LEIDE Raggpftjf 'Laksheid kost Leiden 185 mille' REGIO Grootste wifi-netwerk ter wereld in Leiden 2e DISNEY FILM HALVE PRIJS! L Lezers Leidsch Dagblad maken nieuw Rembrandt-logo Kunstcentrum blij met toezegging wethouder 'Probleemboot' onder de Churchillbrug weg Stad in nevelen gehuld jjUitgekeken g op uw Ë3 collega's? 'Fluisterasfalt' srliest terrein i snelle opmars vrijdag 26 NOVEMBER 2004 R1 Bewoners van lids Werkhotel et overtuigd nmermarkt: ds Kwartier' Het gebied rondom 1 De VaJk en de Lammer- in Leiden wordt mogelijk Kwartier' gedoopt. De swijziging zou gepaard :n gaan met de realisering et Kijkplein, laat het colle- burgemeester en wet- ïrs weten. Dit plan voor- ïder meer in een opknap- van Stedelijk Museum De hal en een parkeergarage het plein voor Molen De iet 'Leids Kwartier' moet tuwe entree tot de stad sf< E STELLING e publieke omroep een achterhaald fenomeen. Geef uw mening emlrrandi 400 In Lvdt* zag RtmUapdt hef hebt REMBRANDT y W» 1606' AOOJAAR -2006 Links: aanvankelijk zou dit het Rembrandt-logo worden. Het ontwerp met het hoofd van de jonge Rembrandt is van het Leidse bureau Kijk. Het beeldmerk was al goedgekeurd door de gemeente, maar werd op stel en sprong ingeruild voor het roodbruine logo ernaast. Dat oogst veel kritiek van vormgevers. Tweede kolom, onder: een inzending van Ali- na van Wieringen. In het midden: een ontwerp van Freek van der Heemst. Tweede van rechts: een voorstel van Wim van der Pluym. Helemaal rechts een logo van de hand van Thomas Bergers van het Sassenheimse bureau a-design. Wat de redactie betreft het winnende ontwerp bij de lezersinzendingen, hoewel er nog veel op is aan te merken. Ber gers' ontwerp borduurt voort op het Leidse gemeentelogo. Voor buitenlandse bezoekers - die daarmee niet bekend zijn - zal de link met Leiden niet onmiddellijk duidelijk zijn. Het allerbeste logo - maar 'hors concours' - blijft het oorspronkelijke ontwerp van bureau Kijk. Illustraties: PR leiden - Met de komst van de computer is ontwerpen een koud kunstje geworden, zo lijkt het. Veel lezers hebben gerea geerd op de oproep in deze krant om een alternatief Rem brandt 2006-logo te ontwerpen. Onder de inzenders waren zo wel zolderkamerontwerpers als professionele grafisch vormge vers. De oproep kwam nadat vijf Leidse ontwerpbureaus een vernietigend oordeel hadden uitgesproken over het officiële beeldmerk waarmee Leiden de strijd om de buitenlandse be zoekers aan wil gaan. Een 'aan fluiting', 'rommelig', een 'stic kertje' waren de weinig vleien de kwalificaties die de vormge vers over hadden voor het ont werp. De ontwerpers betwijfe len of Leiden met dit logo in staat is de stad op de toeristi sche kaart te zetten als de bui tenlandse bezoekers in 2006 naar Nederland stromen. De gemeente verdedigde zich door te zeggen dat het logo is ont staan in samenwerking met het landelijke Rembrandtjaar: het moest daarom te combineren zijn met andere logo's van ste den en musea die aan het eve nement meedoen. Of de gemeente het officiële lo go met het oud papier zal mee geven en kiest voor een van de lezersontwerpen, is nog de vraag. De winnaar van de ont werpwedstrijd ontvangt van de ze krant in elk geval een ruim hartige beloning: de naam Rembrandt in chocoladeletters. Irijfsethiek |r ondernemers - Bedrijfsethiek speelt :eds grotere rol bij het za- in. Steeds meer bedrij nen pogingen om winst- iheid te koppelen aan milieuzorg en sociale iardigheid. Om bedrijven ridse regio te helpen de- ilag te maken, houden de :ie Zuid-Holland en de emersverenigingen Leiden, de Leidse Vereni- oor Ondernemers en de dorpse Ondernemers 'Afging op maandag 29 no- Sg :r tussen 16.30 en 19.30 n bijeenkomst in de ING ,eiden aan het Schutters- ^-jB. Aanmelden via e-mail: ibosch@dea.nl leiden - Koud was het zeker, maar de mistdeken die gisteren over de stad lag, had ook zijn schilderachtige kanten. Zoals hier bij de Patersbrug over de Wittesingel in Leiden. De dichte nevel geeft de stad een tijdloos aanzien. De foto kan gisteren gemaakt zijn, maar ook honderd jaar geleden. Foto: Hielco Kuipers Draadloze gemeenten slaan handen ineen door Silvan Schoonhoven leiden - Tussen Zoetermeer, Katwijk en Alphen komt het grootste netwerk voor