REGIO 'Fluisterasfalt' verliest terrein 'Op internet zie je een Ifmoord niet aankomen' deelnemers J Dom, dom, dom: ik zie geen relatie VRIJDAG 26 NOVEMBER 2004 hef' neer op de sofa, maar e-mailen met een therapeut. Dat was de ;ing van het 'Intherapy'-onderzoek van de Universiteit van Am sterdam. Tachtig pro cent van de vijl zei het con- ïet de psycholoog niet gemist te hebben. De universiteit vond en andere resultaten positief en besloot tot een vervolg. Een ninder enthousiast is MARIA WITKAMP (niet op de foto), psy- G,og met een praktijk in Leiden. „De risico's van de internetme- zijn veel groter dan het voordeel van de lage kosten", vindt zij. NAVRAAG Na snelle opmars staat kwaliteit materiaal ter discussie vervolg van voorpagina Lange tijd werd het beschouwd als een geweldige uitvinding. Fluisteras- falt, ofwel 'zeer open asfalt beton' (zoab), was een probaat middel tegen aquaplaning en geluidsoverlast. In middels is het tij gekeerd. Minister Peijs (verkeer en waterstaat) onder zoekt een merkwaardige gladheid op tal van snelwegen in Zuid-Holland. Ze spreekt over een 'noodsituatie'. De provincie kondigde eerder deze week aan al het zoab-wegdek weg te halen, vanwege de snelle slijtage van het materiaal. De eerste zoab-wegen dateren van eind jaren tachtig. Rijkswaterstaat legde wegverharding aan, die zoda nig open is dat water meteen weg lekt in kleine gaatjes naar de rand van de weg. Tijdens regenbuien heb ben automobilisten hierdoor minder last van opspattend water en glad heid als gevolg van aquaplaning. Ex tra voordeel van het materiaal was het geluidsdempende effect. Om die reden spreken de Belgen over 'fluis- terasfalt' en hebben Nederlanders het over 'stil asfalt'. Zoab maakte begin jaren negentig een snelle opmars en werd vanaf 1995 zelfs op alle snelwegen toege past. Ook provincies en gemeenten maakten spaarzaam gebruik van het materiaal. Het ministerie van VROM verstrekt sinds 2001 subsidies aan gemeenten die stil asfalt aanleggen. Vooral het geluiddempende effect speelt daarbij een grote rol: het aan leggen van een zoab-wegdek is een stuk goedkoper dan een geluidswal. Van alle provincies heeft Zuid-Hol land de meeste kilometers zoab. Al vrij snel werd duidelijk dat fluis- terasfalt niet altijd even veilig is als aanvankelijk werd gedacht. Zo is 'vers zoab' juist vrij glad. Dat komt door de manier waarop de kiezels in het wegoppervlak bij elkaar worden gehouden. De bovenste laag mortel moet eerst wegslijten voordat een laag stroeve steentjes bloot komt te liggen. Ook bij vorst levert zoab sneller gladheidsproblemen op dan gewoon asfalt. Het traditionele strooien met zout levert op dit soort wegdek niet het gewenste effect op. Het zout komt niet diep genoeg in de 'poriën' terecht, waardoor ontdooid wegdek toch weer bevriest. De poriën zijn ook lastig omdat ze verstopt raken met zand, bladresten en ander afval. Na drie maanden zit zoab verstopt en moet de weg gron dig schoongemaakt worden. Dat be tekent dat een grote wegdekreiniger aan de slag moet en water onder ho ge druk door het poreuze asfalt spuit. Een stukje wegdek repareren is bij zoab niet te doen. Bij gewoon asfalt kun je een noodverband aanleggen. Bij zoab moet je meteen een flink stuk vervangen, anders werkt het 'drainageysteem' niet meer. Hardnekkig Bij de provincie Zuid-Holland waren veel beperkingen van zoab al langere tijd bekend. Dat ze het materiaal desondanks toch nog relatief vaak heeft gebruikt, komt door het 'hard nekkige succesverhaal' dat over zoab de ronde doet, zegt provinciewoord voerder Jeroen Disco. „Als ergens een stuk weg vervangen moet wor den, willen omwonenden meteen zoab omdat dat herrie vermindert. Wij weten dat het geluidsreduceren- de effect van zoab vooral bereikt wordt op wegen waar je harder rijdt dan tachtig, maar dat verhaal gaat er meestal niet in. We hebben in dit land niet alleen veertien miljoen bondscoaches, maar ook veertien miljoen verkeersdeskundigen. Die zoab-kwestie leidde vaak tot hele lange discussies. Dan was je langer in gesprek met de omwonenden over de materiaalkeuze dan dat we daadwerkelijk bezig waren aan de weg. In dat soort situaties dachten we: doe dan maar zoab, als iedereen het zo graag wil. Het