SERVICE @0 SPEURDERS Pruimen op cognac 1 Kruiswoordraadsel Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC160 zaterdag YJ NOVEMBER 2O0 CD VAN DE DAG HET WEER Genre: rap/crunk Lil Jon The East Side Boyz Crunk Juice TVT/Rough Trade TV-2690-2 Weer een genre. Crunk staat voor 'over the top' hiphop. Het is rap met de agressie van het straatleven, overgebracht naar de dance- floor. Denk aan machinale geluiden, hyperactieve synthesizers, vervormde gitaarsamples. Wees bang voor baslijnen die zo heavy doordreunen dat je denkt dat de subwoofers in je geluidsboxen het elk moment kunnen begeven. Lil Jon is een schreeuwlelijk uit At lanta, die net als zijn stadsgenoten van OuTKast werkt vanuit de befaamde Stankonia Studios en Miami. Subtiliteit is bij hem ver te zoeken. Het N-woord ligt hem zwaar op de maag. Zijn machoge drag zorgt ervoor dat zijn teksten nogal op het onderlijf gericht zijn. Toch bezit Lil Jon's tweede album de charme van de ruwe bolster-blanke pit. Achter de slogans steekt een geraffineerd pro ducer: zo bevat het prachtige stuk Da Blow een mysterieus ver vormd stukje van de serieuze componist Phil Glass (uit: Music Box) Zo heeft hij ook veteraan Rick Rubin weer eens weten te verlok ken tot een stukje hardcore productiewerk Stop Fuckin' With Mé). Prima partymuziek voor in de auto. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: Amsterdam Willem Frijhof en Maarten Prak (samenst.) Geschiedenis van Amsterdam, centrum van de wereld 1578-1650 uitg. Sun Prijs: €44,50 (na 1 januari 49,50) Onder auspiciën van de Jan Wagenaar Stichting schrijven gere nommeerde historici een wetenschappelijk standaardwerk over de geschiedenis van Amsterdam. Recent is de eerste band van deel 2 verschenen. Het rijk geïllustreerde boek (533 pagina's) gaat over de periode 1578-1650 toen Amsterdam uitgroeide van een provincie plaats tot de derde stad van Europa, na Londen en Parijs. Beschre ven wordt hoe de rijke handelsmetropool en havenstad na de Mid deleeuwen een enorme aantrekkingskracht uitoefende op mensen uit Zuid-Europa. Amsterdam werd niet alleen gedurende tientallen jaren het centrum van de wereld maar ook een multiculturele sa menleving. De buitenlandse minderheden hadden overigens bitter weinig te vertellen over het stadsbestuur. Daar zorgde Comelis Pietersz Hooft wel voor. Zijn familie en vrienden hadden rond 1600 alle belangrijke banen in handen. De tweede band van deel 2 - Zelfbewuste stadsstaat 1650-1813 - verschijnt in februari. KOKKERELLEN Voor ca. 6 personen Het is nu de tijd om aan het kerstdiner te denken. U kunt daarvoor een tafeltje in een res taurant laten reserveren of u be sluit uw gasten aan uw eigen ta fel voor een smakelijke maaltijd uit te nodigen. Met 'pruimen op cognac' brengt u vast en zeker een bijzonder nage recht op tafel waarbij u eventueel een bolletje kant-en-klaar gekocht vanille-roomijs kunt geven. De pruimen dienen tenminste vier weken van tevoren (nog eerder is nog beter) 'op cognac' te worden gelegd. Ingrediënten 500 gram gedroogde (Califomische) prui men; 1 zakje thee, a 4 gram, bij voorkeur En gelse melange; 1 stukje limoen- of citroenschil, ca. 1 cm2; 120 gram sui ker; 1 fles (ca. 7 112 dl) cog nac. Bereiding Spoel de gedroogde pruimen enkele malen in ruim koud wa ter. Laat ze in een vergiet uitlek ken en ook zoveel mogelijk op drogen. Leg ze daarna in een pan met dikke bodem. Schenk er zoveel koüd water bij tot ze royaal onder liggen. Strooi de helft van de suiker er over. Roer alles om en laat daarna het theezakje in het water hangen. Breng alles heel langzaam tot aan het kookpunt. Voeg het li moen- of citroenschilletje toe- .Temper daarna de warmte bron en laat alles dan nog 20 minuten zachtjes trekken. Neem na 5 minuten het thee zakje uit de pan. Laat de pruimen daarna op een zeef uitlekken, koud worden en ook zoveel mogelijk opdrogen. Verwijder het stukje limoen- of citroenschil. Leg de puimen in een grote of twee kleinere, zorgvuldig schoonge maakte glazen pot (ten). Strooi de rest van de suiker erover en schenk er zoveel cognac bij tot de vruchten net onder liggen. Sluit de po (ten) luchtdicht af. Plak er een etiket op met vermelding van inhoud en datum. Plaats de pot(ten) op een koele, donkere en bovenal droge plek. Schud de inhoud elke week zachtjes heen en weer. Presentatie Schik de pruimen op kleine bordjes en schep er enkele eet lepels cognac uit de pot over- .Leg er eventueel een bolletje vanille roomijs of een klein va- nillepuddinkje (bavarois) bij. Geef er waaierwafels of oublies bij. Tip Vervang het stukje limoen- of citroenschil door een groter stukje sinaasappelschil. