De Vlieger in de aanval via lokale radio MEDIA Voor al uw dagelijkse boodschappen Moederlijke zorg als handelswaar Mabel op pad met Rosenmöller Legiokranten praten over fusie Gaus' puppy draait soepel mee in bed Wild FM wordt 'een tikje ruiger' Nederland 1 begint steeds meer op een reli-net te lijken Prinses strijdt tegen soa's in Oost-Europese landen CON-tv bestaat lorgen 50 jaar .versum - Morgen is het pre- ts vijftig jaar geleden dat de rste televisie-uitzending van IKOR, de voorloper van de ON, de lucht inging. Dit was navolging van de kerkdien- en op de radio, waar al driftig >,e werd geëxperimenteerd, e toen 10-jarige Rutger Hauer ieelde in een spel over Pesach, !t Joodse Paasfeest. Oud-tele- iiedirecteur Wim Koole is orgen te gast in het zondag- htendprogramma Het Ver- iti oeden 11.00 uur, Nederland Ook IKON Live (16.05 uur, sderland 1schenkt aandacht n het jubileum. redivisie denkt an mediawet ist - In de onderhandelingen et kandidaten voor de uit- ndrechten zal de Eredivisie aandacht besteden aan de n iste toepassing van de Media- r tt. Het Commissariaat van de be edia oordeelde eerder dat de het zogenoemde 'tenderdo- ment' vastgelegde voorwaar- >r| n mogelijk in strijd zijn met betreffende wet. Ze zouden diep ingrijpen in de vrijheid n de omroepen. Volgens de V zijn de zorgen voorbarig. i CDA roept tv-zenders op 1 nu niet te bieden op 'illega- uitzendrechten'. ieurders.nl nu uk op Net 5 Text versum - De jonge adverten- site speurders.nl is sinds de- week tevens te raadplegen teletekst op Net 5. Mensen ider toegang tot internet gen hierdoor de mogelijk- d om ook kosteloos te snuf- n in het gigantische aanbod Nederlandse huishoudens coop aanbieden. De aanbie- igen zijn te vinden vanaf pa- 1a 830 van Net 5 Text. zaterdag 27 november 2004 door John Oomkes Amsterdam - Vastgoedmagnaat en imca-topman Erik de Vlieger wil op radiogebied snel dertig procent van Nederland bestrij ken. Met Wild FM, een lokaal station dat in de regio's Amster dam en Alkmaar en vanaf woensdag in Haarlem te horen is, komt hij tot 12 procent. Nog dit jaar denkt De Vlieger een lo kaal station in Zuid-Holland (10 procent) te kopen. De rest volgt in de eerste helft van 2005. Via de lokale route maakt De Vlieger zijn etherambities als nog waar. Hij is er buitenge woon verheugd over en noemt het 'meer dan een pleister op de wonde'. Eerder greep hij naast een landelijke FM-fre- quentie, die naar Arrow ging, en werd hij gedwongen kabel station Colorful Radio over te doen aan de publieke omroep. Wild FM gaat zijn format in de praktijk ontwikkelen. Het sta tion zendt nu op proef uit, en nodigt de doelgroep van 15- tot 35-jarigen uit om zich tegen de muziekkeuze 'aan te bemoei en'. Wild FM wil zich ontplooi en met urban music: een hitge voelige, maar niet brave mix van hiphop, r&b en rock. Vol- •terdam/gpd - Krantenuit- r PCM praat met concur - it Wegener over een mogelijk nengaan van de regionale gbladen die beide bedrijven ;even in de Randstad, zoals Utrechts Nieuwsblad, de igsche Courant en het Rot- ams Dagblad. „Er zijn con- :en met Wegener", erkent topman Theo Bouwman. Amsterdamse uitgever wil ingaan op de aard van de rekken. Wegener wil hele maal niets kwijt. „Als we iets te melden zouden hebben, had den we dat als beursgenoteerd bedrijf ook wel gedaan." Vak blad Adformatie citeert op zijn website echter 'doorgaans goed ingelichte bronnen uit de dag bladwereld', die melden dat de Wegen er-kranten kopblad wor den van het Algemeen Dagblad, een uitgave van PCM. Beide be drijven zouden hun regionale titels in elkaar willen schuiven, met het AD als vlaggenschip. gens directeur