REGIO Bikini mag weer op Boulevard Griezelen en gruwen op het Spookverlaat Leidsch 3Êk Dagblad Fusie bibliotheek voor Oegstgeest heikel punt 'Er gingen geen alarmbelletjes rinkelen' R3 vtjds weiland jfjschermd rpsgezicht gstgeest Verhit debat in Katwijk over omstreden badkledingverbod Leiderdorps mooiste tuin ligt aan Zijldijk Exclusief wonen /IAAK j-IÜT IVJEEIW 1 "Leidsch Dagblad DIVERSE SH0WR00MKEUKEI TEGEN ELK AANNEMELIJK B0I U5 )D M a aal grres en Parriger Sn voorlezen rdorp - De Leiderdorpse ing van Amnesty Interna- I Haat vrijdag 10 december l^ernationale Dag van de ten van de Mens - verha- Dorlezen over vrouwen uit inden. Dit gebeurt in de j e trouwzaal in het ge- itehuis aan de Statendaal- lockeyster Sylvia Karres een verhaal uit de Filippij- ;n dominee Henny Parri- u ;n verhaal uit Colombia, djn er verhalen uit Egypte, in o en Kosovo. De inloop- ïkomst duurt van 12.00 tot st( oi elei ner ins (dorp - Een 15-jarige jon- >liti( it Leiderdorp heeft begin ge\vveek de kluis uit zijn ou de k huis ontvreemd. Dat de politie gisteren be- ijsbgemaakt. Samen met zijn or ige Leiderdorpse vriendin r ipte hij vervolgens de kluis sportpark De Bloemerd 'i et ijzeren kistje een paar wel t later open te breken. Het Da leid dat erin zat, werd in- n seld voor bankbiljetten en ardepapieren die in de jbli ^aten, werden wederom wel >pt in het park. Toen de s van de jongen dit r sdag ontdekten, hebben i middellijk de politie inge- die tot aanhouding is egaan. Het tweetal is don- gmiddag weer in vrijheid d. gen steelt kluis ouderlijk huis .ich 3i ale ballon rassenaar naar - Een 40-jarige Am- immer en een 60-jarige II. lit Zutendaal zijn gister- ig aangehouden voor een eding van de Luchtvaart- de Waalsdorperlaan in da snaar. De twee ballon- zhers voeren in hun Green- verjballon zonder toestem- •oven Den Haag en zet- ballon uiteindelijk op letbalterrein aan de Waarloosde ld in Alphen zaterdag 27 november 2004 door Saskia Buitelaar katwiik - Het omstreden verbod om in zwemkleding de Katwijkse Boulevard te betreden, is door de gemeenteraad afgeschaft. Maar niet zonder slag of stoot. Alle politieke fracties mengden zich in het debat, soms verhit, soms met een lach. Resultaat: het ruim een halve eeuw oude bikiniverbod is afgeschaft, maar 'de koppen in de krant' doen het imago van Katwijk geen goed, werd er gemopperd. Waarom bracht het college van burgemeester en wethouders deze hele kwestie eigenlijk ter sprake? De discussie was niet nodig geweest, betoogde frac tieleider Ten Hove van de Christenunie. Als de politie in de praktijk toch niet hoeft op te treden tegen onzedelijke Boule vard-betreders, had de regeling ook kunnen blijven bestaan in de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV). Maar het college vindt het bad- kledingverbod niet langer noodzakelijk. Het wordt in de praktijk niet overtreden en niet gecontroleerd door de politie. Burgemeester en wethouders hadden niet de indruk dat nog veel mensen aanstoot zouden nemen aan de badgast die even in zijn zwembroek een ijsje op de Boulevard gaat kopen. Fout ingeschat, gaf burgemees ter Wienen toe. „We hadden van tevoren niet de indruk dat dit zo'n probleem zou zijn." Voor Van Rooijen (Protestants Christelijk Katwijk) is dat het wel. Hij vindt dat tenminste de Boulevard begaanbaar gebied moet blijven voor mensen die niet met bloot wensen te wor den geconfronteerd. SGP'er Vroegindeweij deelt