GESPREK VAN DE DAG Dansen effectief wapen in oorlog tegen aid Moslim-Barbie verovert harten longeren massaal in actie in Kaapstad, Bali en Arnhem Ontrouw bij vrouwen door genetische factoren bepaald Goed nieuws! DAGELIJKS LEVEN Razanne draagt Een alternatieve Barbie verovert in Engeland de harten van moslimmeiden. Ze heet Razanne en draagt niet, zoals de originele blondine, een mini rok, laag uitgesneden shirt of bikini. Ze heeft een burka aan en bidt op vaste tijden op haar eigen ge bedskleedje. Jonge moslima's, én hun ouders, lo pen weg met haar. Barbie hoeft zich niet bedreigd te voelen. Razanne probeert immers niet te concurreren met haar sex- appeal. De moslimpop heeft een weinig flatteuze borstomvang die ze bovendien bedekt als ze buiten komt. Ze heeft het lijf van een kind, maar de aspira ties van een vrouw met wie moslimmeisjes zich kunnen vereenzelvigen. Zo is er een Razanne voor 'binnen en buiten', de standaardpop met kambaar haar en make-up die met twee verschillende uitrustingen wordt geleverd: een gebloemde jurk die ze thuis kan dragen en een burka en traditionele jas voor buiten. Verder is er de scholier, padvindster en lerares. Dokter Razanne en astronaut Razanne liggen op de tekentafel. Barbies moslimzus debuteerde vorig jaar oktober in Amerika, Canada, Singapore en Duitsland. De ma kers hopen de pop ook te kunnen introduceren in Koeweit, Saoedi-Arabië en Zuidoost-Azië, waar de originele Barbie streng verboden is. Maar eerst was een burka en bidt op haar eigen Engeland aan de beurt, en binnenkort hoopt Ra zanne ook naar Nederland te komen. Ammar en Noor Saadeh uit Amerika hebben de pop ontworpen. „De boodschap die we willen uit dragen is dat je innerlijk belangrijk is, niet hoe je er uit ziet", aldus het echtpaar. „Of je nou lang, kort, dun of dik bent, de echte schoonheid die God en medemoslims zien zit in je ziel." Ouders hebben al laten weten dat Razanne met de familie mee bidt. Voor hoeveel omzet de pop zorgt, willen de Saadehs niet zeggen. Maar bekend is dat ze in het eerste jaar al dertigduizend exemplaren verkochten, voornamelijk via hun website NoorArt.com. Vorige week gingen in Engeland alleen al honderden Ra- zannes over de toonbank, vanwege de viering van Eid ul-Fitr. Dit is het jaarlijkse suikerfeest ter afslui ting van de Ramadan waarop kinderen cadeautjes krijgen. Winkelier Atif Dan' uit Rusholme zegt dat de pop niet aan te slepen is. „Vooral Eid Moebarak Razan ne was populair. Dat is een speciale uitvoering met feestkleding, sieraden en een Eid-kaart. Vanaf het begin dat we Razanne zijn gaan importeren uit Amerika, is ze ongekend succesvol." Shazida Hussain van de Moskeeraad in Bolton zegt de pop graag voor haar vier dochters te willen ko- Esther Cotink kleedje pen. „Ik heb altijd het gevoel gehad dat Barbie en haar moderne tegen hanger Bratz het verkeerde imago hebben voor moslimmeisjes. Door hun decolleté en korte jurkjes dacht ik altijd twee keer na voordat ik een Barbie kocht. Deze pop is een posi tief voorbeeld, ze kan binnenshuis trendy kleding dragen en naar buiten gaan met een burka. Dat ze ook werkt, is des te beter." Omdat moslims niet allemaal hetzelf de zijn, is Razanne in verschillende huidldeuren te koop: Pakistaans-In- disch olijf (met bruin haar en brui ne ogen), Afrikaans-Amerikaans donker (zwart haar, bruine ogen) en Kaukasisch blank (blond haar, blauwe ogen). Ze kost tussen de 10 en 15 euro. NoorArt over weegt nog een islamitische Ken 'in de stijl van GI Joe' te ontwik kelen. -SORRy l|< HEI3 EEM BEE.