bouwen van een geluidswal is bovendien een stuk duurder en ook niet zo mooi." Volgens de provinciewoordvoerder gaat het om kleine stukjes weg waar Zuid-Holland de afgelopen jaren zo ab heeft gelegd. De provincie heeft het materiaal met name in de buurt van woongebieden en op kruisingen toegepast. Inmiddels is Zuid-Holland er echter achter dat zoab nog een groot na deel heeft: het materiaal slijt veel sneller dan gewoon asfalt. Bij regu liere metingen stuitte de provincie onlangs op twee wegen in het West- land, die niet meer aan de stroef heidsnormen voldeden. Ze vormden een gevaar; het wegdek is onmiddel lijk vervangen. Onlangs hebben ge deputeerde staten besloten om zoab nergens meer te gebruiken. Voort aan krijgen wegen een wegdek van 'semi dicht beton'. „Dat heeft op langzame wegen een vergelijkbare geluidsreductie. Op dit soort wegen heb je wel weer veel meer gespetter als het flink regent. Dan ga je door gordijnen van water." De provincie meet om het jaar of alle wegen in Zuid-Holland aan de eisen voldoen. Als een zoab-weg onder de norm zit zullen we het wegdek meteen vervangen. Anders doen we het als een weg aan de beurt is voor groot onderhoud." Noodsituatie Het besluit van de provincie volgt op de aankondiging van Rijkswaterstaat om gepland groot onderhoud op snelwegen in Zuid-Holland ver vroegd uit te voeren, wegens glad heid. Het gaat om vrij nieuwe weg- delen van de A12, de A16, de A27 en de A44. De wegdelen zijn vijf tot acht jaar oud en nu al 'versleten'. Minister Karla Peijs (verkeer en wa terstaat) spreekt over een 'noodsitu atie' op genoemde wegdelen. Ze wil de versleten rijstroken nog voor het eind van het jaar vervangen door nieuwe wegdelen. Of dat gaat lukken is zeer de vraag; diverse deskundigen hebben de minister aangeraden om een half jaar te wachten. Asfalteren in de winter zou niet verstandig zijn. Voorlopig geldt op de gladde wegde len een snelheidsbeperking van 70 kilometer per uur. De snelheidsli mieten gelden voor wegvlakken met een totale lengte van honderd kilo meter en worden aangegeven op matrixborden boven de weg. Dezer dagen verrijzen bovendien waar schuwingborden, die automobilisten wijzen op slipgevaar. Mogelijk heeft de gladheid een rol gespeeld bij drie, vrijwel gelijktijdige, kettingbotsingen die zich vorige maand voordeden op de A12. Daarbij waren 42 auto's be trokken en raakten 12 mensen ge wond. Peijs noemt de slijtage van Zuid- Hollandse snelwegen opmerkelijk, omdat zoab-rijstroken elders in Ne derland gemiddeld tien jaar mee gaan. „Het probleem van jong asfalt concentreert zich in Zuid-Holland schrijft de bewindsvrouwe in een brief aan de Tweede Kamer. Rijkswaterstaat is er nog niet van overtuigd dat zoab geheel van de baan moet, zoals Zuid-Holland wil. Een onderzoek moet uitwijzen wat precies de oorzaak is van de snelle slijtage. Peijs onderzoekt 'alle rele vante factoren', zoals: de asfaltsoort, de gebruikte steenslag, de asfaltcen- trale en de aannemers. De minister hoopt de antwoorden eind decem ber te hebben. Erna Straatsma i. QL 'rii-- ,'iEGDEK Op langzame wegen - zoals hier die tussen de A44 en Sassenheim - is zoab niet stiller dan bijvoorbeeld 'semi dicht beton'. Archieffoto: Hielco Kuipers Het leek ideaal spul. Maar zoab moet elke drie maanden worden schoonge maakt, het slijt snel en dan wordt het glad. Foto: CPD TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van de ze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en ach tergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld be staan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Ik vraag dinsdag in de ochtendvergadering van de krant wat de relatie tussen Marco Borsato en Ali B is. Dom, dom, dom. „Als moeder van zo'n stel kinderen moet je dat we ten", stelt de chef Sport. „Zo wordt je leven wel heel saai", hoor ik hem vals fluisteren. Er volgen ook van andere collega's nog wat meer van die fij ne inkoppers. De chef Kunst vertelt dat Borsato in de zaal zit bij het op treden van Ali B in de Leidse Schouwburg en dat hun samenzijn vast en zeker een mooie plaat oplevert voor de voorpa gina. Ali B en Borsato schijnen elkaar te kennen van een duet. Ik moet toegeven, ik word oud. Het samengaan van