die mening en vindt dat het schrappen van het verbod een verkeerd signaal afgeeft. „De blootcultuur kan zo makkelijk verder oprukken naar de Boule vard en het centrum." Ten Hove benadrukte in een wijzigingsvoorstel dat het strand en het winkelcentrum gescheiden gebieden moeten blijven. Als Boulevardbewoner weet hij dat het wel degelijk ge beurt: mensen die in zwem broek naar de snackbar in de Voorstraat lopen of vrouwen die in badpak het Emmaplein bezoeken. De drie partijen staan alleen in hun kritiek, want alle andere fracties vinden dat de onnodige regel moet verdwijnen uit de APV. Het CDA gaat ervan uit dat iedereen zijn gezonde ver stand en fatsoen gebruikt. Nie mand wist dat het artikel be staat en toch zag je de afgelo pen jaren geen badkleding in het winkelcentrum, zei fractie voorzitter Van Duijn. De drie partijen geven zélf een verkeerd signaal af, vindt hij. „Nu lijkt het alsof Katwijk bang is dat hordes topless dames ons cen trum overspoelen." Op het mo ment dat dat gebeurt, is het CDA de eerste om de regeling terug te draaien, beloofde Van Duijn. Wienen voegde daar aan toe dat er ook zonder het badkle- dingverbod manieren zijn om in te grijpen als „door een ge brek aan kleding de openbare orde niet meer is te handha ven". Via een andere regel uit de APV kan de politie optreden tegen 'hinderlijk gedrag op of aan de openbare weg'. Boven dien is er nog het artikel in het Wetboek van Strafrecht om schennispleging aan te pakken. De CU en SGP trokken uitein delijk hun voorstel in. Oud-wethouder Jan van der Plas van de SGP, als toehoorder aanwezig bij de raadsvergade ring, wist te vertellen dat het bewuste verbod al voor de Tweede Wereldoorlog is inge voerd. „Toen bedekte overigens de badkleding al meer dan sommige gewone kleding in onze tijd." - 4 aan den rijn - De Die- icherming in Alphen itg^ich ontfermd over een at (die door haar eigenaar gel is verwaarloosd. Het dier poterk vermagerd. De hond waarschijnlijk geen eten, ijet zindelijk en het leek er hij zelden of nooit naar ging. De landelijke in- irdtbdienst voor de dierenbe- ïijnUng verdiept zich in de we|m tegen de eigenaar een le B verbaal op te kunnen iijk.|i. [tvopEEST - Het beschermde iet gezicht van Oegstgeest steurden uitgebreid, vindt mjneenteraad. Nu valt een gedeelte van de wijken de Tninapark en Geesten er pn maar een stuk weiland in de Wassenaarseweg niet. ordt namelijk in de gemeen- ërejlen. Leefbaar Oegstgeest m dg. dat Leiden daar huizen art jouwen. „En dan is het •uwf van Endegeest niet meer n", aldus raadslid Van vindt dat het stukje angfj het beschermde gebied gorden getrokken. •jjuder Meester deelde de Van Dijk en nam een ljement van haar over. Ze Rijksdienst voor de Mo- ran jitenzorg vragen of zij het dezje weiland in het be- opde dorpsgezicht kan la- ïemen. leiderdorp - De mooiste tuin van Leiderdorp is te vinden aan Zijldijk 32. De commissie 'Mooi Leiderdorp' overhan digde gisteravond de Bloem hofbokaal aan de eigenaars, de familie Bosman. Deze hoofdprijs, een wisselbeker, is geadopteerd door volkstuin vereniging De Bloemhof en tevens vernoemd naar die club. Mooi Leiderdorp reikte gister avond in de Muzenhof prijzen uit aan eigenaars van tuinen in zeven categorieën. De fami lie Bosman won naast de hoofdprijs ook de prijs voor de mooiste grote tuin. In de categorie kleine tuinen kreeg de familie Dool van de Groenendijkstraat de eerste prijs. De familie