Taakstraf tegen Boonstra geëist ECONOMIE 'Sint en kerst geen feest in Chinese speelgoedfabriek' CPB kijkt in glazen bol: Nederland wordt nog een stuk rijker Verzekeraars claimen samen schade gladheid Leden CNV morrend achter sociaal akkoord OM acht aandelenhandel met voorkennis bewezen Nieuwe veerboot voor Texel Harry Potter versteend Philips na 20 jaar terug op de pc-markt Bonden dreigen met acties in bouw EU houdt boer met satellieten in de gaten Consumentenbond wijst op schrijnende arbeidsomstandigheden nieuw lagere lotheekrente erdam - Diverse hypo- j aanbieders hebben hun I tarieven weer verlaagd. De r en kunnen verder omlaag jat er op de kapitaalmarkt er vraag naar geld is. Avé- hmea verlaagt de hypo- rente met een rentevaste de vanaf vijf jaar met 0,1 :nt. De tienjaarsrente op van Nationale Hypotheek itie bedraagt er 4,5 pro- Het tarief voor een perio- I n vijf jaar- bedraagt 3,9 9 int. Eerder kondigden on- 127 idere de Postbank, ING en Jank al aan dat de rente i ag gaat. De Postbank en ieten weten dat de rente 5^ en rentevasteperiode van 5ig jaar met 0,3 procent is ^geschroefd. Voor hypothe- iet kortere looptijden is de 61 ring 0,1 of 0,2 procent. (tel aanvraag "deropvang o^aag- Ouders die hun aan- voor de tegemoetkoming i kinderopvang nog niet j in ingevuld, krijgen uitstel f lgend weekeinde. Staats- i aris loop Wijn (financiën) j armee bijna 100.000 huis- 7 ins alsnog de kans geven bijdrage vanaf januari te 3 ngen. Het ministerie van :iën verwacht dat 200.000 oudens in aanmerking n voor de tegemoetko- Gisteren waren er nog 108.000 aanvragen bin- erwijl ouders vóór 1 de- II er de aanvraag moeten in- 71. Die termijn wordt nu igerekt naar 5 december. 8 ikel schrapt J 3000 banen 4Idorf - De Duitse was- en liddelenproducent Hen- at verder reorganiseren. op een programma dat loopt, verdwijnen er tot 12006 wereldwijd 3000 Henkei zet er 400 mil- 4(uro voor opzij. Productie- isjngen en kantoren wor- festroomlijnd. De nadruk ïae liggen op Europa en 1 ^-Amerika. toord in EU irfusiewet - De EU-landen zijn het i jeworden over regels die 1 overschrijdende bedrijfs- jmoeten vereenvoudigen. lorken nationale regels als nderpaal en moeten be- Ji ingewikkelde juridische pcties opzetten om toch nen samengaan. Als ook roparlement akkoord iordt dat allemaal simpe- juikelblok was tot op het moment de medezeg- jiap van werknemers. Het l jomis is nu dat bij een in- lonale fusie de sterkste akregels gelden, tenzij Jan tweederde van de emers werkt in een land inder sterke inspraak. In val geldt de beperktere ieggenschap. W bouwt elwagens' urt - De Duitse autopro- BMW gaat bestelwagens De productie zal plaats in BMW's Amerikaanse hg in Spartanburg (South ia), aldus de Duitse krant )lt. Volgens de krant wil- jwoordvoerder van de prikant het bericht ont- noch bevestigen. BMW in Spartanburg al zijn ptwagen en de X5, een treinwagen. oneel RDM (elf doorstart am - Een deel van het el van het failliette de- ledrijf RDM Technology pse Systems werkt aan (en plan voor een door- ij zien niets in de plan- p directeur Wiedeman pen met de Twentse on- aer Sanderink en buiten- Investeringsmaatschap- let bedrijf wil voortzet- ftj hebben andere belan- ril oud-voorzitter Slagt ipndernemingsraad ikwijt. Volgens hem zijn personeelsinitiatief een engineers en productie- 'erkers betrokken. pagne tegen ilden jongeren ag - Het ministerie van zaken en werkgelegen- een campagne begon- ir jongeren en schulden, spotjes op Nickelodeon richt SZW zich vooral io-jongeren tussen de 13 lar. Juist deze doelgroep latief vaker te kampen lulden dan leeftijdsge- ip andere onderwijsni- Verder hebben zij vaker intje, krijgen ze minder 1 hun ouders en zijn ze et geld bezig, volgens ud. Bij de campagne Dk de website www.niet- len.nl. Daarop staan on- ;r tips. zaterdag 2J NOVEA den haag/gpd - „Onze kinderen en kleinkinderen zullen het economisch beter, zo niet veel beter hebben dan wij." Volgens Henk Don, directeur van het Centraal Planbureau, hebben nogal wat Nederlanders te sombere toekomstverwachtingen. „Er is geen enkele reden om te denken dat de vergrijzing, of