Toekomst maar drie „meter lang WEG WIEL 2 Kleine auto niet te stoppen dankzij 'girlpower' Modeljaar 2005 in drie delen eedse Punto's aardgas LENDER d est( IABER 2004 B Speed Design, •urs, Utrecht. 80 148. speed-design.nl '12 Motor Show Essen, in Essen, Duitsland. 162 066. (siha.de issen-motorshow.de mac modelautobeurs, :o Expocenter, Houten. 37 054. iamac.nl Internationale Oldtimer- Flowerdome, Eelde. 13 262. iutotron.nl .nl r: redactie Weg Wiel, 507, 2003 PA Haarlem, mail: hdwegenwiel@hdc.nl ging onder verantwoording betreffende organisatie. De uit- Jniet verantwoordelijk voor af- Igen of gewijzigde data. ■laatste informatie: bel het ver- |»lefoonnummer of ga naar het Inde internetadres. en burg - Fiat heeft 20 's Natural Power afgele- lan de Zweedse gemeente mburg. In totaal worden 200, die zowel op aardgas nzine kunnen rijden. De unto Natural Power is uit- met een 1.2 8v motor, aardgas 52 pk levert en nzine 60 pk. Naast een netank heeft hij twee astanks met een totale in- van ruim 60 liter, dat is 11 rdgas. Op aardgas be de actieradius 260 kilo- Zweden wil dat in 2008 ste 90 procent van het ipark bij de overheid uit voertuigen bestaat. Nu het zuiden van Zweden [gastankstations opera- door Clem Dickmann Lange tijd hadden autofabrikan ten een broertje aan dood aan kleine auto's. Liever besteedden ze hun aandacht aan de catego rieën 'slagschepen' en 'midden klassers'. Een inschattingsfout zo nu blijkt, want kleine auto's zijn business geworden, big busi ness. Met dank aan de vrouw. Bij de opmars van de kleine au to is 'girlpower' een van de to verwoorden. De emancipatie van vrouwen tot zelfstandige consumenten heeft de vraag naar compacte auto's wezenlijk veranderd. Voor werk of gezin, een tweede auto is gemeengoed geworden. Tel daarbij op dat steeds meer mensen zelfstandig leven, dan is de populariteit van de kleine auto snel verklaard. Tien jaar geleden behoorde nog maar een kwart van de autover kopen tot de categorie 'klein', nu is dat al éénderde. Maar ook de auto-industrie heeft een in haalslag gemaakt. Op de eerste plaats door betere kleintjes te bouwen, geen rammelkastjes zoals vroeger, maar veilige en duurzame producten. Ze zijn er ook aanzienlijk beter uit gaan zien, zeker vrouwen stellen op dit punt hoge eisen. Dus geen gedrochten meer als de oubolli ge Dafjes of het Mazda 121 bol hoedje maar kekke, handzame karren met uitstraling. Tot en met de Koreanen heb ben de fabrikanten het nu goed begrepen. Nieuwelingen als de Kia Picanto en de Daewoo Ka- In het A-segment staat de Flat Panda over de eerste drie kwartalen glorieus aan kop. Foto: Fiat los kunnen -met dank aan Eu ropese ontwerpers- prima door de vormgevingsbeugel. Blijft natuurlijk staan dat de kleine auto blijvend goed scoort als het om aanschaf- en gebruiks kosten gaat. De waardevermin dering verloopt ook veel trager dan voor andere auto's, kijk maar eens wat ze als occasion moeten kosten. Terwijl andere automodellen almaar zwaarder en duurder worden, en daar mee de link met de economi sche realiteit aan het verliezen zijn, past de kleine auto steeds beter in het huidige maat schappijbeeld. De automarketing onderscheidt twee soorten kleine auto's: héél klein (het zogeheten A-seg ment) en klein (het B-segment). Voor het beeld: populaire mid denklassers zoals de Volkswa gen Golf en Opel Astra Peugeot 307 zitten in het daar weer bo ven gelegen C-segment. Kij kend naar de verkopen over de eerste drie kwartalen staat de Fiat Panda in het A-segment glorieus aan kop. In het B-seg ment is de Peugeot 206, on danks teruglopende verkopen, nog altijd de populairste. Vooral in het A-segment mag gerust gesproken worden van een ware verkoopexplosie: in de afgelopen tien jaar verdrievou digde de verkoop. Het B-seg ment zit al veel langer op een hoog