Kamp overweegt vredesmissie Gaza i BINNENLAND 2 Neerslag spoelt oude vervuiling los in bedding van de Rijn Parlement faalt bij controle op inlichtingendienst Van Geel: Proefveld genetisch gemanipuleerde appels geheim Tien procent fraudeert met huursubsidie RIVM: soa blijft stabiel; syfilis stijgt In de mist Autodief ontdekt de digitale snelweg Geen straf voor beramen 'aanslag' azc ale muziek it niet af rp - Ongeveer 55.000 landers zijn sinds begin l maand gewaarschuwd ze illegaal muziek aan- via internet. Het illegale is echter niet afgeno- •it concludeert de au- tchtenorganisatie Brein, janisatie verstuurde in to- 160.000 waarschuwin- eenderde van de geval- :en de gebruikers echter achterhalen. ider drop-outs et onderwijs Ug - Voor het eerst in ja- het aantal jongeren dat jool verlaat zonder diplo- (iaald. In het schooljaar |003 waren er 64.000 zo- jjjnde drop-outs. Een jaar y waren dat er nog 71.000. Secretaris Rutte (onder- preekt van een trend iroor fans in België |l - Drie Ajax-supporters teren in België bij ver- pordeeld tot celstraffen Ites omdat ze in januari ishandelingen en ver ten hebben gepleegd in Breydelstadion in Brug je 21 Belgen hebben in je zaak straffen gekregen. Igenoot vast t 'oude' moord icen - De politie heeft n de echtgenoot van de om het leven gekomen |Smit aangehouden. De Be vrouw vond onder ieuze omstandigheden d bij een brand in haar k in Hoogezand. Haar Clist zichzelf en twee kin- Jn veiligheid te brengen. lachte vast piramidespel 1 - Een 41 -jarige vrouw Jdoom is in Griekenland jouden en aan Neder - :geleverd op verdenking iotschalige beleggings- Jln totaal zouden door liting waarvoor zij werkte ler 2500 mensen zijn be- jl voor een totaalbedrag miljoen euro. De vrouw nder diverse namen be- jsproducten aan volgens nidesysteem houding voor Je Nijmegen - De politie heeft eer- h een 60-jarige Rotter- jr aangehouden op ver- j van oplichting van de Ste Nijmegen. Eerder e politie al twee Rotter- jrs op. Met de fraude is Irag van 7,8 miljoen eu- peid. De twee eerste ver- n probeerden het geld frekening van de ge- jï Nijmegen over te fïn naar een bankreke- 'Istricht meet tuiglawaai Jicht - Maastricht gaat in Jken het vliegtuiglawaai jDe gemeente wil inzicht lin de geluidshinder die in deze wijken onder- lvan nachtelijk vliegver- ii de luchthaven Bierset L Buurtorganisaties had- ""Irom gevraagd, omdat rische vliegveld steeds uitbreidt. nklers voor tn bij DSM celeen - De gemeente Geleen overweegt wo- ^in de Geleense wijk Lin- Jvel te voorzien van Jen sprinklerinstallaties. Éjk ligt pal naast het be- "errein Chemelot, waar jconcern DSM en petro- jch bedrijf Sabic zijn ge- er: plus 1600 ent belasting De 248 eigenaren van |eatiewoning in Losser n woonlasten volgend lerp stijgen. Het college rgemeester en wethou- l de forensenbelasting hogen. De stijging kan tl tot 5000 euro per wo- u betalen zij maximaal per jaar. Dat betekent van 1600 procent. in lings water sn er met UV """jcEN - Het waterbedrijf 4 ^en gaat bacteriën van Iep in het water voort- 0> ^ften met ultraviolet licht. en «manier hoeft aan het iter geen chloor meer te P j 4 toegevoegd. Het water- Desloot eind vorig jaar .chloor toe te voegen O|e de aanwezigheid van In in het water. vrijdag 26 november 2004 rotterdam/gpd - Oude vervuiling in de Rijn vormt door het warmere kli maat in West-Europa een ecologische tijdbom. Dat blijkt uit onderzoek dat twee Duitse universiteiten in op dracht van het Havenbedrijf