Top Yukos vlucht weg uit Rusland ECONOMIE KPN moet gidsgegevens delen met concurrt 'Olieprijs hele winter hoog' Oliebonzen bang voor arrestatie De Vlieger optimistisch over overname DutchBii 'FNV bedriegt werknem met belofte prepensioer Wand in HSL-tunnel afgewerkt phi 1 ips-spektakei op Fifth Avenue Bankverzekeraars slanken snel afJ Werknemers bij Europees Octrooibureau in staking 'Minder speeltjes in zakken chips' den haag - Flippo's en 'Rocket Power Stunt Wheels' mogen niet grenzeloos gebruikt wor den om chips aan de man te brengen. Minister Hoogervorst van volksgezondheid bepleit beperking van deze marketing- methode in de strijd tegen overgewicht onder kinderen. Omdat de branche zelf in een code over de strijd tegen over gewicht bij kinderen heeft vast gelegd dat het niet meer zou gebeuren, zal de minister er niet tegen optreden. Hij heeft wel de brancheorganisatie FNLI erop aangesproken. Deze be loofde de leden beter te infor meren over de eigen code en ze te helpen bij de naleving. Eurokoers dik door 1,32 dollar Amsterdam - De euro is giste ren weer op een record beland. De koers van de Europese munteenheid ging ruim door de 1,32 dollar heen en stond gistermiddag op een hoogte punt van 1,3247 dollar. De fi nanciële markten verliezen meer en meer het vertrouwen in de Amerikaanse munt en la ten de dollar vallen. Het record kwam tot stand nadat vier ban ken, UBS, JP Morgan, Merrill Lynch en Deutsche bank, had den laten weten dat het record- tekort op de lopende rekening van de Amerikaans betalingsba lans de dollar verder zal onder mijnen. De vier nemen 34 pro cent van de dagelijke omzet (1,9 biljoen dollar) op de valuta markten voor hun rekening. Ze zien de koers van de dollar op korte termijn verder zakken. Omzet in horeca licht gedaald voorburg - De horeca-omzet is volgens het CBS in het derde kwartaal 0,4 procent gedaald in vergelijking met het derde kwartaal van 2003. Het Bedrijf schap Horeca en Catering schrijft de daling toe aan ingre pen in de sociale zekerheid waardoor consumenten wor den ontmoedigd geld uit te ge ven. Cafés zetten 3,2 procent minder versnaperingen af. Prijsverhogingen van 1,6 pro cent wisten de omzetdaling te beperken tot 1,7 procent. hi ca fetaria's groeide de omzet 1,3 procent, mede dankzij hogere prijzen. Verwacht wordt dat de horeca-uitgaven in 2005 met 1,5 procent stijgen. Toch redding voor zieltogend RDM Rotterdam - RDM TDS gaat verder met financiële steun van de Twentse ondernemer Gerard Sanderink en een buitenlandse investeringsmaatschappij. Het plan is om op 1 december met circa 30 werknemers het defen siebedrijf op de Heijplaat, dat sinds het faillissement stilligt, nieuw leven in te blazen. Met vórig eigenaar Van den Nieu- wenhuyzen is de overdracht van machines overeengeko men. Ook het Havenbedrijf Rotterdam en enkele schuldei sers zijn akkoord. Vermoedelijk wórdt de naam Netherlands Defence Company. Eenmaal 500 euro in CAO bij TPG den haag - Een eindejaarsuit kering van 500 euro. Dat staat in de nieuwe CAO voor de 64.000 werknemers van TPG en TNT die met terugwerkende kracht geldt vanaf 1 mei 2004. Een structurele loonsverhoging zat er dit jaar wegens de nullijn in het najaarsakkoord niet in. De eindejaarsuitkering is offici eel een 'eenmalige resultaataf- hankelijke uitkering' waarvoor iedere werknemer die op oude jaarsdag in dienst is in aanmer king komt. Iedereen die 40 jaar bij TPG heeft gewerkt kan, in 2005 met de VUT. Tekort aan staal hindert