Spanje stopt netwerk van kinderporno BUITENLAND Antwerpse 'Hirsi Ali' gaat door met omstreden film 'Wij zijn immuun voor de kou van Janoekovitsj' Gebrek aan medici is bedreiging voor wereld Politiechef: Obsceen en macaber Ongeboren kind gekidnapt Maldiven: palmstranden en archipel van terreur Als de wapens zwijgen telbewijzen geschilderd Penh - De autoriteiten bodja hebben de her- kzaamheden aan het be- martelcentrum Tuol inmiddellijk laten staken, is bestaat dat door de re de bewijzen voor de ijkheden die in het com- ibben plaatsgehad ver in, aldus de staatssecreta- cultuur. Twee gebouwen lebloede handafdrukken muren waren te zien, zijn rgeschilderd. In Tuol martelde en vermoordde le Khmer in de jaren ze- 17.000 mensen. Slechts mensen overleefden de nTuol Sleng. ngyang wil ir overleg /seoul - Noord-Korea »reid het internationale over het omstreden nu- programma van het sta- che land te hervatten. De kken, waar naast Noord- d-Korea ook China, Rus- e Verenigde Staten en Ja- in moeten deelnemen, .2 T; en in september stil te Aanleiding voor het op to ie is de opmerking van de tter van de Algemene lering van de Verenigde de Gabonees Jean Ping, lens een bezoek aan Se- „een zeer positieve chap" uit Pyongyang te n ontvangen. donderdag 25 NOVEMBER 2004 door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De ondergedoken Antwerpse politi ca Mimount Bousakla gaat meewerken aan een vervolg op de omstreden Vlaamse film Kassablanka. De rolprent over de liefde tus sen een rechts-extremistische jongen en een moslima zorgde in 2002 voor opstootjes in enkele Antwerpse bioscopen. De jonge Marokkaanse hoofdrolspeelsters werden op straat uitgescholden en bedreigd. Dyab Abou Jahjah, leider van de Arabisch Eu ropese Liga (AEL) noemde de film 'een bele diging voor de Arabische cultuur'. Bousakla schrijft mee aan het scenario en praat met jonge moslima's over hun ervarin gen met de radicale islam. Zelf wilde Bousak la gisteren geen commentaar kwijt over haar medewerking. Volgens haar woordvoerster heeft ze zich voor onbepaalde tijd terugge trokken uit het openbare leven. ,,Ze is drin gend aan rust toe." De van oorsprong Marok kaanse Bousakla, ook wel de Vlaamse Hirsi Ali genoemd, moest vorige week onderduiken nadat ze met de dood was bedreigd vanwege haar kritische uitspraken over de islam. De dader is inmiddels gearresteerd. Het oorspronkelijke verhaal speelt zich af in een wijk die spottend Kassablanka wordt ge noemd en die onmiddellijk doet denken aan de Antwerpse probleemwijk Borgerhout, door het extreem-rechtse Vlaams Blok (tegenwoor dig Vlaams Belang) Borgerokko gedoopt van wege het hoge aantal Marokkaanse inwoners. Eén week voor de gemeenteraadsverkiezin gen, die zullen uitdraaien op een klinkende overwinning voor het Blok, ontluikt er een ro mance tussen de zoon van een rechts-extre- mist en de dochter van zijn fundamentalisti sche buurman. In enkele hilarische scènes (zo probeert de extreem-rechtse vader de Arabische muziek van zijn buurman te overstemmen met Duit se liederen) neemt regisseur Guy Lee Thys niet alleen extreem-rechts maar ook de radi cale islam op de hak. Tot grote woede van veel moslims, die vinden dat ze over één kam met het Vlaams Blok worden geschoren. Ook de critici waren niet onverdeeld positief over de film. In het vervolg laat regisseur Thys zien hoe het de allochtone hoofdrolspelers verging. Hij filmde de boze reacties op de film, laat zien hoe de acteurs op straat met stenen werden bekogeld en hoe de storm weer luwde. Na de moord op Theo