Edward Oversturing Voor Mekaar zaterdag 2~J november 2oo4 SPORT door Peter van der Hulst rijpwetering/woubrugge - Ze zijn twee exponenten van een nieu we schaatsgeneratie. Sanne van der Star uit Rijpwetering en de Wou- brugse Margot Boer deden begin deze maand in navolging van ande re talenten als Sven Kramer en Moniek Kleinsman op de NK Afstan den van zich spreken. Van der Star plaatste zich dankzij een vierde tijd op de 500 meter voor de eerste twee wereldbekers sprint. Boer had het geluk dat Annette Gerritsen en Marieke Wijsman niets voel den voor een reis naar Azië. De twee vriendinnen die al jarenlang met elkaar schaatsen maken daardoor volgend weekeinde hun de buut bij de mondiale sprintelite. Eerst is er een toernooi in Nagano (Japan), een week later volgt de wereldbeker in de Chinese stad Har bin. Van der Star en Boer komen zowel op de 500 meter als de 1000 meter in actie. Naam: Sanne van der Star. Leeftijd: 18 jaar. Woonplaats: Rijpwetering. Ploeg: Pannenkoekerij, een commerciële jeugdploeg in Zuid-Holland. Afstand: 500 meter. Studie: gezondheidsweten schappen aan de Vrije Universi teit van Amsterdam. NK afstanden „Je denkt van te voren niet na over deelname aan de wereld bekers. Ik werd vorig jaar op de NK afstanden achtste en toen ik hoorde dat dit keer Yvonne Leever niet mee zou doen, ga je toch rekenen. Andrea Nuyt was gestopt, dus was de topvijf, als ik nog een concurrente in zou halen, in zicht. Na de eerste 500 meter in Assen was ik vierde. Ik dacht 'als ik hard blijf rijden houd ik misschien die plek vast', maar ik wilde er ook weer niet teveel over nadenken an ders zou het mogelijk mis gaan. Frouke Oonk vroeg aan mij: „San, je gaat toch wel mee naar Azië?" Wat is daar dan? Ik was nog helemaal niet bezig met de world cups. Ik was daardoor op de 1000 meter niet helemaal ge focust en liet het daardoor op de eerste volle ronde liggen. Ik eindigde als vijftiende, maar dat hoeft er toch niet bij. Ach, waarom eigenlijk ook niet. Ik erken mijn nederlagen ook." Wereldbekers „Mijn trainer Luud Augustinus belde dat er bij Margot een gat in het dak zat. Zo blij was zij dat ze naar Azië mocht. Ik rekende er na het NK wel een beetje op. Ik eindigde bij de eerste vier, dus had ik het raar gevonden als ik 'nee' had gehoord. Ik vind het wel mooi dat Margot mee gaat. Het wordt vet cool. In de eerste wedstrijd start iedereen in één groep. Het is beter om 's middags te mogen rijden, in plaats van 's ochtends om ne gen uur in de B-groep. Ik hoop dat ik tegen een beetje goede tegenstandster uitkom. Iemand die sneller is, maar ook weer niet idioot hard rijdt. Ik weet niet wat ik ervan moet ver wachten. Het is in ieder geval leuk om op de rappe banen snelheid op te doen. Ik weet ook niet hoe de andere rijders op ons reageren. Misschien wil len Marianne Timmer en Frou ke Oonk helemaal niet met ons trainen." Jong Oranje „We kregen twee jaar terug een brief van Jong Oranje, maar ik deed mijn vwo-eindexamen. Ik wilde die opleiding afmaken en heb bedankt. Ik had geen zin om een jaar extra over mijn op leiding te doen. Bovendien zit ik best bij mijn ploeg. We krij gen van onze twee trainers ge noeg aandacht. In Jong Oranje moet je veel reizen en vaak naar Heerenveen. Ik zag daar tegen op. Ook al hebben ze in Jong Oranje meer faciliteiten, ik heb geen spijt van mijn beslissing. Ik ben op mijn achtste begon nen met schaatsen. Met de hele klas gingen we in een volle bus naar de Menkenhal in Leiden. Ik ben de enige die nog van die groep is overgebleven." Doelen „Als junior mogen wij geen NK sprint rijden, maar ik hoop dat we dispensatie krijgen. In janu ari ga ik naar de Universiade in Innsbruck. Daarnaast rijd ik de NK allround en de NK sprint voor junioren." Sanne over Margot „Ze is betrouwbaar. Ook al is ze concurrente, ze wil je voor een wedstr ijd altijd helpen. Op de sprint mag ze wel eens wat die per gaan zitten. Ik zeg dat altijd tegen haar, maar ze luistert nooit. Misschien helpt het als het in de krant staat. Ze rijdt wel lekker. Als we op het ijs zijn, schaats ik het liefste achter haar aan." Sanne van der Star (links): „Het is leuk om op de rappe banen snelheid op te doen." Margot Boer (rechts): „Ik slaap al drie weken niet". Foto: Hielco Kuipers Naam: Margot Boer. Leeftijd: 19 jaar. Woonplaats: Woubrugge. Ploeg: Pannenkoekerij, met als trainers Luud Augustinus en Rinse van Etten en fysiothera peut