Lestra van de Windmolen heeft volgens de commissie de mooiste hoek- tuin. De mooiste bijzondere tuin is te vinden aan de Dijk- wacht, bij de familie Van der Hoeven. De familie Adriani van de Van der Valk Bouman- weg won de categorie water- tuinen en de familie Stegeman van het Jachtslotpad ging met de prijs voor de mooiste eco logische tuin naar huis. De mooiste groene straat van het dorp is volgens de com missie te vinden aan de Wil- helminastraat, om precies te zijn bij de nummers 7 tot en met 15. Eervolle vermeldingen waren er voor de tuinen rond zorgcentrum Dillenburg en het gemeentelijk rosarium aan de Van der Valk Boumanweg, dat dit jaar voor het eerst werd onderhouden door personeel van de sociale werkvoorzie ning DZB. De commissie 'Mooi Leider dorp' bestaat uit zestien vrij willigers en keurde dit jaar voor de tweede keer alle Lei derdorpse tuinen die vanaf de straat zichtbaar zijn, of die van tevoren werden aange meld. Daarmee blaast de commissie een oude Leider dorpse traditie nieuw leven in. Aanvankelijk was het werk ge lieerd aan het Milieuplatform. Hoewel dat platform dit jaar werd opgeheven, blijven de tuinkeurders hun werk doen. oegstgeest - Over een fusie van de plaatselijke openbare biblio theek met zes andere leeszalen in de regio kan de gemeente raad van Oegstgeest niet beslis sen. Het plan dat de besturen van de bibliotheken hebben opgesteld, is in de ogen van op positiepartij WD en van Pro gressief Oegstgeest te vaag. CDA en LO zijn wél te spreken over het plan. Waar de WD vragen heeft over financiële risico's van een fusie en over de grip die de gemeen teraad nog heeft op de hoogte van de subsidie, vindt het CDA dat de politiek zich er helemaal niet mee moet bemoeien. „Het zijn zelfstandige stichtingen die voor hun eigen beleid verant woordelijk zijn", aldus raadslid Smallenbroek. „De enige voor waarde is, dat we waar krijgen voor ons subsidiegeld." LO is het daarmee eens. De zes gemeenten waarmee de bibliotheek moet gaan fuseren zijn al akkoord met de plannen. Maar WD'er Huizing trekt zich daar niets van aan. „Het plan gaat niet het niveau van een scriptie te boven. Ik kan ner gens de voordelen van de fusie terugvinden. Bij een fusie zijn altijd frictiekosten. Wat levert het samengaan op?" Volgens wethouder Eegdeman is de winst dat de bibliotheek van een kernbibliotheek veran dert in een servicebieb. Maar de WD mist de financiële onder bouwing en geeft daarom niet zijn goedkeuring aan het plan. Ook PrO geeft zijn fiat nog niet. De partij mist ook de risicopa ragraaf in het plan. Wethouder Eegdeman waar schuwde de tegenstemmers. „Een nee-stem is uiterst nega tief voor onze bibliotheek. Die gaat dan veel subsidies mislo pen. Bovendien hebben de be sturen tot fusie besloten, niet wij." In de raadsvergadering van de cember hopen de partijen er wel uit te komen. (advertentie) Vreemd uitgedoste vertellers nemen de aanwezigen mee naar oude griezelige legendes die de rondte doen in het Land van Wijk en Wouden. Foto: Mark Lamers 'We willen jullie een onvergetelijke slapeloze nacht bezorgen' door Fred van Rooij RiJNwouDE - Spookverlaat, Ge- meneweg, Galgweg. Naargeesti ge straatnamen in het Land van Wijk en Wouden. Zeker geen plek om deze vrijdagavond te zijn. Het is aardedonker en de regen geselt de aarde. Het veen- weidegebied is stil en ook op de boerderijen heerst rust. Zo ook op de boerderij van het ge meenteraadslid van