Rotter dam hebben uitgevoerd. De steeds vaker terugkerende hoos buien en de toenemende stroom smeltwater uit de Zwitserse Alpen zorgen ervoor dat oude vervuiling in de bovenloop van de rivier worden 'losgewoeld'. Daardoor komen flora en fauna in de Noord- en Waddenzee en langs de uiterwaarden van vooral de Waal versneld in de gevarenzone, aldus het onderzoek dat vandaag op Onderzoekers: Ecologische tijdbom een groot symposium in Venetië is gepresenteerd. Bovendien kan het Rotterdamse havenslib zo vervuild raken, dat dat alleen nog voor veel geld is op te ruimen. De Duitse universiteiten van Ham burg-Harburg en Stuttgart hebben al le vervuilde locaties in de verkeers ader naar Zwitserland en haar zijri vieren in kaart gebracht en de meest risicovolle plekken opgespoord. Volgens projectleider T. Vellinga van het Havenbedrijf Rotterdam ligt de ernstigste vervuiling bij de stuw van Iffezheim in de boven-Rijn en in de Ruhr. Deze twee plekken vallen in de categorie 'hoog potentieel risico' voor de benedenloop bij Rotterdam. Ook de zijrivieren Neckar, Wupper en Lip- pe kunnen een risico vormen voor de Maasstad. Het is voor het eerst dat de verontrei niging van de rivierbodems in het stroomgebied van de Rijn in beeld is gebracht. ,,De Duitsers kunnen er nu niet langer meer omheen dat zij iets aan de historische vervuiling moeten en kunnen doen. Hun argument, dat zij moeilijk alle rivieren en zijrivieren kunnen schoonmaken, is met het on derzoek komen te vervallen," zei Vel linga vanmiddag in Venetië. Rotterdam staat in de strijd tegen het aanpakken van de historische vervui lingen in de Rijn niet alleen. Ook de Nederlandse overheid en SedNet, een platform van wetenschappers en 'probleemeigenaren' dat zich inzet voor een Europese strijd tegen ver vuilde bodems in de rivieren, hebben de problemen in Duitsland hoog op de agenda gezet. „De Rijn is sinds de bemoeienis van Rotterdam in de jaren tachtig en ne gentig er aanzienlijk schoner op ge worden, maar nu het klimaat snel warmer wordt en de Rijn met regel maat grotere hoeveelheden water moet afvoeren dan in het verleden, is de problematiek van de oude histori sche vervuiling nijpender geworden", aldus Vellinga. Het Rotterdamse Havenbedrijf vreest dat Nederland te maken zal krijgen met Elbe-achtige toestanden. Na een overstroming van die rivier bleken de uiterwaarden zo verontreinigd met giftige stoffen dat de oeverbewoners werd verboden nog langer groenten uit de eigen moestuin te eten. Ook in de Rijn blijken zeer giftige stoffen, die in het verleden door be drijven klakkeloos in de rivier werden geloosd, te zijn achter gebleven. Het\ gaat onder meer om de zware meta- ,3 len cadmium en kwik, het dodelijke bestrijdingsmiddel DDT en de kan kerverwekkende dioxinen en hexa- chloorbenzeen. De Duitsers voelen vooralsnog niets voor miljoenen euro's vergende op- ruimacties. Vooruitlopend op de Eu- - ropese regels die willen dat de lidsta- 3 ten vóór 2009 komen met een plan van aanpak voor het schonen van alle rj rivieren, wil Rotterdam dat de Euro- pese Unie voorkomt dat Duitsland het in de Rijn aanwezige gif zo maar 'loslaat'. bilthoven/anp -De toename van seksueel overdraagbare aandoeningen (soa) lijkt zich te stabiliseren. Daarnaast duidt het aantal gevallen van bijvoor beeld syfilis bij homo- en bisek suele mannen op een stijging van onveilig seksueel gedrag. Dat bleek gisteren uit cijfers van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu. Het