Rijgedrag lease-auto's verkwistend Zondag open! BINNENLAND V erblij fsvergunning lag vier jaar in de la De Sede in gespre 'Dieren niet massaal afmaken bij ziekte' jTU Nieuwe Vacatures Tekort aan tbs-plaatsen Levenslang opsluiten tbs'er is strijdig met de wet bij1 /an Til van tiPil.WJdWIIi Laatste eer Kindermishandeling op Veluwe stijgt Zondag 28 november geopend METAMORFOSE- Per jaar 350 miljoen verspild Mohammed B. schoot wel 20 keer 'Huiseigenaar moet verplicht gaan aflossen' Meubelplein Leiderdorp 004 |nde autodieven inval opgerold lEM - De politie denkt met jstatie van zeven ver- iten een omvangrijke ben- utodieven te hebben opge- De organisatie zou voor londerdduizenden euro's auto's, vrachtwagens, trek en opleggers hebben ge- n en geheeld. De zeven achten, onder wie een iv, zijn tussen de 24 en 45 agen zaterdag 2~] NOVEMBER 2004 oud en komen uit Rotter- ls Zandvoort, Velsen en nskerk. Een 34-jarige man andvoort en een 33-jarige ner van Velsen zitten nog Zij worden als hoofdver- e ten beschouwd. e- JfelVen jaar voor iord op baby iaag - De rechtbank in Haag heeft Xhalid A. giste- ot een celstraf van zeven eroordeeld. Doenja K. drie jaar en tbs opgelegd, iveetal doodde in oktober hun pasgeboren baby met teken en gooide deze na in het water langs de ade in Den Haag. Een lar later werd het lijkje pas iden. De 20-jarige K. en de rige A. zeiden twee weken tem 'en voor de rechtbank dat ;n de geboorte van de baby ,r ee niek raakten, we litie verwijdert red, nkende posters den haag/anp - Er is een groot tekort aan opvangplaatsen voor patiënten die blijvend gevaarlijk zijn voor hun omgeving, zowel in de tbs-klinieken als in de in stellingen van de geestelijke ge zondheidszorg (GGz). Van de ruim duizend tbs-patiënten merken deskundigen er bijna 450 aan als blijvend delictge vaarlijk. In de GGz-instellingen zijn dat tweehonderd van de zeshonderd patiënten. Dat zeggen onderzoekers van het WODC, het wetenschappe lijk bureau van het ministerie van justitie. Zij typeren blijvend delictgevaarlijke patiënten als mensen bij wie een groot risico bestaat dat ze een gewelddadig (seksueel) delict plegen waarte gen de maatschappij be schermd moet worden. Uit het WODC-onderzoek blijkt dat 180 tbs-patiënten een verblijf op een gesloten afdeling, een zoge heten longstay, nodig hebben, terwijl er maar plaats is voor zestig. Van de patiënten in de GGz-instellingen, hebben 24 mensen een plek binnen een gesloten longstay nodig. Minister Donner van justitie wil voor 1 mei in kaart hebben ge bracht of er meer opvangvoor zieningen nodig zijn tijd. k - De politie heeft giste- i West-Friesland opnieuw :rs aangetroffen met tek- ils 'Mohammed is een Bel'. In totaal heeft de po- lit0. en tiental pamfletten ver- rd in Andijk, Nibbixwoud acje[ inningbroek. Twee weken n en werden ook al vijftig den,rs weggehaald. De posters de fkomstig van het Westfries ien. Wie er achter het tries Legioen zitten is on- opt. 'd- er- m iner wil slaan ren ld verbieden tes iaag - Minister Donner véi de) wil een wettelijk ver- 'P het slaan van kinderen hun ouders. Hij zei dat en in een gesprek met ad Trouw. De minister t dat mensen een andere ing krijgen tegenover het ftvan kinderen, als er in de en verbod is opgenomen. irman bepleit p walvisjacht jaai iaag - Nederland is niet de klaa311 het vrijmaken voor we- ran ijde heropening van de 260 «vaart. In een brief aan de t da ie Kamer verzekerde mi nd Veerman van Landbouw vieen dat hervatting van de 11 „niet aan de orde is". De idsman wil voorkomen )n. :t walvisvaartverdrag ver viel ordt uitgehold door lan- gezi ie hun vissers toch toe- op ning geven de dieren te n. Het bestaande verbod volgens hem eigenlijk imdat IJsland, Japan, ge- wegen en Canada zich niet iaiT1i et moratorium houden. 