Abbas volgt vrijwel zeker Arafat op BUITENLAND 'Russische eenheden paraat in Kiev' Website Holocaust-slachtoffers enorm in trek Chinese scholen niet veilig meer Ér Prins Harry was bang voor ontvoering Barghouti geen kandidaat presidentsschap Iraakse partijen willen verkiezingen uitstellen Dubbele aan iude ontdekt ssel - De Europese antifrau- ienst OLAF heeft tussen juli 3 en juni van dit jaar voor 1,5 miljard euro aan ver- itering of verkeerd gebruik |EU-gelden ontdekt. Dat is een verdubbeling ten op- ite van voorgaand werkjaar. gaat alle misbruikt geld vorderen. Het aantal ge- ie fraudezaken steeg in het lopen werkjaar met 9 pro van 585 tot 637. Volgens de lisatie is de toename van itdekte fraude het gevolg :en nul-tolerantie en een 'escherpt onderzoeksbeleid ïen de Europese instellin- inklacht tegen ressieve prins inover - Prins Ernst August Hannover is gisteren aan- aagd voor het beledigen beveiligingsbeambten op r0( vliegveld van Hannover. De [genoot van prinses Caroli- an Monaco was op weg Parijs en weigerde zich te fouilleren. Pas toen de [se grenspolitie tussenbeide m, bond Ernst August in. it August (50) werd gisteren in hoger beroep veroor- d tot een boete van 445.000 i voor zware mishandeling een 56-jarige Duitse hotel- naar in Kenia. De dronken s had de man herhaaldelijk igen. De rechter waar- gi iwde dat de prins, die een e straflijst heeft wegens het digen, slaan en schoppen journalisten, omstanders nderen, zich bij nieuw jedrag zou moeten melden :n ontwenningskliniek. jpplegers jinea gestraft - Een rechtbank in jitoriaal-Guinea heeft de I-Afrikaan Nick du Toit gis- tot 34 jaar cel veroor- Id. Tegen de man was de Hstraf geëist. De 48-jarige Jt volgens de rechters lei- j gegeven aan plannen om gering omver te werpen. In omvangrijke zaak is ook bon van de Britse ex-pre- Thatcher betrokken. Hij pe coupplegers financieel ben ondersteund. Mark tcher, die alle beschuldigin- a pntkent, moet voor zijn 'k reende betrokkenheid op 8 I voorkomen in Zuid-Affika. litie schiet kerstmannen ""eldorf - De Duitse politie in Ratingen (Noordrijn- -Westfalen) geschoten op als kerstmannen verklede [overvallers. Volgens Duitse ia overleed een van de 'allers, de ander raakte le- vaar lijk gewond. Ook een ieman liep verwondingen i $e schietpartij ontstond nadat de mannen een filiaal hadden overvallen. jV un vlucht stuitten ze op Jl' politiemannen in burger levallig in de buurt waren, chakelden collega's in. ertien miljoen i cocaïne s - De Franse politie heeft rgentijnse man gearres- tv die rondreed in een cam- I iet voor 14 miljoen euro v.- ocaïne aan boord. De 360 an verdovende middelen en ontdekt toen de man v* is een wegcontrole poogde m orkomen dat zijn voertuig J doorzocht, aldus de Fran- I? toriteiten. De Argentijn Rj opgepakt in de Franse Py- - ;ën. Hij was op weg naar jen lijken in iristenoord Ijn - De Mexicaanse politie op twee verschillende Tsen in het toeristenoord jun zeker negen lijken ge len, waarvan drie van poli- pnten. Alle slachtoffers n in het hoofd geschoten, plitie vermoedt dat ze zijn pd door een drugsbende, rie gedode agenten maak- leel uit van een geheim po- :fam dat zich bezig hield 3e opsporing van drugs. ac 27 NOVEMBER 2004 den door u in Turkije .ra - De kou die Turkije 1 enkele dagen teistert, p al aan ruim twintig men- let leven gekost. Door een j rfigeluk in een dichte awstorm, in de provincie j-1, vielen drie doden. Vol- persbureau Anatolie is gis- Jbij de oostelijke stad üin een jager gevonden die 1 loodgevroren. In een zie- ais in Karaman overleed 4ian