Nissan Tokyo - Nissan legt in drie van zijn vier Japanse fabrieken de productie vijf dagen stil wegens te weinig staal. Daardoor rollen dit jaar 25.000 auto's minder van de band en loopt Nissan bijna 400 miljoen euro omzet mis. Het bedrijf, na Toyota de grootste autoproducent van Ja pan, deelde gisteren mee de schade in januari te willen in halen. Het staaltekort is het ge volg van inschattingsfouten. Nissan hééft het aantal leveran ciers beperkt en forse prijskor tingen afgedwongen om de kosten te drukken. Tegelijker tijd maakt Nissan het grootste aantal auto's ooit. GM roept 8414 Cadillacs terug Tokyo - General Motors, de grootste autofabrikant ter we- reld, heeft in Japan 8418 Cadil- i lacs teruggeroepen om de brandstofleiding te vervangen. Uit de nylon leidingen zou ben zine kunnen lekken, waardoor brandgevaar ontstaat. Het gaat om vijf modellen. VRIJDAG 26 NOVEMBER 20Q den haag/gpd - De olieprijs blijft nog de hele winter op het hui dige hoge niveau. Een vat Amerikaanse olie kostte gisteren bijna 50 dollar. Pas volgend voorjaar zullen de olieprijzen zakken, voorspelt OPEC-president Jusgiantoro. Een lagere vraag zal voor meer evenwicht zorgen op de wereldmarkt en tot wat lage re prijzen leiden. Olieproducerende landen pompen op dit mo ment maximaal om aan de vraag te voldoen. Ze zijn verrast door de sterk toenemende vraag, onder meer uit China. De voorman van het oliekartel benadrukte gisteren dat een flink deel van de prijs is te verklaren uit speculatie. Gisteren werd be kend dat Saudi-Arabië, de grootste olieproducent ter wereld, ze ker tot eind 2004 maximaal olie zal oppompen. De dure olie be gint de wereldeconomie af te remmen, zeggen economen. moskou/anp/rtr - De complete top van het olieconcern Yukos, is het land ontvlucht. Uit angst om te worden gearresteerd. „Er is geen enkel lid van de raad van bestuur in Rusland achtergeble ven", citeerde de Britse Financial Times gisteren een ingewijde. Volgens een andere anonieme zegsman is. het bedrijf 'ont hoofd'. Onder de gevluchten zouden zich de Russische ope rationele leidinggevenden Alek- sandr Temerko, Michail Troesjin en productieleider Joe- ri Beilin bevinden. De Ameri kaanse financiële topman, Bru ce Misamore, zei in de krant niet van plan te zijn om zijn le ven op te offeren voor Russi sche politieke doeleinden. Hij komt pas terug als hij zeker weet dat zijn vrijheid en veilig heid niet in gevaar zijn. Misa more was woensdag opgeroe pen voor ondervraging. Hij zou de openbaar aanklager hebben laten weten op zakenreis te zijn. Belastingaanslagen hebben het concern een schuld bezorgd van meer dan 15 miljard euro. Het Kremlin heeft het bedrijf gedwongen zijn belangrijkste productie-eenheid te verkopen. Vorige week heeft de Russische regering een openingsbod voor Yuganskneftegas vastgesteld op 8,6 miljard dollar, de helft van wat het volgens deskundigen waard is. Misamore zei dat de politie de burelen van Yukos- topman Steven Theede was binnengevallen. Misamore's landgenoot zou inmiddels ook in Londen zijn. Tot nu toe heb ben de autoriteiten zich vooral gericht op de aandeelhouders: oprichter en belangrijkste eige naar Michael Chodorkovski en Platon Lebedev gevangen. Zij worden beschuldigd van fraude en belastingontduiking. Vol gens waarnemers wil het Krem lin met de ontmanteling van Yukos de politieke ambities van Chodorkovski breken. De marktwaarde van Yukos is in middels met een ruim eenvijfde geslonken tot onder de 3 mil jard dollar. „Yukos