5 Politie wijst nieuwe opzet eredivisie af r\ BINNENLAND 1 Verdonk en haar rechterhand - ongeluk of opzet? Nieuwe dassenburcht kost Cuijk miljoenen Het leven zonder tv is saai Antiglobalisten zoeken rechtvaardiger wereld Remkes wil juist minder inzet agenten bij voetbal Breed verzet tegen nieuwe welzijnswet Kerstmarkt Kamer akkoord met ingreep in VUT en prepensioen Opgeruimd PvdA en WD willen vemiiming koopsubsidie Duel om leiderschap WD dit weekend aan de orde drie vast voor islag bij disco M - Drie verdachten van Jag op een 19-jarige ifoorter moeten van de r-commissaris in Arnhem :htenis blijven. Een vierde ichte komt waarschijnlijk iag op vrije voeten. Dat het openbaar ministerie em gisteren laten weten. Ie vrijgelaten persoon verdachte. De politie hield :r zondag aan na afloop :n vechtpartij bij een dis- Nijkerkerveen. Een 19-ja- ïan uit Amersfoort liep ij ernstig letsel op en ed later in het ziekenhuis. :r mannen gingen er na :htpartij vandoor per taxi, werden gauw ingerekend. ;e sterfte door >etes meilitus ingen - De sterfte onder en met ouderdomsdiabe- »pe 2 diabetis meilitus) is )cent hoger dan onder de an de bevolking. Per jaar n er 36.000 nieuwe pa ri met deze ziekte bij. Net andere landen neemt de ook in Nederland epide- le vormen aan. Dat stelt L. i-Veltmaat die op 8 de er aan de Rijksuniversiteit ngen promoveert op dit werp. Door ouderdoms- tes is het risico op hart- itziekten groot Die risico- en moeten beter in het :r bij de huisarts worden eerd. vrijdag 26 NOVEMBER 2004 -man met bedreigd door Ap van den Berg den haag - Wie had nou eigen lijk de hand in het incident in Soesterberg tussen minister van vreemdelingenzaken en inte gratie Rita Verdonk en de or thodoxe imam Ahmed Sal am uit Tilburg? Deze prangende vraag heeft de gemoederen in de wandelgangen van politiek Den Haag nog lang bezigge houden. Op werkbezoek stak Verdonk haar rechterhand naar hem uit, maar de 'Hollandse' begroeting werd niet geaccep teerd. „Met respect" maakte de imam duidelijk dat zijn geloof hem verbiedt een vrouw aan te raken. Onder het oog van tele visie- en fotocamera's reageer de de minister 'not amused'. Haar boze reactie kreeg daarna in veel huiskamers, op straat en in de kroeg weerklank. Politici en medewerkers in de Tweede Kamer wezen onmiddellijk met de beschuldigende vinger in de richting van de imam en zijn organisatie. Want: had nie mand van de plaatselijke mos limgemeenschap de minister van tevoren kunnen vertellen wat haar te wachten stond? Dat had haar een pijnlijke aanva ring kunnen besparen. Maar ook: had Verdonk kunnen weten dat de imam haar uitge stoken hand niet zou accepte ren? Ons land telt immers meerdere orthodoxe geloofs richtingen met streng religieuze voorgangers die de hand van een vrouw - hoe charmant ook - vriendelijk doch beleefd aan zich voorbij laten gaan. Op de keper beschouwd had de minister dus móeten weten dat de bewuste imam haar enkel een verbaal welkom zou kun nen bereiden. Om meer dan één reden. Het kabinetsbeleid gaat er vanuit dat integratie geen eenzijdige aangelegenheid is. Bovendien hameren kabi netsleden er terecht met grote regelmaat op dat integratie al leen kan slagen als 'Nederlan ders' oprechte interesse tonen in datgene wat buitenlanders inbrengen in onze samenle ving. In dat licht bezien had Ri ta Verdonk - als lichtend voor beeld voor minder prominente Nederlanders - dus op de hoog te moeten zijn van de reactie van de Tilburgse