Koen van Tijn komt dat neer op een positie tussen Radio 538 en Kink FM. Om de lokale adverteerder waar voor zijn geld te geven, maakt Wild FM per locatie verschillen de edities. Van Tijn: „Die edi- tionering zal ook leiden tot lo kale nieuwsuitzendingen. Het is een aanpak die we in Frankrijk hebben afgekeken: Grote sta tions daar hebben lokale edi ties, maar één nationaal merk." Zoals de naam al aangeeft, wil Wild FM geen tamme trendvol ger zijn. Van Tijn: „We gaan iets voor de troepen uitlopen. Niet te ver, want dan word je afge slacht. Kink bijvoorbeeld loopt zover vooruit, dat het commer cieel niet van de grond komt." „Wij zijn misschien geen trend setter, maar we willen muzikale trends wel veel sneller signale ren dan al die stations die bijna hetzelfde doen. Om die reden zullen we onze ziel en zaligheid niet aan één muzikale stroming ophangen. Ik zie 538 of Sky niet zo makkelijk zowel gitaarband jes als dancehall draaien. Wij doen dat wel, want luisteraars hebben niet zo'n last hebben van hokjesgeest als program meurs denken. Wij zijn een tikje ruiger. Een koffiekleurig meisje houdt ook vaak van rock." Die landelijk verschijnende krant is al langer bezig zich meer op de regio Rotterdam te richten. Volgens de beide uitge vers zijn geen gesprekken ge voerd met het Telegraaf-con- cem, de grootste uitgever van regionale dagbladen in de Randstad, met titels als de Gooi- en Eemlander, Haarlems Dagblad, Leidsch Dagblad en het Noordhollands Dagblad. De Telegraaf is bovendien groot aandeelhouder in Wegener. „'Nederland zingt' is onmisbaar. Wij ne men het op en kijken op zondagavond. Prachtig voor als je niet veel uitje eigen kerk meekrijgt", aldus een lyrische fan op een internetforum. Elke zaterdagavond om half zeven zitten een paar honderd duizend kijkers aan de buis gekluisterd voor de wekelijkse, geestelijke oppepper. door Monique Brandt Hilversum - Het is opmerkelijk dat een koorzangprogramma in deze tijd van ongekende ontkerkelijking scoort. Ster ker nog, het gemiddelde kijkcijfer is de afgelopen jaren zelfs gestegen. Terwijl de christelijke kijkers hoe dan ook al weinig te klagen hebben: ook de rest van de week worden zij volop bediend. Met name sinds de Evangelische Omroep sinds het afgelopen tv-seizoen - in plaats van de AVRO - op Nederland 1 uitzendt, lijkt het eerder zo gevreesde reli-net een feit. Een substantieel deel van de program ma's op de zender op prominente tijd stippen heeft een christelijke invalshoek. Verkondigende programma's als Neder land zingt, een avondvullende uitzen ding over de verschijning van de nieuwe Nederlandse bijbelvertaling of een serie waarin kinderen een brief aan God schrijven. In de Amerikaanse serie Touched by an angel (EO), is De Boodschap steevast te vinden, evenals in de dagelijks uitgezon den kinderserie Jezus en Josefïne (NCRV), reality-programma's als Marry me again (EO) en de dramareeks Missie Warmoesstraat,. Om maar niet te spre ken van een hele rits levensbeschouwe lijke praat- en actualiteitenprogramma's als Kruispunt (KRO/RKK), IKON Live (IKON), Spiritus (NCRV), Schepper Co (NCRV) en Soeterbeeck (RKK). Zeker nu de omroepverenigingen in de knel zitten, grijpen de netbespelers op 1 terug op hun levensbeschouwelijke identiteit. Om die keuze te rechtvaardi gen, wijzen zc graag naar de kijkcijfers: Nederland 1 is immers de enige van de drie publieke zenders die het vereiste marktaandeel - voor Nederland 1 is dat 12 procent - met gemak haalt. De vraag of een christelijke reli-zender rijmt met het feit dat de kerken leger zijn dan ooit, staat voor Hilversum echter gelijk aan vloeken in de kerk. „Een