J Gemeente in gesprek met Voorschoten '971 REGIO 'Tegenwoordig kun je te weinig 'geestelijke' zijn' Streep door hangplek Elkaar tegensprekende getuigen zijn zware dobber voor commissie L gstgeest nog niet koord kt tunnel bij Fuut Zoeterwoude Oegstgeest koopt niet Haarlemmertrekvaart R3 Wethouder Carabain haalt kou uit de lucht O, kom er 'ris kijken )0^ inde berispt s zwembaden aag/regio - De provincie Holland heeft een reeks baden berispt. Ze hebben wemwater niet tijdig laten zoeken. Gedeputeerde i dreigt de zweminrichtin- let een dwangsom als ze lsnog aan hun verplich- Dldoen. Het gaat onder om de openbare zwemba- oelmeer (Oegstgeest), De (Alphen aan den Rijn) •ine Oase (Leimuiden), nar (Katwijk), De Wel wkoop), en de Lis (Lisse). et particuliere zwembad ende bij het Noordwijkse tementencomplex Heem- heeft een berisping ge- vrijdag 26 november 2004 sch en£. e n ath >ok heu. r voor invoer xtc-grondstof aag/leiderdorp - Twee kk< dorpers van 58 en 46 jaar jn gisteren door de Haag- ki itbank veroordeeld tot zotraffen van respectievelijk iro 1180 uur voor hun be- ki nheid bij de handel in hoi ondstof PMK. Daar bo- >ro| kregen beiden een voor in elijke gevangenisstraf van r. De 58-jarige Leider- probeerde twintig liter edgenoeg voor 250.000 pil- s ederland binnen te krij- ain ijn 46-jarige plaatsgenoot urn iem daarbij. Een 51-jarige le kaar die voor hetzelfde i tr jf terechtstond kreeg een traf van 180 uur en even- en voorwaardelijke cel- an een jaar. De officier stitie eiste twee weken n celstraffen van tweeën- t d^i twee jaar. .deformeerden én gemeente t ci [hoten - De gerefor- -vrijgemaakte gemeenten en^iden en Voorschoten januari op in één nieuwe h< nte. Dat bevestigt de un ihotende predikant Bart al en. De nieuwe geloofsge- uuijchap krijgt de beschik- spakrer de twee bestaande pa^bouwen: op de Leidse acht en het karakteris- outen Finse kerkje aan rejörschotende Bachlaan. "lor ten dat het Finse kerkje ark riten, worden door Van ms ntkend. „Veel activitei- 3.0( rdt voortaan samen ge- seerd. Daardoor zal het diensten in Voorschoten mn en, maar daar staat te- bt ir dat er meer cursussen kui. dri door Janneke Dijke leiderdorp - Was de budgetover schrijding van de Leiderdorpse Touwbaanschool te wijten aan een ambtenaar die zijn werk niet onder controle had en een wethouder die dat te laat ontdekte? Daar lijkt het op in het onderzoeksrapport dat ge meentesecretaris Schouten begin dit jaar opstelde. Gisteren bleek echter tijdens de verhoren van de enquête commissie Touwbaan dat Schoutens bevindingen slechts de halve waar heid zijn. Ook de controle door de leidinggevenden op het Leiderdorpse gemeentehuis liet te wensen over. In hoeverre kijkt een afdelingshoofd mee met het werk van zijn ambtena ren en hoe wordt gecontroleerd of re keningen betaald mogen worden? Uit de beantwoording van de onder vraagde ambtenaren bleek gisteren dat er wel regels zijn, maar dat niet iedereen daarvan op de hoogte is of zich er aan houdt. Dat legde een zoveelste oorzaak bloot van de enorme kostenoverschrijding. Het leegstaande pand werd voor bij na 1,3 miljoen euro verbouwd, terwijl de gemeenteraad slechts 3,5 ton be schikbaar had gesteld. Het nieuwe hoofd van de afdeling onderwijs, dat in de zomer van 2002 aan de slag ging, kwam er pas dat na jaar bij toeval achter dat wethouder Roest samen met de andere regioge meenten een school voor zeer moei lijk opvoedbare kinderen aan de Touwbaan wilde openen. Bij dat pro ject werd niet volgens de regels ge werkt, constateerde afdelingshoofd Vroom te laat. „Roest heeft de op dracht om te verbouwen mondeling RAADSENOUETE LEIDERDORP aan Malieschild