imam. Was er werkelijk niemand in hét gevolg van Verdonk die wist wat er te gebeuren stond? Het is nauwe lijks te geloven. Boze tongen rond de Hofvijver beweren dat de minister het er bewust op aan heeft laten ko men. Uit effectbejag. In de we tenschap dat de visuele media de pijnlijke ontmoeting in Soes terberg feilloos zouden vastleg gen en het schouwspel felle re acties zou losmaken onder (vooral) vrouwen in de samen leving. Ook dat is nauwelijks voorstelbaar. Ze staat te boek als robuust en recht door zee. Dus moet de conclusie zijn dat de minister onderweg naar de imam onwetend was van de na derende 'clash'. En dat de WD- politica naderhand oprecht boos was. cuijk/gpd - Om de bouw van een grootschalig recreatiepark aan een voormalige zandafgra- ving mogelijk te maken, moet de gemeente Cuijk 2,5 miljoen euro uittrekken voor de verhui zing van een dassenfamilie. Dat bedrag gaat grotendeels op aan de inrichting van het nieuwe leefgebied voor het dassenpaar en zijn jongen. Op enkele kilo meters afstand van de huidige dassenburcht aan de Kraaijen- bergse Plassen moet een kunst matige burcht gebouwd wor den, compleet met 'kamers' en een gangenstelsel. Rond de kunstmatige burcht moet dertig kilometer heg aan geplant worden om de dassen- familie voldoende beschutting en voedsel te bieden. Verder moet de gemeente Cuijk geld uitgeven aan grondaankopen en in de omgeving van de burcht moeten dassentunnels en afrasteringen komen. Cuijk is ook verantwoordelijk voor het jaarlijkse onderhoud van de heggen. tsuM - Directeur Frank van de Nederlandse Omroep (NMO) is gis- [telefonisch met de dood ligd. De beller, die zich |elde als Mullah Omar uit g, zei dat William wegens tijn ogen te liberale koers e NMO „zeker binnen een zal worden vermoord. 40 heeft bij de politie he gedaan van de doods- ng- sterdam stemt net tolheffing - Amsterdam wil vijf jaar rekeningrijden :n. Het merendeel van ieenteraad stemde daar- teren in. De tolheffing is wethouder Van der loodzakelijk en dringend omdat de situatie op de i en om de hoofdstad 010 dreigt af te stevenen 'verkeersinfarct'. Het el tot een zogenaamde lische heffing, waarbij iet tijdstip en de plek le weggebruiker rijdt be- noet worden, komt uit 1 a4gionaal Verkeers- enVer- ian. Het college vond een heffing, die de WD voor- ent niet voldoende om de 'rufcrsproblemen op te los- e ai on| nadslanger chtenis nesjtDAM - De rechtbank in Linjrdam heeft gisteren be- t djdat dertien leden van de ge<fclub Nomads, onderdeel e tft Hells Angels, langer in °jpige hechtenis moeten e wh. De mannen worden idefcht van de moord op drie entjm clubgenoten, onder onst 'president', in februari, natyffelijke overschotten wer- is dfevonden in de Geleen- bij het Limburgse dorp De drie waren van dicht er het hoofd geschoten. rger betrekken hulpverlening' irdam - Politie, brand- jmedische hulpverleners loverheid moeten bij een omstanders meer bij de jerlening betrekken. Nu jnnen professionele hulp ers de rol van de burger, ak als eerste ter plekke is. is zou beter verteld moe- brden hoe ze bij een ramp in optreden. Dat zijn de lisies van het onderzoek kt COT Instituut voor Vei- Üs- en Crisismanagement Amsterdamse brandweer indaag wordt gepresen- lijdens de vakbeurs Vei- 11 Hulpverlening in Am- im. chinist belt te veel ht - De Inspectie Verkeer Iterstaat (IVW) voert vanaf treek controles uit om te of treinmachinisten niet I met hun mobiel bellen un cabine met de con us praten. Dat