aan hoofdverwondin- en lie hij had opgelopen toen .tgleed op het ijs. Donder- drie doden gemeld. idag kwamen veertien om, vooral door barre •omstandigheden in het Aanhangers van oppositieleider Joesjtsjenko roepen met gebalde vuisten slogans in het centrum van Kiev. De hoofdstad van Oekraïne was gisteren opnieuw het toneel van massale demonstraties. Foto: Reuters/Gleb Garanich Oekraïense televisiezenders kiezen kant Joesjtsjenko Kiev/anp - In de Oekraïense hoofdstad Kiev staan duizend militairen van Russische speci ale eenheden paraat om in te grijpen als er geweld uitbreekt tussen de aanhang van de twee kandidaten in de omstreden presidentsverkiezingen. Dat heeft een woordvoerder van de Oekraïense oppositie gisteren gezegd op de Bulgaarse tv. Volgens de woordvoerder be reiden de Russische troepen een operatie voor „om de lei ders van de democratische op positie fysiek uit te schakelen". „We weten dat er plannen zijn om confrontaties tussen de aanhang van premier Janoeko- vitsj en onze mensen uit te lok ken, waarvan de speciale een heden misbruik willen maken", zei hij. In de hoofdstad waren ook gisteren tienduizenden aanhangers van oppositieleider Joesjtsjenko bijeen om te pro testeren tegen de officiële ver kiezingsuitslag. Niet alleen agenten en politie- kadetten, maar ook televisie zenders kiezen steeds meer openlijk de kant van Joesjtsjen ko of laten zich niets meer op leggen door de machthebbers. Gisteren besloot de tot nu toe regeringsgezinde zender 1+1, die in het hele land te ontvan gen is, beelden uit te zenden van demonstraties van de op positie in de hoofdstad Kiev. Die beelden waren in het hele land te zien. De zender zei donderdag te hebben besloten 'objectieve in formatie' te gaan verstrekken. Sinds maandag zond 1+1 geen nieuws meer uit, omdat journa listen weigerden onder censuur te werken. De landelijke televi siezenders hadden tot nog toe alleen propaganda uitgezonden die premier Janoekovitsj in een gunstig daglicht moest stellen om van hem een echte presi dentskandidaat te maken, meldde de BBC. De onder het volk populaire Joesjtsjenko kreeg slechts negatieve aan dacht. Premier Janoekovitsj waarschuwde gisteren onder tussen voor een staatsgreep en vroeg zijn aanhangers om hulp. Popster Ruslana in hongerstaking De Oekraïense popster Rus lana gaat in hongerstaking uit solidariteit met opposi tieleider Joesjtsjenko. De po pulaire zangeres, die dit jaar voor Oekraïne het Eurovisie Songfestival won, kondigde dat aan terwijl ze tienduizen den betogers toesprak. Op haar eigen internetsite stelt de 26-jarige Ruslana door te gaan met haar hongerstaking totdat de omstreden uitslag van de presidentsverkiezin gen officieel wordt verwor pen. londen/anp - Prins Harry, de tweede zoon van de Britse kroonprins Charles en de derde in de lijn voor de troonopvolging, heeft zijn vakantie op een paardenranch in Argentinië eerder beëin digd dan gepland uit angst voor een ontvoering. Dat schreef The Times gisteren op zijn website. Een woordvoerder van de koninklijke familie in Londen deed de berichtgeving af als „onverant woordelijk". De 20-jarige prins verbleef sinds twee weken op een paardenranch bij Lobos in Argentinië. Vol gens de lokale media in Argentinië zijn woensdag nabij de boerderij schoten gehoord, waarna de prins voor zijn veiligheid naar de Britse ambassa de in Buenos Aires werd overgebracht. Donderdag vloog hij terug naar Londen. De woordvoerder van Buckingham Palace ontkende dat de prins eerder dan gepland naar huis terug keerde. Eerder deze maand liet Buckingham