMO-keur als kwaliteitsgarantie. Welkom in onze showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 lot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur Voor meer informatie: 0800-1598 of www.woonmall-alexandrium.nl 1 bij élke aankooj vanaf 2! de Harense Smid Leiden Langegracht 5 28 november van 12.00 tot 17.00 uur. Artis de Partis gaat naar Artis. Doe net als Artis de Partis. Kom naar Artis. www.artis.nl zaterdag 27 NOVEMBER 2004 leiden - De gemeente Leiden wil 30 hectare bedrijventerrein in de Oude Rijnzone voor het herplaatsen van Leidse bedrij ven. De gemeente denkt daarbij onder meer aan bedrijven die nu op het industrieterrein De Waard zitten. In de toekomst zouden daar dan woningen kunnen komen. De Oude Rijn Zone is de strook tussen de NI 1 en de Rijn tussen Leiden en Al phen aan den Rijn. De Oude Rijn Zone moet verstedelijkt worden. Over de invulling van dat voornemen wordt de ko mende tijd gesproken. De wens om dertig hectare bedrijfsruim te te krijgen is de Leidse in breng in deze discussie. leiden - MKB Nederland ver wacht dat de economische kracht van Zuid-Holland 'aan zienlijk kan worden versterkt' door het 'kenniscentrum' van het Bio Science Park in Leiden beter te benutten. MKB Neder land beschouwt de biotechno logie als een industriële be drijfstak met toekomst, die past in de Zuid-Hollandse industrië le traditie. Ook de Kennisboule vard Rotterdam langs de rijks weg A13 (Noordrand Rotter dam-Delft Technopolis) moet de ruimte krijgen. MKB Neder land heeft deze aanbevelingen, samengevat in een rapport, aangeboden aan minister Dek ker van VROM. LEIDEN (advertentie) stuur van de regionale brand weer waren bij het besluit om de hal aan te kopen niet op de hoogte van de voorgeschiede nis van dit aankooptraject", zo liet Lenferink weten. „Dat is vervelend en dat geheel maakt geen professionele indruk. Als nog afzien van de koop was geen optie omdat er dan een boete van 74.000 euro moest worden betaald en het ruimte probleem dan nog niet zou zijn opgelost." Wat er met de bedrijfshal pre cies gaat gebeuren, is nog niet bekend. Waarschijnlijk wordt een deel als opslagruimte ge bruikt met kantoren en een deel gesloopt zodat er meer parkeerplaatsen kunnen wor den aangelegd. Een architect buigt zich over dit vraagstuk. Voor deze 'herinrichting' is nog eens 200.000 euro gereserveerd. —00 uur van 12.00 tot 17.00 uur W o o n m all Rotterdam door Silvan Schoonhoven leiden - Bij het failliete bedrijf Stokkermans Chroomindustrie aan de Rooseveltstraat ligt nog een grote hoeveelheid gevaarlij ke chemicaliën opgeslagen. Bo vendien is de bodem zwaar ver vuild. De gemeente wil het ter rein binnen twee weken sane ren. Om welke hoeveelheid chemi caliën het gaat, is op dit mo ment nog niet bekend. Het gaat in elk geval om zout- en salpe terzuur en andere bijtende stof fen. Ex-werknemer A. van Zeist, die in een woonboot achter het terrein woont, beweert dat er 'de gekste dingen' in de hallen staan. „Ik heb me zelfs laten vertellen dat er radioactieve materialen liggen." Volgens Van Zeist en oud-werk nemer A. Schippers staan de zuren in baden. Nu de verwar mingselementen zijn uitge schakeld die ze op temperatuur houden, gaan de vloeistoffen kristalliseren. Dat is niet ge vaarlijk, zegt Schippers, maar betekent wel dat de dure che micaliën waardeloos worden. „Dat is kapitaalvernietiging." Volgens Schippers is Stokker mans altijd streng gecontro leerd op veiligheid. Ook wethouder Boer, die gister middag de situatie bij het be drijf heeft bekeken, ontkent dat er gevaar dreigt. Alles is onder controle. Het terrein wordt 24 uur per dag bewaakt." Binnen twee weken tijd moeten de zu ren van het terrein van Stokker mans zijn verwijderd, zegt de wethouder, die met klem ont kent dat er op het terrein radio actieve stoffen