6 pi dproblemen r >r thuiszorg elle iaag - Iets meer dan de (2 'an de instellingen voor (18 zorg eindigt dit jaar met )ro- s. Dat blijkt uit een enquê- i coi 'het blad Zorgvisie die lUto en is gepresenteerd. Van ondervraagde managers ann er 28 dit boekjaar af te c a met verlies. Ze wijten kort aan bezuinigingen n is et kabinet. Veel thuiszorg- H ven bezuinigen op de uit- aus tuit tz< wil gesprek y» l premier zijn RDam - Journalistenver- er ig NVJ wil samen met het le re otschap van Hoofdredac- mt een gesprek met premier ;nt nende over de rol van de zind i in de gebeurtenissen na lord op Theo van Gogh. iter eeft de NVJ gisteren per lan de minister-president agd. Balkenende en ook e bewindslieden en politi- ben na de moord kriti- anttekeningen geplaatst le wijze waarop media be- n over de gespannen situ- Mederland. entology'-expo i in stadhuis Rag - De tentoonstelling iychiatrie ontmaskerd' is vandaag toch te zien in adhuis van Den Haag. De ing Atrium had een stokje ;en voor de expositie om- i samensteller ervan, het lands comité voor de in van de mens (NCRM) ericht vanuit de Sciento- erk, een zeer omstreden isatie. De enige voorwaar - at er geen reclame voor entology Kerk wordt ge- maar dat was volgens de stellers al nooit de be- texel/gpd - Het Armeense ge zin Ablahad heeft jarenlang voor niets strijd gevoerd voor een verblijfsvergunning: de vergunning bleek al vier jaar in een bureaula te liggen bij de Immigratie en Naturalisatie Dienst (IND). Nadat het gezin deze week on verwachts een verblijfsvergun ning kreeg, kwam twee dagen later, via de advocaat, een brief uit oktober 2000 van de IND boven water. Daarin werd het felbegeerde papiertje toen al toegekend. Er is boosheid en verwarring bij de familie en bij woord voerder M. Koenen. „Het is onbegrijpelijk hoe zoiets heeft kunnen gebeuren. Die brief is gewoon ergens in een la ver dwenen. Vier weggegooide ja ren voor Ablahad. Hij is nu veertig en had zich veel eerder kunnen laten omscholen." De IND kondigt desgevraagd een nader onderzoek aan. den haag/anp - Bij een toe komstige uitbraak van varkens pest of mond- en klauwzeer (MKZ) zal Nederland de dier ziekte niet bestrijden door mas saal dieren af te maken. Alleen voor zieke dieren en bij de haard van de besmetting zeil het ruimen nodig blijven. Dat stel de minister Veerman van land bouw gisteren in Den Haag. „Daarnaast gaan we snel over tot vaccineren om verdere uit breiding van de ziekte te voor komen. Deze gevaccineerde dieren zullen niet worden ge dood", aldus Veerman. In het kader van het Nederlands EU- voorzitterschap hadden de Eer ste en Tweede Kamer een con- (advertentie) Tvantlisl Ons adres: Openingstijden: Noorderkade 1038 Ma-Di-Wo: 9.30-17 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21.00 i Telefoon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Eigen parkeerterrein wwvr.vantil.nl DESIGNCENTRUM door Alex Bogers en Thea van Beek den haag/gpd - Het omzetten van tbs in levenslang toezicht zonder behandeling is in strijd met de wet. De rechter legt tbs op om een gedetineerde psychia trisch te behandelen. Dat kan niet zo maar worden omgezet in een levenslan ge vrijheidsontneming. Dit zeggen M. Zomer, jurist en oud-di recteur behandeling en beveiliging van een tbs-kliniek, en hoogleraar straf- en strafprocesrecht Th. de Roos. Minister van justitie Donner heeft gisteren juist laten weten dat hij meer tbs'ers in zoge heten longstay-afdelingen wil onder brengen. Dat zijn afdelingen voor tbs'ers voor wie verdere behandeling gericht op terugkeer in de samenleving zinloos wordt geacht. Donner wil er 200 plaat sen hebben, terwijl er nu maar zestig zijn in de tbs-klinieken. Volgens de mi nister zijn er 658 tbs'ers 'blijvend delict gevaarlijk'. Deze mensen op longstay-af delingen plaatsen en houden kan zo maar niet, betogen Zomer en De Roos. Volgens beiden moeten er wettelijke re gels komen die het verblijf op een longstay-afdeling legaliseren. „Doel van de tbs-maatregel is beveiliging van de maatschappij