zei een voerder van de dienst n. Machinisten die tele- n of met collega's in de zitten, worden te veel af- Daardoor lopen ze een risico om bijvoorbeeld en rood sein te rijden, van dergelijke voorval- ren voor de IVW, die over de veiligheid op het reden om met de inspec- beginnen. den haag/gpd - Politiekorpsen weigeren de extra wedstrijden in de eredivisie te beveiligen. In de nieuwe opzet van de KNVB wor den vanaf volgend jaar zestien tot 22 extra wedstrijden ge speeld. Voor de korpsen is het onmogelijk om deze duels te be veiligen. De politie moet dan 10.000 tot 14.000 extra uren draaien. In een brief aan minister Rem kes van binnenlandse zaken wijst de Raad van Hoofdcom missarissen (RvH) de plannen van de KNVB af. De brief is ook ondertekend door het Korpsbe heerdersberaad, waar 25 burge meesters deel van uitmaken. De extra wedstrijden zijn gepland in het eerste weekend van au gustus, in de periode rond kerst en oud en nieuw en op 29 en 30 april 2006. „In deze periode heeft de poli tie andere prioriteiten," licht woordvoerder Cees den Bakker van de Raad van Hoofdcom missarissen toe. „Tijdens de jaarwisseling hebben we onze handen vol aan de aanpak van illegaal vuurwerk, kerstboom- oorlogen en andere ordeversto ringen. We hebben dan wel wat beters te doen dan naar voetbal kijken." Datzelfde geldt tijdens het eerste weekend van augus tus: de politie heeft het dan druk met de beveiliging van grote evenementen. Op Konin ginnedag is er traditioneel veel politie-inzet nodig. De politie korpsen zijn geïrriteerd over de extra wedstrijden, omdat de KNVB deze plannen presen teerde zonder overleg met de politie. De KNVB wilde gisteren niet reageren op de brief. Volgens een woordvoerder is er maan dag met minister Remkes van binnenlandse zaken een over leg tussen de KNVB, de burge meesters en de politie. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie is het beleid er in prin cipe op gericht om politie-inzet tijdens voetbalwedstrijden te rug te dringen. Uiteindelijk be slist een burgemeester of een duel uit veiligheidsoverwegin gen wel of niet kan doorgaan. haarzuilens - Op kasteel De Haar bij Haarzuilens is gisteren de jaar lijkse kerstmarkt geopend, voor de zevende maal. Met 160 standhou ders is het een van de grootste in zijn soort. Behalve aan kerstpro ducten, besteedt de markt aandacht aan antiek en en ambachtelijk houten speelgoed. Een levende Kerststal vormt de kroon op de mani festatie, die tot en met zondag open is. Foto: ANP/Rick Nederstigt den haag/anp - Een brede coa litie van consumenten- en pati ëntenorganisaties, mantelzor- gers, de Woonbond en de vak bonden FNV en CNV vinden de nieuwe welzijnswet van staats secretaris Ross-van Dorp (Volksgezondheid) „onaccepta bel". Dat stellen zij in een ma nifest dat ze volgende week woensdag aanbieden aan de Tweede Kamer. Ross wil met de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMÓ) een aantal zaken die nu worden betaald uit de gelden voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) overhevelen naar ge meenten. Het gaat daarbij on der meer om een deel van de thuiszorg. Volgens de coalitie krijgen ge meenten te weinig geld en heb ben ze te weinig bevoegdheden om de taken die ze erbij krijgen goed uit te voeren. De onderte kenaars van het manifest, die zeggen vijf miljoen Nederlan ders te vertegenwoordigen, stellen verder dat de nieuwe wet het recht op zorg en onder steuning te veel in de waag schaal stelt. In