José Tuinder. Afstand: 500 en 1000 meter. Studie: commerciële sporteco nomie aan de Johan Cruijff Academie. NK afstanden „Mijn eerste 500 meter was re delijk. Ik eindigde als als acht ste. Na een beetje rekenen wist ik dat ik in de tweede rit tegen Renate Groenewold moest rij den. Gaaf. Zij is niet zo goed op die afstand. Be nam me voor om de rit te winnen en dat lukte. Ik schaatste een dik persoonlijk record: 40,95. Voor het eerst onder de 41 seconden. Ik hoor de dat Annette Gerritsen en Marieke Wijsman af zouden zeggen voor de world cups in Azië. Anderen zeiden tegen mij: „Nou mag jij". Ik was daardoor zenuwachtig voor de 1000 me ter. Ik moest wat laten zien, maar het ging helemaal mis." Wereldbekers „Ik slaap al drie weken niet. Een beetje overdreven, maar ik dacht echt dat ik het op de NK afstanden had verpest. Het is leuk om in Azië tussen de we reldtop te staan. Alleen zie ik het nog niet voor me dat tijdens die wedstrijden opeens mijn naam op de televisie verschijnt. Ik heb op intemetplaatjes de baan van Nagano gezien. Erg mooi. Harbin heb ik maar snel weggeklikt. Het was daar 30 tot 35 graden onder nul." Jong Oranje „Ik ben twee jaar geleden nog wel naar de bijeenkomst van Jong Oranje geweest. Trainer Peter Kolder maakte duidelijk dat hij een keer per week naar jou zou komen en dat ik een maal per week naar de centale training in Heerenveen moest. Maar bij de Pannenkoekerij trainen we al goed met elkaar. Je kent elkaar door en door en dat is toch anders dan dat je naar een groep moet waarvan je de helft van de mensen niet kent. Nu ik nog jong ben, wil ik wel een hbo-diploma hebben. Ik denk dat de afleiding van een studie ook goed is. Ik was drie jaar toen ik al op de schaats stond. Ik kreeg les van mijn nichtje Chantal. Op mijn vijfde ben ik gaan schorttracken en toen ik zeven was ben ik op de langebaan overgestapt. Als E- pupil reed ik op mijn negende mijn eerste wedstrijd." Doelen „Na de wereldbekers ga ik me richten op de NK allround voor junioren en daarop hoop ik me te plaatsen voor de WK. Dat moet kunnen, zeker als ik mijn sprint zo kan verbeteren dat ik op die afstand nog meer tijd kan pakken op de concurren ten. Daarnaast hoop ik op deel name aan de NK sprint en mis schien mag ik dan wel naar de wereldbeker in Salt Lake City. Ik ben eigenlijk een allroundster, maar nu voor even een sprint ster. Voor allrounden ben ik nog niet sterk genoeg. Ik moet meer kracht krijgen wil ik een rol gaan spelen. In de toekomst wil ik hetzelfde als Cindy Klas sen, zowel de sprint- als de all- roundtoernooien rijden. Maar dan wel met de nadruk op all rounden. Margo over Sanne „Sanne heeft niet zo heel veel vertrouwen in haar lange af standen, terwijl ze daar best wel goed in kan zijn. Vooral als ze weinig verwachtingen heeft, rijdt ze erg hard. Ze is vrolijk en positief. Ze komt altijd met een glimlach op je af en vraagt of het goed gaat. Sanne is een heel goede sprintster. Als ik haar weg zie rijden, denk ik 'dat zou ik ook wel willen'. Patrick Vieira dreigde daags voor de wedstrijd al, des noods vóór het eindsignaal van PSV - Arsenal de kleedkamer op te zoeken. Hij hield woord. Twaalf minuten voordat de PSV-spelers de polonaise dans ten, beende de Fransman op hoge poten weg. Niet het door Vieira verwachte verbale ge weld (oenvoudgeluiden) lag hieraan ten grondslag, maar fysiek geweld. Van hemzelf. Vieira had geprobeerd de Kore- aan Park te klieven. Dit mis lukte. Maar de poging werd door de scheidsrechter op waarde geschat. Een klein kwartier hiervoor was de Arse- nal-speler Lauren er net niet in geslaagd linksback Lee van PSV te vierendelen. De Lee van PSV is zelfs geen verre verwant van Bruce Lee, heb ik ooit ergens gelezen. Van Lauren geloof ik dit pas als ik de geautoriseerde stamboom van zijn familie on der ogen heb gehad. Lauren is een donkere voetballer, net als Vieira. Dat zij het veld voortij dig verlieten, was geen uiting van protest, nviar van een mankerende zelfbeheersing. Dit was symptomatisch voor de week die achter ons ligt. De laatste weken bereikte de brede maatschappelijke discus sie over de spreekkoren die ons het plezier in het voetbal drei gen te ontnemen zo'n hoogte, dat je haast vergeten zou dat het morele verval ooit binnen de lijnen begonnen is. Jan Pu bliek reageert (lang niet altijd binnen de wetten van fatsoen, dat is waar), maar het voetbal zelfdgeert. Dingsdag. Michael