aantal gevallen van chla mydia bleef ongeveer gelijk, het aantal gevallen van gonorroe daalde met 16 procent. In totaal waren er eind vorig jaar naar schatting 16.400 mensen in Ne derland geïnfecteerd met HIV. Homo- en biseksuele mannen vormden daarbij nog steeds de grootste groep, idus het RIVM. Volgens de Stichting HIV Moni toring is het aantal geregistreer de mensen met HIV veel lager. In augustus 2004 waren er 9732 mensen met HIV in Nederland. Dit verschil komt door het feit dat veel mensen niet weten dat ze HIV hebben opgelopen, stelt de Stichting. Van de 9732 men sen met HIV was 23 procent vrouw en 77 procent man. Het aantal mensen met HIV neemt nog steeds toe, blijkt uit de cijfers van de stichting. Afge lopen jaar kwamen er 843 nieu we, geregistreerde geïnfecteer- den bij. Net als voorgaande ja ren was ongeveer 30 procent van hen vrouw. Het aantal zwangere vrouwen bij wie HIV wordt ontdekt stijgt jaarlijks. Het aantal mensen met HIV dat ziek wordt en aids krijgt, daalt. In totaal wonen ruim 3000 mensen in Nederland bij wie de infectie voor het 31e levensjaar is aangetroffen. Er staan 401 tieners van 11 tot 20 jaar geregi streerd als HlV-geïnfecteerd. In de leeftijdsgroep 21 tot 25 jaar zijn het er 1014 en in de groep tussen 26 en 30 gaat het om 1833 mensen. Daarnaast is een groep van 86 kinderen onder de 13 op dit moment geregi streerd. Het merendeel van de ze 46 jongens en veertig meisjes raakte geïnfecteerd tijdens, voor of na de geboorte of via borstvoeding. In totaal stonden er begin 2004 534 zwangere vrouwen met HIV ingeboekt. Van hen was 60 procent afkom stig uit het zuiden van Afrika. den haac/cpd - Minister van de fensie Kamp overweegt Neder landse militairen vanaf volgend jaar in te zetten om Israëli's en Palestijnen uit elkaar te houden in de Cazastrook. Daarop zin speelde de minister gisteren tij dens een boekpresentatie over de Nederlandse missie in Liba non, beginjaren tachtig. „De Ne derlandse krijgsmacht kan in het Midden-Oosten betrokken wor den", aldus Kamp. De kans op een vredesverdrag is volgens Kamp groter na het overlijden van PLO-leider Ara fat en de herverkiezing van de Amerikaanse president Bush. Vorige week riep de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Powell de Israëli's en Pa lestijnen op deze kans te grij pen. In welk verband Nederland troepen kan leveren is nog he lemaal open. Navo secretaris generaal Jaap de Hoop Scheffer heeft al geopperd dat de Navo de vredesstaak op zich kan ne men. Maar ook de Europese Unie leeft volgens Kamp de wens om troepen beschikbaar te stellen. Bijvoorbeeld de in oprichting zijnde snelle inter ventie troepen, eenheden van ieder 1500 man. Nederland gaat deel nemen aan twee van die eenheden, één met-de Duitsers en Finnen en één met de Brit ten. Volgend jaar moet een eer ste EU-troepenmacht klaar staan. Nederland krijgt weer ruimte voor het inzetten van troepen als de missie in Irak half maart 2005 eindigt. In de Tweede Ka mer worden al discussies ge voerd over een volgende missie. Een deel van de Kamer denkt aan Afrikaanse brandhaarden als Soedan of Ivoorkust. Kamp zei gisteren dat een an dere of kleinere inzet van troe- - pen in Irak ook nog tot de mo gelijkheden behoort. Nu zijn 1350 Nederlandse militairen in Irak gestationeerd. Nederland heeft slechte erva-t ringen met de inzet van troepen in het Midden-Oosten. Vijfen twintig jaar geleden nam het 44ste pantserinfanterie-batal- jon zes jaar lang deel aan Unifil in Libanon. Bij die missie kwa men negen Nederlandse mili tairen om terwijl de strijdende partijen, waaronder Israël en de PLO zich niets aantrokken van buitenlandse militairen. Minister Kamp zei gisteren, dat hij nooit onder dezelfde voor waarden Nederlandse troepen naar het Midden-Oosten zou sturen. 