GESPREK VAN DE DAG Schoolrapport voortaan via het internet Paddestoelen vellen Japanners Slechte adem bestrijden met lasertechniek Meer dan helft tieners viert Sinterklaas Pv zaterdag 2~] NOVEMBER 2OO4 j| II DAGELIJKS LEVEN 3ft SA 001 MAAR- Her is~ EEM TRUCDE. MENSELIJK Energiebedrijf Nuon heeft een ERNSTIG ZIEKE vrouw uit het Friese Oude- schoot ruim een week IN DE KOU gezet. De vrouw (54) had sinds februari haar termijnbedrag van 68 euro niet meer betaald. Door haar ziekte -borstkanker- waren haar financiën een warboel. Vorige week donderdag sloot Nuon zonder pardon gas en elektriciteit af. De vrouw had uit schaamte niemand iets gemeld over haar financiële problemen en dacht 'het wel te redden'. De familie is woe dend. Nuon is geschrokken en zegt.alles te willen doen om haar te helpen". De vrouw die als VOORBEELD dien de voor Mary Ellen in de Amerikaan se tv-serie THE WALTONS is OVER LEDEN. Marion Hamner Hawkes was de zus van Earl Hamner Jr., de schrijver van de reeks over een grote plattelandsfamilie tijdens de crisis tijd in de jaren dertig. Hamner Haw kes stierf op 74-jarige leeftijd. Haar ontwikkeling van wilde meid tot ver pleegkundige inspireerde haar broer tot het karakter Mary Ellen, vertolkt door actrice Judy Norton. Ook ande re personen in The Waltons zijn op gezinsleden gebaseerd. De Ameri kaanse zender CBS zond de serie acht seizoenen uit, tot 1982. De Duitse snoepfabrikant HARIBO haalt ruim 700.000 ADVENTSKA- LENDERS terug uit de winkels. De lekkernijen in de kartonnen kalen ders, speciaal bedoeld voor de ad ventstijd, blijken niet meer te sma ken. Volgens Haribo vond er bij het verpakken van de drop en gummi beertjes in de kalenders ,,een veran deringvan de smaak" plaats. Een woordvoerder van de fabrikant uit Bonn benadrukte dat er geen gevaar voor de gezondheid bestaat. De te rugroepactie komt een week voor 1 december, de dag waarop het eerste vakje in de adventskalender ge opend had mogen worden. Zien we in de Highland-games sterke mannen met rokken zich een breuk tillen, in Brazilië hebben POTIGE DAMES dezer dagen de broek aan. Hier zijn twee vrouwen in de weer met ZWARE VATEN, die over een flinke afstand moeten wor den verplaatst. Het is een van de vele onderdelen van de achtste 'Spelen voor oorspronkelijke bewoners' die in het gebied bij Porto Sguro in het noord-oosten van Brazilië worden gehouden. De Spelen hebben enkele dagen stilgelegen van wege zware regenval. Foto: Reuters Minstens 17 Japanners zijn de afge lopen weken overleden na het eten van wilde paddestoelen, terwijl 59 mensen ernstig ziek zijn geworden. De 17 slachtoffers stierven aan een zeldzame hersenaófndoening, aldus het ministerie van gezondheidszorg. De plotselinge dood van de 17 slachtoffers stelt de artsen voor een raadsel. Bij nader onderzoek bleek dat ze de zelfde wilde paddestoelen hadden Gerard Spong Een god die oproept om te doden, is toch eigenlijk een duivel gegeten en dat 51 van de 59 zieken slecht werkende nieren bleken te hebben. Maar ook met die weten schap hebben artsen nog niet kun nen vaststellen, waarom de 17 de fa tale hersenaandoening hebben op gelopen. De paddestoel geldt als niet giftig en wordt vooral in het noorden van het land als een lekkernij be schouwd. Volgens het ministerie is het nog nooit eerder voorgekomen dat het eten van deze paddestoel do delijke gevolgen had. Sommige on derzoekers hebben gesuggereerd dat de paddestoel door het uitzonderlij ke weer van dit jaar -een lange hete zomer en een zeer natte herfst- giftig kan zijn geworden. Wetenschappers zijn nu begonnen met een bodemonderzoek en willen ook weten hoe de paddestoelen be reid zijn en of ze in combinatie met ander voedsel zijn gegeten. Tot de uitslag van dat onderzoek bekend is, wordt iedereen met klem afgeraden de lekkernij te eten. gpd Beteuterd laat Cynthia haar rapport aan meester Henk Veerman zien. „Meneer, er staan geen cijfers in." Het schoolhoofd bla dert door de lege pagina's en peinst. „Er