niveau. Vorig jaar was het zelfs de best verkochte auto soort in ons land. Geen wonder dat de industrie juist hier naar stig aan productinnovaties werkt. Jongste trend: de mini- mpv's. Volgend jaar komen er minstens vier van deze model len bij, vooral uit Franse hoek En daarnaast ook nog fun-au- to's, mini-cabrio's, maar ook kleine coupé-achtigen en sport- autootjes. Voor elk wat wils. Moest de kleine auto vroeger vooral met een knipoog aan de man (m/v) gebracht worden (weet u nog, die vet lachende motoragent uit de Panda-com mercial?), nu doet ie het op ei gen kracht. Van een negatieve l kijk op de kleine auto van niet al te ver weg. Foto: Honda Opel heeft deze Smart-achtige Trixx als kleintje van de toekomst in ontwikkeling. Foto: Opel jen van der Steen ne auto is groot gewor- de rek is er nog niet uit a 'oor de nabije toekomst 1 alle fabrikanten met i, kleine modellen. Favo- r, alfrigtemaat: drie meter. Jne auto krijgt de luxe die 10e uitsluitend voor de daajls was. Zoals airbags en naar ook in de bocht aabaiende koplampen, msthspanningswaarschu- iruise control en allerlei bij jche speeltjes. Kijk naar ncia Ypsilon of de Re- lodus. Spierwitte gas- n nngslampen zijn geen do leer van de Mercedes S N 7. En je hoeft geen Au- an te schaffen om in een e huiskamer van Den paar Berlijn te schuiven, auto's worden veiliger, fer, stabieler, beter gemo te n rd en vooral aanzienlijk Nedjker. Rijd met een een- karretje als de Suzuki Al- ptdek dat je er allerminst "en uit komt als je van jt naar Medemblik ge- jent. Beproef een Fiat en verbaas u over het ge- de stabiliteit van deze (aliaanse kleine auto. dippende economie fe belangstelling voor het Hoe duurder de aard- dt, hoe groter de be- ig voor de zuinige au- irdt, I lling eter auto -dat is dus n kleintje- rukt op. Au- br drie volwassenen plus d. Smart startte als on- [ling van Mercedes-Benz ti 2-persoons autootje Ivam er achter dat twee tsen toch te weinig is. inten willen naar kleine- 's, met meer comfort. PSA (Peugeot en Citroën) en Toyota gaan in Slowakije aan de slag met een ultracompacte auto, Renault is er hard mee bezig en Fiat doet alle harten sneller kloppen met de beeldige Trèpiuno retrostudie, een soort herboren 500 met plek voor drie+een, zoals de Italiaanse naam aangeeft. Het 330 centi meter lange schoonheidje is Fi ats nieuwe offensief, al zegt Fiat officieel nog altijd dat het auto- tje geen werkelijkheidswaarde heeft. En dat heeft behalve met productiekosten vooral te ma ken met het feit, dat Fiat ook dit jaar weer geen winst maakt en alleen geld uit wil trekken voor projecten waarvan vast staat, dat ze geld opbrengen. Opel is serieus bezig weerwoord te bie den met de Trixx stadsauto. Drie meter lang en uitnemend geschikt voor de stad. Maar bij Opel hebben nu ze even heel andere zorgen. In 1995 toonde het Duitse GM- merk al de Maxx, al was die jammer genoeg te duur voor grote series met zijn aluminium chassisstructuur. Maar Opel zit via dat GM tegenwoordig dicht tegen Fiat aan, dus is het.best mogelijk dat de twee gaan sa menwerken. Fiat weet ver draaid goed hoe het kleine au tootjes moet bouwen, al heeft het concern dat vele jaren tot groot verdriet van de aandeel houders laten sloffen. Fiat heeft voor 2007 een klein model in de 3-meter categorie op stapel staan, dus nog korter dan de 3,30 meter lange Trèpiuno. Best mogelijk, dat Opel in dat City- car-project betrokken wordt. Smart heeft met de Forfour in middels een 4-persoons klein tje, maar zal zijn volgende Fort- wo ook langer maken dan de huidige 2,50 meter, en meer plaats bieden dan alleen aan twee inzittenden. En zo lijkt het briljante idee van De kleine auto is tegenwoordig net zo luxe en comfortabel als de grote broers. Zo ook deze Renault Modus. Foto: Renault wijlen sir Alec Issigonis, die