-TC3E HuoFDPlJM MENSELIJK Zanger JIM heeft een schikking ge troffen met Sanoma, uitgever van Story. De nummer twee van de eer ste Idols-serie daagde het blad voor de rechter wegens een artikel over zijn vermeende COCAÏNEGEBRUIK. Jim zou de harddrug volgens Story na de première van de film Snow Fever hebben gebruikt. De zanger eiste rectificatie en een schadever goeding van 100.000 euro. Het kort geding zou vandaag dienen voor de rechtbank in Amsterdam. Details over de schikking zijn niet bekend gemaakt. Opdringerige fans hebben de afgelo pen tijd herhaaldelijk ingebroken bij de Britse popster GEORGE MI CHAEL. Tot drie keer toe hebben vrouwen zich toegang verschaft tot zijn huis. De jongste INBRAAK had plaats op 4 november. Een vrouw was de woning van Michael in Hampstead binnengedrongen, maar alweer verdwenen toen de politie kwam. Acht dagen eerder had zich ook al een vrouw toegang verschaft tot het huis van de gewezen Wham- zanger. De 41-jarige zanger maakte kort geleden bekend dat een vrouw zich vorig jaar vier dagen had ver stopt onder de vloer van zijn huis. De Italiaanse filmmaker FRANCO ZEFFIRELLI, die onder anderen Eli zabeth Taylor en Placido Domingo regisseerde, is woensdag in Rome ere-ridder van Groot-Brittannië ge worden. Omdat hij geen Brit is, mag hij zich geen 'Sir' noemen. De 81- jarige operaliefhebber en regisseur van de films 'Romeo en Julia', 'La Traviata' en 'De Getemde Feeks' werd geëerd voor zijn 'waardevolle verdiensten voor de Britse uitvoe rende kunsten'. De Britse ambassa deur Roberts in Italië verleende Zef- firelli de onderscheiding namens koningin Elizabeth. Foto: Reuters Volkszanger FRANS BAUER komt opnieuw met een eigen geurlijn. Bauer heeft zowel een GEURTJE voor mannen als vrouwen uitgeko zen. De parfumflesjes liggen het weekeinde waarschijnlijk voor de eerste maal in de winkel, meldt het bedrijf Jann Products dat de geur lijn op de markt brengt. In 1999 werd ook al eens een Frans Bauer- parfum gelanceerd. Dat werd een flop. Foto: GPD De zanger RENÉ FROGER moet donderdag 2 december voor de poli tierechter in Amsterdam verschij nen. De zanger zat met TE VEEL DRANK op achter het stuur. Froger werd in oktober aangehouden, hij blies 1,4 promille, bijna drie keer zo hoog als maximaal toegestaan. Het Zweedse hof heeft de aanval ge opend op de Duitse RODDELPERS. Koning Carl Gustaf heeft de Ham- burgse advocaat Matthias Prinz in geschakeld om een einde te maken aan de eindeloze rij roddels en ver zinsels over de koninklijke familie. Volgens Zweedse kranten zou Prinz een lijst hebben met maar liefst 1158 LEUGENS in 500 voorpagina- verhalen van bladen als 'Die Neue Frau', 'Frau mit Herz' en 'Woche der Frau'. „Ze hebben die verhalen ver zonnen. Het is tijd dat ze daar voor boeten", aldus de advocaat. Hij zou van uitgeverij Klambt zo'n vier mil joen euro schadevergoeding willen vragen. „Genoeg om ons te ruïne ren", klaagt directeur Rudiger Dienst. Hij geeft toe dat niet alle verhalen over het liefdesleven van de prinsessen Victoria en Madeleine kloppen, maar heeft beloofd zijn le ven te beteren. Ontrouw en overspeligheid bij vrou wen Wordt in belangrijke mate be paald door genetische factoren. Ook het aantal seksuele partners van een vrouw kan hieruit verklaard worden. Anna Magnani De mannen hebben alleen maar hun leidende positie kunnen veroveren, omdat zij nooit gehinderd zijn door zwangerschappen Britse wetenschappers bestudeerden een groep van 1600 vrouwelijke