gratis, draadloos internet ter wereld, met Leiden als spin in het web. De netwer ken in Leiden en de omliggende ge meenten, die nu nog apart opereren, gaan samenwerken en hun systemen aaneen smeden. Het Leidse wireless fidelity (wifi) netwerk is met vierduizend gebruikers nu al een van de grootste ter wereld. Een tiental omliggende gemeentes wil zich nu aan sluiten, zodat een nog omvangrijker net ontstaat waarbij de gebruikers gratis be standen met elkaar kunnen uitwisselen. Op de eerste bijeenkomst waren verte genwoordigers aanwezig uit Katwijk, Rijnsburg, Oegstgeest, Kaag, Leiden, Ja- cobswoude, Füjnwoude, Alphen, Leid- schendam en Zoetermeer. Met wifi kunnen computergebruikers bestanden uitwisselen via een radiosig naal, dat wordt verzonden via zenders- ontvangers waarvan er in Leiden en omgeving al een vijftigtal staat opge steld. Via het wifi-net kunnen gebruikers met elkaar communiceren en bestanden uitwisselen buiten het internet om. Het netwerk als geheel is sinds enige tijd wel aangesloten op het wereldwijde web. Computerclub HCC doet een proef met het aanbieden van een compleet inter- netpakket via het wifi-netwerk en komt binnenkort met een abonnement, zodat computergebruikers volledige toegang tot internet kunnen krijgen, inclusief een e-mailadres. Gebruik van wifi is nu gratis, maar het HCC-pakket gaat wel geld kosten. Daar staat wel weer gebruik van een helpdesk tegenover. Bedoeling is dat het wifi-net uiteindelijk een alternatief gaat bieden voor ADSL. Dat is breedband internet via de gewone telefoonlijn. Steeds meer computerge bruikers stappen over van een ouder wets modem op ADSL, maar ze moeten De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 1 la, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste j Jken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en 1 voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! 'We hebben een beetje lucht gekregen' automatisch (€56,20) per acceptgiro (€56.70) M DV let::od, it 7. Ie/Plaats. )on: ortedatum: lladres: (i.v.m. bezorgcontrole) -/girorekeningnummer* Itekening: lullend bij automatische Incasso. de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, oordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 -1711 il lezersservice@hdc.nl of surf naar www leidschdagblad.nl. aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. aan zorgvuldig om met persoonsgegevens ln de colofon van de vindt u nadere Informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch O Dagblad door Erna Straatsma leiden - De voorzitter van Haagweg 4 is blij met de toe zegging van wethouder Hessing (D66). Gisteren beloofde Hes sing dat het kunstcentrum na 1 februari niet geheel dichtgaat, ook al zijn alle noodzakelijke veiligheidsmaatregelen dan nog niet getroffen. ,,We hebben een beetje lucht gekregen, ook al is het nog onduidelijk hoe het nu verder gaat", zegt voorzittrer Leen Vroegindeweij. De zorg over een mogelijke sluiting wegens brandgevaar is weggenomen, zegt Vroeginde weij. „Omdat we hard aan vei ligheidsmaatregelen werken, wal de gemeente de situatie blijkbaar toch nog langer gedo gen." Dat de cultuurwethouder vooralsnog geen twee miljoen euro op tafel kan leggen voor een verbouwing, vindt de voor zitter van later zorg. „We moe ten blij zijn met een dooie mus. Ik ben blij met elke millimeter die we van de gemeente krijgen, met alle positieve woorden. Er zit voor ons niks anders op. Voor hetzelfde geld besluit de gemeente wel dat het kunstcen trum op 1 februari helemaal dichtgaat." Vroegindeweij wil de komende drie maanden keihard werken' aan financiële plannen. Die moeten leiden tot een sluitende exploitatie van het kunstcen trum en de benodigde twee miljoen voor de verbouwing. „Het is een misvatting dat Lei den al het benodigde geld aan ons moet geven. Als kunstcen trum moeten we fondsen gaan werven en met een paar knap pe koppen om de tafel gaan zit ten om te praten over andere mogelijkheden." Wellicht moeten de huren van atelierruimte omhoog om aan het benodigde geld voor de ver bouwing te komen. Vroeginde- wejj heeft daar geen moeite mee. „Het moet natuurlijk niet te duur worden, maar een ver hoging van dertig procent zou nog kunnen. Als het maar niet