Meer banen bij KLM door fusie ECONOMIE Verlies Ahold loopt op in 'overgangsjaar' 1 Bankier voor eigen rekening SAMEN STERKER De Waal: Poldermodel heeft langste tijd gehad Winst voor Air France-KLM (ZEKER NU) Winstsprong bij Fortis Decemberzegels voor goed doel Grote milieuverschillen bij stroomleveranciers Beleggers slepen Dexia voor de rechter Barroso krijgt geregeld overzicht belangen Kroes 60 n: Minder racht in '05 am - De koopkracht gend jaar veel harder procent waar het kabi- litgaat, aldus de vak- FNV. „Het kabinet zijn schattingen geen met de hogere olie- m le stijgende ziektekos- ;t FNV-bestuurder Ton irder deze maand zei idrijf Nuon dat de ge- jaarrekening voor ilgend jaar ongeveer duurder zal uitpakken, ichegenoot Essent ver- dergelijke stijging, irgverzekeraars zullen ere ziektekosten vol- met 8 tot 13 procent stijging van de zie- iremie is nog niet be- Bsoft kocht listander af' Microsoft heeft een iotste tegenstanders, Hack van brancheor- CC1A, 9,75 miljoen iald om zich terug te lit een rechtszaak met lese Commissie. Dat Financial Times op I vertrouwelijke docu- Jarenlang klaagde de praktijken van Micro s'1 Jeinere concurrenten irkt te weren aan. CCIA W e lopende zaak van de Cissie tegen Microsoft 1 de Commissie irde onlangs opzien 1 terug te trekken. Mi- eeft 19,75 miljoen euro an CCIA, waarvan bij- ft naar Black is gegaan. luchthavens aanse handen De luchthavens van Londen, Cardiff in Belfast (Noord-Ier- t en vrijwel zeker in anden. Exploitant, bedrijf TBI, liet giste- een overnamebod miljoen pond (788 iro) te hebben aan- ïAbertis en Aena. lat zich vooral bezig- et de exploitatie van II en parkeergarages, belang van 90 procent ienlijke ondeme- |TBI overneemt en de iatsexploitant van ins Aena 10 procent. licentie voor 1 tegen griep Akzo Nobel-dochter international heeft een 'ereenkomst gesloten ustralische BioDiem ibricage, marketing en ran een griepvaccin ljoen dollar. Het in is door BioDiem in burg ontwikkeld. In ijn al 70 miljoen do- diend. Nobilon is vorig richt en er werken er Nobilon heeft zelf roductiefaciliteit in arin 25 tot 30 mil- is geïnvesteerd. Daar al vaccins voor die- uceerd. pact wordt rersoepeld' Voorzitter Barroso iropese Commissie in een fundamentele ng van de Europese ;sregels zoals die zijn d in het stabiliteitspact uro. „Geen enkele lid- 't gevraagd om herzie- ide verdragen", zei hij reactie op een brief iaanse premier Ber- e het pact wil versoe- jens Barroso zijn een en een geloofwaardi- •rwaarden voor eco- groei. j woningen edkoper - Voor het eerst dit ;oopwoningen in prijs Dat blijkt uit de jong- van het Kadaster. In tostte een eengezins- smiddeld 235.000 eu- 141.000 euro in sep- 1 oktober vorig jaar liddeld nog 226.000 een eengezinswoning rolgens het Kadaster :ober 11.127 eenge- ïgen verkocht. en boos over en bij Shell a - FNV, CNV, De HP Shell hebben gro- Imet de pensioenplan- Ihell. Alle 10.000 werk- 1 het olie- en che- 1 in Nederland moe- januari 2006 minimaal maal 8 procent pensi- e gaan betalen. Nu is ntage nul. De werkge- in nu 20 procent bij. t ïel gaat omlaag. Ge- érdt dat de huidige re- ïrbij medewerkers r met vervroegd pen- inen, op de helling t ergste geval zou een |slid zelfs tot zijn 65ste orwerken. donderdag 25 november 2oo4 aalten/gpd - Franchisenemers kennen ze al bij McDonald's, Blokker of Albert Heijn. Onder nemers, die voor eigen reke ning en eigen risico een zaak runnen die de naam draagt van het overkoepelende concern, dringen nu ook door tot de fi nanciële