is als een mammoet die door duizenden pijlen is geraakt. Het bloedt en wankelt en zal binnenkort neer storten en sterven. Dan gaan mensen het beest in vele stuk ken hakken", aldus een bron. De afgelopen week is een direc tielid opgepakt en zijn arresta tiebevelen uitgevaardigd voor twee anderen. Er heerst een sfeer van terreur en intimida tie", aldus een ingewijde in de Financial Times. haarlem - Topman van de Im- ca-groep Erik de Vlieger ver wacht dat de overname door zijn ExelAviationGroup van DutchBird niet op verzet zal stuiten bij de Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa). Zowel de reisorganisaties als de NMa zullen volgens hem in stemmen met de overeen komst. „Wij blijven ten opzich te van de grote jongens een kleine speler op luchtvaartge bied. Zij het dan dat de nieuwe combinatie de grootste is in Nederlandse handen. Met Sud- tours hebben wij zware en goe de besprekingen gehad, want ik moet op onze beurt het voort bestaan van DutchBird garan deren." Belangrijk is volgens de Imca-topman ook de derde voorwaarde. Hij acht het essen tieel dat ook het personeel van DutchBird het licht op groen zet voor de deal. „Alle perso neelsleden krijgen een normaal arbeidscontract aangeboden. Ze gaan er niet op achteruit. maar de arbeidsvoorw; verschillen op onderdele die bij Exel. De doorgroei lijkheden zijn bij ons w«te. ter, omdat we een groten hebben." Inclusief de vijf DutchBii stellen komt Exel op eei van 39 vliegtuigen. Met man personeel krijgt de vaartpoot van Imca bijn werknemers en wordt ee zet verwacht van tussen en 400 miljoen euro. V nog blijft DutchBird on^1 gen naam vliegen. In tw< stantie zal Exel als een naam worden toegevoej Vlieger „Dat gebeurt n met de veertien werl schappijen die al onder 0 len. DutchBird zal geïntt moeten worden in onsp concept." Beide partners hebben sproken geen mededeling doen over het overname! DutchBird heeft een jaai van circa 80 miljoen euro v F. eg. 'kat ïF ni hazerswoude-dorp - Driejaar na het officiële startsein door de toenmalige minister Netelenbos (verkeer) wordt de scheidingswand van de Groene Harttunnel in het HSL-traject afgewerkt. In 's we relds grootste geboorde treintunnel staat een 15 meter hoge wand, die de circa zeven kilometer lan ge spoorbuis in tweeën deelt. Met de door de Frans-Nederlandse bouwcombinatie Bouygues- Koop gebouwde tunnel, die circa 400 miljoen euro kost, moet het zogeheten 'Groene Hart' van de Randstad gespaard blijven van horizonvervuiling en geluidsoverlast. De treintunnel, die loopt van Leiderdorp naar Hazerswoude-Dorp, krijgt drie vluchtschachten met een trappenhuis, zodat pas sagiers kunnen ontsnappen in geval van nood. Foto: ANP/Ton Borsboom zeist/anp-gpd - De FNV pleegt 'boerenbedrog' door te stellen dat 80 procent van de werkne mers gewoon kan blijven reke nen op zijn prepensioen. Pensi oenfondsen zitten namelijk te krap bij kas om deze regelingen op te brengen. Dat zei directeur arbeidsvoorwaarden Van der Steen van werkgeversorganisa tie AWVN gisteren in Zeist. Het kabinet wil het prepensi oen op 1 januari afschaffen. Door afspraken in het onlangs gesloten sociaal akkoord tussen kabinet, werkgevers en vakbon den kan volgens FNV-voorman De Waal 80 procpnt van de werknemers die nu op prepen sioen rekenen, daar toch ge bruik van maken. Een van die afspraken is dat werknemers de extra ruimte voor hun gewone pensioen mo gen gebruiken om voor hun 65ste te stoppen met werken. Zij kunnen dat extra spaarsaldo