reli- zender, dat is een denigrerende term", vindt EO-er Andries Knevel, die meteen wijst op het feit dat er ook genoeg ander aanbod is. Netcoördinator Ton F. van Dijk reageert al even resoluut. „Wij zijn géén reli-net. We zijn een zender waar verdieping en levensbeschouwing be De Maria-achtige moeder uit de campagne 'het gevoel datje wilt delen', waarmee de KRO haar katholieke identiteit de laatste jaren weer meer benadrukt. Foto: GPD/KRO langrijk zijn. Maar dat is heel wat an ders." Van Dijk wijst op de aanwezigheid van de moslim-, hindoe- en boeddhistische omroep op Nederland 1. Die zenden echter maar een paar uur per week uit. De netbaas geeft wel toe dat er op dit moment 'misschien' een tikje veel pro gramma's met een christelijke inslag te zien zijn. „Dat is een probleem ja, maar ook logisch. De Nederland 1-omroepen hebben een licentie gekregen om hun missie te vervullen, en dat bergt het ge vaar van eenzijdigheid in zich." Volgens Van Dijk wordt als antwoord hard gewerkt aan een zogeheten netcharter, waarin per net gedetailleerd wordt omschreven wat de doelstelling is. Van Dijk: „Daarin staat bijvoorbeeld dat de levensbeschouwing vanuit élle denkrichtingen wordt belicht. Mijn taak is dat te sturen. Het is logisch dat om roepen hun identiteit willen uitdragen. Aan de andere kant denken ze wel dege lijk na hoe ze samen een goed net kun nen maken. De gezamenlijke uitzending over de bijbelvertaling is daarvan een mooi voorbeeld." Op wie Nederland 1 zich op richt, staat trouwens al omschreven. Een onder zoeksbureau ontwikkelde gedetailleerde kijkerprofielen. Naar Nederland 1 kijkt het fictieve personage Wil, 67 jaar, een weduwe met vier kinderen en zeven kleinkinderen. Ze woont in Heerde, is actief in het koor van de Hervormde ge meente, leest de Gelderlander en de Li- belle. Ze stemt op het CDA en is lid van de EO. Of neem Jaap, leraar geschiedenis in Haarlem, 56 jaar oud, een echtgenote die ook werkt. Hij leest Trouw. Vrij Ne derland, veel boeken, is tientjeslid van de VPRO en houdt van wandelen en fo tograferen. En dan is daar nog Yvonne (42), een herintredende verpleegkundige die naar de zin van de omroepen op 1 nog te weinig kijkt. Ze woont met haar man - een boekhouder - en twee tiener kinderen in Rosmalen. Ze zit in de ou derraad van de basisschool, is geabon neerd op Libelle maar koopt soms Flair of Viva, houdt niet van politiek maar wel van winkelen en kijkt meer naar RTL 4 dan naar Nederland 1. Roek Lips, manager cultuur en gods dienst bij de NCRV, is ervan overtuigd dat naast Wil, Yvonne en Jaap ook heel veel anders georiënteerde kijkers be hoefte hebben aan levensbeschouwelij ke duiding. „Tegenwoordig heb je naast de traditionele gelovigen die naar de kerk gaan, een grote groep die 'iets' met levensbeschouwing wil, maar niet zoals dat vroeger ging. De televisie speelt voor hen een belangrijke rol, omdat ze wat ze zoeken niet echt vinden in de kerk. Voor die mensen is de televisie een belangrijk platform." Die opvatting wordt gedeeld door Da niel Haveman van onderzoeksbureau Motivaction, gespecialiseerd in onder zoek naar waarden en leefstijlen. „Men sen spelen ook op het gebied van geloof steeds vaker leentjebuur: ze halen het beste uit alles. Ze kijken verder dan die ene priester op de preekstoel. Het span ningsveld opzoeken, discussies over het geloof opzoeken, kijken hoe bepaalde vragen in andere religies worden beant woord. Die behoefte is groot, maar daar is meestal geen plek voor in de traditio nele gebedshuizen. Je ziet dat religieuze programma's ook op die trend inspelen. Zo nodigt Andries Knevel moslims uit in zijn programma, en