het verdwijnen van in dustrieën naar het buitenland, tot verarming zal leiden." Don presenteerde gisteren een nieu we CPB-studie, waarin vier scenario's voor Nederland worden geschetst. Ze lopen tot 2040 en hebben zeer ver schillende economische uitkomsten. Wel leiden ze alle vier tot een (veel) grotere welvaart over 35 jaar. Met die lange tijdshorizon oogt de groei die over een half mensenleven zal zijn gerealiseerd, spectaculair. In een scenario, waarbij Nederland in een sterk geglobaliseerde wereldeco nomie is opgenomen, zal de materië le welvaart in 2040 meer dan het dub bele (plus 120 procent) zijn van de huidige. Het is een wereld met zeer vrije han del, een Europa waar de euro een succes is geworden, waar sociale ze kerheid is gereduceerd tot ministel sels, waar het milieu ondergeschikt is aan groei en waar verhoudingsgewijs de meeste mensen betaalde arbeid verrichten. Andere scenario's leveren minder groei op. Maar ook in een wereld met ruime sociale zekerheid, stagnerende Europese integratie, hoge werkloos heid en sterk afgeschermde markten, zal Nederland in 2040 nog altijd der tig procent rijker zijn dan nu. In welk scenario we terechtkomen, is afhankelijk van de keuzes die samen levingen maken. Willen ze een heel dynamische economie, of een rigide, gesloten economie? Staan landen macht af aan de Europese Unie, of draaien ze het proces (deels) terug? Stellen mensen zich open voor nieu we culturen (meer immigratie!) en nieuwe technologie, of kiezen we voor een in zich zelf gekeerde maat schappij? Moet de overheid alles re gelen, of krijgen mensen zelf meer verantwoordelijkheid? In hoeverre la ten we milieubelangen meewegen in onze beslissingen? De uitkomst van die keuzes levert in alle gevallen meer materiële welvaart, maar hoevéél meer verschilt dus enorm. Het scenario dat de meeste groei oplevert, zorgt voor een wel vaartstoename die vergelijkbaar is met wat Nederlanders in de periode 1970-2005 hebben meegemaakt. Het klinkt velen ongelooflijk in de oren, maar die welvaartssprong zou zich de komende decennia kunnen herhalen. Het qua groei minst spectaculaire scenario tot 2040 evenaart overigens ook nog altijd de welvaartssprong die we in de jaren tachtig (met een flinke recessie) en jaren negentig (met lange hoogconjunctuur) hebben gezien. CPB-directeur Don weigerde een echt doemscenario te schetsen, waarbij er grote ontwrichting plaats vindt als gevolg van milieurampen of oorlog. „In zo'n wereld doet economie er niet meer zoveel toe." Don zei verder niet te willen suggereren dat we als klein land uit een van de vier scena rio's kunnen kiezen. „De invloed van de Nederlandse politiek is beperkt. Voor ons land is bepalend wat er in de omgeving gebeurt." Bijvoorbeeld in hoeverre Europa kiest voor solida riteit en politieke samenwerking. Elk scenario zal spanningen met zich meebrengen, voorspellen de schrij vers van de CPB-studie. Zo is het de vraag hoe de nieuwe welvaart zal worden verdeeld. In bepaalde scena rio's profiteren de hoogopgeleiden veel meer dan de laaggeschoolden. amsterdam/anp - De advocaat- generaal bij het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren 240 uur dienstverlening en een half jaar voorwaardelijke celstraf ge- eist tegen ex-Philips-topman Cor Boonstra. Hij stond in hoger be roep terecht voor handel in aan delen met voorkennis. Het openbaar ministerie (OM) vordert ook de winst terug, een bedrag van bijna 250.000 euro, die Boonstra met de gewraakte transactie met Endemol-aande- len maakte. Daarnaast eiste de aanklager bij het hof een boete van 135.000 euro voor het niet melden van handel in effecten van Ahold bij de beurstoezicht houder AFM. Volgens het OM heeft Boonstra in 2000 aandelen gekocht in Endemol, terwijl hij voorkennis had dat het amusementscon cern zou worden verkocht aan het Spaanse Telefonica. De ge wezen bestuursvoorzitter kocht voor een half miljoen euro aan delen in Endemol, slechts enke le dagen voordat de overname bekend werd gemaakt. In een reactie op de verkoopplannen maakte de aandelenkoers van Endemol op de beurs in Am sterdam een