opbouwen door de huidige pre mies voor het prepensioen, dat toch wordt afgeschaft, hiervoor in te zetten. Maar volgens Van der Steen krijgen pensioen fondsen daarmee te wein- J miegeld binnen om uitkqooi voor een vervroegde pena ring te kunnen financiers v< komt onder ander omdajtio sen steeds ouder worden,gis door de pensioenfondstftC ger moeten doorbetalen FNV-woordvoerster noej D< uitlating 'onzin'. Volgenjgg hebben de fondsen hun aki keuring gegeven aan heriwe pen van de premie vo<Mo pensioen naar de prerrq ee het ouderdomspensioeifng is exact even duur als dami ge prepensioenregelingen, dus de zegsvrouw. In plaf het uitbreiden van het ui. domspensioen ziet de r liever dat bedrijven en 'Ol het gebruik van de leven regeling stimuleren. Dame kunnen werknemers in jove komst belastingvrij spaitnl verlof op te nemen of onjsidi maal drie jaar eerder ttWi pen. Van der Steen waarjig 1 de de FNV ook dat een lgoi van 1,25 procent 'alleen ka c ge uitzondering' kan ytell afgesproken. jfinj Iet Europees Hof steunt besluit 'waakhond' OPTA ten gunste van Denda luxemburg/anp - KPN moet de gegevens uit de telefoongids voor zeer weinig geld overdra gen aan concurrenten die ook een gids willen samenstellen. Dat heeft het Europees Hof in Luxemburg gisteren bepaald in een arrest. Daarmee schaart het hof zich achter een eerder be sluit van telecomtoezichthou- der OPTA. Het besluit volgt na een jaren lange juridische strijd van KPN met concurrent Denda. Dat jonge bedrijf gaf een telefoon gids uit op cd-rom en op inter net, op basis van de informatie van KPN. Het telefoonbedrijf vroeg voor deze gegevens min stens 39 eurocent per telefoon abonnee, maar dat was volgens Denda veel te duur. Denda zegt al een aantal jaren bedongen te hebben bij de OP TA dat zij enkele centen per abonnee betaalt. Volgens direc teur Menko is met het Europese arrest het klimaat om gidsdien- sten te starten voor telecombe- drijven gunstiger geworden. Dat komt omdat hiermee een belangrijke clausule is komen te vervallen. Deze bepaalde dat wanneer de hoogste rechter toch mocht beslissen dat er meer betaald moest worden voor de abonnees, het verschil met terugwerkende kracht aan KPN moest worden terugbe taald. Het Europees Hof heeft nu ge oordeeld dat KPN alleen de kosten in rekening mag bren gen voor het overdragen van de gegevens. De informatie zelf is gratis. Het Europese Hof heeft niet uitgerekend welk tarief rechtvaardig is. Het is aan de Nederlandse rechter om, met het arrest in de hand, dat te be oordelen. Denda wil zowel de basisgege vens hebben (naam, adres, nummer, fax) als de extra gege vens (mobiele telefoon, beroep, andere naamsvermelding). KPN vroeg 39 cent voor de basisge gevens en weigerde de eita formatie over te dragen. Het Hof heeft nu gezegdDO EU-landen zelf mogen b hoeveel informatie de |-H. nopolist moet delen mf11™ currenten. Mocht KPPVF plicht worden ook de efs it formatie te verstrekkePtd- hoeft dat niet op een (she Voor deze gegevens n#ege ook kosten rekenen die f1 dt drijf zelf ooit moest main v: ze te vergaren, aldus hetP°0: Een woordvoerder va^re wilde gisteren geen comjv^n taar op het arrest geven11 ln de zaak nu in behandel# de Nederlandse rechter. j>me pd ei frnse - Od de eevel van het befaamde waren- tine te voorzien. Saks heeft er 206 in ao staten new york - Op de gevel van het befaamde waren huis Saks in het hart van New York speelt zich tot na Kerstmis een lichtshow af die door Philips ont worpen en