te vinden zijn. Boer verwacht dat op zes de cember wordt begonnen met de schoonmaak van het pand. Arjan Stam, hoofd uitrukdienst, bevestigt dat er van de Leidse brandweer een 'intern advies' is geweest over Stokkermans. „In feite praat je bij elk pand waar met gevaarlijke stoffen gewerkt wordt, over een risicovolle situ atie. Galvaniserende bedrijven zijn geen bedrijven waar niets kan gebeuren. Die leveren extra risico voor de omgeving." Volgens Arjan Stam is enige tijd onduidelijk geweest wie het op ruimen van de stoffen moet be talen. „De eigenaar heeft daar geen geld meer voor. Dan ont staat het spel wie het gaat doen. Daar wordt nu over onderhan deld. De Regionale Milieudienst neemt er een besluit over." Stokkermans, dat bijna tachtig jaar in Leiden heeft bestaan, is in augustus failliet gegaan. Het bedrijf had een eigen installatie voor de reiniging van het grondwater, maar de grond is vrijwel zeker verontreinigd, zegt De Boer. Het Katwijkse bedrijf bodemsaneringsbedrijf IDDS moet de reinigingsinstallatie weer aan de gang krijgen en gaat water- en bodemmonsters nemen. Om welke hoeveelheid chemicaliën het gaat In het failliete bedrijf Stokkermans Chroomindustrie aan de Rooseveltstraat in Leiden is nog niet bekend. Het gaat in elk geval om zout- en salpeterzuur en andere bijtende stoffen. Foto: Henk Bouwman n wereld, mijn krant. I Leidsch iÊb Dagblad door Eric-Jan Berendsen leiden - De aankoop door de gemeente van een bedrijfshal aan de Rooseveltstraat voor uit breiding van de brandweerka zerne is 'niet handig gespeeld'. Van enige ruzie tussen gemeen te en regionale brandweer tij dens de aankoopprocedure is echter geen sprake geweest. Dat zei burgemeester Henri Lenfe rink, voorzitter van het dagelijks bestuur van de regionale brandweer, gisteren tijdens een persconferentie in de brand weerkazerne. Daar werd uitge legd hoe het mogelijk is dat een bedrijfshal die als vraagprijs 620.000 euro heeft, uiteindelijk door de brandweer, nadat de gemeente is afgehaakt, voor 740.000 euro wordt gekocht. Lenferink vindt de 740.000 euro uiteindelijk 'hoog maar wel ver antwoord'. „De uiteindelijke koopprijs ligt substantieel bo ven de eerdere vraagprijs en is substantieel hoger dan de marktwaarde", stelt Lenferink. „Wanneer rekening wordt ge houden met een waardever meerdering van het onroerend goed kan het uiteindelijke aan koopbedrag als maximaal rede lijk worden gezien. Ik sluit niet uit dat andere partijen andere afwegingen zouden hebben ge maakt tijdens het hele aan kooptraject maar er is nooit sprake geweest van een con flict. De discussie is altijd zake lijk gevoerd." Wegens ruimtegebrek besluit de brandweer aan de Roosevel tstraat al in 2002 tot aankoop van een naastgelegen bedrijfs hal. Die onderhandelingen lo- Hofland maakt •oek over verhaal chter de foto's Connexxion Beent wijsheid in acht te hebben dse horeca staat op zijn achterste benen sinds wethouder ema twee weken geleden besloot de heffing op caféter- rtlin (precario) met maar liefst 6oo procent te verhogen. „Dat i we niet," riepen de ondernemers, of anders zou elk een 'kwartje van Geertsema' duurder worden. Daarop (de wethouder aan om de verhoging te beperken tot 250 ...nt Daar nemen de horecaondernemers geen genoegen Je willen niet meer met hem praten. Frans Schohaus, be- jlid van de Leidse afdeling van Koninklijke Horeca Neder- jHegt uit waarom de maat vol is. etekent een precariover- van 250 procent voor dse terassen? :afébaas met 100 vier- meter terras moet daar uro per jaar voor gaan 1. De marge op een van twee euro is twaalf )at betekent dat hij dan dertigduizend bier- pet verkopen om alleen te betalen. On- neente denkt kennelijk f wel kan. 4et gemeentehuis kijkt die grote drukke ter- J langs de Nieuwe Rijn. denken de ambtena- Isschien al snel: 'Daar p in'. Maar er zijn ook einere terrasjes op r drukke plekken. Die jn dit niet opbrengen, neente jaagt de terras- stad uit, terwijl ze zo {rijk zijn voor de sfeer |tad." iien moet het biertje fru deejpr worden? Of zoals in <hogere tarieven op het dan aan de bar? Spj£atste hebben we be- :n. Maar we willen he- I geen tariefstijging, lee jagen we onze klan- v, r" hep \t u niet meer met de ïider praten. Zo komt er li'tiJen oplossing. •7. 