stevige sprong. Justitie vindt het verdacht dat Boonstra zelf opdracht gaf om de aandelen in het entertain- mentconcern te kopen, terwijl hij voorheen zelden of nooit zelf het initiatief hiertoe nam. Ook valt het op dat de ex-top- man de kooporder bij zijn bank KBC in België heeft neergelegd, waar een speciale rekening Cor Boonstra. Foto: GPD/Roland de Bruin werd geopend. Voor de aandelenorder werd gebruik gemaakt van een gehei me coderekening, zodat de transactie niet naar Boonstra te herleiden zou zijn. Boonstra heeft altijd ontkend dat hij van die coderekening wist, maar het OM concludeert op basis van nieuw bewijsmateriaal dat hij wel degelijk van de constructie op de hoogte was. In tegenstelling tot zijn verkla ringen heeft Boonstra op de dag dat hij in Endemol stapte diverse malen gebeld met zijn Belgische bank. Hij wilde dat zijn aandelenkoop discreet zou verlopen. Volgens justitie heeft de directeur van het filiaal in België uitgezocht hoe dat zou moeten en Boonstra gebeld over de coderekening. „Boonstra verklaart onwaar op het belangrijkste onderdeel van zijn verklaring", concludeerde aanklager Greve. De nieuwe te- lefoongegevens tonen volgens de advocaat-generaal niet al leen aan dat Boonstra heeft ge logen, maar ook dat hij wist dat er alles aan werd gedaan om de aankoop van de aandelen te verhullen voor de buitenwacht. den haag/gpd - Verzekeraars trekken samen op om de scha des na kettingbotsingen op glad wegdek te claimen bij het rijk. Ook averij bij ongelukken na het instellen van maximum snelheden van 70 kilometer per uur, zou verhaald kunnen wor den. Het Verbond van Verzeke raars onderzoekt dat. Daarmee zijn de gangbare on derlinge verrekeningen van schades na ongelukken voorlo pig van de baan. De twaalf claims die Rijkswaterstaat in middels ontving, zijn van auto mobilisten die betrokken waren bij de drie 'onverklaarbare slip partijen' op de A12 bij Zoeter- meer een maand geleden. Ook botsingen op het Prins Claus plein hebben geleid tot claims. Sommige deskundigen stellen dat zelfs automobilisten die harder rijden dan de toegestane snelheid op de gladde wegen kans maken om na een ongeval (een deel van) de schade door het rijk vergoed te krijgen. In die gevallen spelen de proces sen-verbaal een belangrijke rol. „Het is ingewikkeld, maar een rechter kan kiezen voor gedeel de schuld", aldus een woord voerder van de verzekeraars. „De automobilist is door zijn snelheid schuldig aan het onge val, maar de gladde weg is een gebrek waarvoor het rijk direct verantwoordelijk is. Dat bete kent dat een claim gedeeltelijk gehonoreerd kan worden. Volgens het burgerlijk wetboek is een wegbeheerder aanspra kelijk voor schade aan wegdek. Snelheidsbeperkingen en waar schuwingsborden nemen dat niet per definitie weg. Als de weg ook onder de maximum snelheid van 70 kilometer per uur te glad is, wordt de positie van Rijkswaterstaat lastig. On derzoeker Verheij van het Cen trum voor Aansprakelijheid be nadrukt dat schadevergoeding na een ongeluk op gladde we gen met veel mitsen en maren is omgeven. Toch denkt ook hij dat het rijk aansprakelijkheid moeilijk kan ontlopen. Voor gemeenten en provincies doemt er een extra probleem op. Zij blijken hun wegen lang niet altijd voldoende te contro leren. Ook hebben ze vaak on voldoende technische kennis in huis over de stroefheid van we gen. Nije van de Raad voor Transportveiligheid: „Als het om aansprakelijkheid gaat, lo pen zij daarom gevaar bij onge lukken op gladdee wegdekken." galati - In het Roemeense Galati werd gisteren de nieuwe veerboot van de Texelse rederij Teso te water gelaten. Medio volgend jaar moet het schip er voor zorgen dat wachttijden bij de overtocht naar het Waddeneiland tot het verleden behoren. Het veerboot wordt nog dit jaar naar Viissingen gesleept om daar te worden afgebouwd op de werf van Damen Shipyards. De boot is 23 meter breed, 130 meter lang en er kunnen per keer 300 auto's en 1750 personen mee worden vervoerd. Het schip, genaamd Dokter Wagemaker, kost 37 mil joen euro en vervangt het 25 jaar oude Molengat. Foto: ANP/Edo Kooiman