sector. Deze week be gon ook ING Bank met franchi se. Jurgen van de Kamp uit Uden (36) is in het Gelderse Aalten de eerste bankier die als franchisenemer aan de slag gaat. Daarmee kwam een eind aan twaalf jaar dienstverband met ING. Van de Kamp was achter eenvolgens inspecteur bij ING's verzekeringsbedrijf Nationale- Nederlanden en manager pri vate banking, rayondirecteur in Uden en adjunct-directeur van het rayon Helmond. „Bij een bedrijf als ING is het gebruikelijk dat je een jaar of vijf op een post zit en dan weer ergens anders aan de slag gaat. door Richard Mooyman parijs - De werkgelegenheid bij de KLM zit na driejaar van ba nen schrappen weer in de lift. KLM-topman L. van Wijk ver wacht dat de luchtvaartmaat schappij over een tot anderhalf jaar weer op het oude niveau van 33.000 werknemers zit. Dat betekent een groei van ten min ste 1500 banen. De gefuseerde onderneming behaalde een net towinst van 296 miljoen euro te gen 189 miljoen vorig jaar, toen beide maatschappijen nog zelf standig waren. Van Wijk maakte dit gisteren bekend bij de presentatie van de halfjaarcijfers van Air Fran ce-KLM. De KLM kondigde vo rig jaar aan 4500 banen op te heffen. Het schrappen van functies is volgens Van Wijk nog in volle gang, maar daar naast zijn er ook al weer nieuwe medewerkers aangetrokken om het tien procent drukkere vluchtschema uit te voeren. De KLM blijft de komende tijd nieuw personeel werven om de groeidoelstelling van vier tot vijf procent op jaarbasis mogelijk te maken. Het aantal gedwongen ontslagen is volgens Van Wijk de afgelopen tijd beperkt geble ven tot tweehonderd. De KLM profiteert meer van de fusie dan Air France. Volgens topman Van Wijk komt dit assen/anp - De 27 leveranciers van groene en grijze stroom verschillen niet alleen in prijs, ook de milieuvervuiling van de ingekochte stroom verschilt per leverancier. Sommige aanbie ders hebben tweemaal zoveel stroom van kerncentrales in hun elektriciteit dan andere en verschilt de bijdrage aan het broeikaseffect tot wel 20 pro cent. Dat blijkt uit een onderzoek door het bureau CE in opdracht van de twaalf milieufederaties en de stichting Natuur en Mi lieu. De resultaten zijn te vin den op de energiewebsite van de Consumentenbond. Op de site staat een lijst met leveran ciers, waarbij een indeling naar' prijs en naar milieubelasting kan worden gemaakt. Daaruit blijkt dat de milieuvriendelijk ste leverancier (Echte Energie) ook meteen de duurste is. Ove rigens is de goedkoopste (Caplare) niet de meest milieu belastende. De milieuranglijst wordt aange voerd door de leveranciers van groene stroom, die gebruik ma ken van onder meer de milieu- Dit is voor mij een mooie kans om alle tijd en energie te steken in de relatie met klanten en die ook uit te bouwen", vertelt Van de Kamp. Hij speelde al langer met de gedachte voor zichzelf te beginnen. „In de financiële wereld moet je dan al gauw denken aan een tussenpersoon. Dit spreekt me meer aan." Hij wordt nu zelfstandig onder nemer met eigen personeel. ING-werknemers die niet bij Van de Kamp in dienst (willen) treden, worden overgeplaatst naar een andere ING-vestiging. Franchisenemers van ING moeten dezelfde diensten leve ren die het concern aanbiedt. Voor de klant verandert er ogenschijnlijk niets, volgens ING. Mocht er wat misgaan, dan is ING verantwoordelijk. Na Aalten krijgt binnenkort ook Leidschendam een franchise nemer waarna nog twee andere plaatsen op de rol staan. In Bel gië heeft het bankverzekerings- bedrijf er al ruime