'We zijn eigenlijk twee KUNST CULTUUR Jugendstil in het Van Gogh Boeiende collage over pijn van Rogie Brüggen: alsof Bach uit de hemel meeluistert Iter in de ine steentjes uralis ontdekt 0 soorten fonietta zoekt estmusici lefietconcert sgstgeest R5 r in lego. Foto: ANP erdam - In Villa Arena, de boulevard in Amsterdam, momenteel hard gewerkt [arry Potter in lego-steen- let meet vier bij vijf meter daarmee het grootste lego- et van Europa. Het 'kunst bij de Arena dient ter om- g van het uitbrengen van d 'De gevangene van Az- i'. Intussen zijn de voor- dingen voor een nieuwe film, de vijfde inmiddels, r in volle gang. Biologen van het Leid- iseum Naturalis ontdekte elopen dertig jaar 1300 re soorten landdieren in ost Azië. Het ging vooral secten, spinnen en slak en overzicht van het on- ek is pas op internet ver en. Volgens Naturalis het rapport wetenschap- waarde en dient het het chappelijk belang, vooral gebied van milieu- en ■bescherming. Het on- ;k staat op de website aturalis.nl. hoten - Kamerorkest ietta Voorschoten zoekt usici en koorzangers iet bevrijdingsconcert op volgend jaar. Het pro- na, waarop onder andere fde Symfonie van Beetho- aat, is volgens het kamer- 1 te groot om alleen uit te a. De repetities vinden in de winter en het voor in 2005, onder leiding van tit Hendrik Jan Brethou- (leer informatie en aan- in: tel. 071-5617113. MUest - Het Van Wasse- I llnsemble geeft een bene- icert voor een scholen- k op Bali. Het concert is !dag 10 december in het Kerkje te Oegstgeest. programma staan wer- Dvorak, Kalliwoda en waarbij de Russische i Minakov de solo's ver- [aarten bestellen kan op 5141141. ich uei pii iet zaterdag 27 NOVEMBER 2004 amsterdam/anp - Het Van Gogh Museum in Amsterdam houdt van 26 november tot en met 27 februari een tentoon stelling over het ontstaan van de Franse Art Nouveau, gezien door de kunsthandelaar en ver zamelaar Siegfried Bing (1838- 1905). Bing opende in 1895 een kunst handel in Parijs, die als naam L'Art Nouveau kreeg. L'Art Nouveau werd rond de eeuw wisseling de naam voor de kunst die we ook kennen als Ju gendstil. De expositie La Maison Bing herbergt ruim vierhonderd ob jecten en kunstwerken die de winkel ooit verhandelde of ex poseerde: glaswerk van Tiffany, schilderijen en beelden van on der anderen Toulouse-Lautrec, Rodin, Claudel en Vuillard, en meubels, keramiek en sieraden van Van de Velde, Colonna, De Feure en Gaillard. Het is voor het eerst dat zo'n uitgebreide expositie wordt gewijd aan de winkel, aldus het Van Gogh Museum. Bing begon als verzamelaar van Chinese en Japanse kunst. Vooral de Japanse kunst heeft invloed gehad op de ontwikke ling van L'Art Nouveau. Ook Vincent van Gogh werd erdoor geboeid. Gelijktijdig met de ex positie wordt daarom in het prentenkabinet van de tentoon stellingsvleugel van het Van Gogh een selectie Japanse houtsneden getoond die Van Gogh kocht bij Siegfried Bing. theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Echo/Painthings' door Rogie Company. Gezien: 26/11, LAKtheater Leiden. Aldaar nog te zien: 27/n „Happy Birthday to you!" Het lied is feestelijk bedoeld, maar wat kan een mens zich er treu rig bij voelen. ,,I hope you have a lucky day," wordt er nog aan toegevoegd in 'Echo/Pain things' van Rogie Company. Een vrouw met een feestmuts op weert kusjes af en probeert zich te concentreren: wat is er met me aan de hand, lijkt ze te denken met de handen aan haar hoofd. De dansers zitten in een maal stroom van pijn. Mannen gaan wreed met stokken te keer, vrouwen kronkelen over de grond. Er is liefde tussen een man en een vrouw, maar er is pijn als de man zijn liefde op een ander richt. Pijn duikt ver raderlijk op. Een bruid danst hartstochtelijk, maar ook ge kweld. Een andere danseres komt naïef bloemen brengen. Deze potsierlijke romantiek krijgt een ironische draai als die danseres later vastgebonden is, gekweld