in 1959 voor Austin en Morris de drie meter lange Mini lanceer de, opnieuw actueel. De laatste jaren zijn auto-interieurs flexi beler geworden. Met dank aan onder andere Opel, dat ruimte- benutting met bijvoorbeeld de Zafïra en Meriva tot kunst ver hief. Die flexibiliteit zal vooral de kleine auto goed doen. En het geringe gewicht en brand stofverbruik van de compacte auto spelen die ontwikkeling in de kaart. De olieprijs stijgt als maar en wie denkt, dat dat bin nenkort beter wordt is meer op timistisch dan realistisch. Of naïef. De befaamde Italiaanse ont werper Giorgetto Giugiaro te kende een jaar of 25 geleden de eerste Panda. Jar enlang was het Neerlands goedkoopste auto- tje, kampioen van het minima lisme. Met stoeltjes als een strandzitje, Spartaans comfort, van z'n leven maar twee keer gefacelift. Een paar verlichte dashboardschakelaars en een moderne, zwart gespoten grille, daar hield het wel zo'n beetje mee op. Het was wellicht de eerste serieuze kleine auto. Een compacte ruimtewagen avant- la-lettre. Windgevoelig en dun gemotoriseerd, maar praktisch en zuinig. Synoniem voor be scheiden automobilisme. Het succesvolle nieuwe model is er nu ook weer met vierwielaan- drijving. Met zijn 12.195 euro de goedkoopste 4x4 van Neder land. En nu komt de Panda Hy drogen. Een Panda op water stof. Dan lach je pas echt ieder een uit. De markt raakt klaar voor compacte 5-deurs auto's ingericht als mini-suv, en als het straks even kan met milieu vriendelijke brandstofceltech nologie. Waar vroeger geen ontwikke lingsgeld voor de kleine auto vrijgemaakt werd -want aan de kleine kon toch niks verdiend worden- groeit het budget nu weer. Ten gunste van een frivo le, lekker rijdende compacte auto. Met verrassende eigen schappen. Kijk naar Peugeot, dat in maart met de 1007 komt. Na 75 jaar een nulletje erbij in de Franse typeaanduiding. De hooggebouwde 1007 heeft twee grote, elektrisch te bedienen schuifdeuren. En een gemakke lijk te vervangen interieurkleur. Mitsubishi doet het aardig met zijn nieuwe Colt, die met zijn forse binnenruimte en verras sende rij-eigenschappen een voorbeeld is voor veel construc teurs. Want de kleine auto hoeft niet meer benepen te zijn. En het rijgedrag was al fantastisch verbeterd ten opzichte van de hotsebotser die die leuke Mini vroeger was. VRIJDAG 26 NOVEMBER 2004 Op de autoshows begint het al: vrouwen doen hun best de bezoekers hun aandacht op de kleine auto te laten vestigen. Foto: Reuters Mannenwereld Er is geen automerk dat zich in z'n reclame specifiek op vrou wen richt. Er lijkt wel een soort stigmatiseringangstte bestaan. Toch heeft al één op de drie nieuwe auto's een vrouwelijke eige naar. Vooral de kleinere auto's zijn daarbij populair. Toppers zijn de Lancia Ypsilon en de Mini (van BMW) waarvan de ruime meerderheid van de klantenkring al uit het sterke geslacht be staat. Maar nóg valt het blijkbaar niet altijd mee om als vrouw de autoconsument uit te hangen. Het is zelfs zo erg dat via een speciale website (www.automobiliste.nl) eerste hulp wordt ver leend, met tips en informatie. Eens te meer een teken dat auto's -én de autobranche- nog immer tot die raadselachtige mannen wereld behoren. keuze is geen sprake meer. Small is smart and beautiful. Maar is het dan alles goud wat er blinkt voor deze Benjamins? Wel, als de Nijmeegse 'suv-af- faire' iets duidelijk gemaakt heeft dan is het dat er ook over automobiliteit een waarden- en normendebat op komst is. De spanning op de brandstofmarkt gooit daarbij nog eens extra olie op het vuur. Wat de precieze uitkomst van dat debat dan ook mag zijn, de winnaar staat bij voorbaat vast. Geniet dus nog even van die zelden gebruikte ruimte in uw huidige, veel te grote auto. De volgende zou wel eens een stuk kleiner kun nen zijn. BOEKEN Altijd