van Gogh besloot hij het thema te verbreden, en gaat hij ook in op de vraag of er grenzen zijn aan de vrijheid van meningsuiting en wat door moslims als bele digend wordt ervaren. ,,Ik wil geen olie op het vuur gooien. Ik zoek naar antwoorden. Ik heb Submission gezien (de omstreden film van Hirsi Ali en Van Gogh over vrouwonvriende lijke teksten in de koran die mede aanleiding vormde voor de moord, red.) en zie daar zelf niets choquerends in", zei Thys gisteren voor de Vlaamse radio. Het is de bedoeling dat het vervolg op Kassablanka volgend najaar uit komt. rge Weah president' ivia - De voormalige lvedette George Weah sident worden van Libe- eerste vrije verkiezingen jurgeroorlog zijn volgend k houd van mijn land. ndgenoten hebben me ekt het te doen", zei hij komst in de hoofdstad via. Weah was in 1995 de Afrikaanse voetballer die itgeroepen tot beste spe- wereld. Hij stond toen contract bij AC Milan. igte steekt nten in brand -stad - Een woedende e heeft in Mexico twee igenten gedood en in »estoken. Een derde po- n raakte zwaargewond, onderzoek naar drugs- maakten de recher- bij een school foto's en ïpnames. Een groep van 00 omwonenden dacht drie van plan waren een nderen te ontvoeren, lynchpartij tot gevolg. dreigt met liumverrijking Het Iraanse parle- leeft gisteren gedreigd omprogramma te her als het land onder te veel smt te staan op de confe- van het Internationaal energie Agentschap vandaag in Wenen. Iran maandag met het nucle- ogramma, zoals het land deze maand was over- ;omen met Duitsland, ijk en Groot-Brittannië. allatie Karzai december Hamid Karzai wordt 7 ber als gekozen presi- Afghanistan geïnstal- Carzai won in september sidentschap van het ecennia van oorlog ver- land. Hij leunt op Ame- en Europese militaire lomische steun. De Ver- Staten maakten eind iet geweld een einde aan iban-regime. dlanding voor Jmo Zagreb - Een vliegtuig met de selectie van Dinamo heeft gisteren kort na trek een noodlanding ge- omdat de automatische iet niet deed. De voet waren op weg naar Por- oor de UEFA-bekerwed- igen Benfica. Bij het inci- niemand gewond ge- Ie spelers konden enkele ter in een ander vliegtuig naar Portugal. atie mogelijk in de EU' Iag - Als Kroatië blijft ;n de van oorlogsmisda- rdachte generaal Ante ia uit te leveren aan het avië Tribunaal, zou dat reding tot de Europese innen vertragen. Dat zei icretaris Atzo Nicolaï ropese zaken gisteren in ede Kamer. Kroatië eigende maand op een se top in Brussel te ho rn wanneer de onder ingen over toetreding beginnen. Het land n 2010 EU-lid te kunnen De onderhandelingen rkije zullen waarschijn- 005 beginnen. door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - 'Obceen en maca ber', zo noemde politiechef Oli- vera de kinderporno die de Spaanse politie gisteren in be slag heeft genomen. Daarbij werden negentig personen aan gehouden die ervan worden be schuldigd mee te hebben ge werkt aan het maken en ver spreiden van de meest afschu welijk kinderporno. In een gecoördineerde actie werden in het gehele land ver dachten opgepakt. Het zijn alle maal Spanjaarden, onder wie onderwijzers, leraren, studen ten, schoonmakers, ambtena ren en militairen. Onder de ar restanten zijn 21 minderjarigen. Volgens de politie is dit het grootste netwerk in kinderpor no dat ooit in Spanje is ont manteld. Bij de arrestatie zijn duizenden cd's, dvd's, computers en harde schijven in beslag genomen met video's en foto's van kinde ren. Daarbij zijn ook beelden aangetroffen van heel jonge kinderen die seks met volwas senen