deze mannen is mij volledig ontgaan. Ik ben net naar Youp van 't Hek geweest, die dom me vijftigers een spiegel voorhoudt. Daar moest ik onbedaarlijk om la chen, die ken ik wel. Evenals die domme vijfti gers. Ik weet dat Youp met een nieuwslezeres getrouwd is en drie kin deren heeft. Hij is nog behoorlijk gelukkig, maar denkt wel veel aan jong. Dat is zijn geluk, in zijn programma althans. Op dit moment ben ik pre cies negen maanden van die vijftigste punt verwij derd. Wat een symboliek. Vertel het niemand, houd je mond erover. Ik zit nog aan de goede kant van de streep en had het dus van Borsato en B ze ker moeten weten. Trou wens, ook Youp zou nog op mij kunnen vallen. Thuis de lakmoesproef gedaan. „He jongens, ik kon kaarten krijgen voor Ali B. Je weet wel die jon gen die met Borsato zong, maar ik heb ze af geslagen. Zijn toch niet zo bekend?" Fleur kijkt mij aan of ik van een an dere planeet kom. „Hoe zo, wat weet jij daar nu van?" „Ik heb het anders hier in huis niet ge hoord." Ik voel dat ik me op de rand van de af grond begeef. „Dus we hebben nu geen kaar ten." „Nee, jullie kunnen rustig doorgaan met het concentreren op jullie huiswerk." Dom, dom, dom. Als een lopend vuur verspreidt het nieuwi zich door het huis en de regio. Vrien dinnen bellen, mobieltjes blèren en Sam beweegt zich ietwat spastisch door de kamer. Hij zingt er ook bij. Boven hoor ik muziek die er enigszins op lijkt. Keihard. Ik houd me sterk en bedenk een oplossing. Mijn leven is niet saai. Al weken denken Theo en ik erover om aanko mend weekeinde bij vrienden in het zuiden des lands te slapen, zo dat we gezamenlijk naar een feest kunnen van een, ja wat anders, be vriende vijftiger. Onze kinderen denken ook al tijd mee. Sam, Fleur en Olivier opperden bij het zien van de uitnodiging al, dat wij bij onze andere vrienden goed zouden kunnen overnachten. „Zo gezellig, vier van die ouders bij elkaar. Leuk ontbijten, lekker bijklet sen", riepen ze te vrolijk. Fré als oppas was volsla gen overbodig. „Die moedert te veel." Nee, ze konden samen prima le ven met ons plan om er even tussenuit te gaan. Gisteravond tussen de klanken van Ali B en Bor sato door - ik word nu al twee dagen geteisterd - een streng onderhoud over het aanstaande weekeinde. Gedrieën wachten ze op de preek. Maar eigenlijk weten ze het allemaal al. De een roept, de ander vult aan. „Doe geen rare dingen, ruim het huis op. geen burengerucht, ga niet al te laat naar bed, verwar ming laag, lampen uit, deuren op slot. Voor ca lamiteiten kun je naar - zie lijstje. Jullie hebben de mobiel bij je. We we ten het allemaal, mam: vertrouw ons eens een keer." „Natuurlijk." En dan zet ik mijn verrassing in. „Lieve kinderen, ik heb voor jullie drie kaartjes voor de Amazing Stroop wafels in de Muzenhof in Leiderdorp. Morgen avond. Een fantastische groep die al 25 jaar toert en nu in een jubileum programma de mooiste dingen laat horen. Ze ge ven geen krimp. „Hoe laat begint dat?" „Kwart over acht, en het is rond tienen afgelopen." „Mooi, dan vind je het toch niet erg dat er een paar mensen blijven sla pen. Ons feest, zo begrijp ik, kan pas later begin nen." Sam kijkt ernstig. De gebaren van Ali B om zijn verhaal kracht bij te zetten, herken ik. „Wij vinden het niet erg om naar dit ouwezakkenpro- gramma van die stroop wafels te moeten om jul lie te vertegenwoordigen, maar daar staat wel wat tegenover." Ik denk aan cola in de pauze en ooit een kaartje voor Ali B. Dom, dom, dom. Ik moet me niet meer met hun weekeinde bemoeien. Ik knik en probeer no&uit te leggen wie die stro^wafels zijn en hoe we aan de kaarten komen. (Houd het stil: gewoon besteld, omdat mij dat een tijdje geleden zo leuk leek.) Ik meld Theo dat het niet handig is om zondag vroeg thuis te komen. „Onze kinde ren redden zich wel." Het klinkt overdreven nonchalant. Poeeeh, ik zou over dit toneelstuk niet graag een act van Youp horen.Al die trut ten die niets nieuws meer in hun leven toela ten, willen gezellig met hun nog o zo hongerige man naar zo n dorps- pompfeest. Wat een ge luk." Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga trnettherapie een goed idee? ik vind van niet. Uit veel andere onderzoeken blijkt dat het 1 ct met de psycholoog nu juist belangrijk is. De therapeut zorgen dat de patiënt zich geaccepteerd en begrepen voelt, foorbeeld: iemand ing (en angststoornis zichzelf soms raar. rcholoog zegt dan of zij de situatie erg begrijpt en dat de _jit helemaal niet raar is een stuk lastiger via internet over brengen." ay® it via i id te fc r nog meer voorde- pi direct contact? eer, bij een ontmoe- an de therapeut ook n-verbale signalen c opvangen. De din- ie een psycholoog ziet, zijn soms nog belangrijker dan wat de it zegt. Op internet zie je een zelfmoord niet aankomen en gevaarlijk. Of een minder dramatisch geval: iemand kan ty- at het goed gaat, terwijl hij ondertussen aan het huilen is. vast niet in de e-mail. De risico's van de intemetmetho- 1 veel groter dan het voordeel van de lage kosten." ,akfthijv 1 omt het dat de meeste patiënten zelf zeggen dat ze het fysie- itact niet missen? sen zeggen niet zo snel dat iets niet effectief is geweest. Ze in er tijd en moeite in gestoken en dan is het heel jammer om eten toegeven dat het geen zin heeft gehad. Bovendien weten ïensen niet wat ze missen, omdat ze nog nooit bij een psy- og zijn geweest." et internet de geestelijke gezondheidszorg dan op geen e lanier van dienst zijn? I hoor. Het kan dienen als informatievoorziening over de lijke therapievormen. Een korte beschrijving van veel voorko- e psychische problemen kan ook op internet staan. Met een tomenwijzer bijvoorbeeld. Maar zelf heb ik geen plannen in hting, want ik heb het al druk genoeg met mijn praktijk." Directie: B.M Essenberg i-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Leidsch Dagblad erdfofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl iNTOOR straat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54.2300 AB Leiden. 071-5 356 415 071-5 356 325 richten fax 023-5 '5° 567 I, fax O' nOf6 fTI EVERKOOP ies m b.t 6813661 i goed: 023-5150 543 075-6813677 11 etailhandel: 071-5 356 300 ireaus kunnen contact opnemen arlottl6813636 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 Euc n it AG - Onder grote belangstelling is gisteravond het dorps-cen- an het dorpje De Kaag geopend. Reeds jaren lang had men dit centrum te stichten, van de verwezenlijking van de plan- iam het echter niet. Maar nu is het dan eindelijk zover en heef rp De Kaag een prachtige zaal in de Jeugdherberg gekregen. De edt plaats aan 160 personen, welk aantal zo nodig opgevoerd irden tot bijna 200. Het is een fraaie zaal geworden, waarin het nschapsleven van De Kaag zich zal concentreren, neester Kolfschoten van Alkemade prees het vele en mooie werk ir verricht is en sprak de hoop uit dat het dorpscentrum een bol- eensgezindheid en samenwerking zou worden. Hij herinnerde jn eerste bezoek aan het dorpje, waarvan de rust en de schoon- em zo hadden getroffen. ,,Uw kracht ligt in uw isolement", al- spreker. ,,En daarom ka hier een goed cultureel middelpunt an. De taak is thans aan u." tv irpsPl - De Holland-tandem Dirk Maassen van de Brink (voorop) en chroten tijdens de 50 kilometer snelwandelrace op de Leidse tofbaan. Leidenaar Schroten liep hierbij een nieuw Nederlands van 4 uur, 31 minuten en 17 seconden. irehief Leidsch Dagblad in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ng 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer Ln.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan Üe van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. 1979, maandag 26 november De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u d?0 laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Leiéksservice. postbus 2,1800 AA Alkmaar archieffoto: Hielco Kuipers derlj PW' UIT D E ARCHIEVEN 1954, Vrijdag 26 November COLOFON inna alber Rijp: aan Haml, ne d' 11 (gratis) ,L. va j2- 5196800 AENTEN betaling (acceptgiro) (alleen aut. ine.) 70 p/j €216.90 een machtiging verstrekken Have tomatisch afschrijven van het Meije tntsgeld ontvangen €0.50 korting 'g I Asfalteringswerk op de A44, een van de snelwegen waar Rijkswaterstaat het wegdek versneld gaat vervangen. Maar Zuid-Holland moet ook aan het werk. Van alle provincies heeft het de meeste kilometers zoab. Archieffoto: United Photos de Boer

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15