een leuk idee voor sinterklaas: een autojaarboek. Afhankelijk van het budget zijn er diverse mogelijkheden. Van groot naar klein. Autotest nr. 36 De Mondial van Parijs stond dit jaar bol van het autonieuws. Vandaar dat de nieuwste editie van Autotest begint met een 17 pagina's dik overzicht van deze steeds belangrijker wordende autoshow. Autotest is niet alleen het oud ste, maar ook het dikste jaar overzicht. Deze catalogus ver schijnt inmiddels voor de 36ste keer en is tegenwoordig een product waar drie partijen aan meewerken. Ooit begonnen bij uitgeverij Bom kwam het boek, via een lange periode Kluwer, een jaar of vijf geleden terecht bij Kosmos Z&K Uitgevers. De redactionele inhoud (rij-im- pressies) levert het ANWB-blad Autokampioen en de rest (fo to's, modelteksten, technische gegevens, prijzen) komt alle maal uit de AutoDisk database van het Haarlemse bedrijf Au tomobiel Advies. Het is een puur naslagwerk, dat in bijna 600 bladzijden een ge degen beeld geeft van wat het net begonnen modeljaar 2005 aan auto's te bieden heeft. Au totest 2005 is volledig in kleur uitgevoerd en alle informatie staat, zoals we gewend zijn, keurig overzichtelijk per merk bij elkaar. In deze omvangrijke catalogus vinden we de wetens waardigheden van 54 merken plus de gebruikelijke belasting tarieven, het kentekenoverzicht en een zeer uitgebreide prijs lijst. De gids kost 16,50 euro. Carros jaarboek 2005 Een memorabel jaar was 2004 en bovenal een slecht jaar voor de autobranche. Er gingen wel iswaar 480.000 nieuwe auto's de showrooms uit maar daar werd vrijwel niets op verdiend, constateert Carlo Brantsen in het voorwoord van zijn Carros- jaarboek Hij voorziet nog zo'n jaar waarin de oplettende con sument goed kan profiteren van de malaise in autoland. Carros biedt een volledig over zicht in kleur van wat er in 2005 allemaal te koop is en wat de plannen zijn van de verschillen de autofabrikanten. Omvang en vormgeving van dit degelijke jaarboek van het automagazine Carros zijn onveranderd. In 450 pagina's komen alle in model jaar 2005 verkrijgbare automo bielen voorbij, waarbij opvalt dat dit boek als enige van de drie de naam Daewoo heeft vervangen door Chevrolet, de nieuwe naam per 1 januari. Per model is een pagina gereser veerd waarop een flinke foto, een korte tekst en de nodige (technische) gegevens staan. Achterin de gids vindt men een uitgebreide prijslijst. Ook deze prettige en handzame uitgave, vroeger bekend als het jaarboek van Wereld op Wielen, verschijnt al een hele tijd, in middels is dit de 27ste afleve ring. De uitgever is Readershouse/ Hearst en hij kost 14 euro. Alle auto's 2005 Goedkoop en handzaam is al 33 jaar lang het KNAC-jaarboek Alle Auto's, dat uitgeverij De Alk uit Alkmaar op de markt brengt. Het kleinste auto-overzicht van de drie biedt een actuele, alfa betisch gerangschikte opsom ming van de leverbare auto's in het lopende modeljaar. Dat gaat aan de hand van een rijtje (technische) gegevens en een of twee kleurenfoto's. De omvang is net als vorig jaar beperkt ge houden tot 400 pagina's. Voorin kunnen we in een be knopt jaaroverzicht zien welke modellen er zijn gekomen, nog komen en welke vervallen. Ach terin staat de bekende zeer uit gebreide prijslijst, net als de adressen van importeurs in Ne derland en België, de belasting tarieven en, tegenwoordig on misbaar bij de computer, een lijst met nuttige websites. Ten ALLE AUTO'S gunste van meer autonieuws is de prijslijst van gebruikte auto's gesneuveld, maar samensteller Jan Rooderkerk stelt dat zo'n lijst snel veroudert en dat de occasionprijzen veel beter op internet kunnen worden opge zocht. Vandaar de vermelde websites. De 2005-editie van deze zakcatalogus ligt in de winkel voor 9,95 euro.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21