Rijnwoude, Jan Kerkvliet, aan het Spookver laat. De familie eet in de keuken het avondmaal. Alles lijkt normaal. Maar wie beter kijkt weet dat er iets gaande is. Soms schiet er iets door de lucht voorbij. Een dwaallicht? Op het erf zijn er op diverse plaatsen vuren zicht baar en bij de ingang staat een galg. Het verbrandde hout streelt de neus. Groepjes men sen laten hun adem in witte wolkjes in de lucht achter. Spookt het in het Spookverlaat? „We willen jullie een onvergete lijke slapeloze nacht bezorgen", vertelt heer Dnalor, hoofdspook van de avond. Achter bij een schuur op het erf staat een grafsteen. Hier ligt de grootmoeder van Kerkvliet, So- fie. Hoe het stoffelijk overschot van de vrouw hier terechtkwam is een lang verhaal. In de schuur luisteren zo'n vijftien mensen naar de (verzonnen) le gende van de grootmoeder. Rooie Sofie werd uiteindelijk hier opnieuw begraven. „Om dat er rare dingen gebeurde op het kerkhof in Hazerswoude." Langzaam vertelt de heks het verhaal. Niet vrolijk, eerder eng. De vrouw kon niet meer op het kerkhof blijven. „Daarom liet het gemeentebestuur het graf ruimen." Kerkvliet begroef haar toen naast de schuur. Vijf vertellers nemen de aanwe zigen mee naar oude griezelige legendes die de rondte doen in het Land van Wijk en Wouden, zoals de legende van het Zwarte Wijvenpad en de verdwenen kippen en de legende van het Spookverlaat. De boerderij van Kerkvliet doet dienst als decor. De nacht maakt het naargeestig en spookachtig. Elk seizoen organiseert de Ver eniging Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer Wijk en Wouden.een activiteit voor de leden en voor andere belang stellenden. „De laatste keer was het een vogeltocht", vertelt Dnalor alias Roland van de Post bestuurslid van de vereniging. „Het werd tijd voor iets lu dieks." Een spookavond dus. Zo'n zeventig mensen laten de ze avond zich vrijwillig de schrik op het lijf jagen. „De mensen in het gebied be trekken", wil Van de Post eigen lijk. Met deze bijeenkomsten lukt het om de mensen anders naar het gebied te laten kijken. Hoewel er op een donkere nacht weinig te zien is. Veel le den zijn boer maar ook 'gewo ne' burgers mogen lid worden. Als het veenweidegebied ze maar aan het hart ligt. De boe ren doen veel aan natuurbeheer in dit gebied dat zo'n 7000 hec tare groot is en omsloten is door de steden Leiden, Den Haag, Leidschendam, Zoeter - meer en Alphen. RAADSENOUETE LEIDERDORP (advertentie) de spetterende opening van het Btersportseizoen in Saalbach Hinterglemm! Kijk snel op 7wJeidsthdagblad.nl/opening voor deze lieke lezersaanbieding i maak tevens kans op een weekend voor ersonen naar Saalbach Hinterglemm! vervolg van voorpagina leiderdorp - Opgewekt en zelfverzekerd huppelde Victor Molkenboer de trap in de raadzaal af om zich aan het verhoor van de Leiderdorpse enquêtecommissie te onder werpen. De PvdA-wethouder liet weten zich terdege te hebben voorbereid, maar toen anderhalf uur later de hele Touw- baan-affaire weer aan hem voorbij was ge trokken, maakten de emoties zich kortston dig van hem meester. Hij had nooit kunnen reageren op aantijgingen die de opgestapte wethouder Roest onder meer in deze krant aan zijn adres uitte. Dat had aan hem ge knaagd. „Niet alleen het beeld van de ge meente, maar ook mensen zijn bescha digd", snikte hij. Tot dat moment had Molkenboer zich moeiteloos staande gehouden onder het vragenvuur van de