het manifest ei sen ze een wettelijk kader voor de wet. hilversum/gpd - Is het leven zonder televisie saai? De helft van Nederland zegt volmondig 'ja' op die vraag. Bovendien moet televisie kijken vooral 'leuk' zijn. Tachtig procent van de mensen kijkt om zich te ont spannen. Als goede tweede re den om televisie te kijken, ge ven mensen aan dat ze zich la ten informeren over het nieuws van die dag (52 procent). Dat blijkt uit een enquête in op dracht van deze krant onder ruim vijftienhonderd Nederlan ders. Het liefst kijken we televi sie met de hele familie (64 pro cent) en willen we vooral niet gestoord worden tijdens het kij ken (53 procent). Maar liefst 43 procent van de ondervraagden kan zich verheugen op een pro gramma dat vanavond op de buis komt. Ondanks dat 'zappen' een na tionale sport lijkt te zijn gewor den, zegt toch tweederde van de ondervraagden dat ze juist niet zappen, maar gericht tele visie kijken. De tv gaat niet zo maar aan, maar om bewust een programma te bekijken. Overi gens zegt daarmee eenderde dat de afstandsbediening be paalt waar naar wordt gekeken. Het taboe op gelijktijdig televi sie kijken en eten is in Neder land nu ook verleden tijd. Bijna vijftig procent van de mensen zegt vaak tijdens het (avond) eten de tv aan te hebben. Televisieprogramma's worden per huishouden met minimaal twee televisies bekeken: 42 pro cent heeft twee toestellen in huis en 31 procent van de men sen zelfs drie televisies. Al met al is televisie kijken voor veel mensen de derde activiteit na slapen en werken. Van de ondervraagden kijkt 31 procent tussen de één en tien uur televi sie per week, 35 procent tussen de elf en twintig uur in de week en 23 procent zelfs tussen de 21 en 30 uur per week (ruim vier uur per dag). En er is altijd baas boven baas. Eén procent van de mensen kijkt zestig uur in de week, ruim acht uur per dag. reek - Prinses Margriet was gisteren op bezoek bij de Mineurschool in Reek, vlakbij Crave, waar ze als afgevaardigde van het Rode Kruis les kreeg in het onschadelijk maken van landmijnen. Het bezoek was ter voorbereiding van een conferentie over een mijnenvrije wereld in Kenia. Foto: GPD/Theo van Zwam den haag/anp - Mensen met een smalle beurs moeten ook huizen kunnen blijven kopen. Nu de bestaande koopsubsidie niet meer voldoet door de stijging van de huizenprijzen, willen de Twee de-Kamerfracties van PvdA en WD deze uitbrei den. Dat maakten de partijen gisteren bekend. Aspirant-huizenkopers moeten een subsidie kunnen krijgen voor een huis tot 156.000 euro, afgezien van de koopkosten. Nu ligt- deze grens op 132.000 euro. Mensen met een inkomen tot 37.000 euro kunnen van de uitgebreidere rege ling gebruik maken. Nu ligt de grens voor de koopsubsidie nog gelijk aan die van de huursub sidie op ruim 27.000 euro. Verder willen de partijen de maximale hypotheek binnen de regeling verhogen en de leeftijd verla gen van 23 naar 18 jaar om ook starters de kans op een koopwoning te gunnen. (advertentie) WAT GAAT ER GEBEUREN MET DE HUREN? Vorige week heeft de minister van VR0M, Sybilla Dekker, uitgewerkte plannen voor het huurbeleid 2005 tot en met 2009 naar de Tweede Kamer gestuurd. Volgens de huurplannen zal vanaf 2006 een kwart van de huurwoningen op de vrije markt komen. Doel van de plannen is dat er meer woningen worden bijgebouwd. Waarom deze voorstellen? Het woningtekort moet aangepakt worden. Want wie op een woning wacht, wacht heel lang als alles blijft