Pa- j lace weten dat prins Harry voor de kerst zou te rugkeren om de feestdagen met zijn familie door te brengen. Volgens de lokale media in Argentinië zou de po-i litie een tip hebben gekregen van iemand uit de onderwereld over de ontvoeringsplannen. De re gering stuurde vervolgens een eenheid van vijf tien politiemannen naar Lobos, in de regio Pam pa, 100 kilometer ten zuidwesten van de hoofd stad. De politie zou schoten in de lucht hebben afgevuurd toen ze de vermeende ontvoerders za gen. Volgens The Times eist kroonprins Charles van de Britse ambassade in Buenos Aires „een volle dig rapport" over de kwestie. De Prins van Wales zou al die tijd telefonisch op de hoogte zijn ge houden over de affaire. ramallah/anp-gpd - De in Israël gedetineerde Fatah-topman Marwan Barghouti doet toch niet mee aan de Palestijnse pre sidentsverkiezingen op 9 januari. Dat heeft hij gisteren laten mee delen. De top van de Fatah-beweging had eerder op de dag al druk op Barghouti uitgeoefend om zijn donderdag bekendgemaakte kandidatuur weer in te trekken. De Fatah-leiding wil dat er maar één kandidaat komt, hui dig PLO-leider en ex-premier Mahmoud Abbas. Die zou dan de overleden Yasser Arafat moeten opvolgen als Palestijns leider. Doordat Barghouti de kandidatuur van Mahmoud Ab bas steunt, is deze nu vrijwel zeker van verkiezing. Gister avond riep hij vanuit zijn Israë lische gevangeniscel de Palestij- nen op massaal op de ex-pre mier en PLO-voorzitter te stem men op 9 januari. Barghouti, nog altijd zeer popu lair in de Palestijnse gebieden, werd in april 2002 op de Weste lijke Jordaanoever opgepakt door het Israëlische leger. Een Israëlische rechtbank veroor deelde Barghouti in juni dit jaar tot levenslang wegens betrok kenheid bij het leggen van hin derlagen waardoor vijf mensen Mahmoud Abbas. Foto: EPA om het leven kwamen. Barghouti heeft alle schuld hieraan ontkend. Volgens kringen rond Barghouti reageerde Abbas gisteren boos op de aankondiging dat de ge detineerde Palestijn president zou willen worden. Vooral de jonge garde binnen de intern verdeelde Fatah zou graag zien dat Barghouti aantreedt als lei der, iets wat de veel minder po pulaire en ook gematigder Ab bas liever niet heeft. Uiteraard zou Barghouti voor een nieuwe politieke rol eerst uit zijn cel moeten komen, en daartoe leek Israël tot dusver niet bereid. De grote populariteit van Barghouti heeft mede te maken met het feit dat hij geboren en getogen is op de Westelijke Jor daanoever. Mahmoud Abbas, premier Ahmed Qurei en ande re leden van de oudere garde, die samen met Jasser Arafat ja ren in de Palestijnse diaspora verbleven, worden gezien als halve buitenlanders. Moord en doodslag zijn schering en inslag door onze correspondent Erwin Tuil Peking - Voor de zesde keer in vier maanden heeft een onver laat een moordpartij aangericht op een Chinese school. Steeds meer scholen huren professione le beveiliging in om dit soort ge weld te voorkomen. Maar ook dat blijkt niet altijd voldoende. De honderden kinderen in de slaapzaal van de Ruzhou num mer 2 middelbare school lagen rustig te slapen toen een nog onbekende man het pand bin nenkwam. Binnen een kwartier waren acht leerlingen, tussen de 15 en 18 jaar, doodgestoken. De dader ontkwam. De politie van Pingdingshan in de provin cie Henan houdt sindsdien een tot nu toe nog vruchteloze klopjacht op de dader. De afgelopen vier maanden wa ren in China kinderen geregeld slachtoffer van brute moord aanslagen. Vorige maand wer den in Peking een 5-jarig jonge tje en een man in een kleuter