tweelingen, zowel eeneiige als twee- eiige. Volgens een onderzoeker is de invloed van genetische factoren op overspel en seksuele contacten zeker voor veertig procent bepalend. Maar ook factoren als milieu en opvoeding spelen een belangrijke rol in het sek suele gedrag van vrouwen. De wetenschappers vroegen de test personen naar hun seksuele gedrag, het aantal seksuele partners en hun houding ten aanzien van overspel. Bijna een kwart van de ondervraag den gaf aan wel eens ontrouw te zijn geweest. De houding ten aanzien van ontrouw wordt niet beïnvloedt door genetica, want de meeste over spelige vrouwen vonden dat ze fout bezig waren, anp/rtr „Dance4Life is een prachtig voor beeld van hoe het talent en de kracht van jonge mensen onze strijd energie kunnen geven. Door jonge mensen te mobiliseren zul len we de echte helden en heldin nen van de oorlog tegen aids vin den." Is getekend: Kofi Annan. De secretaris-generaal van de Verenig de Naties haalde vorige week de hoogste lof uit de kast voor een ini tiatief van twee Haarlemmers. Dance4 Life is een nieuwe inter nationale actie tegen hiv en aids. Een heel energieke actie. Morgen avond, op 27 november, zullen ruim 20.000 in het wit geklede, jonge mensen gelijktijdig vijf uur lang dansen in de strijd tegen ta boes en gedwongen stjlte die de dodelijke infectieziekte omringen. Ze doen dat in het Gelredome in Arnhem, maar ook in het Hartley- vale Stadium in Kaapstad en bij Monumen Bajra Sandhi in Renon, nabij Denpasar op Bali. In Nederland besteedt Jack Spij kerman in een dubbellange liveaf levering van Kopspijkers bijzon- dere aandacht aan dit hoopgeven de initiatief van twee jonge Haar lemse zakenmensen die 'wat te rug wilden doen' en tientallen be drijven, organisaties en artiesten bereid vonden om 'om niet' mee te doen. Van dj Paul van Dyck, Ali B, Tooske Breugem tot de marke teers van Saatchi Saatchi, van danceorganisator ID&T tot Spits. De actie is nog voor er zaterdag één heupbeweging is gemaakt al een doorslaand succes. In Neder land heeft ieder van de, in wit ge hulde dansers minimaal 50 euro bijeengebracht om zelf in het Gel redome te kunnen schitteren. Middelbare en hogere scholen hebben een jaar lang met acties en pilot-evenementen warm kun nen draaien voor dit evenement. Daar blijft het niet bij: de inmid dels binnengestroomde tonnen zullen worden teruggepompt naar die mensen die het meest risico lopen te worden geslachtofferd door de snel in omvang groeiende aids-epidemie. In Zuid-Afrika en Nederland zullen de kijkers zater dag gevraagd worden hun bijdra ge te leveren aan de oorlog waar Kofi Annan het over heeft. „En inmiddels staat voor ons vast dat Dance4Life zich zal ontpop pen tot een tweejaarlijks wereld wijd evenement, dat om het jaar op de laatste zaterdag voor We- Onrustige tijden, want je buren kunnen terrorist zijn. Tja. Met die gedachte in het achterhoofd, wordt het natuurlijk nooit wat. Waar zijn we in dit land terecht gekomen?' zei minister Verdonk, nadat nu zelfs de Ne derlander die zich tot de islam heeft bekeerd en dus als brug zou kunnen fungeren, doodswensen uitspreekt. (Uhm, nou daar waar dat krankzinnige kabinet van jullie ons deels gebracht heeft, misschien) En ook bij RTLBoulevard, waar Beau en Albert over het algemeen de gezelligheid op nummer één hebben staan, barstte nu een discussie los die de rest van de uitzending als een nare nasmaak bleef hangen. „Ik wil het er gewoon niet meer over hebben", zei Beau en zeggen de meeste mensen. Ik ook