Dmgsdag van Vitesse trachtte zondag Gerald Sibon van PSV het licht uit de ogen te slaan. Je hebt ellebogen en éllebogen. De elleboog van Dingsdag was de moeder aller éllebogen. Het Veel walgelijker nog dan het wangedrag van de speler was het gedrag van zijn trainer. De ze gedroeg zich, laat ik mij mild uitdrukken, nogal over stuur. Dat het Arnhems publiek hier na verbaal de scheidsrechter begon te lynchen lag zeker niet aan hem, vond hij - als enige. Edward Sturing is de eerste dompteur die verwacht dat de leeuw de rust bewaart, terwijl hijzelf door het lint gaat. Dynamo Dresden haalde deze week de pers, doordat het zijn spelers in een vriescel 'op warmt' voor de wedstrijd. Drie minuten bij-110 graden prik kelt volgens clubarts Hegner het centrale zenuwstelsel, brengt een schokreactie teweeg en maakt gelukshormonen vrij. Zou Vitesse zonder dat wij het weten ook al over zo'n frigo be schikken en geprobeerd hebben wat er gebeurt na vier minu ten? Ik weet het niet hoor, maar ik houd na 240 tellen in extreme kou rekening met een totale verwoesting van alle ze nuwcellen en met h$I uitbreken van de wildste krampen. Dingsdag schat ik bij nader in zien in opeen minuut of zei>en in de Indesit. Alleen Sturing de commando onder de trainers, overtrof hem nog met een mi nuut. Zonder sjaal. Vitesse heeft maatregelen ge troffen tegen Sturing, maar maakt deze volgens de woord voerster niet bekend. Stom. Hij hoeft geen 73 wedstrijden schorsing en een boete van 5 miljoen dollar te krijgen zoals die Amerikaanse basketballer, maar geef de straf alsjeblieft een naam. Wie zich publieke lijk misdraagt, moet zichtbaar worden gestraft. Is voor de ge strafte ook verreweg het beste trouwens, des te eerder kan er zand over. Frank Snoeks Karin van der Zeeuw. |d: 42 jaar UVS. oet je allemaal bij UVS? ft omroepster en verder bestuurslid en voorzitter j technische commissie. Een technisch directeur n we niet bij UVS. De technische commissie be- le indelingen van alle elftallen. In overleg met de sche staf wordt de selectie samengesteld." el tijd kost je dat in de week? k geval de hele zondag. En verder de vrijdag en de dinsdagavond, dan ben ik ook de club. doe ik ook nog wel wat, dat is gemiddeld zo'n vier uur in de week." Omroepster zijn, wat houdt dat in? „Ik verzorg alle geluid rond de wedstrijd. Ik maak het programmaboekje, geef de opstellingen, meldt de doelpunten, de wissels en geef ook de belangrijkste uit slagen door. Ik verzorg verder het commentaar voor radio Holland Centraal." Wat doe je om je stem te bewaren - slikt u keelpastil- les, neemt u spraakles, drinkt u een likeurtje? „Nee hoor. Het is mijn vak, praten. Ik ben studiecoör dinator op de universiteit. Ik geef veel en vaak voor lichting aan studenten en aanstaande studenten. Ik ben gewend om veel te praten." Zijn er genoeg vrijwilligers actief voor UVS? „Heel veel mensen zijn er actief, maar het is nooit ge noeg. Te veel werk wordt te vaak door dezelfde groep mensen gedaan. We doen wel pogingen om meer mensen bij de club te betrekken. Bij nieuwe jeugdle den vragen we aan de ouders of ze ook wat voor de club willen doen. Mensen komen nooit vanzelf. Neem het opknappen van ons complex. Als je wacht tot men sen zich aanmelden om te helpen, kan het wel even duren. Maar als je vraagt: we willen tien kleedkamers verbouwen, helpen jullie mee, dan zijn ze meestal wel bereid." Voor Mekaar is een serie over vrijwilligers in de sport en hun drijfveren. Suggesties? Mail naar sportredactie.idhdc.nl of schrijf naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. De elleboog van Dingsdag was de moeder aller ellebogen was een aanslag. Aanslagen op het vrije woord worden in dit land (terecht) hoog opgenomen, aanslagen op het leven worden onder af keurend gemompel geaccep teerd: „Dat is voetbal. De morele verontivaardiging zou pas groot zijn geweest als hij geen rode kaart gekregen had. Maar gelukkig registreer de behalve één van de vijf ca mera's ook de reserve-scheids rechter de vunzigheid van de Vitesse-speler. Dingsdag kroop vervolgens niet onder de grond van schaamte, maar waagde het de integriteit van de 'vierde man' in twijfel te trekken. Deze diende zich naar het idee van Dingsdag alleen druk te maken over gebeurte nissen buiten de lijnen. Op zqn moment hoop je op zelfreinigend vermogen van club en trainer. Vergeefs.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21