ervaring mee opgedaan. Daar is ongeveer een kwart van de 850 ING-filialen in handen van franchisenemers. „De kantoordirecteur wordt ondernemer, het is zijn kan toor. Daarmee verdient hij zijn geld en daarom zal zo iemand nét wat verder gaan in zijn dienstverlening", stelt Ralph Hamers, directeur van ING Bank Nederland. vooral door de toegang tot de relatief grote Franse markt. De KLM verliest geen passagiers aan de Fransen, aldus Van Wijk „We halen de reizigers bij de concurrentie weg. Na alle kritiek op de overname van de KLM door de Fransen was het gisteren tijd voor Van Wijk om zijn gelijk te halen. Sa men met topman Spinetta van Air France presenteerde hij in het prestigieuze Parijse hotel Intercontinental goede cijfers over de eerste zes maanden van het gebroken boekjaar. De net towinst van de combinatie ging ondanks de hoge kerosineprijs met ruim de helft omhoog tot 296 miljoen euro. Door de samenwerking gingen de kosten per gevlogen kilome ter omlaag. De kostenbeparin- gen liggen op schema en de sa menwerking levert meer geld op dan gedacht, zo stelde Van Wijk. Van Wijk voorziet een groei van het personeelsbestand tot het oude niveau van 33.000 van en kele jaren geleden. In de prak tijk komt dat neer op minimaal 1500 extra banen. Deze werkne mers moeten er straks wel voor zorgen dat er twintig procent meer wordt gevlogen dan voor heen. In tegenstelling tot bij de KLM zijn er volgens Van Wijk bij partner Air France nog wel aanzienlijke nieuwe bezuinigin gen mogelijk. (advertentie) Op 2 oktober hebben we in Amsterdam met honderdduizenden laten zien dat we samen sterker staan. En dat moeten we nu ook kunnen. Want nu is het tijd voor een krachtig signaal. Een krachtig signaal tegen twee deling, racisme, haat en de moord op het vrije woord. Een krachtig signaal voor een kleurrijk en tolerant Nederland. De FNV roept haar leden op voor de demonstratie van het Nederlands Sociaal Forum op zondag 28 november om 14.00 uur in Amsterdam op het Beursplein. Kom ook en laat zien dat we samen sterker staan en samen kunnen leven in een kleurrijk Nederland. Zeker nu. Meer informatie op WWW.SOCiaalforum.nl binnenmaas/anp - Het Oude bekende overlegmodel in de polder met werkgevers, vakbe weging en de politiek heeft vol gens FNV-voorzitter De Waal zijn langste tijd gehad. „Meer dan in het verleden zal dat pra ten moeten neerkomen op echt onderhandelen", aldus de vak bondsvoorman op een bijeen komst van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Binnenmaas. De Waal: „Het moet geen Haagse herensociëteit zijn. De deelnemende partijen moeten herkenbaar blijven tegenover elkaar en zeker voor hun ach terban. Overleggen is geen doel op zich." Volgens de FNV-voor man is de rol van CAO-partijen aan vernieuwing toe. De gren zen aan solidariteit en verant woordelijkheid moeten op nieuw worden bepaald. Zeker bij de verdeling van de kosten die ontstaan door de vergrijzing en ontgroening. De Waal signaleerde dat tegen stellingen tussen groepen men sen in allerlei gedaanten opdui ken. Autochtonen versus al lochtonen, rijk versus arm, reli gieus tegenover niet-religieus en als je sommige politici mag geloven oud versus jong." Het conflict deze zomer over onder meer levensloop, VUT en pre pensioen heeft de FNV aan het denken gezet. Hij waarschuwde de ondernemers dat Nederland niet kan concurreren tegen de lagelonenlanden en dat ook niet moet willen. Langer wer ken als oplossing voor onze concurrentieproblemen is een notie die stamt uit een antiek