en behandeling met een rechterlijke toetsing. Als je die behande ling opgeeft, verandert de maatregel. Dan wordt het zoiets als levenslange ge vangenisstraf." Zomer wijst op uitspra ken van het Europese Hof voor de Rech ten van de Mens. Daaruit blijkt dat er een verband moet bestaan tussen de aanleiding voor de vrijheidsbeneming en de gronden om die voort te zetten. Maar zonder behandeling krijgt de rech ter volgens Zomer geen gegevens over de noodzaak van vrijheidsontneming. H. van Marle, hoogleraar forensische psychiatrie, is het niet met de jurist Zo mer eens. „Er zijn in de instelling vol doende momenten om tbs'ers beoorde len in hun sociale gedrag." De ervaringen die de behandelaars in de tbs-kliniek opdoen zijn veel breder. Zo men „In de kliniek krijgen de delin quenten dagelijks behandelingen. Daar worden ze dagelijks blootgesteld aan de omstandigheden die ze tegen kunnen komen als zij vrij zijn. Zij krijgen bege leid verlof en uiteindelijk ook proefver loven." Dit levert voor behandelaars vol doende stof op om te beoordelen of een tbs'er gaat recidiveren, aldus Zomer. Een woordvoerder van het ministerie van justitie ontkent dat mensen op de longstay aan hun lot worden overgela ten. Wie tijdens het verblijf ontvankelijk is voor behandeling, krijgt die wel dege lijk, aldus een woordvoerster. Op de longstay lopen volgens haar dezelfde be handelaars rond als in de tbs-kliniek. ferentie belegd voor Europese landbouwcommissies om te praten over een maatschappe lijk geaccepteerde bestrijding van dierziekten. De minister neemt met zijn voornemen een voorschotje op komende discussies in Europa en met de betrokken land bouw- en brancheorganisaties. Aan vaccinatie als wapen in de strijd tegen besmettelijke dier ziekte zit een aantal haken en ogen. Behalve dat een goed vaccin voldoende voor handen moet zijn, moet het ook moge lijk worden vlees en zuivel van geënte dieren te verkopen. On der meer de Verenigde Staten en Japan willen geen geënt vlees importeren. Om die reden hanteert Europa sinds 1992 een 'non-vaccinatiebeleid'. Het straks gevaccineerde vlees zal binnen Europa afgezet kunnen worden. „Als we er snel bij zijn, gaat het maar om kleine hoe veelheden", aldus de bewinds man. Het eten van dit vlees kan trouwens geen kwaad. Veerman wees erop dat Argentinië, een grote vleesexporteur, dieren in ent. den haag/gpd - De verdachte van de moord op Theo van Gogh, Mohammed B., heeft tijdens en na de aanslag zeker 20 kogels afgevuurd. Acht keer raakte de dader het lichaam van de filmmaker die ter plekke overleed. Daarna heeft Mohammed B. zijn wa pen opnieuw geladen. Tijdens een wilde achtervol ging door de politie raakte hij verwikkeld in een vuurgevecht en heeft hij diverse malen op agenten geschoten. Dat heeft het openbaai' minis terie (OM) in Amsterdam gis teren bekend gemaakt. Het vuurwapen dat de 26-jarige B. heeft gebruikt, is van het type HS2000 en komt van de fa briek IM Metal in Kroatië. Vermoedelijk heeft Moham med B. het vuurwapen op de illegale markt gekocht, waar dit type zo'n 1000 tot 1500 eu ro kost. Sanoma Uitgevers in Hoofd dorp, de uitgever van Story en Nieuwe Revu, heeft naar aan leiding van een aangespannen kort geding gisteren het laatste nummer van Story uit de lees portefeuille teruggehaald. Ook het volgende nummer van Nieuwe Revu zal niet worden verspreid. Beide bladen bevat ten foto's van Lieuwe, zoon van Theo van Gogh. De voormalig partner van Theo van Gogh en de zoon van de filmmaker hadden stopzetting van publicatie ge- eist. Zoon Lieuwe is voor de meeste Nederlanders onbe kend. Dat verandert met het plaatsen van foto's in media en bovendien worden daar mee de veiligheidsbelangen van de jongen geschaad, stel den de eisers. Zij wilden dat de al eerder ge publiceerde bladen uit alle leesportefeuilles worden ge haald, dat de bladen nooit meer een portret van Lieuwe openbaar