LEIDEN REGIO Meer huiselijk geweld gemel< 'We menen de wijsheid in pacht te hebben' Visclub De Brug: een klein ambtenaren en mannenbolwerk Cultureel Centrum de verhuist naar Muziekhi FloraHolland blijft bouwöd ondanks 'moeizaam' 2005&C Kom naar Leidsch Dagblad K leiden - De eerste 10 maanden van 2004 is het aantal bij de po litie geregistreerde gevallen van geweld binnen relaties gestegen ten opzichte van de periode 2000-2003. Dat komt volgens de politie omdat door een meer ge richte aanpak van huiselijk ge weld het aantal aangiftes toe neemt en de registratie is verbe terd. Ook is er voor het slachtof fer bescherming en slachtoffer hulp en wordt hard tegen de ver moedelijke daders opgetreden. Ondanks de toename van hui selijk geweld is het totaal aantal geweldsincidenten in Hollands Midden met 25 procent afgeno men: van 8000 in 2000 naar 6000 in de eerste 10 maanden van dit jaar, een afname van 25 procent. Het aantal aanhoudin gen daarentegen is toegenomen van 1400 (in 2000) naar 1800 in 2004. Donderdag werd het regionaal advies- en steunpunt huiselijk geweld geopend in Leiden. Ver schillende organisaties en in stellingen werken daarin samen bij het bestrijden van huiselijk geweld. Het steunpunt is be reikbaar onder telefoonni 'n mer 0900-1102030 (lokaal üj rief) en bedoeld voor alle in ners van de regio Zuid-Holl ik Noord. „Het advies- en ste punt huiselijk geweld is oj richt om kennis te bundelei o ervoor te zorgen dat de mer die bellen naar de juiste ins tie worden doorverwezen' dus wethouder Hans Buijfr» Volgens hem zijn de politiiit fers de enige harde gege\ w< over huiselijk geweld in de tl gio Zuid-Holland Noord. „N de dat is het topje van de ijst [e: Als je de landelijke cijfers 01 rig kent naar cijfers voor de r >p Zuid-Holland Noord kom j< sj 238.500 gevallen van mei et die ooit met huiselijk gewei maken hebben gehad. D; een enorm aantal en daar nfse iets aan gedaan worden." Donderdag ging de publital campagne 'huiselijk gewei niet normaal' van start, campagne bestaat onder r sd uit posters en folders, die i mi hele regio zijn verspreid. Oi d. huiselijk geweld valt mishai eg' ling, verwaarlozing en seksgn misbruik van familieleden. 1; P< leiden - Cultureel Centrum de X verplaatst zijn activiteiten vol gend jaar naar het Muziekhuis aan de Middelstegracht in Lei den. Daarmee komt een eind aan een langdurig conflict met de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO), hoofdhuurder van het Volkshuis aan de Apothekers- dijk waar het cultureel centrum momenteel nog is gehuisvest. Aanleiding voor het conflict vormde een drastische huur verhoging die de LWO doorbe rekende aan de X na de duur uitgevallen verbouwing van het Volkshuis. De X weigerde deze te betalen, waarna de LWO het vertrek van het podium eiste. De ruzie mondde begin dit jaar uit in een rechtszaak, waarin de rechter oordeelde dat de X tot afgelopen september de tijd moest krijgen om het vertrek voor te bereiden. Hoewel die termijn is verstre ken, zit de X nog steeds in het Volkshuis. Volgens X-voorzitter Sinan Cengiz is de vrede jh d kend sinds duidelijk is dabna cultureel centrum van ziifers naar het Muziekhuis te verjbaJ ken. Het podiurri heeft zich in het verleden tegen vejbc Maar na langdurige onder^etl delingen met de gemeentel wacht Cengiz nu dat de vet zing in maart kan plaatsvin^ Voor die tijd moet er nog* een en ander verbouwd wojJ aan de ruimte die de X is to zegd, zegt de voorzitter. a noodverlichting, isolatie, Lch toiletblok en een nooduitg&icl Het is de bedoeling dat die voor haar optredens gel] is maakt van het concertpoiferk Q-bus in het Muziekhuis, wa; Op zaterdag 18 deceijetj houdt de X een afscheidsj hij in het Volkshuis. Met optrq gij van bands en dj's wordtedii streep gezet onder het bijnhin jarige verblijf van het in wejm t muziek gespecialiseerde gVe um aan de Apothekersdijk.ji. ff Rijnsburgse veiling breidt uit rijnsburg - Hoewel FloraHol land een moeizaam 2005 ver wacht - de omzet stagneert - blijft de veiling in Rijnsburg uit breiden. Donderdagmiddag werd het hoogste punt