verleden.' Er is een nieuw stel sel van sociale zekerheid nodig, waarin arbeidsmarktbeleid en inkomenszekerheid worden ge koppeld." Bankbedrijf presteert uitstekend Rijswijk - TPC Post komt dit jaar met de goede doelenzegel als onderdeel van de jaarlijkse decem berzegels. De zegel is vanaf vandaag te koop en is io cent duurder dan de gebruikelijke decemberze- gel van 29 cent. Het extra geld gaat naar tien goe de doelen, waaronder Artsen zonder Grenzen, Greenpeace, en Natuurmonumenten. Thema van de kerstzegels is 'om elkaar geven'. TPG introdu ceert ook nog de persoonlijke decernberzegel, waarop de consument een eigen foto kan laten plaatsen. Ontwerpers van de zegels zijn Pam Assel- bergs, Alex Scholing en Peter van Deursen. Jaarlijks versturen consumenten zo'n 200 miljoen stuks kerst- en nieuwjaarspost. Foto's: ANP van klanten, ook als de partner niet getekend heeft. „Dexia heeft steevast de druk opge voerd door deurwaarders te sturen naar mensen die niet kunnen betalen en daardoor met hun rug tegen de muur staan", aldus de stichting, die wordt gesteund door de Consu mentenbond en de Vereniging van Effectenbezitters. amsterdam/anp - Een groep beleggers in aandelenlease daagt Dexia voor de rechter. De leden van de stichting Eegalea se willen dat de bank de incas soprocedures stopt. Eerdere oproepen daartoe hebben niets opgeleverd. Het gaat om beleg gers die hun beleggingscontrac ten met succes hebben aange vochten. De rechtbank in Am- vriendelijke zonne- en wind energie. Daaronder staan de grijze, reguliere, stroom aanbie ders, waarvan Westland Energie de meest milieuvriendelijke is. Het bedrijf heeft dat vooral te danken aan de relatief grote in zet van warmtekrachtkoppe ling. Drie van de twaalf grijze- stroomleveranciers werkten niet mee aan het onderzoek en ontbreken daarom in de rang lijst: Delta (Zeeland), Intergas (Zuid-Holland) en Rendo (Drenthe). Ook zijn van een aantal groenestroomleveran- ciers nog niet alle gegevens be kend. De onderzoekers keken of de stroom afkomstig is van gas-, kern- of kolencentrales, windmolens, zonne-energie of een combinatie daarvan. Ver der is de C02-uitstoot bere kend. Lastig is daarbij wel dat kernenergie een lagere C02-uit- stoot heeft. De milieuorganisa ties laten het aan de consu menten zelf over wat zwaarder weegt. In 2005 vermelden ener giebedrijven overigens zelf op de eindafrekening waar de stroom vandaan komt. sterdam oordeelde deze zomer dat de contracten voor aande lenlease ontbonden kunnen worden als de partner van een belegger geen handtekening heeft gezet. De rechter in Am sterdam ziet aandelenlease als een vorm van koop op afbeta ling, waarvoor beide partners moeten tekenen. Ondanks de uitspraak blijft Dexia geld innen amsterdam/gpd-anp „Na bij na zeven weken als bestuurs voorzitter ben ik nog enthousi aster over mijn nieuwe functie dan ik al was." Jean-Paul Vo- tron heeft het naar zijn zin bij Fortis en dat zou best eens kun nen komen door de resultaten van de bankverzekeraar. Het Belgisch-Nederlandse bedrijf heeft met zijn dagelijkse activi teiten in de eerste negen maan den van dit jaar aanzienlijk meer verdiend dan in dezelfde periode vorig jaar. De operatio nele winst steeg met 33 procent naar ruim 1,9 miljard euro. Dit kwam vooral door de pres taties van het bankbedrijf dat 64 procent meer verdiende. Evenals de concurrentie heeft Fortis bij de banken sterk be zuinigd en dat levert resultaat op. Verder werd meer rente en commissie ontvangen. Er wer den meer kredieten