'Vernieling onacceptabel' den haag/anp - Staatssecretaris van Geel van milieu gaat onder zoeken of de exacte locatie van een proefveld met genetisch veranderde gewassen geheim kan worden gehouden. Hij wil verhinderen dat tegenstanders van biotechnologisch onder zoek keer op keer de planten vernielen. Aanleiding voor het onderzoek is de vernieling van bijna vier honderd 'gen-appelbomen' van de Wageningen Universiteit, begin deze week. De bomen vielen dit voorjaar ook al ten prooi aan tegenstanders van het onderzoek. Door de laatste vernielingen zal 90 procent van de bomen naar verwachting ge rooid moeten worden. Van Geel huubergen - Een dichte mist hing gisteren de hele dag boven grote delen van Nederland. Hier boven de velden in de buurt van het West-Brabantse Huijbergen. Foto: GPD/Thom van Amsterdam vindt deze vernieling 'onaccep tabel' en zint op maatregelen om de proefvelden beter te be- schermen. De staatssecretaris wil het van dalen lastiger maken de velden met gengewassen te vinden. Nu is dat vrij eenvoudig. Door Eu ropese regels is informatie over de ligging van de proefvelden via perceelnummers openbaar. De locatie is daardoor tot op de vierkante meter nauwkeurig te vinden. Het ministerie van VROM be kijkt nu of bekendmaking van bijvoorbeeld alleen de gemeen te waarbinnen het proefveld ligt, ook voldoende is. Dat on derzoek vindt plaats in overleg met boeren, bedrijven en na tuur- en milieuorganisaties. Een woordvoerster van het mi nisterie stelde gisteren dat die beperkte openbaarheid 'binnen1 de kaders van de wet' valt. Nederland telt op dit moment, vier proefvelden waar onder zoekers experimenteren met gentech gewassen. Van Geel is voorstander van dit onderzoek omdat vernieuwingen in de biotechnologie kunnen .bijdra gen aan een milieuvriendelijker samenleving. Tegenstanders moeten volgens hem de legale, juridische weg bewandelen in hun strijd en mogen niet het recht in eigen hand nemen door de gewassen met gif te verdelgen of bomen te vernie len. den haag/anp - Ruim 86.000 huurders hebben de afgelopen twee jaar gefraudeerd bij de aanvraag van huursubsidie. In een onderzoek van het ministe rie van volkshuisvesting geven zij toe te weinig inkomsten te hebben opgegeven aan de Be lastingdienst. Voor een deel be palen deze gegevens de hoogte van de huursubsidie. Minister Dekker heeft de resul taten gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. Ruim tien pro cent van de ondervraagde 1200 ontvangers van huursubsidie bekende te weinig inkomsten op te geven. Andere overtredingen bij de aanvraag van huursubsidie ko men minder vaak voor. Iets meer dan zes procent gaf toe over vermogen te beschikken, dat niet aan de Belastingdienst was opgegeven. Het gaat dan om in totaal ruim 51.000 ont vangers van huursubsidie. Bijna 44.000 mensen gaven be zittingen in het buitenland niet op, ruim 30.000 aanvragers lo gen over het aantal personen dat op het adres woont. De onderzoekers geven in hun rapport aan dat er nieuw on derzoek nodig is om de totale omvang van de fraude te kun nen vaststellen. Minister Dek ker gaat daarmee aan de slag in samenwerking met de