gerealiseerd is. Het lijkt alsof er grote sneeuwvlokken over de gevel aan Fifth Avenue dwarrelen. Philips gebruikte 72.000 light emitting diodes(leds) en 2300 handbeschilderde halogeen lampen. Philips sloot met Saks een vierjarig con tract om nog meer warenhuizen van feestverlich ting te voorzien. Saks heeft er 396 in 40 staten met een omzet van 6 miljard dollar. Philips ver zorgt al de verlichting van prestigieuze gebouwen als de Eiffel-toren, het Sydney Opera House, het kasteel van Versailles en de Big Ben in Londen. In spiratiebron voor de lichtshow op Fifth Avenue is een fotoserie van de Amerikaanse fotograaf Wil son Bentley. In totaal waren 5000 manuren ge moeid met de productie. Foto: GPD/Robin Weiner ruswuk/gpd - Duizend mede werkers van het Europees Oc trooi Bureau (EOB) in Rijswijk hebben gisteren gestaakt omdat ze zich als buitenlandse werk nemers benadeeld voelen. Ze willen dat hun koopkracht ge lijk is aan die van EOB-collega's in Duitsland en Oostenrijk. „Ons salaris wordt berekend aan de hand van de kosten van levensonderhoud. In Neder land wordt uitgegaan van huis- vestigingskosten via sociale wo ningbouw. Maar voor zo'n wo ning komen we niet in aanmer king. We zijn veel meer geld kwijt aan wonen", aldus een vakbondslid. De stakers willen verder dat de Nederlandse overheid de over eenkomst naleeft over de rech ten die medewerkers hebben. Ze zouden zich zonder pro bleem moeten kunnen vestigen in Nederland. Maar medewer kers van buiten de Europese Unie wordt soms de toegang tot Nederland geweigerd of kun nen ze hun partner niet laten overkomen. Ook documenten als rijbewijzen worden niet er kend. De identiteitskaart die de medewerkers hebben, wordt door de politie en de douane niet geaccepteerd. Tot slot vragen de stakers aan dacht voor hun pensioenen. Het EOB heft zelf belasting over de pensioenen. Wanneer de medewerkers met pensioen gaan, heft de Nederlandse staat daar opnieuw belasting over. „Het EOB wil 400 miljoen euro investeren in nieuwe gebou wen", verzucht een vakbonds lid. „Als de problemen niet worden opgelost, kan het zijn dat ze besluiten dat elders te in vesteren." Pact melkboeren voor betereprijs arnhem/anp - Melkveehouders in zeven Europese landen wil len zich verenigen in de Euro pean Milk Board. Zij eisen een betere prijs voor hun melk van de zuivelindustrie. Organisaties van melkveehouders uit Dene marken, Oostenrijk, Duitsland, Ierland, Frankrijk, Zwitserland en Nederland hebben deze week in Hamburg samen een minimumprijs afgesproken. Voor een liter melk willen de Europese boeren in 2005 ten minste 40 eurocent krijgen, al dus een woordvoerster van de Nederlandse Melkveehouders Vakbond gisteren. Nu levert een liter melk ongeveer 32 eurocent op. Door Europabreed te stre ven naar een hogere melkprijs moet voorkomen worden dat melkveehouders uit verschil lende landen tegen elkaar uit gespeeld worden. Ook Britse en Belgische boeren willen zich aansluiten. amsterdam/gpd - De financiële sector is bezig met een ingrij pende afslankkuur. Bestuurders van ING Groep, ABN Amro en Fortis spraken tijdens hun pre sentaties van de derdekwartaal cijfers veelvuldig over 'kostenbe heersing', 'focus op kernactivitei ten' en 'outsourcing'. Met het dalen van de beurskoersen heb ben ze de vette jaren vaarwel ge zegd en halen nu de broekriem aan. Dat doen ze zeer daad krachtig. Het aantal werknemers van de ING Groep, ABN Amro en Fortis samen daalde in de eerste negen maanden van dit jaar