hebben. Een eenduidig profiel van de daders is volgens de politie niet te geven, behalve dat het bijna allemaal mannen zijn. Dat ze uit alle maatschappelijke lagen komen is des te zorgwekkender. Ook de jonge leeftijd van som mige verdachten is opvallend. De grootste groep (16) is in Bar celona opgepakt. In Madrid ar resteerde de politie veertien verdachten. De rest kwam uit andere delen van het land. De meeste porno die via inter net en andere kanalen werd verspreid is volgens de politie niet in Spanje vervaardigd. Het meeste is in Zuid-Amerika en Azië gekocht en vervolgens gra tis verspreid. Het was niet de bedoeling van het netwerk om geld te verdienen. De Spaanse wet, die vorig jaar is aangepast, bestraft dit soort misdaden tot maximaal acht jaar gevangenisstraf. Vorig jaar werden in Spanje 27 mensen opgepakt voor kinderporno. bogota/anp - De autoriteiten in Colombia, waar jaarlijks een re cordaantal van 3000 mensen wordt gekidnapt, zijn wel wat gewend als het om ontvoerin gen gaat. Maar ontvoering van een bijna voldragen ongeboren kind hadden ze nog nooit mee gemaakt. Het overkwam de hoogzwangere Sol Angela Car- tegane. Ze was met haar 2-jari- ge dochter in een ziekenhuis toen ze zich plotseling onwel voelde worden. Ogenschijnlijk gedrogeerd kwam ze pas na een tijdje op een heuvel buiten de hoofdstad Bogota bij. Daar kwam de vrouw tot de bizarre ontdekking dat ze een keizer snee had ondergaan en dat haar baby was verdwenen. Artsen hebben het verhaal van de Colombiaanse bevestigd. „De patiënt kwam bloedend binnen, en na onderzoek ble ken baby en placenta operatief verwijderd", aldus een gynae coloog, die het een wonder noemt dat de vrouw het inci dent overleefde. De politie heeft inmiddels de vermoedelijke dader gearres teerd. Kennissen zagen haar rondlopen met een in een doek gewikkeld kind en waarschuw den de politie. De baby was uit gedroogd maar verkeert verder in redelijke gezondheid. Ruslana Lietsjiesjko bindt het oranje campagnelint van oppositieleider Joesjtsjenko om haar hoofd. Ruslana, winnares van het Eurovisie Songfestival dit jaar, is gisteravond in hongerstaking gegaan. Ze wil vasten tot Joesjtsjenko president van Oekraïne is. Behalve Ruslana schaarde zich gisteren nog een nationale held aan de zijde van de oppositie: profbokster Vladimir Klitsjko kwam over uit Duitsland om zijn steun aan de pro-westerse kandidaat te betonen. Foto: EPA Demonstranten in Kiev volharden in protest tegen verkiezingsoverwinning premier Mooiste Engelse woord is mother londen/anp-dpa - Het mooi- ste Engelstalige woord is mo ther (moeder). Dat vindt de meerderheid van 40.000 per sonen in 102 landen die En gels niet als moedertaal spre ken. De organisatie British Council, die zich inzet voor de verspreiding van de Engelse taal en de Britse cultuur, maakte vannacht het resultaat van haar enquête bekend. Op de tweede plaats kwam pas sion (passie), gevolgd door smile (glimlach of (glimla chen). Father (vader) kwam niet voor onder de zeventig meestgenoemde woorden. door onze correspondent Remco Reiding Kiev - Achter drie met zand ge laden vrachtwagens kleurt een oranje mensenzee plotseling angstaanjagend donkerblauw. ME' ers staan in dikke rijen op gesteld voor het presidentsge bouw in Kiev, de hoofdstad van Oekraïne. Oog in oog met dui zenden aanhangers van oppo sitieleider Viktor Joesjtsjenko die protesteren tegen de frau duleus verlopen presidentsver kiezingen. Irina Klivitskaja is ervan over tuigd dat de regering de menig te wil provoceren „Dan heb ben ze het recht