zijn er reality-pro gramma's met een religieuze insteek." Volgens Lips loopt Nederland intussen voorop waar het gaat om eigentijdse, le vensbeschouwelijke programma's. „Vroeger was de vorm simpel: twee mensen aan tafel die een diepzinnig ge sprek voerden. We zijn inmiddels veel inventiever geworden. Vernieuwing en creativiteit leiden tot prachtige pro gramma's, waar een breed publiek naar kijkt. Reliruil bijvoorbeeld, of Spiritus. De vraag is natuurlijk wel steeds: wat doen we als zender? De kijker heeft ab soluut geen behoefte aan overkill. Dat weten we en daarom zal 1 ook nooit een reli-zender worden. We hebben ook amusement." Hilversum - In de moderne we reldeconomie is vrijwel alles te koop, zelfs moederlijke zorg. Paren in het rijke Westen kie zen steeds vaker voor twee car rières én kinderen. Op die kin deren moet worden gepast, en daar worden in toenemende mate verzorgsters uit een ont wikkelingsland voor ingehuurd. Hun kinderen brengen daar door een groot deel van hun jeugd door zonder hun moe ders. Maar het voor onze be grippen schamele loontje dat de verzorgsters hier verdienen, is het fortuin dat ze nodig heb ben om hun eigen kinderen een toekomst te geven. De VPRO-documentaire Mama please call me, morgen te zien bij Tegenlicht, zit heel dicht op de huid van zo'n 'transnatio naal gezin' uit de Filippijnen, de grootste exporteur van op passen en verzorgsters ter we reld. De film gaat volgens regis seur Marije Meerman over 'de tweestrijd tussen het verlangen naar liefde en aandacht en het verlangen naar economische zekerheid'. Want de documen taire maakt één ding heel dui delijk: de keuzes die wij maken, hebben ingrijpende conse quenties voor de gezinsverban den en de economie in de lage lonenlanden. Mama please call me laat zien hoe Emma, moeder van Han nah (16) enTsino (7), samen met haar eigen moeder in Lon den zoekt naar oppas- of ver- zorgingswerk. Zij heeft haar kinderen jaren geleden achter gelaten, en de dagelijkse zorg voor hen overgedragen aan fa milie en kindermeisjes. Via Ne derland kwam ze in de Britse hoofdstad terecht. Met het geld dat Emma verdient door op te passen bij carrière-ouders, be taalt ze vervolgens weer het kindermeisje dat in Manilla overdag zorgt voor Tsino, maar ook Hannahs opleiding en later die van Tsino. „Zodat zij het la ter beter hebben." Emma probeert dat doel voor ogen te houden, maar makke lijk heeft ze het niet. Op vele duizenden kilometers afstand van haar kinderen tracht ze tus sen het zoeken naar werk door via sms'jes en de telefoon in elk geval de schijn van een gezins leven in stand te houden. Geen werk betekent geen geld, en geen geld betekent geen con tact met thuis. Elk telefoontje in de film begint met de ingeblikte stem van een telecom-me- vrouw, die Emma vertelt hoe veel minuten ze nog kan bellen. Naar huis gaan is financieel he lemaal onmogelijk. Ze is er al twee jaar niet meer geweest. Omdat Meerman camerploe- gen in Londen en in Manilla had, zijn de gesprekken tussen Emma, Tsino en Hannah pre cies te volgen zoals ze werden gevoerd: aan de ene kant de eenzame moeder op haar ka mer, aan de andere kant de kin deren. Hannah spreekt haar moeder via haar mobieltje, in een fastfood-restaurant of op straat. Ze antwoordt beleefd, maar klinkt toch alsof ze een vreemde weldoener spreekt, en niet haar eigen moeder. En Tsi no wil bij zijn oom en tante in huis wel even aan de lijn ko men, maai is na zijn aanvanke lijke blijheid al snel toch weer meer geïnteresseerd in zijn speelgoed. Veelzeggend is dat hij zijn tante ook 'mama' is gaan noemen. Emma weet dat haar keuze er toe zal leiden dat ze nooit een