verstrekt. Later is verzuimd dat schriftelijk te bevesti gen." Het afdelingshoofd ergerde zich niet alleen aan die eigengereide manier van werken van wethouder Roest, maar ook aan de ondoordringbare werkwijze van verantwoordelijk amb tenaar Hoogendijk. „Ik heb er voort durend bij hem op gehamerd wan neer de prijsopgave van Malieschild nou eindelijk kwam." Toen die prijs opgave uitbleef, greep Vroom echter niet in. Onduidelijk blijft wanneer Vroom op de hoogte was van de enorme over schrijding. Volgens hemzelf hoorde hij pas in januari dit jaar van de over schrijding, waarna hij Hoogendijk onmiddellijk op non-actief zette en later liet ontslaan. Twee van zijn me dewerkers vertelden echter tijdens de openbare verhoren van woensdag dat hij hen al in het najaar van 2003 op de hoogte had gebracht. Het is daarnaast opvallend dat Vroom precies de dingen vertelde die Schouten dit voorjaar in zijn onder zoek noemde. Het zal voor de enquê tecommissie een zware dobber wor den te bepalen of Vroom zich werke lijk heeft ingespannen om op de hoogte te zijn van de ontwikkelingen rond de Touwbaan, of dat het Hoo gendijk zelf liet opknappen. Vroom neemt per 1 januari volgend jaar ont-. slag bij de gemeente Leiderdorp. Ambtenaar Hoogendijk kwam uit zijn eigen beantwoording naar voren als een einzelganger die totaal geen stu ring kreeg van zijn afdelingshoofd maar daar ook niet om vroeg. Hoo gendijk maakte een-tweetjes met Roest. Dat hij de afspraken met pro jectontwikkelaar Malieschild in een contract had moeten vastleggen, dat hij de verantwoordelijke was om bij de bouwvergaderingen aanwezig te zijn en dat hij niet wethouder Roest maar zijn leidinggevende had moeten vertellen wat de exacte hoogte was van de overschrijding, hij wist het al lemaal niet. Hoogendijk werd niet in gewerkt toen hij eind 2001 bij de ge meente Leiderdorp in dienst kwam. Zo kon het gebeuren dat de ambte naar een raadsvoorstel maakte voor de verbouwing van het pand waarin hij om veel te weinig krediet vroeg, zonder dat iemand het merkte. Zo kon het gebeuren dat hij aan de lei band liep van Malieschild terwijl de gemeente het voortouw had moeten nemen. En zo kon het gebeuren dat hij Roest in het najaar van 2003 ter loops in een memo meldde dat de kosten inmiddels waren opgelopen van 3,5 naar 7 ton, maar dat er bij Roest geen alarmbellen gingen rinke len omdat het verdekt was opgesteld en het afdelingshoofd er geen mel ding van maakte. Is dit een uitzondering, of schept de gemeentelijke organisatie een klimaat voor deze missers? Afgaande op de vraagstelling van de commissieleden lijkt het erop dat zij aan het laatste denken. Ze hebben nog twee ver hoordagen om daar zekerheid over te krijgen. voorschoten - De relatie tussen sportclub Voorschoten '97 en de gemeente is nog altijd bekoeld, maar sinds gisteren niet meer onder het vriespunt. Wethouder Carabain en voorzitter Kriek van de voetbal- en atletiekvereni ging spraken af binnenkort om de tafel te gaan zitten. Kriek had eerder tijdens de jaarlijkse be grotingsvergadering van gister avond Carabain nog 'onbehoor lijk bestuur* verweten. Het bestuur van Voorschoten '97 ontdekte deze week dat een van de bezuinigingsvoorstellen van de gemeente het complex van de club betrof. Het onder houd daarvan, een post van 65.000 euro per seizoen, wilde de gemeente overdragen aan de vereniging zelf. De privatise ring, zoals dat wordt genoemd, zou al per 1 januari ingaan. Bestuurslid Raap liet daarover gisterochtend in deze krant zijn ongenoegen blijken en dat werd gisteravond in het ge meentehuis door 'inspreker' Kriek nog eens overgedaan. „U speelt paniekvoetbal en de wij ze waarop