ons tegen te houden en de demonstratie te beëindigen." De aanhangers van Joesjtsjenko willen van agressie in elk geval niets we ten. Dat zou de pro-Russische Janoekovitsj, die volgens de gis teren officieel door de kiescom missie bekendgemaakte resul taten de presidentsverkiezingen heeft gewonnen, alleen maar in de kaart spelen. Meer dan honderdduizend be togers, veelal met vlaggen en spandoeken, trotseerden de he le dag de vrieskou en de sneeuwbuien. „Het weer is in het voordeel van premier Janoekovitsj", zegt Klivitskaja. „Maai' ik ben immuun voor Janoekovitsj en ik ben immuun voor zijn kou." Ze krijgt bijval van Gonta, een 27-jarige bouw vakker uit Ternopol. „Onze steun en ons vertrouwen hou den ons warm." Trots zijn de demonstranten dat ze eindelijk in opstand zijn gekomen tegen het in hun ogen corrupte en misdadige regime. „Het is als een droom. Ik had nooit gedacht dat dit in dit land mogelijk was", zegt Klivitskaja. Gonta spreekt van een histo risch moment. „Het is de eerste keer in de hele geschiedenis van Oekraïne dat onze mensen verenigd zijn", zegt hij. „Dit land was altijd verdeeld in oost en west, maar Joesjtsjenko is een president voor héél Oekra- ine." De sfeer in het centrum van Kiev is uitgelaten. Passerende auto's toeteren naar duizenden demonstranten met oranje lint jes in het haar of om de armen. Een jongen loopt voorbij met een oranje Unox-muts op zijn hoofd, de kleur van Joesjtsjen ko. Jongeren gebruiken hun toeters uit de voetbalstadions voor politieke doeleinden, ter- Zware internationale druk De internationale druk op Oekraïne neemt toe. Amerika heeft gisteren in harde bewoordingen de officiële uitslag van de ver kiezingen verworpen en de EU dringt aan op hertelling van de stemmen. De pro-Russische Janoekovitsj heeft zijn tegenstan der Joesjtsjenko aangeboden vandaag te gaan onderhandelen, maar die riep gisteravond op tot een algemene staking. Ook de Navo maakt zich zorgen: secretaris-generaal Jaap de Hoop Scheffer wil dat de Oekraïne de verkiezingsuitslag herziet. Oe kraïne werkt samen met de Navo, maar is geen lid. wijl het Onafhankelijkheids plein bezaaid ligt met wimpels van oranje. Het lijkt wel alsof het Nederlands elftal zojuist, hartje winter, wereldkampioen is geworden. Ook 's nachts blijven in Kiev nog altijd tienduizenden men sen op de been. In het centrum van de stad is de politie in geen velden of wegen te bekennen. Die-hards hebben tientallen tentjes opgezet bij het Onaf hankelijkheidsplein. In en rond de tijdelijke onderkomens bi vakkeren ze zonder tussenpo zen. Het vreedzame verzet is nog lang niet gebroken. „We gaan pas weg als Joesjtsjenko gekozen is", bevestigt de 19-ja- rige studente Kristina. Als haar achternaam wordt ge vraagd, zegt ze per abuis Joesjt sjenko in plaats van Romenska- ja. Ze lacht er hartelijk om. Fallujah - Een Iraakse man staart naar de rijen graven op een begraafplaats bij Fallujah. Dat bolwerk van verzet werd na hevige gevechten door de Amerikanen ingenomen. Vele honderden Irakezen verloren het leven. Hoe verdeeld Irak is blijkt wel uit het feit dat, ondanks het voortdurend oplaaiend verzet, de be langstelling voor de verkiezingen van 30 januari buitengewoon groot is. Liefst tweehonderd politieke partijen hebben zich aangemeld voor de verkiezingen, terwijl de commissie op slechts vijftig had gere kend. Uiteindelijk zijn er 180 toegelaten tot de verkiezingen voor de 275 parlementszetels. Foto: EPA door onze correspondent Bob Kroon Geneve - „Als toeristen uit uw land straks op een palmstrand