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: In beide richtin gen op de A58 tussen knooppunt De Baars en knooppunt Bata- dorp en op de A28 tussen knooppunt Hattemerbroek en Harder wijk. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A2 bij Waarden burg en A6 tussen Lemmer en Swifterbant. Zondag: A30 bij Ede en A73 bij Boxmeer. door Jan Visser Op de Europese weerkaart vertoont de luchtdrukver deling momenteel een grillig patroon. Er zijn ver schillende hogedrukgebieden en talrijke kleinere de- pressies.En alle trachten ze hun stempel voor meer dere dagen op het weer te drukken, evenwel zonder veel succes. Het is een constant komen en gaan van weersystemen. Vandaag kunnen we weliswaar profijt trekken uit een mobiele wig die zich situeert tussen twee fronta le systemen. Dit resulteert in een vrij rustige atmos feer waarbij de neerslagkansen eerder klein zijn. Vooral in de ochtendperiode is het daarbij meestal zwaar bewolkt en zijn er geen of nauwelijks opkla ringen. Her en der kan er toch een drupje regen val len, al stelt dit zeker niet veel voor. In de namiddag blijft het meestal droog. Langzaamaan wordt het vanuit het noordoosten dan toch wat vriendelijker en weet de zon enkele schuchtere doorbraken te for ceren. Het kwik klimt iets hoger dan de vorige dagen en bereikt gemiddeld 8 of 9 graden bij een meestal zwakke, aan zee matige wind uit overwegend weste lijke sector. Vannacht blijft het overwegend droog bij een afwis seling van wolkenvelden en opklaringen. Na mid dernacht wordt er echter alweer nevel en op sommi ge plaatsen zelfs mist gevormd. Dit tempert de af koeling waardoor het een zachte nacht wordt met minima tussen 5 en 7 graden. De wind in het bin nenland valt nagenoeg volledig weg. Morgen is het een heel ander verhaal. Vanuit het zuidwesten komt er veel bewolking opzetten en deze wolken hebben ook regen voor onze regio. Met maximaal 8 tot 9 graden bereiken we ongeveer nor male temperaturen voor de tijd van het jaar. De wind is zwak tot matig en kiest meestal voor het zuidwesten. Ook maandag verwachten we nog enkele buien, maar de dagen nadien geven toch uitzicht op droger weer. IO< ch ie 2 3 4 5 6 7 9 10 14 15 16 17 19 21 22 23 24 27 28 29 33 ■■34 30 31 32 35 jieent t wel •n dit 1 neent stad u Jrijkzi Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Horizontaal: 1. Volgens voorgeschreven regels; 7. kledingstuk; 8. flinkL-^ m 10. dochter van Cadmus; 12. vochtig; 13. beroep; 16. dee^r W01 een trap; 18. rivier in Duitsland; 20. pausennaam; 21. eb (hogen vloed; 23. eiland in de Oostzee; 26. welpenleidster; flan cu 28. muzieknoot; 30. Turkse titel; 32. uiteinde van een spiéatste 34. loodoxide; 35. binnenbrengen. ;n' I geen Verticaal: 1. Japanse munt; 2. starthulpmiddel van een motor; 3. hec 4. voegwoord; 5. golfbaan; 6. muzieksoort; 7. balk; ft u nit 9. beroemdheid; 11. symbool selenium; 14. afzichtelijk; Iiderp 15. afvoerbuis; 17. hertachtig dier; 19. gegroet; 21. sluitinf" °Pt Jlenni 22. verlangen; 24. rivier in Duitsland; 25. niet tijdig; 27. malig; 29. uitroep van schrik; 31. alcoholische drank; 33. biede ling; 34. gedaan en laten (afk.). lem ni Oplossing van vrijdag: is te 01 Horizontaal: 3. Ballast; 6. afzien; 8. koek; 10. donut; 12. wezefA en 13. lekker. -n de 1 Verticaal: 1. Baai; 2. plank; 4. sire; 5. mandril; 7. zinrijk; 9. kofeente 11. twee. lfn aai ^.deWI

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8