wordt met water en een honende wraak moet on dergaan als ze, worstelend met het touw, de bloemen op haar lichaam gebonden krijgt. De voorstelling is een overwel digende collage van lijnen, beelden en drama's, onder streept door suggestieve mu ziek. De sfeer is direct, realis tisch, maar ook pijnlijk absurd en eenzaam. Wit overheerst het decor van opgehangen kleding stukken en aardewerk. Het is van een verraderlijke frisheid. Witte kleding bedektkwetsbaar en vergankelijk vleéB En vlees bedekt botten. Fraai zijn de filmbeelden, angstaanjagende scènes in een leeg gebouw, een drijvend lijk, eenzame peinzen de danseressen in al hun naakt heid. Maar de meeste pijn wordt uitgedrukt in de dansbe wegingen en in de vertwijfelde omgang tussen de personages. Het is prachtige dans, span nend en aangrijpend. Pijn leidt niet alleen tot angst, verplette ring en dood, maar ook tot energie en intense beleving. Ro gie legt een enorme zeggings macht, emotionaliteit en span ning in de bewegingen. Na de rijksoverheid heeft ook de ge meente Rotterdam besloten de subsidie voor Rogie Compa ny stop te zetten. Dit zou hun laatste voorstelling kunnen zijn. Het is pijnlijk dat het stadsbe stuur een groep opheft waar het trots op zou moeten zijn. Wipneus en Pim met duizendste optreden in Groenoordhallen door Theo de With muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Orkest van de Achttiende Eeuw o.l.v. Frans Bruggen. Gehoord: 26/11, Stadsgehoorzaal, Leiden. Ruim twee eeuwen na de pre mière van 'Die sieben letzte Worte unseres Erlösers am Kreuze' van Joseph Haydn voerde Frans Brüggen met zijn Orkest van de Achttiende Eeuw dit werk opnieuw uit op dezelf de plek, in de kathedraal van Cadiz (Spanje). Een week later dirigeert hij dit opus in de Stadsgehoorzaal Leiden. Als fijnzinnig Haydn-interpreet is deze uitvoering bij hem in artis tieke handen, net als de 49ste Symfonie uit Haydns Sturm und Drang periode. De tijd dat Joseph zich liet inspireren door Carl Philipp Emanuel Bach. Het orkest van de 18de eeuw dat slechts een paar maal per jaar optreedt met daaraan vooraf gaand een dag of vijf studietijd heeft nimmer last van verve ling, broodnijd of rivaliteit. Al len dragen hun dirigent Frans Brüggen nu bijna 25 jaar op handen, die op zijn beurt iedere musicus voor de volle honderd procent aandacht en warmte geeft. Dat is dan ook de reden dat dit (project)orkest barst van inspiratie en expressie, hele maal gericht op de muziek die ze onder handen nemen, in dit geval Joseph Haydn. De 49ste is een sfeervolle op maat voor het tragische werk na de pauze, die Sieben Worte, met een bijzonder intiem, inge togen Adagio vol droefheid en overgave waarin overigens tweemaal bij een hoge inzet niet haarzuiver wordt ingeto- neerd; dat heb je soms met die darmsnaren. De hele symfonie is doortrokken van passie die geen uitvlucht vindt, totdat de Finale losbarst in een schitte rend dynamisch coloriet dat juist alle uithoeken in brand zet. Om de concentratie niet te la ten verslappen in Jezus' laatste zeven woorden aan het kruis, (zeven Sonata's die oorspron kelijk in de eredienst werden uitgevoerd tussen het gespro ken woord van de priester) heeft het orkest besloten om de eerste altviolist 'de woorden' voor elk deel in het Latijn te la ten zeggen, in combinatie met een destructief verbogen disso nant van het orkest, om met vernieuwde aandacht naar de volgende sonate te kunnen luis teren. Brüggen weet de spanning tot het bittere eind vast te houden in wonderbaarlijk reflectief, in dringend samenspel dat hij met kleine hoekige bewegingen 'ge stalte' geeft. De dramatisch donkere klankkleur komt van beide kanten door de verdeelde opstelling van celli en contra bassen. Blazers en strijkers zor gen voor een delicate meng- kleur, die soepel bewegend steeds nieuwe nuances op doet lichten. Woorden die de altist (met jammer genoeg een veel