verkocht, tegen hogere marges en betere rentevergoeding. De commis sies werden vooral binnenge haald bij vermogensbeheer, be- drijfsfinanciering, betaaldien sten en kredietverlening. Door de hogere aandelenkoer sen kon de vermogensbeheer tak - die van klanten percenta ges van het beheerde vermogen ontvangt - 1B procent hogere vergoedingen bijschrijven. In het verzekeringsbedrijf moest Fortis het, naast bezuinigingen, vooral hebben van de schade verzekeringen. Het heeft de eer ste negen maanden meer om zet behaald in auto-, brand-, ziektekosten- en arbeidsonge schiktheidsverzekeringen. Bij onder meer Amev en Stad Rot terdam is een ingrijpende reor ganisatie aan de gang. Inmid dels zijn ruim 400 van de 750 te schrappen banen verdwenen en zijn de kosten gedaald. De groei in het inkomen uit de dagelijkse gang van zaken was bescheiden gezien de stijgende beleggingsinkomsten en een malige baten. Vorig leed Fortis op haar beleggingsportefeuille nog een verlies van 585 miljoen euro. Dit jaar zag het rende ment er heel anders uit: 257 miljoen euro positief. Via de verkoop van belangen in de dochterondernemingen As- surant en Seguros Bilbao, kon Fortis nog eens 250 miljoen eu ro op de rekening bijschrijven. Topman Votron verwacht dat zijn bedrijf over heel 2004 een winststijging van 30 procent kan halen. ortis 3e kwartaal 20 operationeel resultaat* A in miljoenen,""-.?. ;^uro euro - FORfrlS nettowinst in miljoenen 2003 2004 "na belastingen, vóór waardeverandering beleggingsportefeuille operationeel resultaat* per sector in miljoenen euro's 3e kwartaal 2003 Verzekeringen 299 265 Bankbedrijf 2004 244 432 brussel/anp - Voorzitter Barroso van de Europese Commissie krijgt voortaan regel matig een lijst met onderwerpen op het ge bied van het EU-concurrentiebeleid, die mogelijk problemen kunnen opleveren met het verleden van eurocommissaris Kroes. De hoogste ambtenaar op het gebied van concurrentiebeleid zal die lijst doorgeven aan Barroso. Dat heeft de Portugese com missievoorzitter gisteren gezegd tijdens zijn eerste persconferentie. Kroes, die de zware portefeuille van con currentiebeleid en staatssteun heeft, lag eerder onder vuur van het Europees Parle ment vanwege haar vele zakelijke contac ten. Die zouden het haar moeilijk kunnen maken om een onafhankelijk oordeel te vellen, zo vreesden de linkse fracties. De Nederlandse eurocommissaris zei eer der echter al toe dat zij niet zal oordelen over bedrijven waar zij vroeger als lid van de Raad van Commissarissen of op eniger lei andere wijze contact mee heeft gehad. Die afspraken zijn gisteren door de nieuwe Europese Commissie formeel vastgelegd tijdens haar eerste vergadering in Brussel. Kroes moest dinsdag overigens al een zaak doorgeven aan Barroso. Het ging om een verzoek van de Rotterdamse containerter- minal ECT en rederij P&O/Nedlloyd om een nieuw overslagbedrijf over te nemen van privé-investeerders. Kroes was in het verleden lid van de Raad van Commissaris sen van P&O/Nedlloyd. Barroso zal bin nenkort besluiten welke andere eurocom missaris zich over deze kwestie buigt. Record voor euro Amsterdam/anp - Tijdens de valutahandel in Europa noteer de de euro gisteren 1,3178 dol lar. Daarmee werd het record niveau van dinsdag van 1,3105 dollar overschreden. Valuta handelaren schrijven de ont wikkeling vooral toe aan de enorme tekorten op de beta lingsbalans en de begroting van de VS. Het vertrouwen in de Amerikaanse munteenheid slinkt daardoor. Meer informatie over de FNV? Lid