moet iets zijn misgegaan met de koppeling in het systeem." De Zuidlandse basisschool De Bongerd deelde gisteren als eerste school in Neder land 'digitale rapporten' uit. Een week later dan de bedoeling, want in het systeem za ten nogal wat 'bugs', vertelt Veerman. „Maar de ouders kunnen vanaf nu de vor deringen van hun kind op internet volgen. De cijferlijsten worden steeds bijgewerkt en de inhoud van het tweede rapport zal niet meer als een verrassing komen. De ouders zijn dan immers al helemaal op de hoog te." Als alle cijfers op internet staan en het rapport niet meer is dan een computeruit draai, lijkt een papieren document overbo dig. Maar leraar Hans Aalbersberg denkt daar anders over. „Hfet papieren rapport zal niet verdwijnen, want de kinderen wil len hun oma's en opa's ook wat laten zien. Daarnaast heb je nu nog wat om te bewa ren. Leuk voor later." Veerman: „Ongeveer tweederde van de ou ders heeft hun e-mailadres doorgegeven aan ParnasSys. De oproep is kort geleden gedaan, dus ik denk dat we binnenkort van iedereen de adressen hebben, want ieder een heeft wel internet". Veerman: „Vroeger hielden we zelf cijferlijsten bij, waarbij we ook zelf de eindcijfers moesten berekenen. Dat was heel veel werk. Nu zijn er compu terprogramma's die de cijfers voor ons uit rekenen. Die programma's zijn in de loop der jaren steeds geavanceerder geworden, steeds meer gegevens van de kinderen zijn gekoppeld. Nu is het zelfs zo dat de kinde ren in een 'online database' staan, waar door ik ook thuis in het systeem kan wer ken. Dan is het nog maar een kleine stap om ook de ouders toegang tot de gegevens van hun kind te geven." Hij klikt op de 'ouderportal'. „Het digitaal rapport is wel bijzonder, maar er is veel meer mogelijk. Ouders kunnen hier onder- ko 3Ut wijsnieuws zien en berichten van school nalezen. Ze kunnen de werkstukken van di11 kinderen zien en de leraar kan er verslagei 1C van ouderbezoeken opslaan." De beveiliging van de digitale rapporten is vergelijkbaar met die van de telebankiersi- tes, vertelt projectleider Martin de Goffau van de ParnasSys. „Deze site is niet zomaa te kraken. Cijfers aanpassen is er dus niet L bij. De ouders kunnen er alleen naar kijkei Ze krijgen een volstrekt willekeurige toe- gangscode. De kinderen kunnen niet in el kaars rapport kijken wanneer ze één cijfer V€ of letter veranderen, want de codes lijken totaal niet op elkaar." Zij 90 Leon van Heel Gat in de vloer werd slim spoelsysteem 'Het kleinste kamertje' evolueerde van gat in de vloer naar uitgekiend spoelsysteem. En het toilet is al lang geen taboe meer: we zijn trots op de pot, die we versieren met kleurige, aparte brillen. Het zal je maar gebeuren: je bent op visite en moet naar de wc. Daar aangekomen wil je rustig plaatsnemen als er opeens alle maal lampjes aanspringen. Is het een vliegtuig? Een ufo? Nee, het is wc-bril Galactika. Zodra je de klep omhoog doet gaan de lamp jes aan, na een paar seconden springen ze op 'vol vermogen'. Het ding werkt op een batterij, die ongeveer een maand mee gaat. De truc van de aanspringen de mini-LED lampjes zit 'm in een elektronische processor. Het is weer eens wat anders. De laat ste tijd duikt de wc-bril op als op vallend interieuraccessoire van het kleinste kamertje. Er zijn een hoop grappige gadgets zoals bril len met prikkeldraad of dolfijn tjes, tot aan bamboe exemplaren, zoals in de collectie van Tiger. Voor een toilet met een Oosters tintje. De lagen hout zijn kruis lings gelijmd en daarom sterk, en dankzij een laag epoxylak een voudig schoon te houden. „Mensen zullen eerder een nieu we bril aanschaffen dan een heel nieuw toilet", verklaart Gerry Ver meulen van Plieger. De groothan del in sanitair verkoopt de brillen in alles soorten en maten. „Op het toilet breng je toch meer tijd door dan je denkt. We merken wel dat mensen bezig zijn met het interieur ervan. Zo'n leuke bril geeft toch sfeer." Het design-toilet zie je de laatste jaren meer. Phillipe