te vlakke, hoge stem) uitspreekt, bewegen mee op de adem van de muziek. Frasering en gene rale rusten laten zich lezen via het gehoor. Met het Terromoto (aardbe ving) scheurt in schrikwekken de helderheid 'das Vorhang im Tempel von oben ab bis unten', alsof Bach uit de hemel mee luistert. leiden - Wipneus en Pim. Bijna niemand weet meer dat zij oor spronkelijk twee gezworen vrienden zijn uit de boeken van Bruno van der Made. Bij Wip neus en Pim denkt iedereen te genwoordig aan die twee ge stoorde dj's die discohits uit ja ren zeventig combineren met bekende tv-tunes en spelletjes als 'Ren je Rot'. In de Leidse Groenoordhallen is zaterdag 4 december hun duizendste optre den. Het belooft een nog groter feest te worden dan hun show van nature al is. In hun dagelijkse kloffie zien Edwin van 't Schip en Mark Kneppers er niet uit als feest beesten. Wie ze aan de jus d'o- range ziet nippen met dochter Yara op schoot, zou niet zeggen dat ze enorme mensenmassa's kunnen laten meeblèren met de herkenningsmelodie van 'Ti Ta Tovenaar', 'Ome Willem' of een ander illuster televisieprogram ma uit het verre verleden. Toch deden ze dat op grote festivals als Parkpop en Lowlands. „Wij zijn eigenlijk twee anti-helden. De dj-wereld wordt steeds stoerder, maar wij gaan tegen die frend in. Als bij ons een plaat overslaat, is dat geen ramp, maar juist leuk." Mark Kneppers, nog altijd woonachtig in Leiden, en Ed win van 't Schip, die sinds kort deze regio heeft verruild voor het oosten des lands, begonnen hun carrière achter de draaita fel in clubs in Sassenheim en Lisse. Ze draaiden onafhanke lijk van elkaar en hadden hun eigen stijl. Mark: „Ik was veel met mixen bezig en draaide graag stevig en hard." Edwin: „Omdat ik minder goed in mixen was, hadden mijn num mers een kop en een staart. Je moet dan niet denken aan de liedjes die wij nu als Wipneus en Pim draaien. Het was toch wat meer progressieve mu ziek." Het duo Wipneus en Pim werd 'geboren' in 't Paard in Den Haag. Ze kregen in 1996 de vraag of ze om en om elke maand een disco-avond wilden verzorgen voor 125 gulden per keer. „Dat vonden we zo weinig geld dat we besloten het samen te doen. Niet voor het geld, maar voor de gezelligheid." Een lichtvaardig besluit met grote gevolgen, want een paar jaar la ter moesten ze hun baan in res pectievelijk het onderwijs en de jeugdhulpverlening opzeggen. Ze waren opeens full-time dj. In eerste instantie draaiden ze om de beurt een plaatje, maar Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Henk Jan Mulder, eige naar van Kunsthuis De Ma re in Leiden, in de zevende hemel? krijg. Het heet 'Wonderful To night'. Een achtergrondzange res van Clapton heeft daarin een solo waar je stil van wordt. Waanzinnig mooi. De dvd is alleen om dat nummer al de moeite van het kopen waard." Mooiste film? „'The Godfather Cyclus'. Deze drie films heb ik al meerdere keren gezien, steeds vind ik het weer heerlijk. De acteurs spe len ontzettend goed, vooral Al Pacino. De tijd waarin het zich afspeelt, de jaren zestig, spreekt erg tot de verbeelding. Het is echt een film die je ver maakt, omdat het zo spannend is. Dat is voor mij belangrijk." Kunstwerk? „In mijn vak heb ik het voor recht om dagelijks met kunst bezig te zijn. Het eerste werk dat ik kocht heet 'Twee Hon den' en is gemaakt door de Leidse kunstenaar Jacob Kan bier. Mijn passie voor kunst begon door dit doek, ik kijk er nog elke dag met plezier naar. Het is een groot, rauw doek. Óf je vindt het ontzettend mooi, óf heel erg lelijk. Ik vind het fantastisch. Het hangt nog steeds in mijn woonkamer en het doet nog altijd iets met me." tekst: Annelies Karman foto: Dick Hogewoning Mooiste boek? ,,'De Da Vinci Code' van Dan Brown. Het is een gaaf boek, omdat het spannend en intri gerend is. Ik vind de histori sche inslag leuk, daardoor is het namelijk ook leerzaam. Heel veel dingen die