Belas tingdienst. den bosch/gpd - Oplichters uit landen als Nigeria en Benin proberen via verkoopsites op internet met valse cheques auto's te kopen van particulie ren. Bendes zoeken hun slachtoffers op sites als Marktplaats.nl. Ze bieden verkopers per e-mail aan de auto te kopen tegen de vraagprijs, met een vergoeding van de transportkosten. De ver koper krijgt een cheque toegestuurd die hij op de bank kan inruilen voor klinkende munt. Dat het een betaling onder voorbehoud is, blijkt meestal pas wanneer de auto allang is afgehaald en de bank het geld terug eist. Niet bekend is hoeveel mensen op deze manier zijn gedupeerd. Na een oproep in een aantal kranten meldden zich veel lezers die op deze manier zijn bena derd. Geen van hen trapte in de truc, omdat ze die te mooi vonden om waar te zijn. ING-woord- voerster K. van de Pol legt uit hoe het werkt. „De cheque die je krijgt heeft een voorwaardelijke dekking. De bank schrijft het bedrag meteen bij op je rekening, en controleert de cheque achter af. Dat kost enkele dagen. Dan blijkt de cheque ongedekt te zijn en wordt het geld weer afge boekt. Je auto is dan al opgehaald. Voor de politie heeft deze vorm van oplichting geen hoge prioriteit. De daders zijn doorgaans onvindbaar en juridisch is tenlastelegging een heikele kwestie. door Cees Wiebes Sinds de moord op Theo van Gogh staat de Algemene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst meer dan ooit ter discussie. Het is hoog tijd eens te kijken naar de controle op de diensten. Wie het rapport 'De AIVD in verande ring' van de commissie-Havermans bestudeert, kan maar tot één conclusie komen: Het is niet best met de samen werking in de Nederlandse inlichtin gengemeenschap. Binnen de AIVD deugt de informatie-uitwisseling niet. De relatie met andere diensten is ook niet best. Die met de Militaire Inlich tingen- en Veiligheidsdienst (MIVD) schijnt redelijk te lopen, maar moet beter. Voorzitter Havermans oordeelt vernietigend over de controle op de AIVD. De AIVD bepaalt in feite zijn ei gen koers. In mijn ogen krijgt het par lement de zwaarste kritiek, zij het enigszins verbloemd. De vaste Kamercommissie voor inlich- tingeji- en veiligheidsdiensten, be staande uit de fractievoorzitters,was tevreden met de informatie die ze krijgt. Dat kan best zijn, maar hoe zit het met de controle? Debatteert deze commissie over het functioneren van onze inlichtingen-gemeenschap? Blijk baar niet. Want Havermans oordeelt hard: de commissie heeft te weinig diepgang. In de Tweede Kamer bestaat veel on duidelijkheid over de diensten. Terecht geeft Havermans aan dat de AIVD nooit kan voldoen aan de hoge verwachtingen. Het debat over de moord op van Theo van Gogh toonde dit weer eens aan. Fractievoorzitters buitelden over elkaar heen met ver zoeken om meer bevoegdheden en geld. 'Of de AIVD ook nog even de vrienden en kennissen van de groep van 150 in de gaten kon houden'. Wie enige kennis heeft van de mankracht die dat kost, vraagt dat niet. Welke be voegdheden er moeten bijkomen, werd ook niet duidelijk. De AIVD heeft genoeg bevoegdheden, concludeert Havermans terecht. Zijn er meer men sen nodig? Dat kan. Maar de vraag 'waarvoor dan precies', werd niet ge steld. Ook vergat men gemakshalve dat het werven van personeel een groot probleem is. Nieuwe medewer kers moeten grondig worden ge screend - hadden we niet onlangs een 'mol'? - en opgeleid en dat kost jaren. Het belang van het werk van inlichtin