zoals het is. Het nieuwe huurbeleid moet leiden tot meer investeringen in woningen door de verhuurders zodat de huurders in de toekomst meer kunnen kiezen. Waarmee moet u rekening houden? Voor 75% van de huurders blijft de overheid de maximale huur bepalen. De eerste jaren blijft de huurstijging zeer beperkt. Daarna mogen ze meer stijgen als de verhuurder voldoende heeft geïnvesteerd in nieuwe wonin gen. Volgens de huurplannen zal een kwart van de huurwoningen op de vrije markt komen. Dit betreft de huurwoningen waar de waarde van de woning boven een regionaal vastgestelde waarde ligt. Daar mag de verhuurder in de toekomst zelf de huur van bepalen. Voor de huurders die op de vrije markt komen, geldt een overgangs regeling voor vier jaar waardoor hun huurverhoging begrensd blijft. Houdt u huursubsidie? Ja, als u recht hebt op huursubsidie, wordt u gecompenseerd. De bezuini ging van 250 miljoen op de huur subsidie wordt door de verhuurders betaald en komt dus niet ten laste van de huurders. Wilt u meer weten? De huurplannen moeten nog worden goedgekeurd door de Tweede en Eerste Kamer. Over de precieze plannen tot 2009 leest u op www.vrom.nl/nieuwhuurbeleid. VIND HET OP VR0M.NL Mloislomvan VR0M-> staat voor ruimte, wonen, milieu en rijksgebouwen. Beleid maken, uitvoeren en handhaven. Nederland Ie klein. Denk groet. KltMBH vindt. Het eerste Wereld Sociaal Forum was in 2001 in Brazilië en trok 50.000 antiglobalisten. Het andersglobalisme is een re actie op de globalisering van re geringen, multinationals en in ternationale instellingen als de Verenigde Naties en Wereld bank. Aan een echt wereldwijde burgerbeweging als tegenhan ger heeft het tot nu toe ontbro ken. Toch komen burgers wereld wijd zo nu en dan massaal in opstand. „Een goed voorbeeld daarvan was hun reactie bij het uitbreken van de oorlog in Irak. In korte tijd gingen overal in de wereld mensen de straat op om daartegen te protesteren" zegt Dirk Kloosterboer. Volgende week verschijnt zijn boek 'Pro testbewegingen', waarin hij een analyse maakt van de maat schappelijke effecten van der gelijke bewegingen. Aanleiding voor het forum in Nederland is ons voorzitter schap van de Europese Unie. Het NSF vindt dat de EU een van de hoofdrolspelers is in het proces van globalisering: „De toenemende verrechtsing en polarisatie in Europa is voor ve le sociale bewegingen in Neder land een zorgelijke ontwikke- ling." den haag/anp - De Tweede Ka mer is gisteren in ruime meer derheid akkoord gegaan met het wetsvoorstel om de fiscale aftrek van VUT- en prepensi oenpremies per 1 januari 2006 te schrappen. Alleen Groen links en SP stemden tegen. Doel van het wetsvoorstel is het gebruik van VUT en prepensi oen te ontmoedigen, zodat werknemers langer aan de slag blijven. In plaats daarvan komt er een levensloopregeling, waarmee gespaard kan worden voor allerlei vormen van verlof. De VUT- en prepensioenin- greep geldt niet voor de groep die volgend jaar 55 jaar of ou der is. Het kabinet bereikte eerder al een akkoord met de sociale partners over de maatregelen. Daarin werden diverse verzach tingen overeengekomen. Zo werd het originele levensloop plan van het kabinet verruimd. Verder mogen werknemers die meer dan 40 jaar hebben ge werkt eerder met pensioen. Ook heeft de Kamer diverse wij zigingen aangebracht in het wetsvoorstel. Zo worden werk nemers die in de bijstand ko men niet eerst gedwongen hun verlofspaarpot „op te eten" voor ze