bereikt van de nieuwbouw. Flora krijgt er een hal van ruim 10.000 vier kante meter bij. Dat gebeurt in het kader van het Logistiek Plan Rijnsburg. Door het verbeteren van de logistiek komen de 's morgens vroeg in de mijnzaal gekochte bloemen veel sneller terecht bij de koper. Op het dak van de nieuwe hal komt een parkeerruimte. Het plan biedt op termijn mo gelijkheden tot verdere auto matisering en mechanisering van de veilingwerkzaamheden. Daarbij valt te denken aan au tomatisch geleide voertuigen voor het transport naar de ver delers en robots voor het over zetten van emmers en dozen met bloemen op andere lingwagens. Met de uitvof«S' van de eerste fase van het jezii tieke plan is een investerfvor bedrag van bijna vijftig mfaee euro gemoeid. ;ged De uitbreiding van de min waarvan nu het hoogste pu de bouw is bereikt, is in V instantie noodzakelijk onft na doende ruimte te creëreflen. dens de verbouwing van dg. d; staande hallen. In maart jouv de bouw van deze nieuw) var zijn afgerond. p". In het bestaande gebouw $j 1 een verdiepingsvloer aangiÜ he en van een gedeelte vanpord hal wordt het dak opgehude en vernieuwd. Deze vePn wing begint zo snel mogelJemi de afronding van de nP Rij bouw. De distributie van Pen: men en planten zal na dezje v bouwing plaatsvinden opde verdiepingsvloer. hem Connexxion raadpleegt consumentenorganisaties niet door Paul de Tombe leiden - Het hele wagenpark wordt vervangen. Alle 220 nieu we bussen zijn voorzien van air co en lage instap en de interli- ners krijgen zitplaatsen met ex tra beenruimte. Bij honderd hal tes worden stopknoppen aange bracht en buiten Leiden worden op nog tien andere knooppun ten systemen voor actuele reis informatie ingevoerd. Zodra het kan komt ook de ov-chipkaart in de bus, die 'vanzelfsprekend' vol doet aan de hoogste milieunor men. Vervoersbedrijf Connex xion gooit er veel geld tegenaan om het door bezuinigingen ver loren terrein in de regio terug te winnen. „Groei is essentieel voor ons, daarom investeren we in de reiziger en de kwaliteit." Met bijna een kwart meer bus sen dan in de afgelopen jaren rijdt Connexxion de nieuwe dienstregeling, die per 12 de cember van kracht wordt in de Duin-en Bollenstreek, de Rijn streek en Midden Holland. „Als je die namen uitspreekt, is het al een hele hap", zegt regiodi recteur Kees van Oijen glimla chend in zijn kantoor in Bos koop. „Het is een enorm gebied en de grootste concessie van Connexxion in Nederland. Er was het bedrijf dan ook veel aan gelegen die concessie te behouden, al was het maar vanwege de gevolgen die het anders zou hebben voor het personeel. Volgens de wet per sonenvervoer van 2000 had een andere 'winnaar' onze mensen over moeten nemen. En dan hebben we het wel over zo'n honderd man van kantoor en management en 600 chauf feurs, die zich in een ander pak hadden moeten hijsen. Connexxion was bereid financi eel uit te pakken om die ver kleedpartij in elk geval in de ko mende zes jaar te voorkomen. En dat terwijl de rijksbijdrage met 8 miljoen euro werd terug geschroefd, zodat de financie ring er op voorhand al niet ge makkelijker op werd. „We moesten heel diep gaan in de concurrentiestrijd met Arriva", beaamt Van Oijen „en we heb ben heel goed moeten kijken waar we efficiënter moeten werken en meer moeten inves teren om meer reizigers te krij gen. Maar we hebben het ge daan omdat 'groei' essentieel is voor ons." Aan de andere kant is ook de filosofie van de provincie ten aanzien van het busvervoer veranderd", verklaart Van Oij en. „We hebben veel meer de vrijheid gekregen om zelf te be palen waar we wel of niet blij ven rijden. Daarmee gaan we de maatregelen die we nemen nu vooral financieren. We zet ten meer bussen in op 'dikke', oftewel drukke lijnen, we kop pelen lijnen aan elkaar en we hebben lijnen met een lage Vervoersarchitect Kees Vos (I) en regiodirecteur Van Oijen van Connexxion: „We investeren alles in de dienstregeling en de reiziger." Foto: Henk Bouwman kostendekkingsgraad ge schrapt." Bovendien introduceert het vervoersbedrijf al heel snel na de 