Starck ont wierp er een met een ronde zit ting, en daar hoort dan ook een ronde bril bij. Ook zijn er vierkan te vormen of een extra groot for maat. Hierbij is het zitcomfort natuurlijk wel onderhevig aan de vorm. „Ja, zo'n hele grote bril of juist zo'n klein rondje, ik kan me voorstellen dat het niet lekker zit. Maar sommige mensen vinden dat niet zo belangrijk", zegt Ver meulen. Voor wie daar juist weer veel waarde aan hecht is er natuurlijk ook nog wel een oplossing: ergo nomische brillen, voorverwarmde Schoonmaaktips Gebruik alleen milde schoon maakmiddelen. Droog de zitting en de schar nieren na het reinigen altijd met een droge doek na. Wc-reiniger, schurende, bij tende of chloorhoudende mid delen mogen niet in contact ko men met de zitting of de schar nieren. Zet daarom de bril altijd omhoog tijdens het schoonma ken varl de closetpot. zittingen of de zogenaamde soft- seats. Deze vind je onder andere bij Royal Soft Seats. Deze zachte brillen, die niet plakken, zijn ge maakt van duurzame gel, en zor gen voor 'gegarandeerde bilvrien- delijkheid'. Een koud achterwerk bij winterse stoelgangen hoort tot het verleden. Voor de gevoelige types onder ons een prettige op lossing. Villeroy Boch kent een toiletbril met een zogenaamde 'soft closing': de bril zelf is niet zacht, maar wanneer u het deksel sluit, valt het vanzelf zachtjes dicht in plaats van met een harde klap. Pfessalit heeft met de lijn 'Raja' een hele accessoirereeks om het toilet of de badkamer te verfraai en, waaronder ook een toiletzit ting. Deze zitting 'zweeft' als het ware boven de pot, en ook hier valt het deksel niet naar beneden maar heeft een dempingsmecha nisme. Het merk levert brillen van Duro- plast (een kunststof) dat een su perglad oppervlak heeft, waar door er nergens onhygiënische nerfjes of gaatjes zitten. „Mocht er toch een beschadiging of vlek opkomen, kun je ze eenvoudig polijsten." Wanneer het verder om hygiëne gaat, blijkt 't het makkelijkst te zijn wanneer een zitting goed te verwijderen is, of de scharnieren zo hoog zitten dat je er goed bij kunt om schoon te maken. Caroline Göttgens Meer informatie: www.pressalit.com www.plieger.nl www.royalsoftseats.com www.galactika.de Linksboven: Toilet met een oosters tintje: de bamboe bril van Tiger. Rechtsboven: Galactika, is het een wc-bril of een UFO? Onder: Een ronde zitting van Phillipe Starck. Foto's: GPD Kunst en kunstjes Op de BBC was een inzamelingsactie voor het goe de doel. Doen wij hier ook wel eens. Voor Bangla Desh of de Hartstichting. Ik vind de acties op de BBC leuker. Er worden meer artiesten vertoond en er wordt meer terloops gebedeld. Meer in de trant van: nu u er toevallig toch bent, trek even uw por temonnee. Zo ervaar ik het ten minste want bewij zen kan ik het niet. Eén voordeel van de Engelsen is aantoonbaar: ze hebben meer variété in hun uitzendingen. Beter: zij hebben variété en wij heb ben het niet. Is uitgestorven hier in Nederland. De man die op zijn hoofd een ladder kon beklimmen, de vrouw die kon badminton spelen tegen zichzelf en het echtpaar dat gezamenlijk veertien ballen tegelijk in de lucht kon houden, ze bestaan hier niet meer. Vreemd eigenlijk want variété was po pulair genoeg. Herinnert u zich nog de butler die in zijn eentje zo'n tien overleden verjaardagsgas- :dr ivei hu lek lai ad< lar nde ige de iti BW als Voor mensen die last hebben van een onwelriekende adem e" en alles geprobeerd hebben om er vanaf te komen, is er ee n'e! oplossing. Een Israëlische we tenschapper heeft een technii ontwikkeld waar met laser de oorzaak van de stank bestredi fll kan worden, aldus een artikel in het wetenschappelijke tijd-IK schrift New Scientist. Yehuda Finkelstein van het Meir-ziekenhuis in Kfar Saba heeft ondertussen al 53 patiëi fel' ten met slechte adem (halito- en sis) succesvol behandeld. i Doorgaans wordt slechte adet nn' veroorzaakt door bacteriën rond het tandvlees en tanden.rs v In ernstigere gevallen komt de ^01 stank