op de Maldiven liggen te zon nen, laat hen dan even denken aan de dissidenten die daar worden gemarteld", zegt Ibra him Lutfy in de persclub van Genève. Lutfy is een tengere journalist uit de Maldiven die wegens 'hoogverraad' tot le venslang is veroordeeld door het regime van president Mau- moon Abdul Gayoom. Al 26 jaar is hij de onbetwiste heerser over de 300.000, merendeels is lamitische bewoners van het 'paradijs' in de Indische Oce aan. Het 'hoogverraad' bestond uit kritiek op de politieke one- man show van de dictator op het Internet-bulletin 'Sandhaa- nu' 'de Troon'), waarover de 40-jarige Lutfy de redactie voer de. Na zijn arrestatie werd hij elf dagen lang geketend en met de armen boven het hoofd in een cel gezet, waardoor hij zijn gezichtsvermogen dreigde te verliezen. Toen dit bekend werd bij 'Reporters zonder Grenzen' (RSF)de internatio nale organisatie die opkomt voor journalisten wereldwijd, mocht Lutfi voor medische be handeling naar Sri Lanka. Het regime vreesde voor negatieve gevolgen voor het toerisme, waar de Maldiven het tenslotte van moeten hebben voor hun buitenlandse valuta. In Sri Lanka wist Lutfy aan zijn bewakers te ontsnappen. Door tussenkomst van het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen kreeg hij in Zwitser land een verblijfsvergunning als politiek vluchteling. Lutfy is nu vrij en veilig, maar dat geldt niet voor zijn mede-redactrice Fathimath Nisreen, die vijf jaar moet zitten, omdat zij het waagde te protesteren tegen Lutfy's gevangenschap. RSF eist de onmiddellijke vrijla ting van Nisreen en nog drie andere 'Intemet-dissidenten', die vastzitten in een verban ningsoord op een van de 1190 eilandjes van de Maldiven. londen/anp - Een gebrek aan medisch opgeleid personeel is een van de meest bedreigende situaties voor de wereldgezond heid van de 21ste eeuw. Meer dan vier miljoen extra medici zijn nodig om de noodlottige gevolgen van het tekort te voor komen. Dat stelt een medisch onderzoek dat in de nieuwste editie van het medische vaktijd schrift The Lancet verschijnt. De gevaarlijkste tendens die de wetenschappers zien, is de leegloop ofwel de zogeheten 'brain drain' van gekwalificeerd medisch personeel uit derde wereldlanden naar rijkere lan den. Omdat in arme landen de gezondheidszorg sowieso al stukken minder is, zorgt dit voor nijpende situaties. Vooral het verschil in salaris is voor veel doktoren een goede reden om uit hun land te ver trekken. In de Britse stad Manchester zijn er meer doktoren uit Mala wi dan er in het Afrikaanse land zelf zijn. Voor veel rijkere lan den geldt dat bijna eenderde van alle doktoren uit het bui tenland komt, vaak uit derde wereldlanden. De onderzoekers roepen daar om op meer geld vrij te maken om doktoren in arira landen op te leiden en daante houden. Ook moet er meer aandacht worden besteed aan de rol van ondersteunend personeel, zoals vroedvrouwen en verpleegsters. De vier miljoen extra doktoren, verpleegsters en ander medisch personeel zijn hard nodig om de mogelijk catastrofale gevol gen op sociaal, economisch en politiek gebied te voorkomen. Vooral nu ziektes als aids en tu berculose over de hele wereld in opmars zijn. Het rapport stelt verder dat er weliswaar steeds meer geld en medicijnen beschikbaar zijn ge komen voor arme landen, maar dat dit zinloos is zonder ge schikt personeel. Het onderzoek 'Overwinnen van de crisis' is uitgevoerd door de Harvard Universiteit in de Verenigde Staten en nam twee jaar in beslag.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7