maken. De advoca ten van Sanoma hebben ook de eis om in de toekomst geen foto's te plaatsen ingewilligd. (advertentie) veluwe/gpd - Kindermishandeling blijft op de Veluwe een zorgwekkend probleem. Het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling (AMK) Gelder land heeft op de Noordwest-Veluwe al enkele ja ren te maken met een stijgend aantal meldingen. Op de Oost-Veluwe is de situatie niet veel beter, hoewel er geen toename is van het aantal ernsti ge gevallen. Het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling (AMK) Gelderland heeft dit jaar al 259 meldingen gehad vanuit de Noordwest-Veluwe. Dat is meer dan in het hele jaar 2003, toen er 254 maal con tact werd gezocht. Op de Oost-Veluwe werd vorig jaar werd 284 maal contact gezocht, dit jaar al 295 keer. Volgens Gert van Harten, hoofd van het AMK in Gelderland is het moeilijk om de juiste interpretatie te geven aan de cijfers. Er staat im mers niet vast of het aantal gevallen van mishan deling toeneemt, of dat mensen meer melding maken. Het vermoeden bestaat dat in Nederland jaarlijks 80.000 kinderen worden mishandeld. „Maar eigenlijk is daar nooit goed onderzoek naar gedaan. Al is dat onderzoek nu wel aange kondigd", zegt Van Harten. Het AMK maakt onderscheid tussen drie soorten meldingen. Ten eerste is er de anonieme beller die een situatie voorlegt, waarbij het AMK advi seert hoe op te treden. „Iemand maakt zich zor gen over een kind", schetst Van Harten. De beller meldt wat hij heeft gezien of wat hij vermoedt. Het AMK voorziet de melder van advies. Zelf met het betrokken gezin gaan praten, bijvoorbeeld. Het liefst zou Van Harten zien dat er meer aan preventie wordt gedaan. Hij denkt aan voorlich ting en tips over het omgaan met baby's tijdens zwangerschapsgymnastiek of tijdens cursussen. „In Zweden is zoiets doodnormaal, dus waarom zou het hier niet kunnen?" Het AMK heeft Gelderland opgedeeld in acht re gio's. Putten, Ermelo, Harderwijk, Nunspeet, El- burg en Oldebroek vallen onder de regio Noord west-Veluwe. Hattem, Heerde en Epe maken deel uit van de regio Oost-Veluwe, waar ook de stad Apeldoorn onder valt. S.WEKEN Gratis W Win een Fmetamokfose-I cheque i t.w.v. 5000, J y €2500, 1500 JL of €1000 A4, afslag 6a, volg de borden. Gratis parkeren. Info: (071) 541 65 85 of www.meubelplein-leiderdorp.nl •Actie geldig tot 11-12- 04 en zolang de voorrut den haag/gpd - Verkwistend rij gedrag van lease-auto's kost be drijven kapitalen. Een zakelijk rij der kan door zuiniger wegge drag ruim 300 euro brandstof per jaar sparen. Omgerekend naar het totaal aantal zakelijk rijders van 1,15 miljoen komt dat neer op een verkwisting van bij na 350 miljoen euro. Dat blijkt uit de eerste cijfers van de ALD Fuel Race, een wedstrijd waarbij zakelijke automobilisten probe ren zo zuinig mogelijk te rijden. Zakenrijders zijn in Nederland de grootste verbruikers van brandstof. Gemiddeld rijden ze bijna twee keer zo veel als pri- vé-rijders. Bovendien rijden ze minder zuinig. Voor hun werk gevers vormt brandstof een kwart van de totale autokosten. De Fuel Race is in het leven ge roepen om het zogeheten 'nieuwe rijden' - een overheids campagne - te promoten. Aan de race, die loopt tot half de cember, nemen 250 zakelijke rijders deel. Volgens directeur Carel Bal van ALD Automotive tonen de re sultaten aan hoeveel winst er valt te boeken. „Wij gaan uit van tien procent zuiniger rij den, maar als mensen zich echt aan de voorwaarden houden, halen ze tot dertig procent." Zuiniger rijden betekent: eerder doorschakelen, bandenspan ning controleren, motor afzet ten bij lange én korte stops en de auto uit laten rollen voor het stoplicht. Handig hulpmiddel zijn de boordcomputers en cruisecontrol. De Fuel Race ligt in het verleng de van de landelijke campagne 'Het nieuwe rijden'. Het pro gramma in opdracht van de mi nisteries Verkeer en Waterstaat en VROM was