vanuit de amandelen waar bacteriën zich in groeve hes en holtes hebben opgehoopt. J Met de nieuwe techniek ver brandt de laser het geïnfectee ||f de weefsel waardoor litteken weefsel ontstaat. Hierdoor worden de groeves en holtes afgesloten voor de bacteriën,1 die zich niet meer kunnen menigvuldigen. De behande ling duurt slechts een kwartie hun anp-rtr en ii ad 1 tdat ingt van en vi d i aag eijtie)1 iph< Tieners tussen de 9 en 15 jaar a*0 zijn niet te oud om Sinterklaa p h te vieren. Uit onderzoek van website kaboem.nl onder 260 waai zogenaamde tweens blijkt dal Ge K. 65 procent aan pakjesavond „mei idsm :t wa doet. Ongeveer 24 procent vie en d; het jaarlijkse feest niet en 11 procent twijfelt nog. Het grootste deel van de on dervraagden, 55 procent, viei prdt sinterklaas met het eigen gezi ie hu Ongeveer 28 procent pakt op ning december met de hele familifn- H; cadeaus uit. Het Sinterklaas feest vieren met vrienden wordt door meisjes vaker ge- ~o~ daan dan door jongens, namlet mi lijk 14 procent tegenover 6 pn id. :Vee: at vol mda vege cent. Sinterklaas komt tegenwoorc niet meer met wat speelgoed If tl auto's, rolschaatsen of spelle tjes weg. Meisjes willen het liefst een mobiele telefoon (2van d procent), een mp3-speler (18 org e procent) of make up (11 pro-s- Da' cent). Jongens hebben de coi 'het 1 putergamé Grand Theft Auto en ir (32 procent) bovenaan hun mei kort s et kal lijstje staan, gevolgd door an- n er 2 dere games (19 procent) en e11 Playstation2 (13 procent). Volgens de ondervraagden is de goedheiligman zeer gul. H ven b geeft de jeugd meer cadeaus dan de kerstman, zo blijkt uit het onderzoek. 52 procent zej yyj op pakjesavond de'meeste spullen te krijgen. Voor 26 pii Df cent is het juist kerstavond di het meest oplevert. Toch zijn M>am de meningen verdeeld over igNV welk feest leuker is. Van de r< otsch; leen nende in de lord o pondenten kiest 34 procent voor Sinterklaas, 34 procent voor kerst en 32 procent vind het allebei even leuk. Vooral jongens gaan voor het Sinter eeft d< klaasfeest. anp ten moest uitbeelden? En steeds een tienvoudige dronk moest uitbrengen. Precies, met die leeuwen kop op de vloer waar hij almaar over struikelde. Of The Fox? Het Engelse zanggroepje waarvan één zanger alle bewegingen net uit de maat uitvoerde? Waardoor hij voortdurend klappen opliep van zijn partners. Ik heb de heren ooit in Nederland zien repeteren meteen Nederlands orkest dat aan de deun moest wennen. De ster bleef naast de diri gent in een stoel zitten en deed alle loopbewegin gen na met zijn handen. Te geroutineerd om een pas te doen. Markeren heet dat. De merkwaardig ste repetitie die ik ooit heb bijgewoond. Dat waren toch acts die ze hier tientallen keren herhaald hebben op de televisie. En dat doen ze in Hilver sum niet als er geen interesse is. In dat BBC-programma trad een oude heer op die drie benen had. Hij zong een liedje en danste met zijn driepoot over het toneel. Ik heb op mijn knie- en voor de buis gelegen maar kon zijn tiuee echte benen niet van het valse onderscheiden. Een fraai nummer. Volgens Franz Kafka is het variété de hoogste van alle kunsten. Niet he- r -y' r< lemaal waar vind ik. Bij kunst ben je voor- f al geïnteresseerd in de ziel van de kunste- naar. Bij variété gaat het om de ziel van M het kunstje. Bij ballet kijk je naar de bal- Êf igaj lerina in haar geheel. Maar bij die oude - Engelsman keek je alleen naar zijn benen. Een veelzeggend verschil. De hoogste van alle kunstjes. Dat is variété eigenlijk. Van de vingers van Fred Kaps tot aan de zwaar- I den van Joe Andy. En van de spierballen van miss Atlas tot de toeters van Tobi Rix. Nog één generatie lieve vrienden en zelfs de herinnering aan hen zal zijn verdwenen. dpi onde tan de igd. B ebew ben n anttel e wijz n ovei NJeder ent i in -i ychiai vanda adhuis ingAti :en voi same lands n van ericht erk, ee isatie. lat erg entoio maai istellei

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2