Amsterdam - In woonwinkelcentrum Villa Arena in Amsterdam werd gisteren gebouwd aan een groot formaat portret van Harry Potter. De makers gebruiken 150.000 steentjes om op een vlak van vier bij vijf meter het grootste Lego-portret van Europa te realiseren. De af beelding werd gemaakt in verband met de verkoopstart van de nieu we dvd 'Harry Potter en de Gevangene van Azkaban'. Dat boek is ook het thema van Harry Potter-postzegels, die de posterijen van het autonome Britse Isle of Man volgende week uitbrengen. Foto: ANP eindhoven/gpd - Na 20 jaar af wezigheid, snuffelt Philips weer aan de markt voor personal computers. Met winkelketen DLxons wordt een een pc ont wikkeld die onder de naam Phi lips Freeline in de winkels in Engeland, Ierland, Scandinavië, Spanje en Italië komt. Voorlo pig niet in Nederland. Van een echte terugkeer op de pc-markt is volgens PhUips- woordvoerder Poulter geen sprake. „Wij hebben geen be hoefte om de competitie aan te gaan met de grote computer- merken." De Philips Freeline is een volwaardige pc, die onder Microsoft Windows XP draait. Philips stopt er allerlei onder delen in die het in eigen huis kan vinden, zoals een Icd- scherm, een dvd-speler, luid sprekers en chips. De productie zelf wordt uitbesteed aan een pc-bouwer. Er worden zes ty pes gemaakt: vier desktops en twee laptops. Het pc-besluit vloeit voort uit de activiteiten rond Connected Planet. Onder die naam werkt Philips aan thuissystemen waarin allerlei apparaten (tv, audio, dvd, pc) draadloos met elkaar verbonden zijn, waar door uitwisseling van opgesla gen gegevens gemakkelijker wordt. Een gebruiker kan bij voorbeeld op zijn tv in de slaap kamer met één druk op de knop foto's bekijken die hij op de harde schijf van zijn pc in de woonkamer heeft staan. Philips produceert daarvoor allerlei producten, die draadloze over dracht mogelijk maken. „Het enige apparaat dat daarin ontbrak was een pc, terwijl dat het apparaat bij uitstek is waar op mensen gegevens, foto's en video opslaan. Vandaar het be sluit om met Dixons een pc te bouwen", aldus Poulter. woerden/anp - De vakbonden bereiden acties voor in de bouw. Zij sluiten stakingen niet uit. De werknemers zijn boos op verslechteringen die de bouwbedrijven voorstellen voor de nieuwe CAO. Dat hebben FNV Bouw, Hout- en Bouw bond CNV en Het Zwarte Corps gisteren gezegd. Volgens FNV Bouw weigeren de werkgevers in te gaan op een uitnodiging van de bonden om de gesprek- amsterdam/anp - De achterban van het CNV heeft 'morrend' ingestemd met het sociaal ak koord tussen vakbeweging, ka binet en werkgevers. „Er is veel meer weerstand dan verwacht. Het wantrouwen in vooral de overheid is groot", aldus CNV- voorzitter D. Terpstra. De poli tiebond ACP en de vakorgani satie van militairen ACOM ver wierpen zelfs het sociaal ak koord. Het algemeen bestuur van de christelijke vakcentrale CNV maakte gisteren bekend na achttien ledenbijeenkomsten en achterbanraadplegingen via internet en de telefoon dat de negen van de elf CNV-bonden hebben ingestemd. „Het is meer dat mensen het vertrou wen in onze onderhandelaars uitspreken, dan dat ze instem men met het akkoord", zegt Terpstra. De ACP laat weten dat „de af spraken over vroegpensioen en levensloop volgens onze leden ken over een nieuwe CAO weer op te pakken. De bonden zijn bovendien ver bolgen over de inzet van de werkgevers over het vroegpen sioen. Naast een loonsverho ging van 1,25 procent eist FNV Bouw dat werknemers ook in de toekomst met hun 60ste kunnen stoppen. Verder wor den geen versoberingen in de reiskosten en bij de vakantie bonnen geaccepteerd. niet aansluiten bij de gevaren van het dagelijkse politiewerk. Ze wijzen op het vele en zware onregelmatige werk. Ook de ri sico's van het werk spelen daar in belangrijke mate in mee." Dat er ook onder de andere CNV-leden nog veel wantrou wen is, komt volgens Terpstra ook doordat de afspraken in het sociaal akkoord over onder meer prepensioen, levensloop en de WAO erg ingewikkeld zijn. Leden kunnen nu vaak geen antwoord krijgen op vra gen, omdat nog een hoop in CAO's moet worden