normaal gezinsleven zal heb ben, maar ze heeft die emotio nele schade er voor over, net als duizenden andere Filippijnsen. De 'exportmoeders' zijn inmid dels zó belangrijk geworden voor de economie van de archi pel, dat het land er een eer in schept om kwaliteit te leveren. „Het hebben van een Filippijn se oppas moet net zoiets zijn als het dragen van merkkle ding", zegt een leraar die de verzorgsters opleidt in de film. Overigens stoomt hij niet alleen oppassen klaar, maar ook ver zorgsters die in rijke landen gaan werken bij hulpbehoeven de, welgestelde ouderen. Dat is een groeimarkt. Zoals een bij de première van de film aanwezige Filippijnse met een mengeling van trots en spijt vertelde: haar nichtje van 17 zorgt voor een ziekelijke oudere in Nederland, en krijgt daar 1000 euro per maand voor. „Dat is op de Filippijnen het sa laris van een directeur. Dus van wat zij hier verdient, kan ze la ter gaan studeren en bovendien een huis voor haar ouders bou wen. Het is het transnationale gezin uit de film, maar dan om gekeerd. Want ook mijn nichtje en haar ouders zijn van elkaar gescheiden." Patrick van den Hurk Mama please call me, morgen in Tegenlicht, Nederland 3, 21.00 uur 10 en Hannah op een diploma-uitreiking, waar hun moeder Emma niet bij kan zijn. Foto: GPD/VPRO pelijl) ké, zo pijnlijk als de recente fotoloze voorpagina van Story 'Rectificatie CAROLINE TENSEN' is het ook niet. Toch zullen ze bij Privé deze niet blij zijn geweest met de invulling ipagina drie. Op last van de rechter büt ongeveer eenderde gevuld met een draajficatie aangaande 'de zoon van wijlen nistrtQ yan GOGH en zijn moeder'. I® Privé zaken beweerd die het blad niet bewijzen, zoals Story berichtte over eel al'relatie' tussen CAROLINE en een Nee, volgens de rechter vormde 30 berichtgeving over het gezinsleven van ïder en zoon 'een schending van hun levenssfeer. De bij het artikel laatste foto's vormen daarnaast een in- ik op het portretrecht van het kind.' dteits heei andere koek: de bladen moeten Itaan dubbel oppassen. Niet alleen wat en jeweren is van belang, ook de bescher- g van iemands privacy lijkt wat scher- te worden gecontroleerd. Of dat ook aanzien van een publiek figuur als MS BERNHARD geldt, is maar de vraag. jn|)laden puilen uit met verhalen over de schab weduwnaar. 'Zo zal het nooit meer Dnfori kopt Weekend bij drie foto's van de s, die afgelopen september nog in trshort 'met een boek en een glas whis- leidelP zÜn boot voor de kust van Italië dob- Het blad speculeert al volop over het issieheid: 'Kiest BERNHARD zelf het mo lt van overlijden?' Martin Gaus. Foto: GPD/Roland de Bruin Party beweert dat er PANIEK is er om de er fenis van de prins. Wie krijgt wat? 'ALEX en MAXIMA, op wie BERNHARD erg is ge steld, zouden zijn Italiaanse buitenverblijf 'De Gelukkige Olifant' en zijn boot 'Jumbo IV' erven...' Wie zich echt in de boot geno men mogen voelen, dat zijn de Oranjemin- nende lezers van Deze Week, dat zich er met een jantje-van-leiden van afmaakt aangaande de berichtgeving rondom BERNHARD. Een klein stukje over diens boze reactie op een opmerking van profes sor BOB SMALHOUT. da s alles. Wat bedoelt MARTIN GAUS trouwens, als hij in zijn rubriek Dierenmanieren beweert verliefd op een Bordeaux Dogpup te zijn? 'Ik hou ervan ze in ons bed te hebben, waarin ze soepel meedraaien met iedere slaaphouding'. Of Campinglife-presentator SANDER JANSON en zijn collega MARIT VAN BOHEMEN ook zo soepel met elkaar meedraaien, is niet bekend. Wél dat ze wat met elkaar hebben. 'Ik ben gewoon hart stikke verliefd', zegt SANDER in Weekend. 