u Voorschoten '97 eenzijdig privatisering oplegt, is een schoolvoorbeeld van onbe hoorlijk bestuur", aldus Kriek die zwaaide met het huurcon tract van zijn club. Op dat moment greep burge meester Verver in. Zij eiste dat Kriek zijn woorden terugnam. Die deed dat, maar de bood- DE STELLING De publieke omroep is een achterhaald fenomeen. Ceef uw mening www.leidschdagblad.ril schap was duidelijk. Precies drie vergaderuren later kwam het antwoord van Cara bain. Ook hij zag in dat de ge meente niet eenzijdig van het huurcontract afkon en hij stel de voor snel met de sportver eniging te gaan onderhandelen. Voorschoten '97 is namelijk niet tegen privatisering, maar heeft nog wel een verlanglijstje, waar onder meer nieuwe kleed kamers, kunstgras en een vol waardige atletiekbaan op staan. Terwijl Voorschoten '97 de be- zuinigingsdans vooralsnog lijkt te ontspringen, werd gister avond duidelijk dat er zich voor een pakket andere maatregelen een ruime meerderheid in de raad aftekent. Zo kan de streek- muziekschool binnen afzienba re tijd fluiten naar de Voorscho- tense bijdrage van 137.000 euro en moet de jaarlijkse bijdrage aan zwembad 't Wedde van zes ton snel verminderen. Daar naast wordt gesneden op het onderhoud van openbaar groen en het plaatselijke wegennet. leiderdorp - Soms loopt een goed bedoeld pr-stuntje behoorlijk u'rt de hand. supermarkt Albert Heijn bedacht - niet voor het eerst - dat kinderen tot 8 jaar hun schoen konden zetten in de diverse filialen van de Zaanse grootgrutter. Komende woensdag gaat sinterklaas ze vullen met een verrassing. Afgaande op het overweldigende succes van de actie in bijvoorbeeld het Winkelhof in Leiderdorp, zal de goedheiligman zich daarbij moeten laten assisteren door een klein legertje aan pietermannen. Foto: Hielco Kuipers Zoeterwoudse pastoor Versteegen viert 25-jarig priestersjubileum ast 'lijn wafiry af- am ielt 4EEST - De Oegstgeeste nteraad stemt voorlopig f m met het bindend advies e Commissie Poelgeest 'le tunnel tussen de Leid en wijk en de wijk Poel- Dat bleek gisteravond de vergadering van de orc nteraad. De partijen 1 meer duidelijkheid over )aaiacte bosten, over de aar] gelen tegen sluipver- over het soort tunnel, het CDA beschouwt het als 'winst voor Oegst- De christen-democra- =jn blij dat de gemeente tt meer alle kosten van inel op zich hoeft te ne- maar slechts de helft, is raadslid Smallen- J lacht Leiden zich een ,J.Vk als Oegstgeest niet ak- gaat met het advies, kitten we weer vast aan ich hvenant uit 1995 waarin rerMat wij alle kosten op ons Srcv Dan heeft Leiden een tunnel." Ook PrO wil ht- k weten hoeveel geld er be9id is met de aanleg van tegfcnel. en ractieleider Huizing rtiTijteerde dat de commissie "etjieeft laten imponeren wethouder Hillebrand tiden. „Die zegt dat hij utotunnel wil en dan ....(hij die ook." De WD as akkoord als de totale envoor Oegstgeest niet 4,6 miljoen euro zijn de verkeersdruk niet 111 is dan was berekend ieiMe aanleg van Poelgeest Br e^rapport uit 1995. an Weeren (LO) wil dat Rijn t>rt tunnel bespreekbaar De raad dacht meer htigh tunnel voor langzaam n mir waar ook de hulpdien- ibruik van kunnen ma- Weeren vindt dat het ld advies niet voldoet gevoelens die in Poel en. Volgens hem doet aan machtspolitiek, ider De Ruijter ont- dat. Hij wees erop dat jiimissie met een heldere 4 "9ht heeft gewerkt. Maar l4ie aan Klaver (PrO) toe in *4 financiën duidelijker [zingen gaan worden. door Judy Nihof zoeterwoude-rijndijk - Voor pastoor Bart Versteegen hoeft het feest ter ere van zijn 25-jarig priestersjubileum eigenlijk niet zo nodig. „Ik zie er vreselijk te genop om een hele dag in het