uitgewerkt per sector en bedrijf. De achterban heeft de CAO-on derhandelaars duidelijk meege geven dat volop gebruik ge maakt moet worden van de fis cale ruimte die het kabinet mensen biedt om te blijven sparen voor vroegpensioen. Volgens het CNV zou het echter verkeerd zijn om uitsluitend in te zetten op reparatiemaatrege len. brussel/gpd - De Europese Commissie gaat een nieuw, ge avanceerd satellietsysteem in zetten in de strijd tegen fraude met landbouwsubsidies. Hier mee kan beter worden gecon troleerd of landbouwsubsidies terecht zijn toegekend. De nieuwe satellieten, waarvan de eerste volgend jaar al de lucht in gaan, zijn zo gevoelig dat de oppervlakte van percelen tot op een meter nauwkeurig kan worden gecontroleerd. Ook kan beter worden vastgesteld welke gewassen erop worden verbouwd. Dat is van belang, daar de hoogte van landbouw subsidies vanaf 1 januari afhan kelijk wordt van de omvang van het land en het soort product dat erop verbouwd wordt. Het huidige subsidiesysteem is ge baseerd op het volume van de productie en de uiteenlopende prijzen per product en daarmee fraudegevoeliger. De inzet van satellieten in de landbouwsector is op zich niet nieuw. In een aantal EU-landen worden satellieten al tien jaar als hulpmiddel gebruikt, aange vuld met luchtfoto's en steek proefsgewijs onderzoek door ambtenaren. Nieuw is dat het systeem in de nabije toekomst het hele oppervlak van de 25 EU-lidstaten permanent moet gaan afdekken. En de nieuwe generatie satellieten is boven dien zo gevoelig dat het foppen van de satelliet -bijvoorbeeld door nep-olijfbomen neer te zetten, zoals ooit in Italië ge beurde- vrijwel onmogelijk den haag/anp - Consumenten en winkeliers moeten in het ge weer komen tegen de schrij nende arbeidsomstandigheden in Chinese speelgoedfabrieken. Dat kunnen klanten en winkels doen door alleen producten te kopen en verkopen die op menswaardige manier zijn ge maakt. Met het oog op de feestdagen deed de Consu mentenbond deze oproep gis teren in de Consumentengids. Het meeste speelgoed dat in Nederland wordt verkocht, komt volgens de bond uit Chi na. De belangenorganisatie schrijf: „Aan sinterklaas en kerst beleven Chinese werkne mers weinig vreugd." Werkda gen van 12 tot 15 uur zijn geen uitzondering. Dat blijkt uit een onderzoek van Europese con sumentenorganisaties bij zes speelgoedmerken met fabrie ken in China: Bandai (Power Rangers), Disney (pluchen speelgoed), Hasbro (Action Man), Lego (Clikits), Mattel (Barbie) en MGA Entertain ment (Bratz Doll). Bij produc tielocaties van Bandai en Lego waren de consumentenorgani saties welkom. Bij de overige vier fabrieken werden gesprek ken met werknemers buiten de poorten gevoerd. Lego was de enige fabriek waarbij het aantal gewerkte uren binnen aanvaardbare grenzen bleef, maar heeft daar door moeite personeel te vin den. De normale verdiensten zijn hi China namelijk zo laag, dat 'vrijwillig' overwerk de eni ge manier is om het hoofd bo ven water te houden. Naast de enorme werkdruk en structureel overwerk, bleek ook veel mis met de veiligheid. Zo loopt het personeel op verf- en persafdelingen risico's op ver giftiging en gehoorbeschadi- ging. Verder constateerden de consumentenorganisaties dat sommige fabrieken buitenpro portionele straffen hanteren voor het te laat komen. Bij één minuut te laat, wordt bijvoor beeld 2 uur loon ingehouden en één dag afwezig betekent 3 dagen salaris inleveren. Het leeuwendeel van de Chine se werknemers bestaat uit vrouwen tussen de 18 en 30 jaar, die minder 'lastig' zouden zijn dan mannen. Veelal ko men de werkneemsters van ver, waardoor ze gedwongen zijn dure en slechte huisvesting van de fabriek te accepteren. Zij krijgen vaak ook zo slecht betaald, dat ze schulden op bouwen bij de fabriekseige naar. „Wij zijn al tien jaar bezig met dit probleem, ook in Europees verband. Als Nederlandse win keliers alleen is het moeilijk om bij speelgoedfabrikanten een minimumstandaard af te dwin gen". aldus adjunct-directeur Veenstra van de Raad Neder landse Detailhandel.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7