Brown schrijft, kunnen kloppen. Ik ben benieuwd naar de film. Ik kijk graag naar films, omdat dat minder tijd kost dan een boek. Voor lezen vind ik vaak de rust niet." Wipneus en Pim in Leiden en in hun dagelijkse kloffie: „Het is de rock 'n roll-benadering van dance-avon- den. YMCA draaien we niet thuis." Foto: Hielco Kuipers gaandeweg kregen ze allebei een eigen rol: Mark achter de draaitafel en Edwin op de voor grond als entertainer. „Ik was gewend voor de klas te staan", zegt hij daarover. „Dat verma ken heb ik in me." Drie jaar lang zorgden ze voor uitver kochte avonden in 't Paard en toen werden ze door de rest van Nederland ontdekt. Na hun op treden op Lowlands in 1999 werden ze een ware hype. „Het was voor die tijd volstrekt nieuw wat we deden. Er waren nog geen Disco Dance Classics Party's, zoals die tegenwoordig twee keer per jaar in de Groenoordhallen worden ge houden. De retro-rage begon net de kop op te steken." Eerst werden Wipneus en Pim nog weggezet onder het kopje camp, maar ze bleken geen be vlieging. Anders hadden ze nooit die duizendste show ge haald. „We hebben steeds een volgende stap gezet", verklaart Mark. „Daardoor is de show zich blijven ontwikkelen. We gingen 'Ren je Rot' en andere spelletjes spelen met het pu bliek. Daarna gingen we arties ten uitnodigen voor gastoptre dens." In dat opzicht is het op treden op Parkpop hen het meest bijgebleven. Tijdens dit legendarische optreden deelde Ome Willem het podium met de dj's. Hij wist een massa van 200.000 mensen aan te zetten tot het zingen over broodjes poep. „Ome Willem was op dat mo ment helemaal niet in the pic ture", herinnert Edwin van 't Schip zich. „Hij is nu weer he lemaal terug. Sinds kort is Ed win Rutten zelfs op pad met een Ome Willem Theatertour. Het is toch bijzonder dat wij dat hele proces op gang hebben ge holpen." In hun jubileumshow op 4 december werken Wip neus en Pim samen met Anita Meijer, George Baker, Boney M en Guus Meeuwis. „Niet elke artiest is er geschikt voor. Ze moeten tegen een knipoog kun nen. Wij nemen onszelf niet al te serieus en hen dus ook niet. Iemand als George Baker be grijpt dat precies. Hij wordt door ons echt niet van de wijs gebracht." Misschien gaat hij daarom nu aan kop in de race om de Wipneus Pim Award. Deze prijs wordt in de Groenoordhallen uitgereikt. Op de site www.wipneusenpim.nl kan nog worden gestemd. George Baker en Boney M zijn momenteel in een nek-aan-ne- krace verwikkeld. De volgende stap die Wipneus en Pim willen maken, is de sprong naar het theater. „Met een familieshow, want kinderen blijken ons helemaal te gek te vinden. Ze vinden die oude liedjes leuk, net als hun ouders. Maar misschien moeten we dan meer met een verhaallijn wer ken en audiovisuele middelen inzetten. Het is een idee dat we de komende tijd serieus willen uitwerken." Alle aandacht is nu nog gericht op de jubileumshow in Leiden, dat ze nog altijd als hun thuis basis beschouwen. „Het wordt een groot spektakel", voorspel len ze. De dj's verwachten 3000 a 3500 feestelijk uitgedoste be zoekers in jaren 70 stijl. „Het is de rock 'n roll-benadering van dance-avonden. Natuurlijk draaien we alleen originele nummers en vanaf vinyl." Nee, zeggen ze, het is niet de muziek die ze thuis opzetten. Ze hou den nauwgezet bij wat er van daag de dag verschijnt en Mark Kneppers draait in 't Paard nog eens per week hedendaagse muziek. „YMCA draai ik niet thuis." Wipneus en Pim Jubileums how, zaterdag 4 december, 20.00 uur, Groenoordhallen, Leiden. Mooiste cd? Eric Clapton. Foto EPA „Ik heb een hele brede interes se wat muziek betreft, van house tot klassiek. Voor ieder moment is een ander soort muziek passend. Het is daar om moeilijk om mijn favoriete cd te benoemen. Op de dvd 'Eric Clapton and Friends in concert' staat een prachtig nummer waar ik kippenvel van

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13