school gedood. Het lijk van het kind werd later in een wasma chine teruggevonden, waar het was verstopt. Scholen in China zijn allang geen veilige plek meer waar kinderen met een gerust hart naar toegebracht kunnen wor den. Bij iedere moord die op een school of universiteit plaatsvindt, vragen ouders zich af wat er aan gedaan kan wor den en waarom het steeds va ker te lijkt gebeuren, in alle grote steden hebben tal loze scholen professionele be veiligingsdiensten ingehuurd. Iedereen die naar binnen wil, wordt geregistreerd. Nummer van identiteitsbewijs, met wie er een afspraak is gemaakt, adres en wanneer de gast weer naar buiten moet komen. Bui ten de grote steden blijven de meeste kinderen doordeweeks op hun school omdat het ou derlijk huis te ver weg is. Dat geldt voor lagere en middelbare scholen. De scholen met slaap zalen blijken kwetsbaar voor mensen die om wat voor reden dan ook doorslaan en aan het moorden slaan. Bij bijna alle incidenten vallen meerdere doden. Daders zijn volgens onderzoeken van een tweetal universiteiten in Peking vooral mensen die de stress van de nieuwe Chinese samenle ving niet meer aankunnen en doorslaan. De politie vermoedt dat er daarnaast gestoorden ac tief zijn en moordpartijen op scholen kopiëren. Een derde groep daders betreft geestelijk gestoorden die niet iii een behandelcircuit zitten en als ogenschijnlijk normale bur gers door het leven gaan. Bij een aanslag op een kleuter school in augustus kwamen veertien kinderen om. De dader bleek een schizofrene werkne mer van de school te zijn. En daar helpt zelfs de beste beveili ging niet tegen. Databank met gegevens van drie miljoen omgekomen joden op internet door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het holocaustinstituut Yad Vashem in Jeruzalem verwacht nog dit weekeinde één miljoen bezoekers op zijn website. Dat is bijna dertig keer zo veel als in een gewone week. De enorme belangstelling is het gevolg van de open stelling op internet van een databank, met de namen van ongeveer drie mil joen slachtoffers van de Holocaust. Over ieder slachtoffer is een pagina met per soonlijke bijzonderheden beschikbaar. Overlevenden hebben nu de mogelijk heid te zoeken naar gegevens van omge komen familieleden of vrienden. Via de zelfde website kunnen ze Yad Vashem getuigenissen verstrekken over slachtof fers van wie de namen nog niet in de lijst zijn opgenomen. De grote belangstelling voor de website komt voor Yad Vashem directeur Avner Shalev niet echt als een verrassing. „Het laat zien dat de Shoah (De Holocaust) een belangrijke plaats inneemt in het publieke bewustzijn, en dat mensen wil len gedenken en meer willen weten over de slachtoffers." Tot nu toe hebben in woners van Israël het grootste deel van de getuigenissen geleverd. Maar nu de databank wereldwijd bereikbaar is, heb ben Shalev en zijn medewerkers hun hoop vooral gevestigd op de Verenigde Staten, dat de grootste joodse gemeen schap ter wereld herbergt. In een boodschap aan Yad Vashem liet premier Ariel Sharon weten dat het pro ject hem na aan het hart ligt. „Het verza melen van de namen van de slachtoffers van de Shoah moet voor het joodse volk een nationale inspanning zijn. Ik doe een beroep op iedere jood, in Israël en daarbuiten, de website te bezoeken, de namen te controleren van familieleden en bekenden, en aan te vullen wat ont breekt." Het gecomputeriseerde archief van Yad Vashem is opgezet en betaald door Isra ëlische hightech bedrijven. Twee van de drie miljoen namen zijn afkomstig van formulieren, ingevuld