niet, want de krant staat vol met verontrustende berichten over de maatschappij, over bewoners die zich niet meer veilig voelen en de discussie verzandt in een non-verbale miscommunicatie van beschuldigende vingertjes die uit onwetendheid en frustratie links en rechts wijzen, terwijl al die verongelijkte vingertjes richting Dor drecht zouden moeten wijzen om zo de aandacht te vestigen op hoe het eigenlijk wel zou moeten. Daar vond namelijk afgelopen dinsdag Buurtgeruchten: De slotmanifestatie van OBAZ-Onze Buurt Aan Zet- plaats. Bewoners, jong en oud, bestuurders en beleids makers uit dertig verschillende steden kwamen hier samen ter afsluiting van de projecten die de afgelopen drie jaar hebben plaatsgevonden in de probleemwij ken van deze steden. Projecten waarbij burgers en overheid in het kader van de verbetering van de leef baarheid in de buurt de handen ineen hebben gesla gen. Zo kan het dus ook. En dat het werkt, bleek wel afgelopen dinsdag. De hele mikmak liep door elkaar heen, werd betrokken bij de presentaties van de geslaagde projecten, werd ver maakt door een multiculturele wirwar van artiesten en werd getrakteerd op bijzonder eten uit alle wind streken. Mijn functie op deze dag, als onderdeel van de organi st satie, was het ontvangen van al deze verschillende mensen en tegemoet komen aan hun even zovele ver schillende wensen. De gesprekken die je daardoor voert, geven een veel betere kijk op wat er 'leeft' dan ie dere willekeurige enquête. Nederlanders, en daarmee bedoel ik ook de allochtone Nederlanders, hebben he lemaal niet zulke uiteenlopende ideeën als het gaat om het verbeteren van de wijk waarin ze wonen. En dat is niet zo gek, want iedereen heeft dromen, maar als het gaat om dromen over een beter leven dan ko men de wensen al snel overeen. Dat was dan ook het hele idee achter dit grootschalige project. De motivatie en inspiratie moest dan ook ko men uit de bewoners zelf Nieuwsgierigheid, inspiratie, enthousiasme en betrokkenheid leidde in de buurten tot onderlinge contacten; de geruchten leidden tot ac tie. De samenwerkingsverbanden tussen de direct be trokken burgers en de overheid maakten de OBAZ- projecten mogelijk. Opvallend genoeg waren het nu ook de ambtenaren die voor het grootste oponthoud zorgden. Zowel in de aanloop van de projecten en de uitvoering, als op de dag zelf. In principe zijn zij de grootste probleemgroep waar ons land mee kampt. Vervelend dus dat juist zij in meer of mindere mate de organisatie van ons land in handen hebben en om hun eigen disfunctioneren te verbloemen de problemen maar al te graag bij min derheidsgroepen neerleggen. Ik wil niet overgeneralise- ren, natuurlijk waren er op deze slotmanifestatie juist ook ambtenaren aanwezig die verder kijken dan hun kantoortje groot is en die niet bang zijn om tegen het bestuur van hun gemeente in opstand te komen of een inspirerend initiatief met een bij-voorbaat-NEE af te doen, en zo zullen er nog wel een paar in het wild rondlopen, maar het is het overgrote deel dat van na ture liever tegenwerkt dan meewerkt. 