met bijna 29.000. De niet-beursgenoteerde Rabo bank kondigde deze zomer aan het aantal personeelsleden met 1200 te verminderen. Volgens topman Heemskerk omdat de Rabobank na de herinrichting een meer efficiënte klant- en servicegerichte organisatie moet zijn. Hij voegde er wel aan toe dat de herinrichting ook een besparing van 200 miljoen euro moet opleveren. Rabobank loopt niet voorop met de bezuinigingsplannen. Concurrent ABN Amro heeft de eerste bezuinigingsronde al achter de rug en is dit jaar met Winst 9 maanden 2.972 min 2.716 min 4.437 min Verwachte winstgroei 2004 12% 34% 21% Personeelsleden 175.094 49.293 113.200 Afname personeel 7,1% 28.6% 1.9% de tweede begonnen. In de eer ste negen maanden van 2004 daalde het aantal werknemers wereldwijd met meer dan 12.000. En begin deze maand werd leasemaatschappij Lease plan verkocht en verlieten nog eens ruim 7000 werknemers het concern. Ook ING Groep pakt de her structurering rigoureus aan. De bankverzekeraar heeft dit jaar al zo'n tien dochterondernemin gen de deur uitgedaan. Daar mee verdwenen ruim 2000 me dewerkers. Volgens analist Van der Zande bij Effectenbank Stroeve, pakt de nieuwe ING- topman Tilmant goed door bij de reorganisatie.Alles dat niet tot de kernactiviteiten behoort of ondermaats presteert gaat de deur uit," zegt hij. „ING is natuurlijk hard geraakt door het dalen van de aande lenmarkt en dit is een manier om daarop te reageren. Het ver kopen van bedrijfsonderdelen verbetert de solvabiliteit, wat op prijs wordt gesteld door de fi nanciële autoriteiten. De ge zonde bedrijfsonderdelen blij ven over." De scherpere focus heeft niet alleen consequenties voor werknemers of dochteronder nemingen. Ook het product aanbod verandert. De bedrijven zoeken langdurige winstgroei in plaats van een snelle omzetstij ging. Dit is goed te zien aan de cijfers van de verzekeraars. For tis verkocht in de eerste negen maanden van dit jaar 17 pro cent minder koopsompolissen en 5 procent méér levensverze keringen dan in dezelfde perio de vorig jaar. Volgens een woordvoerder van Fortis, om dat de levensverzekeringen winstgevender zijn. „Wij doen niet meer zo erg ons best om zoveel mogelijk koop sompolissen te verkopen," zegt hij. „Die leveren wel een hoge omzet op, maar het zijn eigen lijk heel eenvoudige producten. De markt ervoor is erg concur rerend en dus zijn de mi (jy laag." Net als de concunfczegi kijkt Fortis nu meer naaijjj te marges van de levensveijedia ringen. „Die zijn een stuWer ger," aldus de voorlichtejrder vensverzekeringen zijn efDe lerlei soorten en maten fogei den gekoppeld aan andejeslo ducten zoals hypothekeijichti twee partijen bieden deA0be levensverzekering aan, v| me: door directe concurrentie Bi moeilijk is en de marges|p0li blijven." 0siti< De bezuinigingsdrang eijedei blik op winstgevende prielat ten hebben de bankverzf raars geen windeieren gé Gesteund door de aantré de aandelenbeurzen ven ten ze allemaal een sterkt winstgroei over 2004. Daalder bij Oyens Vat ghen denkt aan 12 procd ABN Amro, 21 procent vil g ING en 34 procent voor V Of de groei ook in 2005 d is volgens hem moeilijk oordelen. „Dat is afhank van de aandelen- en obl markten. Verder krijgen gend jaar te maken met nieuwe boekhoudregels, door het helemaal lastig! voorspelling te doen. Di verzekeraars zijn in iede klaar voor economisch H Als dat komt, kunnen zei winstgroei in 2005 weerl bele cijfers schrijven.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6