gen- en veilig- OPINIE heidsdienstenzijn de laatste jaren explosief ge groeid. De parle mentaire aandacht en controle heb ben daarmee geen gelijke tred gehou den. Integendeel, de parlementaire controle dateert uit de jaren vijftig en vaak is het incidentenpolitiek. Havermans stelt terecht voor de com missie van toezicht - naast de recht - matigheidtoets (houden de diensten zich aan de wet?) - ook de organisatie en het functioneren van de AIVD te laten onderzoeken. Dat betekent wel dat de commissie moet worden uitge breid en niet alleen uit juristen kan be staan. Duitsland en Engeland kennen parle mentscommissies bestaand? uit ge screende en gespecialiseerde volksver tegenwoordigers. Zij hebben een on- derzoeksstaf die onbeperkt toegang heeft tot medewerkers en archieven van de diensten. De Duitse en Britse commissies komen één (soms twee) keer per week bij elkaar. Dat is nog eens wat anders dan de zeven keer per jaar zoals in Den Haag vaak het geval is. Men kan de AIVD en de verant woordelijk minister veel verwijten, maar het parlement mag ook wel eens zijn eigen functioneren onder de loep nemen. Fractievoorzitter Dittrich van D66 rept van een organisatorisch rommeltje bij de AIVD. Maar heeft minister Remkes van binnenlandse zaken afgelopen ja ren geen signalen afgegeven in de vas te Kamercommissie? Wist Remkes het zelf niet? Als de communicatie vanuit de AIVD naar de minister toe gebrek kig was, heeft de minister een dubbel probleem. Of hebben Dittrich en zijn collega's daar niet naar gevraagd? Volgens PvdA-Kamerlid Kalsbeek wa ren de meeste punten van kritiek al lang bekend. Hoe verklaart de PvdA haar passiviteit nu on* land wordt ge confronteerd met gewelddadig terro risme? Volgens CDA'er De Pater heeft het ka binet al passende maatregelen geno men. Als ik de waslijst van lange ter mijnproblemen zie, heb ik daar grote twijfels over. Opmerkelijk is dat WD- fractievoorzitter Van Aartsen, recente lijk de grootste criticus van Remkes en de AIVD, naar verluid geen trek had om mee te werken aan het onderzoek. Groenlinks is de enige partij die om meer democratische controle vraagt, zonder te zeggen hoe. Havermans maakt nog eens duidelijk dat AIVD en MIVD goed werk leveren, maar dat er tal van problemen zijn waaraan hard moet worden gewerkt. Meer geld en bevoegdheden bieden geen snelle oplossing, daarvoor zijn de problemen te structureel. Het wordt tijd dat het parlement de hand in ei gen boezem steekt en zich afvraagt of de gebrekkige parlementaire controle nog langer kan. Dr. Cees Wiebes is universitair docent bij de afdeling politicologie aan de Universiteit van Amsterdam. leeuwarden/anp - Een 19-jari- ge man uit W<*ferswoude krijgt geen straf voor het bera men van brandstichting in het asielzoekerscentrum (azc) in Dokkum. Dat heeft het ge rechtshof in Leeuwarden giste ren bepaald. De man zou in oktober 2003 met vrienden molotovcocktails hebben gemaakt met als doel' die op het azc in Dokkum te. gooien. De rechtbank veroor-, deelde hem eerder hiervoor en voor het gooien van stenen tot 240 uur werkstraf en vier maan den voorwaardelijke celstraf. Het gerechtshof achtte in hoger beroep bewezen dat de Fries de plannen heeft gemaakt. Omdat hij op tijd besefte dat er een groot gevaar was dat het azc zou afbranden en er gewonden zouden vallen, krijgt hij geen straf. Voor het gooien van ste nen naar het azc kreeg de man 120 uur werkstraf.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5