worden? WWW.fnV.nl zaandam/gpd-anp - Ahold heeft in het derde kwartaal van dit jaar een nettoverlies geleden van 166 miljoen euro. Dat is een flinke verslechtering ten opzich te van de 100 miljoen euro ver lies in dezelfde periode van 2003. Volgens het supermarktconcern werd 37 miljoen euro verlies ge leden op de dagelijkse activitei ten van de internationale win kelketens, tegen een winst van 34 miljoen vorig jaar. Verder wa ren er flinke kosten gemoeid met afschrijvingen (130 miljoen euro) en met de gedwongen overname van een aandelenpak ket van de Zweedse ICA-winkels (87 miljoen euro). In een toelichting verklaarde topman Anders Moberg eufe mistisch dat deze cijfers slechts aangeven dat 2004 voor zijn concern 'een overgangsjaar' is. „Vooral het nemen van verlie zen op afschrijvingen en het af stoten van niet-renderende buitenlandse activiteiten tonen aan dat Ahold goede voortgang boekt op de weg naar herstel," verklaarde hij. De omzet van het concern daal de in de periode juli-september met 8,3 procent tot 12 miljard euro. Vooral de lage dollar speelde Ahold hierbij parten, Resultaten Ahold 3e kwartaal 2004 operationeel resultaat per sector in miljoenen euro Ver. Staten 223 95 Europa 76 58 Foodservice -42 12 Overige -73 -86 Bedrijfsresultaat 184 79 Goodwill -40 -36 Buitengewoon verlies -110 -80 Totaal 34 -37 nettowinst I operationeel 3e kwartaal resultaat 3e kwartaal in miljoenen euro's 34 1 2004 2003 T -37 -166 omzet in miljoenen euro 2003 L____ÜZLT I negen maanden 3e kwartaal 143.329 I 39.648 Albert Heijn opende deze maand een nieuw zogeheten AHXL-filiaal in Vlissingen met veel grootverpakkingen. Foto: ANP/AH aangezien het concern een groot deel van de omzet in de VS maakt. Als dit effect niet wordt meegerekend, bedraagt het omzetverlies 2,8 procent. De supermarkten van Ahold- dochter Albert Heijn in Neder land hadden volgens het moe derbedrijf een goed kwartaal, waarin de prijzenslag werd voortgezet en de huismerken naar voren werden geschoven. Ahold deelt niet mee wat de af zonderlijke AH-cijfers zijn, maar tekent aan dat deze ver betering is geconstateerd vóór verrekening van extra afschrij vingen en andere bijzondere kosten. Netto zou het dus kun nen tegenvallen. De activiteiten van de voor Ahold zo belangrijke Ameri kaanse tak deden het in het derde kwartaal beter. De omzet van voormalig zorgenkind US Food Service steeg met 5 pro cent. Maar ook hier hield de ne gatieve invloed van de lage dol lar ten opzichte van de euro aan en waren er allerlei extra kosten. De supermarktactivitei ten in het algemeen hadden in het derde kwartaal te lijden on der sterke concurrentie. Vooral de Ahold-ketens in de VS voe len de hete adem van concur renten als Wal-Mart ie in de nek. Ahold moet wereldwijd veel geld steken in reclame- en andere verkoopacties. Analisten waren erg enthousi ast over de cijfers. „Ik zie geen anp - bron: AhokJ structurele verbetering", zei analist Vn der Lely van Iris. „De marges worden niet beter. Ik zie daarom geen fundament voor verdere koersstijgingen." ok Vn Lamoen van FBS Ban kiers is bezorgd. .Angst wordt werkelijkheid. Het doel voor de lange termijn is een bedrijfsre sultaat van rond 5 procent van de omzet, maar daarvan zijn we nog ver weg. Ik voorzie lagere winstmarges." Toch steeg de koers gisteren met 1,8 procent tot 5,56 euro. „Wellicht zijn be leggers opgelucht dat er niet nog meer slecht nieuws van het bedrijf afkomstig was", meende Van der Lely.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9