33. len niet met de wet- praten zolang hij ons bieden heeft. De raad lem nu geen ruimte om is te onderhandelen. ezeAA en de WD houden n de 188.000 euro die koaeente extra moet bin- len aan precario. Voor- pde WD valt het ons erg tegen dat ze niet voor de Leidse ondernemers opko men. Die 188.000 moet van tafel. Wethouder Van de Sande van financiën zegt dat hij alterna tieven wil zien om de begro ting te dichten. Heeft u er een? „De gemeente moet eens naar zijn eigen uitgaven gaan kijken. Als een ondernemer een jaar geld tekort komt, gaat hij toch ook niet naar de gemeente om te vragen of hij misschien wat geld kan krij gen? In plaats van alle begro tingstekorten op ons af te wentelen, kan de gemeente beter kijken of ze op haar be groting van 430 miljoen euro ergens anders 188.000 kun nen besparen. Ik kan me moeilijk voorstellen dat dat niet zou lukken." De wethouder zegt dat andere steden veel duurder zijn. „Dat hebben ze nog niet aan getoond. De tarieven zijn niet zo makkelijk vergelijkbaar. In Haarlem is de precario hoger, omdat er opslagen in ver werkt zijn, zoals voor kerst verlichting in de straten. In andere steden zoals Maas tricht hangt het tarief van de locatie af. Op het Vrijthof be taal je meer dan ergens in een buitenwijk. Je moet niet heel de binnenstad vergelij ken met het hoogste tarief in Maastricht. De gemeente goochelt nog meer met cij fers. Eerst moest de precario met 600 procent verhoogd worden. Toen bleek dat het maar 250 procent hoefde te zijn. Hoe kwam dat? De dienst stadstoezicht dacht dat er 3500 vierkante meter aan terras in de stad was, maar de gemeentelijke belas- MORGEN GEOPEND VAN 12.00-17.00 UUR Vinei in finale i debattoernooi lem/leiden - Het Leidse inci College heeft, als enige >1 uit de regio, de finale kt van het NK Debatteren middelbare scholieren, earn, bestaande uit Linda :s, Bas Hooghiemstra en Visser, kwalificeerde zich en op de Schoter Scholen- enschap in Haarlem. Het ventura College en het r 't Hooft Lyceum uit Lei- het Alphense Scala College t Northgo College uit dwijk sneuvelden in die voorronde. De finaledag zaterdag 11 december in :ademiegebouw van de e universiteit. Qj 3 LA £U C Lf» fD SU 3 Q. tingdienst zei dat het 5100 was. Dus kon het te verdie nen bedrag over meer opper vlakte terras verdeeld wor den. De gemeente weet zelf dus niet eens hoeveel terras sen er zijn!" Accepteert u dan helemaal geen verhoging? „Over een geleidelijk verho ging valt te praten. Maar geen 250 procent ineens." Is Leiden eigenlijk een slechte stad voor horeca? „De gemeente denkt gewoon niet na over horeca en toeris me. Er is geen visie. Alle din gen verdwijnen die Leiden de moeite waard maken in het weekend: de ijsbaan, de Groenoordhallen waar vaak evenementen zijn, de bow ling Menken wordt bijna weggejaagd. Er is niks te doen hier als je niet naai' het museum wilt: geen kartbaan, geen indoorski, geen casino, geen grote discotheek. Dan doe je als gemeente toch iets verkeerd." Is er nog goed nieuws voor de Leidse horeca? „Er is onlangs horecacoördi- nator aangesteld, waar we erg blij mee zijn. Die wordt ons centrale aanspreekpunt bij de gemeente. Op 7 december kan er ook goed nieuws ko men: wie weet besluit de ge meenteraad dan om deze verhoging maar niet door te voeren." tekst: Maarten van Wijk foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9