door nabestaan den en bekenden. De rest is bij elkaar gesprokkeld uit historische documen ten, zoals nazi-dossiers en archieven van joodse organisaties. Dat de nazi's een nauwgezette administratie bijhiel den van alle omgebrachte joden is on juist. Van wat ze wel hebben vastgelegd, is veel verloren gegaan. Het zoeken naar gegevens in de data bank is simpel. Het invullen van familie naam en plaats van herkomst levert doorgaans een lange reeks namen op, met een variatie aan schrijfwijzen. Zo produceert 'Frank, Anne, Amsterdam' 22 namen, bijna allemaal Anna's en Hanna's. Er is maar één Anne, geboren in 1929. Klik op haar naam en er ver schijnt een korte levensbeschrijving, die eindigt met de mededeling dat de getui genispagina in 1988 is ingevuld „door haar moeder uit Zwitserland." Dat kan natuurlijk niet, want moeder Edith Frank heeft de Holocaust niet overleefd. Gelukkig is ook een fotokopie van de originele, in het Duits ingevulde, pagina aan te klikken. Daarin schrijft Elfriede Frank dat Anne de dochter is van „mijn echtgenoot Otto Frank." De schrijfster is dus niet Anne's moeder, maar een latere echtgenote van vader Otto, de enige van de familie die de Holocaust overleefde. Wie wil kan via internet een commen taar versturen en daarin Yad Vashem vragen fouten te corrigeren. Zal er ooit een lijst komen van alle zes miljoen joden die de nazi-tijd niet heb ben overleefd? In Yad Vashem weet men zeker van niet. Veel joodse families zijn totaal uitgemoord. Als er dan ook geen documenten meer bestaan die hun lot beschrijven, is er ook geen herinnering meer aan hen. Met de hulp van de nu toegankelijke databank hoopt Yad Vas hem de lijst te kunnen aanvullen tot te gen de vijf miljoen vermeldingen. Het dagblad Ha'aretz stelde in een hoofdartikel dat het verschijnen van de namen van de slachtoffers op compu terschermen overal ter wereld, een dam kan opwerpen tegen revisionisten en loochenaars van de Holocaust. „Het is één ding de valse theorie op te werpen dat de gaskamers niet bestonden. Maar het is heel wat anders te worden gecon fronteerd met de namen van echte men sen." bagdad/anp - Een gelegen heidscoalitie van vooral gro te soennitische en Koerdi sche Iraakse politieke partij en vindt dat de verkiezingen van 30 januari met zeker zes maanden moeten worden uitgesteld. Het uitstel is vol gens de partijen noodzakelijk gezien de veiligheidssituatie in het Arabische land. Vol gens sommige media heeft ook de partij van interim premier AUawi de petitie on dertekend, maar andere ont kennen dat. Allawi heeft eer der gezegd niet te willen tor nen aan de verkiezingsda tum. De Iraakse verkiezingscom missie kondigde aan zich za terdag over het verzoek te zullen buigen. Voor de stem busgang hebben zich meer dan 150 partijen aangemeld. Op 30 januari moeten behal ve de 275 leden van de Na tionale Assemblee, een over gangsparlement, ook tiental len leden wordegtgekozen voor regionale Bestuursra den. Intussen gaat het geweld door. Vier werknemers van een Brits beveiligingsbedrijf werden gisteren gedood bij een aanval van het verzet in de zogenoemde Groene Zo ne, het zwaarbewaakte ge- biedmet onder mee over heidsgebouwen. Het ging om Nepalezen die eerder dienden in het Gurk ha-regiment van de Britse strijdkrachten. Het afgelopen etmaal zijn vijftien lichamen gevonden in en rond de Iraakse stad Mosul. Het aantal lijken dat er deze week is gevonden, komt daarmee op zeker veertig. De identiteit van de vijftien li chamen is nog niet vastge steld.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5