middelpunt van de belangstel ling staan. Maar ik snap ook wel dat het erbij hoort. Daarvoor ben je teveel bezit van de ge meenschap." Toch biedt het feest volgens de 58-jarige Ver steegen, die priester is in zowel de Meerburgparochie in Zoe terwoude als de Menswording in Leiderdorp, ook een 'kans'. „Zo'n feest kan een impuls zijn voor de samenwerking tussen de twee parochies, met hun verschillende culturen." De samenwerking tussen de Meerburg-parochie en de Menswording in Leiderdorp en de mogelijke sluiting van een van beide kerken zijn onder werpen waar pastoor Ver steegen zich de laatste jaren veel mee bezig houdt. Of beter gezegd, mee bezig móet hou den. „Toen ik in 1979 begon, zou alles anders en nieuw wor den. Je had veel meer perspec tief dan nu. Het is niet mijn ide aal om te vergaderen over paro chies die verdwijnen en kerken die sluiten. Daar ben ik ook niet voor opgeleid. De kerk als ge bouw is belangrijk, maar de ge meenschap van mensen is veel belangrijker." De vergaderingen over de toe komst van parochies en kerkge bouwen gaan vaak ten koste van een aantal wezenlijke din gen, vindt Versteegen. En dat betreurt hij zeer. „Je kunt als priester vandaag de dag te wei nig 'geestelijke' zijn. In deze tijd komt er zoveel op mensen af. Je merkt dat er steeds meer be hoefte is aan bezinning, terwijl je op dat vlak als priester steeds minder kunt aanbieden." Bart Versteegen werd geboren in Voorschoten. Hij kwam tij dens zijn priestersopleiding te recht in Duitsland, waar hij in 1979 tot priester werd gewijd. Na vijftien jaar keerde hij terug naar Nederland, wat hij op dat moment graag wilde. In Zoeter woude-Rijndijk volgde hij pas toor Schlatmann van de Meer burg-parochie op. Sinds twee jaar is Versteegen ook werk zaam in de Leiderdorpse Mens- wo^dingskerk. Zakelijke beslommeringen nemen veel meer tijd in beslag dan pastoor Versteegen lief is. „Het is niet mijn ideaal om te vergaderen over parochies die verdwijnen en kerken die sluiten. Daar ben ik ook niet voor opgeleid." Foto: Hielco Kuipers Een zeer grondige voorberei- willen hebben. Versteegen ziet leider. „Het verkondigen is een ding van zijn preken is iets waar zichzelf veel meer als verteller belangrijke taak. Mensen heb- Vercteegen meer tijd voor zou of katecheet, dan als zakelijk ben er ook altijd hooggespan nen verwachtingen van. Je wordt in Nederland, veel meer dan in Duitsland, afgerekend op je preek. Het is niet zo moei lijk om elke zondag een verhaal te houden. Maar het moet wel een doorlééfd verhaal zijn. Dat is toch altijd weer een hele op gave. Soms zeggen mensen: waarom pakje de preek van vo rig jaar niet gewoon? Dat wil ik niet en het kan ook niet: de we reld verandert zo snel. Vorig jaar om deze tijd had toch nie mand het over een onderwerp als godslastering?" Versteegen krijgt soms het ver wijt dat zijn preken nogal eens eindigen met een vraagteken. „Ik heb de wijsheid niet in pacht. Ik wil mensen de vrijheid geven om zelf iets te doen met wat ik heb gezegd. Ik zie het veel meer als mijn opgave om mee te zoeken dan om ant woorden te geven." Hoewel het aantal kerkgangers achteruitholt, is Versteegen niet zo somber. „De kerk is er door de eeuwen heen altijd weer bo venop gekomen. Het is een spannende tijd, geen makkelij ke tijd. Maar ik ben wel positief. We hebben een jongerenkoor met veertig leden, een jeugd koor met twintig leden. Ze zijn betrokken, maar op een andere manier dan jongeren dertig jaar geleden waren. Daar kun je wel naar terugverlangen, maar dat is niet realistisch. Dat is net als terugverlangen naar het schrij ven op perkament, terwijl we nu computers hebben." De pastoor verwacht