'Gelukkig zijn de gevoelens wederzijds'. IRENE MOORS en man BARRY moeten vol gens Story oppassen, want ze hebben een 'horrorhuis' gekocht. In de Heemsteedse villa is vorig jaar de 18-jarige dochter van toenmalig D66-kamerlid FRANCINE GIS- KES vermoord. 'Het heeft er veel van weg dat de makelaar het huis voor een 'mild prijsje' heeft verkocht, om er zo snel moge lijk vanaf te zijn; de villa had door de laag hartige moord toch een smet opgelopen'. Een smetje lijkt bij voorbaat ook GEORGI- NA VERB AANs nieuwe programma Gotcha te hebben. Gotcha is een verborgen-came rashow la Banana Split. Volgens Party zijn er al twee BN-ers letterlijk het slachtoffer geworden: FROUKJE DE BOTH en JENNI FER DE JONG. Beide dames werden name lijk door het team van Gotcha ernstig opge houden op een bijzonder ongelegen mo ment. Die zijn dus vast geen echte boezem vriendinnen (meer) van GEORGINA. Daar mee is overigens niets gezegd over de au thenticiteit van mevrouw VERBAANs buste. Martin Ruesink den haag - „Het was leuk." Paul Rosenmöller is tevreden over zijn gesprek met Mabel van Oranje. Zes dagen lang volgde hij de prinses tijdens een reis naar Moldavië en Ma cedonië. „Dat gaf voldoende mogelijkheid om te praten. Ik heb een completer beeld van deze vrouw gekregen", aldus de televisiemaker en oud-politi cus. Voor de opnamen had hij Mabel nog nooit ontmoet, maar de kennismaking moet beiden goed zijn bevallen. Woensdag avond behoorde Rosenmöller tot de genodigden bij het verla te huwelijksfeest van Mabel en Friso in Den Haag. Rosenmöller wil niet veel kwijt over het tele visieprogramma dat de IKON zaterdagavond laat uitzendt. „Kijk zelf maar", is het advies van Rosenmöller, die eraan toe voegt dat de montage nog niet is afgerond. Mabel gaat regelmatig op pad voor haai' werkgever, het Open Society Institute. Ze bezoekt dan bijvoorbeeld in Oost-Euro pa projecten en instellingen die steun krijgen van OSI. Op die manier blijft ze op de hoogte Rosenmöller en Mabel in Moldavië. Foto: ANP/Geert Poelgeest van het werk en de problemen waarmee hulpverleners kam pen. De. gefilmde reis stond in het teken van de aidspreventie. Met Rosenmöller in haar kiel zog nam Mabel onder andere een kijkje in een vrouwenge vangenis in Moldavië. Daar worden nu ook injectienaalden verstrekt aan gedetineerde drugverslaafden. OSI is al tien jaar actief in de strijd tegen seksueel overdraag bare ziekten. Daar behoort het verstrekken van schone naal den bij, opdat bijvoorbeeld hiv en aids niet verder worden ver spreid. In Oost-Europa groeit het aantal geïnfecteerden enorm. „Het gaat er niet om drugsgebruik aan te moedigen, maar om de negatieve effecten daarvan te verminderen", aldus Mabel eerder dit jaar. Het geven van schone naalden aan verslaafden is in Nederland heel gewoon, in de meeste lan den niet. „De gevangenisstraf wordt in Oost-Europa een doodstraf doordat mensen voor kleine vergrijpen soms langdu rig worden opg^loten. Door de slechte leefomslBhdigheden lo pen ze tuberculose of aids op, omdat de drugs met vuile naal den worden geïnjecteerd." In Macedonië bezocht Mabel samen met de cameraploeg een school voor Roma-(zigeuner) kinderen. Het veldwerk is overi gens maar een klein onderdeel van het werk van de echtgenote van prins Friso. Veel tijd brengt ze door in Londen, waar ze sinds haar huwelijk directeur Europese zaken is van het OSI. De zwangerschap - in april ver wacht Mabel haar eerste kind - is bij het werk en reizen nog geen belemmering. „Het gaat goed", vertelde Mabel woens dag nog. Hans Jacobs Paul Rosenmöller en prinses Mabel, vanavond bij de IKON op Nederland 1 om 22.20 uur

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25