oorspronkelijk bedoeld om de C02-uitstoot te verminderen, maar legt nu ook de nadruk op de economische voordelen en de veiligheid. „We zien nu al dat mensen econo mischer rijden", zegt program ma-adviseur Suzanne Reitsma van 'Het nieuwe rijden'. „Het was even wennen", zegt deelnemer Edwin Palmo (25), die net buiten de toptien staat in het klassement. Hij heeft er bijna 6.000 kilometer in zijn Fi at Stylo opzitten. „Vroeger had ik de neiging flink door te trap pen. Maar ik rijd nu meer re laxed en de cruisecontrol geeft me rust. Het scheelt me uitein delijk hooguit een paar minu ten om thuis te komen." (advertenties) fiïmmf vandaag in onze vacaturekrant Amersfoort - Vlaggen in Amersfoort hingen gisteren halfstok in verband met de begrafenis van Frank Hermsen. Deze vlag hing tegenover het terrein van voetbalvereniging Ouick Amersfoort, waar Hermsen speelde. De 19-jarige Amersfoorter vond vorig weekeinde de dood nadat hij zwaar werd mishandeld bij discotheek Starlight in Nijkerkerveen. Vier Barnevelders hebben bekend hierbij betrokken te zijn ge weest. Foto GPD/Marc van der Kort Story haalt bladen met foto zoon Van Gogh terug VROM-raad morrelt aan rente-aftrek Gratis metamorfose-kit voor iedere bezoeker* den haag/gpd - Huiseigenaren moeten gebonden worden aan een aflossingsschema van hun hypotheekschuld. Het aflos- singsvrij lenen moet worden beperkt. De gelden die dat op levert voor de overheid, kunnen worden besteed aan subsidies voor starters op de woning markt. Dat zegt de VROM-raad, het belangrijkste adviesorgaan van het kabinet voor volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. De raad signaleert dat de hui zenprijzen enorm zijn gestegen, doordat mensen optimaal ge bruik maken van fiscaal gesti muleerde leenmogelijkheden. Vooral de oudere, beter verdie nende huiseigenaar heeft daar voordeel van. Voor mensen met lagere inkomens is een eigen woning door de hoge prijzen vrijwel onbereikbaar. Dat moet anders, vindt de VROM-raad. „Het gaat om een geleidelijke ombouw van het systeem van hypotheekrente aftrek, niet om afschaffing daar van," benadrukt J. van der Schaar, voorzitter van de werk groep die voor de VROM-raad het advies heeft opgesteld. De raad denkt aan een systeem waarin de koper zich moet hou den aan een aflossingsschema, en naarmate hij langer woont minder gebruik maakt van de fiscale bevoordeling. „Mensen moeten gaan sparen, de nadruk moet liggen op vermogensvor ming. Dat gebeurt bijvoorbeeld bij verkoop van de woning, als er overwaarde is. Die moet voor die aflossing worden gebruikt." De huidige 'bijleenrtgeling', die kopers verplicht de winst op verkoop in te brengen in de fi nanciering van een volgend huis, moet verder aangescherpt worden, meent Van der Schaar. Nieuwkomers op de woning markt komen in de visie van de VROM-raad veel sneller in aan merking voor koopsubsidies. Nu is die mogelijkheid alleen voorbehouden aan de allerlaag ste inkomens. Ook de iets meer verdienende groepen moeten er gebruik van kunnen maken. De overdrachtsbelasting moet worden geschrapt, vindt de raad. Samen met de andere maatregelen zorgt dat voor meer doorstroming op de wo ningmarkt. De VROM-raad ad viseert de minister om nu al maatregelen te nemen voor een overgang naar het nieuwe sys teem. Dat zou dan stapsgewijs kunnen worden ingevoerd als de economie weer aantrekt. Prachtige avant-garde armstoel. De DS-255 voert een plezierige dialoog met iedereen die de uitnodiging om plaats te nemen niet kan weerstaan. Een hommage van het gehele de Sede-designteam aan Vassily Kandinsky. de Russisch-Franse grond legger van de abstracte schilderkunst. CSD de S e de Amsterdam, Breda, Delft, Duiven, Groningen, en Sliedrecht Zondag 28 november van 10-17 uur. Het ontbijt staat klaar! Ma t/m vr 10- 21 uur Za 9- 20 uur. www.IKEA.nl 0900-235 45 32 (0.10/min.)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3