'gunning' (de toewijzing van de opdracht, per 1 september) de nieuwe dienstregeling, die hoorde bij de winnende offerte. „Dat hoeft niet, maar mag wel en is nodig omdat we de hogere reizigersopbrengsten die we verwachten, nodig hebben om de investeringen terug te ver dienen. We hebben drie maan den om dit in gang te zetten", aldus Van Oijen. „Adviezen van consumentenorganisaties kun nen we eventueel pas overne men in maart." Reizigersorganisatie ROVH, waarin Rover, regionale oude renbonden en gehandicapten organisaties samenwerken, was bijzonder ontstemd over de ge volgde procedure. Het ontbre ken van de mogelijkheid tot in spraak leidde al tot formele be zwaren van de gemeente Oegst- geest en tot vragen van staten leden aan Gedeputeerde Sta ten. Maar zolang Connexxion geen halt wordt toegeroepen door GS, gaat het vervoersbe drijf in de hoogste versnelling door met het voorbereiden van de nieuwe dienstregeling. ,,We kunnen alle beslissingen die we hebben genomen, prima motiveren tegenover consu mentenorganisaties", bena- 'Communiceren met de Ook in de nieuwe dienstrege ling zullen in de spits om de vijf minuten bussen van Con nexxion richting Den Haag vertrekken vanaf het Transfe rium bij de A44. Tot eind de cember hoeven passagiers daarvoor niet te betalen. Daarna komt een einde aan het experiment van de provin cie, omdat het inzetten van gratis bussen niet heeft geleid tot een vermindering van de files. Connexxion houdt de lijn toch in stand, „omdat er wel sprake was van een ver drievoudiging van het aantal passagiers. Die willen we drukt Van Oijen, die vanaf dat moment wordt bijgestaan door zijn 'vervoersarchitect' Kees Vos. „En we menen ook dat we de wijsheid op dit gebied in pacht hebben, al zijn we niet doof voor kritiek. Op punten is een dienstregeling altijd voor brugwachter' graag vasthouden", aldus re giodirecteur Van Oijen. Connexxion wil ook zo snel mogelijk de chipkaart voor het openbaar vervoer introduce ren, waarmee begin volgend jaar een proef wordt gedaan op de Zuid-Hollandse eilan den. „Daarmee ga je niet meer per strip, maar per kilometer betalen. Dat is veel eerlijker", volgens Van Oijen. Ook wordt een systeem geïntroduceerd waarmee buschauffeurs kun nen communiceren met brug wachters op de route. In Lei den richt de proef zich op de Lammebrug. verbetering vatbaar." Zware kritiek klinkt tot nu toe vooral door uit Oegstgeest, dat in de nieuwe regeling hier en daar buiten de lijnen staat. Waar de bereikbaarheid er overal in de regio op vooruit gaat, zorgt vooral het opheffen van lijn 30 voor de nodige op winding. Voornamelijk omdat die langs belangrijke punten als Endegeest en het Diaconessen- huis voert. „Soms moet je twee passagiers laten staan om er twintig op te kunnen halen", stellen Van Oijen en Vos vast. Ze laten er meteen een sussen de verklaring op volgen. „Bij el ke halte waar nu een bus komt, stopt er straks ook een. Het eni ge verschil is dat je straks soms moet overstappen waar het nu een rechtstreekse verbinding betreft en andersom." Specifiek voor lijn 30 merken ze op dat andere lijnen die route overnemen en 'een sociaal om metje' zullen maken om langs ziekenhuis en inrichting te rij den. Voor het overige vinden ze dat een geschrapte lijn de aan dacht niet mag afleiden van al die zaken die wel verbeterd worden. In de dienstregeling: „Bijna overal grotere bereik baarheid, meer snelbussen en meer bussen in de avonduren en in het weekeinde", en in de kwaliteit. „Want we willen de reiziger niet pesten, maar juist de bus in krijgen." Met tal van investeringen trekt het bedrijf ten strijde tegen het chronisch slechte imago van het openbaar vervoer: 'Het gaat weg van een plek waar je niet bent, rijdt naar een plaats waar je niet moet zijn, op een tijd die je niet uitkomt', heet het bij tal van automobilisten. Van Oijen en Vos willen proberen ook hen vaker de bus in te trekken: „We zoeken een medewerker die zich met de wegbeheerder full time gaat bezighouden met de infrastructuur voor het open baar vervoer, om zoveel moge lijk busbanen neer te leggen. Als