een uitkering ontvan gen. Ook nam de Kamer een wijzigingsvoorstel over van Groenlinks waardoor 55-plus- sers die nog van de VUT ge bruik mogen maken, een hoge re uitkering tegemoet kunnen zien als ze langer doorwerken. De Kamer wil verder dat het ka binet een aparte levensloopre geling voor zelfstandigen gaat opzetten. Daarnaast moet het kabinet een stokje steken voor de mogelijkheid dat werkne mers hun opgebouwde prepen sioenrechten gebruiken voor consumptie. Ze mogen dat geld alleen aanwenden om hun ou- dedagspensioen of verlofspaar pot te spekken. amsterdam/gpd - Enkele dui zenden 'andersglobalisten' ko men dit weekend bij elkaar in de Amsterdamse Beurs van Berlage. In het Nederlands So ciaal Forum praten ze over een rechtvaardiger wereld. Is er een nieuwe maatschappelijke be weging aan het ontstaan? Andersglobalisten heten ze te genwoordig, na lange tijd be kend te zijn geweest als antiglo balisten. Dit weekeinde vereni gen ze zich in een sociaal fo rum. Hoofdthema's zijn oorlog, milieu, neoliberalisme, demo cratie en burgerrechten, racis me en cultuur. Het doel lijkt utopisch: het uitzetten van stra tegieën voor een meer recht vaardige wereld. De 150 maatschappelijke orga nisaties die aan het Nederlands Sociaal Forum (NSF) deelne men zijn flink uiteenlopend van aard. Ze variëren van FNV, Mi lieudefensie en Novib tot De Kleine Aarde en van de Nieuwe Werklozenbond en het Drents Antikapitalistische Platform tot Kerk en Vrede. Ook de linkse politiek is vertegenwoordigd met PvdA, Groenlinks en SP. Het is voor het eerst dat in Ne derland een dergelijke omvang rijke bijeenkomst met enkele duizenden deelnemers plaats- 7 den haag/gpd - Wordt het Zalm of Van Aartsen? Komend week einde komt de achterban van de WD bijeen om te praten over het leiderschap van de partij. Van Aartsen heeft zich in ieder geval in de etalage gezet: hij wil de onbetwiste leider worden. Maar is dat voldoende om de WD weer te laten stijgen in de peilingen? Twee jaar terug sloten ze een niet-aanvalsverdrag met elkaar Gerrit Zalm en Jozias van Aartsen. Zalm was lijsttrekker van de WD bij de vorige verkie zingen en werd daarna vice- premier in het kabinet. Van Aartsen volgde hem op als frac tievoorzitter in de Tweede Ka mer. Dat riep meteen de vraag op: wie is er nu eigenlijk de baas? Aanvankelijk besloten beide he ren de kwestie in het midden te houden tot de volgende verkie zingen in 2007. Tegen die tijd zou wel blijken wie de beste pa pieren had. Maar onder dnik van de kritiek dat de WD te on zichtbaar is nu de partij in de peilingen wordt overvleugeld door ex-WD'er Geert Wilders, besloot Van Aartsen de post van politiek leider tkrast te clai men. Uit een rerthte peiling van onderzoeksbureau Nipo onder WD-kiezers blijkt dat 49 procent vindt dat Zalm het moet worden, terwijl 16 pro cent liever Van Aartsen ziet. Vooruitlopend op de race tus sen beide partijkanonnen, wil de achterban van de WD in ie der geval voorkomen dat er in de toekomst opnieuw een situ atie als nu ontstaat. Morgen stemt het najaarscongres over een motie, waarin staat dat na de volgende verkiezingen de fractievoorzitter ook automa tisch de politiek leider is in de partij. Dat betekent dat de lijst trekker na de verkiezingen niet meer het kabinet in mag, zoals Zalm nu heeft gedaan. De mo tie zal het hoogstwaarschijnlijk halen, daar de partijtop, inclu sief Zalm en Van Aartsen. haar steunt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3