de pan uitrijst en kunstenaars de huur niet meer kunnen op brengen." De voorzitter van het kunstcen trum speelt ook met de gedach te om het Haagweg 4-gebouw van de gemeente over te ne men. „Ze zou het ons kunnen verkopen voor de boekwaarde: 400.0000 euro. We zitten hier met honderd man, dat is 10.000 euro per persoon. Dat is te doen, lijkt me. Maar dat zeg ik nu zomaar; ik moet dat eerst voorleggen aan de anderen hoor, of ze daar zin in zouden hebben. Het kan ook dat een woningcorporatie als Portaal of de SLS het gebouw overneemt. Of dat de gemeente er voor kiest om het te houden." Kunstcentrum Haagweg 4 is in 1993 gekraakt door een groep van ongeveer twintig kunste- door Eric-Jan Berendsen vervolg van voorpagina leiden - Laksheid van Leidse ge meenteambtenaren heeft de be lastingbetaler 185.000 euro ge kost. Dat zegt ondernemer Jan Verbaan. Volgens Verbaan wilde de brandweer in september dit jaar een bedrijfshal aan de Roo- seveltstraat kopen voor uitbrei ding van de kazerne. Vervol gens kreeg de afdeling bouwen en wonen van de gemeente op dracht de aankoop te verrich ten. De eigenaar van de hal vroeg 630.000 euro maar dat vond de gemeente te veel. Toen Leiden bleef dralen en een be slissing over de koop keer op keer uitstelde, kocht Verbaan de hal voor 590.000 euro. Die aankoop leidde tot een for se aanvaring tussen de brand- weertop en de gemeente. De ruzie liep zo hoog op dat de brandweer uiteindelijk op eigen initiatief de voor de uitbreiding noodzakelijke hal van Verbaan kocht voor 775.000 euro. Ver baan verdiende daarmee dus 185.000 euro. De gemeente wilde gisteren niet reageren, maar geeft van daag een persconferentie over de kwestie. De botsing tussen Verbaan en de gemeente vormt een nieuw hoofdstuk in een lange serie conflicten. Vorige week nog ontstak Leids wethouder Ron Hillebrand in woede over een advertentiecampagne van Ver baan, waarin de ondernemer de dienst bouwen en wonen er van betichtte ondernemers de stad uit te jagen. De verhouding met de onder nemer is al veel langer beroerd. Leiden wees een plan van Ver baan voor de herbouw van het geboortehuis van Rembrandt naar de prullenbak. Daarvoor waren er botsingen over diverse onroerendgoed-projecten van Verbaan. leiden - De 'probleemboot' on der de Churchillbrug is weg. Deze week heeft de gemeente de boot weggesleept, nadat de Dienst der Domeinen, eigenaar van het water waar de boot in lag, de ligplaatsvergunning had ingetrokken. De gebruikers van de boot ver oorzaakten al jaren enorm veel overlast op en rond de boot. Maar klachten van de zowel de politie als de omwonenden strandden telkens in het bu reaucratisch afschuiven van de verantwoordelijkheid. De ge meente Leiden heeft altijd ge zegd bekend te zijn met de pro blemen. Maar zij stond volgens eigen zeggen machteloos om dat de eigenaar van de boot over een ligplaatsvergunning beschikte. De Dienst der Do meinen op haar beurt beweer de alleen verantwoordelijk te zijn voor de inning van het lig geld en verwees voor de hand having van de openbare orde naar gemeente en politie. Enige weken terug bracht het WDraadslid F. Zevenbergen de kwestie nogmaals onder de aandacht van wethouder Van der Sande. Volgens een woord voerder van de gemeente heeft dat ertoe geleid dat de gemeen te en Domeinen samen een op lossing hebben bedacht. (advertentie) daarvoor wel een vaste telefoonaanslui ting hebben. Die is bij wifi niet nodig, legt Huub Schuurmans van Wireless Leiden uit. „Op dit moment zijn er twee groepen mensen die gebruik maken van wifi", zegt Schuurmans. „Aan de ene kant de echte computerfreaks, aan de andere kant de mensen met een kleinere beurs, die alleen een mobiele telefoon hebben en geen vaste aansluiting." De wifi-netwerken in Leiden en omge ving draaien op vrijwilligers en werken zonder winst. Wel is er een groeiend aantal bedrijfjes dat winst maakt met het verkopen van de benodigde apparatuur. naars. Inmiddels telt het pand 59 ateliers en honderd kunste naars. Vanwege verscherpte brandveiligheidseisen zijn de len van het kunstcentrum voor lopig niet in gebruik. Morgen vindt u de baan die bij u past in Keuze uit vele titels NU°P.;|S^ EN VIDEO!

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11