'Er wordt in dit land niet goed nagedacht...liet Balke nende weten van de week. Helaas denkt Balkenende te lang na voordat er überhaupt iets wordt gezegd en of ondernomen. Dat wij hier in Nederland probleemloos met elkaar kunnen samenleven blijkt alleen al uiteen rondje door de stad. Alle culturen leven allang probleemloos naasten met elkaar. Een stad functioneert alleen als burgers bereid zijn de wijk met elkaar te delen. Dat ge beurt vanzelfsprekend en zonder bedacht beleid. Als die bewoners dan ook nog besluiten om met elkaar te zorgen vooreen betere leefomgeving in hun wijk, dan heb je naar mijn idee de hoogst haalbare tolerantie ge haald. Uit de documentaire die ter afsluiting voor deze slot manifestatie is gemaakt, blijkt dat ook wel. Het inspi rerende filmpje laat bewoners zien die nadenken over de buurt waarin ze leven, ze gaan het ge- sprek aan op een praktische manier, ze kennen de problemen en proberen die sa- v v men op te lossen. Nu en in de toekomst, want ze zijn trots op de plek waar ze wonen en willen er voor geen goud weg. Deze mensen hoeven geen oranje armbandje te dragen om hun tole rantie te tonen. Balkenende, die zo'n eerste armbandje in ontvangst mocht nemen en van plan is het hele kabinet er eentje te geven, zou dat strakke bandje bij zichzelf en bij de rest van het apparaat eigenlijk om z'n nek gebonden moeten krijgen. Oj- ee een doodswens? Nee, niet helemaal, als ze het maar benauwd genoeg krij gen, gaan ze misschien eindelijk functioneren. En dan niet als gerust- steller voor angstige burgers, maar als ondersteuning voor de welwil lende initiatiefnemers. Reageren? Reacties_op_co- lumn@hotmail. com Dance4Life is een internationaal evenement. In Kaapstad (boven) en Arnhem (onder) komen jongeren in Foto's: Dance4Life reld Aids Dag (1 december) zal plaatshebben", vertelt Ilco van der Linde (40) vol passie. „We we ten dat Rusland, Duitsland, Tan zania en Frankrijk in 2006 defini tief meedoen aan Dance4Life, zo dat vaststaat dat we met deze boodschap steeds meer mensen zullen bereiken." Ilco is met de 36-jarige Haarlemse marketeer Dennis Karpes, eige naar van het jeansmerk Big Star, de geestelijke vader van Dance4Life. Van der Linde be dacht als 16-jarige een jaarlijks te rugkerend popfestival op 5 mei in Haarlem (Bevrijdingspop), waar na hij de formule uitbouwde naar een hele reeks Bevrijdingsfestivals overal in het land alvorens hij zich ontpopte tot eigenaar van een be langrijk advies-en organisatiebu reau (MTE) en twintig werkne mers op de loonlijst kreeg. „Daar word je een keer moe van", zegt Van der Linde. „Vandaar dat ik met vrouw en drie dochters vo rig jaar op sabbatical ging en over de wereld trok. Eigenlijk was ik weer op zoek naar de geestdrift die ik meemaakte toen ik met an dere vrijwilligers een ideaal in praktijk bracht." „Dat heb ik gevonden, zij het op een zeer harde en confronterende manier. Op reis las ik een nacht merrie van een krantenbericht. Ergens in Zuid-Afrika had een groepje mannen zich vergrepen aan een baby, vanuit het waan idee dat zij hun hiv-besmetting zouden kwijtraken door te copu leren met een onbesmette part ner. Door er zeker van te willen zijn dat de partner vrij van be smetting is, lopen steeds jongere kinderen een dergelijk levens, n dreigend risico. Toen ik ternes bleek dat Dennis hetzelfde ai had uitgeknipt - dat zette om dit vrijwilligerswerk. InmiddL hebben we voor tien jaar getP' kend." L Het belangrijkste doel van df is niet poen, maai' 'awarenesjto bewustzijn', zegt Van der Li»rd „Daarom hebben we eerst di[da proefprojecten ter plekke geijch in de Derde Wereld. Om te t% of we niet met onze, eigen, o^pi bezorgde en bevoogdende wfc. i se blik kijken naar een epidefht die zich vooral daar aftekentjin Maar dat is niet zo. Help onspp soa's en tienerzwangerschap|ff€ bespreekbaar maken', was dfeyC boodschap." John Oomkes

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2