geen mas sale terugkeer van de mensen die de kerk de rug hebben toe gekeerd. „Je ziet wel dat veel mensen bezig zijn met een zoektocht, om het gat op te vul len waarin ze gesprongen zijn. Ik heb het idee dat sommigen niet durven te bekennen dat het bij de kerk eigenlijk zo gek niet was. Dat is jammer." Het 25-jarig priesterfeest van pastoor Versteegen wordt 28 no vember gevierd in de Meerburg- kerk aan de Hoge Rijndijk 18 in Zoetenvoude-Rijndijk. Óm 10.30 uur is er een feestelijke Eucharistieviering. Van 14.00 tot 16.00 uur kunnen belang stellenden de pastoor feliciteren tijdens een receptie in de Leider dorpse Menswordingskerk aan het Heelblaadjespad 1. door Judy Nihof zoeterwoude - Er komt geen hangplek bij de Fuut in Zoeter woude. Na een storm van pro test ziet de gemeente af van een ontmoetingsplaats voor de jeugd op die plek. De hangplek moest komen na bij de tunnel on der de provinciale weg N206. Om wonenden zagen dat niet zitten. Ze vreesden een her haling van de problemen bij de Corbuloschool aan de Westeind- seweg, waar jon geren tot een jaar of twee geleden zorgden voor overlast. De om wonenden waren net zo blij dat ze daarvan af waren. Het plan voor een skatepark aan de Oranjelaan in Zoeter- woude-Rijndijk is nog niet van de baan. Ook hiertegen kwa men bezwaren van omwonen den, die bang zijn voor herrie en andere problemen. De Zoeterwoudse jongerenver eniging Utopia stelde onlangs voor om iets voor skaters te ma ken voor de deur van het ge bouw aan de Nieuweweg. Maar volgens de gemeente is daar te Skatepark Oranjelaan gaat wellicht wel door weinig ruimte voor een com pleet skatepark. Bij Utopia zou hoogstens plaats zijn voor één skatetoestel. Het is volgens de gemeente een optie om er een funramp te plaatsen en de rest van de toestellen op de Oranje- laan neer te zetten. Nu de Fuut afvalt als ontmoe tingsplek, wil de gemeente kijken naar andere mo gelijkheden. Zo wil zij nagaan of de ideeën van Utopia voor een jongerencafé en een bioscoop ruimte haalbaar zijn. Utopia wil de hui dige kassaruimte van zwembad Haasbroek hier voor gebruiken. Dat betekent dat het zwembad er aan de achterkant een ruimte bij moet krijgen. Hoeveel geld daarmee is gemoeid, is nog niet bekend. Verder wil de gemeen te om de tafel met de Stichting Muziekcentrum, die ook moge lijkheden ziet voor een bio scoop-ruimte. Hoe de Zoeterwoudse politiek tegenover de voorstellen staat, moet maandag 29 november blijken tijdens een commissie vergadering. door Marijn Roos oegstgeest - De nu nog Leidse Haarlemmertrekvaart wordt niet 'om niet' overgenomen door Oegstgeest. De gemeente raad is daar tegen. Wel nam de raad een amendement van raadslid De Blaeij (CDA) aan, waarin staat dat de gemeente Oegstgeest wel het onderhoud van de trekvaart wil overne men. Leiden is dan nog steeds wettelijk verplicht de kosten van achterstallig onderhoud van 2,4 miljoen euro te betalen. Daarbovenop moet de stad ook nog eens jaarlijks 30.000 euro aan Oegstgeest betalen voor re gulier onderhoud. Wethouder Meester vond het amendement risicovol. „Zo wordt het niet ons eigendom en krijgen wij ook geen inkomsten uit de trekvaart." Zij denkt dat het beter zou zijn als Oegstgeest het water wel overneemt van Leiden. „Dat kost geld, maar op het laatst heb je wel een goed onderhouden trekvaart met goede bruggen." Maar ze overtuigde de raad er niet mee. De wethouder moet daarom met het amendement naar de grote buurman. Een motie van De Blaeij, waarin werd voorgesteld de provincie in te schakelen als Leiden de waterweg aan een particulier zou verkopen, haalde het niet.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13