je elke dag met je auto in de file staat en je ziet een nieuwe, comfortabele bus voorbij zoeven, dan wil je op een gege ven moment vanzelf wel over stappen. Of niet soms?" Voorzitter Michel Mulder (I), secretaris Koos Laterveer (m) en pen ningmeester Arie Hofman van HSV De Brug. „Er vissen meer clubs in dezelfde vijver." Foto: Hielco Kuipers feest, ontstond uit de gelijkna mige personeelsvereniging van de voormalige dienst gemeen tewerken, op de stadstimmer- werf aan het Galgewater. Er bleek destijds wel degelijk behoefte te bestaan aan een vereniging, die in de volks mond volkomen overbodig heette omdat ambtenaren 'toch wel de hele dag konden vissen'. De veertig man die lid werden, betaalden wekelijks („als op vrijdag de salarissen werden uitbetaald") in elk ge val trouw hun dubbeltje contri butie. Ze kregen er in de wate ren van de stad jaarlijks vier onderlinge wedstrijden voor te rug. Tegen een jaartarief van 35 eu ro worden er nu door de hele regio heen negen georgani seerd. Een reeks die wordt in geleid met een ledenvergade ring - met spelletjes na - en af gesloten met een feestelijke prijsuitreiking in de kantine van de Dienst Milieu en Be heer, tweemaal per jaar de thuishaven van HSV De Brug. Zo is alles bij de club gegroeid, behalve het aantal leden. Er zijn er nog slechts negentien op al die honderden ambtena ren die in Leiden rondlopen, en twee ervan werken niet eens bij de gemeente. Particulier timmerman Michel Mulder (42) en zijn vijftienjarig zoon vervullen echter wel belangrij ke rollen in de recreatieclub. Junior zorgt voor de broodno dige verjonging en pa is voor zitter van het ambtenarenbe- stand, dat al aardig aan het ver grijzen is. De leukste anekdotes gaan dan ook over twee zeven tigers, van wie de één (Dick van Ginkel) de visjes van de haak moet halen voor zijn maat (Jan Horstman), „die zulke grote handen heeft, dat het donker wordt als hij naar je zwaait." De komst van de Mulders heeft de club definitief opengebro ken voor burgers, maar om nou te zeggen dat het storm loopt „Ouderen vallen af, jon geren hebben er geen animo voor", voeren secretaris Koos Laterveer, smid en bankwerker bij de gemeente, en de gepen sioneerde teamleider Hofman aan. En om dat excuus nog wat meer inhoud te geven, wijzen ze er op dat ze ook geen club blad en geen eigen kantine hebben. Die minpunten vallen echter volkomen in het niet bij wat ze zelf als heel normaal beschou wen: de dag en vooral het tijd stip waarop ze hun wedstrijden houden. „Op zaterdag, dan verzamelen we om half zeven. En volgend jaar wordt dat nog een uurtje eerder, omdat de beste stekkies anders al weg zijn want er vissen meer clubs in dezelfde vijver." Met zulke tijden haal je tegen woordig natuurlijk maar heel weinig leden binnen. Paul de Tombe Ooit hengelden ook een paar dames mee naar de prijzen. In de jaren tachtig van de vorige eeuw hadden zich twee vrou welijke ambtenaren aangemeld bij de Leidse visclub De Brug. Ze hielden het drie jaar vol. Dat ze daarna afhaakten had niets te maken met hun kwaliteiten, maar alles met de voorzienin gen bij onderlinge wedstrijden. „Als we aan de waterkant ston den ging het nog wel: dan bel den ze aan bij het dichtstbij zijnde huis als ze naar het toilet moesten," herinnert penning meester Arie Holman zich. „Maar als we uit een bootje vis ten, was er een probleem. Mannelijke leden hadden niet altijd zin om naar de wal te roeien. Zeker niet als ze lekker zaten te vangen." Vermoedelijk omdat ze ge dwongen sanitaire onzorgvul digheid wilden voorkomen, vielen de eerste twee dames uit de boot bij HSV De Brug. Dat werd nadien weer wat het altijd was sinds de oprichting in 1954: een mannen- en ambte- naienbolwerk. De hengelsport club, die gisteravond het vijf tigjarig bestaan vierde met een Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. (advertentie) LEIDSCH DAGBLAD RIJMSER mm Vroom Dreesmann Leiden De rijmredacteuren van het maken gratis uw gedicht. Zaterdag 4 december van 11.00 - 17.00 i Per bezoeker één rijm-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10