commissieleden. De wethouder schaamde zich niet om ze naar hartelust te corrigeren en ongevraagd ad viezen te geven, waardoor hij zich als een vis in het water van het Touwbaan-debacle leek te voelen. Het budget voor de verbouwing van een pand tot een school voor moeilijk opvoed bare kinderen was met een miljoen euro overschreden, zo bleek begin dit jaar. Door een raadsenquête moest de onderste steen boven, maar de commissie maakte het gis teren de PvdA-bestuurder niet echt lastig. De vraag waarom alleen CDA-wethouder Roest sneuvelde en de andere twee wet houders van het 'collegiale bestuur' aan bleven, werd niet gesteld. Molkenboer vond zelf ook dat de verhoren wel erg wa ren toegespitst op de 'overtreding van de spelregels' en niet op de politieke gevolgen. Deze verhulde kritiek op de enquêtecom missie werd later op de middag openlijker geuit door ambtenaar Heijsteeg, hoofd van de afdeling financiën van de gemeente. „Door steeds te komen met de vraagstel ling: 'waarom niet dit gedaan?' of 'waarom niet dat gedaan?' wekt de commissie de suggestie dat het hier allemaal niet klopt in de ambtelijke organisatie. Daarmee wordt een negatief beeld geschetst", zei Heijsteeg. Deze uitspraak is uitgerekend afkomstig van de topambtenaar die, toen hij ongeveer een jaar geleden te horen kreeg dat het Touwbaan-project enkele tonnen duurder uitpakte, nog in de veronderstelling leefde dat Leiderdorp daarvan maar 12 procent toekwam. En dat was niet zo. „Er gingen geen alarmbelletjes bij me rinkelen", herin nerde Heijsteeg zich. Molkenboer gaf enkele verzachtende om standigheden waarom de Leiderdorpse ambtenarij de afgelopen dagen niet be paald als een geolied machientje in de ver horen naar voren was gekomen; er was een cultuuromslag en een reorganisatie ge weest. Al eerder werd duidelijk dat het ziek teverzuim bij de afdeling onderwijs hoog was en de afdeling financiën met achter standen kampte. Daar moet nog het solisti sche optreden van wethouder Roest wor den opgeteld die het schoolproject als een persoonlijke missie beschouwde. Dat wa ren de voornaamste oorzaken waardoor ambtenaren zoals Heijsteeg en bestuurders als Molkenboer pas van de overschrijding hoorden toen het al te laat was. Toch wijzen niet élle beschuldigende vin gers richting Roest, die aanstaande maan dag als klapstuk van de enquête wordt ge hoord. De voormalige Leidse wethouder Pechtold, nu burgemeester van Wagenin- gen, trok gisteren een heel klein boete kleedje aan. Hij had zich in 2002 en 2003 tijdens de gesprekken met verschillende collega's uit de regio over de verbouwing van de Touwbaan geërgerd aan het tempo. „Ik heb nog nooit zo veel, en zo vaak en met zo'n zware delegatie - die ook nog ambtelijk werd ondersteund - zó detaillis tisch vergaderd. En dat over één schooltje, dat kon daadkrachtiger", aldus Pechtold die indertijd regelmatig Roest onder druk zette om een beetje op te schieten. .Ach teraf gezien zijn door de haast wellicht ver plichtingen aangegaan waarvoor moest worden gewaarschuwd", aldus Pechtold. 5000 m' showroom, gratis parkeren Van Waay interieurs. Verbreepark 27. Benthuizen (A12 afrit B) Telefoon (079) 331 12 00 Bezoek ook eens: www.vanweayinterieurs.com Kwaliteit met persoonlijk design Koningin Juliana loon 46 2251 EA Voorscholen Tel. 071 -561 59 27 www houtwefheukeiiludio nl Vnjdog kccpocnd 1900-21.00 ia

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11